آخرين مطالب

پتروشیمی کرمان توقف در نقطه صفر اقتصادي

پتروشیمی کرمان توقف در نقطه صفر

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - ایجاد صنعت پتروشیمی در استان کرمان نوید بخش رونق و اشتغال برای این استان است، اما این طرح بزرگ و ملی پس از گذشت چهار سال از دریافت مجوز، همچنان در نقطه صفر متوقف مانده است.
به گزارش ایرنا، کشور ایران با برخورداری از ذخایر و منابع بسیار غنی نفت و گاز، ظرفیت بسیار عظیمی برای ایجاد و استفاده از صنعت استراتژیک پتروشیمی در جهان دارد که استان کرمان با وجود پتانسیل های معدنی، کشاورزی، صنعتی، گردشگری و غیره از مزایای دیگر منابع و ظرفیت های ملی کمتر برخوردار بوده است.
طرح ایجاد صنعت پتروشمی در استان کرمان به اواخر دولت یازدهم بر می گردد و با پیگیری های مسئولان وقت مجوز 2 پتروشیمی برای این استان صادر شد و حتی تا مرحله صدور مجوز خوراک برای پتروشیمی فجر کرمان پیش رفت.
اما طرح پتروشیمی فجر کرمان برغم تمام تلاش ها و وعده های مسئولان تاکنون بجز نصب تابلویی در میان بیابان پیشرفتی نداشته است و در حقیقت می توان گفت که اجرای این پروژه بزرگ ملی در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.
*پای پتروشیمی به کرمان باز شود
مدیرعامل پتروشیمی فجر کرمان گفت: مجتمع پتروشیمی فجرکرمان با مشارکت گسترش انرژی پاسارگاد، مجتمع اقتصادی رفسنجان و شرکت نفت وگاز محمدیان تشکیل شده است.
محمد عباسی افزود: از ابتدای سال 94 با تخصیص خوراک به این مجتمع، عملا فعالیت خود را به منظور شروع عملیات اجرایی با فراهم ساختن زیر ساخت ها از جمله مجوز خوراک، تهیه زمین، تعیین تکلیف آب دوران ساخت و آب زمان بهره برداری، خرید برق موقت برای زمان ساخت و دریافت همه مجوزهای لازم برای ادامه کار آغاز کرد.
وی بیان کرد: با موافقت وزیر نفت مبنی بر افزایش تخصیص خوراک به میزان یک میلیون تن متانول در سال، واحدهای مجتمع شامل تولید متانول از گاز طبیعی تولید اولفین ازمتانول و در نهایت سه واحد پولیمری با استفاده از اولفین محصولات تولید شده خواهند بود.
مدیرعامل پتروشیمی فجر کرمان تصریح کرد: جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده برگاز طبیعی، ایجاد شغل و افزایش اشتغال پایدار با ایجاد زنجیره تولید محصولات پایین دستی، تامین نیاز داخلی و افزایش صادرات غیرنفتی، در نهایت توسعه پایدار با توجه ویژه به محیط زیست و تحکیم بخشی به اقتصاد مقاومتی از جمله اهداف اولیه برای ایجاد مجتمع پتروشیمی در کرمان است.
وی اظهار داشت: نزدیکی به بنادر و آب های آزاد و قرار گرفتن بر سر راه ترانزیت کشور، دسترسی آسان به بازارهای هدف وجود زیر ساخت های موثر در توسعه صنعتی، شبکه حمل و نقل و شبکه ارتباطات و شبکه گاز رسانی و دسترسی به راه آهن کشور از جمله مزایای اجرای این طرح در استان کرمان بشمار می رود.
عباسی ادامه داد: فقدان سرمایه گذاری وزارت نفت در این ناحیه و عطش منطقه به جذب صنعت نفت و پتروشیمی و سایر عوامل مهم دیگر موجب جلب حمایت های همه جانبه مسئولان استان از این صنعت با ارزش شده است.
وی با اشاره به انتخاب محل اجرای طرح در مسیر کرمان به رفسنجان تصریح کرد: سراسر استان مطالعه شده است و پهنه های مختلف بر اساس فاکتور های زیست محیطی و زمین شناسی و اقتصادی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت و در نهایت مکان فعلی از بین مکان های مورد نظر انتخاب شد.
مدیرعامل پتروشیمی فجر کرمان اظهار داشت: با توجه به حجم سرمایه گذاری یک میلیارد و 500 میلیون دلاری طرح، اقدامات فراوانی برای تهیه منابع مالی از خارج انجام شد و نیازهای اولیه برای بدست آوردن ضمات لازم دولتی فراهم گردید.
وی افزود: براثر فشار استکبار جهانی و تحریم های ناعادلانه روند انجام کار با کندی مواجه شده و در حال حاضر برای تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی اقدام شده که با تائید بانک عامل به احتمال زیاد مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.
عباسی با اشاره به برخی بحث های مطرح شده در رابطه با مصرف آب طرح تاکید کرد: در شرایطی که کرمان یکی از استانهای پیشرو در تامین آب از دریاست و امکانات زیرساختی خوبی در این رابطه فراهم شده و برای توجیه انتقال آب گران قیمت دریا نیاز به ایجاد صنعت پتروشیمی است.
وی با اشاره به اشتغالزایی بالا و تاثیر مهم آن در رشد اقتصادی استان کرمان ادامه داد: تاکید می کنم ما نیاز داریم به هر قیمتی پای این صنعت در کرمان باز شود و مسئولان نظام باید خود را موظف به ایجاد پتروشیمی و صنایع وابسته به آن در کرمان بدانند.
*صدور مجوز خوراک پتروشیمی فجر کرمان گام مثبتی برای اجرای طرح است
معاون امور عمرانی استانداری کرمان با اشاره به تاخیر در اجرای طرح پتروشیمی فجر کرمان گفت: با توجه به اینکه سرمایه گذار اصلی طرح شرکت توسعه انرژی پاسارگاد زیر مجموعه بانک پاسارگاد است و حجم سرمایه گذاری اولیه بین چهار تا پنج هزار میلیارد تومان بوده که با توجه به تغییرات قیمت ارز این مبلغ حداقل 2 برابر شده است.
سید مصطفی آیت اللهی موسوی افزود: به دلیل حجم بالای سرمایه گذاری، این پروژه برای فاینانس باید از بانک های خارجی وام دریافت کنند و 20 درصد سهم مختص متقاضی یا سرمایه گذار ایرانی است که تا این لحظه بانک پاسارگاد از پرداخت سهم خود امتناع کرده است.
وی بیان کرد: محصول تولیدی قبلی طرح تولید متانول و مشتقات متانول مثل پلی پروپیلن از گاز طبیعی بوده است که سرمایه گذار تقاضای تغییر محصول را دارد و این مساله نیز طرح را با وقفه مواجه ساخته است.
معاون امور عمرانی استانداری کرمان ادامه داد: طرح جامع زیست محیطی پتروشیمی فجر کرمان برای تصویب به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است ولی در این فاصله سرمایه‌گذار تقاضای تغییر محصولات تولیدی داشت، لذا حدود 2 سال طرح جامع زیست محیطی به تصویب نرسیده و با توجه به پیشرفت 70 درصدی،برای تصویب طرح مذکور سرمایه گذار مجددا باید اقدام کند.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه طرح های جدید پتروشیمی حتما باید در سواحل دریا باشد، صدور مجوز خوراک پتروشیمی فجر کرمان گام بسیار مهم و مثبتی برای اجرای این طرح است.
*نوسانات ارزی مطالعات طرح را به هم ریخت
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت پتروشیمی فجر کرمان گفت: مطالعات اولیه این پروژه توسط شرکت‌های اروپایی و آمریکایی انجام شده است و خوراک پتروشیمی فجر توسط وزارت نفت تامین شده است.
محمد مهدی زاهدی افزود: بخشی از مشکلات پتروشیمی فجر مربوط به داخل استان بود که خوشبختانه حل شد و بحث دیگر فاینانس این پروژه بود.
وی تصریح کرد: در همه مطالعات پتروشیمی فجر براساس ارز سه هزار و 600 تومان محاسبه شده بود که سودآوری زیادی نیز داشت اما پس از نوسانات بازار ارز، مقرر شد که ارز آزاد برای این پروژه تهیه و در نتیجه همه مطالعات به هم خورد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر با صندوق توسعه ملی، بانک پاسارگاد و دولت مذاکراتی در راستای خرید تجهیزات صورت گرفته است و مقرر شد فاینانس به صورت دلار به ازای دلار فاینانس داده شود، ضمن آنکه بانک پاسارگاد نیز به عنوان بانک عامل انتخاب شود.
وی بیان کرد: همه مجوزهای لازم برای تامین خوراک پتروشیمی فجر کرمان صادر شده و حدود 2 ماه قبل همه مراحل تامین خوراک این پتروشیمی نیز به اتمام رسید.
برغم پیگری خبرنگار ایرنا ، مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به عنوان یکی از متولیان اصلی این طرح از اظهار نظر در این خصوص خودداری کردند.
گزارش : داود رجبی
7437/ 5054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واردات 10 میلیون تن کالای اساسی

افزایش 3 برابری قیمت تجهیزات پزشکی

اعطای وام 160 میلیونی مسکن به اعضای بنیاد ملی نخبگان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/22

بر سفره های آب زیرزمینی استان کرمان چه می گذرد؟

300 اقامتگاه بوم گردی در کرمان راه اندازی شد

100 درصد سهام وابسته به نهادهای حمایتی به مردم منتقل شود

دسترسی بانک مرکزی ایران به سوئیفت قطع شد

تخم مرغ وارداتی با نرخ دولتی به بازار می‌آید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/21

سفره مردم 47.5 درصد گران شد

179 اصله نهال آلوده در جیرفت کشف و معدوم شد

نفت حدود 1 دلار گران شد

موانع و مشکلات احداث پایانه صادراتی محصولات کشاورزی جنوب کرمان بررسی شد

کیفیت مطلوب خرمای کرمان ناشی از وضعیت مناسب آب و هوایی می باشد

قیمت آپارتمان نوساز جهش کرد

منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان 2هزار میلیارد تومان طرح در دست اجرا دارد

بهای هر کیلو گوجه فرنگی گلخانه ای 11 هزار تومان شد

افزون بر 10 هزار تخلف در محورهای ارتباطی جنوب کرمان ثبت شد

خدمات برق شمال کرمان غیر حضوری ارائه می شود

جدیدترین وضعیت بازار گوشت مرغ و ماهی

بازار خودرو؛ استپ وی 132 میلیون تومان شد

هزینه تولید هر کیلو پسته یک میلیون تومان

آخرین جزئیات از بسته حمایتی دولت

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/20

آموزش های مشاغل خرد و خانگی با محوریت اقتصاد مقاومتی را دنبال می کنیم

حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان کرمان از سوی جهاد کشاورزی

قیمت خانه‌های ویلایی تهران +جدول

سیاست نظارتی دولت به تعادل بازار کمک می کند

کشت گیاهان دارویی در زرند فرصت های جدید شغلی را رقم زد

سهام عدالت، به نام مردم و به کام دولت

92 هزار خانوار در استان کرمان تحت پوشش کمیته امداد

بانک‌ها دلار و یورو را چند می‌خرند؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/19

سقوط قیمت نفت رکورد شکست

بورس قرمزپوش شد/شاخص 592 واحد افت کرد

آخرین قیمت خودرو در بازار تهران +جدول

کرمان در طرح تولید محصول سالم و ارگانیک موفق به دریافت استاندارد تشویقی شد

هزینه گران بلیط هواپیما به قیمت قبل برمی‌گردد

کاهش تعداد معلمان ارز بگیر

هر خانواده تهرانی در هفته چقدر هزینه خوراک می دهد؟

محدودیتی برای عرضه کالاهای اساسی به بازار وجود ندارد

جمعه بازار دام و طیور در شهر کرمان راه‌اندازی می شود

کرمان در طرح تولید محصول سالم و ارگانیک موفق به دریافت استاندارد تشویقی شد

احداث دو شهرک انرژی خورشیدی در سیرجان و بردسیر

قیمت جهانی طلا امروز 97/08/18

وعده گوشتیِ معاون وزیر به مردم

طلا از کاهش قیمت دست بردار نشد

ثبت نام ارز دانشجویی از فردا آغاز می‌شود

میانگین حقوق پرداخت شده به بازنشستگان یک میلیون و 450 هزار تومان