آخرين مطالب

یک سال انتظار به سر رسید

بارش باران امیدها را زنده کرد/ آغاز فصلی تازه در کرمان سياسي

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - بارندگی های اخیر در شمال، غرب و مرکز کرمان در حالی موجب خوشحالی و نشاط مردم در شمال استان شده که در جنوب هنوز باران بر زمین نباریده و مردم در انتظار پایان خشکسالی هستند.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: طی هفته جاری مردم کرمان بعد از گذشت یک سال شاهد بارش باران در اکثر شهرستانهای بزرگترین استان کشور بودند، بارندگی برای کرمانی ها آنقدر نشاط آور بود که آن ها را به کوهستانها و جنگلهای اطراف شهر کرمان کشاند.
میزان بارندگی ها در برخی از شهرستانهای استان کرمان از جمله رفسنجان، راور، انار و جیرفت، بم و شهرهای شرق کرمان به حدی بود که از مجموع بارشهای سال آبی گذشته بیشتر گزارش شده است.
زمین های کشاورزی مردم کرمان که طی سال گذشته با تانکر آبیاری می شد و یا به دلیل بی آبی در آستانه خشک شدن بود حالا طراوت تازه ای به خود گرفته و مردم بزرگترین استان کشور حالا امید بیشتری دارند که خشکسالی مطلق در استان کرمان که در سال گذشته روی داد پایان یابد.

محمد امینایی محقق حوزه آب در استان کرمان در گفتگو با مهر می گوید: کرمان طبق آماری که مسئولان استان اعلام کرده اند طی سال آبی گذشته جزو سه استان کم آب کشور قرار گرفت و بارندگی نسبت به سال قبل 70 درصد کاهش یافت.
جنوب کرمان تا دی ماه باران نخواهد داشت
وی تصریح کرد: استان کرمان 20 سال گذشته را با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده و اقلیم استان کرمان دست خوش رویدادهای ناخوشایندی چون افزایش فصول گرم سال، کاهش رطوبت، افزایش حداقل دما در فصول مختلف شده است و به دلیل عدم بارندگی و همچنین سد سازی های متعدد روان آبهای موجود در استان کرمان عملا از دست رفته اند که نمونه بارز این اتفاق را می توانیم در تالاب جازموریان ببینیم که به کلی خشک شده است.
امینایی افزود: با وجود بارندگی های اخیر با توجه به خشک شدن زمین و از دست رفتن رطوبت هنوز آب به تالاب جازموریان نرسیده است و این تالاب یک بیابان بی آب و علف است.
وی بیان کرد: طبق بررسی های صورت گرفته از سوی مراجع علمی تغییرات اقلیمی در استان کرمان نمود بیشتری نسبت به استانهای کشور داشته و عملا روی سبک زندگی مردم بومی منطقه تاثیر گذاشته است که نمونه آن بروز طوفانهای شن و ریزگردها به صورت متناوب در شرق استان کرمان است و برای سه روز آینده هم پیش بینی هواشناسی بروز طوفان شن در این مناطق است.
افزایش بارندگی در کرمان
این استاد دانشگاه گفت: خوشبختانه در دو ماه ابتدایی سال آبی جاری شاهد افزایش بارندگی نسبت به سال قبل هستیم اما این افزایش دقیقا مطابق نُرم بارندگی بلند مدت است و نمی توان انتظار داشت که خشکسالی به پایان رسیده باشد.
وی گفت: در جنوب استان کرمان علیرغم فعالیت سامانه بارشی همچنان با مشکلات عمده ای در خصوص کمبود آب مواجه هستیم و پیش بینی می شود در سال جاری نیز این روند ادامه خواهد یافت.
رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: خوشبختانه در هفته جاری شاهد روند مطلوب بارندگی بودیم بطوریکه در برخی از شهرهایی که سال گذشته بارندگی روی نداده بود شاهد بارش های قابل توجه بودیم.
حمیده حبیبی گفت: میزان بارندگی در شهرستانهای شمالی و غرب استان مطلوب بوده است که می توانیم بگوییم به میزان نرمال نزدیک شده است اما تا دی ماه بارندگی در بخشهای جنوبی استان کرمان نخواهیم داشت و انتظار داریم بارندگی در سه ماه انتهایی سال در این شهرستانها روی دهد.
متوسط بارندگی در استان کرمان 17.7 میلیمتر بوده است و متاسفانه برخی از شهرستانهای جنوبی مانند فهرج، ریگان، شهداد و عنبرآباد از این بارشهای محروم مانده اند
وی گفت: متوسط بارندگی در استان کرمان 17.7 میلیمتر بوده است و متاسفانه برخی از شهرستانهای جنوبی مانند فهرج، ریگان، شهداد و عنبرآباد از این بارشهای محروم مانده اند.
وی ادامه داد: امروز موج بارشی کنونی از استان خارج می شود اما موج بعدی در اواخر ماه جاری مجددا وارد استان می شود.
حبیبی گفت: پیش بینی می کنیم در آذرماه نیز در شمال و غرب استان بارندگی های مطلوبی را خواهیم داشت.
وی گفت: در رابر 58، جیرفت 23.4، انار 14، سیرجان 26، کرمان 21، لاله زار 31، بافت 43 میلیمتر بارندگی داشته ایم.

کرمان یخ می زند
وی گفت: امروز (پنجشنبه) بارندگیهای پراکنده ای در ارتفاعات مرکزی داریم اما مردم به ویژه کشاورزان باید خود را برای افت شدید دمای هوا آماده کنند بطوریکه دمای هوا به زیر صفر هم خواهد رسید.
وی بیان کرد: افت دمای هوا بعضا تا 7 درجه نیز روی خواهد داد و در شرق استان کرمان به خصوص در فهرج و ریگان شاهد گرد و خاک خواهیم بود.
در حالیکه در سال گذشته میزان آبگیری سدهای استان کرمان به وضعیت بحرانی رسیده بود اما طبق گزارشهای اولیه ای که منابع طبیعی جنوب کرمان منتشر کرده است حداقل 250 سد کوچک آبگیری شده است که شامل 10 میلیون مترمکعب آب می شود.
طبق این گزارش 30 درصد سدهای کوچک جنوب کرمان آبگیری شده اند.
همچنین گزارشها از وقوع سیلاب و آبگرفتگی شدید در برخی از شهرهای استان کرمان نیز منتشر شده است که خسارتهایی به خصوص در مناطق روستایی به همراه داشته است.
بررسی خسارتهای سیلاب در استان کرمان
مدیر کل مدیریت بحران استان کرمان در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: بارندگی های روزهای اخیر موجب تخریب برخی راهها در جنوب کرمان شد همچنین مواردی از تخریب راهها در راور نیز گزارش شد که بیشترین این خسارتها در فاریاب، اسفندقه، جیرفت و راور و ارزوئیه روی داده است.
سعیدی بیان کرد: خوشبختانه سیلاب هیچ خسارت جانی نداشته است اما تعدادی از خانه های روستایی دچار خسارت شده و 100 راس دام نیز تلف شده است.
وی بیان کرد: از مردم می خواهیم با توجه به افزایش بارندگی ها در سال جاری از حضور در مسیل ها جدا خودداری کنند و هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند.
از مردم می خواهیم با توجه به افزایش بارندگی ها در سال جاری از حضور در مسیل ها جدا خودداری کنند و هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند
وی همچنین از امداد رسانی به عشایر به خصوص در غرب استان کرمان نیز خبر داد و بیان کرد: اقلام مورد نیاز بین این افراد توزیع شده است.
شهر کرمان نیز که چندین ماه شاهد وقوع بارندگی نبود با بارندگی 21 میلیمتری نشاطی دوباره گرفت و هر چند این بارندگیها موجب آبگرفتگی شدید برخی از معابر شد اما این مشکلات هم اکنون رفع شده است.
معاون عمرانی استاندار کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: بارندگی های روزهای اخیر نتوانسته مشکلات ناشی از خشکسالی سال گذشته را رفع کند و امیدواریم با تداوم وضعیت فعلی زمینه برای عبور از مشکلات فراهم شود.
مردم همچنان در مصرف آب صرفه جویی کنند
سید مصطفی آیت اللهی موسوی با اشاره به سالها خشکسالی در کرمان بیان کرد: بسیاری از آبخوانهای استان کرمان به کلی خشک شده اند و برای احیای این خسارتها به سالها زمان و بارندگی مطلوب نیاز است به همین دلیل از مسئولان در سطوح ملی درخواست اعتبارات ملی برای مقابله با خشکسالی در کرمان را داریم.
وی تصریح کرد: مدیریت مصرف آب در کرمان یک نیاز عمومی و جدی است که حتی در فصل سرد سال هم باید توسط مردم اجرا شود.
وی گفت: متاسفانه 11 هزار حلقه چاه غیر مجاز در کناره چاه های مجاز در حال برداشت آب از دشتهای استان کرمان هستند و همین امر وضعیت را بحرانی کرده است که باید با کمک مردم و مسئولان این مشکل مدیریت شود.
وی با اشاره به عدم بارندگی در جنوب و شرق کرمان گفت: این مناطق دقیقا بحرانی ترین مناطق استان کرمان برای تامین آب هستند و امیدواریم در ماههای باقیمانده امسال این کمبود جبران شود.
وی در خصوص خسارت های سیلاب اخیر نیز گفت: این خسارتها با اختصاص بودجه به زودی جبران خواهد شد اما در ابتدا باید برآوردهای اولیه از میزان خسارتها انجام شود.
با وجود سالهای خشکسالی مردم کرمان امیدوارند در سال جاری از شدت بی آبی کاسته شود و طبیعت بار دیگر روی خوش را به مردمی نشان دهد که در استانشان یک چهارم باغهای کشور قرار دارد اما کمترین بارندگی را در سالهای اخیر شاهد بوده اند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عاملان نزاع دسته جمعی در عنبرآباد دستگیر شدند

سرگردانی زائران کرمانی در پایانه مرزی مهران

تشابه اقدام احمدی‌نژاد با محمدرضا شاه

اظهارات ظریف برایش دردسرساز شد

اینفوگرافی؛ شهرداران تهران از ابتدای انقلاب تا امروز

میراث: سردر بیمارستان باهنر تخریب شد/ علوم پزشکی: تکذیب می کنیم

واکنش آخوندی به شهردار شدن حناچی: از پا نمی‌نشینیم

تروج فرهنگ قرآنی در جامعه مورد توجه ویژه قرار گیرد

هشتمین یادواره شهدای صنعت مس و شهدای گمنام برگزار شد

زنگ خطر برای استان کرمان از پاکدشت به صدا در آمد

یادواره 267 شهید شهرستان بافت برگزار می شود

صدور مجوزهای غیرقانونی زیر ذره‌بین دستگاه قضایی

سایه قانون بازنشستگی و دو تابعیتی بر کرمان افتاد/ معمای یک صندلی

558 هکتار اراضی ملی کرمان به بیت المال اعاده شد

بازنشستگان از 27 آبان نباید سمتی داشته باشند

14 استاندار بازنشسته کشور مشخص شدند

میشل اوباما: هرگز ترامپ را نمی‌بخشم

جنجال بر سر 8 میلیون رای احمدی نژاد

میزان مجاز خرید 8 کشور از نفت ایران

"ظریف" آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده را تشریح کرد

زیباسازی بنای تاریخی تخت درگاه قلی‌بیگ در مراحل پایانی است

اختصاص 50میلیارد تومان برای تجهیز کرمان به دوربین‌های پایش تصویری

نجات 3 نفر از چنگال آدم‌ربایان/ 5 نفر دستگیر شدند

حوادث پر تلفات ترافیکی در کشور افزایش یافته است

باتلاق جازموریان در جنوب کرمان باید احیاء شود

5000 جلد کتاب در میان کتابخانه های استان کرمان توزیع می شود

کمبود کپسول گاز در آستانه زمستان/ راه حلی که مشکل ساز شد

مجلس منتظر لایحه افزایش حقوق معلمان و کارگران از سوی دولت است

تحریم ها موجب پیشرفت کشور شده است

مسئولان رویکرد جهادی را سرلوحه امور قرار دهند

ایران خود را آماده صادرات جهانی بنزین می‌کند

وزیر رفاه دولت احمدی‌نژاد بازداشت شد

دمای هوای کرمان کاهش می یابد

دو تابعیتی دکتر «فدایی» را وزارت اطلاعات باید مشخص کند/ احتمال سکانداری «فدایی» بر استانداری کرمان قوت گرفت

آخرین کلمات خاشقجی قبل از قتل چه بود؟

ترامپ با مکرون دوست شد!

تخلف دولت در انتقال مالکیت سهام عدالت به سازمان های حمایتی

قیمت کالاهای اساسی 50 تا 70 درصد افزایش یافت

اولویت نمایندگان حضور استانداری مقتدر با رویکردی اقتصادی است

برگزاری یادواره یک هزار و 319 شهید دانش آموز کرمان

دامن زدن به اختلافات در شرایط تحریم کمک به آمریکا است

آمار وزیر کشور از استانداران بازنشسته

حادثه در کارگاه ساختمانی/ فرد گرفتار در دستگاه بالابر نجات یافت

جایگزینی برای نفت جمهوری اسلامی وجود ندارد

هفدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان کرمان کلید خورد

تایید حکم اعدام یکی از اشرار مسلح مواد مخدر شرق کشور

ابراز تاسف از سرانه پایین مطالعه/کتاب در سبد خانوار قرار گیرد

کرمانی‌ها استاندار بدون حاشیه سیاسی می‌خواهند

جمعه بازار دام و طیور در شهر کرمان راه‌اندازی می شود

تولید گل وگیاه 2 برابر شده است/خودکفایی در تولید درختان خیابانی