آخرين مطالب

کوهبنانی ثروتمند، با ایجاد گردشگری معدن اقتصادي

کوهبنانی ثروتمند، با ایجاد گردشگری معدن

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - نشریه برهان استان کرمان در تازه ترین شماره خود با انتشار یادداشتی به عنوان 'کوهبنانی ثروتمند، با ایجاد گردشگری معدن' به قلم عبدالرحیم عبدالکریمی به استفاده از ظرفیت های معدنی این شهرستان در راستای توسعه گردشگری پرداخته است.
در یادداشت این نشریه آمده است: منطقه کوهبنان منطقه معدن خیزی است که با توجه به موقعیت سوق الجیشی و کوهستانی بودن محل استقرار معادنش ، براحتی می تواند به قطب گردشگری معدن کشور تبدیل شود.
کوهبنان را روزگاری پر رونق ترین و آبادترین سرزمین ایالت کارمانیا می نامیدند سرزمینی که بسیاری از شهرهای بزرگ و پرهیاهوی آن روزها آرزو داشتند تا به پایش برسند، سرزمینی که خاستگاه و مبدا توتیا بود و آینه بطوریکه سیاحان و جهانگردان بسیاری از این دیار عبور کرده و مفصلا به ذکرخصوصیات آن پرداخته اند اما امروز دیگر هیچ اثری از آن سرزمین پر رونق و آباد نمانده است.
فقر و محرومیت که نتیجه بیکاری و نبود امنیت شغلی است در جای جای این شهر سرک می کشد و مردمان نجیبش هر روز یکی پس از دیگری دیار پدری شان را ترک می گویند.
جالب اینکه در روزگاری نه چندان دور و با کشف معادن زغال سنگ می رفت تا رونق گذشته به کوهبنان بازگردد، اما دریغ و افسوس که این مهم هرگز میسر نشد و شاید اگر در این ورطه برنامه ریزی درست صورت پذیرفته بود و مسئولان در آن دوره به فکر ایجاد صنایع پایین دستی صنعت زغال می بودند، کوهبنان امروز از بسیاری از شهرهای پر رونقی چون اصفهان و یزد جلوتر بود.
اما چند وقت پیش خبری کوتاه ولی جالب توجه، توسط رسانه ها پخش شد که صحبت از برنامه ریزی برای گردشگری معدن در کوهبنان به میان آورده بود ، خبری که شاید بسیاری از مردم ،صنعت گران، جوانان و حتی اصحاب رسانه براحتی از کنار آن عبور کردند در حالی که این موضوع می توانست و می تواند به عنوان مهمترین و درآمدزاترین پروژه گردشگری کشور مورد توجه قرار گیرد.
گردشگری معدن از جمله موضوعات جذب توریستی است که در چندسال اخیر مورد توجه تعدادی از کشورهای تولید کننده ثروت قرارگرفته است و جزو یکی از زیر شاخه های گردشگری ژئو توریست(توریست طبیعت،طبیعت گرد) محسوب می شود.
امروز کشورهایی چون آفریقای جنوبی ،شیلی، آلمان و آمریکا با سرمایه گذاری عظیم در این وادی ،شرایط پیوند میان انسان ،طبیعت و صنعت را ایجاد نموده و با فراهم آوردن زیرساختهای لازم و برنامه ریزی دقیق ، لذتی نو پدید را تقدیم انسان جسور جستجو گر و کنجکاو امروز نموده و ثروتی سرشار را برای کشورهای خود به ارمغان آورده اند به طور مثال ﺩﺭ ﺍﯾﺎﻻ‌ﺕ ﻣﺘﺤﺪﻩ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﻣﻌﺎﺩﻥ ﻣﺘﺮﻭﮐﻪ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ استخراج طلا تبدیل به ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺟﺎﻟﺐ ﺗﻮﺟﻪ ﺗﺮﯾﻦ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﯼ این کشور شده ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺩﺭﺁﻣﺪ ﺣﺎﺻﻞ ﺍﺯ ﻭﺭﻭﺩﯾﻪ ﻭ ﺍﺟﺎﺯﻩ ﮐﻤﭙﯿﻨﮓ ﻭ ﮐﺮﺍﯾﻪ ﻭﺳﺎﯾﻞ ﻭ ﺗﺸﺖ ﻫﺎﯼ ﻃﻼ‌ﺷﻮﯾﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺳﺘﺤﺼﺎﻝ ﺍﺗﻔﺎﻗﯽ ﺫﺭﺍﺕ ﻃﻼ‌، ﺑﻪ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻣﺎﻫﯿﮕﯿﺮﯼ چند برابر درآمد مناطق توریستی دیگر است.
همچنین در شیلی نیز سرمایه گذاری در معدن های متروکه زغال سنگ حتی تا عمق 700متری زمین، گردشگران زیادی را راهی این کشور کرده است.
به استان خودمان و به کوهبنان بازگردیم، منطقه کوهبنان منطقه معدن خیزی است که با توجه به موقعیت سوق الجیشی و کوهستانی بودن محل استقرارمعادنش ، براحتی می تواند به قطب گردشگری معدن کشور تبدیل شود.
شهرت کوهبنان در آن سوی مرزها و به خصوص در میان اروپایی ها با اندکی تبلیغ و برنامه ریزی صحیح و البته آماده سازی زیرساخت های لازم برای معدن و گردشگران، باعث خواهد شد تا خیل میلیونی گردشگران علاقمند به اکونومیست و ژئوتوریست به سوی کوهبنان و به تبع آن استان کرمان سرازیر شود وجود معادن باستانی و متروکه توتیا و معادن جور و واجور زغال سنگ موقعیتی ممتاز و استثنایی را نصیب کوهبنان ، مردم و مسئولانش کرده تا بتوانند با بهره برداری درست از این مهم ؛ چرخ های اقتصادی این شهرستان را به حرکت در آورد.
هر توریست و گردشگر هشت شغل جدید را ایجاد می نماید و کوهبنان را تبدیل به مهاجر پذیرترین شهرستان کشور می کند لذا ازمسئولان ارشد استان کرمان از جمله استاندار پرتلاش می خواهم تا اندکی هم توجهشان را معطوف شمال استان کرده و با همفکری و تلاش مسئولان دیگر ازجمله نماینده کوهبنان و زرند در مجلس شورای اسلامی مقدمات تبدیل کوهبنان و استان کرمان را به قطب گردشگری معدن خاورمیانه تبدیل کنند.
در این میان نکته قابل تامل تغییر ﮐﺎﺭﺑﺮﯼ ﺑخشی از معادن براﯼ ایجاد ﺟﺎﺫﺑﻪ ﻫﺎﯼ ﺍﮐﻮﺗﻮﺭﯾﺴﺘﯽ ﻭ ﮊﺋﻮﺗﻮﺭﯾﺴﺘﯽ می باشد به طوریکه می توان حتی محل اقامت موقت ، رستوران و استراحتگاه را در همان معادن متروکه ایجاد کرد.
ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻧﯿﺎﺯ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﺁﻓﺮﯾﻨﯽ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻤﺎﻧﻌﺖ ﺍﺯ ﻋﻘﺐ ﻣﺎﻧﺪﮔﯽ ﺍﺯ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﻫﺎﯼ ﺍﺧﯿﺮ ﺟﻬﺎﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺯﻣﯿﻨﻪ، ﮊﺋﻮﺗﻮﺭﯾﺴﻢ ﻣﻌﺎﺩﻥ ﻭ ﺑﺎﺯﺳﺎﺯﯼ ﺯﻣﯿﻦ ﻫﺎﯼ ﺍﺳﺘﺨﺮﺍﺟﯽ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺗﻮﺭﯾﺴﻢ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﻮﺟﻪ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺳﺎﻥ ﻭ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮﺍﻥ، ﻣﺪﯾﺮﺍﻥ ﻣﻠﯽ ﻭ ﻣﺤﻠﯽ ﻗﺮﺍﺭ گیرﺩ و ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺑﮑﺮ ﺑﻮﺩﻥ ﮐﺸﻮﺭ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﻣﯿﺮﺍﺙ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﻭ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﻫﺎﯼ ﺟﺬﺍﺏ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﺯﻧﺪﻩ ﻭ ﻏﯿﺮ ﺯﻧﺪﻩ ﻭ ﭘﯿﺸﯿﻨﻪ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻃﻮﻻ‌ﻧﯽ ﻭ ﺗﻨﻮﻉ ﻣﻌادن ﻓﻠﺰﯼ ﻭ ﻏﯿﺮﻓﻠﺰﯼ ﻭ ﺍﺳﺘﺨﺮﺍﺝ ﺳﻨﮓ ﺗﺰﺋﯿﻨﯽ ﻭ ﮐﺎﻧﯽ ﻫﺎﯼ ﻗﯿﻤﺘﯽ موجود در کرمان ﺩﺭ ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺑﺎ ﺗﻌﺪﺩ ﻣﯿﺮﺍﺙ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ در کشور، ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﻭ ﺑﻬﺎ ﺩﺍﺩﻥ ﺑﻪ ﻣﻌﺎﺩن ﻓﺮﺻﺘﯽ مغتنم است ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﺯﺍﯾﯽ ﻭ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ کشور عزیزمان ایران.
به هر صورت امیدواریم که مدیران و تصمیم گیران محلی، استانی و کشوری با بهره گیری از این موقعیت ، اشتغال پایدار و ثروت را نصیب مردم کوهبنان و کرمان کنند.
7420/ 5054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیش‌بینی ریزش 30 درصدی قیمت مسکن از بهمن ماه

وعده ارزی رییس بانک مرکزی

173 پروژه قابل واگذاری به بخش خصوصی در کرمان وجود دارد

تخصیص 42 درصدی اعتبارات هزینه‌ای بودجه استان/انتقاد از شهرداری‌ها برای عدم پیگیری تبادل موافقتنامه‌ها

رییس جهاد کشاورزی استان: قبول نداریم 90 درصد آب در بخش کشاورزی استان کرمان مصرف می‌شود

احتمال افزایش وام مسکن

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/25 | انگلیس طلا را گران کرد

زمستان مسکن ارزان می‌شود

درخواست واردات جگر

بی‌اطلاعی از عرضه تخم‌مرغ 13 هزار تومانی

1200 کیلومتر راه روستایی فاقد آسفات در جنوب کرمان وجود دارد

تکمیل جاده کرمان، چترود، راور، دیهوک/ اختصاص 100 میلیارد تومان اسناد خزانه به راهداری کرمان

توزیع عادلانه و متوازن سازی بودجه حمل و نقل را در دستور کار داریم

شرایط فاینانس خارجی هشت طرح در کشور اجرایی شد

یکهزارکیلومتر راه آسفالته روستایی در جنوب کرمان ایجاد شده است

11 درصد جابه‌جایی بار کشور توسط شبکه ریلی انجام می شود

توسعه خطوط ریلی نیازمند مشارکت بخش خصوصی است

پرداخت بدهی 400 میلیارد ریالی صندوق فولاد بازنشستگان استان کرمان به مراکز خدمات درمانی استان

معافیت مالیاتی را صفر کنید تا فرار مالیاتی کم شود

دلار وارد کانال 11 هزار تومان شد

عملیات اجرایی راه آهن جیرفت - بم آغاز شد

کرمان از خاک فولاد می‌سازد/ بهمن‌ماه؛ افتتاح چند پروژه بزرگ با حضور رییس جمهور

پل آیت الله هاشمی رفسنجانی کهنوج افتتاح شد

افرادی خائن و فاسد، پول فرهنگیان و منابع مالی آنها را به یغما می‌برند/عدد قابل توجهی از دانش آموزان استان سرانه ندارند

مناطق عشایری ریگان مجهز به شبکه آب و فاضلاب شد

900 واحد صنعتی راکد و نیمه راکد در کرمان فعال می شود

پروژه های عمران شهری کرمان فعال هستند

کالاهای اساسی مردم کرمان تامین شده است

وضعیت اقتصادی کشور به اقدامات درونی نظام بستگی دارد

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

سال آینده نسبتا سال خوبی برای پسته‌داران است

ایرانی‌ها چقدر مالیات بر ثروت دادند؟

بانک‌ها امسال چقدر وام دادند؟

عقد قرارداد تکمیل پروژه فاضلاب شهر کرمان تا 45 روز آینده/ تامین منابع آب پایدار برای طرح های صنعتی و فولادی کرمان

کشت زعفران در استان کرمان افزایش یافت

سلطان سکه بالاخره مجازات شد

هدف اصلی تحریم های دشمن القای ناکارآمدی نظام برای مردم است

بازگشت 558 هکتار اراضی ملی کرمان به بیت المال

واردات 10 میلیون تن کالای اساسی

افزایش 3 برابری قیمت تجهیزات پزشکی

اعطای وام 160 میلیونی مسکن به اعضای بنیاد ملی نخبگان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/22

بر سفره های آب زیرزمینی استان کرمان چه می گذرد؟

300 اقامتگاه بوم گردی در کرمان راه اندازی شد

100 درصد سهام وابسته به نهادهای حمایتی به مردم منتقل شود

دسترسی بانک مرکزی ایران به سوئیفت قطع شد

تخم مرغ وارداتی با نرخ دولتی به بازار می‌آید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/21

سفره مردم 47.5 درصد گران شد