آخرين مطالب

گزارش ایسنا از بزرگترین عملیات مرمتی کشور در کرمان فرهنگي

گزارش ایسنا از بزرگترین عملیات مرمتی کشور در کرمان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - بافت های تاریخی یکی از ارکان ارزشمند و هویت بخش در شهرهای دنیا می باشند. عناصر، بناها و نحوه شکل گیری و شبکه های عبور و مرور در هر بافت تاریخی نشان از نحوه زندگی اجتماعی ساکنین آن شهر را دارد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، عدم توجه به یک بافت تاریخی با توجه به گذر زمان، عمر زیاد ابنیه و یا بی توجهی مسئولین می تواند منجر به نابودی فرهنگ و هویت یک جامعه منجر شود. با توجه به گسترش صنعت گردشگری در جهان و اقتصاد مبنی بر توریسم به احیاء و زنده سازی بافتهای تاریخی در کشورهای اروپایی اهمیت شایانی داده شد. بهسازی و باز زنده سازی این گونه بافت ها در پویایی و ماندگاری آنها و همچنین درآمد زدایی از طریق جذب توریست تاثیر به سزایی دارد.
حال در این میان صاحب نظران و منتقدان اعتقاد دارند که بازار بزرگ کرمان، علی رغم جایگاه ویژه‌ای که به لحاظ قدمت تاریخی و جلوه‌های خاص بصری و ویژگی‌های معماری، دارد، به شایستگی در سال های گذشته مورد توجه مسئولین قرار نگرفته و اگرچه در سال‌های دور شاهد مرمت بخشی از دیوارها و دالان ورودی این بنا بوده‌ایم، اما اقدامی که برای مدتی طولانی، ماندگاری جاودانی داشته و کج دار و مریز نباشد، تا قبل از سکانداری «علیرضا رزم حسینی» در مسند استانداری کرمان برای این بازار دنبال نشده بود.
بازار بزرگ کرمان از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه ختم می‌شود و سابقه بازار در کرمان به بیش از 700 سال قبل و به عصر تیموریان و زمانی که عده‌ای دور هم جمع شدند و بازار اختیاری را به عنوان اولین شالوده بازار بزرگ کرمان پی‌ ریزی کردند، بر می‌گردد.
بازار بزرگ کرمان از بازارهای متفاوت تشکیل شده و بیش از 60 درصد آثار تاریخی شهر را در خود جای داده است، گفتنی است که بازار اختیاری را به‌عنوان اولین شالوده بازار بزرگ کرمان پی‌ریزی کردند.
این بازار طولانی‌ترین راسته بازار ایران محسوب می‌شود و این اثر در تاریخ 25 اردیبهشت 1380 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
بازار بزرگ کرمان شامل قسمت‌های مختلفی است که برخی از آن‌ها مانند بازار وکیل، بازار اختیاری، بازار گنجعلی خان و ... قسمتی از راسته بازار هستند و برخی دیگر مانند بازار قلعه و بازار سردار و ... بصورت راسته‌های متقاطع با راسته بازار هستند و یا تیمچه‌هایی‌اند که به بازار بزرگ راه دارند. این قسمت‌ها شامل؛ بازار ارگ، چهار سوق گنجعلی خان، بازار گنجعلی خان، بازار اختیاری، بازار وکیل کرمان، بازار سردار، بازار مظفری، بازار قلعه محمود، بازار میدان قلعه، بازار مسگری، بازار زرگری و بازار کفاش‌ها هستند.

از دیگر بخش‌‌های بازار کرمان، چهارسوق‌‌هایی است که این بازار را به دیگر بازارهای فرعی ارتباط می‌دهد؛ نظیر چهارسوق گنجعلی‌ خان که محل تقاطع دو راسته بازار است و در گذشته یکی از پرترافیک‌ترین نقاط تجاری شهر کرمان بوده است.
اما این بزرگترین راسته بازار تاریخی کشور با 700 سال قدمت در دل بافت تاریخی شهر کرمان، با بی مهری های مزمن و نگهداری های غیراصولی در سالیان سال، زخم های بیشماری بر پیکره این اثر کم نظیر فرهنگی و تاریخی گذاشته بود که نمونه بارز آن را می توان به آتش سوزی مردادماه سال 89 در کاروانسرای جر بازار کرمان به دلیل مشکلات ناشی از سیستم برق کشی این مجموعه اشاره کرد که در این راستا کار مرمت این بنای تاریخی و اقتصادی شهر کرمان با پیگیری های «علیرضا رزم حسینی» استاندار وقت کرمان با کف سازی و اصلاح شبکه برق آغاز شد.
بزرگترین عملیات مرمتی کشور در کرمان
" مجتبی شفیعی" مدیر حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان در این خصوص به ایسنا می‌گوید: آثار قدیمی همواره تعمیر می‌شدند و اگر تعمیر و نگهداری در ادوار مختلف صورت نمی گرفت، امروز این آثار جاودان به دست ما نمی‌رسیدند و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دوره‌های مختلف مرمت بازار بزرگ کرمان را به شیوه علمی انجام داده است.
وی از مرمت و تعمیر بازار کرمان در ادوار مختلف سخن گفت و ادامه داد: دور میدان گنجعلی‌خان حدود 100 حجره بوده است که در دهه 50 تخریب شده بودند که با پیگیری های صورت گرفته در ادوار مختلف توسط میراث فرهنگی به شکل امروزی مرمت شدند ضمن آنکه بازار گنجعلی‌خانه که در ضلع جنوبی میدان گنجعلی‌خان نیز قرار دارد، در دوره‌ای سقف‌های آن به صورت کامل مرمت و بازسازی و در بخش‌های فرعی بازار در راسته‌هایی همچون بازار کفاش‌ها، قلعه محمود، بازار زرگها، میدان قلعه و ... نیز در گذشته عملیات مرمتی در آنها صورت گرفته بود.
مدیر حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان با بیان این مطلب که مرمت و بازسازی که در سال‌های اخیر صورت گرفت ادامه عملیات مرمت‌های قبلی بوده است، تصریح کرد: عملیات کف‌سازی بازار از میدان ارگ تا ابتدای بازار اختیاری در دهه 80 انجام شد.
وی به بازسازی‌ها و مرمت‌های بازار شهرکرمان از سال 1392 در دوران مهندس رزم حسینی استاندار وقت کرمان اشاره کرد و افزود: می‌توان ادعا کرد که مرمت و بازسازی که در سال 92 در بازار کرمان آغاز شد، یک عملیات مرمت بی نظیر شامل کف‌سازی، بدنه‌سازی راسته اصلی بازار و تعویض درب‌ها بوده، یکی از بزرگترین پروژه‌های مرمتی کشور بوده و اگر این موضوع را با چند دوره پروژه مرمت و بازسازی بازار کرمان در دوره‌های مختلف از نظر حجمی و ریالی مقایسه کنیم، به بزرگی این پروژه پی خواهیم برد.

شفیعی با تاکید برآنکه در استان کرمان بزرگترین عملیات مرمتی، اجرای پروژه مرمت و بدنه‌سازی بازار کرمان بوده است، اظهار کرد: بازار کرمان در دوره‌های زمانی مختلف ساخته شده است که نشان از عظمت و تاثیر گذار بودن این بنای تاریخی در اقتصاد جنوب شرق کشور را دارد به‌طورمثال بازار گنجعلی‌خان که از چهارسو آغاز و تا بعد از کاروانسرای گنجعلی‌خان ادامه دارد، در دوره صفوی؛ بازار وکیل در دوره قاجاریه؛ بازار مظفریه در دوره آل مظفر و ... احداث شده‌اند.
وی زنده بودن بازار کرمان را یکی از مزایای آن دانست و بیان کرد: بازار کرمان پویا و فعال است و اکنون به دست ما رسیده است.
مدیر حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان، بازار کرمان را با طول یک کیلومتر، طولانی‌ترین راسته بازار خطی و وسعتی جهان دانست و عنوان کرد: تجربه نشان داده که هر بنایی که مورد مرمت و رسیدگی قرار گیرد، تعداد بازدید کنندگان آن افزایش پیدا خواهد کرد.
وی با بیان اینکه باغ شاهزاده ماهان کرمان و مجموعه گنجعلی‌خان دو مکان با بیشترین بازدیدها در کرمان می باشند، اضافه کرد: با توجه به اینکه مجموعه گنجعلی‌خان در قلب بازار کرمان قرار دارد و بیشترین بازدیدها را به خود اختصاص داده است، در نتیجه در می‌یابیم که بازدید کنندگان بازار کرمان بسیار زیاد می‌باشند.
شفیعی با بیان این مطلب که گردشگران خارجی از وضعیت کنونی بازار کرمان ابراز رضایت دارند، اظهار کرد: معماری بازار کرمان برای گردشگران خارجی تازگی دارد.
وی خطاب به کسبه بازار گفت: انتظار داریم کسبه بازار در نگهداری و تعمیر بازار کمک حال شهرداری و میراث کرمان بوده و به آن آسیبی نرسانند.
مدیر حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه یادرگاری نویسی روی بدنه تاریخی یکی از پدیده‌های زشتی است که با آن سر و کار داریم، لذا کسبه نباید اجازه بدهند روی بدنه تاریخی تبلیغاتی نوشته شود، ضمن آنکه یادگاری نویسی یا تبلیغات روی بدنه تاریخی پیگرد قانونی دارد مطرح کرد: همچنان عملیات تعمیر و نگهداری بازار بزرگ کرمان ادامه دارد و اکنون نیز کارگاه مرمتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در میدان قلعه محمود فعال است و براساس اعتباراتی که در در سال آینده این مهم اختصاص داده می شود، مرمت بازار و مجموعه‌های پیرامون آن ادامه خواهد داشت.
هزینه 10 میلیارد تومانی مرمت و بازسازی بازار کرمان
به گزارش ایسنا، "مهران عالم‌زاده" شهردار کرمان نیز در خصوص بازسازی بازار کرمان به ایسنا گفت: پروژه بازسازی و مرمت بازار کرمان در 30 شهریورماه سال 94 آغاز و تا 14 شهریورماه سال 97 نیز ادامه داشته است و در بین آن نیز تعطیلی‌های به دلایل مختلف وجود داشته است.
وی از هزینه کرد 10 میلیارد تومان برای مرمت و بازسازی مجموعه بازار و میدان ارگ خبر داد و تاکید کرد: کسبه فقط هزینه درب‌های فلزی مغازه‌های خود را پرداخت کرده‌اند و هیچ هزینه دیگر از آنها اخذ نشده است.
شهردار کرمان با بیان این مطلب که عملیات بازسازی و مرمت سقف را سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و کف‌سازی و بدنه‌سازی را شهرداری انجام داده است، تصریح کرد: تعمیر شبکه آب و برق را نیز ادارات مربوطه انجام داده‌اند.

کسبه: راضی هستیم
آقای "شهریاری" یکی از کسبه‌های بازار مس‌گری به ایسنا می‌گوید: میدان گنجعلی‌خان تا قبل از نورپردازی‌ها بسیار تاریک بود و دیگر در زمستان‌ها از ساعت 5 عصر و تابستان‌ها از ساعت 7 شب به علت تاریکی کسی به این میدان سر نمی زد اما اکنون مردم تا پاسی از شب در میدان حضور می‌یابند و این مهم نیز باعث شده است که ما شب‌ها نیز مشتری داشته باشیم.
همچنین آقایان " سلطانی و نامجو" از دیگر کسبه‌های بازار میدان قلعه با بیان این مطلب که بابت بازسازی و مرمت بازار کرمان هیچ هزینه‌ای پرداخت نکرده‌ایم به خبرنگار ایسنا گفتند: در دوره استانداری «علی رضا رزم‌حسینی» کف‌سازی، مرمت سقف و نورپردازی بازار انجام شد که از این بابت بسیار راضی هستم.
به گزارش ایسنا، آقای "مظفری" یکی دیگر از کسبه‌های بازار وکیل نیز به ایسنا گفت: بازسازی سقف بازار ناقص مانده اما کف‌سازی این قسمت آن به‌صورت کامل انجام شده ، همچنین نورپردازی آن در جذب افراد در شب‌ها به بازار نیز کمک شایانی کرده است.
همچنین آقای"صابری" یکی دیگر از کسبه بازار وکیل با بیان این مطلب که هزینه تعویض درب مغازه را خودمان داده‌ایم، عنوان کرد: مرمت سقف و کف‌سازی که صورت گرفته وضعیت بازار را نسبت به گذشته بهتر کرده است.
"محسن محمدی" یکی دیگر از کسبه قیصریه اول(ملا محمد صالح) از تعمیرات بازار در دوران «علی رضا رزم‌حسینی» سخن به میان آورد و بیان کرد: سقف این قسمت از بازار بسیار خراب بود که در این دوره علاوه بر کف‌سازی، بدنه‌سازی و تعویض درب مغازه‌ها (که فقط هزینه درب را از خود کسبه گرفتند)، سقف نیز مرمت و بازسازی شد.

گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر
عکس از «ساره تجلی» عکاس ایسنا منطقه کویر
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خانه لیدی گاگا و کیم کارداشیان در آتش مهیب کالیفرنیا سوخت!

تعظیم سالار عقیلی به صبوری و متانت زلزله‌زدگان کرمانشاه

اختتامیه جشنواره فیلم های کوتاه با حضور مهتاب کرامتی

همه چیز درباره محمد علی کشاورز؛ از کودکی تاکنون + عکس

خبرنگار ایرنا رتبه برتر جشنوار مطبوعات و رسانه ها کرمان را کسب کرد

مطالبات فرهنگیان پیگیری شود

خبر هیجان‌انگیز برای هواداران «بازی تاج و تخت» game of thrones

تئاتر کرمان در مسیر رشد قرار دارد

رقابت رسانه ها در کرمان تاثیرگذار است

استمرار فعالیت های فرهنگی جامعه را شاداب می کند

تکه‌های سردر بیمارستان شهید باهنر را بدهید تا بازسازیش کنیم

این فیلم ها را موقع غذا خوردن نگاه نکنید!! (قسمت 2)

رالی نیوشا ضیغمی و کامبیز دیرباز کنار بازیگر زن لبنانی + عکس

ایرنا در انجام رسالت کاری خود موفق عمل کرده است

دعوت الناز شاکردوست برای دیدن یک فیلم در سینما + عکس

آغاز مرمت بنای نصرت الرعایا شهرستان ارزوئیه

بیمه خبرنگاران خبرگزاری ها تا دو ماه آینده

بازگشت گروه دخترانه «اسپایس گرلز» بدون «ویکتوریا بکهام»

هشدار: این فیلم به هیچ وجه کمدی نیست!

ژوله، ویدا جوان، محدثه حیرت در جشنواره فیلمهای کوتاه

سازهایی که با یاد استاد شجریان به نمایش درآمدند + عکس

سردر تاریخی بیمارستان شهید باهنر کرمان مفقود شده است

بیوگرافی ادریس البا، جذاب ترین مرد سال 2018

انتقادهای توهین‌آمیز و حمله شدید مخاطبان به فیلم «خانم یایا»

سریال موفق «خانه‌پوشالی» house of cards با پایانی ناامیدکننده

سوتی عجیب در طراحی پوستر «به وقت شام» در ژاپن! + عکس

300 اقامتگاه بوم گردی در استان کرمان راه اندازی شد

پایان ناامیدکننده سریال موفق «خانه‌پوشالی» house of cards

زمان پخش خندوانه و دو برنامه پرطرفدار دیگر تلویزیون

نمایشگاه کتاب ریگان گشایش یافت

بقای انقلاب به خاطر خون شهداست

الهه حصاری کنار تابلوی نقاشی خودش در نمایشگاه آناهیتا درگاهی

گروه چاووش؛ اولین گروه موسیقی زیرزمینی ایران

الهام پاوه نژاد؛ دختری که خشن و قدرت‌طلب است! + عکس

شاعران جشنواره یادمان ولایت تجلیل شدند

بازیگر هالیوودی که آگهی تسلیت مرگش آماده است!

پای گردشگری کرمان در تبلیغات می‌لنگد

عملیات مرمت خانه آل طاها کوهبنان آغاز شد

جشنواره استانی قصه گویی کرمان در حال برگزاری است

10 فیلم جنجالی که نباید با همسر یا نامزدتان تماشا کنید! (قسمت2)

رضا صادقی در سالن میلاد کنسرت می‌دهد

عموپورنگ: 3 بار عاشق شدم اما جواب رد شنیدم!!

گفتگو با بازیگری که فقط هنرپیشه پسرش شد

اولین عکس از بازیگری لیلا حاتمی در «نهنگ آبی»

بازیگر مشهور از دیدن فرزند تازه به دنیا آمده اش امتناع می کند!! + عکس

حضور فعال دادگستری استان کرمان در نمایشگاه مطبوعات

مدیر کل کتابخانه های عمومی کرمان از برگزاری 1008 برنامه ویژه هفته کتاب خبر داد

بیست و یکمین جشنواره بین‌ المللی قصه‌ گویی در کرمان آغاز به کار کرد

گران ترین بازیگران مرد سینمای ایران چه کسانی اند؟

عکس های دیدنی از اغواگری و درغگویی ویشکا آسایش روی صحنه تئاتر