کرمان رصد

آخرين مطالب

زمینه روابط مشترک اقتصادی کرمان با دیگر کشورها بررسی شد اقتصادي

زمینه روابط مشترک اقتصادی کرمان با دیگر کشورها بررسی شد

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با هدف، بررسی راهکارهای توسعه همکاری های تجاری و سرمایه گذاری ضمن شرکت در نمایشگاه کیش، زمینه های همکاری 2 جانبه با کشورهای خارجی را در شرایط تحریم مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.
به گزارش ایرنا، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با هدف معرفی پتانسیل های سرمایه گذاری و تجاری استان کرمان در نمایشگاه کیش اینوکس 2018 با همکاری و هماهنگی اتاق ایران، شرکت کرد و فرصت های صادراتی و سرمایه گذاری استان کرمان در بخش های صنعت، معدن، گردشگری، خدمات، کشاورزی و انرژی معرفی و طرح های سرمایه گذاری در هر یک از این بخش ها به سرمایه گذاران داخلی و خارجی ارائه شد.
در حاشیه این نمایشگاه، نشست های مشترک با برخی سفرای کشورهای از جمله اندونزی، پاکستان، آفریقای جنوبی، تاجیکستان و برخی اتاق های مشترک ایران و برخی کشورها برگزار شد.
علاوه بر نمایشگاه، در برنامه ریزی های انجام گرفته برای رویداد Kish Invex2018 هر روز از ساعت 10 صبح لغایت 14، همایش ها و نشست های تخصصی برنامه ریزی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور برپا شد.
یکی از مهمترین نشست ها که توسط اتاق بازرگانی ایران با همکاری وزارت خارجه برگزار شد، بررسی نحوه همکاری شرکت های ایرانی با بنگاه های کوچک و متوسط خارجی SME در شرایط تحریم بود که با محوریت بررسی آخرین وضعیت روابط مالی و بانکی بین ایران و سایر کشورها، ارائه آخرین اطلاعات راجع به عضویت ایران در کنوانسیون های بین المللی نظیر شبکه کسب و کار اروپا و نقش سفارتخانه های داخلی و خارجی در توسعه روابط تجاری ایران در سطوح بین المللی بررسی و مورد ارزیابی قرار گرفت.
در این همایش، نحوه همکاری شرکت های ایرانی با بنگاه های کوچک و متوسط خارجی در شرایط تحریم مورد بررسی قرار گرفت.
نایب رئیس اتاق ایران در حاشیه این نشست با تاکید به اهمیت تقویت بنگاه های کوچک و متوسط یادآور شد که برجام شرایط مناسبی را برای فعالیت بنگاه های ایران در صحنه بین المللی ایجاد کرده است اما متاسفانه این موضوع ادامه پیدا نکرد و امروز عمده نگرانی بنگاه های اقتصادی به امکان تداوم همکاری های تجاری خارجی و وضعیت سرمایه گذاری های انجام شده معطوف می شود.
حسین سلاح ورزی ادامه داد: اروپا در حال تدوین بسته ای است که در قالب آن ساز و کاری را برای بحث نقل و انتقالات مالی و بانکی بین ایران و اروپا تدوین کند و به نظر می رسد امکان تداوم همکاری های تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا بر پایه فعالیت واحدهای کوچک و متوسط وجود دارد.
مدیرکل پایش روابط اقتصادی دوجانبه وزارت امور خارجه کشور نیز در خصوص چالش هایی که ایران با آن ها مواجه است تاکید کرد: تمرکز این چالش ها تنها روی ایران نیست بلکه کشورهای اروپایی هم شاهد برخی تحولات بزرگ در اقتصاد بین الملل هستند.
احمد معصومی فر افزود: ساز و کارهای مالی و نقل و انتقالات بانکی در حال تغییر است و حتی کشورها به دنبال ارزهای جایگزین هستند و در حقیقت خروج آمریکا از برجام و حتی سایر معاملات بین المللی، عامل این تحولات است و باید توجه داشت به دلیل در هم تنیدگی موضوعات اقتصادی و سیاسی اروپا و آمریکا، پیدا کردن راهی برای همکاری با ایران زمانبر است که مقدمات آن در حال انجام است .
وی اظهار داشت: مذاکرات به صورت مستمر انجام می شود و در این خصوص لازم است ارگان های مربوطه در این بخش با هم هماهنگ شده و مدل هایی را برای همکاری با یکدیگر طراحی کنند.
در این همایش عنوان شد با توجه به اینکه بنگاه های کوچک و متوسط 90 درصد اقتصاد اروپا را شامل می شوند، بنابراین توجه به واحدهای کوچک و متوسط برای ادامه همکاری های بین ایران و اروپا در شرایط تحریم، به معنای توجه به بخش کوچکی از اقتصاد جهانی نیست و باید مدل هایی برای همکاری طراحی شود.
همچنین در این همایش پیوستن ایران به شبکه کسب و کار اروپا بسیار مهم مطرح شد زیرا اگر ایران وارد این شبکه شود می تواند از خدمات ویژه آن بهره مند شود و از خدمات آموزشی و مشاوره ای این شبکه نیز استفاده کند و در این شبکه 60 کشور، عضو شبکه کسب و کار اروپا هستند.
پیشنهادات اتاق کرمان نیز برای توسعه همکاری شرکت های کوچک و متوسط ایران با شرکت های متناظر خارجی در شرایط تحریم ارائه شد.
مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران گفت: برای تسهیل روند تجارت شرکت های کوچک و متوسط ایران، پیشنهاد می شود ابتدا درصد ارائه کالای تولیدی یا خدمات به طرف خارجی را بر اساس 100 درصد می توان یک بنگاه اقتصادی تعیین کرد.
معصومه سعید افزود: شرکت های تولیدی وجود دارند که 100 درصد توان خود را می توانند به بازار داخل ارائه دهند و هیچ وابستگی به بنگاه های خارجی ندارند اما شرکت های دیگری وجود دارند که در خصوص تامین ماده اولیه وابستگی به خارج از کشور دارند که معادل همان درصد بایستی ارتباط با خارج را تسهیل کرد.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه یکی از مهمترین موارد تحریم، مساله بانکی و ارتباطات مشترک است، لذا روش تهاتر یا بیع متقابل آسانترین روش برای مبادلات تجاری است.
مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان ادامه داد: در این خصوص می توان ارتباطات تجاری را به شکل یک مثلث تصور کرد که یک راس آن شرکت ایرانی، راس دیگر شرکت خارجی ارائه دهنده خدمات یا مواد اولیه یا ماشین آلات و راس سوم شرکت خارجی دیگر که مصرف کننده تولیدات بنگاه ایرانی است و با شرکت خارجی دیگر ارتباط اقتصادی دارد.
وی گفت: برای این موارد باید صنایع کوچک و متوسط را از منظر فعالیتشان طبقه بندی و در قالب یک انجمن صنفی این روابط را مدیریت کرد تا مساله صدور کالای بی کیفیت و حذف شرکت های ایرانی از بازار اروپایی و همچنین دامپینگ که متاسفانه در بخش خصوصی متداول است، به وجود نیاید.
سعید افزود: ایجاد مرکز مطالعات فناوری با کشورهای اروپایی می تواند در راستای مواردی ازجمله انتقال تکنولوژی و رفع نیازهای فناورانه، تولید و فروش مشترک، تامین مواد اولیه، ایجاد اعتماد برای طرف های خارجی که علاقمند به همکاری و سرمایه گذاری در ایران هستند و تقویت مالی SME های ایرانی بسیار تاثیر گذار باشد.
این نمایشگاه از روز دوشنبه 30 مهر در جزیره کیش آغاز شده است.
7420/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آپارتمان‌های 10 ساله تهران چند می‌ارزند؟

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

حق مسکن کارگران چقدر می‌شود؟

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته‌های حمایتی

اعتبارات ملی و استانی با عدالت توزیع شود

شاخص های توسعه در جنوب کرمان بهبود می یابد

صادرکننده ها در کنار دولت باشند

طرح آبرسانی به قلعه گنج به بهره برداری رسید

بودجه جنوب استان کرمان مستقل شود

آیا می‌دانید برای جبران عقب ماندگی‌های جنوب استان کرمان به چه میزان اعتبار نیاز است؟

تا 2 سال آینده شاخص های توسعه جنوب استان را به حد متوسط می‌رسانیم

امروز با یک پدیده شوم آمریکایی (ترامپ) مواجه هستیم/در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکل هستیم

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

ظرفیت بی نظیر بازار افغانستان در مبادلات تجاری کرمان

چگونه می‌توان در تهران نشست و برای مناطق محروم برنامه ریزی کرد؟/بعد از پایان این دولت هیچ مسئولیتی را قبول نمی‌کنم

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

آب شرب سالم رهاورد انقلاب اسلامی برای روستاهای کرمان

معاون رئیس جمهوری از پل « سرجاز » جیرفت دیدن کرد

686 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های جنوب کرمان مصوب شد

معاون رئیس جمهوری وارد جیرفت شد

حجم صادرات کرمان به افغانستان 19 میلیون دلار است

نیازهای کرمان با ارز صادرات تامین می شود

نوبخت: بانک ها تسهیلات کشاورزی را تمهیل کنند

چابهار فرصت جدیدی برای رشد تجارت ایران و افغانستان

از کاهش میزان تجارت ایران و افغانستان تا اعلام نیاز کالاهای کشور افغانستان

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور وارد جیرفت شد

تعریف 16 پروژه با اعتبار 686 میلیارد تومان برای توسعه جنوب استان کرمان

افزایش 1000 مگاواتی ظرفیت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان سال

تشکیل میز افغانستان در اتاق کرمان/19 میلیون دلار صادرات کرمان به افغانستان

شکل‌گیری پول مشترک در جهان اسلام

سهم 4.8 درصدی استان کرمان از صادرات غیرنفتی کشور/کرمان قطب فولاد کشور در آینده نزدیک

به اتحادیه اروپا چشم امید ندوخته‌ایم

4500 میلیارد تومان؛ ارزش بسته حمایتی واریزی از سوی دولت در مرحله اول/آماده سازی پرداخت مرحله دوم

4000 رودباری از سال آینده یارانه می‌گیرند/خاک پای مردم و محرومین هستیم

صلح و سازش در اختلافات کارگری و کارفرمایی هدف دولت است

450 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کرمان پرداخت شد

قانون مشاغل سخت و زیان آور نیازمند بازنگری است

نیروگاه خورشیدی آراد سیرجان به بهره برداری رسید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

آیین نامه های حفاظت فنی و بهداشت کار بازنگری می شود

9 محصول فولادی جدید در کشور تولید شد

کاهش تلفات جانی در معادن با تکنولوژی های روز امکان پذیر است

پنج هزار نیروگاه خورشیدی در کشور راه اندازی می شود

محیط کارهای سخت و زیان آور باید استاندارد سازی شود

معیشت کارگران نیاز به توجه جدی دارد

برنامه های سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان اعلام شد

موافقت وزارت راه و شهرسازی با اختصاص 5000 تن قیر برای شهر کرمان