کرمان رصد

آخرين مطالب

عبور از تاریکی چشم ها اجتماعي

عبور از تاریکی چشم ها

  بزرگنمايي:

کرمان رصد -  اغلب پزشکان بر این باورند که 90 درصد بیماری های چشمی در کودکان قابل پیشگیری بوده و طرح پیشگیری از تنبلی چشم، مرهمی بر رنج کم بینایی و نابینایی در سطح جامعه به شمار می رود پس با مشارکت در این طرح اجازه ندهیم چشم های کودکانمان به تاریکی عادت کنند.
  طرح تنبلی چشم از سال 1374 در کشور شروع شد و اجرای آن خدمات زیادی همچون پیشگیری از مبتلا شدن کودکان به تنبلی چشم را به همراه داشت و تاکنون افراد زیادی در سطح کشور از کم بینایی و نابینایی نجات یافته اند.
امروزه طرح پیشگیری از تنبلی چشم در سراسر کشور و حتی در دور افتاده ترین نقاط کشور اجرا می شود ولی متاسفانه بعضی خانوادها با مشارکت نکردن خود مانع اجرای 100 درصدی این طرح شده اند در حالی که دود این بی توجهی باعث کم بینایی و نابینایی کودکان خود می شود پس بیاییم با مشارکت تمامی خانواده ها دیگر شاهد نابینایی و کم بینایی کودکان نباشیم.
بنابر اذعان کارشناسان طی چهار دهه اول زندگی یعنی تا حدود 40 سالگی، تنبلی چشمی یا اصطلاحا آمبلیوپی بیش از هر بیماری چشمی دیگری عامل کاهش بینایی در یک چشم به شمار می رود و به لحاظ آماری کمی بیش از 2 درصد افراد در جوامع مختلف دنیا مبتلا به این عارضه هستند که در کشور ما نیز تعداد زیادی مبتلا به این عارضه بوده و این به واقع یک مساله مهم در بهداشت عمومی کشور به حساب می آید.
اما جنوب استان کرمان یکی از مناطقی به شمار می رود که به شدت نیازمند برنامه ریزی موثر و عملیاتی در حوزه پیشگیری از بیماری های چشمی بوده و انتظار می رود اهالی این منطقه نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری داشته باشند تا بتوانند مانع عادت کردن چشم های فرزندان خود به تاریکی شوند چرا که زندگی در تاریکی ناراحتی های زیادی را برای آنها به همراه خواهد داشت.
جنوب کرمان یکی از مناطق کم برخوردار کشور محسوب می شود و شاید سال های گذشته نیز همین محرومیت مانع مشارکت همه مردم این خطه در طرح پیشگیری از تنبلی چشم شده است.
**طرح پیشگیری از تنبلی چشم برای 15 هزار کودک جیرفتی
رئیس اداره بهزیستی جیرفت از آغاز طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان سه تا 6 سال در این شهرستان خبر داد و گفت: این طرح از ابتدای آبان تا پایان آذر ماه جاری در جیرفت عملیاتی شده و قرار است 15 هزار کودک مورد آزمایش تنبلی چشم قرار بگیرند.
محمد رضانژاد افزود: انتظار داریم والدین حساسیت زیادی برای انجام تست غربالگری چشم فرزندان خود داشته باشند.
وی بهترین سن برای درمان تنبلی چشم را زیر پنج سالگی عنوان کرد و گفت: در صورتی که مشکل دید کودک قبل از پنج سالگی تشخیص و درمان شود، حتی اگر چشم در این مدت تنبل شده باشد با درمان به موقع، بینایی کامل به دست می آید و هر چه درمان چشم تنبل، بیشتر به عقب بیفتد احتمال به دست آوردن بینایی کامل نیز کمتر می شود به گونه ای که پس از هفت تا 10سالگی، درمان تاثیر زیادی بر بینایی فرد نخواهد داشت.
رئیس اداره بهزیستی جیرفت اظهار داشت: 50 درصد معلولیت های بینایی ناشی از تنبلی چشم است که با غربالگری چشم از این معلولیت ها جلوگیری می شود از این رو می طلبد همه خانوادها به طور جدی در این طرح مشارکت کنند.
رضا نژاد هدف از اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان را کاهش شیوع آمبلیوپی (تنبلبی چشم) و سایر اختلالات بینایی از طریق تشخیص و درمان به موقع بیماری در سنین طلایی زیر پنج سال عنوان کرد.
وی با بیان اینکه سال گذشته 63 درصد کودکان جامعه هدف در جیرفت مورد غربالگری چشم قرار گرفتند، اظهار داشت: این میزان شامل 9 هزار و 300 نفر کودک بود که در این طرح مشارکت کردند.
**برای تحقق 100 درصدی طرح غربالگری چشم تلاش می کنیم
معاون برنامه ریزی فرمانداری جیرفت با تاکید بر اینکه باید علت محقق نشدن 100 درصدی طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان بررسی شود گفت: امسال با تمام توان در جهت تحقق 100 درصدی این طرح تلاش می کنیم.
روح الله شهداد نژاد از آمادگی کامل مجموعه فرمانداری جیرفت برای همکاری در طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان خبر داد و اظهار داشت: برنامه غربالگری و تشخیص زود هنگام آمبلیوپی و سایر اختلالات بینایی در کودکان یک تا 6 ساله در پایگاه های دائمی و غیر دائمی سنجش بینایی انجام می شود.
وی ادامه داد: پایگاه غیر دائمی سنجش بینایی شامل پایگاههای دولتی یا غیر دولتی همچون مهدهای کودک، خانه های بهداشت و آمادگی ها بوده و سنجش بینایی کودکان سه تا 6 ساله تحت پوشش مهدها و آمادگی ها را فقط در زمان شروع برنامه یعنی از اول آبان تا پایان آبان ماه همزمان با سراسر کشور انجام می دهند.
معاون برنامه ریزی فرمانداری جیرفت گفت: از آنجا که کودک از علامت خاصی از قبیل دید کم یا دو بینی شکایتی ندارد و در ظاهر هم بدون علامت جلوه می کند، بیماری یابی یا معاینه غربالی برای تمام بچه ها توصیه می شود که از دوره نوزادی شروع شده و تا سال های نخست دوره دبستان ادامه دارد.
وی افزود: بیماری یابی زودرس یک عامل مهم و حساس است چرا که فقدان دید ناشی از آمبلیوپی در صورت تشخیص و درمان سریع امکان بهبودی بیشتری دارد و خوب است بدانید جوان 18 ساله ای که موقع معاینه چشم برای امتحان رانندگی، تنبلی چشم او کشف شود هیچ شانسی برای درمان ندارد.
**رودبار جنوب بیشترین مراجعان سنجش بینایی را به خود اختصاص داده است
کارشناس بینایی سنجی جنوب کرمان گفت: رودبار جنوب با 60 درصد مراجعه کننده بیشترین آمار مراجعات بینایی سنجی هفت شهرستان جنوبی استان کرمان را به خود اختصاص داده است.
مریم حاتمی افزود: بیشترین عامل اختلال بینایی مردم رودبار جنوب مربوط به مشکلات ژنتیکی است چرا که در این شهرستان بیشتر ازدواج ها به صورت فامیلی انجام می شود.
وی ادامه داد: آمار بالای اختلال بینایی مردم رودبار جنوب، ضرورت مشاوره ژنتیک را بیشتر از گذشته نشان می دهد.
کارشناس بینایی سنجی جنوب کرمان نیز به طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان سه تا 6 سال اشاره کرد و گفت: بیماریابی (یا معاینه به روش غربالی ) به معنی یک معاینه ساده و سریع است که در تعداد زیادی افراد به ظاهر سالم در زمان نسبتا کوتاه انجام می شود و در بین آن ها موارد مشکوک کشف شده و برای معاینه کامل تر و دقیق تر به مراکز درمانی تخصصی ارجاع می شوند.
وی به سطوح معاینه چشم اشاره کرد و افزود: سطح اول شامل انجام معاینه در پایگاه های دائمی و غیر دائمی بینایی توسط مربی آموزش دیده با استفاده از چارت E و یا با دستگاه غربالگر بینایی توسط فرد متخصص (اپتومتریست یا پیراپزشک ) انجام می شود، سطح دوم شامل رجاع کودکان مشکوک از پایگاه ها به مطب اپتومتریست و سطح سوم هم شامل ارجاع کودکان بیمار و نیازمند مداخلات درمانی تخصصی به چشم پزشک است.
حاتمی گفت: مراکز عصبی مربوط به بینایی از بدو تولد تا حدود 12 سالگی در حال تکامل هستند و حداکثر سرعت این روند در شیرخوارگی اتفاق می افتد که با رسیدن به سن 12 سالگی، بینایی حالت تثبیت شده ای می یابد و طی این دوره به خصوص در اوایل زندگی کودک (سه سال اول) هر گونه عاملی که سبب شود کودک دید خوبی نداشته باشد و تصویر واضحی از اشیای اطرافش روی پرده شبکیه چشمش تشکیل نشود، رشد و تکامل بینایی دچار وقفه می شود که نتیجه این مساله پایین افتادن میزان بینایی طفل خواهد بود.
وی افزود: محرومیت چشم از دیدن تصاویر دارای طرح و شکل طی سه ماهه اول بعد از تولد باعث کاهش شدید، عمیق و دائمی میزان دید سه بعدی و تیزبینی در چشم مربوطه خواهد شد.
این کارشناس ادامه داد: همین محرومیت چشم در سنین قبل از 2 و نیم سالگی برای یک مدت سه ماهه یا بیشتر می تواند باعث کاهش تیز بینی شود که بینایی بسیار ضعیفی است لذا اگر محرومیت تصویری بین 2 و نیم سالگی تا هشت سالگی شروع بشود بینایی با سرعت کمتری رو به افول می گذارد و احتمال بیشتری برای پاسخ دادن به درمان وجود دارد.
وی اظهار داشت: سرعتی که با آن در دوران طفولیت تنبلی چشم بیشرفت می نماید با سن فرد نسبت معکوس دارد لذا هر چه طفل کم سن تر باشد سرعت پیشرفت عارضه بیشتر است.
** طرح پیشگیری از تنبلی چشم، با کیفیت اجرا شود
مدیر یکی مجهزترین مهدکودک های جنوب کرمان نیز گفت: در طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان، کیفیت باید بیشتر از کمیت مد نظر باشد چرا که اگر این بیماری تشخیص داده نشود کودک در آینده زندگی با مشکلات زیادی مواجه می شود.
لیلی ابوسعیدی مهمترین مشکل اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان را فضای مناسب در مهد کودک ها برشمرد و اظهار داشت: کمبود فضای مناسب و نداشتن نیروی متخصص برای انجام طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان سبب نرسیدن به اهداف مورد نظر این طرح می شود.
وی تصریح کرد: تنبلی چشم، یکی از علل شایع کم بینایی و نابینایی یک چشمی و یا گاهی 2 چشمی بوده که در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است.
ابوسعیدی گفت: تنبلی چشم با تشخیص به موقع قابل درمان است، در حالی که اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود، فرد را از یک یا هر دو چشم بسیار کم بینا یا نابینا خواهد کرد.
وی بیان کرد: نظر به اینکه از اهداف WHO (سازمان جهانی بهداشت) در چشم انداز 2020 افزایش آگاهی عمومی در خصوص بیماری های چشمی دوران کودکی و نیز افزایش سطح مراقبت های چشمی در بیماری هایی از قبیل آمبلیوپی، برای پیشگیری از اختلالات بینایی است، توجه به تنبلی چشم به عنوان یکی از اولویت‌های برنامه‌های پیشگیری تا سال 2020 مورد توجه بوده که در این زمینه سیاست سازمان بهزیستی، تحت پوشش قرار دادن 80 الی 100 درصد جامعه هدف و پیگیری 100 درصدی کودکان مشکوک و نیازمند مداخلالات درمانی است.
**کمبود چشم پزشک مردم جنوب کرمان را رنج می دهد
شهروند رودبار جنوب از کمبود چشم پزشک در جنوب کرمان انتقاد کرد و گفت: در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان با جمعیت یک میلیون نفری تنها شهرستان های جیرفت و کهنوج دارای چشم پزشک هستند.
علی سالمی افزود: برای مراجعه به چشم پزشک باید به جیرفت و کهنوج مراجعه کنم که این مساله سبب توجه نکردن بیماران به مشکلات چشمی و در گذر زمان پیداش اختلالات بینایی می شود.
امیدواریم با تحقق 100 درصدی طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان، جامعه ای بینا داشته باشیم و نابینایان حسرت بینایی را نخورده و دیگر فردی با عصای سفید دیده نشود و هم اینک خوب می دانیم که این آرزو در جنوب استان کرمان بدون حمایت ویژه مسئولان محقق نمی شود.
    

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ممنوعیت خروج گندم از استان کرمان

لزوم بازطراحی جاده «شهداد-نهبندان»/ پل اندوهجرد بازسازی می شود

لزوم بازطراحی مسیر «شهداد - نهبندان»/ تا یک ماه آینده پل سیل زده اندهجرد بازسازی می‌شود

کارخانه تفکیک زباله از مبدا به روز رسانی می شود

عامل نزاع و قتل جوان عنبرآبادی خود را تحویل دستگاه قضائی داد

170 پایگاه جذب حامی در استان کرمان راه‌اندازی شده است

توقفگاه‌های ایمن برای وسایل نقلیه سنگین ایجاد شود

99 درصد مدیران استان کرمان پاکدست هستند

کرمان از ابتدای سال جاری 2 روز ناسالم داشت/احتمال افزایش کانون ریزگردها در استان در پی وقوع سیلاب‌های اخیر

دستمال کاغذی‌های فلّه‌ای یا کیلویی، دارای آلودگی‌های میکروبی می‌باشند

محور نوق - بافق بازگشایی شد

مدیرکل انتقال خون کرمان :نیاز به فرآورده های خونی دائمی است

معین اقتصادی قلعه گنج به جمع مبارزان با آفت ملخ ملحق شد

هلال احمر به 46 نفر در سیل و آبگرفتگی کرمان امدادرسانی کرد

وضعیت رضایت از جاده‌های استان کرمان چگونه است؟

هوا گرمتر می‌شود

محور راور _ بهاباد(یزد) مسدود است

ورود قطار گردشگری به فهرج؛ زمستان امسال

فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور

استاندار کرمان :ایجاد کارگاه های آموزشی در کنار اردوگاه ماده 16 ضروری است

امدادرسانی به 46 تن گرفتار در سیل و آبگرفتگی در استان کرمان

کمک 28 میلیارد ریالی انجمن حمایت زندانیان کرمان به خانواده‌های بی بضاعت زندانی در سال 97

20 هکتار از اراضی ملی سیرجان رفع تصرف شد

400 دامدار جنوب کرمان مبارزه با تب کنگو را فرا گرفتند

300 هزار نفر باقی‌مانده برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام کنند/ آمار ولادت و فوتی‌های استان در سال 97

مسدود شدن محورهای راور_دیهوک و راور -بهاباد

وضعیت برخی خانواده‌های شهر کرمان از کپرنشینان بدتر است/کمک 500 میلیونی 22 مدیر استان

مدیران کرمان پنج میلیارد ریال برای توانمندسازی محرومان اختصاص دادند

جمعه بازار خودرو در کرمان ساماندهی می شود

شکارچی غیرمجاز در جیرفت بازداشت شد

413 کیلوگرم تریاک از خودروی تصادفی در سیرجان کشف شد

47 نفر از محکومان مهریه از زندانهای کرمان آزاد شدند

استاندار کرمان: مدیران به تعهدات خود پایبند باشند

دستگاههای اجرایی به صورت جدی با روزه خواری مقابله کنند

حکم اعدام یکی از سرکردگان باندهای قاچاق مواد مخدر تایید شد

آماده باش آتش نشانی در شب‌های قدر/ بازدید ایمنی از مساجد انجام شد

انتقاد نماینده ولی فقیه در استان از عملکرد ضعیف دستگاه‌های مربوطه در برخورد با روزه‌خواری

باند سارقان زورگیر در رودبار جنوب منهدم شد

احتمال انتقال آنفلوآنزای پرندگان در کرمان دور از انتظار نیست

خانواده‌های زندانیان به حمایت مادی و معنوی نیاز دارند

نمایشگاه توانمندی‌ های کرمان در تبریز برپا می شود

240 خانواده تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان رفسنجان قرار دارند

سانحه رانندگی در جیرفت یک کشته بر جا گذاشت

حمایت از دهکهای پایین جامعه با قدرت بیشتر ادامه دارد

انجمن حمایت از زندانیان حلقه وصل بین زندانیان و خیرین است

کمک 28 میلیارد ریالی انجمن حمایت از زندانیان به خانواده مددجویان

مراکز خدمات اجتماعی در کشور راه‌اندازی می‌شود/ 650 مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست داریم

سیلاب به 9 راه روستایی و اصلی در قلعه گنج خسارت زد

افزون بر 42 هزار نخ سیگار قاچاق در جیرفت کشف شد

4500 نفر مشکوک به مالاریا در جیرفت مورد آزمایش قرار گرفتند