آخرين مطالب

رئیس بنیاد نخبگان در استان کرمان:

اقدامات فرهنگی مانع از مهاجرت نخبگان می شود/تشریح حمایت های مالی فرهنگي

اقدامات فرهنگی مانع از مهاجرت نخبگان می شود/تشریح حمایت های مالی

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - رئیس بنیاد نخبگان در کرمان با اشاره به اینکه اقدامات فرهنگی مانع از مهاجرت نخبگان می شود، گفت: اقدامات خوبی در این زمینه از سوی معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در حال انجام است.

علیرضا سعیدی  اظهار کرد: براساس سند راهبردی کشور در امور نخبگان، نخبه فردی است که در یکی از موضوعات علمی، فناوری، فرهنگی، ادبی و هنری دارای سه ویژگی اساسی «توانمندی های ذاتی»، «توانمندی های اکتسابی» و «اثرگذاری بارز» باشد.
وی توانمندی های ذاتی و خدادادی را شامل هوش، انگیزه و استعداد دانست و افزود: ویژگی توانمندی های اکتسابی هم شامل تجربه، تخصص و مهارت است.
سعیدی با اشاره به اهمیت ویژگی اثرگذاری بارز بیان کرد: در کنار تعریف نخبه، تعریفی دیگر به عنوان «مستعد برتر یا صاحب استعداد برتر» وجود دارد که به فرد دارای ویژگی های نخبه گفته می شود. این فرد به صورت بالقوه می تواند نخبه باشد اما هنوز زمینه بروز اثرگذاری او شکوفا نشده است.
وی با اشاره به اینکه اثرگذاری می تواند در محیط های کوچک تا بزرگ بروز کند، افزود: به عنوان مثال نفرات برتر کنکور دارای دو ویژگی توانمندی ذاتی و اکتسابی هستند اما هنوز جزو نخبگان نیستند؛ چرا که این افراد ابتدا باید در دانشگاه تجربه و تخصص لازم را کسب کنند.
سعیدی ادامه داد: حتی بعد از فارغ التحصیلی این افراد از دانشگاه، همچنان نمی توان اصطلاح نخبه را برای آنها بکار برد و تنها زمانی این امر میسر می شود که تاثیرگذاری مدیریتی، آموزشی، پژوهشی و ... آنها مشخص باشد.
جوایز بنیاد در جهت توانمندسازی است
رئیس بنیاد نخبگان در استان کرمان تصریح کرد: وظیفه بنیاد نخبگان حول چهار محور شناسایی، حمایت، هدایت و بکارگیری مستعدان و نخبگان است. به عبارتی این بنیاد موظف است بعد از شناسایی مستعدان برتر از آنها حمایت کند تا به مرحله نخبگی برسند و سپس در کشور بکار گرفته شوند.
وی با اشاره به بودجه محدود بنیاد نخبگان افزود: یکسری حمایت های مالی از نخبگان از سوی بنیاد صورت می گیرد که می توان به جوایز تحصیلی برای دانشجویان اشاره کرد. این جوایز برای دانشجویان سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به مدت یک سال تحصیلی در نظر گرفته شده است.
سعیدی ادامه داد: برای این مساله دانشجو در سامانه https://kerman.bmn.ir / ثبت نام و تمام فعالیت های نخبگانی خود نظیر رتبه برتر کنکور، معدل بالا، ثبت اختراع، مقاله و... را در سامانه گزارش می کند.
وی گفت: سامانه بر این اساس به دانشجو امتیاز می دهد و دانشجویان برتر براساس سهمیه ای که بنیاد ملی نخبگان هر سال مشخص می کند، تعیین می شوند. این دانشجویان به مدت یک سال تحصیلی از این جوایز که اکثرا کمک های مالی است بهره مند می شوند.
رئیس بنیاد نخبگان در استان کرمان با اشاره به اینکه جوایز بنیاد در جهت توانمندسازی است، افزود: بنیاد چهار جایزه فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و فناوری برای دانشجویان در نظر گرفته است.
سعیدی گفت: جوایز دانش آموختگان با جوایز دانشجویان متفاوت است که یکی از مهم ترین آنها جایزه خدمت نظام وظیفه است؛ به این صورت که دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع دکترا و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد که موفق به کسب این جایزه شوند، می توانند به جای انجام خدمت نظام وظیفه یک پروژه تخصصی در یکی از دانشگاه های استان انجام دهند و پس از پایان آن کارت پایان خدمت را دریافت کنند.
وی بیان کرد: این افراد خدمت انجام نمی دهد، فقط آموزش انجام می دهند و حداقل یک سال بعد از اتمام پروژه می توانند کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند.
تمرکز بنیاد نخبگان بر روی نخبگان علمی است
سعیدی با اشاره به اینکه در زمینه های مختلف نخبه داریم، ادامه داد: تمرکز بنیاد نخبگان بر روی نخبگان علمی است اما در بحث صنعت و مخترعان هم بنیاد نخبگان تسهیلاتی دارد.
سعیدی ادامه داد: به عنوان مثال بنیاد نخبگان هر ساله در نقاط مختلف کشور جشنواره اختراعات برگزار و از مخترعان برگزیده حمایت مالی و به توانمندسازی آنها برای تاسیس شرکت های دانش بنیان کمک می کند.
وی در خصوص فضای تحقیقاتی گفت: بنیاد نخبگان جایزه «دکتر کاظم آشتیانی» دارد؛ فارغ التحصیلان دکترا می توانند برای این جایزه اقدام کنند و اگر جزو برترین ها باشند به دانشگاه ها برای جذب در این مراکز معرفی می شوند.
رئیس بنیاد نخبگان در استان کرمان تصریح کرد: بنیاد علاوه بر اینکه سهمیه جذب هیئت علمی را به دانشگاه ها می دهد، به نخبه و دانشگاه برای ایجاد فضای تحقیقاتی کمک می کند.
وی گفت: تعداد افرادی که در کشور از این جایزه استفاده می کند زیاد نیست و در سال حدود پنج تا شش نفر است. متاسفانه به تازگی دانشگاه ها به علت مشکلات بسیار زیاد مالی وزات علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه استخدام این افراد کوتاهی می کنند.
باید از همه ابزارها برای نگهداری نخبگان استفاده شود
سعیدی مهاجرت نخبگان از کشور هم بیان کرد: در این زمینه باید اقدامات فرهنگی انجام داد؛ اگر وابستگی فرهنگی و وابستگی به خانواده و کشور را به وجود آوریم می تواند در این زمینه بیشتر از بحث مالی کمک کند.
وی با تاکید بر اینکه باید از همه ابزارها برای نگهداری نخبگان استفاده شود، ادامه داد: بنیاد برنامه های فرهنگی مختلفی در این زمینه برای بالا بردن روحیه توجه به وطن، شهر و خانواده دارد.
سعیدی بیان کرد: کشورهای دیگر در کنار برخی جذابیت ها دارای یکسری نکات منفی هستند که باید برای نخبه تشریح شود.
رئیس بنیاد نخبگان استان کرمان گفت: با کار در زمینه فرهنگی می توانیم از خروج نخبگان از کشور جلوگیری کنیم و معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در این خصوص سرمایه گذاری خوبی کرده و کار خوبی در حال انجام دارد.
وی با اشاره به اینکه با توجه به مشکلات مالی که در همه کشور است بنیاد نخبگان هم از این قاعده مستثنی نیست، افزود: اما در تلاشیم که با حداقل نیرو تمام وظایف محوله را انجام دهیم و بیشتر کارها با همکاری دستگاه های دیگر انجام می شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

باران کوثری از دلایل ممنوع التصویری اش می گوید!

تاریخچه سریال های ترسناکی که دوستشان داریم

غمگین‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما +عکس (قسمت2)

تعریف و تمجید خواننده زن آذربایجانی از پژمان بازغی/ عکس

روایت یک دختر چشم به راه در کتاب«بابا کی میایی؟»

5 فیلم با پیچش های داستانی شوکه کننده! (+عکس) قسمت 1

فیلمی که طرفدار ندارد اما پرفروش شده!!

بهترین بازیگران مرد سینمای ایران بعد از انقلاب

کشف نخستین دندان شیری کودک پارینه سنگی در ایران + عکس

استحکام بنای مدارس غیرانتفاعی به تایید نظام مهندسی برسد

فریماه فرجامی، مهشید افشارزاده، گلچهره سجادیه و .../فراموش شدگان سینمای بی رحم

میسی ویلیامز از آخرین صحنه بازی اش در «تاج و تخت» می گوید

نظام مهندسی استحکام بنای مدارس غیردولتی را تائید کند

مدارس غیردولتی در کرمان 10درصد افزایش یافت

گران‌ترین ساز جهان چه سازی است و از کجا آمده است؟

واکنش شدید مهراب قاسم‌خانی به اتهام 20:30 به سلبریتی ها

تصویر حامد بهداد روی پوستر بین‌المللی «مارموز»

هفت هزار زائر حسینی توسط ناوگان جاده ای کرمان منتقل شدند

15 کارگاه مرمت ابنیه تاریخی در کرمان راه اندازی شد

14 هزار دانش آموز در المپیاد درون مدرسه ای ریگان شرکت دارند

نمایشگاه رسانه ها و مطبوعات کرمان آبان ماه برگزار می شود

حمله به مهناز افشار به خاطر دستمزد شبی 30 میلیون در تئاتر لاکچری!!

نخستین پیش بینی ها از برندگان احتمالی اسکار 2019 + عکس

کاروانسرای کوزه گران اسیر ساختمان سازی

300 بیسواد در رفسنجان وجود دارد

غمگین‌ ترین فیلم‌های تاریخ سینما +عکس (قسمت1)

عکس لیلا حاتمی در صفحه اینستاگرام بازیگر «بازی تاج و تخت»

ماجرای وام 10 میلیارد تومانی محمدرضا گلزار از یک بانک!

عکس: بهنوش بختیاری با چادر رنگی در پشت صحنه فیلم جدیدش!!

بهاره رهنما درمورد همسر نویسنده اش صحبت می کند

کریستین استوارت در حال دویدن در خیابان های آلمان/ عکس

75 اثر خوشنویسی در کرمان به نمایش درآمد

بازیگرانی که به خاطر ساختن یک فیلم شکنجه شدند! (قسمت2) + عکس

نگاهی به تمام فیلم های ورزشی ساخته شده در ایران

اتفاقات خنده داری که در فیلم های ترسناک می افتد! +عکس (2)

ستاره هایی با رگ و ریشه سرخ پوستی/ از مگان فاکس تا کال دراگوی

دفتر کنسولگری عراق در کرمان به صدور ویزا سرعت بخشیده است

نیکول کیدمن: ازدواج با تام کروز مرا از آزارهای جنسی نجات داد!!

کارگردان ایرانی: من از وودی آلن خوش قیافه‌ترم!

اتفاقات خنده داری که در فیلم های ترسناک می افتد! +عکس (1)

باران کوثری یا امیر تتلو، کدام یک خطرناک ترند؟

5 مردی که به خوبی در نقش زنان بازی کردند! + عکس

مسابقه کتابخوانی کنگره شهدای کرمان برگزار می شود

فیلم های خوبی که قرار است پاییز اکران شوند + عکس

رسانه در تامین امنیت روانی جامعه نقش نخست را دارد

کنسرت شهرام ناظری و پسرش در کانادا

راه‌اندازی 287واحد اقامتگاه بوم گردی در استان کرمان

صحنه های فیلم های مشهور که شبیه اثر هنری اند! (تصویر)

عاشورا خاموش شدنی نیست - سمیه حسن شاهی*

مدرسه بنیاد برکت در کرمان به بهره برداری رسید