آخرين مطالب

زمینه روابط مشترک اقتصادی کرمان با دیگر کشورها بررسی شد اقتصادي

زمینه روابط مشترک اقتصادی کرمان با دیگر کشورها بررسی شد

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با هدف، بررسی راهکارهای توسعه همکاری های تجاری و سرمایه گذاری ضمن شرکت در نمایشگاه کیش، زمینه های همکاری 2 جانبه با کشورهای خارجی را در شرایط تحریم مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.
به گزارش ایرنا، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با هدف معرفی پتانسیل های سرمایه گذاری و تجاری استان کرمان در نمایشگاه کیش اینوکس 2018 با همکاری و هماهنگی اتاق ایران، شرکت کرد و فرصت های صادراتی و سرمایه گذاری استان کرمان در بخش های صنعت، معدن، گردشگری، خدمات، کشاورزی و انرژی معرفی و طرح های سرمایه گذاری در هر یک از این بخش ها به سرمایه گذاران داخلی و خارجی ارائه شد.
در حاشیه این نمایشگاه، نشست های مشترک با برخی سفرای کشورهای از جمله اندونزی، پاکستان، آفریقای جنوبی، تاجیکستان و برخی اتاق های مشترک ایران و برخی کشورها برگزار شد.
علاوه بر نمایشگاه، در برنامه ریزی های انجام گرفته برای رویداد Kish Invex2018 هر روز از ساعت 10 صبح لغایت 14، همایش ها و نشست های تخصصی برنامه ریزی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور برپا شد.
یکی از مهمترین نشست ها که توسط اتاق بازرگانی ایران با همکاری وزارت خارجه برگزار شد، بررسی نحوه همکاری شرکت های ایرانی با بنگاه های کوچک و متوسط خارجی SME در شرایط تحریم بود که با محوریت بررسی آخرین وضعیت روابط مالی و بانکی بین ایران و سایر کشورها، ارائه آخرین اطلاعات راجع به عضویت ایران در کنوانسیون های بین المللی نظیر شبکه کسب و کار اروپا و نقش سفارتخانه های داخلی و خارجی در توسعه روابط تجاری ایران در سطوح بین المللی بررسی و مورد ارزیابی قرار گرفت.
در این همایش، نحوه همکاری شرکت های ایرانی با بنگاه های کوچک و متوسط خارجی در شرایط تحریم مورد بررسی قرار گرفت.
نایب رئیس اتاق ایران در حاشیه این نشست با تاکید به اهمیت تقویت بنگاه های کوچک و متوسط یادآور شد که برجام شرایط مناسبی را برای فعالیت بنگاه های ایران در صحنه بین المللی ایجاد کرده است اما متاسفانه این موضوع ادامه پیدا نکرد و امروز عمده نگرانی بنگاه های اقتصادی به امکان تداوم همکاری های تجاری خارجی و وضعیت سرمایه گذاری های انجام شده معطوف می شود.
حسین سلاح ورزی ادامه داد: اروپا در حال تدوین بسته ای است که در قالب آن ساز و کاری را برای بحث نقل و انتقالات مالی و بانکی بین ایران و اروپا تدوین کند و به نظر می رسد امکان تداوم همکاری های تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا بر پایه فعالیت واحدهای کوچک و متوسط وجود دارد.
مدیرکل پایش روابط اقتصادی دوجانبه وزارت امور خارجه کشور نیز در خصوص چالش هایی که ایران با آن ها مواجه است تاکید کرد: تمرکز این چالش ها تنها روی ایران نیست بلکه کشورهای اروپایی هم شاهد برخی تحولات بزرگ در اقتصاد بین الملل هستند.
احمد معصومی فر افزود: ساز و کارهای مالی و نقل و انتقالات بانکی در حال تغییر است و حتی کشورها به دنبال ارزهای جایگزین هستند و در حقیقت خروج آمریکا از برجام و حتی سایر معاملات بین المللی، عامل این تحولات است و باید توجه داشت به دلیل در هم تنیدگی موضوعات اقتصادی و سیاسی اروپا و آمریکا، پیدا کردن راهی برای همکاری با ایران زمانبر است که مقدمات آن در حال انجام است .
وی اظهار داشت: مذاکرات به صورت مستمر انجام می شود و در این خصوص لازم است ارگان های مربوطه در این بخش با هم هماهنگ شده و مدل هایی را برای همکاری با یکدیگر طراحی کنند.
در این همایش عنوان شد با توجه به اینکه بنگاه های کوچک و متوسط 90 درصد اقتصاد اروپا را شامل می شوند، بنابراین توجه به واحدهای کوچک و متوسط برای ادامه همکاری های بین ایران و اروپا در شرایط تحریم، به معنای توجه به بخش کوچکی از اقتصاد جهانی نیست و باید مدل هایی برای همکاری طراحی شود.
همچنین در این همایش پیوستن ایران به شبکه کسب و کار اروپا بسیار مهم مطرح شد زیرا اگر ایران وارد این شبکه شود می تواند از خدمات ویژه آن بهره مند شود و از خدمات آموزشی و مشاوره ای این شبکه نیز استفاده کند و در این شبکه 60 کشور، عضو شبکه کسب و کار اروپا هستند.
پیشنهادات اتاق کرمان نیز برای توسعه همکاری شرکت های کوچک و متوسط ایران با شرکت های متناظر خارجی در شرایط تحریم ارائه شد.
مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران گفت: برای تسهیل روند تجارت شرکت های کوچک و متوسط ایران، پیشنهاد می شود ابتدا درصد ارائه کالای تولیدی یا خدمات به طرف خارجی را بر اساس 100 درصد می توان یک بنگاه اقتصادی تعیین کرد.
معصومه سعید افزود: شرکت های تولیدی وجود دارند که 100 درصد توان خود را می توانند به بازار داخل ارائه دهند و هیچ وابستگی به بنگاه های خارجی ندارند اما شرکت های دیگری وجود دارند که در خصوص تامین ماده اولیه وابستگی به خارج از کشور دارند که معادل همان درصد بایستی ارتباط با خارج را تسهیل کرد.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه یکی از مهمترین موارد تحریم، مساله بانکی و ارتباطات مشترک است، لذا روش تهاتر یا بیع متقابل آسانترین روش برای مبادلات تجاری است.
مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان ادامه داد: در این خصوص می توان ارتباطات تجاری را به شکل یک مثلث تصور کرد که یک راس آن شرکت ایرانی، راس دیگر شرکت خارجی ارائه دهنده خدمات یا مواد اولیه یا ماشین آلات و راس سوم شرکت خارجی دیگر که مصرف کننده تولیدات بنگاه ایرانی است و با شرکت خارجی دیگر ارتباط اقتصادی دارد.
وی گفت: برای این موارد باید صنایع کوچک و متوسط را از منظر فعالیتشان طبقه بندی و در قالب یک انجمن صنفی این روابط را مدیریت کرد تا مساله صدور کالای بی کیفیت و حذف شرکت های ایرانی از بازار اروپایی و همچنین دامپینگ که متاسفانه در بخش خصوصی متداول است، به وجود نیاید.
سعید افزود: ایجاد مرکز مطالعات فناوری با کشورهای اروپایی می تواند در راستای مواردی ازجمله انتقال تکنولوژی و رفع نیازهای فناورانه، تولید و فروش مشترک، تامین مواد اولیه، ایجاد اعتماد برای طرف های خارجی که علاقمند به همکاری و سرمایه گذاری در ایران هستند و تقویت مالی SME های ایرانی بسیار تاثیر گذار باشد.
این نمایشگاه از روز دوشنبه 30 مهر در جزیره کیش آغاز شده است.
7420/ 5054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیش‌بینی ریزش 30 درصدی قیمت مسکن از بهمن ماه

وعده ارزی رییس بانک مرکزی

173 پروژه قابل واگذاری به بخش خصوصی در کرمان وجود دارد

تخصیص 42 درصدی اعتبارات هزینه‌ای بودجه استان/انتقاد از شهرداری‌ها برای عدم پیگیری تبادل موافقتنامه‌ها

رییس جهاد کشاورزی استان: قبول نداریم 90 درصد آب در بخش کشاورزی استان کرمان مصرف می‌شود

احتمال افزایش وام مسکن

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/25 | انگلیس طلا را گران کرد

زمستان مسکن ارزان می‌شود

درخواست واردات جگر

بی‌اطلاعی از عرضه تخم‌مرغ 13 هزار تومانی

1200 کیلومتر راه روستایی فاقد آسفات در جنوب کرمان وجود دارد

تکمیل جاده کرمان، چترود، راور، دیهوک/ اختصاص 100 میلیارد تومان اسناد خزانه به راهداری کرمان

توزیع عادلانه و متوازن سازی بودجه حمل و نقل را در دستور کار داریم

شرایط فاینانس خارجی هشت طرح در کشور اجرایی شد

یکهزارکیلومتر راه آسفالته روستایی در جنوب کرمان ایجاد شده است

11 درصد جابه‌جایی بار کشور توسط شبکه ریلی انجام می شود

توسعه خطوط ریلی نیازمند مشارکت بخش خصوصی است

پرداخت بدهی 400 میلیارد ریالی صندوق فولاد بازنشستگان استان کرمان به مراکز خدمات درمانی استان

معافیت مالیاتی را صفر کنید تا فرار مالیاتی کم شود

دلار وارد کانال 11 هزار تومان شد

عملیات اجرایی راه آهن جیرفت - بم آغاز شد

کرمان از خاک فولاد می‌سازد/ بهمن‌ماه؛ افتتاح چند پروژه بزرگ با حضور رییس جمهور

پل آیت الله هاشمی رفسنجانی کهنوج افتتاح شد

افرادی خائن و فاسد، پول فرهنگیان و منابع مالی آنها را به یغما می‌برند/عدد قابل توجهی از دانش آموزان استان سرانه ندارند

مناطق عشایری ریگان مجهز به شبکه آب و فاضلاب شد

900 واحد صنعتی راکد و نیمه راکد در کرمان فعال می شود

پروژه های عمران شهری کرمان فعال هستند

کالاهای اساسی مردم کرمان تامین شده است

وضعیت اقتصادی کشور به اقدامات درونی نظام بستگی دارد

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

سال آینده نسبتا سال خوبی برای پسته‌داران است

ایرانی‌ها چقدر مالیات بر ثروت دادند؟

بانک‌ها امسال چقدر وام دادند؟

عقد قرارداد تکمیل پروژه فاضلاب شهر کرمان تا 45 روز آینده/ تامین منابع آب پایدار برای طرح های صنعتی و فولادی کرمان

کشت زعفران در استان کرمان افزایش یافت

سلطان سکه بالاخره مجازات شد

هدف اصلی تحریم های دشمن القای ناکارآمدی نظام برای مردم است

بازگشت 558 هکتار اراضی ملی کرمان به بیت المال

واردات 10 میلیون تن کالای اساسی

افزایش 3 برابری قیمت تجهیزات پزشکی

اعطای وام 160 میلیونی مسکن به اعضای بنیاد ملی نخبگان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/22

بر سفره های آب زیرزمینی استان کرمان چه می گذرد؟

300 اقامتگاه بوم گردی در کرمان راه اندازی شد

100 درصد سهام وابسته به نهادهای حمایتی به مردم منتقل شود

دسترسی بانک مرکزی ایران به سوئیفت قطع شد

تخم مرغ وارداتی با نرخ دولتی به بازار می‌آید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/21

سفره مردم 47.5 درصد گران شد