آخرين مطالب

اندر حکایت عمران شهری کرمان

از طلا بودن پشیمان گشته ایم ... اقتصادي

از طلا بودن پشیمان گشته ایم ...

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - پس از گذشت حدود چهار سال از اجرای طرح های عمران شهری در کرمان، به سرانجام نرسیدن اغلب این طرح ها موجب شده کرمانی ها شرایط حداقلی رفت و آمد قبلی را هم از دست بدهند و به تکرار این ضرب المثل بپردازند که از طلا بودن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید.
به گزارش ایرنا، از زمان آغاز به کار طرح های عمرانی در کرمان علاوه بر نصب روزشمار معکوس افتتاح طرح، بخصوص در میدان آزادی به عنوان اصلی ترین میدان شهر کرمان، قول و وعده هایی نیز از سوی مسئولان در راستای افتتاح طرح ها عنوان می شد که البته تقریبا بخش زیادی از آنها به وقوع نمی پیوست.
کرمانی ها بعد از آغاز طرح های عمرانی به طور همزمان و با اراده دولتمردان مشکلات عدیده رفت و آمد، ترافیک و البته کوچه های جایگزین مسیرهای اصلی را با وجود آسفالت های نامناسب به جان خریدند و در انتظار روزگاری بهتر با اجرا کنندگان طرح ها به نوعی همراهی کردند.
اما انگار این انتظار سنگین نمی خواست به سر آید، خبرنگاران هر روز به نقل مسئولان، خبری جدید را برای افتتاح طرح ها عنوان می کردند که مرهمی بر زخم های دل کرمانی ها بود.
حالا حتی مسافرانی که سالانه گذارشان به کرمان می رسد از اینهمه تعلل در اتمام طرح های عمران شهری گلایه دارند و در تعجب هستند.
اینک کرمان به عنوان یک کلان شهر، چشم به راه اتمام پروژه های شهری است که چند سالی است از زمان آغازین انها می گذرد و وارد فاز استهلاک سرمایه شده است .
سرپرست استانداری کرمان تابستان سال جاری به تعامل دولت با شهرداری، قرارگاه خاتم الانبیاء و سایر دستگاه های مربوطه در راستای افتتاح میدان آزادی این شهر اشاره می کند و می گوید: مقرر شد این پروژه تا پایان مهرماه سال جاری به بهره برداری برسد.
وعده ای که به دلایل زیادی نه تنها در مهرماه که اکنون در آبان ماه هم محقق نشده است.
محمدجواد فدائی، اتمام و بهره برداری از پروژه های شهری را یکی از درخواست های مهم مردم قلمداد می کند و تاکید دارد؛ عملیات اجرایی این پروژه ها باید در اسرع وقت به اتمام برسد.
البته این تاکیدها نتیجه هایی را نیز در بر داشته، مثلا پل ورودی شهرک سیدی طبق وعده قرار بود تا هشتم شهریور ماه به بهره برداری برسد که 15 روز بعد افتتاح شد.
سرپرست استانداری کرمان معتقد است، گاهی در سیستم کاری دولتی احساس می شود صاحب پروژه ها که باید آنها را پیگیری و دنبال کند، مشخص نیستند و این موضوع موجب طولانی شدن روند اجرای پروژه ها می شود.
سرپرست استانداری کرمان همچنین به اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در این استان اشاره کرد و گفت: زمانبندی 224 پروژه اقتصاد مقاومتی در حال اجرای این استان از جمله 157 پروژه دولتی و مابقی بخش خصوص، از سوی دستگاه های متولی اعلام شود.
وی افزود: با اعلام زمانبندی پروژه های اقتصاد مقاومتی اجرای پروژه ها در نشست های مختلف پیگیری می شود که به روند اجرای این طرح ها سرعت می بخشد.
فدائی اظهار داشت: فعالیت های بسیاری توسط دستگاه های اجرایی در راستای برنامه های گفتمان سازی و بازآفرینی شهری استان کرمان انجام شده و نقدها برای رفع اشکالات و تسریع در زمان اجرای پروژه ها مطرح می شود.
سرپرست استانداری کرمان گفت: اقدام مشترک دستگاه های اجرایی در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی نباید موجب موازی کاری شود زیرا نشست های اقتصاد مقاومتی باعث استفاده بهتر از اعتبارات ملی و استانی می شود.
وی عنوان کرد: ستاد بازآفرینی شهری برای اولویت بندی هزینه کرد دستگاه های اجرایی تشکیل شده و با برگزاری این نشست ها اشکالات در اجرای پروژه ها سریعتر برطرف می شود.
فدائی افزود: اخیرا شنیده می شود روند اقتصاد مقاومتی استان کرمان دچار رکود شده که مصداقی ندارد و نشست های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این استان و شهرستان ها طبق روال گذشته در حال برگزاری است و دال بر تحرک و پویایی است .
سرپرست استانداری کرمان با بیان اینکه مشارکت مردم، ضامن موفقیت در پروژه های شهری است، گفت: طولانی شدن طرحهای عمرانی موجب هدررفت سرمایه و استهلاک هزینه ها می شود.
وی ادامه داد: یکی از دلایل طولانی شدن پروژه ها بیش از مدت تعیین شده ناشی از ناکارآمدی سیستم و اشکال در مدیریت پروژه ها است که باید این در جهت اصلاح این امر گام برداشت.
سرپرست استانداری کرمان گفت: زندگی راحت و محیط شهری زیبا و چشم نواز دو ویژگی زندگی شهری است و در کرمان تا رسیدن به این وضعیت فاصله داریم.
وی به نامناسب بودن برخی نماسازی واحدهای مسکونی، مطلوب نبودن فضای سبز معابر اشاره کرد و ادامه داد: طراحی درست یکی از اصول دستیابی به شهر زیبا و راحت است.
فدائی با اشاره به طرح برخی مسائل درباره لزوم و ضرورت اجرای برخی پروژه های شهری، عنوان کرد: باید نتیجه مطالعات مشاور از طریق رسانه‌ ها در اختیار مردم قرار گیرد تا مردم از ابعاد اجرایی پروژه ها آگاه شوند و در صورتی که راضی نشدند مشاور در پروژه‌های بعدی نظرات اصلاحی مردم را مورد توجه ویژه قرار دهد.
** مژده شهردار کرمان
شهردار کرمان نیز مژده می دهد: پروژه های عمران شهری با اقدامات انجام شده از جمله تامین اعتبار، فعال شده و بزودی برخی از این پروژه ها به بهره برداری می رسد.
سید مهران عالم زاده از پیشرفت مطلوب 2 پروژه زیرگذر آزادی و تقاطع غیر همسطح شهید الله دادی (تقاطع ابوذر) خبر داد و افزود: با تامین اعتبار انجام شده، آهن آلات مورد نیاز زیرگذر آزادی خریداری شده و در اختیار پیمانکار پروژه قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: در مورد اجرای تاسیسات روشنایی زیرگذر آزادی نیز بزودی مراحل قانونی شامل انتشار فراخوان و برگزاری مناقصه، انجام و با سرمایه گذاری 30 میلیارد ریالی شهرداری کرمان، روشنایی پل اجرا خواهد شد.
شهردار کرمان عنوان کرد: با برنامه ریزی انجام شده زیرگذر آزادی در ایام الله دهه فجر و پل شهید الله دادی تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
وی در زمینه عملیات اجرایی پروژه تقاطع غیر همسطح شهید الله دادی نیز گفت: فرایند ساخت و نصب سیگمنت های پل شهید الله دادی نیز بصورت مطلوب در جریان است و این پروژه بزرگ شهری تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
حالا کرمان و کرمانی بعد از گذر سالها از زمزمه کلانشهر شدنش چشم به راه اجرای چند پروژه عمران شهری است که باید سالها قبل از این در این استان اجرایی می شدند.
گزارش : نجمه حسنی
3029/ 5054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توزیع عادلانه و متوازن سازی بودجه حمل و نقل را در دستور کار داریم

شرایط فاینانس خارجی هشت طرح در کشور اجرایی شد

یکهزارکیلومتر راه آسفالته روستایی در جنوب کرمان ایجاد شده است

11 درصد جابه‌جایی بار کشور توسط شبکه ریلی انجام می شود

توسعه خطوط ریلی نیازمند مشارکت بخش خصوصی است

پرداخت بدهی 400 میلیارد ریالی صندوق فولاد بازنشستگان استان کرمان به مراکز خدمات درمانی استان

معافیت مالیاتی را صفر کنید تا فرار مالیاتی کم شود

دلار وارد کانال 11 هزار تومان شد

عملیات اجرایی راه آهن جیرفت - بم آغاز شد

کرمان از خاک فولاد می‌سازد/ بهمن‌ماه؛ افتتاح چند پروژه بزرگ با حضور رییس جمهور

پل آیت الله هاشمی رفسنجانی کهنوج افتتاح شد

افرادی خائن و فاسد، پول فرهنگیان و منابع مالی آنها را به یغما می‌برند/عدد قابل توجهی از دانش آموزان استان سرانه ندارند

مناطق عشایری ریگان مجهز به شبکه آب و فاضلاب شد

900 واحد صنعتی راکد و نیمه راکد در کرمان فعال می شود

پروژه های عمران شهری کرمان فعال هستند

کالاهای اساسی مردم کرمان تامین شده است

وضعیت اقتصادی کشور به اقدامات درونی نظام بستگی دارد

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

سال آینده نسبتا سال خوبی برای پسته‌داران است

ایرانی‌ها چقدر مالیات بر ثروت دادند؟

بانک‌ها امسال چقدر وام دادند؟

عقد قرارداد تکمیل پروژه فاضلاب شهر کرمان تا 45 روز آینده/ تامین منابع آب پایدار برای طرح های صنعتی و فولادی کرمان

کشت زعفران در استان کرمان افزایش یافت

سلطان سکه بالاخره مجازات شد

هدف اصلی تحریم های دشمن القای ناکارآمدی نظام برای مردم است

بازگشت 558 هکتار اراضی ملی کرمان به بیت المال

واردات 10 میلیون تن کالای اساسی

افزایش 3 برابری قیمت تجهیزات پزشکی

اعطای وام 160 میلیونی مسکن به اعضای بنیاد ملی نخبگان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/22

بر سفره های آب زیرزمینی استان کرمان چه می گذرد؟

300 اقامتگاه بوم گردی در کرمان راه اندازی شد

100 درصد سهام وابسته به نهادهای حمایتی به مردم منتقل شود

دسترسی بانک مرکزی ایران به سوئیفت قطع شد

تخم مرغ وارداتی با نرخ دولتی به بازار می‌آید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/21

سفره مردم 47.5 درصد گران شد

179 اصله نهال آلوده در جیرفت کشف و معدوم شد

نفت حدود 1 دلار گران شد

موانع و مشکلات احداث پایانه صادراتی محصولات کشاورزی جنوب کرمان بررسی شد

کیفیت مطلوب خرمای کرمان ناشی از وضعیت مناسب آب و هوایی می باشد

قیمت آپارتمان نوساز جهش کرد

منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان 2هزار میلیارد تومان طرح در دست اجرا دارد

بهای هر کیلو گوجه فرنگی گلخانه ای 11 هزار تومان شد

افزون بر 10 هزار تخلف در محورهای ارتباطی جنوب کرمان ثبت شد

خدمات برق شمال کرمان غیر حضوری ارائه می شود

جدیدترین وضعیت بازار گوشت مرغ و ماهی

بازار خودرو؛ استپ وی 132 میلیون تومان شد

هزینه تولید هر کیلو پسته یک میلیون تومان