آخرين مطالب

پیش خرید گوجه ،حذف دلال ها و خوشحالی کشاورزان اقتصادي

پیش خرید گوجه ،حذف دلال ها و خوشحالی کشاورزان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت - ایرنا – با توجه به افزایش هزینه های کشت گوجه و خسارات مالی سال های گذشته کشاورزان گوجه کار، نمایندگان کارخانه های رب گوجه جنوب کرمان در راستای تشویق کشاورزان برای کشت این محصول و همچنین کنار گذاشتن دلال ها اقدام به پیش خرید کردند.
به گزارش ایرنا، طی چند سال گذشته فصل برداشت محصول گوجه فرنگی در جنوب کرمان به کابوسی تلخ برای کشاورزان تبدیل شده تا جایی که سال گذشته در شهرستان رودبار جنوب سبب اعتراضات مردمی شد و بسیاری از کشاورزان محصول خود را در مزارع رها کردند، با این حال سازمان تعاون روستایی با قیمت توافقی محصولات کشاورزان را خریداری کرد ولی واضح است کشاورزان با خرید توافقی دچار خسارت مالی می شوند.
از طرفی با توجه به بالا رفتن نرخ دلار، صادرات طلای قرمز برای کشور ارز آوری زیادی دارد و علاوه بر سود کارخانجات، سبب رونق اقتصادی برای کشاورزان و شغل های وابسته شده که در نتیجه موجب اشتغالزایی تعداد زیادی از جوانان بیکار منطقه می شود.
نظر به اینکه جنوب کرمان اقلیم‌های متفاوت آب و هوایی را به فاصله 50 کیلومتر از هم دارد بنابراین محصولات خارج از فصل و در اوج سرما در این منطقه با کیفیت بسیار عالی تولید می‌شوند که به همین لحاظ سهم بزرگی در تولید محصولات کشاورزی خارج فصل و همچنین تنطیم بازار محصولات کشاورزی در سطح کشور دارد و از سوی دیگر می‌توان گفت کشور را از واردات محصولاتی چون گوجه فرنگی بی نیاز می‌کند.
این منطقه که از هفت شهرستان جیرفت، کهنوج، منوجان، قلعه گنج، رودبار، فاریاب و عنبرآباد تشکیل شده، با بهره مندی از خاک حاصلخیز و آب و هوای مطلوب به تنهایی بیش از چهار و نیم میلیون تن محصولات زراعی و باغی کشور را تولید کرده و سهم قابل توجهی در تولید ملی کشور دارد اما ساماندهی تولید، عرضه و قیمت گذاری این محصولات همواره با مشکلاتی همراه بوده است و در واقع باید اعتراف کنیم بازار خرید و فروش به گونه ای در دستان دلال ها مهار شده که کشاورزان زحمتکش این دیار همیشه ضرر کرده یا اصلا سود نمی کنند.
در حقیقت کشاوزان پر تلاش این خطه، امروز به جایی رسیده اند که نمی دانند چه محصولی را کشت کنند و نگرانی از فروش نرفتن تولیداتشان آنها را در دوراهی چه کنم سرگردان کرده است.
** امسال کارخانه داران گوجه را پیش خرید می کنند
نماینده کارخانه های رب گوجه فرنگی جنوب کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: باتوجه به بالا رفتن نرخ دلار، محصول گوجه فرنگی از امسال توسط کارخانه داران جنوب کرمان پیش خرید می شود.
محمدرضا محمدرضایی افزود: بالا رفتن نرخ دلار و صادرات محصول گوجه فرنگی سبب ارز آوری برای کشور شده و از این رو محصول گوجه کشاورزان هفت شهرستان جنوب کرمان و شهرستان های اطراف توسط کارخانه های رب گوجه فرنگی این منطقه از پیس خریداری می شود.
وی تصریح کرد: کارخانه های رب گوجه فرنگی جنوب کرمان با عقد قرارداد، محصول گوجه کشاورزان را با قیمت هفت هزار ریال پیش خرید می کنند و در صورت بالا بودن قیمت این محصول در کشور، کشاورزان می توانند آزادانه تولیدات خود را به فروش برسانند.
مدیر کارخانه رب مسعود ادامه داد: کشاورزان متقاضی پیش فروش محصول گوجه با مراجعه به کارخانه های رب گوجه در جنوب کرمان نسبت به عقد قرارداد اقدام کنند.
وی اظهار داشت: یکی از اهداف پیش خرید محصول گوجه، تشویق و ترغیب کشاورزان به کشت این محصول است چرا که با توجه به افزایش قیمت کشت این محصول، کشاورزان به سمت کشت های جایگزین رفته و این مساله سبب کمبود گوجه در بازار می شود.
این فعال اقتصادی بیان کرد: در نشستی که با کارخانه داران هفت شهرستان جنوب کرمان برگزار شد توافق پیش خرید محصول گوجه اعلام و اطلاع رسانی شد.
وی با اشاره به نام گذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام حمایت از کالای ایرانی، گفت: با تولید محصولات داخلی به دنبال تحقق شعار سال و پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستیم.
محمد رضایی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری تاکید می کنند، تکیه بر ظرفیت های داخلی است و از این رو با پیش خرید محصول گوجه به دنبال حمایت از کشاورزان، افزایش صادرات و ارز آوری این محصول برای کشور هستیم.
** طرح استمرار کشت گوجه فرنگی آغاز شده است
معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: در حال حاضر طرح استمرار کشت گوجه فرنگی در شهرستان منوجان با نشاء آغاز و 15 مهرماه کشت اصلی انجام می شود.
فرامرز رستگاری افزود: برداشت محصول طرح استمرار گوجه فرنگی از 25 آذرماه آغاز و تا پایان بهمن ماه سال جاری ادامه دارد.
وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در این طرح، برنامه ریزی برای کاشت یکهزار هکتار گوجه را مد نظر دارد که در حال انجام است.
این مسئول به کشت زمستانه و تولید بهاره محصول گوجه فرنگی هم اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ریزی این سازمان 11 هزار هکتار به این کشت اختصاص می یابد که از 15 آذر تا پان دی ماه انجام می شود.
معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان افزود: برداشت محصول گوجه در این طرح از 10 فروردین تا 10 اردیبهشت ماه سال جاری انجام خواهد شد.
وی بیان کرد: سال زراعی گذشته سطح زیر کشت گوجه فرنگی منطقه جنوب کرمان 13 هزار و 250 هکتار و میانگین عملکرد هر هکتار 30 تن است که با احتساب این میزان 400 هزار تن گوجه فرنگی در جنوب کرمان تولید شده است.
** بین عرضه و تقاضا توازن وجود ندارد
مدرس دانشگاه و کارشناس کشاورزی گفت: متاسفانه نبود توازن بین عرضه و تقاضا و در نظر نگرفتن میزان صادرات، سبب خسارات مالی به کشاورزان می شود که باید توسط وزرات جهاد کشاورزی برای این مهم برنامه ریزی شود.
فاطمه السادات حسینی به بحث پیش خرید گوجه اشاره کرد و افزود: پیش خرید محصول گوجه فرنگی کمک بسیار خوبی برای کشاورزان منطقه است تا برای کشت این محصول ترغیب شوند.
وی ادامه داد: وجود کارخانه های رب گوجه فرنگی در جنوب کرمان کمک بسیار خوبی برای خرید محصول گوجه کاران است تا از خسارات مالی گوجه کاران جلوگیری شود.
این کارشناس تصریح کرد: با توجه به افزایش کشت گوجه فرنگی، کشاورزان از کشت این محصول صرفه نظر و به سمت کشت های با صرفه اقتصادی می روند و این مساله سبب کمبود محصول گوجه و افزایش قیمت آن می شود.
**دولت تدبیر نخستین بار خرید گوجه فرنگی را در جنوب کرمان کلید زد
رئیس سازمان تعاون روستایی جنوب استان کرمان گفت: دولت تدبیر و امید برای اولین بار خرید حمایتی گوجه فرنگی را از این منطقه آغاز کرد و به عنوان الگو در دیگر مناطق کشور اجرا شد.
فرود سالاری افزود: سازمان تعاون روستایی به عنوان نماینده دولت وظیفه خرید محصولات کشاورزی را برعهده داشته و در این زمینه با خرید به موقع حمایتی و توافقی محصولات کشاورزی باری بزرگ را از دوش کشاورزان برداشته است.
سالاری اضافه کرد: سازمان تعاون روستایی جنوب کرمان با توجه به کشت محصولات مورد نیاز کشور مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز همواره در کنار کشاورزان بوده است و با حضور و خرید به موقع از ضرر کشاورزان جلوگیری می کند.
وی تصریح کرد: مطالبات گوجه کاران جنوب کرمان به مبلغ 44 میلیارد و 800 میلیون ریال بابت خرید 12هزار تن محصول گوجه بود که در 2 مرحله به آنان پرداخت شد.
مدیر تعاون روستایی جنوب کرمان گفت: دیدیم که گوجه کاران منطقه به علت تولید زیاد محصول و همزمان شدن برداشت گوجه فرنگی از مزارع این خطه با دیگر استان ها با مشکل رکود بازار و کاهش قیمت روبرو شدند.
سالاری ادامه داد: دولت برای جلوگیری از زیان کشاورزان، 12هزار تن گوجه فرنگی مازاد را به قیمت هر کیلوگرم 400 تومان خریداری کرد.
**امیدواری کشاوزان به فراگیر شدن حمایتهای دولت
کشاورز گوجه کار منوجانی هم ضمن استقبال از طرح پیش خرید محصول گوجه گفت: امیدواریم این طرح با حمایت مسئولان فراگیر شود.
هم اینک کشاورزان جنوب کرمان بذر امید و آرزو های خود را در زمین می‌کارند، و ما نیز امیدواریم در فصل برداشت محصول، این امید و آرزو به یک تراژدی غم بار تبدیل نشده و شاهد لبخند شوق کشاورزان سختکوش دیارمان باشیم، از این رو انتظار می رود با پیش خرید محصول گوجه گامی مهم در جهت حمایت از کشاورزان منطقه برداشته شود.
جنوب استان کرمان سالانه چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید و روانه بازار می کند.
گزارش از هادی شفیعی
7450/7429/ 5054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تازه‌ترین قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی

شریعتمداری: صدای رسای فقرا خواهم بود

حقوق 37 میلیونی معاون وزیر نفت تائید شد

رشد 74 درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن

نهضت نوآوری فناورانه در کرمان تشکیل شود

خریداران فرش دستباف کرمان تسهیلات دریافت می کنند

صرفه‌جویی 7 میلیارد تومانی در کرمان با صدور ابلاغ الکترونیکی

کاهش 15 درصدی قیمت گوشی تلفن‌همراه

ورود بخش خصوصی به مدیریت منابع آبی ضروری است

10 میلیارد ریال کالای قاچاق در سیرجان کشف شد

راه‌اندازی مرکز توسعه رقابت پذیری کسب و کار استان کرمان/ ایجاد توان رقابتی، رمز ماندگاری بنگاه‌های اقتصادی

وام مسکن 300 میلیون تومان می‌شود؟

25 درصد گلخانه‌ های عنبرآباد در دولت تدبیر راه اندازی شد

نامه مرغداران به روحانی: مرغ‌ها گرسنه‌اند!

قیمت سکه امروز 29 مهرماه

استاندارد بندی مکمل در سیاست های اقتصاد مقاومتی است

بازار کرمان نیازمند ساماندهی است

آخرین قیمت مرغ و گوشت در استان کرمان

منابع طبیعی رفسنجان سه طرح اقتصاد مقاومتی در دست اجرا دارد

وصول بیش از 536 میلیارد ریال از مطالبات معوق بانک‌ها

شروع طرح پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو

قیمت سکه امروز 28 مهرماه

قیمت خودرو امروز 1397/07/28

هیچ تضمینی برای انجام تعهدات FATF برای ایران وجود ندارد/ جنس «FATF» ابزار سیاسی علیه ایران است و اصلا آن را به صلاح کشور نمی‌دانیم

بنزین کی دونرخی می شود؟ +قیمت احتمالی

استعفا چرا؟ این وزیر باید محاکمه شود!

110 درصد تحقق اشتغالزایی در رودبار جنوب انجام شد

768 شرکت و موسسه در کرمان ثبت شد

بانک‌ها موظف به اعلام لیست وام گیرندگان بالای 100میلیون تومان به سیستم قضائی هستند

از دست رفتن 90 درصد محصول پسته استان کرمان در سال جاری

پیش‌فروش 6 محصول سایپا از 28مهر

رای مثبت FATF برای ایران

تغییر مسیر سکه و دلار

تشکل های کارگری علاج مشکلات کارگران جنوب کرمان است

120 تن گوشت قرمز در جنوب کرمان در حال توزیع است

20 واحد صنفی متخلف در عنبرآباد پلمپ شد

برگ سبز خودرو ببرید، لاستیک بگیرید

جهانگیری: همه فکر می‌کردند قرار است اتفاق تلخی بیافتد منبع

حساب یارانه‌بگیران ساعت 24 امشب شارژ می‌شود

سمینار تامین منابع مالی از بازار سرمایه در کرمان برگزار شد

حضور هواپیمایی زاگرس در کرمان دائمی می شود

70 درصد اسناد خزانه باید جذب شود

خط جدید پروازی مسیر کرمان – تهران و بالعکس راه اندازی شد

کوهبنانی ثروتمند، با ایجاد گردشگری معدن

نامه نگاری یواشکی بانک مرکزی با برخی بانکها

تمرکز ستاد اجرایی فرمان امام بر اشتغال است

قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 25 مهر ماه+جدول کامل

پیش بینی کاهش قیمت مسکن از 13 آبان

بنیاد برکت در 1500 بخش و شهر کشور خدمات انجام می دهد

400 هزار شغل توسط ستاد فرمان اجرایی امام(ره) ایجاد شده است