کرمان رصد

آخرين مطالب

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

هیچ تضمینی برای انجام تعهدات FATF برای ایران وجود ندارد/ جنس «FATF» ابزار سیاسی علیه ایران است و اصلا آن را به صلاح کشور نمی‌دانیم اقتصادي

هیچ تضمینی برای انجام تعهدات FATF برای ایران وجود ندارد/ جنس «FATF» ابزار سیاسی علیه ایران است و اصلا آن را به صلاح کشور نمی‌دانیم

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصدی گری دولت در اقتصاد را اصلی ترین چالش امروز اقتصاد کشور دانست.
به گزارش ایسنا منطقه کویر، " محمدرضا پورابراهیمی" اظهار کرد: یکی از چالش های اساسی امروز کشور ما حوزه نظام بانکی است، لذا از دوره قبل مجلس به این مسئله وارد شدیم و اصلاح قوانین و مقررات حوزه پولی کشور اعم از بانک مرکزی، قانون بانکداری و ... را در دستور کار قرار دادیم.
وی ادامه داد: اعتقاد دارم آن‌چیزی که باعث شده ما مسیر موفقیت‌ها در عرصه اقتصادی را نتوانیم پیدا کنیم، جدا شدن ما از واقعیت های دینی و عدم عمل به آن واقعیت‌ها بوه است.
پورابراهیمی افزود: کشور ما قانونی می خواهد که دغدغه مردم، حزب الهی ها و افراد متدین در اجرای فعالیت های بانکی گرفتار ربا نشوند.
وی خاطرنشان کرد: اگر در حوزه اقتصاد دچار چالش شدیم، یکی از مهمترین عوامل این بوده که آنچه خداوند در اقتصاد بر ما حکم کرده استخراج نکردیم، یعنی اتفاقات و اقدامات جوابگو نبوده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ساختارهای نامناسب اقتصادی هم داریم، گفت: ساختار معیوبی از قبل از انقلاب شکل گرفته که نخستین آن وابستگی کامل به نفت است، ما به جای اینکه همانند سایر کشورها بر درآمدهای پایدار تکیه کنیم، فقط روی ثروت پدر حساب کرده ایم.
پورابراهیمی عنوان کرد: از محورهای مهمی که دشمن روی آن دست گذاشته، تحریم نفت است، هر چند که گفته رئیس جمهور آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران، امکان ندارد و خواهید دید که ما تحریم ها را پشت سر می گذاریم.
وی عنوان کرد: دومین عامل ساختاری نامناسب اقتصاد کشور ما، حضور دولت در اقتصاد است، قبل از انقلاب 95 درصد کارهای ما دست دولت بود، سیاست های اصل 44 تاکید ویژه کرد که سهم دولت باید کم شود، اما الان وضعیت ما چگونه است.
پورابراهیمی اظهار کرد: از چالش های بانک مرکزی وابستگی به دولت بود، اصلاح ساختار بانک مرکزی را در کمیسیون تصویب کردیم و آماده ارائه به صحن علنی است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اصلاح قانون بانکداری جمهوری اسلامی هم تقریبا تمام شده و 40 تا 50 درصد از احکام را اصلاح کردیم که طی دو ماه آینده به اتمام می رسد.
وی افزود: انتظار ما این است که حوزه باید کنار ولی فقیه باشد و هر جایی که احساس کرد کاری بر زمین مانده تمام توانش را بگذارد که از منظر فقاهتی بتواند مشکل را حل کند.
پورابراهیمی با بیان اینکه حضور دولت در اقتصاد اصلی ترین چالش امروز اقتصاد کشور ماست، بیان کرد: دولت سهام عدالت را به نام مردم کرده اما خودش اداره میکند و پاسخگو هم نیست.
وی گفت: ساختارهای نهادهای عمومی مانند تامین اجتماعی، قدرت اصلی اقتصاد هر کشوری است چون منابع ریز و اندک را در سال های طولانی از مردم جذب کرده و در حوزه سرمایه های اقتصادی می گذارد، این ساختار متعلق به کارگر و کارفرما است، اما دولت به جای آنها تصمیم گیری می کند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: فساد اقتصادی در کشور یکی از دلایل شرایط کنونی اقتصاد ماست، فساد اقتصادی همیشه در کشورها بوده و دو رویکرد مواجهه و پیشگری برای مقابله با آن وجود دارد.
پورابراهیمی مطرح کرد: در اقتصاد کشور ما راهی غیر از پیشگیری از فساد اقتصادی نداریم و بستر آن شفافیت اطلاعات است و به عنوان نمونه بنگاه های اقتصادی باید اطلاعات خود را منتشر کنند، 6 هزار خیریه در کشور فعالیت دارند اما یک صفحه صورت مالی آنها منتشر نشده و این یک فاجعه برای کشور است.
وی افزود: البته تحریم هم در مشکلات اقتصادی ما اثر دارد، اما نه اینکه همه مشکلات را به آن وابسته کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص FATF اظهار کرد: خرداد سال 95 متوجه شدیم که وزیر اقتصاد وقت، بدون هماهنگی با مجلس توافق بسیار مهمی را امضا کرده که جمهوری اسلامی ایران با گروه اقدام مالی همکاری کند و تمام بندهای مربوط به اکشن پلن را اجرایی کند.
وی عنوان کرد: هدف این گروه شفافیت اطلاعات در فعالیت‌های اقتصادی کشورها است که به ظاهر رویکرد خوبی است، اما پشت پرده متفاوتی از هدفی که دنبال می‌کند را دارد.
پورابراهیمی با بیان اینکه توافق «FATF» به دلیل اهمیت آن باید حتما با مجوز مجلس شورای اسلامی صورت می‌گرفت، افزود: از وزیر اقتصاد وقت خواستیم در کمیسیون اقتصادی مجلس توضیحات خودشان را ارائه دهند که برای ما قانع کننده نبود.
وی اضافه کرد: در «FATF» چهار لایحه پالرمو، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و نیز لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم وجود دارد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: دولایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در ارتباط با داخل کشور است و توصیه «FATF» این بوده که این قانون‌ها را ارتقا دهیم که به نظر من مشکلی ندارد و کمک هم می‌کند چون قانون داخلی است و نظارت خودمان را هم روی آن داریم.
پورابراهیمی خاظرنشان کرد: اما نگرانی از «FATF» در بحث کنوانسیون است، ما اعتقاد داریم متن توافق به نحوی است که امکان اعمال تصمیمات کاملا سیاسی و غیر اقتصادی در آن وجود دارد و در کنوانسیون ما به یک نهاد بین‌المللی تعهد می‌دهیم.
وی عنوان کرد: بررسی‌ها و گزارش‌های دستگاه‌های تخصصی نشان می‌دهد که در بحث پیوستن به کنوانسیون، هر تعداد شرطی که ما بگذاریم، برای آنها اهمیت ندارد و لذا اجرای بندهای شروط ایران در متن مصوبه هیچ ضمانتی برای اجرا ندارد و بود و نبود آن فرق نمی کند.
پورابراهیمی عنوان کرد: عربستان که عضو ناظر در «FATF» است، بیشترین اقدامات مربوط به تامین مالی تروریسم را در سوریه و عراق انجام می دهد اما هیچگونه الزامی به رعایت اکشن پلن FATF ندارد این نشان می دهد موضوع FATF یک جریان سیاسی و غیر اقتصادی است.
وی گفت: جنس «FATF» ابزار سیاسی علیه جمهوری اسلامی است و اصلا آن را به صلاح کشور نمی‌دانیم و تا الان به این نتیجه رسیدیم که آنچه به عنوان شرط و ضمانت‌ها بگیریم، قابلیت اجرایی ندارد.
پورابراهیمی افزود: امضای موافقت با لایحه الحاق ایران جهت پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم به هیچ عنوان به صلاح کشور نیست و شرایط جدید برای کشور ایجاد می‌کند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: حتی در صورت پذیرش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، هیچ تضمینی برای انجام تعهدات FATF برای ایران وجود ندارد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کلاف سردرگم افزایش قیمت‌ها در سایه نبود نظارت‌ها/ شکر 8 هزار تومانی در کرمان!

53 درصد از هدف استان در واگذاری پروژه‌های بخش دولتی محقق شد

380 تن میوه شب عید در جنوب کرمان ذخیره شده است

ماجرای مشخص نبودن 7000 تن شکر اختصاص داده به استان کرمان چی بود؟

پرورش بز کرکی رایینی در کرمان با مشکلاتی روبرو است

هر روز کاری یک روستا در استان کرمان از نعمت گاز طبیعی بهر‌ه‌مند شدند

جمع‌آوری 12 میلیارد و 200 میلیون تومان کمک‌های مردمی در استان کرمان در 10 ماهه امسال

قیمت مرغ فقط 11500 تومان/تقاضای اضافه کردن 50 تن گوشت گرم به سهمیه استان

پرورش بز کرکی رایینی در کرمان با مشکلاتی روبرو است

750 هکتار اراضی ملی کرمان رفع تصرف شد

70 درصد باغات پسته رفسنجان صرفه اقتصادی ندارند

تعطیلات زیاد به بنیان اقتصادی کشور خسارت می‌زند

قیمت میوه نوروز در کرمان تصویب شد

سند کاداستر افزون بر هشت میلیون هکتار از اراضی کرمان صادر شد

سالانه 14 میلیارد دلار کالای اساسی وارد کشور می شود

اعلام قیمت میوه شب عید در کرمان

آغاز تحولات اقتصادی در سال 98/تشریح اشتباهات فاحش دولت در حوزه اقتصادی

از پروژه‌های عمرانی شهر کرمان چه خبر؟

تله ‌کابین کرمان آخر اسفند ماه به صورت آزمایشی بهره‌ برداری می ‌شود

قیمت آجیل بین 45 تا 110 هزار تومان/کاهش 15 درصدی قیمت آجیل و خشکبار در سال آینده

استقبال کم رنگ از بیمه محصولات کشاورزی و دامی در جنوب کرمان

تعطیلی یک چهارم واحدهای پوشاک کرمان

توزیع مرغ منجمد با قیمت کیلویی 10 هزار و 500 تومان در سطح استان از 2 روز آینده

تعطیلی یک چهارم واحدهای پوشاک کرمان/تصمیمات نادرست «ندار» را به «ندار»، «بدهکار» و «گرفتار» تبدیل کرد

مسئولان ریشه گرانی های داخلی را رفع کنند

نظر فعالان اقتصادی برای قانون گذاری گرفته شود

600 میلیارد ریال اعتبار بین شهرداری های جیرفت توزیع شد

60 درصد جمعیت استان در چهار دهک پایین جامعه

40 درصد برق تولیدی استان وابسته به آب است

تامین مالی پاشنه آشیل فعالیت های اقتصادی در استان کرمان است

کرمان، از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار نیست/11.5 درصد نرخ بیکاری استان

ادبیات پوپولیستی در اقتصاد کشور حاکم است/باید دهه پنجم انقلاب را به دهه اقتصادی انقلاب اسلامی تبدیل کنیم

مشکل کشور قاعده‌گذاری است نه اقتصاد خرد و کلان/بخش صادرات کشور به منبع ارز بری تبدیل شده است

حل مشکل شرکت روغن نباتی گلناز در اولویت وزارت صمت است

احداث گورآب ها نقش موثری در تقویت سفره های زیرزمینی آب دارد

افزایش قیمت شکر در بازار کرمان قابل قبول نیست

برای نخستین بار در جنوب کرمان گیاه کاسنی کشت شد

دو طرح عمرانی در ریگان افتتاح و کلنگ زنی شد

قانون دست و پا گیر نیست، ما سواد لازم را نداریم!

دلیلی ندارد برای ایجاد توسعه، خلاف قانون عمل کنیم

خودروسازان با جایگزینی سبد تحویل خودرو پاسخگوی مشتریان باشند

بیش از44 میلیارد ریال سهم در بورس منطقه ای کرمان معامله شد

عنبرآباد تحقق 100 درصدی اشتغال در کشاورزی را رقم زد

همت مردم قلعه گنج مثال زدنی است

کشاورزان جنوب کرمان با شرکت های حمل و نقل قرارداد منعقد کنند

تشریح آخرین وضعیت کارخانه روغن نباتی گلنار کرمان

استان‌ها از تصمیم‌های استانی و جزیره‌ای خودداری کنند/نهاده دامی با ارز 4500 تومانی در کشور وجود ندارد

قیمت 2 برابری شکری در کرمان ناشی از عدم هماهنگی 3 دستگاه اجرایی/7000 تن شکر اختصاص داده به کرمان کجاست؟

تا دوشنبه هفته آینده بدهی خودروسازان به قطعه سازان به طور کامل پرداخت می‌شود/بازگشت رنو به ایران

اقدامات پیشگیرانه و مقتدرانه سرلوحه کار دیوان محاسبات است