کرمان رصد

آخرين مطالب

زمینه روابط مشترک اقتصادی کرمان با دیگر کشورها بررسی شد اقتصادي

زمینه روابط مشترک اقتصادی کرمان با دیگر کشورها بررسی شد

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با هدف، بررسی راهکارهای توسعه همکاری های تجاری و سرمایه گذاری ضمن شرکت در نمایشگاه کیش، زمینه های همکاری 2 جانبه با کشورهای خارجی را در شرایط تحریم مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.
به گزارش ایرنا، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با هدف معرفی پتانسیل های سرمایه گذاری و تجاری استان کرمان در نمایشگاه کیش اینوکس 2018 با همکاری و هماهنگی اتاق ایران، شرکت کرد و فرصت های صادراتی و سرمایه گذاری استان کرمان در بخش های صنعت، معدن، گردشگری، خدمات، کشاورزی و انرژی معرفی و طرح های سرمایه گذاری در هر یک از این بخش ها به سرمایه گذاران داخلی و خارجی ارائه شد.
در حاشیه این نمایشگاه، نشست های مشترک با برخی سفرای کشورهای از جمله اندونزی، پاکستان، آفریقای جنوبی، تاجیکستان و برخی اتاق های مشترک ایران و برخی کشورها برگزار شد.
علاوه بر نمایشگاه، در برنامه ریزی های انجام گرفته برای رویداد Kish Invex2018 هر روز از ساعت 10 صبح لغایت 14، همایش ها و نشست های تخصصی برنامه ریزی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور برپا شد.
یکی از مهمترین نشست ها که توسط اتاق بازرگانی ایران با همکاری وزارت خارجه برگزار شد، بررسی نحوه همکاری شرکت های ایرانی با بنگاه های کوچک و متوسط خارجی SME در شرایط تحریم بود که با محوریت بررسی آخرین وضعیت روابط مالی و بانکی بین ایران و سایر کشورها، ارائه آخرین اطلاعات راجع به عضویت ایران در کنوانسیون های بین المللی نظیر شبکه کسب و کار اروپا و نقش سفارتخانه های داخلی و خارجی در توسعه روابط تجاری ایران در سطوح بین المللی بررسی و مورد ارزیابی قرار گرفت.
در این همایش، نحوه همکاری شرکت های ایرانی با بنگاه های کوچک و متوسط خارجی در شرایط تحریم مورد بررسی قرار گرفت.
نایب رئیس اتاق ایران در حاشیه این نشست با تاکید به اهمیت تقویت بنگاه های کوچک و متوسط یادآور شد که برجام شرایط مناسبی را برای فعالیت بنگاه های ایران در صحنه بین المللی ایجاد کرده است اما متاسفانه این موضوع ادامه پیدا نکرد و امروز عمده نگرانی بنگاه های اقتصادی به امکان تداوم همکاری های تجاری خارجی و وضعیت سرمایه گذاری های انجام شده معطوف می شود.
حسین سلاح ورزی ادامه داد: اروپا در حال تدوین بسته ای است که در قالب آن ساز و کاری را برای بحث نقل و انتقالات مالی و بانکی بین ایران و اروپا تدوین کند و به نظر می رسد امکان تداوم همکاری های تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا بر پایه فعالیت واحدهای کوچک و متوسط وجود دارد.
مدیرکل پایش روابط اقتصادی دوجانبه وزارت امور خارجه کشور نیز در خصوص چالش هایی که ایران با آن ها مواجه است تاکید کرد: تمرکز این چالش ها تنها روی ایران نیست بلکه کشورهای اروپایی هم شاهد برخی تحولات بزرگ در اقتصاد بین الملل هستند.
احمد معصومی فر افزود: ساز و کارهای مالی و نقل و انتقالات بانکی در حال تغییر است و حتی کشورها به دنبال ارزهای جایگزین هستند و در حقیقت خروج آمریکا از برجام و حتی سایر معاملات بین المللی، عامل این تحولات است و باید توجه داشت به دلیل در هم تنیدگی موضوعات اقتصادی و سیاسی اروپا و آمریکا، پیدا کردن راهی برای همکاری با ایران زمانبر است که مقدمات آن در حال انجام است .
وی اظهار داشت: مذاکرات به صورت مستمر انجام می شود و در این خصوص لازم است ارگان های مربوطه در این بخش با هم هماهنگ شده و مدل هایی را برای همکاری با یکدیگر طراحی کنند.
در این همایش عنوان شد با توجه به اینکه بنگاه های کوچک و متوسط 90 درصد اقتصاد اروپا را شامل می شوند، بنابراین توجه به واحدهای کوچک و متوسط برای ادامه همکاری های بین ایران و اروپا در شرایط تحریم، به معنای توجه به بخش کوچکی از اقتصاد جهانی نیست و باید مدل هایی برای همکاری طراحی شود.
همچنین در این همایش پیوستن ایران به شبکه کسب و کار اروپا بسیار مهم مطرح شد زیرا اگر ایران وارد این شبکه شود می تواند از خدمات ویژه آن بهره مند شود و از خدمات آموزشی و مشاوره ای این شبکه نیز استفاده کند و در این شبکه 60 کشور، عضو شبکه کسب و کار اروپا هستند.
پیشنهادات اتاق کرمان نیز برای توسعه همکاری شرکت های کوچک و متوسط ایران با شرکت های متناظر خارجی در شرایط تحریم ارائه شد.
مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران گفت: برای تسهیل روند تجارت شرکت های کوچک و متوسط ایران، پیشنهاد می شود ابتدا درصد ارائه کالای تولیدی یا خدمات به طرف خارجی را بر اساس 100 درصد می توان یک بنگاه اقتصادی تعیین کرد.
معصومه سعید افزود: شرکت های تولیدی وجود دارند که 100 درصد توان خود را می توانند به بازار داخل ارائه دهند و هیچ وابستگی به بنگاه های خارجی ندارند اما شرکت های دیگری وجود دارند که در خصوص تامین ماده اولیه وابستگی به خارج از کشور دارند که معادل همان درصد بایستی ارتباط با خارج را تسهیل کرد.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه یکی از مهمترین موارد تحریم، مساله بانکی و ارتباطات مشترک است، لذا روش تهاتر یا بیع متقابل آسانترین روش برای مبادلات تجاری است.
مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان ادامه داد: در این خصوص می توان ارتباطات تجاری را به شکل یک مثلث تصور کرد که یک راس آن شرکت ایرانی، راس دیگر شرکت خارجی ارائه دهنده خدمات یا مواد اولیه یا ماشین آلات و راس سوم شرکت خارجی دیگر که مصرف کننده تولیدات بنگاه ایرانی است و با شرکت خارجی دیگر ارتباط اقتصادی دارد.
وی گفت: برای این موارد باید صنایع کوچک و متوسط را از منظر فعالیتشان طبقه بندی و در قالب یک انجمن صنفی این روابط را مدیریت کرد تا مساله صدور کالای بی کیفیت و حذف شرکت های ایرانی از بازار اروپایی و همچنین دامپینگ که متاسفانه در بخش خصوصی متداول است، به وجود نیاید.
سعید افزود: ایجاد مرکز مطالعات فناوری با کشورهای اروپایی می تواند در راستای مواردی ازجمله انتقال تکنولوژی و رفع نیازهای فناورانه، تولید و فروش مشترک، تامین مواد اولیه، ایجاد اعتماد برای طرف های خارجی که علاقمند به همکاری و سرمایه گذاری در ایران هستند و تقویت مالی SME های ایرانی بسیار تاثیر گذار باشد.
این نمایشگاه از روز دوشنبه 30 مهر در جزیره کیش آغاز شده است.
7420/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونق تولید با همکاری دستگاههای اجرایی و غیر دولتی محقق می شود

110 کیلومتر راه روستایی در رفسنجان احداث شد

برای «رونق تولید» باید به پیشنیازها توجه کرد

در سال «رونق تولید»، موسسات مالی عمومی و بانک‌ها به کمک واحدهای تولیدی بشتابند

کاشت بذرِ اشتغال در جنوب کرمان

اعتبارات جاری دستگاه های اجرایی کرمان 503 میلیارد تومان است

کسری اعتبارات مربوط به هزینه های جاری است

بخشی از مالیات پرداختی به استان برگشت داده شود

کسری 42 میلیاردی بودجه جاری استان به دلیل بی‌انضباطی سیستم برنامه ریزی و بودجه ریزی

ردیابی آفت سرخرطومی خرما در جنوب کرمان ادامه دارد

هشت کمپ نوروزی راهداری در جنوب کرمان راه اندازی شد

73 درصد خانوارهای استان کرمان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مندند

راه‌اندازی 70 پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مسافران نوروزی در استان کرمان

عرضه مرغ سال آینده کیلویی 13400 تومان!/گوشت‌های گرم وارداتی در کرمان فقط 10 روز تاریخ انقضاء دارند

توزیع 13 تن گوشت منجمد و 560 تن شکر از فردا در کرمان

دستگیری 16 نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی/واریز مبلغ 99999999999999 ریال از یکی از بانک‌های کشور به یک شرکت صوری

کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند

سامانه صدور بارنامه در کهنوج راه اندازی شد

چیزی عاید استان از فروش معادن نمی‌شود

53 درصد از هدف استان در واگذاری پروژه‌های بخش دولتی محقق شد/احتمال تخصیص 100 درصدی اعتبارات هزینه‌ای

کلاف سردرگم افزایش قیمت‌ها در سایه نبود نظارت‌ها/ شکر 8 هزار تومانی در کرمان!

53 درصد از هدف استان در واگذاری پروژه‌های بخش دولتی محقق شد

380 تن میوه شب عید در جنوب کرمان ذخیره شده است

ماجرای مشخص نبودن 7000 تن شکر اختصاص داده به استان کرمان چی بود؟

پرورش بز کرکی رایینی در کرمان با مشکلاتی روبرو است

هر روز کاری یک روستا در استان کرمان از نعمت گاز طبیعی بهر‌ه‌مند شدند

جمع‌آوری 12 میلیارد و 200 میلیون تومان کمک‌های مردمی در استان کرمان در 10 ماهه امسال

قیمت مرغ فقط 11500 تومان/تقاضای اضافه کردن 50 تن گوشت گرم به سهمیه استان

پرورش بز کرکی رایینی در کرمان با مشکلاتی روبرو است

750 هکتار اراضی ملی کرمان رفع تصرف شد

70 درصد باغات پسته رفسنجان صرفه اقتصادی ندارند

تعطیلات زیاد به بنیان اقتصادی کشور خسارت می‌زند

قیمت میوه نوروز در کرمان تصویب شد

سند کاداستر افزون بر هشت میلیون هکتار از اراضی کرمان صادر شد

سالانه 14 میلیارد دلار کالای اساسی وارد کشور می شود

اعلام قیمت میوه شب عید در کرمان

آغاز تحولات اقتصادی در سال 98/تشریح اشتباهات فاحش دولت در حوزه اقتصادی

از پروژه‌های عمرانی شهر کرمان چه خبر؟

تله ‌کابین کرمان آخر اسفند ماه به صورت آزمایشی بهره‌ برداری می ‌شود

قیمت آجیل بین 45 تا 110 هزار تومان/کاهش 15 درصدی قیمت آجیل و خشکبار در سال آینده

استقبال کم رنگ از بیمه محصولات کشاورزی و دامی در جنوب کرمان

تعطیلی یک چهارم واحدهای پوشاک کرمان

توزیع مرغ منجمد با قیمت کیلویی 10 هزار و 500 تومان در سطح استان از 2 روز آینده

تعطیلی یک چهارم واحدهای پوشاک کرمان/تصمیمات نادرست «ندار» را به «ندار»، «بدهکار» و «گرفتار» تبدیل کرد

مسئولان ریشه گرانی های داخلی را رفع کنند

نظر فعالان اقتصادی برای قانون گذاری گرفته شود

600 میلیارد ریال اعتبار بین شهرداری های جیرفت توزیع شد

60 درصد جمعیت استان در چهار دهک پایین جامعه

40 درصد برق تولیدی استان وابسته به آب است

تامین مالی پاشنه آشیل فعالیت های اقتصادی در استان کرمان است