کرمان رصد

آخرين مطالب

کرمان و تنگناهای توسعه صادرات اقتصادي

کرمان و تنگناهای توسعه صادرات

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - روند کاهش صادرات کالاهای تولیدی استان کرمان نسبت به سال های گذشته، نشان از وجود برخی تنگناهایی در این حوزه است که باید ضمن شناسایی و اولویت بندی موانع، راهکارهای لازم را برای تقویت و افزایش صادرات استان به کار گرفت.
به گزارش ایرنا، در دنیای کسب و کار و فضای رقابتی کنونی دنیا ، هر کشور و منطقه ای برای افزایش سهم صادرات، عرضه محصولات و تولیدات خود در بازار جهانی تلاش می کند که این اقدام علاوه بر درآمدزایی برای کشور نیز فواید بسیاری دارد.
توسعه صادرات همواره با رشد و شکوفایی اقتصادی، فرصت های جدید سرمایه گذاری و شغلی، ایجاد درآمد مالیاتی برای دولت ها و افزایش تراز تجاری کشور همراه است و رونق این حوزه ضمن افزایش نقدینگی و ارز آوری، روابط دیپلماسی را بهبود بخشیده و موجب توسعه واحدهای تولیدی در کشور می شود.
استان پهناور کرمان با ثروت های بی نظیر خدادادی از جمله محصولات کشاورزی پسته و خرما، مواد معدنی مس، کرومیت، ذغالسنگ و آهن، صنعتی از جمله کاشی و سرامیک، تایر و تیوپ و مصنوعات مسی سهمی بزرگ از صادرات و درآمدهای غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است.
صادرات 6 محصول عمده استان کرمان از جمله پسته ، کاشی و سرامیک، خرما، تایر و تیوپ، مصنوعات مسی و سایر اقلام در 9 ماه ابتدای امسال با 244 هزار تن به ارزش بیش از 349 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل تراز تجاری استان در وزن محصولات صادراتی منفی 1 درصد و در ارزش به منفی 53 درصد کاهش یافته است.
علت کاهش صادرات استان کرمان بنا به گفته متولیان امور اقتصادی، نداشتن تشکل و کنسرسیوم متمرکز، کاهش تولیدات، وجود برخی قوانین دست و پا گیر و بروکراسی اداری، نداشتن دیپلماسی اقتصادی با کشورهای هدف و خلا فضای رقابتی و باور صادراتی بین صادرکنندگان است.
دشمن نیز با تحریم کشور در جنگ اقتصادی کنونی درصدد است که روابط تجاری و صادرات ایران را با دیگر کشورها به حداقل برساند و با مختل کردن این حوزه، به اقتصاد کشور آسیب برساند.
برای فرار از تنگناهای اقتصادی، باید ضمن شناسایی ضعف ها، نقاط قوت را برای تصاحب بازارهای جهانی و توسعه صادرات کشور ارزیابی کرد و فضای اقتصادی کنونی را بهبود بخشید.
امکانات و زیرساخت های بسیاری برای توسعه بخش اقتصادی در استان کرمان وجود دارد که باید از ظرفیت ها به نحو مطلوب بهره برداری شود.
**تراز تجاری کرمان منفی 260 میلیون دلار است
معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت : تراز تجاری کرمان با احتساب کالاهای صادر شده استان از سایر گمرکات کشور، امسال منفی 260 میلیون دلار است.
محمدرضا قوام افزود : در 9 ماهه نخست امسال 244 هزار و 697 تن کالا به ارزش 349 میلیون دلار از استان کرمان صادر شده که 53 درصد از نظر ارزش و یک درصد به لحاظ وزنی کاهش داشته است.
وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در تولید پسته استان کرمان، ادامه داد: صادرات پسته و مغز این محصول، 55 درصد به لحاظ وزن و 54 درصد از نظر ارزش کاهش داشته است.
معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اظهار داشت: اقلام عمده وارداتی استان کرمان مربوط به اجزا و قطعات خودرو، ماشین آلات راهسازی و کشاورزی، سایر لوازم و ماشین آلات صنعتی مکانیکی، لوازم صنعتی و برقی و خودروی سواری است.
قوام از کشورهای چین، عراق، امارات، هند و افغانستان به عنوان بازارهای مهم صادراتی استان کرمان یاد کرد و ادامه داد: در سال جاری 97 کارت بازرگانی صادر و 262 کارت نیز تمدید شده است که نسبت به سال گذشته رشد داشته است.
**نداشتن کنسرسیوم مشکل اصلی صادرات کرمان است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت : ضعف اصلی صادرات استان تشکیل نشدن کنسرسیوم های این حوزه با همکاری دستگاه های دولتی و بخش خصوصی است.
مهدی حسینی نژاد افزود: در راستای توسعه صادرات، نیاز به ورود ذینفعان برای تشکیل کنسرسیوم های صادراتی وجود دارد.
وی اظهار داشت: زیرساخت ها و بخش قابل توجهی از اختیارات و قوانین ملی اینک به استان کرمان تفویض شده که باید مدیریت شود.
حسینی نژاد با بیان اینکه برخی افراد بازاریابی، صادرات و واردات را به تنهایی انجام می دهند که مانع توسعه صادرات شده است گفت: برنامه این سازمان توجه ویژه و تقویت بخش خصوصی است که در استان کرمان به عنوان راهگشای اساسی مشکلات با جدیت دنبال می شود.
وی ادامه داد: برخی از قوانین ضوابط و آیین نامه های ملی، به لحاظ آمایش سرزمینی در استان کرمان قابلیت اجرایی ندارند و صادرات را دچار چالش می کنند.
حسینی نژاد افزود: صادرات غیر نفتی کشور در سال گذشته 45 میلیارد دلار بوده که 25 میلیارد دلار از این میزان مربوط به پتروشیمی است و بخش خصوصی حدود 10 میلیارد دلار از مجموع این صادرات را انجام می دهند.
وی بیان کرد: ضوابط و آیین نامه های تدوین شده برای مدیریت و روش بهتر صادرات ایجاد می شوند که در روزهای گذشته تصویب برخی بخشنامه ها صادرکنندگان برتر را به عنوان قاچاقچی ارز معرفی می کند که از نظر آمایش سرزمینی صحیح نیست این قوانین را به استان کرمان تعمیم دهیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: از این موارد تصویب قانون بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور برای صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی مصوب شده بود که قابلیت اجرایی برای صنایع کوچک را ندارد و باید به آن توجه شود.
وی گفت: در این زمینه فرآیند طولانی ثبت سفارش که صادر کنندگان و وارد کنندگان را درگیر قوانین کرده بود از حالت ملی اینک به استان کرمان منتقل شده است.
حسینی نژاد تصریح کرد: معافیت از ثبت سفارش برای صادرات و واردات مناطق ویژه فرصتی ویژه و ظرفیتی برای توسعه استان کرمان فراهم کرده است.
وی افزود: 2.2 میلیارد دلار برابر با 4.8 درصد از مجموع 45 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کشور مربوط به استان کرمان است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تاکید کرد: برای رفع مشکلات بخش خصوصی باید از محل صادرات این استان برای واردات نیازها، کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان بهره بگیریم که درخواست آن از طریق شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی از طریق شورای تامین و وزارت خانه ها دنبال می شود.
** ضعف اصلی صادرات دیپلماسی اقتصادی است
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز گفت: ضعف اساسی صادرات، دیپلماسی اقتصادی است زیرا سفارت خانه و کارمندان ایرانی برای صادرات هماهنگی و دغدغه فعالیت در این حوزه را ندارند.
مهدی طبیب زاده افزود: در این زمینه ضرورت دارد فضای دیپلماسی داخل و خارج از کشور فراهم و مشکلات مراودات مالی رفع شود.
وی اظهار داشت: مسئولان به عنوان وظیفه ملی باید پاسخگوی مشکلات حوزه صادرات استان باشند زیرا موتور متحرکه اقتصاد کرمان این حوزه است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: دیگر ضعف های اصلی صادرات بخش خصوصی استان کرمان، نداشتن تشکل صادراتی و تکرار و رقابت صادر کنندگان، نبود شرکت های مدیریت صادراتی و کنسرسیوم های صادراتی است و برای حل این مشکلات باید مسئولان دولتی از این بخش حمایت کنند.
وی تصریح کرد: جنوب استان کرمان کنسرسیوم صادراتی را به تازگی تشکیل داده و در مرکز استان در صدد ایجاد آن هستیم و در برخی از کشورهای هدف پایگاه صادراتی تاسیس می کنیم.
طبیب زاده بیان کرد: یکی از اساسی ترین مشکل ها را نداشتن جدیت و باور در توسعه صادرات می دانیم و سایر مشکلات احصا شده و قابل حل است.
وی افزود: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان به عنوان یک بخش خصوصی مطالعات بازارهای هدف و بازارهای متناسب با کالاهای کرمان را شناسایی کرده و برای این کار هیات های بازرگانی را پذیرش و اعزام کردیم و درصدد برگزاری نمایشگاه و سایت و توزیع کتابچه هایی برای معرفی کرمان است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان اضافه کرد: اقلام صادراتی استان کرمان از جمله پسته، کاشی و سرامیک، خرما، تایر، تیوپ و مصنوعات مسی تکرار مکررات است و باید میزان محصولات صادراتی در نوع و تناژ افزایش یابد.
وی یادآور شد: صادرات استان کرمان 246 هزار تن در 9 ماه نخست سال گذشته به میزان 244 هزار تن در مدت مشابه امسال رسیده و ارزش معاملاتی دلاری کالاهای صادراتی نیز کاهش یافته است.
طبیب زاده تاکید کرد: باور جدی به توسعه صادرات در استان کرمان وجود ندارد زیرا باید ضمن تنوع، ارزش افزوده محصولات صادراتی هر سال افزایش یابد.
وی افزود: آمار ارقام نگران کننده وضعیت اجتماعی استان، نشان می دهد کار اقتصادی به صورت جدی در استان کرمان دنبال نمی شود و این در حالی است که صادرات اصل اساسی برای بهبود وضعیت اجتماعی بشمار می رود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه هر سال نشست های توسعه صادرات و همایش ها برگزار می شود عنوان کرد: صادرکنندگان در مسائل ابتدایی خود مانده اند و اگر به صورت جدی به مشکلات این حوزه پرداخته نشود میزان صادرات کاهش خواهد یافت.
**دولت و بخش خصوصی با تمامی توان صادرات را توسعه دهند
سرپرست معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان هم با اشاره به اینکه در حوزه اقتصادی، بحث صادرات و واردات از موضوعات مهم در توسعه اقتصادی و نشاط است، گفت: در حوزه حمایت از کالای ایرانی برای استفاده از این کالاها باید تلاش کرد اما نمی توان مرزهای کشور را بست.
حمید ملانوری خاطرنشان کرد: باید تلاش شود آنچه در کشور قابلیت تولید دارد، بر اساس فرمایشات رهبری با کیفیت و با هزینه مناسب تولید شود.
وی با تاکید بر اینکه با وجود تمامی تحریم ها و تهدیدها، قدرت دیپلماسی و نفوذ کشور ما به اندازه ای است که هنوز هم در دنیا حرف برای گفتن داریم، اظهارداشت: دانش، آگاهی و فهم شرایط کنونی برای پویایی فعالیت های اقتصادی، توسعه صادرات و ایجاد توازن بین صادرات و واردت موضوع مهمی است.
سرپرست معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان گفت : دولت، اشخاص و بخش خصوصی باید با ایجاد هم افزایی، مشارکت و همکاری تمام توان خود را در راستای توسعه تولید کالای داخلی و صادرات به کار گیرند و از فعالیت های جزیره ای خودداری شود.
ملانوری از اتاق بازرگانی استان کرمان به عنوان یکی از اتاق های بسیار فعال در کشور اشاره و بیان کرد: استان کرمان در حوزه های اقتصادی، میراث فرهنگی، فرش، صنایع دستی و دیگر عرصه ها ظرفیت های بسیار زیادی دارد که متاسفانه بهره برداری لازم از آنها نشده و مغفول مانده است.
بدون تردید معادن غنی و متنوع یکی از قابلیت های اقتصادی استان کرمان به شمار می رود که به گفته اغلب کارشناسان و مسئولان در صورت بالفعل شدن و صادرات آن، استان کرمان می تواند از فواید و نتایج آنها به مرز خودکفایی برسد و حتی بخشی زیادی از درآمد غیرنفتی کشور را تامین کند.
توسعه کشاورزی با توجه به جمعیت روستانشین و کشاورز از دیگر ظرفیت های استان کرمان برای صادرات به دیگر کشورها محسوب می شود و در شرایط کم آبی می توان ضمن آبیاری مکانیزه، تولیدات را به سوی کشت محصولات با نیاز آبی کمتر سوق داد.
از سوی دیگر می توان از ظرفیت های بالقوه استان بهره گرفت و صادرات 25 میلیارد دلاری صنایع پتروشیمی کشور نشان می دهد کارخانجات پتروشیمی کرمان و فجر که در مرحله احداث قرار دارند باید به سرعت راه اندازی و به چرخه تولید وارد شوند زیرا این محصول می تواند ضمن ایجاد اشتغال و درآمدزایی سهم زیادی از صادرات استان را به خود اختصاص دهند.
همچنین با شناسایی بازارهای هدف و ارتباط دوستانه با کشورهای بیشتر ، می توان محصولات تولیدی استان کرمان را به بازارهای جدید عرضه کرد و با این اقدام ضمن افزایش صادرات، قیمت تمام شده ای با شرایط بهتر در بازار جهانی برای کالاهای داخلی تعیین کرد.
بخش خصوصی نیز با رفع دغدغه اقتصادی و تشکیل کنسرسیوم های صادراتی می توانند راهگشای برخی از مشکلات این حوزه باشند.
گزارش: حامد سالاری
7420/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توضیح درباره قیمت‌های جدید محصولات سایپا

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/30

واریز بسته‌های حمایتی تا پایان امروز ادامه دارد

عزم جدی دولتمردان تدبیر در محرومیت زدایی از جنوب کرمان

اسناد مالکیت مردم قلعه گنج به اراضی ملی تبدیل شده است

واگذاری پروژه‌های نیمه تمام با تخفیف ویژه به بخش خصوصی/توجه ویژه دولت به مناطق محروم

جزییاتی از افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه های آب و برق در سفر وزیر نیرو به کرمان

پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیاردی بودجه دفاعی

ضربه زدن به بنیان های اقتصادی قاچاقچیان در مبارزه با مواد مخدر موثر است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/29

افزون بر 20 واحد صنایع تبدیلی در فهرج راه اندازی شد

200 هزار هکتار بیابانزدایی در کرمان انجام شده است

3000 واحد مسکن مهر در استان مشکلات قضایی دارند

کشتارگاه دام بردسیر به سیستم پیش سردکن مجهز شد

افزایش خودسرانه نرخ نان در کرمان/ مسئولان: برخورد می‌کنیم

حذف صفرها از پول ملی اثری در اقتصاد، قدرت خرید مردم و تورم ندارد

آپارتمان‌های 10 ساله تهران چند می‌ارزند؟

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

حق مسکن کارگران چقدر می‌شود؟

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته‌های حمایتی

اعتبارات ملی و استانی با عدالت توزیع شود

شاخص های توسعه در جنوب کرمان بهبود می یابد

صادرکننده ها در کنار دولت باشند

طرح آبرسانی به قلعه گنج به بهره برداری رسید

بودجه جنوب استان کرمان مستقل شود

آیا می‌دانید برای جبران عقب ماندگی‌های جنوب استان کرمان به چه میزان اعتبار نیاز است؟

تا 2 سال آینده شاخص های توسعه جنوب استان را به حد متوسط می‌رسانیم

امروز با یک پدیده شوم آمریکایی (ترامپ) مواجه هستیم/در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکل هستیم

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

ظرفیت بی نظیر بازار افغانستان در مبادلات تجاری کرمان

چگونه می‌توان در تهران نشست و برای مناطق محروم برنامه ریزی کرد؟/بعد از پایان این دولت هیچ مسئولیتی را قبول نمی‌کنم

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

آب شرب سالم رهاورد انقلاب اسلامی برای روستاهای کرمان

معاون رئیس جمهوری از پل « سرجاز » جیرفت دیدن کرد

686 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های جنوب کرمان مصوب شد

معاون رئیس جمهوری وارد جیرفت شد

حجم صادرات کرمان به افغانستان 19 میلیون دلار است

نیازهای کرمان با ارز صادرات تامین می شود

نوبخت: بانک ها تسهیلات کشاورزی را تمهیل کنند

چابهار فرصت جدیدی برای رشد تجارت ایران و افغانستان

از کاهش میزان تجارت ایران و افغانستان تا اعلام نیاز کالاهای کشور افغانستان

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور وارد جیرفت شد

تعریف 16 پروژه با اعتبار 686 میلیارد تومان برای توسعه جنوب استان کرمان

افزایش 1000 مگاواتی ظرفیت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان سال

تشکیل میز افغانستان در اتاق کرمان/19 میلیون دلار صادرات کرمان به افغانستان

شکل‌گیری پول مشترک در جهان اسلام

سهم 4.8 درصدی استان کرمان از صادرات غیرنفتی کشور/کرمان قطب فولاد کشور در آینده نزدیک