کرمان رصد

آخرين مطالب

همچنان از محرومیت جنوب کرمان می‌گوییم/ "بی‌شناسنامگی دروغ نیست" مقالات

همچنان از محرومیت جنوب کرمان می‌گوییم/ "بی‌شناسنامگی دروغ نیست"

  بزرگنمايي:

کرمان آنلاین - با گذشت 4 دهه از انقلاب اسلامی و علی رغم تلاش هایی که برای سازندگی و رفع محرومیت صورت گرفته، اما هنوز وسعت فقر و محرومیت در جنوب استان کرمان زیاد است.
 با گذشت 4 دهه از انقلاب اسلامی و علی رغم تلاش هایی که برای سازندگی و رفع محرومیت صورت گرفته، اما هنوز وسعت فقر و محرومیت در جنوب استان کرمان زیاد است.
گاهی با خودم می گویم در حیطه کاری خودم چه کار خاصی می توانم انجام دهم که واقعا دردی از مردم دوا کند و به معنی واقعی کلمه به رسالت حرفه ام عمل کرده باشم؟
بارها و بارها درباره محرومیت و فقر در جنوب استان شنیده بودم اما در سفرهای مکرری که به همراه استاندار(آقای رزم حسینی) به شهرستان های جنوبی داشتیم، این مسئله را به چشم خود دیدم.
به عنوان نمونه در یکی از این سفرها که در منطقه زهکلوت رودبار انجام شد، پس از طی کردن مسیر 70 کیلومتری جاده خاکی به روستایی رسیدیم که مردم به جز یارانه 45 هزار تومانی درآمد دیگری نداشتند و به علت خشکسالی، کشاورزی و دامداری خود را از دست داده بودند.(در این سفر استاندار قول داد طرح جابه جایی روستا را بررسی و با در نظر گرفتن همه جوانب، کار را انجام دهد).
و حالا بار دیگر تلاشی آغاز شده تا توجه را به این منطقه جلب کند که امیدواریم این صدا به جایی رسیده و بخشی از مشکلات منطقه جازموریان حل شود.
"سروش صلواتیان" فعال اجتماعی است که کار خود را با شعار "جازموریان تنها نیست" آغاز کرده و از حدود پنج ماه قبل در جنوب کرمان کار می کند.
وی   اظهار کرد: در ابتدا یک هفته برای کمک آمدم اما تا حالا ماندم و باورم نمی شد در ایران هنوز جایی باشد که مردم از امکانات اولیه زندگی برخوردار نباشند.
صلواتیان گفت: در این منطقه روستاهای کنار جاده برق دارند و دولت قبل برای آنها منزل مسکونی ساخته، اما بسیاری از این خانه ها سرویس بهداشتی ندارند.
انتقال بیماران به تهران برای درمان
وی تصریح کرد: بنده از حدود 5 ماه قبل در این منطقه حضور دارم و یکی از کارهایی که انجام می دهیم، بیماران بحرانی را برای درمان به تهران می بریم و با ارتباطی که با یکسری از پزشکان در تهران گرفتیم، درمان این افرا رایگان انجام می شود و 4 نفر را تاکنون برای درمان برده ایم و در بیماران زیر 18 سال دستمان بازتر است و حتی اگر شناسنامه نداشته باشند، درمان آنها رایگان انجام می شود.
این فعال اجتماعی بیان کرد: برای عید نوروز بسته های غذایی به مبلغ حدود 250 هزار تومان، 500 دست لباس نو و کمک های مادی در بین خانواده های ضعیف که با کمک دهیاران شناسایی کردیم، توزیع شد.
وی افزود: کار دیگر ما که محور اصلی فعالیت بود، دریافت شناسنامه برای کسانی است که شناسامه ندارند.
بی شناسنامگی دروغ نیست
صلواتیان با تاکید بر اینکه بی شناسنامگی دروغ نیست، گفت: خیلی از رسانه ها به خاطر کتمان کردن این مسئله اخباری درج کردند که کذب است و به اعتقاد من این اقدامات حاصل بدفهمی است.
وی با اشاره به اینکه بی شناسنامگی در این منطقه دو مقوله دارد، اظهار کرد: یکسری از افراد فاقد هر گونه سند ثبتی هستند و هیچ مدرکی ندارند و این ها فرزند افرادی هستند که شناسنامه نداشته اند.
این فعال اجتماعی ادامه داد: گروه دیگر کسانی هستند که سند ثبتی و یا شناسنامه زمان پهلوی داشته و نرفته اند آن را عوض کنند و برخی دیگر نیز شناسنامه شان را گم کرده و یا در کپر آتش گرفته و سوخته است.
وی با اشاره به اینکه 35 نفر در روستای توریگ بدون شناسنامه هستند، بیان کرد: حتی یکسری به این افراد تهمت زده می زنند که بیزینس شناسنامه می کنند اما در واقع همین شناسنامه برای آنها، یارانه است و می توانند با آن یارانه نقدی بگیرند.
این فعال اجتماعی گفت: برای دریافت شناسنامه نامه ای به همسر وزیر کشور دادیم و ایشان به آقای وزیر رساندند و وزیر به سازمان ثبت احوال کشور نامه زده و از آنجا به ثبت احوال استان و شهرستان های قلعه گنج و رودبار نامه زده شده که با ما همکاری می کنند و برای پنج نفر داریم شناسنامه می گیریم که شناسنامه سه نفر از این افراد گم شده بود و سند ثبتی دارند.
وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات در منطقه جازموریان گفت: اگر قرار است کسی به این منطقه خدمت کند، باید در حوزه آموزش تلاش کند و آموزش درست به مردم بدهد.
وی افزود: معلمان این منطقه قراردادی و با حقوق های پایین هستند.
جازموریان تنها نیست
صلواتیان گفت: منظور ما از "جازموریان تنها نیست" این است که تالاب جازموریان و مردم حاشیه تالاب تنها نیستند و تلاش می کنیم توجهات را به این منطقه جلب کنیم تا مشکلات کمتر شود.
وی ادامه داد: راه های این منطقه مشکل دارد و از آسفالت برخوردار نیست و یک روستا در این منطقه کاملا کپرنشین است و برق ندارد و آب از فاصله دو کیلومتری با موتورپمپ از چاه کشیده می شود.
همچنین "محمد خوبیاری" دهیار روستای توریگ از توابع شهرستان قلعه گنج  گفت: منطقه توریگ و سولان حدود 2 هزار نفر جمعیت دارد که در جنوب تالاب جازموریان واقع شده و شغل مردم کشاورزی و دامداری است.
وی افزود: چند خانوار ساربان در این منطقه مشکل شناسنامه دارند و این افراد در ریگزارهای جازموریان زندگی می کنند و از امکانات اولیه زندگی برخوردار نیستند.
خوبیاری که از معلمان این منطقه است، در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلاتی که دامنگیر مردم منطقه است، سند اراضی مسکونی و کشاورزی است و شاید بیش از 50 سال سکونت و کشاورزی در اینجا دارند، اما از سوی منابع طبیعی اراضی، ملی اعلام شده و مردم دچار مشکل شده اند.
وی تصریح کرد: مردم در آبیاری مارع کشاورزی نیز به روش های سنتی عمل می کنند و اگر آبیاری تحت فشار اجرا شود، صرفه جویی و موجب رونق کشاورزی شود البته این مسئله نیز به مشکل سند اراضی برمی گردد و زمانی که مردم سند ندارند، خیلی از کارها را نمی توانند انجام بدهند.
خوبیاری با اشاره به دیگر مشکلات منطقه اظهار کرد: مدارس امکانات سرمایشی و گرمایشی ندارند و کمبود فضای آموزشی داریم و با توجه به اینکه کلاس ها چند پایه است، دانش آموزان دچار افت تحصیلی می شوند.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جانبازان ، جاماندگان کاروان کربلا

آب به جازموریان بازگشت / اختصاص ردیف بودجه برای احیاء تالاب

یک واقعه و دو نگاه متفاوت

58 درصد کرمان درگیر خشکسالی/ تابستان کم آب در انتظار مردم است

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

خانه های بوم گردی ظرفیت جدید گردشگری در استان کرمان

آبشارها شگفتی طبیعت کرمان

سفر به کویر لوت سرزمین ستاره و سکوت

کرمان مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

آژیر خطر برای دامپروری کرمان

پا برهنه تا بهشت

آکواریوم طبیعی اعجاز طبیعت کوهبنان/ آسیاب های آبی در کرمان

نگاهی به روستای صخره ای 13 هزار ساله میمند/ اسکان در دل کوه

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

امنیت غذایی دغدغه مصرف کنندگان امروز و فردا

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

باغ فتح آباد میزبان گردشگران/عطر زیره در بازار کرمان پیچید

درسی برای امروز

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

مظلومیت گردشگری جیرفت

هزار روز اول زندگی، اولین و مهم ترین دانشگاه برای هر شخص

کم کردن تشریفات و تصمیم آگاهانه پیام ازدواج های دانشجویی

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی

گام شهرداری کرمان به سوی توسعه شهری/ دلگرمی مردم در آستانه سال نو

سبک زندگی شهدا بهترین الگوی زندگی و چراغ راه برای انسان‌ها

کمبود گوشت در قصابی های کرمان

فیروزه شهربابک زندگی مردم را متحول کرد/ لزوم جلوگیری از قاچاق

جهانی شدن میراث فرهنگی کرمان از ثمرات چهل سالگی انقلاب

یک گام تا حذف کپرنشینی در جنوب کرمان/موج محرومیت در روستاهای کپری

آغازی تحولی نوین در جنوب استان کرمان

جیغ بافی هنر کهن عشایر رابر

یک میلیون و 700 هزار تومان حقوق بعد از 15 سال کار در معدن!!

سهمیه منطقی برای خودروها

خورشید به شرق کرمان نمی تابد/ محرومیت زیر گرد و غبار و خشکسالی

اسب سرکش قیمت ها را مهار کنیم

مطبوعات کانون تبلیغاتی نیستند

کرمان در جزیره گرمایی گرفتار شده است/ اینجا ابرها نمی بارند

اتاق‌های بازرگانی چه ماموریتی دارند؟

نخل های شرق کرمان ایستاده می میرند

واکاوی خشونت‌های عریان در جامعه

کارگران چه می خواهند

بلاتکلیفی هزینه های جشن تکلیف

به نام اشتغال به کام رانت خواران

همیشه پای یک «کرمانی» در میان است

خواجوی کرمانی شاعری دو تابعیتی!

توسعه گردشگری و تقویت اقتصادی * معصومه قطب الدینی

نگاهی به وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری در استان کرمان

کاهش علاقمندی دانش‌آموزان دبیرستانی به حضور در خانه ریاضیات کرمان

«کرمان امروز» از صنایع و تولیداتی که به دلیل کمبود خلاقیت و نوآوری این روزها حال خوشی ندارد:

راهداری زمستانی خدمتی ارزشمند به مردم