کرمان رصد

آخرين مطالب

90 میلیارد تومان برای تجهیز مدارس استان به سیستم گرمایشی نیاز است اجتماعي

90 میلیارد تومان برای تجهیز مدارس استان به سیستم گرمایشی نیاز است

  بزرگنمايي:

کرمان رصد-"غلامرضا رجایی" امروز 19 دی ماه در نشست خبری درباره تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد اظهار کرد: طی سال های اخیر به علت استاندارد نبودن سیستم های گرمایشی در مدارس کشور شاهد اتفاقات ناگواری بودیم که دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده و در این راستا از سال 92 مصوبه‌ای از سوی مجلس تصویب شد که براساس آن باید همه مدارس سطح کشور به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز شوند.

وی افزود: منظور از سیستم گرمایشی استاندارد سیستمی است که منبع تولید گرما و انرژی از فضای آموزشی دور باشد و به صورت متمرکز باشد که گرما به سمت کلاس‌ها هدایت شود و هیچ شعله‌ای داخل آن فضای نباشد.

رجایی تصریح کرد: از زمانی که این طرح آغاز شد ما در سطح استان کرمان شروع به شناسایی مدارس فاقد سیستم گرمایشی غیر استاندارد کردیم که بیش از 15 هزار کلاس فاقد این سیستم بودند که در آن‌ها تعدادی کلاس وجود داشت که سیستم گرمایشی واقعا غیراستاندارد و خطر آفرین بودند که در اولویت کار قرار داده شدند.

وی با اشاره به اینکه طی چهار سال گذشته همه کلاس هایی که سیستم‌های غیراستاندارد داشتند، از رده خارج و استاندارد سازی کردیم، بیان کرد: در 4 سال 6400 کلاس درس به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز و تحویل آموزش و پرورش شده است.

مدیرکل نوسازی دارس استان کرمان گفت: علی‌رغم همه پیگیری‌ها و تلاش‌های صورت گرفته هنوز شاهد این هستیم که در سطح استان تعدادی از کلاس‌ها مجهز به سیستم‌های گرمایشی نفتی و گازی هستند و برخی از مدارس فاقد سیستم گرمایشی هستند که عمده این مدارس در مناطق جنوب و شرق قرار دارند و دمای هوا بالا است یا تعداد کلاس‌ها کم هستند.

وی افزود: 970 کلاس را در این مناطق مجهز به بخاری برقی تابشی کردیم اما به دلیل اینکه در سیستم‌های برقی انرژی برق زیادی مصرف می‌شود در حال حاضر بیش از 500 کلاس را در دست تجهیز به سیستم گرمایشی استاندارد داریم که تا پایان سال مجهز خواهند شد به شرط این که تامین اعتبار صورت بگیرد.

رجایی اظهار کرد: یک هزار و 298 کلاس مجهز به سیستم استاندارد هستند اما این سیستم ها فرسوده شده و پیش بینی است طی سال های آینده با تامین اعتبار این سیستم ها را تعویض کنیم.

وی تصریح کرد: 2 هزار و 943 کلاس با بخاری گازی و یک هزار و 958 کلاس با بخاری نفتی گرم می شوند و 2 هزار و 596 کلاس در سطح استان کرمان فاقد سیستم گرمایشی است که عمدتا نیاز به وسایل سرمایشی دارند.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان با اشاره به اینکه در مدارسی که توسط نوسازی ساخته می شود 0 تا 100 کار را انجام می دهیم و مجهیز به سیستم گرمایشی استاندارد می شوند.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به 30 هزار کلاس درس در استان کرمان داریم، افزود: عمدتا مدارس عشایری قابلیت سیستم استاندارد را ندارند زیرا جابه جا می شوند یا چادر هستند.

رجایی اظهار کرد: مدارس غیردولتی زیر نظر ما نیستند که عمدتا در منازل هستند که استاندارد فضای آموزشی را نیز ندارند و متاسفانه در حال فعالیت هستند زیرا با توجه به کمبود فضای آموزشی، فعالیت آنها اجتناب ناپذیر است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 90 میلیارد تومان پول برای تجهیز کلاس های استان کرمان به سیستم گرمایشی استاندارد نیاز است، تصریح کرد: اعتبارات استانداردسازی با اعتبارات تخریب و بازسازی مدارس متفاوت است و براساس بررسی، عمدتا مدارس غیراستاندارد در اولویت ساخت بوده و مدارس خطرآفرین تخلیه می شوند.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان گفت: اینکه مدرسه دایر و سیستم غیراستاندارد گرمایشی داشته باشد، وظیفه داریم برای امنیت مدرسه و حفظ جان دانش آموزان کار کنیم و اولویت ایمنی دانش آموزان است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تشکر از همکاری خیّران بیان کرد: در راستای استانداردسازی کمپینی به کمک خیران و نوسازی مدارس در کشور با عنوان "همه برپا" با شعار "کلاس گرم، مدرسه امن" راه اندازی شده که خیران می توانند در موارد متعددی به ما کمک کنند.

رجایی تصریح کرد: خیران کمک زیادی به ما می کنند و اگر کمک خیران در وضعیت بد اقتصادی نبود، دچار مشکل می شدیم.

وی در ادامه بیان کرد: تا سال 82 بیش از 1400 کلاس درس کپری از منطقه جنوب استان برچیده شد البته هنوز در برخی مناطق به دلیل کمبود فضای آموزشی و کمبود اعتبار کلاس کپری وجود دارد.

این مسوول گفت: در جنوب به دلیل شرایط آب و هوایی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی و ... جابه جایی جمعیت صورت می گیرد که این مسئله آموزش و پرورش را با تراکم دانش آموز مواجه می کند و برای پاسخگویی به این نیاز کلاس کپری و کانکس در نظر می گیرند.

وی افزود: تلاش مسوولان زیاد است و اعتبار دیده می شود و پروژه های در حال ساخت ما در جنوب بیش از جاهای دیگر است که هدف محرومیت زدایی و کمک به این مناطق است.

رجایی اظهار کرد: به دلیل کمبود اعتبار، اول اواویت بندی می کنیم که ساخت مدارس براساس اولویت نیازمند اعتبار است و امیدواریم با کمک دولت و نظام و تامین اعتبار کار را انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تشکر از فعالیت بنیاد برکت در ساخت مدارس، گفت: بنیاد از چند سال قبل در استان کرمان با مشارکت نوسازی مشغول ساخت مدارس و فضاهای آموزشی است و تاکنون 35 مدرسه در استان کرمان آغاز کرده و تعداد زیادی از این مدارس تحویل شده است.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان عنوان کرد: بنیاد 5 پروژه در شهرستان راور در حال ساخت دارد که بعد از زلزله سال گذشته هجدک در این شهرستان آغاز شد.

وی تصریح کرد: همچنین بنیاد با نوسازی کشور قرارداد ساخت یک هزار کلاس را دارد که در استان های دیگر نیز فعالیت می کند و بعد از اتمام، یک هزار کلاس دیگر را آغاز می کنند.

رجایی بیان کرد: بنیاد مستضعفان نیز در جنوب استان کرمان و قلعه گنج که پایلوت اقتصاد مقاومتی است، در فاز اول 15 پروژه تحویل داده و اکنون برای ساخت 128 کلاس درس تفاهمنامه در جنوب داریم و قرار است به 300 کلاس برسد.

وی افزود: 64 کلاس در قلعه گنج با مشارکت با بنیاد مستضعفان در حال ساخت داریم و در فاز اول 54 کلاس تحویل داده شده و سپاه و بسیج نیز در ساخت مدارس به ما کمک زیادی کردند و در ساخت و تکمیل فضاهای آموزشی در جنوب و شرق استان همکاری تداوم خواهد داشت.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان گفت: اعتبار مصوب نوسازی مدارس استان کرمان امسال 56 میلیارد تومان بوده اما تاکنون که دی ماه است، موافقتنامه ها مبادله نشده و تنها 16 میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه در سه سال اخیر با کمبود اعتبار زیادی مواجه بوده ایم، افزود: مردم می توانند موارد غیراستاندارد و خطرآفرین بودن مدارس و سیستم گرمایشی را اطلاع رسانی کنند و ما بازدید و کارشناسی می کنیم و در صورت خطرآفرین بودن اخطار تخلیه را صادر می کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تحقیق و تفحص از بانک شهر تصویب شد

مشترکان پرمصرف آب و برق جریمه می‌شوند

پذیرش سرباز در آستان قدس رضوی

افزون بر 160 هزار نخ سیگار در جیرفت کشف شد

مبارزه اقتصادی راه اصولی مقابله با مواد مخدر است

نیازهای لازم برای ساماندهی کودکان کار شناسایی و اعلام شود

معوقات مددجویان کمیته امداد کرمان پرداخت می شود

سند برابرسازی وضعیت معیشتی قلعه گنج تنظیم شود

1200 کودک در مراکز شبه خانواده بهزیستی استان کرمان نگهداری می‌شود

بیشتر کودکان کار کرمان، افغانی هستند/پیشنهاد ایجاد مرکز موقتی برای آموزش کودکان کار

از درخواست برای سر زدن مسئولین از کوره های آجرپزی تا جمع‌آوری 141 نفر متکدی و کودک کار

پرونده راهزنی محور قلعه گنج در حال بررسی است

مادر قاتل: چاره‌ای جز راحت کردن او نبود!

فائزه هاشمی: چادر حجاب است اما نه حجاب برتر

منوی باز قلیان سرا‌ها از دو سیب تا گل و شیشه!

سرانه فضای سبز کرمان 18 متر مربع به ازای هر فرد است

کرمان در جزیره گرمایی گرفتار شده است/ اینجا ابرها نمی بارند

فضا و کیفیت خدمات درمانی در کرمان افزایش یابد

3000 واحد مسکن مهر در کرمان دچار مشکل قضایی هستند

اجرای پیاده‌راه‌های سلامت در برخی خیابان‌های محدوده منطقه 2 کرمان

اهدای اعضای بانوی اناری به یک بیمار جان دوباره بخشید

400 ناشنوا و کم شنوا در شهرستان رفسنجان حضور دارند

دسترسی به مواد عامل اصلی اعتیاد نیست/70 درصد زندانیان معتاد هستند

خروج چند واگن باری از خط‌آهن سیرجان

مرزهای دریایی در معرض ورود مواد مخدر قرار گرفته است

سن مصرف مواد مخدر کاهش یافته است/ کاهش کشفیات مواد مخدر در کرمان

محیط زیست سیرجان یک راس جبیر را در طبیعت رها کرد

مبارزه با موادمخدر به نحو مطلوبی دنبال شده است

کرمان رتبه دوم کشوری مبارزه با مواد مخدر را به خود اختصاص داد

مرزهای دریایی در معرض ورود مواد مخدر

کاهش سن مصرف موادمخدر یک خطر جدی است/ 65 درصد زندانیان استان جرائم مواد مخدر هستند

درآمدهای حاصل از قاچاق مواد در سیستم بانکی گردش می‌کند!!

جوان ایرانی که آبرویمان را در ترکیه برد!

محیط زیست: پیگیر تعطیلات زمستانی هستیم

اتوبوس های کرمان امروز سرویس رایگان به مردم می دهند

بی احتیاطی راننده سبب تصادف محور رودبار جنوب شد

120 روستای ریگان در محاصره گرد و غبار قرار دارد

چهل و ششمین سامانه خدمات الکترونیکی ثبتی کرمان راه اندازی شد

اجرای پیاده‌راه‌های سلامت در برخی خیابان‌های محدوده منطقه دو کرمان

لزوم گسترش فضا و کیفیت خدمات درمانی در استان کرمان / استان کرمان توان پوشش درمانی منطقه جنوب شرق کشور را دارد

کاروان همراه دکتر نوبخت هیچ نقشی در واژگونی خودرو پراید در محور «جیرفت – کهنوج» نداشته‌ است

کرمانی ‌ها سه روز هوای ناسالم تنفس کردند

مادر باردار گرفتار در برف نجات یافت

قتل زن 36 ساله توسط شوهر ورشکسته

بهزیستی: آموزش رقص در مهدکودک ممنوع است

وقوع برف و کولاک در 22 استان

اینترنت سال آینده گران می‌شود؟

18 خودروی سواری متخلف سرویس مدارس در بافت توقیف شدند

میانگین بارش امسال در کرمان 26 میلیمتر است

انحراف به چپ خودروی پراید در جیرفت 2 کشته بر جا گذاشت