آخرين مطالب

پیش خرید گوجه ،حذف دلال ها و خوشحالی کشاورزان اقتصادي

پیش خرید گوجه ،حذف دلال ها و خوشحالی کشاورزان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت - ایرنا – با توجه به افزایش هزینه های کشت گوجه و خسارات مالی سال های گذشته کشاورزان گوجه کار، نمایندگان کارخانه های رب گوجه جنوب کرمان در راستای تشویق کشاورزان برای کشت این محصول و همچنین کنار گذاشتن دلال ها اقدام به پیش خرید کردند.
به گزارش ایرنا، طی چند سال گذشته فصل برداشت محصول گوجه فرنگی در جنوب کرمان به کابوسی تلخ برای کشاورزان تبدیل شده تا جایی که سال گذشته در شهرستان رودبار جنوب سبب اعتراضات مردمی شد و بسیاری از کشاورزان محصول خود را در مزارع رها کردند، با این حال سازمان تعاون روستایی با قیمت توافقی محصولات کشاورزان را خریداری کرد ولی واضح است کشاورزان با خرید توافقی دچار خسارت مالی می شوند.
از طرفی با توجه به بالا رفتن نرخ دلار، صادرات طلای قرمز برای کشور ارز آوری زیادی دارد و علاوه بر سود کارخانجات، سبب رونق اقتصادی برای کشاورزان و شغل های وابسته شده که در نتیجه موجب اشتغالزایی تعداد زیادی از جوانان بیکار منطقه می شود.
نظر به اینکه جنوب کرمان اقلیم‌های متفاوت آب و هوایی را به فاصله 50 کیلومتر از هم دارد بنابراین محصولات خارج از فصل و در اوج سرما در این منطقه با کیفیت بسیار عالی تولید می‌شوند که به همین لحاظ سهم بزرگی در تولید محصولات کشاورزی خارج فصل و همچنین تنطیم بازار محصولات کشاورزی در سطح کشور دارد و از سوی دیگر می‌توان گفت کشور را از واردات محصولاتی چون گوجه فرنگی بی نیاز می‌کند.
این منطقه که از هفت شهرستان جیرفت، کهنوج، منوجان، قلعه گنج، رودبار، فاریاب و عنبرآباد تشکیل شده، با بهره مندی از خاک حاصلخیز و آب و هوای مطلوب به تنهایی بیش از چهار و نیم میلیون تن محصولات زراعی و باغی کشور را تولید کرده و سهم قابل توجهی در تولید ملی کشور دارد اما ساماندهی تولید، عرضه و قیمت گذاری این محصولات همواره با مشکلاتی همراه بوده است و در واقع باید اعتراف کنیم بازار خرید و فروش به گونه ای در دستان دلال ها مهار شده که کشاورزان زحمتکش این دیار همیشه ضرر کرده یا اصلا سود نمی کنند.
در حقیقت کشاوزان پر تلاش این خطه، امروز به جایی رسیده اند که نمی دانند چه محصولی را کشت کنند و نگرانی از فروش نرفتن تولیداتشان آنها را در دوراهی چه کنم سرگردان کرده است.
** امسال کارخانه داران گوجه را پیش خرید می کنند
نماینده کارخانه های رب گوجه فرنگی جنوب کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: باتوجه به بالا رفتن نرخ دلار، محصول گوجه فرنگی از امسال توسط کارخانه داران جنوب کرمان پیش خرید می شود.
محمدرضا محمدرضایی افزود: بالا رفتن نرخ دلار و صادرات محصول گوجه فرنگی سبب ارز آوری برای کشور شده و از این رو محصول گوجه کشاورزان هفت شهرستان جنوب کرمان و شهرستان های اطراف توسط کارخانه های رب گوجه فرنگی این منطقه از پیس خریداری می شود.
وی تصریح کرد: کارخانه های رب گوجه فرنگی جنوب کرمان با عقد قرارداد، محصول گوجه کشاورزان را با قیمت هفت هزار ریال پیش خرید می کنند و در صورت بالا بودن قیمت این محصول در کشور، کشاورزان می توانند آزادانه تولیدات خود را به فروش برسانند.
مدیر کارخانه رب مسعود ادامه داد: کشاورزان متقاضی پیش فروش محصول گوجه با مراجعه به کارخانه های رب گوجه در جنوب کرمان نسبت به عقد قرارداد اقدام کنند.
وی اظهار داشت: یکی از اهداف پیش خرید محصول گوجه، تشویق و ترغیب کشاورزان به کشت این محصول است چرا که با توجه به افزایش قیمت کشت این محصول، کشاورزان به سمت کشت های جایگزین رفته و این مساله سبب کمبود گوجه در بازار می شود.
این فعال اقتصادی بیان کرد: در نشستی که با کارخانه داران هفت شهرستان جنوب کرمان برگزار شد توافق پیش خرید محصول گوجه اعلام و اطلاع رسانی شد.
وی با اشاره به نام گذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام حمایت از کالای ایرانی، گفت: با تولید محصولات داخلی به دنبال تحقق شعار سال و پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستیم.
محمد رضایی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری تاکید می کنند، تکیه بر ظرفیت های داخلی است و از این رو با پیش خرید محصول گوجه به دنبال حمایت از کشاورزان، افزایش صادرات و ارز آوری این محصول برای کشور هستیم.
** طرح استمرار کشت گوجه فرنگی آغاز شده است
معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: در حال حاضر طرح استمرار کشت گوجه فرنگی در شهرستان منوجان با نشاء آغاز و 15 مهرماه کشت اصلی انجام می شود.
فرامرز رستگاری افزود: برداشت محصول طرح استمرار گوجه فرنگی از 25 آذرماه آغاز و تا پایان بهمن ماه سال جاری ادامه دارد.
وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در این طرح، برنامه ریزی برای کاشت یکهزار هکتار گوجه را مد نظر دارد که در حال انجام است.
این مسئول به کشت زمستانه و تولید بهاره محصول گوجه فرنگی هم اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ریزی این سازمان 11 هزار هکتار به این کشت اختصاص می یابد که از 15 آذر تا پان دی ماه انجام می شود.
معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان افزود: برداشت محصول گوجه در این طرح از 10 فروردین تا 10 اردیبهشت ماه سال جاری انجام خواهد شد.
وی بیان کرد: سال زراعی گذشته سطح زیر کشت گوجه فرنگی منطقه جنوب کرمان 13 هزار و 250 هکتار و میانگین عملکرد هر هکتار 30 تن است که با احتساب این میزان 400 هزار تن گوجه فرنگی در جنوب کرمان تولید شده است.
** بین عرضه و تقاضا توازن وجود ندارد
مدرس دانشگاه و کارشناس کشاورزی گفت: متاسفانه نبود توازن بین عرضه و تقاضا و در نظر نگرفتن میزان صادرات، سبب خسارات مالی به کشاورزان می شود که باید توسط وزرات جهاد کشاورزی برای این مهم برنامه ریزی شود.
فاطمه السادات حسینی به بحث پیش خرید گوجه اشاره کرد و افزود: پیش خرید محصول گوجه فرنگی کمک بسیار خوبی برای کشاورزان منطقه است تا برای کشت این محصول ترغیب شوند.
وی ادامه داد: وجود کارخانه های رب گوجه فرنگی در جنوب کرمان کمک بسیار خوبی برای خرید محصول گوجه کاران است تا از خسارات مالی گوجه کاران جلوگیری شود.
این کارشناس تصریح کرد: با توجه به افزایش کشت گوجه فرنگی، کشاورزان از کشت این محصول صرفه نظر و به سمت کشت های با صرفه اقتصادی می روند و این مساله سبب کمبود محصول گوجه و افزایش قیمت آن می شود.
**دولت تدبیر نخستین بار خرید گوجه فرنگی را در جنوب کرمان کلید زد
رئیس سازمان تعاون روستایی جنوب استان کرمان گفت: دولت تدبیر و امید برای اولین بار خرید حمایتی گوجه فرنگی را از این منطقه آغاز کرد و به عنوان الگو در دیگر مناطق کشور اجرا شد.
فرود سالاری افزود: سازمان تعاون روستایی به عنوان نماینده دولت وظیفه خرید محصولات کشاورزی را برعهده داشته و در این زمینه با خرید به موقع حمایتی و توافقی محصولات کشاورزی باری بزرگ را از دوش کشاورزان برداشته است.
سالاری اضافه کرد: سازمان تعاون روستایی جنوب کرمان با توجه به کشت محصولات مورد نیاز کشور مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز همواره در کنار کشاورزان بوده است و با حضور و خرید به موقع از ضرر کشاورزان جلوگیری می کند.
وی تصریح کرد: مطالبات گوجه کاران جنوب کرمان به مبلغ 44 میلیارد و 800 میلیون ریال بابت خرید 12هزار تن محصول گوجه بود که در 2 مرحله به آنان پرداخت شد.
مدیر تعاون روستایی جنوب کرمان گفت: دیدیم که گوجه کاران منطقه به علت تولید زیاد محصول و همزمان شدن برداشت گوجه فرنگی از مزارع این خطه با دیگر استان ها با مشکل رکود بازار و کاهش قیمت روبرو شدند.
سالاری ادامه داد: دولت برای جلوگیری از زیان کشاورزان، 12هزار تن گوجه فرنگی مازاد را به قیمت هر کیلوگرم 400 تومان خریداری کرد.
**امیدواری کشاوزان به فراگیر شدن حمایتهای دولت
کشاورز گوجه کار منوجانی هم ضمن استقبال از طرح پیش خرید محصول گوجه گفت: امیدواریم این طرح با حمایت مسئولان فراگیر شود.
هم اینک کشاورزان جنوب کرمان بذر امید و آرزو های خود را در زمین می‌کارند، و ما نیز امیدواریم در فصل برداشت محصول، این امید و آرزو به یک تراژدی غم بار تبدیل نشده و شاهد لبخند شوق کشاورزان سختکوش دیارمان باشیم، از این رو انتظار می رود با پیش خرید محصول گوجه گامی مهم در جهت حمایت از کشاورزان منطقه برداشته شود.
جنوب استان کرمان سالانه چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید و روانه بازار می کند.
گزارش از هادی شفیعی
7450/7429/ 5054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اصلاح قیمت‌ خودرو با افزایش تولید

معاون وزیر راه: خرید هواپیمای نو دستاورد بزرگی نبود

لاریجانی: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

18 استخر پرورش ماهی در ریگان احداث شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/19

افزایش حقوق برخی از بازنشستگان بیش از 20 درصد

راه برون رفت از فساد یکسان سازی نرخ ارز است

بهره وری آب در کرمان نصف متوسط کشور است

پیش بینی کاهش قیمت‌ها طی 3 ماه آینده/ اختصاص یارانه ارزی به مردم

دلیل کاهش قیمت بلیت هواپیما

چرا کالاها با کاهش نرخ دلار ارزان نشدند؟

یک محور روستایی در جیرفت بازگشایی شد

کرمان در زمینه توسعه مشارکت های مردمی پیشتاز است

مشکلات مردم در پرداخت اجاره مسکن

هم واردات تلفن همراه افزایش یافت هم قیمت‌ها

دولت یارانه پردرآمدها را حذف کند

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/18

رقم عجیب پرداخت حقوق در سایپا و ایران خودرو

تبعیض کارگران و کارمندان در بسته‌های حمایتی دولت

چرا مسکن در ایران گران است؟

هیچ زمانی ضابطه علمی بر سیستم مالی شهرداری حاکم نبوده است

سرمایه مردم کرمان به سمت تولید مغازه های خالی می رود

گوشی‌های توقیف‌شده، مسکن یا محرک بازار؟

بازنشستگی زودهنگام در برخی مشاغل اداری

واکنش وزیر صنعت به افزایش قیمت خودرو

دستور مقام معظم رهبری برای تقویت ارزش پول ملی

در بازار بلیت پرواز‌های داخلی چه می‌گذرد؟

دسترسی کودکان کار به غذای با ارزش سخت شد

600 هزار هکتار از جنگلهای کرمان به آفت لورانتوس آلوده است

طرح های آبخیزداری در اراضی رفسنجان و انار اجرا می شود

پیشنهاد دولت ارز 5500 تومانی برای بودجه 98 است

سال آینده چه کسانی مشمول دریافت یارانه می‌شوند؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/17

جنوب کرمان به کارگاه آبخیزداری تبدیل شده است

یگان حفاظت حریم راههای کرمان راه اندازی شد

معدنکاوی در ریگان به اشتغال پایدار کمک می کند

طرح تیتانیوم کهنوج سرعت می گیرد

30 میلیون دلار، میزان صادرات فرش دستباف استان در سال گذشته

وصول بیش از 1000 میلیارد ریال از مطالبات معوق بانک ها

پیشنهاد دولت نرخ ارز 5500 تومانی برای بودجه 98 است/دولت را ملکف کردیم که کارت سوخت را احیا کند

از دخالت دولت در کاهش رونق فروش فرش تا فقر کرمان در بازاریابی

ضربه سودجویان به فرش دستباف کرمان

قیمت جهانی طلا امروز 97/09/16

کارخانه تغلیظ معدن ایجو شهربابک راه اندازی می شود

70 درصد سهمیه اشتغال امسال استان کرمان محقق شد

مهمترین بندهای لایحه بودجه 98/ثبات قیمت سوخت و یارانه نقدی خانوار

تاثیر دلالان در افزایش قیمت خودرو

معاون نوبخت: یارانه نقدی تغییر نمی‌کند

اقتصاد دیجیتالی در کرمان اجرایی شود

101 طرح دانش بنیان در بخش فناوری ارتباطات کرمان جذب شد