آخرين مطالب

مس سرچشمه و گل گهر در اولویت تغییرات

آمار مدیران بازنشسته کرمان در ابهام/معرفی استاندار شاید وقتی دیگر سياسي

آمار مدیران بازنشسته کرمان در ابهام/معرفی استاندار شاید وقتی دیگر

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – مردم در حالی در انتظار جایگزینی مدیران بازنشسته کرمان با نیروهای جوان هستند که هنوز آمار دقیقی از این افراد منتشر نشده اما مردم می خواهند شرکتهای صنعتی و معدنی کرمان در اولویت باشند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: قانون منع به کارگیری بازنشستگان در 20 اردیبهشت 95 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بعد از آن در سال 96 توسط نمایندگان مجلس اصلاح شد و سرانجام پس از کش و قوس های فراوان در خصوص تبصره یک ماده واحد این قانون، دوم مرداد ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی و با رای 80 درصدی نمایندگان مجلس اصلاح و مصوب شد و 194 نماینده رأی موافق از مجموع 240 نماینده حاضر در جلسه به آن رای دادند، طبق این قانون به غیر از بازنشستگان بندهای الف، ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل روسای سه قوه،‌ معاون اول رییس جمهور،‌ نواب رییس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونان رییس جمهور هستند، مابقی مسئولین بازنشسته ممنوعیت به کارگیری دارند .
این قانون که کلیت آن 24 مرداد ماه در شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفته بود، در 21 شهریور ماه سال جاری در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده، مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد .
طبق این قانون به کارگیری بازنشستگان در سمت‌های مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز است و مجلس همچنین به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده کل قوا را مجاز کرد و نیز با اصلاح مجلس، به کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفاً در وزارتخانه مذکور مجاز دانسته شد و نیز جانبازان بالای 50 درصد، آزادگان بالای 3 سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی شدند .
سایه یک قانون جدید قبل از تصویب بر مدیریت ارشد استان کرمان
استان کرمان اما از زمان مطرح شدن این قانون در مجلس تحت تاثیر قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان قرار گرفت، خرداد ماه بود که استاندار کرمان استعفای خود را به دلیل مشکلات شخصی به وزیر کشور داد و از آن زمان تاکنون که بیش از سه ماه می گذرد و این استان با سرپرست اداره می شود.
بعد از گذشت بیش از سه ماه از استعفای استاندار کرمان هنوز هم این استان بلاتکلیف مانده است.

انتخاب استاندار کرمان تحت تاثیر قانون ممنوعیت به کار گیری بازنشسته ها
در حالیکه امام جمعه کرمان، نماینده های مجلس و مردم با تعجب نظاره گر این تاخیر سوال برانگیز هستند اما سخنگوی وزارت کشور در آخرین موضع گیری خود انتخاب استاندار را منوط به اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان کرد اما با گذشت روزها از تعیین تکلیف این قانون هنوز هم استاندار کرمان انتخاب نشده است.
سیدسلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور درباره معرفی استاندار کرمان اظهار داشت: پس از استعفای استاندار کرمان در همان روز با ابلاغ وزیر کشور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری با حفظ سمت به عنوان سرپرست استانداری کرمان معرفی شد و کلیه مسئولیتهای قانونی استاندار را ایشان انجام می‌دهند .
وی در ادامه افزود: وظایفی که بر عهده استاندار است به هیچ وجه معطل نمانده و تمام امورات استان و تصمیم گیری هایی که باید در سطح استاندار اتخاذ شود در حال انجام است .
سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: این در شرایطی است که در قانون برای تصدی سرپرستی سمت‌ها دوره زمانی مشخص شده که در این خصوص در مهلت مقرر قانونی هستیم و کاملا منطبق با قانون رفتار شده است .
سامانی گفت: باید توجه داشته باشیم که استعفای استاندار قبلی با اصلاحیه قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مجلس همزمان شد لذا با توجه به اینکه با ابلاغ این مصوبه جدید، تعدادی از استانداران مشمولان خواهند بود، در شرایط جدید و قانون جدید ما صرفا برای یک استان دست به انتخاب نمیزنیم بلکه دامنه انتخاب افراد و به تبع آن بررسی گزینه‌های مختلف برای تصدی تعداد بیشتری از استانداری ها در دستور کار وزارت کشور قرار گرفته است .
وی خاطرنشان کرد: منتظر هستیم با اعلام نظر شورای نگهبان و ابلاغ قانون بتوانیم گزینه‌های پیشنهادی خودمان را با اولویت استان کرمان به هیئت دولت معرفی کنیم .

هر چند به گفته این مسئول انتخاب استاندار کرمان در اولویت است اما هنوز اقدامی برای انتخاب استاندار نشده است.
احتمالا 69 نفر مشمول قانون می شوند
اما در خصوص تعداد و نام سایر افرادی که مشمول قانون ممنوعیت به کار گیری بازنشسته ها می شوند هنوز اعلام نشده است و مسئولان مرتبط با این امر در اظهار نظرهای مختلف اعلام کرده اند این اسامی هنوز احصاء نشده است.
هر چند گفته می شود افرادی که مشمول این قانون می شوند در رده های مدیریت کلان استان انگشت شمار هستند اما به نظر می رسد در رده های پایین تر و البته شرکتهای معدنی و صنعتی طبق آنچه که استاندار سابق کرمان اعلام کرده حداقل 69 نفر هستند.
این مطلب را سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان و نماینده شهرستان جیرفت و عنبرآباد اعلام می کند و می گوید: قانون ممنوعیت بازنشستگان موجب می شود یک تفکر و حرکت پویا در سطح مدیریت کشور ایجاد شود و شاهد حرکتهای جهادی توسط مدیران جوان و پر انرژی در استان کرمان باشیم.
مطمئنا در سطوح بالای مدیریتی استان کرمان شاهد مواردی که مشمول این قانون باشند به صورت گسترده نیستیم اما طبق قانون و در زمان مقرر اقدامات لازم در این خصوص در همه بخشها صورت خواهد گرفت
یحیی کمالی پور می افزاید: اجرای این قانون که مورد تایید شورای نگهبان و مجلس است باید در زمان مشخص شده عملیاتی شود و پس از مدت معین شده نباید فرد بازنشسته در سمت های دولتی فعال باشد.
وی بیان کرد: آمار دقیقی از تعداد افرادی که مشمول این قانون می شوند در کرمان وجود ندارد اما بدون شک این قانون به صورت دقیق در همه شرکتها، سازمانها و اداراتی که مشمول قانون است اجرا می شود.
وی در خصوص انتخاب استاندار کرمان نیز گفت: نمایندگان در این خصوص کوتاهی نکرده اند و از ابتدای استعفای استاندار گزینه ها را مطرح کردند و از طرق قانونی انتخاب استاندار را پیگیری کرده اند و از وزرات کشور می خواهیم در این زمینه تسریع کند.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان نیز به خبرنگارمهر می گوید: مطمئنا در سطوح بالای مدیریتی استان کرمان شاهد مواردی که مشمول این قانون باشند به صورت گسترده نیستیم اما طبق قانون و در زمان مقرر اقدامات لازم در این خصوص در همه بخشها صورت خواهد گرفت.
جعفر رودری بیان کرد: مسلما در زمان مقرر موارد مشمول این قانون شناسایی و تغییرات لازم صورت خواهد گرفت.
بر اجرای دقیق و سریع و کامل قانون نظارت می کنیم
وی بیان کرد: در این خصوص همه چیز به صورت روال قانونی طی می شود و این دستور العمل هم به دستگاههای زیر مجموعه ابلاغ اجرا و نظارت لازم انجام می شود.
محمدرضا پور ابراهیمی یکی دیگر از نماینده های استان کرمان است که بر اجرای این قانون در تمامی دستگاههای و وزارتخانه ها تاکید ویژه دارد.
وی به خبرنگار مهر می گوید: این قانون به دولت ابلاغ شده و باید مطابق مصوبه به صورت کامل در همه بخشها اجرا شود و روند اجرا نیز توسط نمایندگان رصد می شود.
با اجرای این قانون، نیروهای جوان،متخصص و مجربی که به دلیل حضور بازنشسته ها امکان به کار گیری نداشتند مشغول به کار می شوند
وی ادامه داد: قانون منع به کارگیری این افراد شامل شرکت‌های دولتی، سازمان‌ها و نهادها و بنگاه‌های وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی است به همین دلیل درخواست ما از مسئولین در استان کرمان اجرای دقیق و سریع و کامل آن است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با اجرای این قانون، نیروهای جوان، متخصص و مجربی که به دلیل حضور بازنشسته ها امکان به کار گیری نداشتند مشغول به کار می شوند و این امر می تواند شروع یک تحول بنیادین در بدنه راکد اداری باشد.
وی گفت: بحث نیروی انسانی در توسعه یکی از مولفه های بسیار مهم محسوب می شود که این امیدواری را ایجاد می کند که از رکودی که در دستگاه ها وجود دارد خارج شویم.
وی بیان کرد که در کرمان شاید در بدنه دستگاههای دولتی این مساله کمتر دیده شود اما اجرای این قانون در شرکت مس و گل گهر ضروری است.
مردم استان کرمان نیز منتظرند که با اجرای دقیق این قانون در سطوح مختلف زمینه اشتغال جوانان مهیا شود و از سوی دیگر شاهد پویایی و اجرای طرح های خلاق در استان کرمان باشیم.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یکی از مظنونان قتل خاشقجی در حادثه رانندگی در ریاض کشته شد

تلاش دوجانبه ایران و پاکستان برای عملیات فوری علیه گروگان‌گیرهای ایرانی

مردم به مدیران عملگرا نیاز دارند

برنامه ریزی دقیق برای عینیت بخشیدن به ارزشهای دینی در زندگی مردم

روزنامه های استان کرمان 26 مهر 1397

احمد توکلی: این جملات از من نیست

واکنش مطهری به اظهارات دادستان درباره حضور زنان در استادیوم

اجرای طرح «نه به نازیبایی‌ها»/طراحی و ساخت المان شخصیت های بزرگ

دست‌فروشان میدان هفت‌باغ در قالب جمعه بازار سامان‌دهی می شوند

صداوسیما اشتهایی سیری‌ناپذیر برای عزاداری و مداحی دارد

متلک به خاطرات هاشمی، وزیردیپلمه احمدی نژاد و شنود مهاجرانی

287 واحد اقامتگاه بوم گردی در استان کرمان راه اندازی شد

دو دستگاه تریلر کشنده حامل 50 تن چوب متوقف شد

رهبری:در دوران پهلوی تعداد دانشجویان کشور150 هزار نفر بود اما حالا بیش از 4 میلیون است

اگر حضور زنان در ورزشگاه تکرار شود به دادستان تهران دستور ورود می دهم

مرغداران نگران نهاده ها نباشند

گوگل نیز عربستان را تحریم کرد

مدیر شرکت نمایندگی تویوتا در ایران دستگیر شد+جزییات

مرزبانان میرجاوه بیهوش و سپس ربوده شدند

گنبد حرم مطهر امام حسین (ع) پایان امسال به کربلا منتقل می شود

گذری بر روند ساخت گنبد حرم مطهر امام حسین (ع) در کرمان

50 گفتمان دینی در کرمان برگزار می شود

روایت هولناک از قتل خاشقچی/مدیر پزشک قانونی سعودی جسد را مثله کرده

کیهان: در دانشگاه علامه چه می گذرد؟ منتظر فتنه بزرگ باشید

پشت پرده استعفای جنجالی عارف

پاسخ رهبری به یک استفتاء درباره نگهداری سگ

علم الهدی: حدود 2-3 میلیون حقوق می گیرم

وضعیت نابسامان کاروانسرای تاریخی شفیع آباد

معدوم کردن سگ‌های بدون صاحب در کرمان انجام نمی‌شود

مردم بدانند که نظام با مستضعفان و محرومان است

نامزد خاشقجی مرگ وی را اعلام کرد+عکس

حادثه رانندگی در محور بم - زاهدان و مصدومیت 13 نفر

تحریم های جدید و گسترده آمریکا علیه چندین بانک،شرکت و سازمان بسیج

اولین کاروان کمک های مردمی شهر بم به کربلا ارسال شد

حضور گسترده گردشگران اروپایی در ارگ بم

تجمع بازنشستگان مقابل مجلس

هاشمی شاهرودی در جلسات شورای نگهبان هم دیگر شرکت نمی کند

تمهیدات لازم برای مقابله با تحریم‌های دشمن دیده شده است

گواهی استاندارد برای 466 محموله صادراتی پسته در رفسنجان صادر شد

واکنش زاکانی به داستان «چشمک معنادار نعمتی»

40 هزار نفر در استان کرمان برای پیاده روی اربعین ثبت نام کردند

5 هزار و 479 مورد بازرسی طرح طاها در کرمان انجام شد

گزارش کیهان از مهمانی مختلط ایرانی ها در سفارت فرانسه

... تو هم بزن!

یکی ازعوامل شهادت فرمانده پاسگاه نهضت آبادجازموریان به هلاکت رسید

وانت‌بارهای عرضه‌ میوه سیار در کرمان سامان‌دهی می‌شوند

تجدید خط‌کشی معابر اصلی کرمان/ محدوده مدارس ایمن سازی می شود

اعتبارات دولتی پاسخگوی مرمت بناهای تاریخی کرمان نیست

محموله سنگین و میلیاردی مرفین در بم متوقف شد

8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی اختصاص یافت