آخرين مطالب

میزگرد ایرنا:

کشت گلخانه ای تدبیر مواجهه با کم آبی در کرمان اقتصادي

کشت گلخانه ای تدبیر مواجهه با کم آبی در کرمان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت – ایرنا – بحران خشکسالی در کرمان موجب شد مدیران و مردم راهکارهای مختلفی را برای استفاده بهینه از آب در دستور کار خود قرار دهند و در نهایت این نتیجه حاصل گردید که در شرایط فعلی، کشت گلخانه ای بهترین تدبیر مواجهه و رویارویی با پدیده نامیمون کم آبی بوده و می تواند کشاورزی نوین را در جنوب استان کرمان نهادینه کند.
به گزارش ایرنا، با توجه به خشکسالی های اخیر کشور و به ویژه در استان کرمان، طبیعی است که بخش کشاورزی باید به سمت و سوی کاهش مصرف آب حرکت کند و کارشناسان این بخش نیز بر این باورند کشت گلخانه ای به عنوان یکی از راه های مقابله با کمبود منابع آب و بحران کم آبی، با افزایش تولید 10 برابری محصول و کاهش قابل توجه مصرف آب همراه است.
خوب است بدانیم با وجود پیشرفت تکنولوژی در عرصه کشاورزی، متاسفانه هنوز بخش زیادی از کشاورزی این منطقه به صورت سنتی انجام می شود و با توجه به کمبود منابع آب، این نوع کشت ها کشاورزی جنوب کرمان را به قهقرا برده و انتظار می رود با اتخاذ تدابیر کارشناسی شده هر چه سریعتر جلوی کشاورزی سنتی پر مصرف گرفته شود.
سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان به عنوان متولی بخش کشاورزی، در زمینه ترویج کشت های گلخانه ای خدمات زیادی را از طریق آموزش و معرفی کشاورزان به بانک برای دریافت تسهیلات انجام داده و این اقدامات نشان دهنده این است که اولویت مهم وزارت جهاد کشاورزی، استفاده از کشت های گلخانه ای به منظور جلوگیری از هدر رفت آب است اما آنچه که امروز جنوب کرمان را با چالش مواجه کرده، بی توجهی برخی کشاورزان به توصیه ها و برنامه های کارشناسان بوده که در جای خود قابل بررسی و کنکاش خواهد بود.
برای آشنایی بیشتر با کشاورزی این دیار و شناخت چالش های پیش روی آن، میزگرد بررسی مزایا و معایب کشت های گلخانه ای و تاثیر این نوع کشت بر میزان مصرف آب و اقتصاد را با حضور سید یعقوب موسوی رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، فرامرز رستگاری معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی و مدرس دانشگاه، حسین مسلمی کارشناس کشاورزی جنوب کرمان، علیرضا حیدری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کهنوج و علی نعمتی کشاورز نمونه و گلخانه دار با سابقه جنوب کرمان برگزار کردیم .
**جنوب کرمان رتبه نخست توسعه گلخانه های کشور را به خود اختصاص داد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: جنوب استان کرمان در دولت تدبیر و امید با اجرای 2 هزار و25 هکتار گلخانه رتبه اول توسعه گلخانه ای کشور را به خود اختصاص داده است.
سید یعقوب موسوی افزود: با توجه به سیاست اصولی وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی با تاکید بر صرفه جویی در مصرف آب و بهینه نمودن روش های تولید و همچنین در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی و تاکید بر تقویت توان تولید داخلی، طرح افزایش تولید در محیط های کنترل شده گلخانه ای از سال 1395 توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و عملیات اجرایی آن آغاز شد.
وی تصریح کرد: کشور ایران دارای اقلیمی خشک و نیمه خشک بوده و آب برای تولید محصولات کشاورزی عامل تعیین کننده و مهمی محسوب می شود و توسعه کشت های گلخانه در کشور، یکی از مهمترین سیاست های افزایش بهره وری اقتصادی کشاورزی و مدیریت راهبردی آب قلمداد می شود و در همین راستا سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان طرح توسعه گلخانه ها را در این منطقه در دستور کار خود قرار داد ، طوریکه در سال جاری با افزایش 162 هکتاری، سطح گلخانه ها را به 2 هزار و 25 هکتار رسانده و رتبه اول توسعه گلخانه های کشور را به خود اختصاص داده است.
موسوی اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه ساخت گلخانه ها و همچنین بالا رفتن هزینه های جاری در تولید گلخانه ای،انتظار می رود سازمان برنامه و بودجه کشور عنایت خاصی به حمایت از این بخش حیاتی داشته باشند.
وی بیان کرد: سالانه میزان 400 هزار تن انواع محصولات گلخانه ای جالیزی شامل خیارسبز، گوجه، فلفل، بادمجان و توت فرنگی در جنوب کرمان تولید می شود که تمامی محصول خیار خار دار، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و شمشیری و بخشی از بادمجان و خیار سبز به خارج کشور و عمدتا به کشور های آسیای میانه به ویژه روسیه صادر می شود.
**توسعه گلخانه ها و کاهش 80 میلیون متر مکعبی مصرف آب
معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان نیز گفت: امروز با تکیه بر تجارب به دست آمده می گوییم کشت گلخانه ای باید توسعه پیدا کند چرا که همین امسال با توسعه گلخانه ها توانستیم 80 میلیون متر مکعب در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کنیم.
فرامرز رستگاری افزود: عملیات کاشت محصولات گلخانه ای از اوایل مهرماه در جنوب کرمان آغاز شده و پیش بینی می شود از این سطح گلخانه ها میزان 420 هزار تن انواع محصولات جالیزی برداشت شود که 90 تا 95 در صد محصول به سایر استان ها و کشورهای همسایه صادر می شود.
این استاد دانشگاه بیان کرد: در راستای سیاست های وزارت جهاد کشاورزی و افزایش بهره وری تولید و کاهش مصرف آب، توسعه گلخانه ها در دستور کار این مدیریت قرار گرفته و جنوب کرمان علاوه بر رتبه اول در سطح زیر کشت محصولات جالیزی، رتبه نخست توسعه گلخانه ها در کشور را به خود اختصاص داده است.
معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب گفت: توسعه کشت های گلخانه ای در جنوب کرمان بیش از 20 هزار اشتغال جدید را برای اهالی این دیار رقم زده است.
**میزان تولید 10برابری در فضای گلخانه ای
کارشناس کشاورزی جنوب کرمان هم گفت: میزان تولید محصول در فضای گلخانه ای 8 تا 10 برابر تولید در فضای باز بوده ضمن اینکه مصرف آب در این نوع کشت نیز یک دهم کشت در فضای باز است بنابراین در شرایط بحران آب، احداث گلخانه کاملا ضروری و مفید است.
حسین مسلمی افزود: صنعت کشت گلخانه ای یک نوع فعالیت متمرکز و پیشرفته از کشاورزی است که قابلیت تولید محصولات کشاورزی متنوعی را دارد و به همین دلیل بازده اقتصادی بالایی به همراه دارد.
وی تصریح کرد: افزایش تولید در واحد سطح، تولید بیش از یک محصول در سال، افزایش کیفیت محصول تولیدی، صرفه جویی در مصرف آب، استفاده از اراضی غیر قابل کشت با سیستم هیدرو پونیک، وابستگی نداشتن تولید به شرایط محیطی و امکان بازار یابی مناسب و تنظیم برنامه کشت مطابق با نیاز بازار از جمله مزایای کشت های گلخانه ای به شمار می رود.
کارشناس کشاورزی ادامه داد: تداوم کار و تولید محصول در تمام فصل های سال با توجه به امکان کنترل عوامل محیطی و تنظیم شرایط مورد نیاز گیاه، اشتغال زایی بیشتر و امکان استفاده از تکنیک های جدید کشت طبقاتی در گلخانه ها نیز از دیگر برتری های کشت گلخانه ای است.
مسلمی بیان داشت: در شرایط طبیعی کنترل، تنظیم دما، رطوبت محیط و همچنین نور از دست کشاورز خارج بوده و دخل و تصرف در آنها ممکن نیست در حالیکه با کشت گلخانه ای می توان این سه عامل را کاملا کنترل و در جهت رشد مطلوب گیاه تنظیم کرد.
**کاهش 100 درصدی مصرف آب در کشت هیدروپونیک
مسلمی همچنین به کشت هیدروپونیک اشاره کرد و گفت: اخیرا این نوع کشت با کاهش چشمگیر مصرف آب و افزایش 2 برابری تولید یاری گر کشاورزان شده است.
کارشناس کشاورزی افزود: در این روش تولید محصول به دلیل تغذیه گیاه از طریق محلول آب، عملکرد بهتری دارد و میزان مصرف سموم به دلیل استفاده نشدن از خاک و آلودگی های محیطی به مراتب از روش های معمول کشت گلخانه ایی کمتر است .
مسلمی ادامه داد: کشت هیدروپونیک توانسته مصرف آب کشاورزی را در مقایسه با شیوه های معمول آبیاری تا 100 درصد کاهش دهد و علاوه بر آن میزان تولید را نیز 2 برابر کند.
**رشد پنج برابری کشت های گلخانه ای در کهنوج
مدیر جهاد کشاورزی کهنوج گفت: کشت های گلخانه ای در این شهرستان از ابتدای دولت یازدهم تاکنون با پنج برابر رشد از یکصد هکتار به بیش از 500 هکتار رسیده است.
علیرضا حیدری افزود: از جمله طرح های مهم دولت در بخش کشاورزی در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی، افزایش کشت های گلخانه ای و حذف کشت های تونلی است.
وی تصریح کرد: افزایش عملکرد در واحد سطح، کاهش میزان مصرف آب، اشتغالزایی و سهولت کار در این فضا از مزایای مهم کشت های گلخانه ای به شمار می رود.
این کارشناس با اشاره به اهمیت برگزاری برنامه های ترویجی و توجیهی برای کشاورزان گفت: برپایی اینگونه طرح ها از جمله برنامه های مهم وزارت جهاد کشاورزی است که در این شهرستان با استقبال کشاورزان مواجه شده است.
مدیر جهاد کشاورزی کهنوج گفت: هم اکنون گلخانه داران در حال بسترسازی و آماده سازی زمین جهت کشت های متنوع پاییزه بوده که محصولاتی نظیر خیارسبز، فلفل، بادمجان و گوجه فرنگی گلخانه ای در این فضاها انجام می شود.
وی اظهار داشت: کشاورزانی که اقدام به کشت های تونلی می کنند، می توانند از طریق مراکز خدمات و مدیریت جهاد کشاورزی نسبت به تکمیل پرونده و دریافت تسهیلات ایجاد گلخانه اقدام کنند.
**کشت گلخانه ای تقویت اقتصاد اهالی جنوب کرمان را به همراه دارد
گلخانه دار باسابقه جنوب کرمان گفت: اشتغال زایی بیشتر در واحد سطح ، ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای جوانان و کار آموختگان کشاورزی و استفاده از اوقات فراغت کشاورزان در فصل های پاییز و زمستان از جمله مزیت های کشت گلخانه ای است که تاثیر زادی در اشتغالزایی و اقتصاد منطقه جنوب کرمان دارد.
علی نعمتی افزود: تجربه نشان داده افزایش کیفیت محصول تولیدی با کشت گلخانه ای محقق می شود از این رو کنترل دقیق و بهتر آفات و بیماری ها با روش های کنترل بیولوژیکی و کاهش مصرف سموم سبب رشد کیفیت محصول و افزایش صادرات و حفظ محیط زیست می شود.
هم اینک کشاورزان جنوب کرمان دریافته اند که با توسعه کشت های گلخانه ای نه تنها از هدر رفت آب جلوگیری کرده بلکه می توانند محصول بیشتری تولید و اقتصاد خانواده خود را به حد مطلوبی تقویت کنند اما زیان هایی که طی سالهای اخیر گریبانگیر کشاورزان این دیار شده بنیه اقتصادی آنها را به حدی کاهش داده که آورده ای برای احداث گلخانه ندارند و انتظار می رود دولت با انگیزه ایجاد اشتغال و کاهش مصرف آب، یکسری منابع مالی برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بخش کشاورزی جنوب کرمان اختصاص دهد.
7450/7429/ 5054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستگاه های اجرایی اولویت های خود را مشخص کنند

رقم یارانه و نرخ بنزین در سال 98 تغییر نمی‌کند

میزان پیشرفت طرحهای اقتصاد مقاومتی در رودبار جنوب ارزیابی شد

جهانگیری: بودجه دولت گوشت قربانی شده است

رشوه‌گیری در شهرداری را به 137 اطلاع دهید

تکلیف بانک مرکزی برای ساماندهی کارتخوان‌ها

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/27

افزایش خودسرانه قیمت ها خلاف قانون است

پیگیر رفع دغدغه اشتغال جوانان رفسنجان هستیم

واحدهای دانش بنیان بازاریابی را مد نظر قرار دهند

کالاهای اساسی مردم کرمان تامین شده است

پذیرش 25 هزار مشترک گاز طبیعی در استان طی سال جاری

قیمت میوه‌های شب یلدا اعلام شد

قیمت احتمالی خودرو‌های پرتیراژ داخلی اعلام شد

پیامک فیلتر اینستاگرام از کجا ارسال می‌شود؟

مرغ پَر درآورد؛ کیلویی 13 هزار تومان

ثروتمندان 11 برابر فقرا یارانه پنهان دریافت می‌کنند

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/26

کسانی که زیر برجام زدند امروز از صلح و حقوق بشر سخن می‌گویند

سریعترین خودروی پلاک‌شده در ایران!

دلار دیگر قدرت لازم برای صعود را ندارد/ فروشنده ها می گویند بهترین فرصت برای فرار است!

زمزمه افزایش یارانه نقدی در بودجه 98

47 سامانه ثبت تخلف در کرمان به بهره برداری رسید

نقد منصفانه موجب تعالی جامعه می شود

مدیریت جهادی راه حل مشکلات موجود است

پیگیر تامین اعتبارات ویژه ستاد بحران استان هستیم

افزون بر 2600 مترمربع فرش در کرمان بافته شد

شیوه آبیاری 17 هزار هکتار از زمین های رودبار جنوب اصلاح شد

واحدهای دانش بنیان بازاریابی را مد نظر قرار دهند

چهار میلیارد تومان به طرح های آبخیزداری بم اختصاص یافت

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/25

خودروی برقی ارزان قیمت تولید شد

افزایش یارانه‌ها در سال آینده صحت دارد

تحریم‌ها چه بر سر ایرانیان لس آنجلس آورد؟

قیمت آجیل و شیرینی شب یلدا اعلام شد

175 کیلومتر بزرگراه در جنوب کرمان به بهره برداری رسید

کرمان پایلوت تفویض اختیارات حوزه معدن کشور شد

مشکل تامین لاستیک خودروها در کرمان رفع شد

6هزار گواهینامه صادراتی در استان کرمان صادر شد

سیرجان به زودی صاحب «بندر» می‌شود

609 کارخانه در استان مشمول استاندارد اجباری/ صدور 6000 گواهینامه صادراتی در استان کرمان

مصرف روزانه گندم استان کرمان 1000 تن است/نیاز جدی استان به راه‌اندازی پایانه ریلی دائمی

کمبود میوه، آجیل و شیرینی برای شب یلدا در کرمان نداریم

انتقال بیش از 5000 میلیارد تومان از منابع حساب شرکت‌های بزرگ به استان/ ثبت سفارش کالا استانی شد

افزایش 78 درصدی تشکیل پرونده‌های تخلف در واحدهای صنفی استان در سال جاری

چرا پیشنهاد یارانه 900 هزار تومانی مردود است؟

جزییات مصوبه جدید نحوه تسویه وام‌های بانکی

مرغ باز هم گران شد

72 پروژه اقتصاد مقاومتی در بافت مراحل اجرایی را می گذارند

160 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به کوهبنان تخصیص یافت