کرمان رصد

آخرين مطالب

کوهبنان نیازمند خط آهن قطارهای تندرو فرهنگي

کوهبنان نیازمند خط آهن قطارهای تندرو

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - هفته نامه برهان در آخرین شماره خود با چاپ سرمقاله ای با عنوان 'کوهبنان نیازمند خط آهن قطارهای تندرو' به قلم عبدالرحیم عبدالکریمی صاحب امتیاز و سردبیر این نشریه به تصویب طرح منطقه ویژه ریلی و تاثیر آن بر ظرفیت های شهرستان زرند از توابع استان کرمان پرداخته است.
در سرمقاله این هفته نامه آمده است: طی روزهای اخیر خبر مسرت بخش تصویب طرح منطقه ویژه ریلی زرند به همت حسین امیری نماینده محترم شهرستانهای زرند و کوهبنان درمجلس شورای اسلامی جزو تیترهای اصلی رسانه های کشور و استان کرمان بود، خبری که می تواند در صورت اجرای درست و کارشناسانه تحولی عظیم را در منطقه کوهبنان و زرند بوجود آورد.
کوهبنان از دیرباز یکی از مراکز بزرگ تجارت ایران زمین بوده و به واسطه داشتن کالاهای با ارزشی چون توتیا و شال مورد توجه تجار مختلف ایرانی و خارجی بوده است.
در دوران معاصر بدلایل مختلف که قطعا یکی از آنها بن بست بودن کوهبنان و نبود جاده ترانزیت به شهرهای مهم و استراتژیک می باشد این شهر را از رونق انداخته و در کنار این مهم ، خشکسالی و از بین رفتن صنعت و کشاورزی و در نتیجه مهاجرت جوانان و اکثریت تحصیلکردگان ،کوهبنان را به شهرستانی کم رونق با جمعیتی رو به سالمندی و بی امید به آینده تبدیل کرده است.
متاسفانه در سالهای اخیر نیز بدلیل کمبود امکانات و تقسیم ناعادلانه توسعه در استان ، این دیار کهن را در ردیف شهرستانهای کمتر توسعه یافته قرار داده و همین موضوع نیز خود باعث بروز آسیب های اجتماعی مختلفی در منطقه شده است.
قطعا یکی از اساسی ترین روشها در جهان کنونی برای زنده کردن شهرها و روستاها ایجاد مزیت برای منطقه مورد نظر است، بطور مثال امروزه در کشورهای اروپایی و آمریکایی روستاها مرکز تولید محصولات سالم و ارگانیک شدند و برهمین اساس دولتهای آنها تمامی امکانات موجود در یک کلان شهر را در روستا ایجاد کردند و با ایجاد این مزیت باعث مهاجرت معکوس ازشهرها به روستاها شده است و هم اکنون روستاهای این کشورها پر رونق و فعال ، نقشی اساسی را در تولید ثروت ایفا می کنند.
امیری نماینده محترم کوهبنان و زرند باید بدانند که تنها راه احیای کوهبنان تعریف و ایجاد مزیت هایی است که بتواند جوانان را به این شهرستان برگردانده و بار دیگر بام فرهنگی استان چون دیرباز برتارک کرمان بدرخشد.
ایجاد و احداث صنایع مادر ، احیای صنایع قدیم کوهبنان همانند شال بافی و تولید توتیا ، ایجاد و احیای مراکز بزرگ فرهنگی و هنری برای قرار دادن کوهبنان به عنوان پایلوت و مرکز آموزش ، پژوهش و آفرینش های فرهنگی و هنری استان به دلیل لقب برازنده اش که به بام فرهنگی استان مشهور می باشد و احیای معادن عظیم زغال سنگ از جمله راهکارهایی است که می تواند به عنوان مزیت های جدید و تاثیرگذار ،رونق و زندگی را به کوهبنان بازگرداند.
اما نکته مهم و قابل تامل در این میان بحث راه های دسترسی به این شهرستان است، که شاید احیای جاده کوهبنان به رفسنجان و یزد و دوبانده کردن این مسیر هم کوهبنان را از بن بست خارج نموده و هم مسیر دسترسی به خارج از استان چندین کیلومتر کوتاهتر خواهد شد.
در کنار احداث این جاده ، قرار دادن کوهبنان در طرح منطقه ویژه ریلی زرند به طور قطع و یقین احیای دوباره کوهبنان و به تبع آن رونق زرند را در پی خواهد داشت.
تصور کنید ایجاد خط قطار تند رو کرمان به زرند به کوهبنان به یزد و سپس ادامه آن مسیر به تهران  چه سیل جمعیت و مسافری را وارد این خط ریلی خواهد کرد.
یا اینکه بطور مثال اگر صنعتی مادر در کوهبنان (مثلا مجموعه صنایع خودروسازی یا فولاد و یا هر صنعت استراتژیک دیگر) راه اندازی شود ،وجود خط آهن تند رو عبور و مرور کارکنان این مجموعه را بسیار آسان خواهد کرد و کارکنانی که به هردلیل سکونت در مرکز استان را ترجیح دادند ، می توانند با استفاده از قطار تند رو ظرف حداکثر نیم ساعت به کوهبنان و محل کار خود عزیمت کنند و از این دست بسیار است مواردی که با ایجاد این منطقه ریلی و اتصال کوهبنان به آن ، باعث رونق دوباره کوهبنان و زرند خواهد شد.
حتی در توسعه صنعت توریسم به عنوان اشتغالزاترین و پردرآمد ترین صنعت عصر حاضر و با توجه به مزیت های توریستی کوهبنان و نیز ایجاد توریسم معدن و تقویت اکوتوریسم این خط ویژه ریلی تاثیرگذار خواهد بود.
و البته استحضار دارید که رونق صنعتی ، ایجاد زیرساختها و سپس رونق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را در پی خواهد داشت و به راحتی می توان با کمی درایت و دید باز و فارغ از تنگ نظری ، شمال استان کرمان و شهرستان هایی چون کوهبنان راور و زرند و کلیه توابع آن ها را از محرومیتی که سالها دچار آن هستند رهایی بخشید.
نماینده محترم کوهبنان باید بداند که محرومیت ،بیکاری ، فقر ، مهاجرت ،آسیبهای اجتماعی در این شهرستان بیداد می کند و همین عوامل موجب عقب ماندگی کوهبنان نسبت به سایر شهرستانهای استان شده است.
باور کنید این بهترین فرصت است تا با اتصال کوهبنان به منطقه ویژه ریلی زرند و آوردن راه آهن به این شهرستان و اتصال این شهرستان به شبکه راه آهن سراسری حسن نیت خود را به مردم کوهبنان ثابت کرده و این مردم را تا همیشه تاریخ قدردان خود کنید و البته تنها همین یک اقدام یعنی اتصال کوهبنان به شبکه ریلی سراسری کشور مزیت های فراوانی را برای کوهبنان در پی خواهد داشت.
بدانید جدا از اجر معنوی و الهی که از این کار نصیب شما می شود ،مردم قدرشناس کوهبنان نیز زحمات حضرت عالی را پاس خواهند داشت و در بزنگاه های حساس همواره پشتیبان شما خواهند بود و نامتان در تاریخ این مرز و بوم جاودانه خواهد شد.ان شاء الله.
7420/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشور در عرصه فرهنگ و هنر گام‌ های قابل توجهی برداشته است

حوزه فرهنگ و هنر پس از پیروزی انقلاب اسلامی متحول شده است

دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیشکسوت حوزه تئاتر در کرمان

هنر خوشنویسی ظرفیت های پنهانی دارد

محور سخنان ائمه جمعه استان کرمان

هم افزایی در حوزه فرهنگ به کاهش آسیب های اجتماعی کمک می کند

وزیر ارشاد با پیشکسوت حوزه تئاتر در کرمان دیدار کرد

اکران فیلم «هت تریک» با حضور پریناز ایزدیار و امیر جدیدی

بدشانس های جشنواره فجر از مهناز افشار تا حامد بهداد!

از شهاب حسینی تا نورگل یشیلچای: بازیگران روی پرده سینما + عکس

تماشای این تئاتر جذاب را از دست ندهید

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آثار خوشنویسی استاد مودب بازدید کرد

جنجال به خاطر دزدیدن مهمان در تلویزیون ایران!!

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آثار خوشنویسی استاد مودب

بوسه محسن افشانی بر گونه همسرش در اکران پارادایس!

مسائل فرهنگی در اولویت کاری استان کرمان قرار دارد

کار برای ائمه (ع) مرز خاکی نمی‌شناسد

اقتصاد فرهنگ و هنر را جدی بگیریم

فاصله جنسیتی تولید علم و اندیشه کاهش یافته است

حوزه فرهنگ و هنر کرمان حرکتی رو به رشد داشته است

کاهش فاصله جنسیتی در جریان تولید فکر و اندیشه

سریال های تلویزیونی را تا آخر سال از دست ندهید + عکس

فرهنگ و تمدن، هویت یک کشور است

فرهنگ، زیربنای توسعه پایدار است

130 میلیارد تومان در حوزه های فرهنگ و هنر استان کرمان هزینه می شود

تیزر فیلم هدیه تهرانی که 6 سال توقیف بود

سرانه شاخص فضاهای فرهنگی کرمان نصف سرانه کشور است

کار برای ائمه (علیهم السلام) مرز خاکی نمی‌شناسد

تولیدات فرهنگی با توزیع و مصرف تناسب ندارد

هنر را به سمت اقتصاد خلاق سوق دهید

با نبرد وینترفل، خونین ترین و بزرگترین نبرد فصل پایانی سریال «بازی تاج و تخت» آشنا شوید

سلبریتی های مردی که به تنهایی بچه هایشان را بزرگ کردند! + عکس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مقام شهدای کرمان ادای احترام کرد

ارتقای محتوایی در عرصه فرهنگ و هنر از نیازهای کشور است

ظرفیت های قابل توجهی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه کرمان وجود دارد

ادای احترام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مقام شامخ شهدای کرمان

سه شهر از استان کرمان در میان 20 شهر راه یافته به مرحله نهایی می باشند

دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با استاد هنرهای تجسمی کرمان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هنرمند پیشکسوت کرمان دیدار کرد

نمایشگاه تخصصی صنایع دستی در کرمان افتتاح شد

نقد و بررسی فیلم «قصر شیرین»: روزی روزگاری جاده

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد کرمان شد

حرکت فرهنگی استان کرمان شتاب می گیرد

اکران آشغال های دوست داشتنی بعد از 6 سال + عکس

حمید فرخ نژاد، 15 سال پیش با گریم سنگین پشت صحنه نمایش بهرام بیضایی + عکس

یازدهمین نمایشگاه سراسری تخصصی صنایع دستی کرمان افتتاح شد

نقد و بررسی سریال « نهنگ آبی » + عکس

از مهران مدیری تا رامبد جوان: جمله های شروع و پایان مجریان تلویزیون

سلبریتی های بداخلاقی که کسی دوست ندارد با آنها کار کند! +عکس

ناگفته های نورگل یشیلچای، بازیگر ترکیه ای از بازی در فیلم ایرانی