کرمان رصد

آخرين مطالب

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان خبر داد:

9.6 درصد، نرخ بیکاری استان در زمستان 96 اقتصادي

9.6 درصد، نرخ بیکاری استان در زمستان 96

  بزرگنمايي:

کرمان آنلاین - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه رویکرد اصلی استان تکیه بر بخش غیردولتی و به کار گیری بخش دولتی در خدمت رسانی و تسهیل ساز رونق اقتصادی در بخش غیردولتی است، به وضعیت اشتغال زایی استان اشاره و تصریح کرد: اشتغال نزدیک به 40 هزار نفر را در سال 96 داشته ایم که همین امر سبب شده نرخ بیکاری استان در زمستان 96 به 9.6 درصد رسیده است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، دکتر "جعفر رودری" عصر امروز 17 اردیبهشت ماه در اولین نشست موضوعی دبیران احزاب و گروه های سیاسی استان کرمان با اشاره به جایگاه اسناد بالادستی اظهار کرد: استان کرمان استانی با قابلیت های ویژه گردشگری، صنعتی و .. است به طوری که 55.6 هزار میلیارد تومان جی دی پی استان کرمان است که سهم آن 3.4 درصد از تولید ناخالصی کشور است که با توجه به نسبت به جمعیت استانی کرمان می توان مشاهده کرد که متوسط تولید استان از میانگین کشور پایین تر بوده و به عبارت دیگر هر کرمانی متوسط 90 درصد سهم تولید هر ایرانی است.
رودری با با بیان اینکه در بخش شهری و روستایی در جایگاه تولید از وضعیت مناسبی برخوردار نیست تصریح کرد: سهم معادن استان کرمان 40 درصد کشوری و 9 درصد تولید بخش کشاورزی کشور است که خود نشان از ظرفیت ها و پتانسیل های استان کرمان است که در گذشته به خوبی از آنها استفاده نشده است.
وی با اشاره به نرخ 8 درصدی اقتصادی کشور در سند چشم اندازی کشور اظهار کرد: سال 1384 سال شروع چشم انداز در کشور بود که در استان ها به دو دوره 10 ساله شکسته شد که در این راستا برنامه ریزی توسعه ای با اهداف چشم انداز تبیین شده در استان را برنامه ریزی کردیم که در بخش ملی، اقتصادی و راهبردهای توسعه تدوین شده است.
رودری با اشاره به پیش بینی رشد سالانه 8.5 درصدی اقتصادی در استان کرمان در سند چشم انداز اظهار کرد: از این رشد 5.7 درصد از محل سرمایه گذاری جدید و 2.8 درصد نیز از محل بهره وری به صورت سالانه به دست خواهد آمد.
وی با اشاره به پیش بینی سرمایه گذاری و تامین منابع مالی 123 هزار میلیارد تومانی در برنامه 5 ساله برای رسیدن به این هدف اظهار کرد: در حالت بالفعل استان، اگر با شرایط پیش بینی شده مقایسه کنیم، نیاز به تجهیز 100 درصدی منابع هستیم که در این راستا الگوی تامین منابع مالی در برنامه ششم توسعه را تدوین کردیم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه در این الگو 13 درصد از محل بودجه دولتی در نظر گرفته شده اظهار کرد: 87 درصد منابع را باید در بخش غیردولتی محقق و جهت دهی کنیم که با تاکید استاندار کرمان نگرش راهبردی در مدیریت توسعه استان را دنبال کرده که در این راستا الگوی اقتصاد مقاومتی را مطرح کردیم.
وی با اشاره برگزاری کمیته های تخصصی لازم برای رسیدن به رشد اقتصادی 8.5 درصدی استان با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های استان تصریح کرد: یکی از خلاهای اساسی در برنامه های توسعه ای استان، عدم درگیر بودن بخش غیردولتی و مردم در امر توسعه بود که در این راستا ایده و مدل مدیریتی ظرفیت های اقتصادی استان و بخش غیردولتی را وارد برنامه های توسعه ای استان کردیم.
رودری بار دیگر با اشاره به سهم پایین استان جی دی پی استان کرمان اظهار کرد: آمار و ارقام نشان می داد که گردش مالی 5 بنگاه های بزرگ اقتصادی استان همچون گل گهر، مس و .. به مراتب از سهم استان کرمان بیشتر بوده به طوری که تنها بیش از 85 درصد ارزش افزوده معادن استان کرمان در اختیار دو شرکت ملی مس و گل گهر بود که در این راستا می طلبید از ظرفیت این شرکت های بزرگ استفاده کرد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اجرای مدل الگوی اقتصاد مقاومتی در استان کرمان تصریح کرد: نقش هر یک از معین های اقتصاد مقاومتی در نقشه راه استان و سند های چشم اندازی استان مشخص شده است .
وی با اشاره به تاییدات مقام معظم رهبری و رییس جمهور از الگوی اقتصاد مقاومتی اجرا شده در استان کرمان و مستندسازی این الگو و تعمیم آن به کل کشور، به دستاوردهای این مدل ها اشاره و اظهار کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تاکنون 104 جلسه با 412 مصوبه برگزار کرده که در این راستا 110 پروژه احصا شده که 90 پروژه غیردولتی با 54 درصد تحقق و مابقی دولتی با 58 درصد پیشرفت فیزیکی را شاهد هستیم.
رودری با بیان اینکه این 90 پروژه تاکنون 13هزار میلیارد تومان تامین اعتبار شده است که درصورت تکمیل این پروژه‌ها حدود 25هزار فرصت شغلی را ایجاد خواهد کرد تصریح کرد: 20 پروژه دولتی نیز 8 هزار میلیارد تومان اعتبارات مصوب شده آنها خواهد بود که 3 هزار فرصت شغلی را ایجاد خواهد کرد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه رویکرد اصلی استان تکیه بر بخش غیردولتی و به کار گیری بخش دولتی در خدمت رسانی و تسهیل ساز رونق اقتصادی در بخش غیردولتی است، به وضعیت اشتغال زایی استان اشاره و تصریح کرد: اشتغال نزدیک به 40 هزار نفر را در سال 96 داشته ایم که همین امر سبب شده نرخ بیکاری استان در زمستان 96 به 9.6 درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال 95، 37.6 درصد بوده که در سال 96 به حدود 40 درصد رسیده است که خود نشان دهند امیدواری اقتصادی در استان کرمان است اظهار کرد: متوسط ایجاد اشتغال استان در سال های 75 تا 85، 23 هزار و 802 مورد بوده که تنها در سال 96 به بیش از 57 هزار نفر افرایش پیدا کرده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان اظهار کرد: در قالب این طرح 76 هزار میلیارد تومان انعقاد تفاهمنامه با بخش خصوصی را داشته ایم که تاکنون 1179 به بهره وری رسیده و اشتغال مستقیم بالغ بر 85 هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.
رودری با اشاره به جذب سرمایه گذاری خارجی در استان کرمان تصریح کرد: قبل از سال 92 میزان جذب سرمایه گذاری خارجی به صورت مستقیم 6.2 میلیون دلار بوده که این عدد تا سال 95 به حدود 3 میلیارد دلار به صورت FDIل، فاینانس، یوزانس و .. بوده است ضمن آنکه در حوزه صادرات غیرنفتی نیز بیش از 8 میلیارد دلار را در دولت تدبیر و امید داشته که تنها در سال 96، قریب به 1016 میلیون دلار از گمرکات استان را شاهد بودیم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به مصرف برق صنعتی استان کرمان افزود: در حوزه تولید برق، شاهد رشد برق مصرفی بیش از 7.1 درصد بودیم که خود نشان دهنده رشد اقتصادی استان کرمان است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/30

واریز بسته‌های حمایتی تا پایان امروز ادامه دارد

عزم جدی دولتمردان تدبیر در محرومیت زدایی از جنوب کرمان

اسناد مالکیت مردم قلعه گنج به اراضی ملی تبدیل شده است

واگذاری پروژه‌های نیمه تمام با تخفیف ویژه به بخش خصوصی/توجه ویژه دولت به مناطق محروم

جزییاتی از افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه های آب و برق در سفر وزیر نیرو به کرمان

پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیاردی بودجه دفاعی

ضربه زدن به بنیان های اقتصادی قاچاقچیان در مبارزه با مواد مخدر موثر است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/29

افزون بر 20 واحد صنایع تبدیلی در فهرج راه اندازی شد

200 هزار هکتار بیابانزدایی در کرمان انجام شده است

3000 واحد مسکن مهر در استان مشکلات قضایی دارند

کشتارگاه دام بردسیر به سیستم پیش سردکن مجهز شد

افزایش خودسرانه نرخ نان در کرمان/ مسئولان: برخورد می‌کنیم

حذف صفرها از پول ملی اثری در اقتصاد، قدرت خرید مردم و تورم ندارد

آپارتمان‌های 10 ساله تهران چند می‌ارزند؟

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

حق مسکن کارگران چقدر می‌شود؟

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته‌های حمایتی

اعتبارات ملی و استانی با عدالت توزیع شود

شاخص های توسعه در جنوب کرمان بهبود می یابد

صادرکننده ها در کنار دولت باشند

طرح آبرسانی به قلعه گنج به بهره برداری رسید

بودجه جنوب استان کرمان مستقل شود

آیا می‌دانید برای جبران عقب ماندگی‌های جنوب استان کرمان به چه میزان اعتبار نیاز است؟

تا 2 سال آینده شاخص های توسعه جنوب استان را به حد متوسط می‌رسانیم

امروز با یک پدیده شوم آمریکایی (ترامپ) مواجه هستیم/در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکل هستیم

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

ظرفیت بی نظیر بازار افغانستان در مبادلات تجاری کرمان

چگونه می‌توان در تهران نشست و برای مناطق محروم برنامه ریزی کرد؟/بعد از پایان این دولت هیچ مسئولیتی را قبول نمی‌کنم

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

آب شرب سالم رهاورد انقلاب اسلامی برای روستاهای کرمان

معاون رئیس جمهوری از پل « سرجاز » جیرفت دیدن کرد

686 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های جنوب کرمان مصوب شد

معاون رئیس جمهوری وارد جیرفت شد

حجم صادرات کرمان به افغانستان 19 میلیون دلار است

نیازهای کرمان با ارز صادرات تامین می شود

نوبخت: بانک ها تسهیلات کشاورزی را تمهیل کنند

چابهار فرصت جدیدی برای رشد تجارت ایران و افغانستان

از کاهش میزان تجارت ایران و افغانستان تا اعلام نیاز کالاهای کشور افغانستان

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور وارد جیرفت شد

تعریف 16 پروژه با اعتبار 686 میلیارد تومان برای توسعه جنوب استان کرمان

افزایش 1000 مگاواتی ظرفیت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان سال

تشکیل میز افغانستان در اتاق کرمان/19 میلیون دلار صادرات کرمان به افغانستان

شکل‌گیری پول مشترک در جهان اسلام

سهم 4.8 درصدی استان کرمان از صادرات غیرنفتی کشور/کرمان قطب فولاد کشور در آینده نزدیک

به اتحادیه اروپا چشم امید ندوخته‌ایم