کرمان رصد

آخرين مطالب

بازار داغ ماشین عروس کلاسیک با موتور پراید! اقتصادي

بازار داغ ماشین عروس کلاسیک با موتور پراید!

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - تقریبا بعد از پخش سریال شهرزاد بود که استفاده از خودرو‌های قدیمی و کلاسیک که متعلق به دهه‌های ٣٠ و ٤٠ میلادی بود، فراگیر شد و حالا خاطره‌بازی دهه شصتی‌ها در فضای مجازی باعث شده بازار اجاره خودروهای کلاسیک داغ باشد
بازار داغ ماشین عروس کلاسیک با موتور پراید!
روزنامه شهروند: تقریبا بعد از پخش سریال شهرزاد بود که استفاده از خودرو‌های قدیمی و کلاسیک که متعلق به دهه‌های ٣٠ و ٤٠ میلادی بود، فراگیر شد و حالا خاطره‌بازی دهه شصتی‌ها در فضای مجازی باعث شده بازار اجاره خودروهای کلاسیک داغ باشد.
همین موضوع باعث شد افرادی که از این مدل خودرو‌ها داشتند به فکر درآمدزایی از آنها بیفتند. با این حال، موسسه‌های تشریفات کمی در تهران هستند که خودرو‌های کلاسیک را به‌عنوان ماشین عروس کرایه می‌دهند، چون درحال حاضر تعداد کمی از این خودرو‌ها در تهران وجود دارد و تنها موسسه‌های خاصی هستند که می‌توان از آنها چنین خودرو‌هایی را کرایه کرد. فعالان این بازار به «شهروند» می‌گویند: «شاید تعداد این موسسات در تهران به اندازه انگشتان دست نرسد، اما دلالان زیادی به بازار آمده و با اجاره این خودروها از موسسات و دوباره اجاره دادن آن به زوج‌ها فعالیت می‌کنند.»
بازار داغ ماشین عروس کلاسیک با موتور پراید!
یکی از این موسسه‌ها در غرب تهران می‌گوید: «چند سالی می‌شود که عروس و دامادها به دنبال کرایه خودرو‌های قدیمی برای ماشین عروس هستند. همه موسسات تشریفات عروسی که این خودرو‌ها را ندارند. بعضی از موسسه‌ها وقتی می‌بینند عروس و دامادها تمایل زیادی به اجاره این خودرو‌ها دارند، برای این‌که مشتریان خود را از دست ندهند، خودشان از موسسات دیگر به کرایه‌کردن این خودرو‌ها اقدام می‌کنند، همین می‌شود که کرایه این خودرو‌ها از بقیه خودرو‌ها بالاتر می‌رود، چون واسطه به میان می‌آید و گرنه این خودرو‌ها تفاوت خاصی با بقیه خودرو‌ها ندارند و قاعدتا نباید کرایه آنها چندان بالاتر باشد.»
دلال‌ها بهای اجاره را تا دو برابر افزایش می‌دهند
وقتی پای واسطه برای اجاره این خودرو‌ها در بین باشد، قیمت‌ها به طرز عجیبی بالا می‌رود، گاهی تا دو برابر و در مواردی حتی بیشتر. یکی دیگر از موسسات تشریفات عروسی دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «خود من دو خودروی قدیمی برای اجاره‌دادن داشتم که قیمت آنها تفاوتی با بقیه خودرو‌ها نداشت. اگرچه مشتریان زیادی برای آنها داشتم و خیلی‌ها از قبل رزرو می‌کردند، اما واقعا با همان قیمت معقول و منطقی اجاره می‌دادم و از این موضوع سوءاستفاده نمی‌کردم. تا چند ماه پیش که این خودرو‌ها را اجاره می‌دادم، قیمت‌شان بین ٧٠٠ تا یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان بود و مشتریان زیادی هم خواهان آنها بودند، اما درحال حاضر دیگر خودروی کلاسیک برای اجاره ندارم.»
هزینه نگهداری کلاسیک‌ها سر به فلک کشید
اما شرایط نگهداری خودرو‌های کلاسیک چندان ساده نیست. گرچه برخی از مالکان این نوع خودروها می‌گویند خودروهای کلاسیک معمولا بیمه دارند. رئیس موسسه تشریفات طباطبایی که تا همین چند ماه پیش اقدام به اجاره‌دادن این خودرو‌ها می‌کرد؛ حالا آنها را فروخته، چون می‌گوید به سختی از پس نگهداری و حتی تعمیر این خودرو‌ها برمی‌آمده است: «شاید برخی فکر کنند با داشتن این خودروها می‌شود به راحتی درآمدزایی کرد، اما این همه واقعیت نیست.
این خودرو‌ها بیشتر از این‌که درآمدزایی داشته باشند، خرج زیادی روی دست صاحبان خود می‌گذارند. معمولا نمی‌توان از آنها با موتورهای خودشان زیاد استفاده کرد، چون زود مستهلک می‌شوند و دیگر قابل تعمیر نیستند.» او ادامه می‌دهد: «به همین دلیل معمولا از موتورهای پراید برای آنها استفاده می‌کنیم که آنها هم چندان موتورهای خوبی نیستند. علاوه بر این اگر قطعات این خودروها خراب شود، دردسر زیادی برای ما ایجاد می‌شود، چون نمی‌توانیم قطعات جدید را پیدا کنیم و مجبور به تعمیر قطعات خراب‌شده هستیم. موضوع دیگری که واقعا برای صاحبان این خودرو‌ها دردسرساز می‌شود، این است که این خودرو‌ها به دلیل داشتن بدنه مستحکم در صورت تصادف با بقیه خودروها آسیب زیادی به آنها می‌زنند.
در مجموع به دلیل همین مشکلات بود که ترجیح دادیم خودرو‌های قدیمی را بفروشیم و دیگر آنها را اجاره ندهیم.»یکی دیگر از موسسه‌های کرایه خودرو هم به «شهروند» می‌گوید: «وقتی قیمت تعویض صفحه کلاچ خودروی ٢٠٦ از ٣٠٠‌هزار تومان ‌سال گذشته به ٨٠٠‌هزار تومان رسیده است، نگهداری و تعمیر خودروهای خاص که به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد، به همین دلیل خودروهای کلاسیک خودم را واگذار کرده‌ام.»
پدر بنز ایران و موسسه اجاره خودروهای کلاسیک!
معروف‌ترین کلکسیونر ایرانی که تعداد زیادی خودروهای قدیمی را نگهداری می‌کند، «حامد ذاکری» است. خودرو‌هایی که در سریال‌هایی مثل شهرزاد، کلاه پهلوی،کیف انگلیسی، سرزمین کهن، معمای شاه و بسیاری دیگر از فیلم‌ها و سریال‌های قدیمی استفاده شده‌اند، خودروهایی هستند که در نمایشگاه این فرد نگهداری می‌شوند. حامد ذاکری از خانواده‌ای نام آشنا در میان ماشین‌بازها است. پدر او پدر بنز ایران بوده و حالا پسرش نه فقط از سر سرگرمی بلکه برای درآمدزایی راه پدر را ادامه داده است. کسب و کار ذاکری اجاره دادن خودرو‌های کلاسیک به افراد مختلف و البته صداوسیما است. ذاکری درباره کسب و کارش می‌گوید: «خودرو‌هایی که درحال حاضر از آنها نگهداری می‌کنم بنزهای ١٧٠، فولکس،شورلت، دوج و ... هستند.
در ابتدای کارم از این خودرو‌ها درآمدزایی نمی‌کردم، بلکه آنها را می‌خریدم و بازسازی می‌کردم و بعد می‌فروختم.حدود ١٥‌سال پیش بود که از صداوسیما برای اجاره دادن این خودرو‌ها مشتری داشتم و همین باعث شد مجموعه‌ام را گسترش بدهم تا همکاری بیشتری با صداوسیما یا سایر سازندگان فیلم‌ها و سریال‌های قدیمی داشته باشم.»از ذاکری می‌پرسیم آیا خودرو‌هایش را برای مراسم عروسی کرایه می‌دهد؟
او می‌گوید: «بله برای عروسی هم خودرو‌هایم را اجاره می‌دهم به شرطی که از قبل در اختیار صداوسیما نباشند. معمولا کسانی که به دنبال کرایه خودرو‌های کلاسیک و قدیمی برای مراسم عروسی هستند، از دو ماه قبل می‌آیند و خودرو‌ها را رزرو می‌کنند. قیمت‌هایمان هم برای کرایه دادن این خودرو‌ها برخلاف برخی موسسات تشریفات عروسی بالا نیست. قیمت‌ها از ٤٠٠‌هزار تومان شروع می‌شود که همه چیز به نوع آن بستگی دارد.»
اجاره خودرو با راننده ویژه
قطعا رانندگی با خودروهای کلاسیک کاری است که از پس هر کسی برنمی‌آید و به مهارت خاصی نیاز دارد. ذاکری دراین‌باره می‌گوید: «برای عروسی‌ها و حتی فیلم‌ها و سریال‌ها هم خودرو‌ها را با راننده اجاره می‌دهیم چون هر فردی نمی‌تواند با خودرو‌های کلاسیک رانندگی کند. این خودرو‌ها باید با سرعت پایین تردد کنند به همین دلیل کار برای راننده سخت است. به عنوان مثال بارها شده که توریست‌ها آمده‌اند و از ما خودرو اجاره کرده‌اند، اما شرط ما برای اجاره، حضور راننده‌ای است که قلق رانندگی با این خودرو‌ها را بلد باشد. ما خودرو‌های دهه ٣٠ تا ٥٠ را با خودروبر جابه جا می‌کنیم، اما خودرو‌های دهه ٧٠ به بعد این مجوز را دارند که با راننده در شهر تردد کنند.»
به جز این قطعا نگهداری از حدود ٦٠ خودروی کلاسیک کار آسانی نیست. جالب است بدانید که ذاکری برای خودرو‌های کلاسیک و قدیمی خود مکانیک‌های مخصوصی دارد. او می‌گوید تعمیر این خودرو‌ها کار هر فردی نیست و تعمیرکاری باید با قطعات این خودروها سرو کله بزند که آنها را بشناسد. او درباره دشواری نگهداری از این خودرو‌ها می‌گوید: «کارمان سخت است. اگر بدشانسی بیاوریم و قطعه‌ای خراب شود یا باید هر طور شده تعمیرش کنیم یا سفارش دهیم از خارج کشور برایمان بیاورند.»
شرایط خاص تردد با خودروهای کلاسیک
البته تردد خودروهای کلاسیک در خیابان‌های شهر به همین راحتی هم نیست. ذاکری دراین‌باره می‌گوید: «خودروهای کلاسیک باید پلاک ملی دریافت کنند در غیراین صورت نمی‌توانند در شهر تردد کنند. ضمن این‌که علاوه بر پلاک ملی این خودروها باید برگ معاینه فنی هم داشته باشند.»خودروهای کلاسیک بدون پلاک ملی مشمول قانون خودروهای فرسوده و از رده خارج می‌شوند و باید اسقاط شوند. این موضوع اما باعث شد که تعداد زیادی از دلالان به بهانه خرید خودروی اسقاطی و از رده خارج خودرو‌های کلاسیک را از صاحبانشان به نرخ بسیار ارزانی خریداری کنند و با قیمت‌های گزاف به‌عنوان خودروهای کلاسیک بفروشند.
تردد با خودروهای کلاسیک اما محدودیت‌های خاص خود را دارد. به‌عنوان مثال خودروهای کلاسیک اجازه ندارند از مرز خارج شوند و خروج آنها از مرز به منزله قاچاق تلقی می‌شود. همچنین خودروهای کلاسیک نمی‌توانند مانند خودروهای دیگر هرروز در شهر تردد کنند و تردد هرروزه آنها در صورتی که ثابت شود به منظور استفاده روزمره و عادی صاحبانشان است، باعث می‌شود مجوزهای کلاسیک بودن آن باطل شود.
منبع: bartarinha.ir

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

50 درصد سد جیرفت آبگیری شد

سیلاب در جنوب کرمان خسارت هنگفتی به زیرساختها وارد کرد

هلال احمر کمک های مردمی برای سیل زدگان شمال را جمع آوری می می کند

پنجهزار رأس دام زنده وارد کرمان می شود

استانداری کرمان آمادگی حمایت از سرمایه گذاران شهداد را دارد

220 تن میوه طرح تنظیم بازار در جنوب کرمان توزیع شد

6 محور مهم رونق تولید در کرمان تعیین شد

تعیین 6 محور مهم «رونق تولید» در استان کرمان

توزیع 60 تن مرغ در جنوب استان کرمان آغاز شد

168 هکتار زمین در رفسنجان به متقاضیان واگذار شد

تولید در قلعه گنج استان کرمان رونق گرفته است

رخدادهای تلخ و شیرین استان کرمان در سال 97

نیمه فعال یا راکد بودن 60 درصد واحدهای تولیدی استان

تولید و اشتغال آفرینی نباید سیاسی شود/به جای مچ‌گیری در فضای مجازی؛ فرهنگسازی کنیم

توسعه صادرات و ارزآوری؛ در گرو «رونق تولید»/ از طریق بخش معادن می‌توانیم اشتغال و رونق اقتصادی را ایجاد کنیم

رونق تولید با همکاری دستگاههای اجرایی و غیر دولتی محقق می شود

110 کیلومتر راه روستایی در رفسنجان احداث شد

برای «رونق تولید» باید به پیشنیازها توجه کرد

در سال «رونق تولید»، موسسات مالی عمومی و بانک‌ها به کمک واحدهای تولیدی بشتابند

کاشت بذرِ اشتغال در جنوب کرمان

اعتبارات جاری دستگاه های اجرایی کرمان 503 میلیارد تومان است

کسری اعتبارات مربوط به هزینه های جاری است

بخشی از مالیات پرداختی به استان برگشت داده شود

کسری 42 میلیاردی بودجه جاری استان به دلیل بی‌انضباطی سیستم برنامه ریزی و بودجه ریزی

ردیابی آفت سرخرطومی خرما در جنوب کرمان ادامه دارد

هشت کمپ نوروزی راهداری در جنوب کرمان راه اندازی شد

73 درصد خانوارهای استان کرمان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مندند

راه‌اندازی 70 پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مسافران نوروزی در استان کرمان

عرضه مرغ سال آینده کیلویی 13400 تومان!/گوشت‌های گرم وارداتی در کرمان فقط 10 روز تاریخ انقضاء دارند

توزیع 13 تن گوشت منجمد و 560 تن شکر از فردا در کرمان

دستگیری 16 نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی/واریز مبلغ 99999999999999 ریال از یکی از بانک‌های کشور به یک شرکت صوری

کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند

سامانه صدور بارنامه در کهنوج راه اندازی شد

چیزی عاید استان از فروش معادن نمی‌شود

53 درصد از هدف استان در واگذاری پروژه‌های بخش دولتی محقق شد/احتمال تخصیص 100 درصدی اعتبارات هزینه‌ای

کلاف سردرگم افزایش قیمت‌ها در سایه نبود نظارت‌ها/ شکر 8 هزار تومانی در کرمان!

53 درصد از هدف استان در واگذاری پروژه‌های بخش دولتی محقق شد

380 تن میوه شب عید در جنوب کرمان ذخیره شده است

ماجرای مشخص نبودن 7000 تن شکر اختصاص داده به استان کرمان چی بود؟

پرورش بز کرکی رایینی در کرمان با مشکلاتی روبرو است

هر روز کاری یک روستا در استان کرمان از نعمت گاز طبیعی بهر‌ه‌مند شدند

جمع‌آوری 12 میلیارد و 200 میلیون تومان کمک‌های مردمی در استان کرمان در 10 ماهه امسال

قیمت مرغ فقط 11500 تومان/تقاضای اضافه کردن 50 تن گوشت گرم به سهمیه استان

پرورش بز کرکی رایینی در کرمان با مشکلاتی روبرو است

750 هکتار اراضی ملی کرمان رفع تصرف شد

70 درصد باغات پسته رفسنجان صرفه اقتصادی ندارند

تعطیلات زیاد به بنیان اقتصادی کشور خسارت می‌زند

قیمت میوه نوروز در کرمان تصویب شد

سند کاداستر افزون بر هشت میلیون هکتار از اراضی کرمان صادر شد

سالانه 14 میلیارد دلار کالای اساسی وارد کشور می شود