آخرين مطالب

تجویز نسخه برای بهبود وخامت حال بزرگترین حوضه‌ آبریز فلات مرکزی ایران گفتگو

تجویز نسخه برای بهبود وخامت حال بزرگترین حوضه‌ آبریز فلات مرکزی ایران

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- تالاب یکی از بی‌نظیرترین، زیباترین، بکرترین و شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی می‌باشند که هر کدام از تالاب‌ها دارای جلوه‌های جالب و ناشناخته هستند و پر رمز و راز می‌باشند، به‌گونه‌ای که پیچیده‌ترین و بارارزش‌ترین اکوسیتم‌های روی زمین تالاب‌ها می‌باشند.

تالاب‌ها تقریباً 6 درصد مساحت کره زمین را تشکیل می‌دهند و انواع گونه‌های مختلف گیاهان، حشرات، دوزیستان، خزندگان، پرندگان، ماهی‌ها و پستانداران می‌توانند بخشی از اکوسیستم تالاب باشند.

تالاب جازموریان یکی از بزرگترین حوضه‌های آبریز فلات مرکزی ایران و جنوب شرق کشور محسوب می‌شود. این تالاب به وسیله ده‌ها رودخانه فصلی و دو رودخانه دائمی بمپور و هلیل رود تغذیه می‌شده، افزون بر این دو رودخانه، شماری آبراهه نیز وجود دارد که آب آنها مستقیما وارد هامون جازموریان می‌شدند. در این حوضه آبریز 91 رودخانهٔ کوچک و بزرگ جریان داشت که هلیل‌رود بزرگ‌ترین آنها بود، اما تالاب جازموریان این روزها به بیابانی بی آب و علف و محل چرای شترها و دام‌های مردم محلی تبدیل شده است.

"رضا جزینی‌زاده" مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان  از پررمز و راز بودن و ارزشمندی تالاب‌ها سخن به میان آورد و گفت: کارکردهای متنوعی تالاب ها دارند که از جمله آنها می توان به منافع اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، علمی و ... اشاره کرد ضمن آنکه از سوی دیگر تالاب‌ها نیز یکی از آسیب‌پذیرترین اکوسیستم‌های طبیعت نیز می‌باشند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان به تعریف تالاب پرداخت و عنوان کرد: تالاب‌ها زیست‌بوم‌های طبیعی یا انسان‌ساختی هستند که در پراکنش جغرافیا  در همه اقلیم‌های کره زمین و چشم‌اندازهای طبیعی، سواحل، کوهستان‌ها و ... پیدا می‌شوند.

وی به منافع تالاب‌ها اشاره کرد و افزود: در برخی از مکان ها همه مسایل اقتصادی آنها وابسته به تالاب است، تنوع زیستی و ذخایر ژنی، ذخیره آب‌های سطحی و زیرزمینی، از جمله منافع تالاب‌ها می‌باشند.

جزینی‌زاده با بیان این مطلب که در گذشته قبل از احداث سدها، آب‌های سطحی به تالاب‌ها می‌ریختند، تاکید کرد: تالاب جازموریان در گذشته مرکز تامین علوفه جنوب شرق کشور بوده و همچنین آب مورد نیاز دام‌های منطقه را تامین می‌کرده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان پیشگیری از طوفان‌های گرد و غبار را از دیگر فواید تالاب جازموریان در گذشته دانست و بیان کرد: تامین شکار و صید برای مردم بومی منطقه، ارزش‌های زیباشناسی، جذب توریست و ... نیز از دیگر منافع تالاب جازموریان بودند.

وی تالاب‌ها را مرکز اکوتوریست و یکی از جذاب‌ترین و بکرترین محیط‌های طبیعی در کشورهای مختلف دانست و تصریح کرد: تنظیم اقلیم محلی و لطافت هوا، صنایع دستی تالاب ( منبع درآمد پایداری برای مردم منطقه)، حریم اجتماعی و اقتصادی از دیگر فواید تالاب جازموریان بودند

جزینی‌زاده در ادامه به خشکیدگی تالاب جازموریان اشاره و با انتقاد از اینکه فقط به تولید ریزگردهای از خشکیدگی تالاب توجه کرده‌ایم، اظهار کرد: متاسفانه ما فقط به جنبه ایجاد ریزگردها در خشکیدگی تالاب جازموریان توجه کرده‌ایم در صورتی که این خشکیدگی ضررهای زیاد دیگر به استان وارد می‌کند.

وی از عواملی که تالاب‌ها را تهدید می‌کند سخن به میان آورد و افزود: احداث بی‌حد و مرز بر روی رودخانه‌های ورودی به تالاب از جمله سد جیرفت، سد بافت و سدهای پایین دستی و بندهای خاکی، بهره‌برداری افراطی از آب‌های زیرزمینی (22 هزار حلقه چاه مجاز و حدود 11 هزار حلقه چاه غیرمجاز در مسیر تالاب) منطقه، افزایش سطح زیر کشت کشاورزی در منطقه، تغییر کاربری اراضی، چرای بی‌ضابطه، عدم مدیریت و حفاظت مناسب از عرصه‌های تالاب، عدم تغییر الگوی کشت و عدم تغییر روش‌های آبیاری از جمله عوامل خشکیدگی تالاب جازموریان می‌باشند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان زوال کیفیت و ارزش تالاب، کاهش پرندگان آبزی و کنار آبزی، تولید ریزگرد، اثرات بهداشتی که ریزگردها بر زندگی مردم می‌گذارند، اثرات اجتماعی و اقتصادی، افزایش سرانه خرید خانوار(خرید دارو، ماسک و ... به دلیل افزایش ریزگردها)، افزایش مصرف آب خانگی از جمله پیامدهای خشکیدگی تالاب جازموریان برشمرد.

وی ادامه داد: ریزگردها بر اقلیم منطقه تاثیر می‌گذارند به‌طوری‌که ریزگردها می‌توانند باعث گرمی بیش از حد هوا و زمین شوند، همچنین نشست ریزگردها روی شکوفه‌های درختان باعث خسارت به بخش کشاورزی می‌شود و تاثیر بر منابع آب زیرزمینی اطراف تالاب از جمله پیامدهای خشک شدن تالاب جازموریان است.

جزینی‌زاده بیان کرد: خشک شدن تالاب جازموریان باعث مهاجرت مردم این منطقه شده که خود مشکلات اقتصادی و اجتماعی مهاجرت مردم ساکن در این منطقه و ایجاد حاشیه نشینی و مشکلات ناشی از حاشیه نشینی را به وجود خواهد آورد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان افزایش بزهکاری، بدبینی و ناراضایتی مردم از مسئولین، کاهش عملکرد باغات و مزارع، ناپایداری درآمد مردم، افزایش بدهی مردم و کاهش پس اندازها را از جمله پیامدهای اجتماعی و اقتصادی خشکیدگی هامون جازموریان عنوان کرد و به راهکارهای و پیشنهادهای کنترلی برای کاهش آسیب‌های هامون جازموریان اشاره کرد و ادامه داد: برنامه احیای تالاب جازموریان توسط سازمان محیط زیست تحت عنوان تدوین برنامه جامع مدیریت و احیای تالاب جازموریان در حال اجرا است به‌گونه‌ای که این برنامه را در نخستین گام دانش‌بنیان کردیم و جهاددانشگاهی استان را درگیر این موضوع کردیم.

وی با بیان این مطلب که تدوین برنامه جامع مدیریت و احیای تالاب جازموریان توسط جهاددانشگاهی و با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست در حال تدوین شدن است، اضافه کرد: اقدامات اولیه تشکیل کارگروه ملی احیای تالاب جازموریان انجام شده ، ضمن اینکه برنامه‌ریزی و انجام مطالعات بین بخشی و بین دستگاهی نیز در حال اجرا است که امروز یکشنبه اولین جلسه آن با حضور دستگاه‌های مختلف از استان‌های همجوار برگزار می‌شود.

جزینی‌زاده برنامه آمایشی منسجم برای حوزه تالاب، مدیریت سدهای موجود، ممانعت از احداث سدهای جدید، آبخیزداری، جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز، کاهش فشار بر منابع آب‌های زیرزمینی، مدیریت بخش کشاورزی، اصلاح شیوه کشاورزی، اصلاح شیوه ابیاری، اصلاح الگوی کشت، کاربرد فاضلاب تصفیه شده در بخش کشاورزی، کنترل چاه‌های کشاورزی، کاشت محصولات کم آبخواه، ترویج و آموزش فرهنگ بهینه مصرف آب از جمله راهکارهای نجات هامون جازموریان برشمرد.

وی افزود: یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی، مدیریت چرا، لزوم مطالعات زیست محیطی، مدیریت بحران، تشکیل تیم‌های ارزیابی منطقه‌ای، تاسیس ایستگاه‌های سنجش گردو غبار و فرسایش بادی، حفظ احیا و پوشش منطقه، تغذیه بستر تالاب، تثبیت خاک‌های نرم، درختکاری در چشمه‌های اصلی تولید گرد و غبار، اطلاع رسانی بهینه از دیگر راهکارهای نجات تالاب جازموریان می‌باشند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمین لرزه 4.3 ریشتری شهداد خسارت نداشت

100 روز تا یک نفس عمیق راحت

پرداخت عوارض شهرداری سرعت اجرای پروژه های عمرانی را افزایش می دهد

نمایشگاه نقاشی توان یاب کرمانی گشایش یافت

236 زندانی در کرمان موفق به ترک مواد مخدر شدند

نیروی انتظامی به تناسب نیاز ماموریت ها را بازمهندسی می کند

فعالان گردشگری 12 کشور جهان از جاذبه های کرمان دیدن کردند

اقدامی که به کاهش سوخت قاچاق در شرق کرمان انجامید

معابر کرمان به منظور جمع‌آوری آب‌های سطحی بهسازی می شود

53 هزار دفترچه تامین اجتماعی در کرمان الکترونیکی می شود

61 درصد مردم کرمان با تنش آبی مواجه هستند

10 میلیارد ریال برای حل مشکلات نشریات سیرجان در نظر گرفته شد

رسانه ها نشاط فرهنگی جامعه را مدیریت کنند

نیم میلیون فرصت شغلی در کرمان از دست رفت/ درختانی که زغال می‌شوند

235 مبلغ مهدویت به مناطق مختلف استان کرمان اعزام می شوند

پرونده محتکران کرمان بزودی به مرحله صدور حکم می رسد

50 هزار کودک در کتابخانه های کرمان عضویت دارند

راهکارهای مهار تندخویی و کنترل خشم

سردرب تاریخی بیمارستان شهید باهنر تخریب شده است یا خیر؟

کرمان ظرفیت قابل توجهی در زمینه پرورش ماهی دارد

دمای هوا در کرمان به منفی یک درجه می رسد

سیل و آب گرفتگی در سطح استان/ ارائه خدمات امدادی جمعیت هلال احمر به بیش از 100 نفر سیل زده

80 متهم قاچاق کالا و سوخت در ریگان دستگیر شدند

FATF هیچ تضمین مالی، سیاسی و امنیتی برای کشور نخواهد داشت/وزیر علوم نتوانست انتظارات را برآورده کند

بازسازی خانه های روستایی پشت سد تسهیلات بانکی/زلزله در کمین است

2میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در جنوب کرمان پرداخت شد

بارش های رگباری تا پایان هفته در کرمان ادامه دارد

30 ناظر شرعی بر ذبح دام در کرمان نظارت می کنند

برگزیدگان پنجمین جشنواره مطبوعات کرمان آبان معرفی می ‌شوند

بیش از 1.5تن فرآورده دامی فاسد در شهربابک معدوم شد

شاخص آلودگی برخی نقاط استان کرمان از مرز خطرناک گذشت

روند احداث پل ابوذر در کرمان مطلوب است

استانداری هیچ آورده‌ای برای اجرای پروژه‌های عمران شهری نداشته است/افتتاح پروژه میدان آزادی؛ بهمن ماه

کاهش بیماری تب مالت از 170 به 25 مورد در 100 هزار نفر/ توضیح درباره استفاده جیوه و سرب در مرغداری‌ها

جمعه بازار بزرگ خودرو کرمان افتتاح شد

پیشرفت 45 درصدی پروژه انتقال آب شرب سد نساء به بم و براوات/سال 98؛ زمان رسیدن آب شرب سد نسا به بم

از پیگیری درمان بیماران، گرفتن شناسنامه تا ایجاد شغل

ذبح حیات وحش کرمان پیش پای خشکسالی

گردشگری کرمان در کما

دفاع مقدس خون بهای بیمه جمهوری اسلامی بود

پاییز امسال پر باران‌تر از سال گذشته/45.6 میلی‌متر؛ میانگین بارش‌های استان در سال زراعی جاری

امکان انتقال مجروحان حادثه اتوبوس تهران – کرمان فراهم شد

دهمین جایگاه سی.ان.جی تک منظوره راه اندازی شد

کرمان آمادگی کامل برای حمل و نقل زائران اربعین را دارد

اگر 100 میلیون تومان تزریق اعتبار داشتیم، امروز داغدار 2 شهید در محیط زیست استان نبودیم

تجویز نسخه برای بهبود وخامت حال بزرگترین حوضه‌ آبریز فلات مرکزی ایران

حقوق و دریافتی نماینده مردم کرمان در خانه ملت چقدر است؟

5000 قلاده سگ در کرمان زنده‌گیری و به پناهگاه منتقل شد

طرح احیای قلاع دختر و اردشیر فازبندی شد

سانحه رانندگی در محور «کرمان – بم» 5 مجروح بر جای گذاشت