کرمان رصد

آخرين مطالب

عرضه قلیان در 184 مرکز در شهر کرمان!!!/کوتاهی اصناف در صدور مجوزهای مراکز عرضه علمي

عرضه قلیان در 184 مرکز در شهر کرمان!!!/کوتاهی اصناف در صدور مجوزهای مراکز عرضه

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- دکتر "سید وحید احمدی طباطبایی" با اشاره به اینکه مبارزه با قلیان نیازمند یک کار تیمی است که یک ارگان به تنهایی نمی تواند از پس آن برآید و اصناف و اتحادیه ها، دادگستری، استانداری، نیروی انتظامی و خود مردم باید برای این مسئله تلاش کنند افزود: مصرف و عرضه قلیان باید برای نیروی انتظامی و اماکن عمومی و اتحادیه و اصناف نیز معضل مهمی باشد و مردم باید از آنها مطالبه کنند که چرا باید این ماده خطرناک توزیع شود.

وی ادامه داد: متاسفانه اصناف در این زمینه کمی کوتاه می آید و تذکر لازم را نمی دهد و مجوز مکان هایی که قلیان عرضه می کنند توسط میراث فرهنگی و اصناف داده می شود و میراث فرهنگی و اصناف باید نظارت خود را افزایش داده و متخلفان را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کنند.

عضو کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان کرمان تصریح کرد: مردم باید مطالبه گر باشند و خودشان وارد قضیه شوند و خانواده ها و فرزندان خود را به رستوران یا مکان هایی که قلیان عرضه می کنند نبرند. خانواده ها و بچه های ما گناهی نکرده اند که قرار باشد در معرض این دود خطرناک قرار بگیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون 792 مورد شکایت مردمی در زمینه مصرف و عرضه قلیان به سامانه 190 ارسال شده است گفت: اکنون 184 مرکز در شهر کرمان قلیان عرضه می کنند که نسبت به سال 85 که تعداد آن 40 مورد بود افزایش چند برابری داشته است.

وی ادامه داد: متاسفانه سود آوری زیاد عرضه و فروش قلیان باعث ایجاد مافیایی شده است که سود آن اغوا کننده است.

احمدی طباطبایی در مورد نحوه فعالیت بارزسان بهداشتی در رابطه با مقابله با عرضه قلیان گفت: بعد از بررسی بارزسان بهداشتی، نامه به قوه قضاییه فرستاده می شود و دادستان یا دادیار در خصوص پلمپ آن مکان حکم صادر و با اجرای حکم پلمپ می شوند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون 14 مرکز عرضه قلیان پلمپ شده است ادامه داد: در سال 95 ، 120 مرکز و در سال 96، 174 مرکز عرضه قلیان پلمپ شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه تحقیقات اخیر نشان می دهد، افرادی که قلیان مصرف می کنند احتمال افسردگی، خودکشی و خشونت های اجتماعی در آنها بیشتر است بیان کرد: تهدید قلیان و سیگار به مراتب بسیار جدی تر از آن است که مردم فکر می کنند، زیرا قلیان و سیگار راهی برای اعتیاد به انواع دیگر مواد مخدر هستند.

احمدی طباطبایی افزود: متاسفانه سن اعتیاد به قلیان و مصرف آن پایین آمده و خانم ها نیز به قلیان روی آورده اند که این باعث می شود قبح قلیان از بین برود.

وی در خصوص حکم شرعی مصرف قلیان گفت: از آنجا که مصرف قلیان اضرار به نفس دارد، اکثر مراجع تقلید نیز مصرف قلیان را حرام اعلام کرده ان ضمن آنکه باید تاکید کرد که اگر پنجره قلیان در هر خانه ای باز شود یعنی خطر اعتیاد هر لحظه احساس می شود.

این دکترای آموزش و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه مضرات مصرف قلیان گریبان گیر افرادی که در معرض دود قلیان هستند نیز می شود، گفت: عفونت های گوش میانی در کودکان، سرماخوردگی های مکرر و سرفه های طول کشیده از عوارض در معرض دود قلیان بودن کودکان است.

وی گفت: خانواده ها باید دقت کنند که دود ناشی از قلیان و صدایی که ایجاد می کند برای کودکان جذاب است و وقتی در مکان های تفریحی با آن مواجه می شوند در آنها ذهنیت مثبتی در خصوص آن ایجاد می شود.

احمدی طباطبایی با بیان اینکه از آنجا که بروز مضرات مصرف قلیان ممکن است کمی طول بکشد، جوانان عوامل خطر آن را خیلی دور می بینند ادامه داد: اثرات کوتاه مدت قلیان شامل زردی دندان ها، رنگ پریدگی، بوی بد دهان و چین و چروک زودرس در چهره هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ناباروری را از مضرات دیگر قلیان دانست و گفت: اگر فردی قصد فرزند آوری داشته باشد باید از قلیان دوری کند زیرا تحقیقات نشان داده است کشیدن قلیان ممکن است باعث ایجاد نازایی در زنان و مردان بشود.

وی گفت: یکی از علل گرایش جوانان به قلیان باور غلطی است که فکر می کنند دود قلیان چون از آب عبور می کند بی ضرر است در صورتی که 4 هزار ماده شیمیایی مضر در تنباکو وجود دارد که آب به هیچ عنوان از بین برنده آنها نیست.

عضو هیات علمی دانشکده بهداشت با اشاره به مواد سمی قلیان گفت: ترکیبات خطرناک بنزن، پلوتونیوم، فنول، سم مالاتیوم و در بعضی موارد آمفتامین ها از جمله موادی هستند که در تنباکو ها مشاهده شده است.

احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه بیماری های مسری مثل سل و هپاتیت نیز از طریق قلیان منتقل می شود گفت: ممکن است که بعضی به اشتباه فکر کنند اگر سر لوله قلیان را تعویض کنند دیگر از نظر بهداشتی مشکلی ندارد در صورتی که این سر تنها 15 درصد عامل انتقال بیماری است و 85 درصد دیگر از طریق مخزن آب و شلنگ قلیان انتقال می یابد.

وی با بیان اینکه یک وعده نیم ساعته مصرف قلیان معادل 3 تا 5 بسته سیگار مضر است افزود: گرایش به سوی قلیان ممکن است هر یک از عوامل فردی، خانوادگی و محیطی باشد. عوامل فردی مانند اعتماد به نفس پایین، روحیه سرکشی، احساس بزرگ نشان دادن خود و نگرش مثبت به قلیان می تواند باعث گرایش فرد به قلیان شود.

احمد طباطبایی با برشمردن عوامل خانوادگی گفت: سیگاری یا قلیانی بودن اعضای خانواده، کاهش ارتباط والدین با فرزندان، سهل گیری یا سخت گیری بیش از حد والدین، تبعیض میان فرزندان و غیره از عوامل خانوادگی خطر مصرف قلیان هستند.

وی افزود: در دسترس بودن قلیان، قیمت پایین آن و تبلیغات از عوامل محیطی اعتیاد به قلیان است.

این دکترای آموزش و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه پیشگیری از اعتیاد باید از کودکی آغاز شود گفت: اول از همه برای فرزندانمان الگو باشیم و مقررات شفافی در این زمینه در خانه خود داشته باشیم.

احمدی طباطبایی افزود: والدین باید ارتباط بیشتری با فرزندان خود داشته باشند و ابراز علاقه به آنها نگذارند فرزندانشان احساس کمبودی داشته باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پایان با بیان اینکه جوانان به جای اینکه برای مقابله با مشکلات به دود سیگار و قلیان و اعتیاد پناه ببرند بهتر است مهارت های حل مسئله را آموزش ببینند تا بتوانند با مشکلات مقابله کنند گفت: افراد می توانند با مراجعه به پایگاه های بهداشتی در هر منطقه ای از شهر، مهارت های حل مسئله را که توسط روان شناسان این پایگاه ها به صورت رایگالن آموزش داده می شوند فرا بگیرند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیشگیری از 40 درصد از سرطان‌ها با تغییر شیوه زندگی

استخراج تمامی عناصر موجود در آب چاههای عمیق رفسنجان

دانشگاه ولی عصر(عج) در مسائل حوزه اجتماعی و کشاورزی باید کمکی به رفسنجان باشد

دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان در طول 27 سال گذشته همواره رو به پیشرفت بوده است

آغاز ثبت‌نام پذیرش بدون آزمون دانشگاه علمی کاربردی جهاددانشگاهی کرمان از اول بهمن‌ماه

ایرانی‌ها در موبایل؛ 30 برابر روزنامه، 9 برابر کتاب

دکتر حسن رنجبر عسکری را به سمت «سرپرست دانشگاه ولی‌عصر (عج)» منصوب کرد

پایش ،حلقه مفقوده باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

100 درصد افراد بالای 80 سال دچار آب مروارید می‌شوند

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

پیش بینی ورزش باد نسبتا شدید و گرد و خاک در استان

کمپین 6030 در رفسنجان آغاز بکار کرد

آیا می‌دانید؛ قلب سالم چگونه قلبی است؟

آموزش های حوزه کشاورزی باید تغییر کند

مراکز پردازش سریع (HPC) در دانشگاه باهنر کرمان افتتاح شد

نامه دختر 11 ساله کرمانی به دانشمند ناسا

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

آموزش و پرورش بحث تغییر کاربری املاک را دنبال کند

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

وضعیت تجهیزات ایمنی و سیستم گرمایشی مدارس استان کرمان

پیشرفت بالای 80 درصدی پروژه بیولوژیک بخش جنگل در استان کرمان

پروژه بیولوژیک بخش جنگل در استان کرمان 80 درصد پیشرفت دارد

با دستان خود در حال زدن ریشه خود هستیم/برای کاهش نرخ بیکاری به واحدهای خرد نیازمندیم

راه‌اندازی خانه صنعت دانشگاه در آینده نزدیک/100 میلیارد تومان صادرات محصولات دانش بنیان از سال 93 تاکنون

همکاری هسته‌ای بیل گیتس با چینی‌ها به‌هم خورد

استفاده بی رویه آنتی‌بیوتیک باعث مقاوم شدن بدن کودکان به آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شود

برای درمان سینوزیت از بخور گرم استفاده کنید

حرکت جدی دانشگاه پیام نور به سمت دانشگاه‌های نسل سوم/با ساختار فعلی؛ نمی‌توان اختیارات مراکز را بیشتر کرد

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

تداوم هوای سرد در استان/کاهش محسوس دما از چهارشنبه

کسانی که در اوایل صبح بیدار می‌شوند، زمینه افسردگی دارند/تاثیر استفاده مکرر از داروهای خواب آور بر روی حافظه

دستگاهی که آب را به سوخت تبدیل می‌کند

تدوین آیین‌نامه ضوابط اجرای سازه‌های فضاکار با همکاری جهاددانشگاهی استان کرمان و مرکز تحقیقات وزارت راه

تجهیز بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان افضلی پور ظرف 4 ماه

اعتراف اپل به انحنای شاسی «آی پد پرو»

فریب سیستم تشخیص چهره گوشی با ماکت

مسوولان قبول کرده اند زلزله بیاید و چادر توزیع کنند

مدیریت ریسک بر مدیریت بحران ارجحیت دارد

فلات ایران از لحاظ تکتونیکی نا آرام شده است

فعلا گوشی مجهز به شبکه 5G نخرید!

محصولات تراریخته فرصت یا تهدید !

شکایت از اپل به خاطر 0.3 اینچ!

56 پژوهشگر برتر استان کرمان تجلیل شدند

نتایج پژوهش ها باید منجر به پیشرفت کشور شود

مراکز پژوهشی خصوصی راه اندازی شود

پژوهش ضرورتی انکار ناپذیر در رفع مشکلات جامعه

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی، پژوهشگر برتر در حوزه مهارت محور در شاخه علوم پایه جشنواره پژوهش استان شد

تحقیقات یکی از زیربناهای توسعه است

عرضه قلیان در 184 مرکز در شهر کرمان!!!/کوتاهی اصناف در صدور مجوزهای مراکز عرضه