آخرين مطالب

گزارش مهر از بازسازی مناطق زلزله زده

افزایش قیمت مصالح در کوهبنان/ زلزله زده ها خواستار نظارت هستند سياسي

افزایش قیمت مصالح در کوهبنان/ زلزله زده ها خواستار نظارت هستند

  بزرگنمايي:

کرمان آنلاین - کوهبنان – ساخت و ساز در مناطق زلزله زده کوهبنان ادامه دارد اما مردم از افزایش بی رویه قیمت مصالح ساختمانی و کمبود نقدینگی گلایه دارند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: زلزله زده های کوهبنان با گرم شدن هوا کار بازسازی را با جدیدت بیشتری دنبال می کنند، هر چند این روزها دمای هوا در مناطق مرکزی و جنوبی کرمان به بالای 40 درجه سانتیگراد می رسد اما در کوهبنان که جزو مناطق سردسیر کشور محسوب می شود دمای هوا به تازگی متعادل شده است و مردم روزهای گرم تری را سپری می کنند و زمینه برای بازسازی واحدهای مسکونی کوهبنان نیز فراهم شده است.
در زمین لرزه کوهبنان نزدیک به دو هزار و 500 خانه دچار خسارت شدند هنوز هم کوهبنان می لرزند اما شدت زمین لرزه ها کم تر شده است با این وجود فعالیت گسل کوهبنان نشان می دهد امکان تکرار زمین لرزه شدید همچنان در این شهر وجود دارد.
هر چند در ماه های ابتدایی زلزله اگر به این شهر سر می زدید هنوز مردم در چادر ها زندگی می کردند اما ساکنان مناطق زلزله زده برای آغاز فعالیت سردرگم بودند اما هم اکنون در اکثر خانه های زلزله زده کار ساخت و ساز در حال انجام است.
پس از ارزیابی کارشناسان بنیاد مسکن و آوار برداری زلزله زده ها به بانک مسکن معرفی شدند و پرداخت 56 میلیون تومان تسهیلات به مردم به صورت فاز بندی شده آغاز شد.
کار بازسازی این روزها شتاب بیشتری گرفته است اما بسیاری از مردم در مراحل پایانی ساخت خانه ها با مشکل جدی در زمینه تامین نقدینگی مواجه شده اند
پیمانکاران نیز از استان کرمان و استانهای مجاور در کوهبنان فعال شده اند و برخی از مردم کار بازسازی را به پیمانکاران واگذار کرده اند و برخی نیز خودشان به صورت شخصی کار بازسازی را شروع کرده اند.
بازسازی این روزها شتاب بیشتری گرفته است اما بسیاری از مردم در مراحل پایانی ساخت خانه ها با مشکل جدی در زمینه تامین نقدینگی مواجه شده اند، استفاده از مصالح متنوع و گاه سازه های پیشرفته و مطابق با آخرین تکنولوژی که می توان در استان کرمان به آن دسترسی داشت در راستای سبک سازی در شهر کوهبنان کاملا خودنمایی می کند.
مردم سعی کرده اند در بازسازی خانه هایشان خود را برای مواجه با زمین لرزه های بزرگ تر آماده کنند و به همین دلیل احداث خانه های ضد زلزله رونق گرفته است.
محمد یکی از زلزله زده های کوهبنان است که به خبرنگار مهر می گوید: خوشبختانه به مرور زمان مشکلاتی که مردم در زمینه ایجاد پرونده ها و دریافت وام ها داشتند مرتفع شده است اما اینکه در این تورم قیمت ها بتوان با 56 میلیون تومان یک خانه با استانداردهای روز برای مقابله با زمین لرزه ساخت بیشتر به رویا شبیه است تا واقعیت.
با 56 میلیون تومان نمی توان خانه ها را مقاوم سازی کرد
وی تصریح کرد: تا کنون حدود 80 درصد از خانه را تمام کرده ام اما امید ندارم با این میزان پول بتوانم بازسازی را تمام کنم از همین الان هم شرکت های پیمانکار می گویند با این بودجه فقط می توانند ساختمان ها را تا پای سقف پیش ببرند اما باید برای بعد از آن چاره اندیشی کرد.
مسعود دیگر زلزله زده ای است که به همراه خانواده اش که هشت نفر می شوند در یک کانکس 12 متری زندگی می کند، مسعود هم با لباس های خاکی در کنار دیوارهای در حال ساخت خانه اش ایستاده است.
مسعود، خودش و بدون استفاده از پیمانکار کار ساخت را آغاز کرده است، این خانه با استفاده از سازه های فلزی سبک در حال ساخت است.
وی می گوید: خانه کاملا پیچ و مهره ای است و در صورت بروز زمین لرزه شدید شاهد ریزش آوار نخواهیم بود، هزینه احداث این خانه کمتر از خانه های معمولی است اما بسیاری ترجیح می دهند خانه های سنتی را بسازند.
نرخ مصالح ساختمانی هر روز بیشتر می شود
وی بیان کرد: با فروش زمین کشاورزی و وامی که گرفته بودم هزینه های خانه جدید را مهیا کرده ام و حداقل از این اطمینان دارم که خانواده ام دیگر دچار چنین مصیبتی نخواهند شد.
وی گفت: من قرارداد خرید این خانه را قبل از عید سال جدید بستم اما اگر فردی در حال حاضر بخواهد همین خانه را بسازد تقریبا دو برابر باید هزینه کند.
قربانعلی یکی دیگر از زلزله زده ها در روستای «گور» است این روستا در واقع مرکز زمین لرزه کوهبنان بود و خسارت های زیادی را در زمین لرزه متحمل شده است، اکثر خانه ها در حال بازسازی است و بناها به میزان پولی که صاحب هر خانه توانسته مهیا کند پیشرفت فیزیکی دارند.
هر روز که برای خرید مصالح مراجعه می کنیم قیمت ها سیر صعودی بیشتری پیدا می کنند، هر کیسه سیمان هفته قبل 6 هزار تومان بود که در هفته جاری به 7 هزار و 500 تومان رسیده است
قربانعلی می گوید: هر روز که برای خرید مصالح مراجعه می کنیم قیمت ها سیر صعودی بیشتری پیدا می کنند، هر کیسه سیمان هفته قبل 6 هزار تومان بود که در هفته جاری به 7 هزار و 500 تومان رسیده است.
وی افزود: هر شاخه میلگرد هم نصب به هفته قبل 9 هزار تومان افزایش داشته است.
وی گفت: چون تقاضا در کوهبنان بالاست و نرخ حمل و نقل از شهرهای اطراف هم زیاد است، مراکز عرضه مصالح نرخ ها را بالا می برند و ما از مسئولان می خواهیم در این زمینه همکاری بیشتری با مردم داشته باشد و جلوی افزایش قیمت را بگیرند.
عباس هم پیرمردی از اهالی همین روستا است، که می گوید: برای دریافت وام تسهیلات هیچ مشکلی نداشتیم و همه کارها با سرعت پیش رفت اما نی متوان ساختمان ها را به اتمام رساند من تصمیم گرفتم یک اتاق به همراه یک سرویس بهداشتی و حمام احداث کنم تا حداقل یک سرپناه داشته باشیم و بعد از تامین اعتبار خانه را تکمیل کنم.
وی ادامه داد: توان ادامه ساخت خانه ها را فعلا ندارم و ترجیح می دهم سرپناهی برای گذران زمستان پیش رو داشته باشم چون سرمای کوهبنان قابل تحمل نیست.
تسهیلات معیشتی به زلزله زده ها پرداخت می شود
فرماندار کوهبنان در این زمینه با تاکید بر نظارت بیشتر در خصوص قیمتها و مصالح ساختمانی گفت: به زودی یک نمایشگاه مصالح ساختمانی در کوهبنان راه اندازی می شود تا کمترین مشکلات را پیش رو داشته باشیم.
سالاری بیان کرد: در خصوص قیمت ها نیز نظارت ها با جدیدت اجرا می شود و اجازه گران فروشی را نمی دهیم. همچنین ما بر نظارت سازمان نظام مهندسی بر نحوه ساخت سازه ها تاکید داریم به خصوص در مرحله بتن ریزی باید دقت و نظارت بسیار جدی انجام شود.
وی تصریح کرد: خوشبختانه در زمینه پرداخت تسهیلات مشکلی در شهرستان وجود ندارد و بانک ها همکاری لازم را انجام می دهند.
سالاری بیان کرد: کار بازسازی در مجموع به خوبی پیش می رود و تسهیلات معیشتی برای تجهیز منازل نیز با همکاری بانک های مختلف در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
وی گفت: بسیاری از واحدها تکمیل شده و در اختیار مردم قرار گرفته است و بسیاری از آنها نیز در مراحل انتهایی ساخت قرار دارند.
روند بازسازی کوهبنان به صورت دقیق و لحظه ای رصد می شود و روند کار کاملا امیدوار کننده است و می توانیم به تعهدمان در زمان تایین شده عمل کنیم
فرماندار کوهبنان ادامه داد: آنچه که مهم است این است که با توجه به زلزله خیز بودن شهرستان تمام ساخت و سازها باید با دقت کامل و رعایت استانداردها انجام شود اگر نگاهی به روند بازسازی بکنید روند کار در مقایسه با سایر نقاط زلزله زده بسیار بهتر پیش می رود.
معاون عمرانی استاندار کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: روند بازسازی کوهبنان به صورت دقیق و لحظه ای رصد می شود و روند کار کاملا امیدوار کننده است و می توانیم به تعهدمان در زمان تایین شده عمل کنیم.
مقاوم سازی در استان کرمان ضروری است
آیت اللهی موسوی ادامه داد: استان کرمان در معرض زمین لرزه قرار دارد و زمین لرزه های ماه های انتهایی سال گذشته نشان داد که مردم همه شهرهای کرمان باید مقاوم سازی را جدی بگیرند.
وی تصریح کرد:باید تسهیلات لازم برای مقاوم سازی در اختیار مردم قرار گیرد و در این خصوص نباید کم کاری انجام شود زیرا شرایط استان کرمان نسبت به استان های دیگر کاملا متفاوت است.
موسوی بیان کرد: کار بازسازی در کوهبنان نیز با توجه به لزوم مقاوم سازی با جدیدت در حال انجام است و خوشبختانه بانک عامل به تعهدات خود عمل کرده است و بنیاد مسکن و سازمان نظام مهندسی نیز نظارت کامل بر روند بازسازی را انجام می دهد و امیدواریم به زودی مشکلی در زمینه بازسازی در این شهرستان وجود نداشته باشد.
وی بیان کرد: پس از زمین لرزه، خانه های آسیب دیده به تیپ های مختلف تقسیم بندی شدند و از 700 واحد تیپ یک که بیشترین میزان خسارت را دریافت کرده بودند همگی تشکیل پروانده داده اند و بیشترین حمایت نیز در احداث همین واحدها شده است که به زودی تکمیل می شوند.
کنترل قیمت مصالح ساختمانی یکی از مهمترین درخواست های مردم زلزله زده است و به نظر می رسد با طی شدن روند بازسازی در کوهبنان به زودی این شهر روزگار بهتری را پیش رو خواهد داشت.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هنگام زمین لرزه فرار نکنید/مردم برای مقابله با زلزله آماده نیستند

ریزش دیوارهای قدیمی در سیرچ/مراجعه 25 نفر به مراکز درمانی کرمان

خبر آمد، خبری در راه است

زمین لرزه 5.8 ریشتری سیرچ تاکنون خسارت جانی نداشته است

5 زمین لرزه در سیرچ رخ داد

تاکنون موردی از خسارت جانی ناشی از زمین لرزه گزارش نشده است

ستاد بحران در کرمان تشکیل شد/ آماده باش بیمارستان ها

زمین لرزه 5.8 ریشتری سیرچ کرمان را تکان داد

3000 کرمانی در طرح کارورزی شرکت کرده‌اند

2469 شغل در کرمان ایجاد شده است

سیستم هوشمند پارک حاشیه‌ای در کرمان راه‌اندازی می شود

تسهیلات اشتغالزایی متناسب با نیاز جامعه اختصاص یابد

مسابقات کشوری ربات های جنگجو در کرمان برگزار می شود

باغ تاریخی در شهر کرمان به سبزی فروشی تبدیل شد

117 هزار نفر در کرمان بیکار هستند

تمکین نکردن مجدد دولت درباره افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان

سطح کشت گلخانه ای در کرمان 166 درصد افزایش یافت

مشکلات واحدهای صنعتی کرمان در خصوص قطعی برق بررسی شد

وزارت کشور در اسرع وقت استاندار کرمان را معرفی کند

خشکسالی دشت رفسنجان را با مشکل جدی مواجه کرده است

آب کرمان به دوراهی سرنوشت ساز رسید/ کشاورزی روی لبه تیغ

استقبال شهروندان جنوب کرمان از راه اندازی مجدد سالن های سینما

وزارت کشور تاکنون به قطعیتی برای انتخاب استاندار کرمان نرسیده است

ادعای نماینده سبزوار کذب است/امکان بروز تخلف در خرید تضمینی گندم وجود ندارد

مشکلات اقتصادی تا دو هفته آینده تعدیل می شود

کشف مواد مخدر در سیرجان 24 درصد افزایش یافته است

15 سارق در کرمان هنگام انجام سرقت دستگیر شدند

تبعه پاکستانی و از سرکردگان باندهای کلان موادمخدر بازداشت شد

80 درصد تولیدات گلیم شیریکی پیچ سیرجان صادر می شود

تخلفات صندوق بازنشستگی کشور را تا آخرین مرحله پیگیری می‌کنیم

محورهای سخنان امامان جمعه شهرهای مختلف استان کرمان

تاکید دولت استفاده از توان داخلی کشور باشد

فضاهای عمومی برای خدمت به مردم در اختیارات ادارات قرار می گیرد

شهربابک با مشکل جدی خشکسالی مواجه است

سیل در «رمشک» 2 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است

آبیاری نخلستانها با آب شرب/متخلفان با برخورد قانونی مواجه می شوند

تمام کالاهای اساسی در استان کرمان به اندازه کافی وجود دارد

7 شهرستان استان کرمان محروم هستند

تولید محصولات کشاورزی اقتصادی در جنوب کرمان مورد توجه قرار گیرد

تکمیل بیمارستان ریگان ضروری است

تیم اقتصادی دولت ویژگی‌های لازم در جنگ اقتصادی را ندارد

برخورد تریلی و ام.وی.ام منجر به مرگ 2 نفر شد

ارزش ریالی پرونده‌های قاچاق در کرمان 6 میلیارد ریال است

مرکز بهداشتی و درمانی قلعه گنج دچار حریق شد

علت آتش سوزی در مرکز بهداشتی و درمانی قلعه گنج اتصال برق است

بیداری روحانیون شیعه و سنی توطئه تکفیری ها را خنثی کرده است

نمایشگاه و بازارچه های خوداشتغالی در کرمان راه اندازی می‌شود

تائید حکم دو نفر از اعضای گروه تروریستی داعش در کرمان

2 مرز چذابه و شلمچه به خروج زائران کرمانی اختصاص دارد

43 مورد کودک آزادی در رفسنجان گزارش شده است