آخرين مطالب

چپق بادگیر چاق شد؟ فرهنگي

چپق بادگیر چاق شد؟

  بزرگنمايي:

کرمان آنلاین - کرمان - هفته نامه محلی سخن تازه استان کرمان به مرمت و احیای بادگیر چپقی و میراث فرهنگی سیرجان پرداخته و گزارشی با عنوان 'چپق بادگیر چاق شد؟' را در شماره 495 خود به چاپ رسانیده است.
در یادداشت این هفته نامه آمده است: شیوه‌ مرمت بادگیر چپقی داغ شده است. از یک طرف بر سر مصالح بکار رفته در مرمت حرف و حدیث است که گفته می‌شود سیمان و سیمان سفید به کار رفته و هویت سنتی بنا را زیر سئوال برده! گرچه مرمت کار این موضوع را رد می کند.
عده‌ای این عیب را می گیرند که سفیدی عجیب بادگیر مرمت شده در قیاس با رنگ و ظاهر قبلی آن چهره ای سفیدآب شده از بادگیر است که دارد دلبری می‌کند!
هرچند به گفته مرمت کار، این موضوع به خاطر تازگی مرمت طبیعی ا‌ست و بندکشی سفید و سفیدکاری در اصل بنا وجود داشته منتها با گذر زمان و نشست باران و گرد و غبار به زردی گراییده بود.
با اینکه به نظر برخی شهروندان ایراد بنی اسرائیلی گرفتن از شیوه مرمت بادگیر چپقی، تنها مسئولان را از تلاش ناامید می کند اما برخی دیگر منتقد اصل اجرای طرح مرمت هستند و می‌گویند وضعیت خود بادگیر بدان حد در خطر نبوده که بخواهند این بودجه را صرف تزئینش کنند؛ بلکه قرار بوده بودجه صرف بازسازی خانه و آزادسازی بخشی از بنا که کوچه از آن عبور کرده می شد اما حالا با نبود شفافیت پیرامون چگونگی خرج کردن هزینه، امید چندانی به بازسازی این خانه نیست.‌
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان اما در پاسخ سخن تازه پیرامون این دغدغه ها گفت: «استفاده از سیمان در سقف بنا یک اشتباه بود که پس از نظارت کارشناس میراث فرهنگی برطرف شد.»
محمود وفایی تغییر رنگ بندکشی های آجر بادگیر چپقی را بدلیل تازگی مرمت عنوان کرد که به مرور زمان رنگ کهنگی می گیرد: «گرچه استفاده‌ از مصالح روز هم گاهی در مرمت لازم می شود. مخصوصا که معمولا خانه های تاریخی با تغییر کاربری مرمت می شوند و نیازهای روز به آنها افزوده می‌ شود.»
به نظر مدیرکل اگر قرار بود یزدی ها چنین دیدگاه منفی به مرمت داشته باشند، تاکنون از بافت تاریخی شان چیزی باقی نمانده بود.
اما تناقضی میان گفته های مدیرکل با رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری سیرجان است. آنجا که وفایی توقف پروژه بازسازی خانه را انکار می کند و از بازسازی خانه بادگیر چپقی در ادامه روند مرمت حرف می زند اما نبی الله جعفری زاده می گوید: «ما نگفتیم محوطه سازی می کنیم. این طرح ابتدا نیاز به تملک خانه های اطراف توسط شهرداری دارد و سپس محوطه سازی توسط میراث فرهنگی.»
به روایت رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیرجان «طرح بادگیر چپقی پارسال با دستور فرماندار این شهرستان آغاز شد. برای طرح بازسازی و مرمت بادگیر چپقی یک نفر به عنوان مشاور فرماندار، دستور کار را از میراث به ما داد و طبق آن دستور، داریم کار می کنیم. در این طرح فقط محوطه خود بادگیر و سمت در ورودی آن مد نظر بوده است چرا که بر اثر گذر زمان و طبق تصمیم گیری های شهرداران وقت، حیاط اطراف آن زیر خاک رفته و تبدیل به کوچه شده است که حالا ما در حال خاکبرداری اطرف آن هستیم.»
خاک برداری و رسیدن به پلان خانه مقدمه بازسازی است و جعفری زاده امیدوار است: «آزادسازی خانه‌های اطراف بادگیر در دستور کار شورای شهر دوره گذشته بوده که طبق کمیسیونی قرار بوده این مشکل حل شود تا سپس طبق طرحی که میراث فرهنگی توسط مشاور ارائه می دهد، بازسازی آغاز شود. اما متاسفانه هنوز این آزادسازی اتفاق نیفتاده است.
وی با گلایه از برخی جوسازی ها نسبت به مرمت این اثر گفت: «تاکنون هیچ خشتی از این بادگیر جدا نشده و فقط کار مرمت انجام شده است.»
وی خاطر نشان کرد: «مرمت این بنا با نظر کارشناسی تفاوتی بسیار دارد. باید کار مرمتی انجام داده باشی که بتوانی کار نظارتی انجام بدهی. اینکه ابتدا مرمت بادگیر را در دستور کار قرار دادیم به این دلیل بود که خود بادگیر مشکل داشت، نم می داد، دیوارهایش ترک برداشته، اطراف آن ضربه خورده و چندین سال اصلا مرمت نشده بود و نیاز به مرمت داشت. پس ابتدا باید این بنا نجات داده شود.»
جعفری با لحنی منتقدانه، وعده داد: «تا کمتر از سه سال آینده هر نقطه از بخش گردشگری سیرجان کار می خواست و ما انجام ندادیم، آن موقع انتقاد وارد است. در مدت این یک سال هیچ اقدامی نمی توان انجام داد. در صورتی که دائم مشغول کار هستیم.»
ناظر پروژه بادگیرهای چپقی در تشریح نحوه اجرای مرمت این طرح اظهار کرد: «در حال اجرای فاز نخست پروژه مرمتی این عمارت هستیم. در فازهای بعدی بحث ساماندهی فضای اطراف و نحوه دسترسی به معابر اطراف مطرح است. بخشی از زمین های اطراف توسط شهرداری تملک شده ولی این اقدام به طور کامل صورت نگرفته تا مکان به منطقه گردشگری و تفریحی تبدیل شود.»
مجتبی شفیعی در رابطه با کارشناسی بودن پروژه گفت: «کارشناسانی که مرتب سرکشی می کنند، بر این کار نظارت دارند.»
وی با اشاره به اینکه آخرین دوره مرمت این بنا در سال 88 بوده است، افزود: «وقتی با مصالح نو کار می شود، تفاوت رنگ امری طبیعی است؛ گچی که امروز کار می شود، در مقایسه با گچی که 10 سال پیش کار شده تفاوت رنگ دارد زیرا گرد و غبار و برف و باران در تغییر رنگ بنا تاثیر گذارند.»
بادگیر چپقی یکی از منحصر به فردترین بادگیرهای ایران و جهان و از بناهای مربوط به دوره پهلوی اول در سیرجان است.
این بنا با شماره ثبت 6467 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
7420/ 5054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیشکسوت تئاتر جنوب کرمان فوت کرد

دومین جشنواره مطبوعاتی قلم و عدالت در کرمان برگزار می شود

10بنای تاریخی در کرمان مرمت می شود

30 هزار شرکت دانش بنیان در کشور راه اندازی شده است

نیازمند نقشه راه علمی دانشگاهی با کشور افغانستان هستیم

حضور دانشجویان افغان در ایران نماد همدلی است

بیش از 10 بنای تاریخی در استان کرمان جهت مرمت به مناقصه گذاشته شد

لزوم جهت‌دهی نیات واقفین به وقف‌های نوین

مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان مرمت شد

حریم کویر لوت را پاس بداریم*داود رجبی

تلاش برای جلوگیری از آسیب به محوطه "گزک" کرمان

کرمان، میزبان چهل‌ویکمین شهید مدافع حرم استان

روز سعدی در کرمان گرامی داشته شد

نگذاریم با سیاست های اتخاذ شده در حوزه ارزی، عقب گردی در مسیر گردشگری داشته باشیم

بهبود فضای کسب و کار برای تولید کننده

600 گردشگر خارجی وارد کرمان شدند

راه نجات اقتصاد کرمان

جشن و شادمانی مردم کرمان در سالروز بعثت پیامبر اکرم (ص)

پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی افزایش یافت

رسانه ها در تحقق شعار سال نقش کلیدی دارند

مسابقات سراسری قرآن کریم اردیبهشت ماه در کرمان برگزار می‌شود

چپق بادگیر چاق شد؟

در دفاع از تلگرام

ورود گردشگران به کرمان 34 درصد رشد داشته است

ضرورت مرمت بناهای تاریخی کوهبنان پس از زلزله

افزون بر چهار میلیون گردشگر وارد کرمان شدند

بازدید بیش از 30 هزار گردشگر نوروزی از شهرستان زرند

32300 گردشگر از خانه حاج آقاعلی رفسنجان بازدید کردند

رشد 61 درصدی بازدید از مکان‌های گردشگری استان در نوروز 97

رزم حسینی، گردشگری استان را احیا کرد

رونق کالای ایرانی در گرو فرهنگ مصرف

32 هزار نفر در خانه های بومگردی کرمان اقامت کردند

پیکر پیشکسوت مطبوعات کرمان در آرامستان رفسنجان آرام گرفت

اکران 10 فیلم حوزه هنری در کرمان َآغاز شد

تولید دانش مبنای حمایت از کالای ایرانی است

پیرمرد نفس گرم «استقامت» بود

بازدید از جاذبه های گردشگری رفسنجان 50درصد افزایش یافت

کالای ایرانی باید در بازارهای جهانی رقابت کند

جیرفت مرکز ساتراپی کرمان در دوره هخامنشی بوده است

ثبت یک میلیون بازدید نورزی از اماکن متبرکه کرمان

ورود مسافران نوروزی به کرمان 61 درصد افرایش داشت

370هزار مسافر نوروزی به ریگان سفر کردند

استقبال مردم از برگزاری مراسم اعتکاف در کرمان

بازدید از جاذبه های گردشگری رفسنجان 50درصد افزایش یافت

43 هزار کرمانی در مراسم اعتکاف شرکت کردند

43 هزار کرمانی در مراسم اعتکاف شرکت کردند

اسلام مخالفتی با نشاط ندارد/حضور پررنگ جوانان در آیین اعتکاف

برگزاری جشنواره نوروزی در آبشار «دوساری» کرمان

عمارت موسی خانی شهربابک؛ شاهکار معماری ایرانی

جشن ملی نوروزگاه در کرمان تمدید شد