آخرين مطالب

کوهبنان نیازمند خط آهن قطارهای تندرو فرهنگي

کوهبنان نیازمند خط آهن قطارهای تندرو

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - هفته نامه برهان در آخرین شماره خود با چاپ سرمقاله ای با عنوان 'کوهبنان نیازمند خط آهن قطارهای تندرو' به قلم عبدالرحیم عبدالکریمی صاحب امتیاز و سردبیر این نشریه به تصویب طرح منطقه ویژه ریلی و تاثیر آن بر ظرفیت های شهرستان زرند از توابع استان کرمان پرداخته است.
در سرمقاله این هفته نامه آمده است: طی روزهای اخیر خبر مسرت بخش تصویب طرح منطقه ویژه ریلی زرند به همت حسین امیری نماینده محترم شهرستانهای زرند و کوهبنان درمجلس شورای اسلامی جزو تیترهای اصلی رسانه های کشور و استان کرمان بود، خبری که می تواند در صورت اجرای درست و کارشناسانه تحولی عظیم را در منطقه کوهبنان و زرند بوجود آورد.
کوهبنان از دیرباز یکی از مراکز بزرگ تجارت ایران زمین بوده و به واسطه داشتن کالاهای با ارزشی چون توتیا و شال مورد توجه تجار مختلف ایرانی و خارجی بوده است.
در دوران معاصر بدلایل مختلف که قطعا یکی از آنها بن بست بودن کوهبنان و نبود جاده ترانزیت به شهرهای مهم و استراتژیک می باشد این شهر را از رونق انداخته و در کنار این مهم ، خشکسالی و از بین رفتن صنعت و کشاورزی و در نتیجه مهاجرت جوانان و اکثریت تحصیلکردگان ،کوهبنان را به شهرستانی کم رونق با جمعیتی رو به سالمندی و بی امید به آینده تبدیل کرده است.
متاسفانه در سالهای اخیر نیز بدلیل کمبود امکانات و تقسیم ناعادلانه توسعه در استان ، این دیار کهن را در ردیف شهرستانهای کمتر توسعه یافته قرار داده و همین موضوع نیز خود باعث بروز آسیب های اجتماعی مختلفی در منطقه شده است.
قطعا یکی از اساسی ترین روشها در جهان کنونی برای زنده کردن شهرها و روستاها ایجاد مزیت برای منطقه مورد نظر است، بطور مثال امروزه در کشورهای اروپایی و آمریکایی روستاها مرکز تولید محصولات سالم و ارگانیک شدند و برهمین اساس دولتهای آنها تمامی امکانات موجود در یک کلان شهر را در روستا ایجاد کردند و با ایجاد این مزیت باعث مهاجرت معکوس ازشهرها به روستاها شده است و هم اکنون روستاهای این کشورها پر رونق و فعال ، نقشی اساسی را در تولید ثروت ایفا می کنند.
امیری نماینده محترم کوهبنان و زرند باید بدانند که تنها راه احیای کوهبنان تعریف و ایجاد مزیت هایی است که بتواند جوانان را به این شهرستان برگردانده و بار دیگر بام فرهنگی استان چون دیرباز برتارک کرمان بدرخشد.
ایجاد و احداث صنایع مادر ، احیای صنایع قدیم کوهبنان همانند شال بافی و تولید توتیا ، ایجاد و احیای مراکز بزرگ فرهنگی و هنری برای قرار دادن کوهبنان به عنوان پایلوت و مرکز آموزش ، پژوهش و آفرینش های فرهنگی و هنری استان به دلیل لقب برازنده اش که به بام فرهنگی استان مشهور می باشد و احیای معادن عظیم زغال سنگ از جمله راهکارهایی است که می تواند به عنوان مزیت های جدید و تاثیرگذار ،رونق و زندگی را به کوهبنان بازگرداند.
اما نکته مهم و قابل تامل در این میان بحث راه های دسترسی به این شهرستان است، که شاید احیای جاده کوهبنان به رفسنجان و یزد و دوبانده کردن این مسیر هم کوهبنان را از بن بست خارج نموده و هم مسیر دسترسی به خارج از استان چندین کیلومتر کوتاهتر خواهد شد.
در کنار احداث این جاده ، قرار دادن کوهبنان در طرح منطقه ویژه ریلی زرند به طور قطع و یقین احیای دوباره کوهبنان و به تبع آن رونق زرند را در پی خواهد داشت.
تصور کنید ایجاد خط قطار تند رو کرمان به زرند به کوهبنان به یزد و سپس ادامه آن مسیر به تهران  چه سیل جمعیت و مسافری را وارد این خط ریلی خواهد کرد.
یا اینکه بطور مثال اگر صنعتی مادر در کوهبنان (مثلا مجموعه صنایع خودروسازی یا فولاد و یا هر صنعت استراتژیک دیگر) راه اندازی شود ،وجود خط آهن تند رو عبور و مرور کارکنان این مجموعه را بسیار آسان خواهد کرد و کارکنانی که به هردلیل سکونت در مرکز استان را ترجیح دادند ، می توانند با استفاده از قطار تند رو ظرف حداکثر نیم ساعت به کوهبنان و محل کار خود عزیمت کنند و از این دست بسیار است مواردی که با ایجاد این منطقه ریلی و اتصال کوهبنان به آن ، باعث رونق دوباره کوهبنان و زرند خواهد شد.
حتی در توسعه صنعت توریسم به عنوان اشتغالزاترین و پردرآمد ترین صنعت عصر حاضر و با توجه به مزیت های توریستی کوهبنان و نیز ایجاد توریسم معدن و تقویت اکوتوریسم این خط ویژه ریلی تاثیرگذار خواهد بود.
و البته استحضار دارید که رونق صنعتی ، ایجاد زیرساختها و سپس رونق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را در پی خواهد داشت و به راحتی می توان با کمی درایت و دید باز و فارغ از تنگ نظری ، شمال استان کرمان و شهرستان هایی چون کوهبنان راور و زرند و کلیه توابع آن ها را از محرومیتی که سالها دچار آن هستند رهایی بخشید.
نماینده محترم کوهبنان باید بداند که محرومیت ،بیکاری ، فقر ، مهاجرت ،آسیبهای اجتماعی در این شهرستان بیداد می کند و همین عوامل موجب عقب ماندگی کوهبنان نسبت به سایر شهرستانهای استان شده است.
باور کنید این بهترین فرصت است تا با اتصال کوهبنان به منطقه ویژه ریلی زرند و آوردن راه آهن به این شهرستان و اتصال این شهرستان به شبکه راه آهن سراسری حسن نیت خود را به مردم کوهبنان ثابت کرده و این مردم را تا همیشه تاریخ قدردان خود کنید و البته تنها همین یک اقدام یعنی اتصال کوهبنان به شبکه ریلی سراسری کشور مزیت های فراوانی را برای کوهبنان در پی خواهد داشت.
بدانید جدا از اجر معنوی و الهی که از این کار نصیب شما می شود ،مردم قدرشناس کوهبنان نیز زحمات حضرت عالی را پاس خواهند داشت و در بزنگاه های حساس همواره پشتیبان شما خواهند بود و نامتان در تاریخ این مرز و بوم جاودانه خواهد شد.ان شاء الله.
7420/ 5054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا داستان سریال «بانوی عمارت» واقعی است؟

آخرین وضعیت سلامت کامران تفتی پس از عارضه قلبی سر صحنه

نامزدهای گلدن گلوب: کدام شانس بیشتری دارند؟!

علت درگذشت همسر زیبا بروفه چه بود؟

16 بازیگر «بازی تاج و تخت» که اگر در خیابان ببینید نمی شناسید!!

چهره های هنری که از ایران رفتند و دوباره بازگشتند!

توسعه و ساماندهی مساجد در اولویت قرار دارد

1.5 میلیون دانش آموز در مدارس غیردولتی کشور تحصیل می کنند

اکران «آستیگمات» با حضور نیکی کریمی، دنیا مدنی، نازنین بیاتی و...

مهناز افشار به دادگاه می‌رود!

اشتغالزایی در گرو تربیت نیروی انسانی متناسب با بازار کار است

دلیل ممنوع‌الملاقات شدن حسین محب‌اهری در بیمارستان

پیام صابری، همسر زیبا بروفه درگذشت

این مستندهای ایرانی را حتما ببینید! + عکس

شورای فرهنگ عمومی کاربردی شود

اختیارات شورای فرهنگ عمومی نیاز به توسعه دارد

کشف اسکلت گونه ی متفاوتی از انسان + عکس

با دانستن این حقایق مجبور می شوید فیلم های محبوبتان را دوباره ببینید!!

مردم را دریابید

توجه به مهارت های ارتباطی در دانشگاهها ضروری است

بازیگر زن ایرانی روی فرش قرمز جشنواره یونانی + عکس

نکات جالب درباره جنیفر لارنس یکی از زیباترین زنان + عکس

2 بازیگر سرشناس مجری گلدن گلوب شدند

مهرانه مهین ترابی، سپیده خداوردی و دیگر بازیگران در نمایشگاه «در جستجوی خود»

دفاع مقدس طلایی ترین دوره تاریخ معاصر ماست

زیورآلات تقلبی «بانوی عمارت» در مقابل جواهرات فاخر خرم سلطان!! + عکس

بازیگر سرشناس هالیوود مستند قتل خاشقجی را می سازد + عکس

نام خنده داری که مادرِ نگار جواهریان روی رامبد جوان گذاشته؟!

ناگفته هایی جذاب از خواننده جوان و خوش‌آتیه + عکس

نامزدهای گلدن گلوب سال 2019 اعلام شد

مجری اسکار به خاطر توئیت های ضد همجنسگرایان مجبور به کناره گیری شد!!

برشی از یک زندگی زناشویی با صابر ابر و پانته‌آ پناهی‌ها + عکس

انتقاد از پرویز پرستویی به دلیل انتشار یک عکس

واکنش مهناز افشار به تبلیغ جنجالی اش برای یک دارو + فیلم

عکس العمل عجیب همسر جکی چان بعد از ماجرای خیانت و بچه دار شدنش!!

5 فیلم عاشقانه غم انگیز با پایان دردناک (قسمت1)

بازیگر محبوب The Walking Dead در انتظار دومین فرزند! + عکس

گفت و گو با اصغر فرهادی به بهانه تماشای «همه می‌دانند»

خبرهای جدید از مسابقه رالی بازیگران زن و مرد سینما

نقد فیلم «همه می‌دانند» اصغر فرهادی؛ شاهکار یا فاجعه؟!

ارتقای امید و انسجام ملی محور برنامه های روابط عمومی ها باشد

تنها کاری که نیکول کیدمن در خانه اش ممنوع کرده است!!

بزرگترین پویش مردمی 'بسیجی ام' در رابر

حذف نام محمدرضا شجریان از یک بنر تبلیغاتی!

سازندگان فیلم های ترسناک چگونه ما را می ترسانند؟! + عکس (قسمت2)

بازیگران ایرانی که همسران غیر ایرانی دارند + عکس

سایه گرگ، پشت سر هانیه توسلی و نگار جواهریان / عکس

وضعیت سلامت حسین محب اهری بعد از بازگشت و عود بیماری +عکس و فیلم

بهره‌برداری از تالار مرکزی شهر کرمان؛ شاید سال دیگر

خواننده پرتناقض که بعد عاشق شدن هنر را فراموش کرد!