کرمان رصد

آخرين مطالب

نقش حمایتی صنعت در توسعه پایدار زرند اقتصادي

نقش حمایتی صنعت در توسعه پایدار زرند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - ورود صنعت به شهرستان زرند به عنوان یکی از مناطق کمتر برخوردار استان کرمان، گامی موثر در راستای توسعه همه جانبه این شهرستان بوده زیرا بنگاه های اقتصادی با نگاه حمایتی و در قالب انجام مسئولیت های اجتماعی شاخص های زیرساختی فرهنگی و اقتصادی منطقه را ارتقا بخشیده اند.
به گزارش ایرنا، با نگاهی گذرا به گذشته کشورها می توان دریافت توسعه صنایع و معادن در هر منطقه ای، با رشد و شکوفایی ملت ها همراه بوده و حتی از این حوزه می توان به عنوان وجه تمایز بین کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه نام برد.
در چنین شرایطی گسترش و دامنه نفوذ شرکت های صنعتی و معدنی بزرگ به استان کرمان ضمن ایجاد ظرفیت های بی شمار، زیرساخت ها را توسعه داده و مسیر رشد و تعالی را برای مردم این استان هموار کرده است.
در دولت تدبیر و امید با ابتکار مسئولان استان، تعداد زیادی شرکت های خصوصی با عنوان معین اقتصادی با انعقاد تفاهم نامه ای به صورت رسمی علاوه بر انجام وظایف ذاتی خود، توسعه همه جانبه شهرستان های این استان را برعهده گرفتند و اینک انجام مسئولیت های اجتماعی توسط شرکت های صنعتی و معدنی معیارهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و صنعتی استان کرمان را متحول کرده است.
این شرکت ها در استان کرمان با هدف توسعه پایدار در 21 منطقه از استان کرمان، ضمن حضور در مناطق محروم و روستاها، با افزایش سرانه اشتغالزایی با بهره گیری از نیروهای بومی، درآمد زایی، بهبود وضعیت معیشت، تقویت مشاغل سنتی، حمایت از قشرهای ضعیف جامعه و فعالیت های زیست محیطی، راهسازی و اقدامات عام المنفعه، تقویت زیرساخت های فرهنگی، رفاهی و ورزشی بخشی از فقر، بی سوادی، نابسامانی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این استان را رفع کردند.
این فعالیت ها در شهرستان زرند به عنوان یکی از شهرستان های کمتر توسعه یافته استان کرمان نیز رخ داده است و مسئولان استان کرمان توسعه پایدار این منطقه را بر عهده شرکت بخش خصوصی فولاد زرند ایرانیان قرار دادند.
در این زمینه همان گونه که این شرکت از معادن و ظرفیت های ببالقوه شهرستان زرند بهره مند شده، با پرچم معین منطقه پنج اقتصاد مقاومتی استان کرمان باید وظیفه خود را در عمل به مسئولیت های اجتماعی به سرانجام برساند و تاکنون این شرکت در عمل به وظیفه های خود، دستاوردهای مطلوبی برای مردم زرند داشته است.
**معین اقتصادی زرند 5500 نفر اشتغالزایی کرده است
فرماندار زرند نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت : در حال حاضر بیش از چهار هزار نفر به صورت دائم و بالغ بر یکهزار و 500 نفر نیز به‌صورت پیمانکاری در شرکت فولاد زرند ایرانیان مشغول فعالیت هستند که این آمار در اشتغال جوانان شهرستان بسیار تاثیرگذار بوده است.
حبیب‌الله خنجری افزود : بیش از 95 درصد کارکنان شاغل در مجموعه شرکت یاد شده بومی هستند که این اشتغالزایی به همین صورت در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
وی اظهار داشت: بخش بزرگی از گردش مالی این شرکت اینک به استان کرمان آمده و قسمت عمده خریدهای تجهیزات مورد نیاز این کارخانه‌ها در زرند انجام می‌شود.
فرماندار زرند با اشاره به مشکلات اولیه راه‌اندازی کارخانه‌های فولاد زرند بیان کرد : تنها درخواست مردم بومی گزینی و استفاده از نیروهای محلی در بخش‌های پیمانکاری زیرمجموعه این کارخانه است و خوشبختانه با مذاکرات انجام‌شده این موضوع حل شده است.
**فعالیت های اجتماعی فولاد زرند
وی همچنین گفت: در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی احداث کتابخانه عمومی، ساخت مصلا، حمایت از ورزش و کمک‌های خوبی به برخی خیریه‌ها و مدارس، دانش آموزان کم‌بضاعت و معلولان این شهرستان شده است.
خنجری عنوان کرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز این شرکت یکی از روستاهای زرند (گتکوئیه) را پایلوت کارگاه قالی‌بافی قرار داده و زمینه اشتغال 50 نفر را به‌صورت مستقیم در این صنعت دستی فراهم کرده است.
وی افزود: همچنین این شرکت به راهسازی نیز ورود کرده و برای احداث جاده‌های روستایی برنامه های مناسبی دارد که به توسعه زیرساختی و پایدار شهرستان کمک می کند.
**صنعت، کشاورزی زرند را احیا می کند
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مهمترین فعالیت اقتصادی مردم این شهرستان کشاورزی بوده است گفت : توسعه صنعت نقش مهمی در راستای افزایش تولید و احیای فعالیت کشاورزی در این منطقه ایفا کرده است.
ماشاء الله سهراب نژاد افزود : در این زمینه در حال رصد روش‌های تولید پسته با بهترین راه تولید و بیشترین میزان بهره‌وری هستیم تا این محصول را با ایجاد روش های آبیاری نوین و کاهش میزان مصرف آب در منطقه زرند توسعه دهیم.
**نشاط اجتماعی ناشی از اشتغال پایدار
وی با اشاره به طرح های اقتصاد مقاومتی این شرکت به‌عنوان معین منطقه پنج اقتصاد مقاومتی استان کرمان گفت: اشتغالزایی در این شهرستان علت افزایش نشاط جامعه بوده است.
معین اقتصادی منطقه پنج استان کرمان بیان کرد: بیش از چهار هزار نفر نیروی کار به‌صورت دائم و یکهزار و 500 نفر به‌صورت پیمانکاری در حال حاضر در شرکت فولاد زرند ایرانیان مشغول فعالیت هستند.
وی با بیان اینکه در ازای هر شغل مستقیم، 10 نیروی کار به‌صورت غیرمستقیم در استان کرمان دارای شغل می‌شوند افزود : تا پایان سال جاری میزان اشتغال مستقیم در کارخانه فولاد زرند به حدود پنج هزار نفر می رسد که 99 درصد از این میزان را افراد بومی با تضمین شغلی تشکیل می دهند.
**فعالیت معادن بزرگ، شرکت های کوچک را توسعه می بخشند
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان با تاکید بر اینکه صنایع مادر و بزرگ از جمله شرکت فولاد زرند ایرانیان موجب فعال شدن شرکت های صنعتی، معدنی و خدماتی خرد این شهرستان می شود اضافه کرد: حضور این شرکت در زرند موجب ارتقای خدمات حمل‌ونقل، تأمین نیازهای کارخانه‌ها اعم از رستوران‌ها، تأمین قطعات و تجهیزات موردنیاز، لباس کار، بهداشت و درمان شده است.
وی ادامه داد: کارخانه‌های فولاد زرند روزانه به 20 هزار تن سنگ‌آهن نیاز دارند که در کنار تولیدات این کارخانه موجب تردد بیش از یکهزار و 400 وسیله نقلیه و در نتیجه کارآفرینی و توسعه خدمات اجتماعی در این شهرستان می شود.
سهراب نژاد گفت: فعالیت‌های اقتصادی، علمی و زیست‌محیطی و پیشرفت این مجموعه سبب پیشرفت شهرستان زرند و در نتیجه موجب بهبود شرایط و کیفیت زندگی مردم این منطقه می شود.
**صنعت موجب بهبود شرایط زندگی در زرند شده است
وی اظهار داشت: وظیفه ما در برابر نسل آینده حفظ سرمایه‌ها و درعین‌حال بهبود شرایط زندگی آنها است که بهترین امکانات را در محل زندگی‌شان داشته باشند و فعالیت های این شرکت به طور قطع موجب ارتقا و رشد سطح علمی، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی مردم این منطقه شده است.
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان تصریح کرد: علاوه بر برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های انجام‌شده در زمینه علمی و اقتصادی، گام اصلی‌تر ما ایجاد خودباوری و زمینه و انگیزه برای تحصیل علم در نسل آینده این دیار است.
وی گفت: این شرکت در راستای بازسازی مدارس، احداث آسفالت، ساخت پل، صنایع‌دستی، حمایت از دانش آموزان بی بضاعت و بسیاری فعالیت‌های عام المنفعه شهری مشارکت داشته است.
سهراب نژاد تصریح کرد: بازسازی 15 واحد مدرسه روستایی در شهرستان زرند و کوهبنان، رنگ‌آمیزی کلاس‌ها، احداث سرویس بهداشتی، آبخوری، بازسازی و احداث حصار و محوطه‌سازی، تجهیز بیش از 40 مدرسه به وسایل آموزشی، گرمایشی، سرمایشی در سال جاری از دیگر اقدامات اجتماعی این شرکت بوده است.
**شرکت فولاد زرند، سرانه فضای سبز را گسترش داده است
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان بیان کرد: در راستای حفظ محیط ‌زیست نیز حدود 130 هکتار فضای سبز اطراف محل فولادسازی و مجتمع کک سازی توسط کارخانه فولاد زرند ایرانیان ایجادشده است.
وی افزود: عملیات احیاء، کاشت درخت تاغ در منطقه جلال‌آباد زرند با وسعت 200 هکتار طی سال جاری اجرایی شد و در برنامه آینده اجرای 600 هکتار فضای سبز و یکهزار و 800 هکتار بیابان‌زدایی را در دستور کار داریم.
این بنگاه اقتصادی هرچند فعالیت های موثری در راستای توسعه پایدار شهرستان زرند انجام داده اما همواره خلاء هایی وجود دارد که برای شناسایی و رفع این خلاء ها و بهبود شرایط، نیاز به ارائه نظرات مردمی با نگاهی از درون این مجموعه وجود دارد.
کارگران و کارکنان به عنوان افرادی بومی از پیکره این شرکت، با انتقادات سازنده خود مشکلات را در راستای ارتقای خدمات و کمک به توسعه پایدار شهرستان زرند ارائه کردند که می تواند راهگشا باشد.
**زمینه سرمایه گذاری در تمامی بخش های زرند فراهم شود
یکی از کارگران بومی بخش مکانیک شرکت فولاد زرند ایرانیان گفت: افراد توانا و شرکت های بسیاری می‌توانند در زرند که هیچ جای بن‌بستی برای ساخت‌وساز و درآمدزایی ندارد سرمایه‌گذاری کرده و در راستای توسعه شهرستان گام بردارند.
سید مهدی سیدعلیزاده افزود: با فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری و ایجاد صنایع تبدیلی و خرد متناسب با نیاز مردم این منطقه، می توان از خروج سرمایه از استان کرمان جلوگیری کرد.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری و ایجاد رفاهیات به‌صورت جامع و بزرگ‌تر می‌تواند تأثیری مطلوب بر درآمد، توسعه، امید به زندگانی و شادمانی مردم شهرستان زرند داشته باشد.
این نیروی کارگری کارخانه فولاد زرند افزود: پوشیدن پیراهن کار در این کارخانه ضامن شغلی ما است و تا زمانی که آن را پوشیده‌ایم امنیت ما از لحاظ شغلی تأمین شده است و با افتتاح دیگر بخش های کارخانه طبیعی است که شرایط کار و رضایت شغلی نیز بهتر خواهد شد.
**ارتباط صنعت و دانشگاه تقویت شود
یکی دیگر از کارگران شرکت فولاد زرند ایرانیان بزرگ ترین دانشگاه را صنعت دانست و گفت: متأسفانه ارتباط بین صنعت و دانشگاه ضعیف است و باید تعامل بیشتری بین آنها برقرار شود تا آینده مناسب تری برای شهرستان رقم بخورد.
علی متصدی زاده افزود: زرند ظرفیت لازم را برای فراگیری دوره‌های آموزشی دارد لذا باید فاصله بین دستگاه‌های فنی و حرفه‌ای، پیمانکار و شخص را برداشت و زمینه را برای ارتقای سطح آموزش ها فراهم کرد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر فضا و بستر مطلوبی برای اشتغالزایی افراد بومی در زرند ایجاد شده که اقدامی ارزشمند است.
**زیرساخت های فرهنگی و ورزشی افزایش یابد
کارگر دیگر زرندی شرکت فولاد با بیان اینکه افزایش سرانه اشتغالزایی سبب ارتقای نشاط اجتماعی می شود افزود : ادامه داشتن امید و رضایتمندی مردم تنها در گرو افزایش زیرساخت‌های فرهنگی، ورزشی و تفریحی توسط شرکت های بزرگ این شهرستان است.
محسن رجبی بیان کرد: مردم امروز زرند نسبت به گذشته از وضعیت اقتصادی خود رضایت بیشتری دارند.
**آموزش های صنعتی ارتقا یابد
یکی از مهندسان فعال کارخانه کک سازی شرکت فولاد زرند با بیان اینکه آموزش ها در صنعت باید ارتقا یابد گفت : دانشگاه اصلی من این کارخانه است زیرا پس از گذشت یک سال و 6 ماه با ورود به کارخانه و دیدن آموزش‌های لازم توانستم تجربیات علمی خود را افزایش دهم.
احد دباغی با بیان اینکه جذب حدود چهار هزار نیروی کار در این شرکت قابل توجه است و این اتفاق موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی در منطقه شده است گفت: این کارخانه شبیه نهالی است که برای تنومند شدن نیاز به حمایت دارد تا بتواند شهری را آباد کند.
شرکت فولاد زرند ایرانیان به عنوان معین اقتصاد مقاومتی منطقه پنج استان کرمان انتخاب شده و وظیفه توسعه همه جانبه شهرستان زرند را با نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی برعهده گرفته است.
این شرکت در سال 87 با سرمایه‌گذاری شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) تأسیس‌ و از همان زمان با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های معادن سنگ‌آهن، زغال و تولید کنسانتره زغال و سنگ‌آهن، کک سازی، گندله‌سازی و فولادسازی فعالیت خود را آغاز کرده است.
شرکت مذکور در مدت کوتاهی که در شهرستان زرند مشغول فعالیت شده اقدامات موثری در راستای توسعه پایدار حوزه های اجتماعی، فرهنگ، اقتصادی و خدماتی داشته و بنا به اذعان مسئولان در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی خود تا حدودی موفق عمل کرده است.
گزارش : معصومه قطب الدینی و حامد سالاری
9889/ 7420/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همراه با استاندار کرمان در ارتفاعات بُنگِرو - کمیل بهشتیان**

66 درصد سد جیرفت آبگیری شد

رونق تولید موجب اشتغال پایدار و تقویت اقتصادی کشور می شود

روند تامین برق مشترکان شمال کرمان بطور عادی در جریان است

نقشه راه تثبیت اراضی ملی کرمان تدوین شد

سیل افزون بر سه هزار میلیارد ریال به کشاورزی کرمان خسارت زد

فعالیت های زیست محیطی شرکت گل گهر در نمایشگاه بین المللی محیط زیست تشریح شد

سلامت دام های وارداتی به کرمان مورد تائید است

شبکه برق روستایی شهداد ترمیم شد

شبکه های پیش آگاهی مبارزه با آفت ملخ در کرمان فعال شده است

تمهیدات مبارزه با ملخها در جنوب کرمان اندیشیده شده است

رئیس اتاق کرمان: رونق تولید به نهضتی فراگیر تبدیل شود

18 میلیارد ریال طرح کارآفرینی در کرمان افتتاح شد

سیل افزون بر سه هزار میلیارد ریال به راه های کرمان خسارت زد

افزایش تولید و توسعه اکتشافات اولویت نخست شرکت گل گهر اعلام شد

ملخ های صحرایی در جنوب کرمان زمین گیر شدند

سیلاب 976 میلیارد ریال به جاده های جنوب کرمان خسارت وارد کرد

سیلاب 40 میلیارد ریال به راههای جنوب کرمان خسارت وارد کرد

آفات نو ظهور در کمین مزارع جنوب کرمان

3 طرح عمرانی و تولیدی در قلعه گنج به بهره برداری رسید

هشدارهای وقوع سیل ،خسارت جامعه عشایر کرمان را به حداقل رساند

ساکنان9روستا در قلعه گنج از نعمت آب آشامیدنی بهرمند شدند

دولت در سال رونق تولید به تقویت زیرساخت های روستایی می پردازد

افزون بر 2 هزار تخلف صنفی در کرمان ثبت شد

کمک 24 میلیارد تومانی شرکت معدنی گل گهر به سیل زدگان کشور

3 هزار و 577 میلیارد ریال خسارت ناشی از سیل و طوفان به بخش کشاورزی شمال استان در نیمه اول فروردین ماه

رفع نارسایی‌ها در گرو نظارت قوی

کمک یک میلیارد تومانی کرمانی‌ها به سیل‌زدگان

کمک 24 میلیارد تومانی گل گهر به سیل زدگان خوزستان/ساخت سالن ورزشی

مقاوم‌بودن 60 درصد واحدهای مسکونی روستایی استان کرمان/انتقاد از کارشکنی بانک‌ها

چند طرح کارآفرینی مربوط به جوانان در کرمان افتتاح شد

بازسازی 16 هزار و 700 واحد مسکونی طی سال گذشته در استان/تعهد برای ایجاد 6000 شغل

تشکیل مثلث «رونق تولید» در استان کرمان

بهره‌برداری 100 هزار تن آهن اسفنجی فولاد راور تا پایان شهریور

آبرسانی با تانکر به 800 روستای استان کرمان/تاسیسات آبی 600 روستا در معرض خطر سیلاب

ساخت 10 هزار واحد مسکونی ویژه مددجویان کمیته امداد جنوب و شرق استان کرمان در دستور کار دولت

افزایش 25 درصدی ظرفیت خطوط تولید کارخانه تا سال 99/با تمام توان از تولیدکنندگان داخلی حمایت می‌کنیم

انتظار است 10 درصد قدرت خرید مردم کاهش یابد/ بودجه جاری دولت؛ حقیقتا انقباضی است نه انبساطی

رتبه کرمان در فضای کسب و کار خوب نیست/همه از بی ثباتی قوانین و مقررات نالان هستند

شکر قیمت آزاد ندارد؛ فقط 3500 تومان/متخلفین را گزارش کنید

آغاز عملیات اجرایی فاز اول احداث راه‌آهن «کرمان - بردسیر - سیرجان»

خسارت 3000 میلیارد ریالی سیل به جاده‌های استان کرمان

خسارت 3000 میلیارد ریالی سیل به جاده‌های استان كرمان

دام های منطقه خاتون آباد تجمیع می شوند

تمهیدات مبارزه با ملخها در جنوب کرمان اندیشیده شده است

انتظار است 10 درصد قدرت خرید مردم کاهش یابد/ بودجه جاری دولت؛ حقیقتا انقباضی است نه انبساطی

شبکه برق روستایی شهداد ترمیم شد

کمک 24 میلیارد تومانی گل گهر به سیل زدگان خوزستان/ساخت سالن ورزشی

سلامت دام های وارداتی به کرمان مورد تائید است

هیچ کمبود سوختی در جیرفت نیست