کرمان رصد

آخرين مطالب

سایه روشن های یک نگرانی بهداشتی در کرمان؛

طاعون دامی انسان ها را تهدید نمی کند/کم آبی عامل شیوع بیماری سياسي

طاعون دامی انسان ها را تهدید نمی کند/کم آبی عامل شیوع بیماری

  بزرگنمايي:

کرمان آنلاین - کرمان – مدیرکل محیط زیست کرمان در حالی از شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک نگران است که مدیرکل دامپزشکی استان از کنترل بیماری می گوید، در این میان هم افزایی حلقه مفقوده حل مشکل است.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: طاعون سال هاست در جوامع انسانی ریشه کن شده است اما طی هفته گذشته خبری از سوی سازمان محیط زیست استان کرمان با این عنوان منتشر شد (شیوع طاعون نشخوار کنندگان کوچک در منطقه محافظت شده «خبر»). این خبر نگرانی هایی را در جامعه ایجاد کرده است بطوریکه پس از انتشار این خبر تماس های متعددی با خبرگزاری مهر در خصوص خطر این بیماری برای جمعیت انسانی گرفته شده است به همین دلیل خبرنگار مهر در این خصوص به بررسی پرداخت که نتیجه آن عدم خطر شیوع طاعون در جمعیت انسانی است؛ طبق اعلام مراکز بهداشتی این بیماری به هیچ عنوان از جمعیت دامی به جمعیت انسانی منتقل نمی شود .
یک دامپزشک در خصوص این بیماری به خبرنگار مهر گفت: به مردم اطمینان می دهم طبق هیچ شرایطی بیماری طاعون نوشخوار کنندگان کوچک به جمعیت انسانی سرایت نمی کند، حتی در صورت ذبح یک دام بیمار این بیماری به انسان منتقل نمی شود و فقط تشابه اسمی با طاعون انسانی دارد .
مریم مظاهری گفت: ذبح چنین دام هایی هم کاملا بعید است چون ذبح در کشتارگاه انجام می شود و دام های بیمار هم امحاء می شود و نظارت های شدید بهداشتی وجود دارد .

وی تصریح کرد: حتی در صورتیکه دام های وحشی بیمار توسط گوشتخواران شکار شوند حیوان گوشت خوار دچار این بیماری نمی شود با این وجود بیماری طاعون نوشخوار کنندگان کوچک برای جمعیت دامی بسیار مرگبار است بطوریکه به یاد دارم در یکی از شهرستانهای کرمان چند سال قبل ظرف سه روز از یک جمعیت دامی هزار راسی موجب تلف شدن 500 دام شد .
بیماری به شدت در جمعیت دامی واگیر دار است و می تواند در مدت کوتاهی موجب خسارت های مالی شدید شود که در وضعیت فعلی خشکسالی کرمان به خصوص در مناطق عشایری می تواند مشکل ساز باشد
این دامپزشک با اشاره به اینکه لاشه دام بیمار برای جلوگیری از شیوع عامل بیماری زا سوزانده می شود افزود: این بیماری به شدت در جمعیت دامی واگیر دار است و می تواند در مدت کوتاهی موجب خسارتهای مالی بسیار شدید شود که در وضعیت فعلی خشکسالی کرمان به خصوص در مناطق عشایری میتواند مشکل ساز باشد .
وی بیان کرد: تب ناگهانی، ترشحات بینی و چشم، تنگی نفس، اسهال و سرفه از جمله علائم بیماری است و از دامهای وحشی نیز به دام اهلی منتقل می شود و تنها راه مقابله با این بیماری واکسیناسیون است که خوشبختانه واکسن تولید داخل نیز در بازار به وفور وجود دارد و باید طرح های واکسیناسیون در مناطقی که بیماری شیوع می یابد در کوتاه ترین زمان ممکن آغاز شود .
وی به دامداران توصیه کرد که به هیچ عنوان اجازه ورود دام های فاقد تاییدهای بهداشتی را به گله های خود ندهند .

اما هر چند که این بیماری نمی تواند موجب بیماری انسان شود اما در شرایط خشکسالی بسیار شدیدی که استان کرمان را در برگرفته است این بیماری می تواند در منطقه ای مانند «خبر» که یکی از مناطق محافظت شده بزرگ استان کرمان است و بیشترین جمعیت حیات وحش استان را در خود جای داده است موجب لطمه شدید به حیات وحش شود .
خشکسالی، شکار بی رویه و بیماری می تواند جمعیت حیات وحش را چنان شکننده کند که جمعیت برخی از جانوران در معرض انقراض در زنجیره های حیاتی منطقه محافظت شده «خبر» با تهدید مواجه شود .
طاعون نوشخوار کنندگان کوچک اقتصاد عشایر را به شدت متزلزل می کند
از سوی دیگر شرایط نامناسبی که برای عشایر به دلیل خشکسالی ایجاد شده است می تواند بسیاری از عشیره های کرمان را با مشکل مواجه کند، قبل از شیوع این بیماری عشایر به دلیل کاهش شدید علوفه در طبیعت و منابع آبی با لاغر شدن دام ها مواجه شده اند و بسیاری از آن ها دام ها را به چوبداران مناطق پر آب تر با قیمت های اندک می فروشند .
با این وجود مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان چند روز قبل در جمع خبرنگاران با ابزار نگرانی شدید نسبت به شیوع این بیماری و عدم توجه مسئولان استان برای کنترل بیماری گفت: چندی قبل این بیماری در منطقه خبر شیوع یافت که علیرغم اطلاع رسانی انجام شده در نهایت با تلاش کارشناسان محیط زیست بیماری کنترل شد اما مجددا این بیماری در جمعیت دام های وحشی منطقه شیوع یافته است و باید هر چه زودتر برای رفع مشکل برنامه ریزی شود .
رضا جزینی‌زاده ادامه داد: برای کنترل بیماری به مدیریت بحران استان اطلاع داده ایم و خواستار همراهی دستگاههای مختلف و اختصاص بودجه برای کنترل بیماری شده ایم .
وی تصریح کرد: با توجه به سرعت شیوع بیماری باید در روزهای ابتدایی اقدامات لازم برای پیشگیری انجام شود تا از تحمیل هزینه های بیشتر جلوگیری شود که خوشبختانه مدیریت استان دستورات سریعی داده است و امیدواریم این اقدامات موجب کنترل بیماری شود .
تلف شدن ده ها راس دام
وی همچنین در سوال خبرنگار مهر در خصوص تعداد دام هایی که به این بیماری دچار شده اند گفت: تقریبا 50 راس دام طبق آخرین بررسی ها به این بیماری آلوده شده اند که امیدواریم با واکسیناسیون سریع در جمعیت دام اهلی و اقداماتی که ما در حیات وحش انجام می دهیم مشکل رفع شود .

جزینی زاده بیان کرد: لاشه های حیوانات مبتلا به این بیماری جمع آوری و معدوم می شود اما برای کنترل بیماری نیاز به همکاری بین دستگاهی داریم که شامل دامپزشکی، مرکز بهداشت است.
روایت دامپزشکی از مقابله با طاعون نوشخوار کنندگان کوچک
اما مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: نخستین موارد این بیماری در تیرماه در منطقه مشاهده شده است که در نهایت اقدامات اولیه برای کنترل بیماری انجام شده است و طی روزهای اخیر شاهد مورد جدیدی از بیماری در جمعیت دامی نیستیم .
حسین رشیدی با اشاره به اینکه واکسیناسیون یکی از مهمترین اقدامات برای کنترل بیماری است که واکسن داخلی در کشور به وفور یافت می شود و مشکلی در این خصوص وجود ندارد .
وی گفت: واحدهای پایش دامپزشکی در منطقه حضور دارند و به صورت دائم در حال رصد دام های موجود در منطقه خبر هستند و کار نمونه برداری، و ضد عفونی آبشخورها و محل نگهداری دام ها را انجام می دهند .
رشیدی بیان کرد: تراکم دام در این منطقه بسیار بالا است و به همین دلیل امکان شیوع بیمارهای نیز بالاست از سوی دیگر در مناطق عشایری با کمبود آب مواجه هستیم و به همین دلیل دام ها ضعیف شده اند و امکان شیوع بیماری های مختلف وجود دارد به همین دلیل از مردم می خواهیم نکات بهداشتی را رعایت کنند .

دامپزشکی همچنین اطلاعیه ای در این خصوص صادر کرده است که در بخشی از آن آمده است؛ نخستین گزارش تلفات از حیات وحش پناهگاه ناحیه «روچون» اوایل تیرماه سالجاری از محیط بانان پارک ملی دریافت شد که بلافاصله اکیپ های دامپزشکی برای بررسی بیماری وارد منطقه شدند که حدود پنج تا شش راس گوسفند و بز وحشی تلف شده توسط اکیپ ها مشاهده شد که از یک راس از آنها که شرایط بهتری داشت (اتولیز لاشه کمتر صورت گرفته بود) نمونه برداری و ارسال نمونه به آزمایشگاه مرکز تشخیص انجام پذیرفت. به رغم واکسیناسیون قبلی کامل دامهای اهلی علیه «PPR» ، پوشش مجدد واکسیناسیون در دامهای اهلی روستایی حاشیه منطقه خبر توسط نیروهای دامپزشکی استان انجام شد .
پس از دریافت پاسخ مثبت آزمایشگاهی نمونه ارسالی به آزمایشگاه مرکز تشخیص در تاریخ 10 تیرماه سال جاری با اعزام تیم های مشترک ارزیاب و مراقبت دامپزشکی و محیط زیست و همچنین ادامه انجام واکسیناسیون در دامهای اهلی مناطق مجاور، جلوگیری از تردد دامهای سبک، ضد عفونی آبشخورهای مشترک و نواحی مورد تردد و جمع آوری و معدوم سازی بهداشتی لاشه های پیدا شده، مدیریت بهداشتی و قرنطینه بیماری در منطقه انجام پذیرفت و نزدیک به یک هفته است که تیم های بیماریاب طی مراقبت فعال مورد جدیدی از بیماری در حیات وحش منطقه مشاهده نکرده اند .
سرپرست معاونت سیاسی استانداری کرمان نیز امروز قاچاق دام را عامل مهم شیوع این بیماری در جمعیت دامی منطقه خبر اعلام کرده است و از دامداران خواسته از ورود دامهای قاچاق به دام های محلی جلوگیری کنند .
اما طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته نوسانات ارزی در ماه های اخیر موجب کاهش و حتی توقف قاچاق دام به کشور شده است به طوریکه روند قاچاق دام روند معکوس پیدا کرده است و قاچاق دام به داخل کشور از صرفه خارج شده و دام ها در حال صادر شدن به کشورهای دیگر است که همین دلیل هم در کنار خشکسالی موجب افزایش نرخ گوشت قرمز شده است .
با توجه به شیوع این بیماری در کنار حیات وحش اقتصاد عشایر کرمان که در این فصل از سال اکثرا در شهرستان بافت، رابر مستقر هستند به مخاطره افتاده است و به نظر می رسد مسئولان به جای توجیه باید در صورت بروز چنین مشکلات به جای انداختن توپ در زمین یکدیگر در اسرع وقت با اختصاص اعتبار مناسب و همکاری و هم افزایی بین دستگاهای مشکلات را در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف کنند تا جمعیت دامی استان در حالی که به دلیل کم آبی شکننده شده است بیشتر خسارت نبیند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هشدار فرماندهان نظامی ایران به پاکستان

ترامپ، امروز دنیا را غافلگیر می‌کند

هشدار «جمهوری اسلامی» درباره حملات تروریستی

300 میلیون ریال کالای قاچاق در فاریاب کشف شد

قاتل جوان کرمانی خود را به دستگاه قضایی معرفی کرد

نهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در کرمان آغاز به کار کرد

راهکارهای دفاع مقدس برای مقابله با دشمنان به کار گرفته شود

کرمان ظرفیت های قابل عرضه ای در سطح ملی و بین المللی دارد

ملت ایران از اقدامات تروریستی دشمنان نمی‌ترسند

پژوهش‌های موثر در فرهنگ‌عامه حمایت می شوند

ملاقات کروبی با چند تن از روحانیون اصلاح‌طلب

فرمانده کل سپاه: نفوذی‌ها در سیستم اداری کشور، برای مردم مشکل ایجاد می‌کنند

مردم با مشکلات معیشتی مواجه شده اند/ مسئولان تلاش را مضاعف کنند

سهل انگاری پیمانکار فاضلاب شهری سیرجان و نشست زمین

تبدیل انقلاب اسلامی به تمدن اسلامی با رفع نواقص ساختاری امکانپذیر است

آمریکا خواهان آزادی میر، رهنورد و کروبی شد!

هنرمندان پشت درب تالار مرکزی شهر کرمان ماندند

پی گیر وضعیت بیمه خبرنگاران و کاغذ مطبوعات هستیم

خرید 95 هزار جلد کتاب از ناشران/ چاپ 27 اثر در دست اقدام است

توسعه پایدار بدون فرهنگ ممکن نیست

آیین بیستمین دوره جایزه کتاب سال استان کرمان برگزار شد

وضعیت زیرساخت های هنر در کرمان مناسب نیست

لزوم آگاهی مردم از فتنه جدید/دشمن به دنبال ایجاد نارضایتی است

فعالیت 794 ناشر پرکار در کشور/ 32 درصد مولفان کتاب خانم هستند

نیازمند نوسازی انقلابی هستیم

امام جمعه اهواز: در انگلیس بستری نشده‌ام

عامل حمله تروریستی اتوبوس سپاه را بشناسید

زدوبند 280 میلیون یورویی در شرکت «هفت‌تپه»

نامه روحانی به رهبری درباره بیانیه 40 سالگی انقلاب

تحصن سراسری علیه تصویب FATF

جریان های زیادی به دنبال تهاجم فرهنگی علیه ایران هستند

انتقاد از نرخ ارز تخصیص یافته به کاغذ/سهمیه کاغذ استانی شود

کرمان به پایلوت فرهنگی کشور تبدیل می شود

بانک‌ها در این شرایط اقتصادی فشار را از روی مردم بردارند

مسئولان باید در صف اول خدمت به مردم بایستند

پروژه تالار مرکزی کرمان تعیین تکلیف شود

حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان بی پاسخ نمی ماند

راه حل تمام مشکلات در داخل کشور وجود دارد

نقشه آمریکا برای اخلال در برنامه موشکی ایران

59 هزار نفر از جمعیت رفسنجان کارت ملی هوشمند ندارند

رفسنجان درجمع 20 نامزد نهایی انتخاب پایتخت کتاب ایران قرار گرفت

استان کرمان نیازمند زیرساخت های جدی تر است

پروژه تقاطع شاهرخ آباد به زنگی آباد امسال به پایان می رسد

سامانه بارشی جدید وارد کرمان می شود

یک میلیون و 200 هزار جلد کتاب چاپ شد

مسئولان باید در صف اول خدمت به مردم باشند

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در استان کرمان برای درگذشت حجت‌ الاسلام زادسر

پیام تسلیت استاندار کرمان در پی وقوع حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان

شماره 35 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

گمانه‌زنی؛ رئیسی در قوه‌ قضائیه،مروی در آستان‌ قدس