کرمان رصد

آخرين مطالب

90 میلیارد تومان برای تجهیز مدارس استان به سیستم گرمایشی نیاز است اجتماعي

90 میلیارد تومان برای تجهیز مدارس استان به سیستم گرمایشی نیاز است

  بزرگنمايي:

کرمان رصد-"غلامرضا رجایی" امروز 19 دی ماه در نشست خبری درباره تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد اظهار کرد: طی سال های اخیر به علت استاندارد نبودن سیستم های گرمایشی در مدارس کشور شاهد اتفاقات ناگواری بودیم که دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده و در این راستا از سال 92 مصوبه‌ای از سوی مجلس تصویب شد که براساس آن باید همه مدارس سطح کشور به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز شوند.

وی افزود: منظور از سیستم گرمایشی استاندارد سیستمی است که منبع تولید گرما و انرژی از فضای آموزشی دور باشد و به صورت متمرکز باشد که گرما به سمت کلاس‌ها هدایت شود و هیچ شعله‌ای داخل آن فضای نباشد.

رجایی تصریح کرد: از زمانی که این طرح آغاز شد ما در سطح استان کرمان شروع به شناسایی مدارس فاقد سیستم گرمایشی غیر استاندارد کردیم که بیش از 15 هزار کلاس فاقد این سیستم بودند که در آن‌ها تعدادی کلاس وجود داشت که سیستم گرمایشی واقعا غیراستاندارد و خطر آفرین بودند که در اولویت کار قرار داده شدند.

وی با اشاره به اینکه طی چهار سال گذشته همه کلاس هایی که سیستم‌های غیراستاندارد داشتند، از رده خارج و استاندارد سازی کردیم، بیان کرد: در 4 سال 6400 کلاس درس به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز و تحویل آموزش و پرورش شده است.

مدیرکل نوسازی دارس استان کرمان گفت: علی‌رغم همه پیگیری‌ها و تلاش‌های صورت گرفته هنوز شاهد این هستیم که در سطح استان تعدادی از کلاس‌ها مجهز به سیستم‌های گرمایشی نفتی و گازی هستند و برخی از مدارس فاقد سیستم گرمایشی هستند که عمده این مدارس در مناطق جنوب و شرق قرار دارند و دمای هوا بالا است یا تعداد کلاس‌ها کم هستند.

وی افزود: 970 کلاس را در این مناطق مجهز به بخاری برقی تابشی کردیم اما به دلیل اینکه در سیستم‌های برقی انرژی برق زیادی مصرف می‌شود در حال حاضر بیش از 500 کلاس را در دست تجهیز به سیستم گرمایشی استاندارد داریم که تا پایان سال مجهز خواهند شد به شرط این که تامین اعتبار صورت بگیرد.

رجایی اظهار کرد: یک هزار و 298 کلاس مجهز به سیستم استاندارد هستند اما این سیستم ها فرسوده شده و پیش بینی است طی سال های آینده با تامین اعتبار این سیستم ها را تعویض کنیم.

وی تصریح کرد: 2 هزار و 943 کلاس با بخاری گازی و یک هزار و 958 کلاس با بخاری نفتی گرم می شوند و 2 هزار و 596 کلاس در سطح استان کرمان فاقد سیستم گرمایشی است که عمدتا نیاز به وسایل سرمایشی دارند.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان با اشاره به اینکه در مدارسی که توسط نوسازی ساخته می شود 0 تا 100 کار را انجام می دهیم و مجهیز به سیستم گرمایشی استاندارد می شوند.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به 30 هزار کلاس درس در استان کرمان داریم، افزود: عمدتا مدارس عشایری قابلیت سیستم استاندارد را ندارند زیرا جابه جا می شوند یا چادر هستند.

رجایی اظهار کرد: مدارس غیردولتی زیر نظر ما نیستند که عمدتا در منازل هستند که استاندارد فضای آموزشی را نیز ندارند و متاسفانه در حال فعالیت هستند زیرا با توجه به کمبود فضای آموزشی، فعالیت آنها اجتناب ناپذیر است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 90 میلیارد تومان پول برای تجهیز کلاس های استان کرمان به سیستم گرمایشی استاندارد نیاز است، تصریح کرد: اعتبارات استانداردسازی با اعتبارات تخریب و بازسازی مدارس متفاوت است و براساس بررسی، عمدتا مدارس غیراستاندارد در اولویت ساخت بوده و مدارس خطرآفرین تخلیه می شوند.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان گفت: اینکه مدرسه دایر و سیستم غیراستاندارد گرمایشی داشته باشد، وظیفه داریم برای امنیت مدرسه و حفظ جان دانش آموزان کار کنیم و اولویت ایمنی دانش آموزان است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تشکر از همکاری خیّران بیان کرد: در راستای استانداردسازی کمپینی به کمک خیران و نوسازی مدارس در کشور با عنوان "همه برپا" با شعار "کلاس گرم، مدرسه امن" راه اندازی شده که خیران می توانند در موارد متعددی به ما کمک کنند.

رجایی تصریح کرد: خیران کمک زیادی به ما می کنند و اگر کمک خیران در وضعیت بد اقتصادی نبود، دچار مشکل می شدیم.

وی در ادامه بیان کرد: تا سال 82 بیش از 1400 کلاس درس کپری از منطقه جنوب استان برچیده شد البته هنوز در برخی مناطق به دلیل کمبود فضای آموزشی و کمبود اعتبار کلاس کپری وجود دارد.

این مسوول گفت: در جنوب به دلیل شرایط آب و هوایی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی و ... جابه جایی جمعیت صورت می گیرد که این مسئله آموزش و پرورش را با تراکم دانش آموز مواجه می کند و برای پاسخگویی به این نیاز کلاس کپری و کانکس در نظر می گیرند.

وی افزود: تلاش مسوولان زیاد است و اعتبار دیده می شود و پروژه های در حال ساخت ما در جنوب بیش از جاهای دیگر است که هدف محرومیت زدایی و کمک به این مناطق است.

رجایی اظهار کرد: به دلیل کمبود اعتبار، اول اواویت بندی می کنیم که ساخت مدارس براساس اولویت نیازمند اعتبار است و امیدواریم با کمک دولت و نظام و تامین اعتبار کار را انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تشکر از فعالیت بنیاد برکت در ساخت مدارس، گفت: بنیاد از چند سال قبل در استان کرمان با مشارکت نوسازی مشغول ساخت مدارس و فضاهای آموزشی است و تاکنون 35 مدرسه در استان کرمان آغاز کرده و تعداد زیادی از این مدارس تحویل شده است.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان عنوان کرد: بنیاد 5 پروژه در شهرستان راور در حال ساخت دارد که بعد از زلزله سال گذشته هجدک در این شهرستان آغاز شد.

وی تصریح کرد: همچنین بنیاد با نوسازی کشور قرارداد ساخت یک هزار کلاس را دارد که در استان های دیگر نیز فعالیت می کند و بعد از اتمام، یک هزار کلاس دیگر را آغاز می کنند.

رجایی بیان کرد: بنیاد مستضعفان نیز در جنوب استان کرمان و قلعه گنج که پایلوت اقتصاد مقاومتی است، در فاز اول 15 پروژه تحویل داده و اکنون برای ساخت 128 کلاس درس تفاهمنامه در جنوب داریم و قرار است به 300 کلاس برسد.

وی افزود: 64 کلاس در قلعه گنج با مشارکت با بنیاد مستضعفان در حال ساخت داریم و در فاز اول 54 کلاس تحویل داده شده و سپاه و بسیج نیز در ساخت مدارس به ما کمک زیادی کردند و در ساخت و تکمیل فضاهای آموزشی در جنوب و شرق استان همکاری تداوم خواهد داشت.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان گفت: اعتبار مصوب نوسازی مدارس استان کرمان امسال 56 میلیارد تومان بوده اما تاکنون که دی ماه است، موافقتنامه ها مبادله نشده و تنها 16 میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه در سه سال اخیر با کمبود اعتبار زیادی مواجه بوده ایم، افزود: مردم می توانند موارد غیراستاندارد و خطرآفرین بودن مدارس و سیستم گرمایشی را اطلاع رسانی کنند و ما بازدید و کارشناسی می کنیم و در صورت خطرآفرین بودن اخطار تخلیه را صادر می کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

8 مصدوم در برخورد پژو 405 و پژو 504

صدور 1272 رای مجازات‌های جایگزین حبس در کرمان

حضور غرفه آتش نشانی در نمایشگاه بزرگ جشنواره شهروندی تابستان کرمان

حمله آفت مگس مدیترانه‌ای به شهرهای کرمان، رابر و بم

تعیین تکلیف وضعیت کودکان کار و خیابانی در کرمان/روند کند دریافت مجوز کمپ ماده 16 ویژه زنان

وجود 987 نفر معلول ضایعه نخاعی در استان کرمان

رونمایی از اولین خودروی تجهیزات تخصصی CBRN جهت مقابله با بحران‌های شیمیایی، بیولوژیک و پرتویی

2 کارگر مقنی در رفسنجان جان باختند

طرح جمع آوری متکدیان در شهر رفسنجان آغاز شد

25 شرکت حمل و نقل متخلف در جنوب کرمان شناسایی شد

خانواده فاریابی زندگی دوباره به قاتل 21 ساله بخشیدند

8.15 درصد جمعیت استان کرمان سالمند هستند

وضعیت سفید استان کرمان در مبارزه با بیماری تب کریمه کنگو

390 خانوار در رفسنجان تحت پوشش بهزیستی هستند

12000 لیتر سوخت قاچاق در جیرفت کشف شد

وجود 250 زندانی غیرعمد در کرمان/جمع‌آوری کمک 98 میلیارد ریال خیرین در ماه رمضان

جمعیت جامعه عشایری قلعه گنج کرمان 12 هزار و 97 نفر اعلام شد

تکمیل راههای روستایی استان کرمان نیازمند 40 میلیارد تومان اعتبار است

1074 نفر، کشته‌شدگان حوادث رانندگی استان کرمان در سال گذشته

پیش‌بینی افزایش تلفات تصادفات جاده‌ای استان در سال‌جاری/معرفی 3 محور مرگ‌خیز استان کرمان

برای کاهش تلفات جاده‌ای در سال 97 چه کاری انجام داده‌اید که در سال 96 نکرده‌اید؟!!

پایان عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در استان کرمان/ رصد همچنان ادامه دارد

تداوم هوای گرم در استان کرمان/پیش‌بینی وزش بادهای لحظه‌ای

واکنش شهرداری کرمان به اکران مخدوش بیلبورد مرتبط با کنسرت گروه لیان

بوستان «شهید» شهر کرمان بهسازی می‌شود

اوج تلاش در دمای 50درجه/ نخلستان ها در «خرماپزان بم» جان می گیرد

آتش‌سوزی شهرک ذغالسنگ مهار شد/ شرکت ذغالسنگ به اخطارهای شهرداری بی‌توجه بود

درختان بلوار ذغالسنگ در آتش سوختند

700 هزار نفر در کشور به اوتیسم مبتلا هستند

تعمیرگاهی در خیابان سرباز منفجر شد

جمعیت کیفری شهرستان راور 30 درصد کاهش یافته است

لزوم همکاری همه برای عبور از تابستان/ اعلام ساعات کاهش فشار شبکه آب شهر کرمان

زمینه آزادی 291 زندانی غیر عمد در استان کرمان فراهم شد

جنوب کرمان رتبه نخست کانون فرهنگی مساجد روستایی کشور را دارد

سردار «حسنی‌سعدی» مدیر کل بنیاد شهید استان کرمان به درجه بازنشستگی نائل آمد

890 هزار نفر در بافت‌های فرسوده استان ساکن هستند

انجام هزار و 152عملیات توسط آتش نشانان/ نجات 223 نفر

پهنای باند استان کرمان به 700 گیگابایت افزایش می یابد

زیرسازی و آسفالت برخی معابر شهر کرمان در دست اقدام است

بررسی طرح تدفین اجساد در مواقع بحران

انفجار کارخانه ذوب فروکروم رفسنجان یک کشته و 2 مصدوم داشت

برنامه‌ریزی مهمترین عامل در حوزه مبارزه با قاچاق کالا است

برخورد خودروی پژو و دنا 6 کشته برجای گذاشت

برخورد پژو و دنا 6 کشته و 7زخمی برجای گذاشت

سقوط کارگر ساختمانی در کرمان

انتقال مصدومین حادثه فروکروم رفسنجان با اورژانس هوایی به کرمان

توقف فعالیت یک شرکت بزرگ هرمی در استان کرمان

پاییز 98؛ بهره‌برداری از فاز اول طرح انتقال آب از خلیج فارس/وضعیت آب مناطق حاشیه‌ای شهر کرمان بهتر از 2 هفته قبل است

حفظ فضای سبز از توسعه‌ آن مهم‌تر است

عملکرد موفقیت‌آمیز دفاتر تسهیل‌گری کرمان/درخواست نمایندگان برای فعالیت دفاتر تسهیل‌گری در حوزه‌های انتخابیه