کرمان رصد

آخرين مطالب

کوهبنانی ثروتمند، با ایجاد گردشگری معدن اقتصادي

کوهبنانی ثروتمند، با ایجاد گردشگری معدن

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - نشریه برهان استان کرمان در تازه ترین شماره خود با انتشار یادداشتی به عنوان 'کوهبنانی ثروتمند، با ایجاد گردشگری معدن' به قلم عبدالرحیم عبدالکریمی به استفاده از ظرفیت های معدنی این شهرستان در راستای توسعه گردشگری پرداخته است.
در یادداشت این نشریه آمده است: منطقه کوهبنان منطقه معدن خیزی است که با توجه به موقعیت سوق الجیشی و کوهستانی بودن محل استقرار معادنش ، براحتی می تواند به قطب گردشگری معدن کشور تبدیل شود.
کوهبنان را روزگاری پر رونق ترین و آبادترین سرزمین ایالت کارمانیا می نامیدند سرزمینی که بسیاری از شهرهای بزرگ و پرهیاهوی آن روزها آرزو داشتند تا به پایش برسند، سرزمینی که خاستگاه و مبدا توتیا بود و آینه بطوریکه سیاحان و جهانگردان بسیاری از این دیار عبور کرده و مفصلا به ذکرخصوصیات آن پرداخته اند اما امروز دیگر هیچ اثری از آن سرزمین پر رونق و آباد نمانده است.
فقر و محرومیت که نتیجه بیکاری و نبود امنیت شغلی است در جای جای این شهر سرک می کشد و مردمان نجیبش هر روز یکی پس از دیگری دیار پدری شان را ترک می گویند.
جالب اینکه در روزگاری نه چندان دور و با کشف معادن زغال سنگ می رفت تا رونق گذشته به کوهبنان بازگردد، اما دریغ و افسوس که این مهم هرگز میسر نشد و شاید اگر در این ورطه برنامه ریزی درست صورت پذیرفته بود و مسئولان در آن دوره به فکر ایجاد صنایع پایین دستی صنعت زغال می بودند، کوهبنان امروز از بسیاری از شهرهای پر رونقی چون اصفهان و یزد جلوتر بود.
اما چند وقت پیش خبری کوتاه ولی جالب توجه، توسط رسانه ها پخش شد که صحبت از برنامه ریزی برای گردشگری معدن در کوهبنان به میان آورده بود ، خبری که شاید بسیاری از مردم ،صنعت گران، جوانان و حتی اصحاب رسانه براحتی از کنار آن عبور کردند در حالی که این موضوع می توانست و می تواند به عنوان مهمترین و درآمدزاترین پروژه گردشگری کشور مورد توجه قرار گیرد.
گردشگری معدن از جمله موضوعات جذب توریستی است که در چندسال اخیر مورد توجه تعدادی از کشورهای تولید کننده ثروت قرارگرفته است و جزو یکی از زیر شاخه های گردشگری ژئو توریست(توریست طبیعت،طبیعت گرد) محسوب می شود.
امروز کشورهایی چون آفریقای جنوبی ،شیلی، آلمان و آمریکا با سرمایه گذاری عظیم در این وادی ،شرایط پیوند میان انسان ،طبیعت و صنعت را ایجاد نموده و با فراهم آوردن زیرساختهای لازم و برنامه ریزی دقیق ، لذتی نو پدید را تقدیم انسان جسور جستجو گر و کنجکاو امروز نموده و ثروتی سرشار را برای کشورهای خود به ارمغان آورده اند به طور مثال ﺩﺭ ﺍﯾﺎﻻ‌ﺕ ﻣﺘﺤﺪﻩ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﻣﻌﺎﺩﻥ ﻣﺘﺮﻭﮐﻪ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ استخراج طلا تبدیل به ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺟﺎﻟﺐ ﺗﻮﺟﻪ ﺗﺮﯾﻦ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﯼ این کشور شده ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺩﺭﺁﻣﺪ ﺣﺎﺻﻞ ﺍﺯ ﻭﺭﻭﺩﯾﻪ ﻭ ﺍﺟﺎﺯﻩ ﮐﻤﭙﯿﻨﮓ ﻭ ﮐﺮﺍﯾﻪ ﻭﺳﺎﯾﻞ ﻭ ﺗﺸﺖ ﻫﺎﯼ ﻃﻼ‌ﺷﻮﯾﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺳﺘﺤﺼﺎﻝ ﺍﺗﻔﺎﻗﯽ ﺫﺭﺍﺕ ﻃﻼ‌، ﺑﻪ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻣﺎﻫﯿﮕﯿﺮﯼ چند برابر درآمد مناطق توریستی دیگر است.
همچنین در شیلی نیز سرمایه گذاری در معدن های متروکه زغال سنگ حتی تا عمق 700متری زمین، گردشگران زیادی را راهی این کشور کرده است.
به استان خودمان و به کوهبنان بازگردیم، منطقه کوهبنان منطقه معدن خیزی است که با توجه به موقعیت سوق الجیشی و کوهستانی بودن محل استقرارمعادنش ، براحتی می تواند به قطب گردشگری معدن کشور تبدیل شود.
شهرت کوهبنان در آن سوی مرزها و به خصوص در میان اروپایی ها با اندکی تبلیغ و برنامه ریزی صحیح و البته آماده سازی زیرساخت های لازم برای معدن و گردشگران، باعث خواهد شد تا خیل میلیونی گردشگران علاقمند به اکونومیست و ژئوتوریست به سوی کوهبنان و به تبع آن استان کرمان سرازیر شود وجود معادن باستانی و متروکه توتیا و معادن جور و واجور زغال سنگ موقعیتی ممتاز و استثنایی را نصیب کوهبنان ، مردم و مسئولانش کرده تا بتوانند با بهره برداری درست از این مهم ؛ چرخ های اقتصادی این شهرستان را به حرکت در آورد.
هر توریست و گردشگر هشت شغل جدید را ایجاد می نماید و کوهبنان را تبدیل به مهاجر پذیرترین شهرستان کشور می کند لذا ازمسئولان ارشد استان کرمان از جمله استاندار پرتلاش می خواهم تا اندکی هم توجهشان را معطوف شمال استان کرده و با همفکری و تلاش مسئولان دیگر ازجمله نماینده کوهبنان و زرند در مجلس شورای اسلامی مقدمات تبدیل کوهبنان و استان کرمان را به قطب گردشگری معدن خاورمیانه تبدیل کنند.
در این میان نکته قابل تامل تغییر ﮐﺎﺭﺑﺮﯼ ﺑخشی از معادن براﯼ ایجاد ﺟﺎﺫﺑﻪ ﻫﺎﯼ ﺍﮐﻮﺗﻮﺭﯾﺴﺘﯽ ﻭ ﮊﺋﻮﺗﻮﺭﯾﺴﺘﯽ می باشد به طوریکه می توان حتی محل اقامت موقت ، رستوران و استراحتگاه را در همان معادن متروکه ایجاد کرد.
ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻧﯿﺎﺯ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﺁﻓﺮﯾﻨﯽ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻤﺎﻧﻌﺖ ﺍﺯ ﻋﻘﺐ ﻣﺎﻧﺪﮔﯽ ﺍﺯ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﻫﺎﯼ ﺍﺧﯿﺮ ﺟﻬﺎﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺯﻣﯿﻨﻪ، ﮊﺋﻮﺗﻮﺭﯾﺴﻢ ﻣﻌﺎﺩﻥ ﻭ ﺑﺎﺯﺳﺎﺯﯼ ﺯﻣﯿﻦ ﻫﺎﯼ ﺍﺳﺘﺨﺮﺍﺟﯽ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺗﻮﺭﯾﺴﻢ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﻮﺟﻪ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺳﺎﻥ ﻭ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮﺍﻥ، ﻣﺪﯾﺮﺍﻥ ﻣﻠﯽ ﻭ ﻣﺤﻠﯽ ﻗﺮﺍﺭ گیرﺩ و ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺑﮑﺮ ﺑﻮﺩﻥ ﮐﺸﻮﺭ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﻣﯿﺮﺍﺙ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﻭ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﻫﺎﯼ ﺟﺬﺍﺏ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﺯﻧﺪﻩ ﻭ ﻏﯿﺮ ﺯﻧﺪﻩ ﻭ ﭘﯿﺸﯿﻨﻪ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻃﻮﻻ‌ﻧﯽ ﻭ ﺗﻨﻮﻉ ﻣﻌادن ﻓﻠﺰﯼ ﻭ ﻏﯿﺮﻓﻠﺰﯼ ﻭ ﺍﺳﺘﺨﺮﺍﺝ ﺳﻨﮓ ﺗﺰﺋﯿﻨﯽ ﻭ ﮐﺎﻧﯽ ﻫﺎﯼ ﻗﯿﻤﺘﯽ موجود در کرمان ﺩﺭ ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺑﺎ ﺗﻌﺪﺩ ﻣﯿﺮﺍﺙ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ در کشور، ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﻭ ﺑﻬﺎ ﺩﺍﺩﻥ ﺑﻪ ﻣﻌﺎﺩن ﻓﺮﺻﺘﯽ مغتنم است ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﺯﺍﯾﯽ ﻭ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ کشور عزیزمان ایران.
به هر صورت امیدواریم که مدیران و تصمیم گیران محلی، استانی و کشوری با بهره گیری از این موقعیت ، اشتغال پایدار و ثروت را نصیب مردم کوهبنان و کرمان کنند.
7420/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صلح و سازش در اختلافات کارگری و کارفرمایی هدف دولت است

450 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کرمان پرداخت شد

قانون مشاغل سخت و زیان آور نیازمند بازنگری است

نیروگاه خورشیدی آراد سیرجان به بهره برداری رسید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

آیین نامه های حفاظت فنی و بهداشت کار بازنگری می شود

9 محصول فولادی جدید در کشور تولید شد

کاهش تلفات جانی در معادن با تکنولوژی های روز امکان پذیر است

پنج هزار نیروگاه خورشیدی در کشور راه اندازی می شود

محیط کارهای سخت و زیان آور باید استاندارد سازی شود

معیشت کارگران نیاز به توجه جدی دارد

برنامه های سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان اعلام شد

موافقت وزارت راه و شهرسازی با اختصاص 5000 تن قیر برای شهر کرمان

تامین 100 میلیارد تومان منابع شرکت زغالسنگ کرمان قطعی شد

افزون بر 2هزار کیلومتر راه روستایی در جنوب کرمان ایجاد شد

60 هزار میلیارد تومان در بودجه برای اشتغال پیش بینی شد

کرومیت کرمان پس از 60 سال به مرحله فراوری رسید

موافقت وزارت راه و شهرسازی با اختصاص 5 هزار تن قیر برای شهر کرمان

رشد 60 برابری شاخص بهره مندی آب روستایی استان کرمان

پتروشیمی را وارد سیاست‌بازی‌های خود نکنید

محموله سوخت قاچاق در کرمان کشف شد

شناسایی 210بانوی کارآفرین موفق در حوزه صنایع دستی و گردشگری کرمان

کرمان آمادگی عرضه محصولات به بازار افغانستان را دارد

طرح توسعه معدن چشمه پودنه زغالسنگ افتتاح شد

بخش خصوصی فشار تحریم ها را کاهش می دهد

کشور افغانستان و ایران مشترکات زیادی دارند

گازهای قابل انفجار در معدن پابدانا صفر است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/25

واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع شد

پراید، ارزان‌ترین خودروی جهان

تجهیزات بهره وری معادن به روز شوند

210 بانوی کارآفرین در حوزه صنایع دستی کرمان شناسایی شدند

روابط تجاری افغانستان با ایران گسترش می یابد

بهره‌برداری از کارخانه اسید سرچشمه تا پایان امسال/هم اکنون؛ زمان مناسبی برای حذف چهار صفر از پول ملی نیست

با کمبود نیرو در معدن پابدانا مواجه ایم

چند طرح در دهه فجر در استان کرمان افتتاح خواهد شد؟

طرح طبقه‌بندی کارگران به زودی بازنگری می‌شود

توافق قطعی برای تامین 100 میلیارد تومان منابع مورد نیاز شرکت زغالسنگ کرمان

1200تن گوشت در کرمان توزیع شد

خشکسالی 20هزار میلیارد تومان به کشاورزی کشور خسارت زد

مدارس ریگان و نگین کویر فهرج در تمامی مقاطع تحصیلی فردا تعطیل است

تدوین منشور ساماندهی خدمات مشاوره در استان در آینده نزدیک

بازار مسکن در رکود کامل

جزئیات سومین مرحله عرضه نفت خام در بورس

24 هزار کشاورز رفسنجانی درگیر امهال وامهای کشاورزی هستند

مهمترین عوامل جهش تورم در تابستان امسال

تاثیر طرح کاهش صفر‌های پولی ملی بر اقتصاد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/24

بسته حمایتی فقط به یارانه‌بگیران تعلق می‌گیرد