کرمان رصد

آخرين مطالب

تشکل های کارگری علاج مشکلات کارگران جنوب کرمان است اقتصادي

تشکل های کارگری علاج مشکلات کارگران جنوب کرمان است

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت - برخی کارشناسان جنوب کرمان بر این باورند که راه اندازی تشکل های کارگری علاج مشکلات کارگران فصلی است ، کارگرانی که برای اینکه بتوانند حداقل های زندگی خود را فراهم کنند دوری از خانواده را پیش گرفته و به شهرهای مختلف استان مهاجرت می کنند .
به گزارش ایرنا، همواره بسیاری از کارگران فصلی جنوب استان کرمان با وجود مشکلاتی نظیر کمبود آب برای کشاورزی و همچنین کم رونق بودن بخش صنعت، در فصل های مختلف سال به دنبال کار می گردند .
براساس این گزارش طبق روال گذشته این روزها نیز شهرستان جیرفت میزبان تعدادی از کارگران فصلی از دیگر مناطق همجوار است اما با این تفاوت که این بار آنها خانواده های خود را نیاورده اند.
این کارگران زحمتکش که شب ها را در پارک شهید دلیری می خوابند سالهای قبل به همراه خانواده های خود به این شهرستان مهاجرت می کرده و با کمترین امکانات در حاشیه جاده باقرآباد ساکن می شدند اما این سوال پیش می آید که برای رفع بنیادی مشکلات این کارگران فصلی چه راهکاری وجود دارد.
تجربه نشان داده نوسانات اقتصادی بیشترین فشار را بر قشر کارگر وارد می کند و بر این اساس برخی کارشناسان اعتقاد دارند که تشکیل تشکل های کارگری و انسجام بخشی در قالب یک اتحادیه کمک می کند تا به مشکلات این قشر سختکوش و کم درآمد رسیدگی شود که متاسفانه در جنوب کرمان نسبت به تشکیل چنین اتحادیه ای تاکنون غفلت شده است .
پر واضح است که حاشیه نشینی، افزایش آسیب های اجتماعی را به همراه دارد و کارگران فصلی این دیار نیز باید همچون کارگران سایر نقاط کشور و جهان به اقدام گروهی روی آورده و اتحادیه کارگری خود را تاسیس کنند که این مهم نیازمند توجه ویژه مسئولان است.
**جیرفت یک شهر مهاجر پذیر است
فرماندار جیرفت با اشاره به مهاجر پذیر بودن این شهرستان گفت: تعدادی از اهالی شهرهای همجوار برای کار کردن در گلخانه ها و مزارع کشاورزی وارد این شهر مهاجر پذیر شده و شب ها در پارک شهید دلیری گرد هم می‌آیند.
احمد امینی‌ روش افزود: این افراد کارگرانی هستند که قادر به انجام کار بوده و سالهای قبل نیز همین گونه در گلخانه ها کار می کردند و سیل‌زده و زلزله زده نیستند که نیاز باشد برایشان اردوگاه راه اندازی کنیم.
وی ادامه داد: این کارگران برای رهایی از اجاره ‌خانه و صرفه جویی در هزینه هایشان از امکانات پارک استفاده می‌کنند در حالی ‌که می‌توانند به صورت دسته ‌جمعی اقدام به اجاره منزل کنند.
* از بی پولی به جیرفت آمدیم
یکی از کارگران فصلی جویای کار که در پارک شهید دلیری جیرفت نشسته بود به خبرنگار ایرنا گفت: به دلیل خشک ‌شدن باغ و مزرعه مان و نداشتن پول لازم برای کسب درآمد به جیرفت آمده‌ ایم چرا که اگر پول داشتیم در منطقه خودمان به کشاورزی می پرداختیم و از آنجا که ضامن کارمند نداریم نمی توانیم از تسهیلات بانکی استفاده کنیم.
محمود رحیمی که خوب هم صحبت می کند افزود: تحصیلات دانشگاهی دارم و از سر ناچاری به این شهر آمده ام تا بتوانم گوشه ای از هزینه های خانواده ام را تامین کنم و اگر پول داشتم حتما برای پیدا کردن کار به مرکز استان می رفتم.
** وام بدهند به روستاهای خودمان برمی گردیم
محمد امیر پارسا یکی دیگر از کارگران فصلی گفت: در دانشگاه رشته بهداشت خوانده‌ام و بارها از دهیارمان خواستیم تا برای وضعیت اشتغال ما با مسئولان صحبت کند اما وی هیچگونه همکاری ‌نکرد.
وی افزود: مسلما اگر به ما تسهیلاتی با ضامن زنجیره‌ ای بدهند شک نکنید که با نظارت خودشان حتما کار راه می‌اندازیم و به روستاهایمان نزد خانواده‌هایمان برمی‌گردیم.
حمید جمشیدی یکی دیگر از مهاجران گفت: از روستای شورآباد برجک نمداد آمده ام، سال‌ها کشاورزی کردیم، پارسال گوجه کاشتیم ولی قیمت ‌پایین بود و هر چه کاشتیم به باد رفت و هم اکنون درختانمان هم خشک شده‌ا ند و همسر و فرزندانم با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی ادامه داد: 2 فرزند دبستانی دارم و مدرسه از هر کدامشان بابت درس خواندن پول می‌خواهد و من چطور می‌توانم ببینم بچه‌ام به خاطر بی‌ پولی بی‌ سواد بار بیاید، این بود که یک شب با مرد‌های روستایمان نشستیم و بعد از گفت و گوی طولانی تصمیم گرفتیم برای کار کردن از روستایمان بیرون بزنیم تا حداقل مجبور نباشیم گرسنگی و فقر زن و فرزندمان را ببینیم.
جمشیدی اضافه کرد: برخی از دوستانمان از سر اجبار به سمت قاچاق سوخت رفتند ولی در تعقیب و گریز با پلیس، زنده زنده در آتش سوختند و ما دیدیم اگر سمت قاچاق سوخت برویم راه دوستان ناکاممان را رفته‌ایم و برای همین به جیرفت آمدیم.
یکی دیگر از این کارگران جوانان که تازه داماد است اظهار داشت: بانک برای دریافت وام ازدواج از ما ضامن کارمند می‌خواست و ما نداشتیم و نتوانستیم این وام را بگیریم حتی بسیاری از جوانان هم به همین دلیل، امتیاز وام ازدواجشان را با قیمت 500 هزار تا یک میلیون تومان به افرادی که ضامن کارمند دارند می فروشند.
صابر صبوری ادامه داد: کاش دولت یارانه ‌مان را به همین وام وصل کند و ما هم بتوانیم با ضمانت گذاشتن یارانه خود، وام دریافت کنیم.
در همه استانها افرادی هستند که فقط در مزارع کشاورزی فعالیت می کنند و بعد از پایان فصل کشت، به منطقه ای که تازه فصل کشت و کارش آغاز شده مهاجرت می کنند و برای اینکه بتوانند در هزینه های خود بیشتر صرفه جویی کنند سعی می کنند کمتر زیر بار پرداخت اجاره خانه بروند اما به هر حال نباید به وضعیت این قشر زحمتکش بی تفاوت بود چرا که اینگونه مهاجرت ها مسلما آسیب هایی هم به همراه خواهند داشت که می طلبد مسئولان نسبت به این موضوع حساسیت به خرج دهند.
البته این کارگران زحمتکش باید مشکلات خود را به صورت بنیادی و اساسی برطرف کنند که بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می دهند بهترین راهکار برای آنها راه اندازی و ایجاد اتحادیه کارگری است چرا که از این طریق می توانند با صدایی رسا مشکلات خود را به بدنه دولت انتقال دهند.
امیدواریم هر چه زودتر برای این کارگران سختکوش اتفاقات خوشایندی رقم بخورد تا بتوانند در کنار همسر و فرزندانشان مشغول به کار و تلاش بشوند.
گزارش: هادی شفیعی مجاز
7450/7429/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آپارتمان‌های 10 ساله تهران چند می‌ارزند؟

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

حق مسکن کارگران چقدر می‌شود؟

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته‌های حمایتی

اعتبارات ملی و استانی با عدالت توزیع شود

شاخص های توسعه در جنوب کرمان بهبود می یابد

صادرکننده ها در کنار دولت باشند

طرح آبرسانی به قلعه گنج به بهره برداری رسید

بودجه جنوب استان کرمان مستقل شود

آیا می‌دانید برای جبران عقب ماندگی‌های جنوب استان کرمان به چه میزان اعتبار نیاز است؟

تا 2 سال آینده شاخص های توسعه جنوب استان را به حد متوسط می‌رسانیم

امروز با یک پدیده شوم آمریکایی (ترامپ) مواجه هستیم/در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکل هستیم

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

ظرفیت بی نظیر بازار افغانستان در مبادلات تجاری کرمان

چگونه می‌توان در تهران نشست و برای مناطق محروم برنامه ریزی کرد؟/بعد از پایان این دولت هیچ مسئولیتی را قبول نمی‌کنم

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

آب شرب سالم رهاورد انقلاب اسلامی برای روستاهای کرمان

معاون رئیس جمهوری از پل « سرجاز » جیرفت دیدن کرد

686 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های جنوب کرمان مصوب شد

معاون رئیس جمهوری وارد جیرفت شد

حجم صادرات کرمان به افغانستان 19 میلیون دلار است

نیازهای کرمان با ارز صادرات تامین می شود

نوبخت: بانک ها تسهیلات کشاورزی را تمهیل کنند

چابهار فرصت جدیدی برای رشد تجارت ایران و افغانستان

از کاهش میزان تجارت ایران و افغانستان تا اعلام نیاز کالاهای کشور افغانستان

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور وارد جیرفت شد

تعریف 16 پروژه با اعتبار 686 میلیارد تومان برای توسعه جنوب استان کرمان

افزایش 1000 مگاواتی ظرفیت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان سال

تشکیل میز افغانستان در اتاق کرمان/19 میلیون دلار صادرات کرمان به افغانستان

شکل‌گیری پول مشترک در جهان اسلام

سهم 4.8 درصدی استان کرمان از صادرات غیرنفتی کشور/کرمان قطب فولاد کشور در آینده نزدیک

به اتحادیه اروپا چشم امید ندوخته‌ایم

4500 میلیارد تومان؛ ارزش بسته حمایتی واریزی از سوی دولت در مرحله اول/آماده سازی پرداخت مرحله دوم

4000 رودباری از سال آینده یارانه می‌گیرند/خاک پای مردم و محرومین هستیم

صلح و سازش در اختلافات کارگری و کارفرمایی هدف دولت است

450 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کرمان پرداخت شد

قانون مشاغل سخت و زیان آور نیازمند بازنگری است

نیروگاه خورشیدی آراد سیرجان به بهره برداری رسید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

آیین نامه های حفاظت فنی و بهداشت کار بازنگری می شود

9 محصول فولادی جدید در کشور تولید شد

کاهش تلفات جانی در معادن با تکنولوژی های روز امکان پذیر است

پنج هزار نیروگاه خورشیدی در کشور راه اندازی می شود

محیط کارهای سخت و زیان آور باید استاندارد سازی شود

معیشت کارگران نیاز به توجه جدی دارد

برنامه های سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان اعلام شد

موافقت وزارت راه و شهرسازی با اختصاص 5000 تن قیر برای شهر کرمان