کرمان رصد

آخرين مطالب

بازار داغ ماشین عروس کلاسیک با موتور پراید! اقتصادي

بازار داغ ماشین عروس کلاسیک با موتور پراید!

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - تقریبا بعد از پخش سریال شهرزاد بود که استفاده از خودرو‌های قدیمی و کلاسیک که متعلق به دهه‌های ٣٠ و ٤٠ میلادی بود، فراگیر شد و حالا خاطره‌بازی دهه شصتی‌ها در فضای مجازی باعث شده بازار اجاره خودروهای کلاسیک داغ باشد
بازار داغ ماشین عروس کلاسیک با موتور پراید!
روزنامه شهروند: تقریبا بعد از پخش سریال شهرزاد بود که استفاده از خودرو‌های قدیمی و کلاسیک که متعلق به دهه‌های ٣٠ و ٤٠ میلادی بود، فراگیر شد و حالا خاطره‌بازی دهه شصتی‌ها در فضای مجازی باعث شده بازار اجاره خودروهای کلاسیک داغ باشد.
همین موضوع باعث شد افرادی که از این مدل خودرو‌ها داشتند به فکر درآمدزایی از آنها بیفتند. با این حال، موسسه‌های تشریفات کمی در تهران هستند که خودرو‌های کلاسیک را به‌عنوان ماشین عروس کرایه می‌دهند، چون درحال حاضر تعداد کمی از این خودرو‌ها در تهران وجود دارد و تنها موسسه‌های خاصی هستند که می‌توان از آنها چنین خودرو‌هایی را کرایه کرد. فعالان این بازار به «شهروند» می‌گویند: «شاید تعداد این موسسات در تهران به اندازه انگشتان دست نرسد، اما دلالان زیادی به بازار آمده و با اجاره این خودروها از موسسات و دوباره اجاره دادن آن به زوج‌ها فعالیت می‌کنند.»
بازار داغ ماشین عروس کلاسیک با موتور پراید!
یکی از این موسسه‌ها در غرب تهران می‌گوید: «چند سالی می‌شود که عروس و دامادها به دنبال کرایه خودرو‌های قدیمی برای ماشین عروس هستند. همه موسسات تشریفات عروسی که این خودرو‌ها را ندارند. بعضی از موسسه‌ها وقتی می‌بینند عروس و دامادها تمایل زیادی به اجاره این خودرو‌ها دارند، برای این‌که مشتریان خود را از دست ندهند، خودشان از موسسات دیگر به کرایه‌کردن این خودرو‌ها اقدام می‌کنند، همین می‌شود که کرایه این خودرو‌ها از بقیه خودرو‌ها بالاتر می‌رود، چون واسطه به میان می‌آید و گرنه این خودرو‌ها تفاوت خاصی با بقیه خودرو‌ها ندارند و قاعدتا نباید کرایه آنها چندان بالاتر باشد.»
دلال‌ها بهای اجاره را تا دو برابر افزایش می‌دهند
وقتی پای واسطه برای اجاره این خودرو‌ها در بین باشد، قیمت‌ها به طرز عجیبی بالا می‌رود، گاهی تا دو برابر و در مواردی حتی بیشتر. یکی دیگر از موسسات تشریفات عروسی دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «خود من دو خودروی قدیمی برای اجاره‌دادن داشتم که قیمت آنها تفاوتی با بقیه خودرو‌ها نداشت. اگرچه مشتریان زیادی برای آنها داشتم و خیلی‌ها از قبل رزرو می‌کردند، اما واقعا با همان قیمت معقول و منطقی اجاره می‌دادم و از این موضوع سوءاستفاده نمی‌کردم. تا چند ماه پیش که این خودرو‌ها را اجاره می‌دادم، قیمت‌شان بین ٧٠٠ تا یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان بود و مشتریان زیادی هم خواهان آنها بودند، اما درحال حاضر دیگر خودروی کلاسیک برای اجاره ندارم.»
هزینه نگهداری کلاسیک‌ها سر به فلک کشید
اما شرایط نگهداری خودرو‌های کلاسیک چندان ساده نیست. گرچه برخی از مالکان این نوع خودروها می‌گویند خودروهای کلاسیک معمولا بیمه دارند. رئیس موسسه تشریفات طباطبایی که تا همین چند ماه پیش اقدام به اجاره‌دادن این خودرو‌ها می‌کرد؛ حالا آنها را فروخته، چون می‌گوید به سختی از پس نگهداری و حتی تعمیر این خودرو‌ها برمی‌آمده است: «شاید برخی فکر کنند با داشتن این خودروها می‌شود به راحتی درآمدزایی کرد، اما این همه واقعیت نیست.
این خودرو‌ها بیشتر از این‌که درآمدزایی داشته باشند، خرج زیادی روی دست صاحبان خود می‌گذارند. معمولا نمی‌توان از آنها با موتورهای خودشان زیاد استفاده کرد، چون زود مستهلک می‌شوند و دیگر قابل تعمیر نیستند.» او ادامه می‌دهد: «به همین دلیل معمولا از موتورهای پراید برای آنها استفاده می‌کنیم که آنها هم چندان موتورهای خوبی نیستند. علاوه بر این اگر قطعات این خودروها خراب شود، دردسر زیادی برای ما ایجاد می‌شود، چون نمی‌توانیم قطعات جدید را پیدا کنیم و مجبور به تعمیر قطعات خراب‌شده هستیم. موضوع دیگری که واقعا برای صاحبان این خودرو‌ها دردسرساز می‌شود، این است که این خودرو‌ها به دلیل داشتن بدنه مستحکم در صورت تصادف با بقیه خودروها آسیب زیادی به آنها می‌زنند.
در مجموع به دلیل همین مشکلات بود که ترجیح دادیم خودرو‌های قدیمی را بفروشیم و دیگر آنها را اجاره ندهیم.»یکی دیگر از موسسه‌های کرایه خودرو هم به «شهروند» می‌گوید: «وقتی قیمت تعویض صفحه کلاچ خودروی ٢٠٦ از ٣٠٠‌هزار تومان ‌سال گذشته به ٨٠٠‌هزار تومان رسیده است، نگهداری و تعمیر خودروهای خاص که به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد، به همین دلیل خودروهای کلاسیک خودم را واگذار کرده‌ام.»
پدر بنز ایران و موسسه اجاره خودروهای کلاسیک!
معروف‌ترین کلکسیونر ایرانی که تعداد زیادی خودروهای قدیمی را نگهداری می‌کند، «حامد ذاکری» است. خودرو‌هایی که در سریال‌هایی مثل شهرزاد، کلاه پهلوی،کیف انگلیسی، سرزمین کهن، معمای شاه و بسیاری دیگر از فیلم‌ها و سریال‌های قدیمی استفاده شده‌اند، خودروهایی هستند که در نمایشگاه این فرد نگهداری می‌شوند. حامد ذاکری از خانواده‌ای نام آشنا در میان ماشین‌بازها است. پدر او پدر بنز ایران بوده و حالا پسرش نه فقط از سر سرگرمی بلکه برای درآمدزایی راه پدر را ادامه داده است. کسب و کار ذاکری اجاره دادن خودرو‌های کلاسیک به افراد مختلف و البته صداوسیما است. ذاکری درباره کسب و کارش می‌گوید: «خودرو‌هایی که درحال حاضر از آنها نگهداری می‌کنم بنزهای ١٧٠، فولکس،شورلت، دوج و ... هستند.
در ابتدای کارم از این خودرو‌ها درآمدزایی نمی‌کردم، بلکه آنها را می‌خریدم و بازسازی می‌کردم و بعد می‌فروختم.حدود ١٥‌سال پیش بود که از صداوسیما برای اجاره دادن این خودرو‌ها مشتری داشتم و همین باعث شد مجموعه‌ام را گسترش بدهم تا همکاری بیشتری با صداوسیما یا سایر سازندگان فیلم‌ها و سریال‌های قدیمی داشته باشم.»از ذاکری می‌پرسیم آیا خودرو‌هایش را برای مراسم عروسی کرایه می‌دهد؟
او می‌گوید: «بله برای عروسی هم خودرو‌هایم را اجاره می‌دهم به شرطی که از قبل در اختیار صداوسیما نباشند. معمولا کسانی که به دنبال کرایه خودرو‌های کلاسیک و قدیمی برای مراسم عروسی هستند، از دو ماه قبل می‌آیند و خودرو‌ها را رزرو می‌کنند. قیمت‌هایمان هم برای کرایه دادن این خودرو‌ها برخلاف برخی موسسات تشریفات عروسی بالا نیست. قیمت‌ها از ٤٠٠‌هزار تومان شروع می‌شود که همه چیز به نوع آن بستگی دارد.»
اجاره خودرو با راننده ویژه
قطعا رانندگی با خودروهای کلاسیک کاری است که از پس هر کسی برنمی‌آید و به مهارت خاصی نیاز دارد. ذاکری دراین‌باره می‌گوید: «برای عروسی‌ها و حتی فیلم‌ها و سریال‌ها هم خودرو‌ها را با راننده اجاره می‌دهیم چون هر فردی نمی‌تواند با خودرو‌های کلاسیک رانندگی کند. این خودرو‌ها باید با سرعت پایین تردد کنند به همین دلیل کار برای راننده سخت است. به عنوان مثال بارها شده که توریست‌ها آمده‌اند و از ما خودرو اجاره کرده‌اند، اما شرط ما برای اجاره، حضور راننده‌ای است که قلق رانندگی با این خودرو‌ها را بلد باشد. ما خودرو‌های دهه ٣٠ تا ٥٠ را با خودروبر جابه جا می‌کنیم، اما خودرو‌های دهه ٧٠ به بعد این مجوز را دارند که با راننده در شهر تردد کنند.»
به جز این قطعا نگهداری از حدود ٦٠ خودروی کلاسیک کار آسانی نیست. جالب است بدانید که ذاکری برای خودرو‌های کلاسیک و قدیمی خود مکانیک‌های مخصوصی دارد. او می‌گوید تعمیر این خودرو‌ها کار هر فردی نیست و تعمیرکاری باید با قطعات این خودروها سرو کله بزند که آنها را بشناسد. او درباره دشواری نگهداری از این خودرو‌ها می‌گوید: «کارمان سخت است. اگر بدشانسی بیاوریم و قطعه‌ای خراب شود یا باید هر طور شده تعمیرش کنیم یا سفارش دهیم از خارج کشور برایمان بیاورند.»
شرایط خاص تردد با خودروهای کلاسیک
البته تردد خودروهای کلاسیک در خیابان‌های شهر به همین راحتی هم نیست. ذاکری دراین‌باره می‌گوید: «خودروهای کلاسیک باید پلاک ملی دریافت کنند در غیراین صورت نمی‌توانند در شهر تردد کنند. ضمن این‌که علاوه بر پلاک ملی این خودروها باید برگ معاینه فنی هم داشته باشند.»خودروهای کلاسیک بدون پلاک ملی مشمول قانون خودروهای فرسوده و از رده خارج می‌شوند و باید اسقاط شوند. این موضوع اما باعث شد که تعداد زیادی از دلالان به بهانه خرید خودروی اسقاطی و از رده خارج خودرو‌های کلاسیک را از صاحبانشان به نرخ بسیار ارزانی خریداری کنند و با قیمت‌های گزاف به‌عنوان خودروهای کلاسیک بفروشند.
تردد با خودروهای کلاسیک اما محدودیت‌های خاص خود را دارد. به‌عنوان مثال خودروهای کلاسیک اجازه ندارند از مرز خارج شوند و خروج آنها از مرز به منزله قاچاق تلقی می‌شود. همچنین خودروهای کلاسیک نمی‌توانند مانند خودروهای دیگر هرروز در شهر تردد کنند و تردد هرروزه آنها در صورتی که ثابت شود به منظور استفاده روزمره و عادی صاحبانشان است، باعث می‌شود مجوزهای کلاسیک بودن آن باطل شود.
منبع: bartarinha.ir

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در تامین ذخایر استراتژیک گندم مشکلی در استان کرمان وجود ندارد

سیاست اصلی دولت حفظ تولید فعلی است

دولت 4000 میلیارد تومان به صنعت خودروسازی تزریق می کند

نرخ بیکاری شرق کرمان 30 درصد است

یک نفر از هر سه جوان کرمانی بیکار است

استفاده از آبهای نامتعارف نسخه درمان کشاورزی کرمان است

چرخه معدن تا فولاد میدکو به همت مهندسان ایرانی انجام می شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/02

پرداخت وام 300 میلیونی به کسبه پلاسکو

عرضه موبایل‌های توقیفی تا هفته‌ آینده

75 آبگرمکن خورشیدی در جنوب کرمان توزیع شد

62 درصد فولاد خاورمیانه در ایران تولید می شود

توجه به اقتصاد دانش بنیان رویکرد دولت دوازدهم است

استان کرمان در 6 ماهه اول سال جاری 10 هزار شغل ایجاد کرده است

بازگشایی منابع جدید صندوق توسعه ملی/مددجویان کمیته امداد روستایی و عشایر بیمه می‌شوند

سال آینده بازار خوبی برای صنعت فولاد ایجاد می‌شود/بومی شدن صنعت فولاد در کشور

صادرات مهمترین پیشران و موتور اقتصاد کشور در سال آینده است/از تفویض اختیارات استقبال می‌کنم

صنعت به آخر خط رسیده است/چرا به صادرکنندگان به عنوان قاچاقچی ارز نگاه می‌کنیم؟

پیش‌فروش یک میلیون خودرو توسط خودروسازان/ صادرکنندگان بزرگ ارز خود را به کشور وارد کنند

پروژه ملی فولادسازی بردسیر افتتاح شد

توسعه معادن در ریگان زمینه ساز مهاجرت معکوس

افتتاح کارخانه 2.5 میلیون تنی گندله سازی بوتیای ایرانیان

پروژه‌های میدکو تا یک سال آینده به اتمام می‌رسند

کارخانه فولاد سازی بردسیر با ظرفیت یک میلیون تن شمش فولادی افتتاح شد

50 میلیارد تومان به توسعه روستاهای جیرفت تخصیص یافت

گوشت 40 هزار تومان، مرغ 14 هزار تومان

آغاز ثبت‌نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/01

وزیر سابق رفاه: مشکلات بانک‌ها را رسانه‌ای نکنید!

15 هزار شغل در کرمان ایجاد شد

11پروژه کشاورزی در بافت آماده بهره برداری است

7000 میلیارد ریال پروژه عمرانی در جنوب کرمان افتتاح شد

محرومیت زدایی و توسعه زیرساخت ها دستاورد انقلاب اسلامی است

در تولید گاز از قطر جلو زدیم

17 هزار میلیارد تومان برای گازرسانی در کشور هزینه شده است

ساخت پروژه 43 کیلومتری خط انتقال گاز 30 اینچ صنایع فولاد در کرمان کلید خورد

مجتمع مس سرچشمه یکی از صنایع برتر کشور در زمینه HSE در سال 96 معرفی شد

مدیریت مصرف سوخت با استفاده از وضع عوارض

آغاز گازرسانی به جنوب استان کرمان با حضور معاون اول رییس جمهور

برنامه‌های سفر وزیر صمت به استان کرمان

انتقال 3 هزار میلیارد تومان از منابع مالی صنایع مس به استان کرمان

بخش زیادی از گاز تولیدی کشور در مصارف خانگی استفاده می‌شود

بهره‌مندی 300 روستا و 20 شهر کشور از نعمت گاز در ایام الله دهه فجر

لزوم اصلاح آیین نامه ماده 20 قانون رفع موانع تولید/ 10 و نیم میلیارد دلار منابع حساب ارزی تسویه نشده

اختصاص 17 هزار میلیارد تومان برای گازرسانی به روستاهای کشور در دولت تدبیر و امید

افتتاح طرح گازرسانی به جنوب استان کرمان

توضیح درباره قیمت‌های جدید محصولات سایپا

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/30

واریز بسته‌های حمایتی تا پایان امروز ادامه دارد