کرمان رصد

آخرين مطالب

500 کارخانه و واحد تولیدی استان کرمان تابع استاندارد اجباری اقتصادي

500 کارخانه و واحد تولیدی استان کرمان تابع استاندارد اجباری

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- "علی بیگ زاده" امرو ز 24 مهرماه در نشست خبری با اشاره به 22 مهرماه روز استاندارد اظهار کرد: ایران در سال 1304 با تصویب قانون اوزان و مقیاس ها بنیان سازمان استاندارد را گذاشت.

وی با اشاره به اینکه شعار امسال سازمان جهانی استاندارد "استانداردهای بین المللی و چهارمین انقلاب صنعتی" انتخاب شده، افزود: از نخستین انقلاب صنعتی در دنیا 250 سال می گذرد و امروز در آستانه چهارمین انقلاب صنعتی (انقلاب دیجیتالی) قرار گرفته ایم که مرزهای فیزیکی، بیولوژیکی و ... را برمی دارد که برای روبه رو شدن با تکنولوژی های نوظهور نیاز به استانداردهای جدید داریم.

بیگ زاده با اشاره به اینکه تدوین استانداردهای ملی و بین المللی از وظایف سازمان استاندارد است، تصریح کرد: در سال گذشته در استان کرمان باید 50 استاندارد ملی تدوین می شد که 56 استاندارد ملی تدوین و پیشنهاد دو استاندارد بین المللی از استان در رابطه با استاندارد بین المللی گلاب زهرا و پسته ارائه شد.

وی با اشاره به اینکه تدوین استاندارد به معنی تدوین ویژگی های تولید یک کالا است، بیان کرد: در حوزه کمیته های ایزو، دو کمیته فنی متناظر در رابطه با کوره های بلند صنعتی و هیدرومتری آب نیز در سال قبل در استان صورت گرفت.

مدیرکل استاندارد استان کرمان با اشاره به اینکه در تدوین استانداردها، رتبه نخست کشور را داریم، گفت: استاندارد در حوزه نظارت نیز فعالیت می کند و در این راستا کالاهایی که دارای استاندارد اجباری هستند، واحدهای تولیدکننده آن حق تولید، تبلیغ و فروش را بدون کاربرد علامت استاندارد ندارند.

وی افزود: 500 کارخانه و واحد تولیدی در استان کرمان داریم که کالاهای آنها تابع استاندارد اجباری هستند و قبل از فعالیت باید گواهی کاربرد علامت استاندارد را دریافت کرده باشند.

بیگ زاده با اشاره به بازرسی طرح طاها(طرح اجرای هماهنگ استاندارد) در استان کرمان اظهار کرد: در این طرح در بازار از کالاهای استاندارد بازرسی می شود تا کالای کم کیفیت و تقلبی با علامت جعل استاندارد وارد بازار نشود و در سال گذشته 10 هزار و 688 مورد بازرسی طرح طاها در بازارهای استان کرمان و در 6 ماهه نخست امسال 5 هزار و 479 مورد بازرسی انجام شده است.

وی تصریح کرد: در بازرسی ها عدم انطباق را شاهد بوده ایم که 17 پروانه علامت استاندارد در واحدهای تولیدی تعلیق و 17 پروانه تولید نیز ابطال شده است.

بیگ زاده با بیان اینکه اخطار علیه واحدهایی که عدم انطباق با معیارهای استاندارد را داشته اند، 735 مورد بوده و به 749 مورد نیز در این راستا تذکر داده شده است بیان کرد: اعلام جرم علیه واحدهای تولیدی 54 مورد، جمع آوری کالاهایی که علامت نداشته و جعل استاندارد 47 مورد و پلمب خط تولید در استان 44 مورد بوده است.

بیگ زاده بیان کرد: کالاهایی که علامت استاندارد دارند، دارای یک کد 10 رقمی هستند که اگر این کد را به شماره 10001517 ارسال نمایید اصالت کالا برای شما ارسال می شود.

مدیرکل استاندارد استان کرمان گفت: حوزه دیگر فعالیت استاندارد، صادرات و واردات است که در سال گذشته 6 هزار گواهینامه صادراتی به وزن 110 هزار تن صادر کرده ایم و عمده محصول صادراتی خرما و پسته بود.

وی افزود: همچنین در سال گذشته اداره کل استاندارد استان کرمان یک هزار و 906 گواهینامه وارداتی صادر کرده که اکثر کالاهای وارداتی قطعات واسطه ای هستند.

بیگ زاده در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: 74 جایگاه "سی ان جی" در استان کرمان وجود دارد که برای دریافت گواهی ایمنی از استاندارد باید در 16 آیتم بحرانی نمره قبولی دریافت کنند.

50 جایگاه سی ان جی نمره قبولی استاندارد را دارند

وی تصریح کرد: در حال حاضر 50 جایگاه "سی ان جی" استان موفق به دریافت نمره قبولی از استاندارد شده اند و مابقی جایگاه ها یا تعطیل است و یا تذکر گرفته تا رفع ایراد نمایند و گواهی ایمنی را دریافت کنند.

مدیرکل استاندارد استان کرمان گفت: در جایگاه های "سی ان جی" در استان حوادثی نداشته ایم و حوادث رخ داده در این زمینه در دستگاه های "سی ان جی" در خودروها و به دلیل جوشکاری بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برداشت مردم این است که در نازل های سوخت کم فروشی صورت می گیرد، افزود: در این راستا هر سه ماه یک بار نازل های سوخت مایع در استان چک می شود و 3 هزار و 586 نازل سوخت مایع در سال گذشته چک و کالیبره شد تا کم فروشی صورت نگیرد.

بیگ زاده تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف اصلی ما حوزه اوزان و مقیاس هاست که در وسایل توزین سنگین 600 باسکول در استان داریم و هر ساله تعدادی از آنها کالیبره می شود که سال قبل 402 مورد انجام شد.

وی بیان کرد: در خصوص وسایل توزین سبک نیز در سال قبل 8 هزار مورد کالیبره شده که صحت سنجش آنها سنجیده شد تا کم فروشی صورت نگیرد.

این مسوول عنوان کرد: کارهای تصدی گری را در راستای اصل 44 قانون اساسی به شرکت ها و آزمایشگاه های همکار واگذار کرده ایم و حدود 90 آزمایشگاه و شرکت بازرسی در این راستا در استان شکل گرفته و کار را انجام می دهند.

وی درخصوص استاندارد شهربازی ها و تجهیزات زمین های بازی گفت: این موارد تابع استاندارد اجباری هستند و در سال 96 همکاران ما 620 مورد از این وسائل را شناسایی و به موارد نیاز به اصلاح و استاندارد تذکرات را داده و جاهایی که احساس شد وسایل بازی جان کسی را به خطر می اندازد، با همکاری قوه قضاییه پلمب کردیم.

بیگ زاده درباره استاندارد آسانسورها، عنوان کرد: خرید، نصب و نگهداری آسانسور باید توسط شرکت های دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور از سازمان صنعت، معدن و تجارت صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته آسانسور بخش های عمومی و دولتی یک هزار و 56 مورد بازرسی انجام شد و 671 مورد از ما تاییدیه گرفته اند و به بقیه ایراد داشته اند، تذکرات لازم داده شده و باید مورد بازرسی مرحله دوم قرار بگیرند.

آسانسورها باید هر ساله بازرسی ادواری شوند

بیگ زاده با اشاره به اینکه در اتفاقات آسانسور، اشتباهات انسانی هم دخیل بوده است، گفت: باید هر سال یک بار حتما آسانسور مورد بازرسی ادواری صورت بگیرد تا جان کسی به خطر نیفتد.

مدیرکل استاندارد استان کرمان با اشاره به فعالیت در حوزه آموزش اظهار کرد: در سال گذشته بیش از 8 هزار و 500 نفر ساعت آموزش مدیران کنترل کیفیت، 656 نفر ساعت آموزش کارشناسان استاندارد، 23 هزار و 846 نفر ساعت آموزش های برون سازمانی و 2 هزار و 661 نفر ساعت آموزش کارکنان استان انجام سده است.

وی در پایان افزود: اداره کل استاندارد استان کرمان با ارتقاء خیلی خوب نسبت به سال 94 در سال 95 در ارزیابی عملکرد جشنواره شهید رجایی استان در زمینه شاخص های عمومی و اختصاصی رتبه برتر استان و در کشور جزو سه دستگاه برتر شناخته شد و سال گذشته نیز در جشنواره شهید رجایی سال 96 نیز جزو دستگاه های برتر استان هستیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

168 هکتار زمین در رفسنجان به متقاضیان واگذار شد

تولید در قلعه گنج استان کرمان رونق گرفته است

رخدادهای تلخ و شیرین استان کرمان در سال 97

نیمه فعال یا راکد بودن 60 درصد واحدهای تولیدی استان

تولید و اشتغال آفرینی نباید سیاسی شود/به جای مچ‌گیری در فضای مجازی؛ فرهنگسازی کنیم

توسعه صادرات و ارزآوری؛ در گرو «رونق تولید»/ از طریق بخش معادن می‌توانیم اشتغال و رونق اقتصادی را ایجاد کنیم

رونق تولید با همکاری دستگاههای اجرایی و غیر دولتی محقق می شود

110 کیلومتر راه روستایی در رفسنجان احداث شد

برای «رونق تولید» باید به پیشنیازها توجه کرد

در سال «رونق تولید»، موسسات مالی عمومی و بانک‌ها به کمک واحدهای تولیدی بشتابند

کاشت بذرِ اشتغال در جنوب کرمان

اعتبارات جاری دستگاه های اجرایی کرمان 503 میلیارد تومان است

کسری اعتبارات مربوط به هزینه های جاری است

بخشی از مالیات پرداختی به استان برگشت داده شود

کسری 42 میلیاردی بودجه جاری استان به دلیل بی‌انضباطی سیستم برنامه ریزی و بودجه ریزی

ردیابی آفت سرخرطومی خرما در جنوب کرمان ادامه دارد

هشت کمپ نوروزی راهداری در جنوب کرمان راه اندازی شد

73 درصد خانوارهای استان کرمان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مندند

راه‌اندازی 70 پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مسافران نوروزی در استان کرمان

عرضه مرغ سال آینده کیلویی 13400 تومان!/گوشت‌های گرم وارداتی در کرمان فقط 10 روز تاریخ انقضاء دارند

توزیع 13 تن گوشت منجمد و 560 تن شکر از فردا در کرمان

دستگیری 16 نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی/واریز مبلغ 99999999999999 ریال از یکی از بانک‌های کشور به یک شرکت صوری

کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند

سامانه صدور بارنامه در کهنوج راه اندازی شد

چیزی عاید استان از فروش معادن نمی‌شود

53 درصد از هدف استان در واگذاری پروژه‌های بخش دولتی محقق شد/احتمال تخصیص 100 درصدی اعتبارات هزینه‌ای

کلاف سردرگم افزایش قیمت‌ها در سایه نبود نظارت‌ها/ شکر 8 هزار تومانی در کرمان!

53 درصد از هدف استان در واگذاری پروژه‌های بخش دولتی محقق شد

380 تن میوه شب عید در جنوب کرمان ذخیره شده است

ماجرای مشخص نبودن 7000 تن شکر اختصاص داده به استان کرمان چی بود؟

پرورش بز کرکی رایینی در کرمان با مشکلاتی روبرو است

هر روز کاری یک روستا در استان کرمان از نعمت گاز طبیعی بهر‌ه‌مند شدند

جمع‌آوری 12 میلیارد و 200 میلیون تومان کمک‌های مردمی در استان کرمان در 10 ماهه امسال

قیمت مرغ فقط 11500 تومان/تقاضای اضافه کردن 50 تن گوشت گرم به سهمیه استان

پرورش بز کرکی رایینی در کرمان با مشکلاتی روبرو است

750 هکتار اراضی ملی کرمان رفع تصرف شد

70 درصد باغات پسته رفسنجان صرفه اقتصادی ندارند

تعطیلات زیاد به بنیان اقتصادی کشور خسارت می‌زند

قیمت میوه نوروز در کرمان تصویب شد

سند کاداستر افزون بر هشت میلیون هکتار از اراضی کرمان صادر شد

سالانه 14 میلیارد دلار کالای اساسی وارد کشور می شود

اعلام قیمت میوه شب عید در کرمان

آغاز تحولات اقتصادی در سال 98/تشریح اشتباهات فاحش دولت در حوزه اقتصادی

از پروژه‌های عمرانی شهر کرمان چه خبر؟

تله ‌کابین کرمان آخر اسفند ماه به صورت آزمایشی بهره‌ برداری می ‌شود

قیمت آجیل بین 45 تا 110 هزار تومان/کاهش 15 درصدی قیمت آجیل و خشکبار در سال آینده

استقبال کم رنگ از بیمه محصولات کشاورزی و دامی در جنوب کرمان

تعطیلی یک چهارم واحدهای پوشاک کرمان

توزیع مرغ منجمد با قیمت کیلویی 10 هزار و 500 تومان در سطح استان از 2 روز آینده

تعطیلی یک چهارم واحدهای پوشاک کرمان/تصمیمات نادرست «ندار» را به «ندار»، «بدهکار» و «گرفتار» تبدیل کرد