آخرين مطالب

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان خبر داد:

9.6 درصد، نرخ بیکاری استان در زمستان 96 اقتصادي

9.6 درصد، نرخ بیکاری استان در زمستان 96

  بزرگنمايي:

کرمان آنلاین - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه رویکرد اصلی استان تکیه بر بخش غیردولتی و به کار گیری بخش دولتی در خدمت رسانی و تسهیل ساز رونق اقتصادی در بخش غیردولتی است، به وضعیت اشتغال زایی استان اشاره و تصریح کرد: اشتغال نزدیک به 40 هزار نفر را در سال 96 داشته ایم که همین امر سبب شده نرخ بیکاری استان در زمستان 96 به 9.6 درصد رسیده است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، دکتر "جعفر رودری" عصر امروز 17 اردیبهشت ماه در اولین نشست موضوعی دبیران احزاب و گروه های سیاسی استان کرمان با اشاره به جایگاه اسناد بالادستی اظهار کرد: استان کرمان استانی با قابلیت های ویژه گردشگری، صنعتی و .. است به طوری که 55.6 هزار میلیارد تومان جی دی پی استان کرمان است که سهم آن 3.4 درصد از تولید ناخالصی کشور است که با توجه به نسبت به جمعیت استانی کرمان می توان مشاهده کرد که متوسط تولید استان از میانگین کشور پایین تر بوده و به عبارت دیگر هر کرمانی متوسط 90 درصد سهم تولید هر ایرانی است.
رودری با با بیان اینکه در بخش شهری و روستایی در جایگاه تولید از وضعیت مناسبی برخوردار نیست تصریح کرد: سهم معادن استان کرمان 40 درصد کشوری و 9 درصد تولید بخش کشاورزی کشور است که خود نشان از ظرفیت ها و پتانسیل های استان کرمان است که در گذشته به خوبی از آنها استفاده نشده است.
وی با اشاره به نرخ 8 درصدی اقتصادی کشور در سند چشم اندازی کشور اظهار کرد: سال 1384 سال شروع چشم انداز در کشور بود که در استان ها به دو دوره 10 ساله شکسته شد که در این راستا برنامه ریزی توسعه ای با اهداف چشم انداز تبیین شده در استان را برنامه ریزی کردیم که در بخش ملی، اقتصادی و راهبردهای توسعه تدوین شده است.
رودری با اشاره به پیش بینی رشد سالانه 8.5 درصدی اقتصادی در استان کرمان در سند چشم انداز اظهار کرد: از این رشد 5.7 درصد از محل سرمایه گذاری جدید و 2.8 درصد نیز از محل بهره وری به صورت سالانه به دست خواهد آمد.
وی با اشاره به پیش بینی سرمایه گذاری و تامین منابع مالی 123 هزار میلیارد تومانی در برنامه 5 ساله برای رسیدن به این هدف اظهار کرد: در حالت بالفعل استان، اگر با شرایط پیش بینی شده مقایسه کنیم، نیاز به تجهیز 100 درصدی منابع هستیم که در این راستا الگوی تامین منابع مالی در برنامه ششم توسعه را تدوین کردیم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه در این الگو 13 درصد از محل بودجه دولتی در نظر گرفته شده اظهار کرد: 87 درصد منابع را باید در بخش غیردولتی محقق و جهت دهی کنیم که با تاکید استاندار کرمان نگرش راهبردی در مدیریت توسعه استان را دنبال کرده که در این راستا الگوی اقتصاد مقاومتی را مطرح کردیم.
وی با اشاره برگزاری کمیته های تخصصی لازم برای رسیدن به رشد اقتصادی 8.5 درصدی استان با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های استان تصریح کرد: یکی از خلاهای اساسی در برنامه های توسعه ای استان، عدم درگیر بودن بخش غیردولتی و مردم در امر توسعه بود که در این راستا ایده و مدل مدیریتی ظرفیت های اقتصادی استان و بخش غیردولتی را وارد برنامه های توسعه ای استان کردیم.
رودری بار دیگر با اشاره به سهم پایین استان جی دی پی استان کرمان اظهار کرد: آمار و ارقام نشان می داد که گردش مالی 5 بنگاه های بزرگ اقتصادی استان همچون گل گهر، مس و .. به مراتب از سهم استان کرمان بیشتر بوده به طوری که تنها بیش از 85 درصد ارزش افزوده معادن استان کرمان در اختیار دو شرکت ملی مس و گل گهر بود که در این راستا می طلبید از ظرفیت این شرکت های بزرگ استفاده کرد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اجرای مدل الگوی اقتصاد مقاومتی در استان کرمان تصریح کرد: نقش هر یک از معین های اقتصاد مقاومتی در نقشه راه استان و سند های چشم اندازی استان مشخص شده است .
وی با اشاره به تاییدات مقام معظم رهبری و رییس جمهور از الگوی اقتصاد مقاومتی اجرا شده در استان کرمان و مستندسازی این الگو و تعمیم آن به کل کشور، به دستاوردهای این مدل ها اشاره و اظهار کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تاکنون 104 جلسه با 412 مصوبه برگزار کرده که در این راستا 110 پروژه احصا شده که 90 پروژه غیردولتی با 54 درصد تحقق و مابقی دولتی با 58 درصد پیشرفت فیزیکی را شاهد هستیم.
رودری با بیان اینکه این 90 پروژه تاکنون 13هزار میلیارد تومان تامین اعتبار شده است که درصورت تکمیل این پروژه‌ها حدود 25هزار فرصت شغلی را ایجاد خواهد کرد تصریح کرد: 20 پروژه دولتی نیز 8 هزار میلیارد تومان اعتبارات مصوب شده آنها خواهد بود که 3 هزار فرصت شغلی را ایجاد خواهد کرد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه رویکرد اصلی استان تکیه بر بخش غیردولتی و به کار گیری بخش دولتی در خدمت رسانی و تسهیل ساز رونق اقتصادی در بخش غیردولتی است، به وضعیت اشتغال زایی استان اشاره و تصریح کرد: اشتغال نزدیک به 40 هزار نفر را در سال 96 داشته ایم که همین امر سبب شده نرخ بیکاری استان در زمستان 96 به 9.6 درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال 95، 37.6 درصد بوده که در سال 96 به حدود 40 درصد رسیده است که خود نشان دهند امیدواری اقتصادی در استان کرمان است اظهار کرد: متوسط ایجاد اشتغال استان در سال های 75 تا 85، 23 هزار و 802 مورد بوده که تنها در سال 96 به بیش از 57 هزار نفر افرایش پیدا کرده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان اظهار کرد: در قالب این طرح 76 هزار میلیارد تومان انعقاد تفاهمنامه با بخش خصوصی را داشته ایم که تاکنون 1179 به بهره وری رسیده و اشتغال مستقیم بالغ بر 85 هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.
رودری با اشاره به جذب سرمایه گذاری خارجی در استان کرمان تصریح کرد: قبل از سال 92 میزان جذب سرمایه گذاری خارجی به صورت مستقیم 6.2 میلیون دلار بوده که این عدد تا سال 95 به حدود 3 میلیارد دلار به صورت FDIل، فاینانس، یوزانس و .. بوده است ضمن آنکه در حوزه صادرات غیرنفتی نیز بیش از 8 میلیارد دلار را در دولت تدبیر و امید داشته که تنها در سال 96، قریب به 1016 میلیون دلار از گمرکات استان را شاهد بودیم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به مصرف برق صنعتی استان کرمان افزود: در حوزه تولید برق، شاهد رشد برق مصرفی بیش از 7.1 درصد بودیم که خود نشان دهنده رشد اقتصادی استان کرمان است.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرتع‌ داری راه مقابله با بهره برداری بی رویه از مراتع است

بهره برداری بی رویه مراتع را در معرض خطر نابودی قرار داده است

پیش‌بینی تولید 200 مگاوات انرژی تجدیدپذیر در شهرک انرژی خاتون آباد کرمان

سهم 2.5 درصدی استان کرمان از اشتغال ایجاد شده از سوی تعاونی‌ها در کشور

ساخت دستگاه کاتد کنی توسط متخصصین مجتمع مس سرچشمه

1700 میلیارد ریال طرح اقتصاد مقاومتی در جیرفت در دست اجراست

300 هکتار باغ در جنوب کرمان به آفت مگس مدیترانه ای آلوده شد

بهره‌وری بخش کشاورزی استان کرمان بالاتر از متوسط کشوری/باید با کم آبی؛ سازگاری پیدا کنیم

رویکردها به سمت مدیریت مصرف آب حرکت کرده‌ است/تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی در کشور

4359حلقه چاه غیرمجاز در کرمان مسدود شد

550 شغل در نرماشیر ایجاد شده است

اجرای طرحهای توسعه ای در کرمان امید آفرین بوده است

موسسه خیریه مشیز 16 هزار شغل در کشور ایجاد کرده است

راه‌اندازی منطقه گردشگری بین المللی ارگ نرماشیر

تفکرمان در استان کرمان ایجاد یک دولت کارگزار است نه کارفرما

کاهش 47 هزار نفری بیکاران استان در دولت تدبیر و امید

افزایش 56 درصدی اعتبارات استان کرمان در اوراق اسناد خزانه نسبت به سال 95

کمیته امداد سیرجان به کارگاههای نیمه فعال وام می دهد

نظارت بر مراکز تولید و عرضه فرآورده های خام دامی تشدید می شود

طلای بنفش پهناورترین استان کشور در گمنامی صادرات

بخش خصوصی در یکصد شورای حاکمیتی عضویت دارد

پروژه های نیمه تمام با همکاری بخش خصوصی تکمیل می شود

کشوری که تولید نکند، نمی‌تواند دنبال آزادی سیاسی برود/نقش بخش خصوصی در سالم سازی نظام اجتماعی

تشکیل ستاد بحران استان کرمان در سطح ملی/کاهش 80 درصدی تولید پسته در استان به دلیل خشکسالی

علی رغم تجارب ناموفق در سیاست‌گذاری، به هشدار بخش خصوصی توجه نمی‌شود

بافت و صادر کردن 353 هزار مترمربع فرش دستباف در کرمان

برای عبور از وضعیت کنونی، وجود تشکل‌ها ضروری است/برخی از مشکلات اقتصاد کشور ناشی از تصمیمات خلق الساعه است

بخش خصوصی تنها با تشکل‌گرایی، می‌تواند مطالبه واقعی خود را پیگیری کند

برخی محدودیت ها تنها با مشارکت مردم برطرف می شود

نوسانات دمایی عامل اصلی کاهش 84 درصدی محصول پسته در استان کرمان

خشکسالی زخمی عمیق بر شریان حیاتی کرمان

بازآفرینی شهری امنیت را به شهرها بازگردانده است

سیر صعودی قیمت گوشت در کرمان/ ارتباط مستقیم نرخ ارز و قاچاق دام

849 روستای کرمان در شرایط سخت کم آبی قرار دارد

سهم اندک کرمان از درآمد گردشگران خارجی

افزایش 36 درصدی کشفیات کالاهای قاچاق در استان کرمان

طرح اصلاحیه مجلس برای افزایش حقوق کارمندان به هیئت رئیسه تقدیم شد

ذخیره آب سدهای کرمان 380 میلیون متر مکعب است

امکانات هواپیمایی در دولت تدبیر رشد خوبی داشته است

قانون مبارزه با قاچاق کالا اشکالات قانونی را اصلاح می کند

آثار اقتصادی ناشی از خروج امریکا از برجام، کمترین میزان خواهد بود/پیشنهاد تشکیل بازار متشکل ارزی

نمایشگاه عرضه کالای ایرانی در جیرفت گشاش یافت

پرداخت وام و تسهیلات توسط صندوق‌های تعاون روستایی به غیر اعضاء ممنوع است

20 هزار مگاوات بار سرمایشی کشور است

سازمان های مردم نهاد توانمند می شوند

سال 97 باید سال جهش صادرات در استان کرمان باشد

تنش آبی اقتصاد تک محصولی شهرستان انار را تهدید می کند

زمینه اشتغال 200 بانو در راین کرمان فراهم شد

راه اندازی بیش از 210 واحد اقامتگاه بوم گردی در استان کرمان

9.6 درصد، نرخ بیکاری استان در زمستان 96