آخرين مطالب

کاهش بیماری تب مالت از 170 به 25 مورد در 100 هزار نفر/ توضیح درباره استفاده جیوه و سرب در مرغداری‌ها گفتگو

کاهش بیماری تب مالت از 170 به 25 مورد در 100 هزار نفر/ توضیح درباره استفاده جیوه و سرب در مرغداری‌ها

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- دکتر"حسن رشیدی" امروز 10 مهرماه در نشست خبری با اشاره به اینکه 14 مهرماه روز ملی دامپزشکی نامگذاری شده، اظهار کرد: رسانه ها نقش بسیار بسزایی در اطلاع رسانی به مردم و تکمیل کار دامپزشکی دارند و در کنار فعالیت همکاران ما چنانچه اطلاع رسانی و آگاهسازی مردم انجام نشود، خیلی از فعالیت ها به نتیجه نمی رسد.

وی افزود: دامپزشکی در عرصه مهم امنیت غذایی و حمایت از تولید و افزایش بهره وری فعالیت می کند و چنانچه اقدامات پیشگیرانه و درمانی به موقع دامپزشکی انجام نشود، قطعا تولیدکنندگان این حوزه نمی توانند فعالیت کرده و مشکلات برای آنها پیش آمده و در نهایت امنیت غذایی کشور به مخاطره می افتد.

رشیدی تصریح کرد: اقدامات دامپزشکی با هزینه بسیار کم، اثرات زیادی در افزایش تولید، بهره وری و خودکفایی در کشور دارد و اقدامات نظارتی ما کمک می کند، صنایعی که در این حوزه شکل می گیرند، از توسعه پایدار برخوردار باشند.

وی در ادامه بیان کرد: طیف زیادی از بیماری های انسانی از دام نشات می گیرد و از بین یک هزار و 700 عامل بیماری عفونی انسان، 50 درصد از دام نشات می گیرد که فعالیت های دامپزشکی منجر به تضمین سلامت دام و فرآورده های دامی شده که در تماس با انسان نیز انتقال بیماری ها کاهش پیدا می کند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: کار ما تنها به واکسیناسیون و پیشگیری محدود نمی شود و ایمن سازی دام ها علیه بیماری را انجام می دهیم و با سیستم مراقبتی بیماری های دامی رصد می شود و با مشاهده نخستین مشاهدات، می توانیم با اقدام به موقع مخاطرات را کاهش بدهیم.

وی افزود: با استفاده از سامانه های هوشمند هر اتفاقی را به موقع در استان رصد کرده و سازمان دامپزشکی نیز در هر لحظه اشراف کامل به فعالیت های ما دارد.

رشیدی اظهار کرد: یکی از کارهای ما پایش باقی مانده های دارویی در فرآورده هاست که در این راستا قوی ترین آزمایشگاه منطقه ای را در استان کرمان داریم و توانسته ایم در سال های اخیر کارهای ارزشمندی در این زمینه انجام بدهیم و اکنون کرمان تنها استانی است که باقی مانده دارو را در مرغ پایش می کند.

وی تصریح کرد: با اقداماتی که دامپزشکی در سال های اخیر انجام داده، کمیته های فنی را با کمک همکارانمان فعال کرده ایم که برنامه ها و کارها مطابق آخرین استانداردهای دنیا تعریف و اصلاح می شود تا اثربخشی و بهره وری کارها افزایش یابد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: تب برفکی که در گذشته به عنوان معضل اصلی در استان مطرح بود، در 5 سال اخیر کنترل شده و تب مالت که در برخی شهرستان ها رنج بیماری انسانی بالایی داشت، با نمونه برداری و کنترل، به حد قابل قبولی کاهش یافته است.

وی افزود: در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید میزان بیماری تب مالت در برخی شهرستان ها بیش از 170 مورد در 100 هزار نفر جمعیت بود که این عدد به زیر 25 نفر در 100 هزار نفر جمعیت کاهش یافته است.

رشیدی تصریح کرد: کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از دیگر موفقت های چشمگیر دامپزشکی استان کرمان بوده است که در استان های مختلف موجب محدودم سازی 27 میلیون قطعه پرونده شده و با اقدامات مراقبتی و قرنطینه ای در استان کرمان تاکنون بیماری در استان شایع نشده و مشکلی به وجود نیاروده است.

وی بیان کرد: سال گذشته بیش از 6 هزار مورد کار آزمایشگی انجام شد و یکی از اقدامات اساسی در پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان، شناسایی به موقع کانون های بیماری و برخورد با آنهاست که به کنترل بیماری کمک می کند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خسارت جدی به مرغداری ها وارد کرده و از نظر بهداشت عمومی می تواند مخاطره آمیز باشد و نقش رسانه ها نیز در اطلاع رسانی به مردم خیلی اهمیت دارد و اگر مردم و دامداران به کمک ما نمی آمدند، امکان گسترش بیماری در استان وجود داشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی اسناد امنیت غذایی را در استان تامین کردیم که با اجرای همین اسناد توانسته ایم اقدامات ارزشمندی در کنترل بیماری ها داشته باشیم و در بحث بیماری تب کریمه کنگو کار فوق العاده ای انجام شد.

رشیدی افزود: طی چند ماه گذشته با بروز بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، توانستیم با اقدامات به موقع و همکاری محیط زیست مسئله را کنترل کرده و کانون بیماری خاموش شد.

وی تصریح کرد: دامپزشکی استان کرمان از لحاظ انجام عملیات ضربتی به موقع عمل کرده و از استان های پیشگام در اصلاح کشتارگاه ها هستیم که ناوگان حمل گوشت نیز ساماندهی شده و کار به صورت بهداشتی صورت می گیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان اظهار کرد: بهترین کشتارگاه صنعتی کشور در استان کرمان(باغین) در حال احداث است و بیش از 95 درصد عملیات ساختمانی انجام شده و 22 بهمن امسال به بهره برداری می رسد که یکی از مجهزترین کشتارگاه های استان است که کشتار دام سنگین، سبک و کشتار شترمرغ را انجام می دهد.

وی افزود: در حال حاضر در همه 16 شهرستان شمال استان حدود 23 کشتارگاه داریم و تلاش می کنیم کشتارگاه های کوچک را جمع آوری و کشتارگاه های منطقه ای را فعال کنیم.

رشیدی گفت: همه کشتارگاه های استان مجهز به سیستم پیش سردکن هستند و گوشت 24 ساعت در این سیستم نگهداری می شود.

وی درباره مراکز عرضه شیر در سطح شهرها تصریح کرد: متاسفانه تبلیغ منفی علیه شیر پاستوریزه چند سال قبل اتفاق افتاد و مردم به سمت خرید از این مراکز رفتند اما در هر صورت ما توصیه می کنیم شیری که شهروندان استفاده می کنند، پاستوریزه باشد و ما و وزارت بهداشت مراکز عرضه شیر را به رسمیت نمی شناسیم.

رشیدی با اشاره به اهمیت سلامت شهروندان بیان کرد: قرار شد تلاش کنیم شیر عرضه شده سالم باشد و آن مراکزی که هایی که پروانه دارند، مجهز به شیرسرد کن هستند و از محصولاتشان نمونه برداری و آزمایش می کنیم و تلاش می شود شیر سالمی به مردم بدهند و براین اساس توصیه این است از جایی شیر تهیه شود که شیرسردکن داشته و تحت نظارت دامپزشکی داشته باشد.

وی در ادامه درباره لزوم اهمیت پیشگیری و هزینه کردن در این بخش گفت: باید در طرح تحول سلامت به بخش بهداشت و پیشگیری نیز توجه می شد و متاسفانه سازمان دامپزشکی هر قدر تلاش کرد بخشی از اعتبارات طرح به این سازمان اختصاص یابد، این اتفاق نیفتاد و با اعتبارات محدود کار می کنیم که یکی از تنگناهای ماست.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا درباره مطلبی تحت عنوان استفاده از جیوه و سرب در مرغداری ها گفت: متاسفانه این روزها فکر می کنیم هر چیزی که در جایی نوشته شد، درست است و افراد متعددی هستند که از فضای مجازی استفاده و اخبار کذب و نادرست که به عقل هم جور در نمی آید منتشر می کنند.

وی افزود: جیوه و سرب فلزات سنگینی هستند که میلی گرم آن مسمویت زاست و اصلا چنین کاری نشدنی است و این معقول نیست که به خوراک دام و طیور فلز سنگینی اضافه کنند که مصرف آن در حد میلی گرم مسمویت می آورد و طیور از بین می رود.

رشیدی در ادامه تصریح کرد: مرغ برای رشد به هرمون نیاز ندارد و اینقدر کارهای اصلاح نژادی در دنیا روی دام و مرغ صورت گرفته که رشد را بالا برده اند.

وی تصریح کرد: مرغی که در استان کرمان تولید می شود، با مرغی که به عنوان مرغ سبز از استان های دیگر می آید، تفاوتی ندارد و متاسفانه از عنوان مرغ سبز سوءاستفاده می شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازسازی خانه های روستایی پشت سد تسهیلات بانکی/زلزله در کمین است

2میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در جنوب کرمان پرداخت شد

بارش های رگباری تا پایان هفته در کرمان ادامه دارد

30 ناظر شرعی بر ذبح دام در کرمان نظارت می کنند

برگزیدگان پنجمین جشنواره مطبوعات کرمان آبان معرفی می ‌شوند

بیش از 1.5تن فرآورده دامی فاسد در شهربابک معدوم شد

شاخص آلودگی برخی نقاط استان کرمان از مرز خطرناک گذشت

روند احداث پل ابوذر در کرمان مطلوب است

استانداری هیچ آورده‌ای برای اجرای پروژه‌های عمران شهری نداشته است/افتتاح پروژه میدان آزادی؛ بهمن ماه

کاهش بیماری تب مالت از 170 به 25 مورد در 100 هزار نفر/ توضیح درباره استفاده جیوه و سرب در مرغداری‌ها

جمعه بازار بزرگ خودرو کرمان افتتاح شد

پیشرفت 45 درصدی پروژه انتقال آب شرب سد نساء به بم و براوات/سال 98؛ زمان رسیدن آب شرب سد نسا به بم

از پیگیری درمان بیماران، گرفتن شناسنامه تا ایجاد شغل

ذبح حیات وحش کرمان پیش پای خشکسالی

گردشگری کرمان در کما

دفاع مقدس خون بهای بیمه جمهوری اسلامی بود

پاییز امسال پر باران‌تر از سال گذشته/45.6 میلی‌متر؛ میانگین بارش‌های استان در سال زراعی جاری

امکان انتقال مجروحان حادثه اتوبوس تهران – کرمان فراهم شد

دهمین جایگاه سی.ان.جی تک منظوره راه اندازی شد

کرمان آمادگی کامل برای حمل و نقل زائران اربعین را دارد

اگر 100 میلیون تومان تزریق اعتبار داشتیم، امروز داغدار 2 شهید در محیط زیست استان نبودیم

تجویز نسخه برای بهبود وخامت حال بزرگترین حوضه‌ آبریز فلات مرکزی ایران

حقوق و دریافتی نماینده مردم کرمان در خانه ملت چقدر است؟

5000 قلاده سگ در کرمان زنده‌گیری و به پناهگاه منتقل شد

طرح احیای قلاع دختر و اردشیر فازبندی شد

سانحه رانندگی در محور «کرمان – بم» 5 مجروح بر جای گذاشت

برگزاری جشنواره ستاره‌های صحنه کشور در کرمان

12 شهریورماه، پایان 7 سال بلاتکلیفی پل سیدی کرمان/ادامه مشکل قضایی انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری

18 رویشگاه انار شیطان در جنوب کرمان شناسایی شد

افزایش 27 درصدی آمار ورود به شهربازی کرمان

وقوع طوفان شن در شرق کرمان/ میدان دید در جاده ها کاهش می یابد

تصادف در محور «باغین-بردسیر» قربانی گرفت

سرویس‌دهی ویژه 60 دستگاه اتوبوس در روز عرفه

معدن «بحرآسمان»؛ توسعه یا فاجعه

صاعقه جان یک نفر در قلعه گنج را گرفت/مصدومیت یک نفر

مشکل قطعی برق در شهربابک ظرف چند روز آینده برطرف می شود

ساخت مصلی رفسنجان 30 میلیارد تومان هزینه دارد

شمار مصدومان زلزله سیرچ به 95 نفر رسید

5 تیم فوریت های پزشکی به مناطق زلزله زده شهداد و سیرچ اعزام شد

اصول ایمنی آتش‌نشانی در مساجد آموزش داده می شود

ادامه گرما در کرمان/بارش های رگباری در جنوب استان رخ می دهد

کشف 35 کیلوگرم هروئین به ارزش یک میلیارد تومان در کرمان!

فروشنده ماری جوانا در شبکه های اجتماعی دستگیر شد

طرح های عمرانی باید پس از کارشناسی دقیق اجرا شود

موانع موجود در معابر کرمان جمع‌آوری می‌شود

اصلاح هندسی معابر منطقه یک کرمان با هدف روان سازی ترافیک

اداره کل راهداری استان: هشدارهای لازم را به شرکت نفت داده‌ایم/عواقب آن برعهده خودشان است

سرباز انقلاب هستم و هرجا لازم باشد در خدمت نظام خواهم بود/امیدوارم معین‌های اقتصادی در استان بمانند

4نفر بر اثر برخورد تریلر و سمند در محور «شهربابک-هرات» جان باختند

امکانات پلیس پاسخگوی مشکلات نیست