کرمان رصد

آخرين مطالب

مس سرچشمه و گل گهر در اولویت تغییرات

آمار مدیران بازنشسته کرمان در ابهام/معرفی استاندار شاید وقتی دیگر سياسي

آمار مدیران بازنشسته کرمان در ابهام/معرفی استاندار شاید وقتی دیگر

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – مردم در حالی در انتظار جایگزینی مدیران بازنشسته کرمان با نیروهای جوان هستند که هنوز آمار دقیقی از این افراد منتشر نشده اما مردم می خواهند شرکتهای صنعتی و معدنی کرمان در اولویت باشند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: قانون منع به کارگیری بازنشستگان در 20 اردیبهشت 95 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بعد از آن در سال 96 توسط نمایندگان مجلس اصلاح شد و سرانجام پس از کش و قوس های فراوان در خصوص تبصره یک ماده واحد این قانون، دوم مرداد ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی و با رای 80 درصدی نمایندگان مجلس اصلاح و مصوب شد و 194 نماینده رأی موافق از مجموع 240 نماینده حاضر در جلسه به آن رای دادند، طبق این قانون به غیر از بازنشستگان بندهای الف، ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل روسای سه قوه،‌ معاون اول رییس جمهور،‌ نواب رییس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونان رییس جمهور هستند، مابقی مسئولین بازنشسته ممنوعیت به کارگیری دارند .
این قانون که کلیت آن 24 مرداد ماه در شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفته بود، در 21 شهریور ماه سال جاری در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده، مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد .
طبق این قانون به کارگیری بازنشستگان در سمت‌های مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز است و مجلس همچنین به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده کل قوا را مجاز کرد و نیز با اصلاح مجلس، به کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفاً در وزارتخانه مذکور مجاز دانسته شد و نیز جانبازان بالای 50 درصد، آزادگان بالای 3 سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی شدند .
سایه یک قانون جدید قبل از تصویب بر مدیریت ارشد استان کرمان
استان کرمان اما از زمان مطرح شدن این قانون در مجلس تحت تاثیر قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان قرار گرفت، خرداد ماه بود که استاندار کرمان استعفای خود را به دلیل مشکلات شخصی به وزیر کشور داد و از آن زمان تاکنون که بیش از سه ماه می گذرد و این استان با سرپرست اداره می شود.
بعد از گذشت بیش از سه ماه از استعفای استاندار کرمان هنوز هم این استان بلاتکلیف مانده است.

انتخاب استاندار کرمان تحت تاثیر قانون ممنوعیت به کار گیری بازنشسته ها
در حالیکه امام جمعه کرمان، نماینده های مجلس و مردم با تعجب نظاره گر این تاخیر سوال برانگیز هستند اما سخنگوی وزارت کشور در آخرین موضع گیری خود انتخاب استاندار را منوط به اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان کرد اما با گذشت روزها از تعیین تکلیف این قانون هنوز هم استاندار کرمان انتخاب نشده است.
سیدسلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور درباره معرفی استاندار کرمان اظهار داشت: پس از استعفای استاندار کرمان در همان روز با ابلاغ وزیر کشور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری با حفظ سمت به عنوان سرپرست استانداری کرمان معرفی شد و کلیه مسئولیتهای قانونی استاندار را ایشان انجام می‌دهند .
وی در ادامه افزود: وظایفی که بر عهده استاندار است به هیچ وجه معطل نمانده و تمام امورات استان و تصمیم گیری هایی که باید در سطح استاندار اتخاذ شود در حال انجام است .
سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: این در شرایطی است که در قانون برای تصدی سرپرستی سمت‌ها دوره زمانی مشخص شده که در این خصوص در مهلت مقرر قانونی هستیم و کاملا منطبق با قانون رفتار شده است .
سامانی گفت: باید توجه داشته باشیم که استعفای استاندار قبلی با اصلاحیه قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مجلس همزمان شد لذا با توجه به اینکه با ابلاغ این مصوبه جدید، تعدادی از استانداران مشمولان خواهند بود، در شرایط جدید و قانون جدید ما صرفا برای یک استان دست به انتخاب نمیزنیم بلکه دامنه انتخاب افراد و به تبع آن بررسی گزینه‌های مختلف برای تصدی تعداد بیشتری از استانداری ها در دستور کار وزارت کشور قرار گرفته است .
وی خاطرنشان کرد: منتظر هستیم با اعلام نظر شورای نگهبان و ابلاغ قانون بتوانیم گزینه‌های پیشنهادی خودمان را با اولویت استان کرمان به هیئت دولت معرفی کنیم .

هر چند به گفته این مسئول انتخاب استاندار کرمان در اولویت است اما هنوز اقدامی برای انتخاب استاندار نشده است.
احتمالا 69 نفر مشمول قانون می شوند
اما در خصوص تعداد و نام سایر افرادی که مشمول قانون ممنوعیت به کار گیری بازنشسته ها می شوند هنوز اعلام نشده است و مسئولان مرتبط با این امر در اظهار نظرهای مختلف اعلام کرده اند این اسامی هنوز احصاء نشده است.
هر چند گفته می شود افرادی که مشمول این قانون می شوند در رده های مدیریت کلان استان انگشت شمار هستند اما به نظر می رسد در رده های پایین تر و البته شرکتهای معدنی و صنعتی طبق آنچه که استاندار سابق کرمان اعلام کرده حداقل 69 نفر هستند.
این مطلب را سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان و نماینده شهرستان جیرفت و عنبرآباد اعلام می کند و می گوید: قانون ممنوعیت بازنشستگان موجب می شود یک تفکر و حرکت پویا در سطح مدیریت کشور ایجاد شود و شاهد حرکتهای جهادی توسط مدیران جوان و پر انرژی در استان کرمان باشیم.
مطمئنا در سطوح بالای مدیریتی استان کرمان شاهد مواردی که مشمول این قانون باشند به صورت گسترده نیستیم اما طبق قانون و در زمان مقرر اقدامات لازم در این خصوص در همه بخشها صورت خواهد گرفت
یحیی کمالی پور می افزاید: اجرای این قانون که مورد تایید شورای نگهبان و مجلس است باید در زمان مشخص شده عملیاتی شود و پس از مدت معین شده نباید فرد بازنشسته در سمت های دولتی فعال باشد.
وی بیان کرد: آمار دقیقی از تعداد افرادی که مشمول این قانون می شوند در کرمان وجود ندارد اما بدون شک این قانون به صورت دقیق در همه شرکتها، سازمانها و اداراتی که مشمول قانون است اجرا می شود.
وی در خصوص انتخاب استاندار کرمان نیز گفت: نمایندگان در این خصوص کوتاهی نکرده اند و از ابتدای استعفای استاندار گزینه ها را مطرح کردند و از طرق قانونی انتخاب استاندار را پیگیری کرده اند و از وزرات کشور می خواهیم در این زمینه تسریع کند.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان نیز به خبرنگارمهر می گوید: مطمئنا در سطوح بالای مدیریتی استان کرمان شاهد مواردی که مشمول این قانون باشند به صورت گسترده نیستیم اما طبق قانون و در زمان مقرر اقدامات لازم در این خصوص در همه بخشها صورت خواهد گرفت.
جعفر رودری بیان کرد: مسلما در زمان مقرر موارد مشمول این قانون شناسایی و تغییرات لازم صورت خواهد گرفت.
بر اجرای دقیق و سریع و کامل قانون نظارت می کنیم
وی بیان کرد: در این خصوص همه چیز به صورت روال قانونی طی می شود و این دستور العمل هم به دستگاههای زیر مجموعه ابلاغ اجرا و نظارت لازم انجام می شود.
محمدرضا پور ابراهیمی یکی دیگر از نماینده های استان کرمان است که بر اجرای این قانون در تمامی دستگاههای و وزارتخانه ها تاکید ویژه دارد.
وی به خبرنگار مهر می گوید: این قانون به دولت ابلاغ شده و باید مطابق مصوبه به صورت کامل در همه بخشها اجرا شود و روند اجرا نیز توسط نمایندگان رصد می شود.
با اجرای این قانون، نیروهای جوان،متخصص و مجربی که به دلیل حضور بازنشسته ها امکان به کار گیری نداشتند مشغول به کار می شوند
وی ادامه داد: قانون منع به کارگیری این افراد شامل شرکت‌های دولتی، سازمان‌ها و نهادها و بنگاه‌های وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی است به همین دلیل درخواست ما از مسئولین در استان کرمان اجرای دقیق و سریع و کامل آن است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با اجرای این قانون، نیروهای جوان، متخصص و مجربی که به دلیل حضور بازنشسته ها امکان به کار گیری نداشتند مشغول به کار می شوند و این امر می تواند شروع یک تحول بنیادین در بدنه راکد اداری باشد.
وی گفت: بحث نیروی انسانی در توسعه یکی از مولفه های بسیار مهم محسوب می شود که این امیدواری را ایجاد می کند که از رکودی که در دستگاه ها وجود دارد خارج شویم.
وی بیان کرد که در کرمان شاید در بدنه دستگاههای دولتی این مساله کمتر دیده شود اما اجرای این قانون در شرکت مس و گل گهر ضروری است.
مردم استان کرمان نیز منتظرند که با اجرای دقیق این قانون در سطوح مختلف زمینه اشتغال جوانان مهیا شود و از سوی دیگر شاهد پویایی و اجرای طرح های خلاق در استان کرمان باشیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ملت ایران از اقدامات تروریستی دشمنان نمی‌ترسند

پژوهش‌های موثر در فرهنگ‌عامه حمایت می شوند

ملاقات کروبی با چند تن از روحانیون اصلاح‌طلب

فرمانده کل سپاه: نفوذی‌ها در سیستم اداری کشور، برای مردم مشکل ایجاد می‌کنند

مردم با مشکلات معیشتی مواجه شده اند/ مسئولان تلاش را مضاعف کنند

سهل انگاری پیمانکار فاضلاب شهری سیرجان و نشست زمین

تبدیل انقلاب اسلامی به تمدن اسلامی با رفع نواقص ساختاری امکانپذیر است

آمریکا خواهان آزادی میر، رهنورد و کروبی شد!

هنرمندان پشت درب تالار مرکزی شهر کرمان ماندند

پی گیر وضعیت بیمه خبرنگاران و کاغذ مطبوعات هستیم

خرید 95 هزار جلد کتاب از ناشران/ چاپ 27 اثر در دست اقدام است

توسعه پایدار بدون فرهنگ ممکن نیست

آیین بیستمین دوره جایزه کتاب سال استان کرمان برگزار شد

وضعیت زیرساخت های هنر در کرمان مناسب نیست

لزوم آگاهی مردم از فتنه جدید/دشمن به دنبال ایجاد نارضایتی است

فعالیت 794 ناشر پرکار در کشور/ 32 درصد مولفان کتاب خانم هستند

نیازمند نوسازی انقلابی هستیم

امام جمعه اهواز: در انگلیس بستری نشده‌ام

عامل حمله تروریستی اتوبوس سپاه را بشناسید

زدوبند 280 میلیون یورویی در شرکت «هفت‌تپه»

نامه روحانی به رهبری درباره بیانیه 40 سالگی انقلاب

تحصن سراسری علیه تصویب FATF

جریان های زیادی به دنبال تهاجم فرهنگی علیه ایران هستند

انتقاد از نرخ ارز تخصیص یافته به کاغذ/سهمیه کاغذ استانی شود

کرمان به پایلوت فرهنگی کشور تبدیل می شود

بانک‌ها در این شرایط اقتصادی فشار را از روی مردم بردارند

مسئولان باید در صف اول خدمت به مردم بایستند

پروژه تالار مرکزی کرمان تعیین تکلیف شود

حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان بی پاسخ نمی ماند

راه حل تمام مشکلات در داخل کشور وجود دارد

نقشه آمریکا برای اخلال در برنامه موشکی ایران

59 هزار نفر از جمعیت رفسنجان کارت ملی هوشمند ندارند

رفسنجان درجمع 20 نامزد نهایی انتخاب پایتخت کتاب ایران قرار گرفت

استان کرمان نیازمند زیرساخت های جدی تر است

پروژه تقاطع شاهرخ آباد به زنگی آباد امسال به پایان می رسد

سامانه بارشی جدید وارد کرمان می شود

یک میلیون و 200 هزار جلد کتاب چاپ شد

مسئولان باید در صف اول خدمت به مردم باشند

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در استان کرمان برای درگذشت حجت‌ الاسلام زادسر

پیام تسلیت استاندار کرمان در پی وقوع حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان

شماره 35 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

گمانه‌زنی؛ رئیسی در قوه‌ قضائیه،مروی در آستان‌ قدس

نوبخت: حقوق اسفند از نیمه دوم ماه واریز می‌شود

سخنان منتسب به حدادعادل تکذیب شد

پس از دو سال آب در رودخانه منوجان جاری شد

امدادرسانی به سیل زدگان کرمان ادامه دارد

حجت الاسلام زادسر درگذشت

میزان بارش باران در کرمان 5 برابر شد/ سرما در راه است

درگذشت نماینده سابق مردم جیرفت و عنبرآباد در سه دوره مجلس شورای اسلامی

«ج.ا»: صدا و سیما مردم را به شورش تشویق کرد