کرمان رصد

آخرين مطالب

کاهش بیماری تب مالت از 170 به 25 مورد در 100 هزار نفر/ توضیح درباره استفاده جیوه و سرب در مرغداری‌ها گفتگو

کاهش بیماری تب مالت از 170 به 25 مورد در 100 هزار نفر/ توضیح درباره استفاده جیوه و سرب در مرغداری‌ها

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- دکتر"حسن رشیدی" امروز 10 مهرماه در نشست خبری با اشاره به اینکه 14 مهرماه روز ملی دامپزشکی نامگذاری شده، اظهار کرد: رسانه ها نقش بسیار بسزایی در اطلاع رسانی به مردم و تکمیل کار دامپزشکی دارند و در کنار فعالیت همکاران ما چنانچه اطلاع رسانی و آگاهسازی مردم انجام نشود، خیلی از فعالیت ها به نتیجه نمی رسد.

وی افزود: دامپزشکی در عرصه مهم امنیت غذایی و حمایت از تولید و افزایش بهره وری فعالیت می کند و چنانچه اقدامات پیشگیرانه و درمانی به موقع دامپزشکی انجام نشود، قطعا تولیدکنندگان این حوزه نمی توانند فعالیت کرده و مشکلات برای آنها پیش آمده و در نهایت امنیت غذایی کشور به مخاطره می افتد.

رشیدی تصریح کرد: اقدامات دامپزشکی با هزینه بسیار کم، اثرات زیادی در افزایش تولید، بهره وری و خودکفایی در کشور دارد و اقدامات نظارتی ما کمک می کند، صنایعی که در این حوزه شکل می گیرند، از توسعه پایدار برخوردار باشند.

وی در ادامه بیان کرد: طیف زیادی از بیماری های انسانی از دام نشات می گیرد و از بین یک هزار و 700 عامل بیماری عفونی انسان، 50 درصد از دام نشات می گیرد که فعالیت های دامپزشکی منجر به تضمین سلامت دام و فرآورده های دامی شده که در تماس با انسان نیز انتقال بیماری ها کاهش پیدا می کند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: کار ما تنها به واکسیناسیون و پیشگیری محدود نمی شود و ایمن سازی دام ها علیه بیماری را انجام می دهیم و با سیستم مراقبتی بیماری های دامی رصد می شود و با مشاهده نخستین مشاهدات، می توانیم با اقدام به موقع مخاطرات را کاهش بدهیم.

وی افزود: با استفاده از سامانه های هوشمند هر اتفاقی را به موقع در استان رصد کرده و سازمان دامپزشکی نیز در هر لحظه اشراف کامل به فعالیت های ما دارد.

رشیدی اظهار کرد: یکی از کارهای ما پایش باقی مانده های دارویی در فرآورده هاست که در این راستا قوی ترین آزمایشگاه منطقه ای را در استان کرمان داریم و توانسته ایم در سال های اخیر کارهای ارزشمندی در این زمینه انجام بدهیم و اکنون کرمان تنها استانی است که باقی مانده دارو را در مرغ پایش می کند.

وی تصریح کرد: با اقداماتی که دامپزشکی در سال های اخیر انجام داده، کمیته های فنی را با کمک همکارانمان فعال کرده ایم که برنامه ها و کارها مطابق آخرین استانداردهای دنیا تعریف و اصلاح می شود تا اثربخشی و بهره وری کارها افزایش یابد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: تب برفکی که در گذشته به عنوان معضل اصلی در استان مطرح بود، در 5 سال اخیر کنترل شده و تب مالت که در برخی شهرستان ها رنج بیماری انسانی بالایی داشت، با نمونه برداری و کنترل، به حد قابل قبولی کاهش یافته است.

وی افزود: در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید میزان بیماری تب مالت در برخی شهرستان ها بیش از 170 مورد در 100 هزار نفر جمعیت بود که این عدد به زیر 25 نفر در 100 هزار نفر جمعیت کاهش یافته است.

رشیدی تصریح کرد: کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از دیگر موفقت های چشمگیر دامپزشکی استان کرمان بوده است که در استان های مختلف موجب محدودم سازی 27 میلیون قطعه پرونده شده و با اقدامات مراقبتی و قرنطینه ای در استان کرمان تاکنون بیماری در استان شایع نشده و مشکلی به وجود نیاروده است.

وی بیان کرد: سال گذشته بیش از 6 هزار مورد کار آزمایشگی انجام شد و یکی از اقدامات اساسی در پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان، شناسایی به موقع کانون های بیماری و برخورد با آنهاست که به کنترل بیماری کمک می کند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خسارت جدی به مرغداری ها وارد کرده و از نظر بهداشت عمومی می تواند مخاطره آمیز باشد و نقش رسانه ها نیز در اطلاع رسانی به مردم خیلی اهمیت دارد و اگر مردم و دامداران به کمک ما نمی آمدند، امکان گسترش بیماری در استان وجود داشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی اسناد امنیت غذایی را در استان تامین کردیم که با اجرای همین اسناد توانسته ایم اقدامات ارزشمندی در کنترل بیماری ها داشته باشیم و در بحث بیماری تب کریمه کنگو کار فوق العاده ای انجام شد.

رشیدی افزود: طی چند ماه گذشته با بروز بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، توانستیم با اقدامات به موقع و همکاری محیط زیست مسئله را کنترل کرده و کانون بیماری خاموش شد.

وی تصریح کرد: دامپزشکی استان کرمان از لحاظ انجام عملیات ضربتی به موقع عمل کرده و از استان های پیشگام در اصلاح کشتارگاه ها هستیم که ناوگان حمل گوشت نیز ساماندهی شده و کار به صورت بهداشتی صورت می گیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان اظهار کرد: بهترین کشتارگاه صنعتی کشور در استان کرمان(باغین) در حال احداث است و بیش از 95 درصد عملیات ساختمانی انجام شده و 22 بهمن امسال به بهره برداری می رسد که یکی از مجهزترین کشتارگاه های استان است که کشتار دام سنگین، سبک و کشتار شترمرغ را انجام می دهد.

وی افزود: در حال حاضر در همه 16 شهرستان شمال استان حدود 23 کشتارگاه داریم و تلاش می کنیم کشتارگاه های کوچک را جمع آوری و کشتارگاه های منطقه ای را فعال کنیم.

رشیدی گفت: همه کشتارگاه های استان مجهز به سیستم پیش سردکن هستند و گوشت 24 ساعت در این سیستم نگهداری می شود.

وی درباره مراکز عرضه شیر در سطح شهرها تصریح کرد: متاسفانه تبلیغ منفی علیه شیر پاستوریزه چند سال قبل اتفاق افتاد و مردم به سمت خرید از این مراکز رفتند اما در هر صورت ما توصیه می کنیم شیری که شهروندان استفاده می کنند، پاستوریزه باشد و ما و وزارت بهداشت مراکز عرضه شیر را به رسمیت نمی شناسیم.

رشیدی با اشاره به اهمیت سلامت شهروندان بیان کرد: قرار شد تلاش کنیم شیر عرضه شده سالم باشد و آن مراکزی که هایی که پروانه دارند، مجهز به شیرسرد کن هستند و از محصولاتشان نمونه برداری و آزمایش می کنیم و تلاش می شود شیر سالمی به مردم بدهند و براین اساس توصیه این است از جایی شیر تهیه شود که شیرسردکن داشته و تحت نظارت دامپزشکی داشته باشد.

وی در ادامه درباره لزوم اهمیت پیشگیری و هزینه کردن در این بخش گفت: باید در طرح تحول سلامت به بخش بهداشت و پیشگیری نیز توجه می شد و متاسفانه سازمان دامپزشکی هر قدر تلاش کرد بخشی از اعتبارات طرح به این سازمان اختصاص یابد، این اتفاق نیفتاد و با اعتبارات محدود کار می کنیم که یکی از تنگناهای ماست.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا درباره مطلبی تحت عنوان استفاده از جیوه و سرب در مرغداری ها گفت: متاسفانه این روزها فکر می کنیم هر چیزی که در جایی نوشته شد، درست است و افراد متعددی هستند که از فضای مجازی استفاده و اخبار کذب و نادرست که به عقل هم جور در نمی آید منتشر می کنند.

وی افزود: جیوه و سرب فلزات سنگینی هستند که میلی گرم آن مسمویت زاست و اصلا چنین کاری نشدنی است و این معقول نیست که به خوراک دام و طیور فلز سنگینی اضافه کنند که مصرف آن در حد میلی گرم مسمویت می آورد و طیور از بین می رود.

رشیدی در ادامه تصریح کرد: مرغ برای رشد به هرمون نیاز ندارد و اینقدر کارهای اصلاح نژادی در دنیا روی دام و مرغ صورت گرفته که رشد را بالا برده اند.

وی تصریح کرد: مرغی که در استان کرمان تولید می شود، با مرغی که به عنوان مرغ سبز از استان های دیگر می آید، تفاوتی ندارد و متاسفانه از عنوان مرغ سبز سوءاستفاده می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پایان خشکسالی و آغاز سیلاب در جنوب کرمان/ یک نفر جان باخت

راه جبران ایثار مردم، خدمت بی منت و مجاهدانه است/ شهدا بهترین الگوها هستند

تردد در محورهای جنوب استان کرمان جریان دارد

نقص فنی سیستم گرمایشی جان سه نفر را در بردسیر گرفت

نقشی که در آرامش مردم داریم، حائز اهمیت است

افزون بر 134 هزار مسکن در کرمان پس از انقلاب واگذار شده است

اعضای باندهای سارقان خودرو در کرمان دستگیر شدند

سیلاب به محورهای ارتباطی قلعه گنج خسارت زد

مبادی بی‌سوادی در عشایر استان کرمان بسته شد

به‌دنبال توانمندسازی مددجویان هستیم

45 درصد جمعیت کرمان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند

ظرفیت کارخانه بازیافت کرمان 2 برابر می شود

محموله گیاهان دارویی در رودبارجنوب توقیف شد

برای تداوم انقلاب نیاز به وحدت، تعامل و همراهی داریم/ تجلیل از 92 زن رزمنده استان در دهه فجر

توفان شن مدارس ریگان را به تعطیلی کشاند

2 متهم به جرم قاچاق لوازم دندانپزشکی در انار دستگیر شدند

27 هزار لیتر سوخت قاچاق در ریگان کشف شد

وضعیت هوای کرمان برای گروه‌های حساس ناسالم است

پیشنهاد کمیسیون اقتصادی برای وضع عوارض پلکانی بر مصرف سوخت در سال آینده

10ونیم میلیارد دلار از منابع حساب ارزی، پرداخت‌شده به فعالان اقتصادی تسویه نشده است

تشکیل مجمع ملی سمن های جوانان فرصتی برای هویت بخشی حوزه جوانان

آتش سوزی 2 منزل مسکونی در کرمان اطفا شد

شرق کرمان درگیر گرد و خاک/ بارش زمستانه 10 درصد کمتر از حد نرمال

ساخت و سازهای غیرمجاز در بافت تاریخی کرمان کاهش یافت

واژگونی سرویس مدرسه در قلعه گنج

تیم های امدادی هلال احمر جان کشاورز جوپاری را نجات دادند

پیشرفت 50 درصدی عملیات اجرایی باند دوم فرودگاه کرمان

یک میلیارد تومان برای آزادی زندانیان رفسنجان نیاز است

مرگ کارگر مجتمع مس سرچشمه در برخورد با لودر

346 تشکل عضو صندوق تسهیلات کشاورزی در استان کرمان هستند

26000 واحد مسکن مهر در کرمان تحویل داده شده است

کشاورزان جنوب کرمان از کشت پیاز خودداری کنند

کمیسیون های تخصصی توسعه استان فعال می شود

56 علامت جعلی استاندارد در رفسنجان شناسایی شد

وجود 4 درصد خودروهای کشور در استان کرمان

قاچاقچیان موادمخدر در خروج وجوه نقد از کشور ناکام ماندند

توفان گرد و خاک؛ مهمان کرمانی‌ها/هوا گرم‌تر می‌شود

کارگاه آموزشی اطلاع رسانی در بحران های شهری برگزار شد

پی گیری اصلاح مشکلات بیمه همگانی در بودجه 98

30 تیم راهداری در گردنه های برفگیر جنوب کرمان مستقر است

فتنه گران برای سال 98 طراحی های جدیدی دارند

برف و باران ادامه دارد

برخورد زنجیره ای پنج خودرو در کرمان چهار مصدوم بر جا گذاشت

ورودی های شهر کرمان به مناسبت سال جدید آماده سازی می شود

دوشنبه روز بارانی استان کرمان/ هفته جاری گرمتر خواهد بود

بانک های کرمان به مصوبات بانک مرکزی عمل نمی کنند

بم مجددا روی گسل بنا شد

نیاز کشور به 1200 پایگاه امداد و نجات

وقوع 2 حادثه در شهر کرمان/ مصدومان نجات یافتند

اطلاع رسانی هدفمند زمینه ساز ارتقاء امنیت روانی است