کرمان رصد

آخرين مطالب

پتروشیمی کرمان توقف در نقطه صفر اقتصادي

پتروشیمی کرمان توقف در نقطه صفر

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - ایجاد صنعت پتروشیمی در استان کرمان نوید بخش رونق و اشتغال برای این استان است، اما این طرح بزرگ و ملی پس از گذشت چهار سال از دریافت مجوز، همچنان در نقطه صفر متوقف مانده است.
به گزارش ایرنا، کشور ایران با برخورداری از ذخایر و منابع بسیار غنی نفت و گاز، ظرفیت بسیار عظیمی برای ایجاد و استفاده از صنعت استراتژیک پتروشیمی در جهان دارد که استان کرمان با وجود پتانسیل های معدنی، کشاورزی، صنعتی، گردشگری و غیره از مزایای دیگر منابع و ظرفیت های ملی کمتر برخوردار بوده است.
طرح ایجاد صنعت پتروشمی در استان کرمان به اواخر دولت یازدهم بر می گردد و با پیگیری های مسئولان وقت مجوز 2 پتروشیمی برای این استان صادر شد و حتی تا مرحله صدور مجوز خوراک برای پتروشیمی فجر کرمان پیش رفت.
اما طرح پتروشیمی فجر کرمان برغم تمام تلاش ها و وعده های مسئولان تاکنون بجز نصب تابلویی در میان بیابان پیشرفتی نداشته است و در حقیقت می توان گفت که اجرای این پروژه بزرگ ملی در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.
*پای پتروشیمی به کرمان باز شود
مدیرعامل پتروشیمی فجر کرمان گفت: مجتمع پتروشیمی فجرکرمان با مشارکت گسترش انرژی پاسارگاد، مجتمع اقتصادی رفسنجان و شرکت نفت وگاز محمدیان تشکیل شده است.
محمد عباسی افزود: از ابتدای سال 94 با تخصیص خوراک به این مجتمع، عملا فعالیت خود را به منظور شروع عملیات اجرایی با فراهم ساختن زیر ساخت ها از جمله مجوز خوراک، تهیه زمین، تعیین تکلیف آب دوران ساخت و آب زمان بهره برداری، خرید برق موقت برای زمان ساخت و دریافت همه مجوزهای لازم برای ادامه کار آغاز کرد.
وی بیان کرد: با موافقت وزیر نفت مبنی بر افزایش تخصیص خوراک به میزان یک میلیون تن متانول در سال، واحدهای مجتمع شامل تولید متانول از گاز طبیعی تولید اولفین ازمتانول و در نهایت سه واحد پولیمری با استفاده از اولفین محصولات تولید شده خواهند بود.
مدیرعامل پتروشیمی فجر کرمان تصریح کرد: جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده برگاز طبیعی، ایجاد شغل و افزایش اشتغال پایدار با ایجاد زنجیره تولید محصولات پایین دستی، تامین نیاز داخلی و افزایش صادرات غیرنفتی، در نهایت توسعه پایدار با توجه ویژه به محیط زیست و تحکیم بخشی به اقتصاد مقاومتی از جمله اهداف اولیه برای ایجاد مجتمع پتروشیمی در کرمان است.
وی اظهار داشت: نزدیکی به بنادر و آب های آزاد و قرار گرفتن بر سر راه ترانزیت کشور، دسترسی آسان به بازارهای هدف وجود زیر ساخت های موثر در توسعه صنعتی، شبکه حمل و نقل و شبکه ارتباطات و شبکه گاز رسانی و دسترسی به راه آهن کشور از جمله مزایای اجرای این طرح در استان کرمان بشمار می رود.
عباسی ادامه داد: فقدان سرمایه گذاری وزارت نفت در این ناحیه و عطش منطقه به جذب صنعت نفت و پتروشیمی و سایر عوامل مهم دیگر موجب جلب حمایت های همه جانبه مسئولان استان از این صنعت با ارزش شده است.
وی با اشاره به انتخاب محل اجرای طرح در مسیر کرمان به رفسنجان تصریح کرد: سراسر استان مطالعه شده است و پهنه های مختلف بر اساس فاکتور های زیست محیطی و زمین شناسی و اقتصادی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت و در نهایت مکان فعلی از بین مکان های مورد نظر انتخاب شد.
مدیرعامل پتروشیمی فجر کرمان اظهار داشت: با توجه به حجم سرمایه گذاری یک میلیارد و 500 میلیون دلاری طرح، اقدامات فراوانی برای تهیه منابع مالی از خارج انجام شد و نیازهای اولیه برای بدست آوردن ضمات لازم دولتی فراهم گردید.
وی افزود: براثر فشار استکبار جهانی و تحریم های ناعادلانه روند انجام کار با کندی مواجه شده و در حال حاضر برای تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی اقدام شده که با تائید بانک عامل به احتمال زیاد مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.
عباسی با اشاره به برخی بحث های مطرح شده در رابطه با مصرف آب طرح تاکید کرد: در شرایطی که کرمان یکی از استانهای پیشرو در تامین آب از دریاست و امکانات زیرساختی خوبی در این رابطه فراهم شده و برای توجیه انتقال آب گران قیمت دریا نیاز به ایجاد صنعت پتروشیمی است.
وی با اشاره به اشتغالزایی بالا و تاثیر مهم آن در رشد اقتصادی استان کرمان ادامه داد: تاکید می کنم ما نیاز داریم به هر قیمتی پای این صنعت در کرمان باز شود و مسئولان نظام باید خود را موظف به ایجاد پتروشیمی و صنایع وابسته به آن در کرمان بدانند.
*صدور مجوز خوراک پتروشیمی فجر کرمان گام مثبتی برای اجرای طرح است
معاون امور عمرانی استانداری کرمان با اشاره به تاخیر در اجرای طرح پتروشیمی فجر کرمان گفت: با توجه به اینکه سرمایه گذار اصلی طرح شرکت توسعه انرژی پاسارگاد زیر مجموعه بانک پاسارگاد است و حجم سرمایه گذاری اولیه بین چهار تا پنج هزار میلیارد تومان بوده که با توجه به تغییرات قیمت ارز این مبلغ حداقل 2 برابر شده است.
سید مصطفی آیت اللهی موسوی افزود: به دلیل حجم بالای سرمایه گذاری، این پروژه برای فاینانس باید از بانک های خارجی وام دریافت کنند و 20 درصد سهم مختص متقاضی یا سرمایه گذار ایرانی است که تا این لحظه بانک پاسارگاد از پرداخت سهم خود امتناع کرده است.
وی بیان کرد: محصول تولیدی قبلی طرح تولید متانول و مشتقات متانول مثل پلی پروپیلن از گاز طبیعی بوده است که سرمایه گذار تقاضای تغییر محصول را دارد و این مساله نیز طرح را با وقفه مواجه ساخته است.
معاون امور عمرانی استانداری کرمان ادامه داد: طرح جامع زیست محیطی پتروشیمی فجر کرمان برای تصویب به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است ولی در این فاصله سرمایه‌گذار تقاضای تغییر محصولات تولیدی داشت، لذا حدود 2 سال طرح جامع زیست محیطی به تصویب نرسیده و با توجه به پیشرفت 70 درصدی،برای تصویب طرح مذکور سرمایه گذار مجددا باید اقدام کند.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه طرح های جدید پتروشیمی حتما باید در سواحل دریا باشد، صدور مجوز خوراک پتروشیمی فجر کرمان گام بسیار مهم و مثبتی برای اجرای این طرح است.
*نوسانات ارزی مطالعات طرح را به هم ریخت
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت پتروشیمی فجر کرمان گفت: مطالعات اولیه این پروژه توسط شرکت‌های اروپایی و آمریکایی انجام شده است و خوراک پتروشیمی فجر توسط وزارت نفت تامین شده است.
محمد مهدی زاهدی افزود: بخشی از مشکلات پتروشیمی فجر مربوط به داخل استان بود که خوشبختانه حل شد و بحث دیگر فاینانس این پروژه بود.
وی تصریح کرد: در همه مطالعات پتروشیمی فجر براساس ارز سه هزار و 600 تومان محاسبه شده بود که سودآوری زیادی نیز داشت اما پس از نوسانات بازار ارز، مقرر شد که ارز آزاد برای این پروژه تهیه و در نتیجه همه مطالعات به هم خورد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر با صندوق توسعه ملی، بانک پاسارگاد و دولت مذاکراتی در راستای خرید تجهیزات صورت گرفته است و مقرر شد فاینانس به صورت دلار به ازای دلار فاینانس داده شود، ضمن آنکه بانک پاسارگاد نیز به عنوان بانک عامل انتخاب شود.
وی بیان کرد: همه مجوزهای لازم برای تامین خوراک پتروشیمی فجر کرمان صادر شده و حدود 2 ماه قبل همه مراحل تامین خوراک این پتروشیمی نیز به اتمام رسید.
برغم پیگری خبرنگار ایرنا ، مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به عنوان یکی از متولیان اصلی این طرح از اظهار نظر در این خصوص خودداری کردند.
گزارش : داود رجبی
7437/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توزیع 60 تن مرغ در جنوب استان کرمان آغاز شد

168 هکتار زمین در رفسنجان به متقاضیان واگذار شد

تولید در قلعه گنج استان کرمان رونق گرفته است

رخدادهای تلخ و شیرین استان کرمان در سال 97

نیمه فعال یا راکد بودن 60 درصد واحدهای تولیدی استان

تولید و اشتغال آفرینی نباید سیاسی شود/به جای مچ‌گیری در فضای مجازی؛ فرهنگسازی کنیم

توسعه صادرات و ارزآوری؛ در گرو «رونق تولید»/ از طریق بخش معادن می‌توانیم اشتغال و رونق اقتصادی را ایجاد کنیم

رونق تولید با همکاری دستگاههای اجرایی و غیر دولتی محقق می شود

110 کیلومتر راه روستایی در رفسنجان احداث شد

برای «رونق تولید» باید به پیشنیازها توجه کرد

در سال «رونق تولید»، موسسات مالی عمومی و بانک‌ها به کمک واحدهای تولیدی بشتابند

کاشت بذرِ اشتغال در جنوب کرمان

اعتبارات جاری دستگاه های اجرایی کرمان 503 میلیارد تومان است

کسری اعتبارات مربوط به هزینه های جاری است

بخشی از مالیات پرداختی به استان برگشت داده شود

کسری 42 میلیاردی بودجه جاری استان به دلیل بی‌انضباطی سیستم برنامه ریزی و بودجه ریزی

ردیابی آفت سرخرطومی خرما در جنوب کرمان ادامه دارد

هشت کمپ نوروزی راهداری در جنوب کرمان راه اندازی شد

73 درصد خانوارهای استان کرمان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مندند

راه‌اندازی 70 پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مسافران نوروزی در استان کرمان

عرضه مرغ سال آینده کیلویی 13400 تومان!/گوشت‌های گرم وارداتی در کرمان فقط 10 روز تاریخ انقضاء دارند

توزیع 13 تن گوشت منجمد و 560 تن شکر از فردا در کرمان

دستگیری 16 نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی/واریز مبلغ 99999999999999 ریال از یکی از بانک‌های کشور به یک شرکت صوری

کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند

سامانه صدور بارنامه در کهنوج راه اندازی شد

چیزی عاید استان از فروش معادن نمی‌شود

53 درصد از هدف استان در واگذاری پروژه‌های بخش دولتی محقق شد/احتمال تخصیص 100 درصدی اعتبارات هزینه‌ای

کلاف سردرگم افزایش قیمت‌ها در سایه نبود نظارت‌ها/ شکر 8 هزار تومانی در کرمان!

53 درصد از هدف استان در واگذاری پروژه‌های بخش دولتی محقق شد

380 تن میوه شب عید در جنوب کرمان ذخیره شده است

ماجرای مشخص نبودن 7000 تن شکر اختصاص داده به استان کرمان چی بود؟

پرورش بز کرکی رایینی در کرمان با مشکلاتی روبرو است

هر روز کاری یک روستا در استان کرمان از نعمت گاز طبیعی بهر‌ه‌مند شدند

جمع‌آوری 12 میلیارد و 200 میلیون تومان کمک‌های مردمی در استان کرمان در 10 ماهه امسال

قیمت مرغ فقط 11500 تومان/تقاضای اضافه کردن 50 تن گوشت گرم به سهمیه استان

پرورش بز کرکی رایینی در کرمان با مشکلاتی روبرو است

750 هکتار اراضی ملی کرمان رفع تصرف شد

70 درصد باغات پسته رفسنجان صرفه اقتصادی ندارند

تعطیلات زیاد به بنیان اقتصادی کشور خسارت می‌زند

قیمت میوه نوروز در کرمان تصویب شد

سند کاداستر افزون بر هشت میلیون هکتار از اراضی کرمان صادر شد

سالانه 14 میلیارد دلار کالای اساسی وارد کشور می شود

اعلام قیمت میوه شب عید در کرمان

آغاز تحولات اقتصادی در سال 98/تشریح اشتباهات فاحش دولت در حوزه اقتصادی

از پروژه‌های عمرانی شهر کرمان چه خبر؟

تله ‌کابین کرمان آخر اسفند ماه به صورت آزمایشی بهره‌ برداری می ‌شود

قیمت آجیل بین 45 تا 110 هزار تومان/کاهش 15 درصدی قیمت آجیل و خشکبار در سال آینده

استقبال کم رنگ از بیمه محصولات کشاورزی و دامی در جنوب کرمان

تعطیلی یک چهارم واحدهای پوشاک کرمان

توزیع مرغ منجمد با قیمت کیلویی 10 هزار و 500 تومان در سطح استان از 2 روز آینده