کرمان رصد

آخرين مطالب

پتروشیمی کرمان توقف در نقطه صفر اقتصادي

پتروشیمی کرمان توقف در نقطه صفر

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - ایجاد صنعت پتروشیمی در استان کرمان نوید بخش رونق و اشتغال برای این استان است، اما این طرح بزرگ و ملی پس از گذشت چهار سال از دریافت مجوز، همچنان در نقطه صفر متوقف مانده است.
به گزارش ایرنا، کشور ایران با برخورداری از ذخایر و منابع بسیار غنی نفت و گاز، ظرفیت بسیار عظیمی برای ایجاد و استفاده از صنعت استراتژیک پتروشیمی در جهان دارد که استان کرمان با وجود پتانسیل های معدنی، کشاورزی، صنعتی، گردشگری و غیره از مزایای دیگر منابع و ظرفیت های ملی کمتر برخوردار بوده است.
طرح ایجاد صنعت پتروشمی در استان کرمان به اواخر دولت یازدهم بر می گردد و با پیگیری های مسئولان وقت مجوز 2 پتروشیمی برای این استان صادر شد و حتی تا مرحله صدور مجوز خوراک برای پتروشیمی فجر کرمان پیش رفت.
اما طرح پتروشیمی فجر کرمان برغم تمام تلاش ها و وعده های مسئولان تاکنون بجز نصب تابلویی در میان بیابان پیشرفتی نداشته است و در حقیقت می توان گفت که اجرای این پروژه بزرگ ملی در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.
*پای پتروشیمی به کرمان باز شود
مدیرعامل پتروشیمی فجر کرمان گفت: مجتمع پتروشیمی فجرکرمان با مشارکت گسترش انرژی پاسارگاد، مجتمع اقتصادی رفسنجان و شرکت نفت وگاز محمدیان تشکیل شده است.
محمد عباسی افزود: از ابتدای سال 94 با تخصیص خوراک به این مجتمع، عملا فعالیت خود را به منظور شروع عملیات اجرایی با فراهم ساختن زیر ساخت ها از جمله مجوز خوراک، تهیه زمین، تعیین تکلیف آب دوران ساخت و آب زمان بهره برداری، خرید برق موقت برای زمان ساخت و دریافت همه مجوزهای لازم برای ادامه کار آغاز کرد.
وی بیان کرد: با موافقت وزیر نفت مبنی بر افزایش تخصیص خوراک به میزان یک میلیون تن متانول در سال، واحدهای مجتمع شامل تولید متانول از گاز طبیعی تولید اولفین ازمتانول و در نهایت سه واحد پولیمری با استفاده از اولفین محصولات تولید شده خواهند بود.
مدیرعامل پتروشیمی فجر کرمان تصریح کرد: جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده برگاز طبیعی، ایجاد شغل و افزایش اشتغال پایدار با ایجاد زنجیره تولید محصولات پایین دستی، تامین نیاز داخلی و افزایش صادرات غیرنفتی، در نهایت توسعه پایدار با توجه ویژه به محیط زیست و تحکیم بخشی به اقتصاد مقاومتی از جمله اهداف اولیه برای ایجاد مجتمع پتروشیمی در کرمان است.
وی اظهار داشت: نزدیکی به بنادر و آب های آزاد و قرار گرفتن بر سر راه ترانزیت کشور، دسترسی آسان به بازارهای هدف وجود زیر ساخت های موثر در توسعه صنعتی، شبکه حمل و نقل و شبکه ارتباطات و شبکه گاز رسانی و دسترسی به راه آهن کشور از جمله مزایای اجرای این طرح در استان کرمان بشمار می رود.
عباسی ادامه داد: فقدان سرمایه گذاری وزارت نفت در این ناحیه و عطش منطقه به جذب صنعت نفت و پتروشیمی و سایر عوامل مهم دیگر موجب جلب حمایت های همه جانبه مسئولان استان از این صنعت با ارزش شده است.
وی با اشاره به انتخاب محل اجرای طرح در مسیر کرمان به رفسنجان تصریح کرد: سراسر استان مطالعه شده است و پهنه های مختلف بر اساس فاکتور های زیست محیطی و زمین شناسی و اقتصادی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت و در نهایت مکان فعلی از بین مکان های مورد نظر انتخاب شد.
مدیرعامل پتروشیمی فجر کرمان اظهار داشت: با توجه به حجم سرمایه گذاری یک میلیارد و 500 میلیون دلاری طرح، اقدامات فراوانی برای تهیه منابع مالی از خارج انجام شد و نیازهای اولیه برای بدست آوردن ضمات لازم دولتی فراهم گردید.
وی افزود: براثر فشار استکبار جهانی و تحریم های ناعادلانه روند انجام کار با کندی مواجه شده و در حال حاضر برای تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی اقدام شده که با تائید بانک عامل به احتمال زیاد مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.
عباسی با اشاره به برخی بحث های مطرح شده در رابطه با مصرف آب طرح تاکید کرد: در شرایطی که کرمان یکی از استانهای پیشرو در تامین آب از دریاست و امکانات زیرساختی خوبی در این رابطه فراهم شده و برای توجیه انتقال آب گران قیمت دریا نیاز به ایجاد صنعت پتروشیمی است.
وی با اشاره به اشتغالزایی بالا و تاثیر مهم آن در رشد اقتصادی استان کرمان ادامه داد: تاکید می کنم ما نیاز داریم به هر قیمتی پای این صنعت در کرمان باز شود و مسئولان نظام باید خود را موظف به ایجاد پتروشیمی و صنایع وابسته به آن در کرمان بدانند.
*صدور مجوز خوراک پتروشیمی فجر کرمان گام مثبتی برای اجرای طرح است
معاون امور عمرانی استانداری کرمان با اشاره به تاخیر در اجرای طرح پتروشیمی فجر کرمان گفت: با توجه به اینکه سرمایه گذار اصلی طرح شرکت توسعه انرژی پاسارگاد زیر مجموعه بانک پاسارگاد است و حجم سرمایه گذاری اولیه بین چهار تا پنج هزار میلیارد تومان بوده که با توجه به تغییرات قیمت ارز این مبلغ حداقل 2 برابر شده است.
سید مصطفی آیت اللهی موسوی افزود: به دلیل حجم بالای سرمایه گذاری، این پروژه برای فاینانس باید از بانک های خارجی وام دریافت کنند و 20 درصد سهم مختص متقاضی یا سرمایه گذار ایرانی است که تا این لحظه بانک پاسارگاد از پرداخت سهم خود امتناع کرده است.
وی بیان کرد: محصول تولیدی قبلی طرح تولید متانول و مشتقات متانول مثل پلی پروپیلن از گاز طبیعی بوده است که سرمایه گذار تقاضای تغییر محصول را دارد و این مساله نیز طرح را با وقفه مواجه ساخته است.
معاون امور عمرانی استانداری کرمان ادامه داد: طرح جامع زیست محیطی پتروشیمی فجر کرمان برای تصویب به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است ولی در این فاصله سرمایه‌گذار تقاضای تغییر محصولات تولیدی داشت، لذا حدود 2 سال طرح جامع زیست محیطی به تصویب نرسیده و با توجه به پیشرفت 70 درصدی،برای تصویب طرح مذکور سرمایه گذار مجددا باید اقدام کند.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه طرح های جدید پتروشیمی حتما باید در سواحل دریا باشد، صدور مجوز خوراک پتروشیمی فجر کرمان گام بسیار مهم و مثبتی برای اجرای این طرح است.
*نوسانات ارزی مطالعات طرح را به هم ریخت
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت پتروشیمی فجر کرمان گفت: مطالعات اولیه این پروژه توسط شرکت‌های اروپایی و آمریکایی انجام شده است و خوراک پتروشیمی فجر توسط وزارت نفت تامین شده است.
محمد مهدی زاهدی افزود: بخشی از مشکلات پتروشیمی فجر مربوط به داخل استان بود که خوشبختانه حل شد و بحث دیگر فاینانس این پروژه بود.
وی تصریح کرد: در همه مطالعات پتروشیمی فجر براساس ارز سه هزار و 600 تومان محاسبه شده بود که سودآوری زیادی نیز داشت اما پس از نوسانات بازار ارز، مقرر شد که ارز آزاد برای این پروژه تهیه و در نتیجه همه مطالعات به هم خورد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر با صندوق توسعه ملی، بانک پاسارگاد و دولت مذاکراتی در راستای خرید تجهیزات صورت گرفته است و مقرر شد فاینانس به صورت دلار به ازای دلار فاینانس داده شود، ضمن آنکه بانک پاسارگاد نیز به عنوان بانک عامل انتخاب شود.
وی بیان کرد: همه مجوزهای لازم برای تامین خوراک پتروشیمی فجر کرمان صادر شده و حدود 2 ماه قبل همه مراحل تامین خوراک این پتروشیمی نیز به اتمام رسید.
برغم پیگری خبرنگار ایرنا ، مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به عنوان یکی از متولیان اصلی این طرح از اظهار نظر در این خصوص خودداری کردند.
گزارش : داود رجبی
7437/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کرمان آمادگی عرضه محصولات به بازار افغانستان را دارد

طرح توسعه معدن چشمه پودنه زغالسنگ افتتاح شد

بخش خصوصی فشار تحریم ها را کاهش می دهد

کشور افغانستان و ایران مشترکات زیادی دارند

گازهای قابل انفجار در معدن پابدانا صفر است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/25

واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع شد

پراید، ارزان‌ترین خودروی جهان

تجهیزات بهره وری معادن به روز شوند

210 بانوی کارآفرین در حوزه صنایع دستی کرمان شناسایی شدند

روابط تجاری افغانستان با ایران گسترش می یابد

بهره‌برداری از کارخانه اسید سرچشمه تا پایان امسال/هم اکنون؛ زمان مناسبی برای حذف چهار صفر از پول ملی نیست

طرح توسعه معدن چشمه پودنه کوهبنان افتتاح شد

با کمبود نیرو در معدن پابدانا مواجه ایم

چند طرح در دهه فجر در استان کرمان افتتاح خواهد شد؟

طرح طبقه‌بندی کارگران به زودی بازنگری می‌شود

توافق قطعی برای تامین 100 میلیارد تومان منابع مورد نیاز شرکت زغالسنگ کرمان

1200تن گوشت در کرمان توزیع شد

خشکسالی 20هزار میلیارد تومان به کشاورزی کشور خسارت زد

مدارس ریگان و نگین کویر فهرج در تمامی مقاطع تحصیلی فردا تعطیل است

تدوین منشور ساماندهی خدمات مشاوره در استان در آینده نزدیک

بازار مسکن در رکود کامل

جزئیات سومین مرحله عرضه نفت خام در بورس

24 هزار کشاورز رفسنجانی درگیر امهال وامهای کشاورزی هستند

مهمترین عوامل جهش تورم در تابستان امسال

تاثیر طرح کاهش صفر‌های پولی ملی بر اقتصاد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/24

بسته حمایتی فقط به یارانه‌بگیران تعلق می‌گیرد

پیشنهاد عدم افزایش حقوق مقامات در سال 98

چرا ناگهان مرغ گران شد؟

بازار خودرو در شوک فرو رفت

ساکنان 81 روستای کرمان از آب سالم برخوردار شدند

اجازه نمی دهیم معادن و صنایع استان کرمان را با بحران مواجه کنند

هندوانه به شرط اضمحلال جنوب کرمان- کمیل بهشتیان**

هفت واحد صنفی متخلف در قلعه گنج پلمپ شد

رفع موانع اقتصادی، مشکلات امنیتی را کاهش می دهد

لایحه بودجه 98 تطابق آنچنانی با شرایط تحریم‌های سال آینده ندارد/رها بودن موضوع قاچاق سوخت از سوی دولت

1100 خانوار روستایی از سوخت جایگزین استفاده می کنند

مس سرچشمه قبل از انقلاب توسط بیگانگان اداره می شد

بیش از 53 میلیارد ریال سهم در بورس منطقه ای کرمان معامله شد

یارانه کودکان بازمانده از تحصیل افزایش می‌یابد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/23

کاسبی برخی نهاد‌ها از عوارض شخص ثالث

افتتاح خط انتقال آب روستاهای رباط و سعدی در 22 بهمن

اختصاص یک میلیارد و 100 میلیون ریال جهت خرید دستگاه ویدئول وال/راه اندازی ایستگاههای هواشناسی شهر راور و روستای فیض آباد

توضیح درباره قیمت‌گذاری خودرو‌های داخلی

نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در ریگان گشایش یافت

راه‌اندازی پنجره واحد سیار سرمایه‌گذاری استان طی 10 روز آینده/حاضر نیستم به هر قیمتی در مسند استانداری کرمان باشم

خانه خرابی به کفش ملی هم رسید

100میلیارد تومان بدهی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به پرسنل پرداخت شد