کرمان رصد

آخرين مطالب

500 کارخانه و واحد تولیدی استان کرمان تابع استاندارد اجباری اقتصادي

500 کارخانه و واحد تولیدی استان کرمان تابع استاندارد اجباری

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- "علی بیگ زاده" امرو ز 24 مهرماه در نشست خبری با اشاره به 22 مهرماه روز استاندارد اظهار کرد: ایران در سال 1304 با تصویب قانون اوزان و مقیاس ها بنیان سازمان استاندارد را گذاشت.

وی با اشاره به اینکه شعار امسال سازمان جهانی استاندارد "استانداردهای بین المللی و چهارمین انقلاب صنعتی" انتخاب شده، افزود: از نخستین انقلاب صنعتی در دنیا 250 سال می گذرد و امروز در آستانه چهارمین انقلاب صنعتی (انقلاب دیجیتالی) قرار گرفته ایم که مرزهای فیزیکی، بیولوژیکی و ... را برمی دارد که برای روبه رو شدن با تکنولوژی های نوظهور نیاز به استانداردهای جدید داریم.

بیگ زاده با اشاره به اینکه تدوین استانداردهای ملی و بین المللی از وظایف سازمان استاندارد است، تصریح کرد: در سال گذشته در استان کرمان باید 50 استاندارد ملی تدوین می شد که 56 استاندارد ملی تدوین و پیشنهاد دو استاندارد بین المللی از استان در رابطه با استاندارد بین المللی گلاب زهرا و پسته ارائه شد.

وی با اشاره به اینکه تدوین استاندارد به معنی تدوین ویژگی های تولید یک کالا است، بیان کرد: در حوزه کمیته های ایزو، دو کمیته فنی متناظر در رابطه با کوره های بلند صنعتی و هیدرومتری آب نیز در سال قبل در استان صورت گرفت.

مدیرکل استاندارد استان کرمان با اشاره به اینکه در تدوین استانداردها، رتبه نخست کشور را داریم، گفت: استاندارد در حوزه نظارت نیز فعالیت می کند و در این راستا کالاهایی که دارای استاندارد اجباری هستند، واحدهای تولیدکننده آن حق تولید، تبلیغ و فروش را بدون کاربرد علامت استاندارد ندارند.

وی افزود: 500 کارخانه و واحد تولیدی در استان کرمان داریم که کالاهای آنها تابع استاندارد اجباری هستند و قبل از فعالیت باید گواهی کاربرد علامت استاندارد را دریافت کرده باشند.

بیگ زاده با اشاره به بازرسی طرح طاها(طرح اجرای هماهنگ استاندارد) در استان کرمان اظهار کرد: در این طرح در بازار از کالاهای استاندارد بازرسی می شود تا کالای کم کیفیت و تقلبی با علامت جعل استاندارد وارد بازار نشود و در سال گذشته 10 هزار و 688 مورد بازرسی طرح طاها در بازارهای استان کرمان و در 6 ماهه نخست امسال 5 هزار و 479 مورد بازرسی انجام شده است.

وی تصریح کرد: در بازرسی ها عدم انطباق را شاهد بوده ایم که 17 پروانه علامت استاندارد در واحدهای تولیدی تعلیق و 17 پروانه تولید نیز ابطال شده است.

بیگ زاده با بیان اینکه اخطار علیه واحدهایی که عدم انطباق با معیارهای استاندارد را داشته اند، 735 مورد بوده و به 749 مورد نیز در این راستا تذکر داده شده است بیان کرد: اعلام جرم علیه واحدهای تولیدی 54 مورد، جمع آوری کالاهایی که علامت نداشته و جعل استاندارد 47 مورد و پلمب خط تولید در استان 44 مورد بوده است.

بیگ زاده بیان کرد: کالاهایی که علامت استاندارد دارند، دارای یک کد 10 رقمی هستند که اگر این کد را به شماره 10001517 ارسال نمایید اصالت کالا برای شما ارسال می شود.

مدیرکل استاندارد استان کرمان گفت: حوزه دیگر فعالیت استاندارد، صادرات و واردات است که در سال گذشته 6 هزار گواهینامه صادراتی به وزن 110 هزار تن صادر کرده ایم و عمده محصول صادراتی خرما و پسته بود.

وی افزود: همچنین در سال گذشته اداره کل استاندارد استان کرمان یک هزار و 906 گواهینامه وارداتی صادر کرده که اکثر کالاهای وارداتی قطعات واسطه ای هستند.

بیگ زاده در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: 74 جایگاه "سی ان جی" در استان کرمان وجود دارد که برای دریافت گواهی ایمنی از استاندارد باید در 16 آیتم بحرانی نمره قبولی دریافت کنند.

50 جایگاه سی ان جی نمره قبولی استاندارد را دارند

وی تصریح کرد: در حال حاضر 50 جایگاه "سی ان جی" استان موفق به دریافت نمره قبولی از استاندارد شده اند و مابقی جایگاه ها یا تعطیل است و یا تذکر گرفته تا رفع ایراد نمایند و گواهی ایمنی را دریافت کنند.

مدیرکل استاندارد استان کرمان گفت: در جایگاه های "سی ان جی" در استان حوادثی نداشته ایم و حوادث رخ داده در این زمینه در دستگاه های "سی ان جی" در خودروها و به دلیل جوشکاری بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برداشت مردم این است که در نازل های سوخت کم فروشی صورت می گیرد، افزود: در این راستا هر سه ماه یک بار نازل های سوخت مایع در استان چک می شود و 3 هزار و 586 نازل سوخت مایع در سال گذشته چک و کالیبره شد تا کم فروشی صورت نگیرد.

بیگ زاده تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف اصلی ما حوزه اوزان و مقیاس هاست که در وسایل توزین سنگین 600 باسکول در استان داریم و هر ساله تعدادی از آنها کالیبره می شود که سال قبل 402 مورد انجام شد.

وی بیان کرد: در خصوص وسایل توزین سبک نیز در سال قبل 8 هزار مورد کالیبره شده که صحت سنجش آنها سنجیده شد تا کم فروشی صورت نگیرد.

این مسوول عنوان کرد: کارهای تصدی گری را در راستای اصل 44 قانون اساسی به شرکت ها و آزمایشگاه های همکار واگذار کرده ایم و حدود 90 آزمایشگاه و شرکت بازرسی در این راستا در استان شکل گرفته و کار را انجام می دهند.

وی درخصوص استاندارد شهربازی ها و تجهیزات زمین های بازی گفت: این موارد تابع استاندارد اجباری هستند و در سال 96 همکاران ما 620 مورد از این وسائل را شناسایی و به موارد نیاز به اصلاح و استاندارد تذکرات را داده و جاهایی که احساس شد وسایل بازی جان کسی را به خطر می اندازد، با همکاری قوه قضاییه پلمب کردیم.

بیگ زاده درباره استاندارد آسانسورها، عنوان کرد: خرید، نصب و نگهداری آسانسور باید توسط شرکت های دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور از سازمان صنعت، معدن و تجارت صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته آسانسور بخش های عمومی و دولتی یک هزار و 56 مورد بازرسی انجام شد و 671 مورد از ما تاییدیه گرفته اند و به بقیه ایراد داشته اند، تذکرات لازم داده شده و باید مورد بازرسی مرحله دوم قرار بگیرند.

آسانسورها باید هر ساله بازرسی ادواری شوند

بیگ زاده با اشاره به اینکه در اتفاقات آسانسور، اشتباهات انسانی هم دخیل بوده است، گفت: باید هر سال یک بار حتما آسانسور مورد بازرسی ادواری صورت بگیرد تا جان کسی به خطر نیفتد.

مدیرکل استاندارد استان کرمان با اشاره به فعالیت در حوزه آموزش اظهار کرد: در سال گذشته بیش از 8 هزار و 500 نفر ساعت آموزش مدیران کنترل کیفیت، 656 نفر ساعت آموزش کارشناسان استاندارد، 23 هزار و 846 نفر ساعت آموزش های برون سازمانی و 2 هزار و 661 نفر ساعت آموزش کارکنان استان انجام سده است.

وی در پایان افزود: اداره کل استاندارد استان کرمان با ارتقاء خیلی خوب نسبت به سال 94 در سال 95 در ارزیابی عملکرد جشنواره شهید رجایی استان در زمینه شاخص های عمومی و اختصاصی رتبه برتر استان و در کشور جزو سه دستگاه برتر شناخته شد و سال گذشته نیز در جشنواره شهید رجایی سال 96 نیز جزو دستگاه های برتر استان هستیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صلح و سازش در اختلافات کارگری و کارفرمایی هدف دولت است

450 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کرمان پرداخت شد

قانون مشاغل سخت و زیان آور نیازمند بازنگری است

نیروگاه خورشیدی آراد سیرجان به بهره برداری رسید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

آیین نامه های حفاظت فنی و بهداشت کار بازنگری می شود

9 محصول فولادی جدید در کشور تولید شد

کاهش تلفات جانی در معادن با تکنولوژی های روز امکان پذیر است

پنج هزار نیروگاه خورشیدی در کشور راه اندازی می شود

محیط کارهای سخت و زیان آور باید استاندارد سازی شود

معیشت کارگران نیاز به توجه جدی دارد

برنامه های سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان اعلام شد

موافقت وزارت راه و شهرسازی با اختصاص 5000 تن قیر برای شهر کرمان

تامین 100 میلیارد تومان منابع شرکت زغالسنگ کرمان قطعی شد

افزون بر 2هزار کیلومتر راه روستایی در جنوب کرمان ایجاد شد

60 هزار میلیارد تومان در بودجه برای اشتغال پیش بینی شد

کرومیت کرمان پس از 60 سال به مرحله فراوری رسید

موافقت وزارت راه و شهرسازی با اختصاص 5 هزار تن قیر برای شهر کرمان

رشد 60 برابری شاخص بهره مندی آب روستایی استان کرمان

پتروشیمی را وارد سیاست‌بازی‌های خود نکنید

محموله سوخت قاچاق در کرمان کشف شد

شناسایی 210بانوی کارآفرین موفق در حوزه صنایع دستی و گردشگری کرمان

کرمان آمادگی عرضه محصولات به بازار افغانستان را دارد

طرح توسعه معدن چشمه پودنه زغالسنگ افتتاح شد

بخش خصوصی فشار تحریم ها را کاهش می دهد

کشور افغانستان و ایران مشترکات زیادی دارند

گازهای قابل انفجار در معدن پابدانا صفر است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/25

واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع شد

پراید، ارزان‌ترین خودروی جهان

تجهیزات بهره وری معادن به روز شوند

210 بانوی کارآفرین در حوزه صنایع دستی کرمان شناسایی شدند

روابط تجاری افغانستان با ایران گسترش می یابد

بهره‌برداری از کارخانه اسید سرچشمه تا پایان امسال/هم اکنون؛ زمان مناسبی برای حذف چهار صفر از پول ملی نیست

با کمبود نیرو در معدن پابدانا مواجه ایم

چند طرح در دهه فجر در استان کرمان افتتاح خواهد شد؟

طرح طبقه‌بندی کارگران به زودی بازنگری می‌شود

توافق قطعی برای تامین 100 میلیارد تومان منابع مورد نیاز شرکت زغالسنگ کرمان

1200تن گوشت در کرمان توزیع شد

خشکسالی 20هزار میلیارد تومان به کشاورزی کشور خسارت زد

مدارس ریگان و نگین کویر فهرج در تمامی مقاطع تحصیلی فردا تعطیل است

تدوین منشور ساماندهی خدمات مشاوره در استان در آینده نزدیک

بازار مسکن در رکود کامل

جزئیات سومین مرحله عرضه نفت خام در بورس

24 هزار کشاورز رفسنجانی درگیر امهال وامهای کشاورزی هستند

مهمترین عوامل جهش تورم در تابستان امسال

تاثیر طرح کاهش صفر‌های پولی ملی بر اقتصاد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/24

بسته حمایتی فقط به یارانه‌بگیران تعلق می‌گیرد