کرمان رصد

آخرين مطالب

آیت الله هاشمی رفسنجانی الگوی مردم مداری سياسي

آیت الله هاشمی رفسنجانی الگوی مردم مداری

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول 60 سال حیات سیاسی، کارنامه پرباری در عرصه های مختلف از خود برجا گذاشت و مردم مداری رمز محبوبیت و ماندگاری این چهره درخشان تاریخ معاصر کشور است.
به گزارش ایرنا، زنده یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از سالها مجاهدت سیاسی و علمی، در 19 دی 1395 به دیار باقی شتافت و این در حالی است که سیره و منش این شخصیت کم نظیر جای بحث و تحلیل فراوان دارد.
در کنار زهد، صبر، استقامت، تیز بینی و مدیریت، مردم مداری از ویژگی های بارز این شخصیت مبارز و دلسوز اسلام و انقلاب به شمار می رود و همین خصوصیت نام و یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی را حتی پس از درگذشت ایشان در اذهان عموم مردم زنده نگه داشته است.
*دوران مبارزه
آیت الله هاشمی رفسنجانی در دهه 30 شمسی پس از مهاجرت از زادگاه خود در نوق رفسنجان به شهر قم برای تحصیلات حوزوی، ضمن فراگیری دروس دینی و درک اساتید بزرگی همچون امام خمینی(ره)، آیت الله العظمی بروجردی، روابط اجتماعی و فردی خوبی با جامعه پیرامون خود آغاز کرد.
پس از جرقه آغاز نهضت اسلامی توسط امام راحل در سال 42، آیت الله هاشمی رفسنجانی به حلقه یاران ایشان پیوست و دوران طولانی زندگی سیاسی خود را آغاز نمود و در این مسیر سختی ها و زحمات طاقت فرسایی متحمل شد.
وی در دوران تبعید رهبری نهضت به همراه دیگر همرزمان و یاران، برای گسترش حرکت انقلابی ارتباط وسیعی را با خواص و عوام آغاز کرد و سعی کرد اقشار مختلف را به جریان مبارزاتی نزدیک کند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی سالهای زیادی را در زندان رژیم شاه بسر برد و در این دوران تقریبا با تمامی سلایق فکری و سیاسی ارتباط برقرار کرد و همین مساله در ادامه راه مبارزه، به انسجام فعالیت های فکری و عملی مبارزان برای سرنگونی نظام شاهنشاهی منتهی شد.
ایشان در دوران مبارزه علیه حکومت پهلوی سفرهای متعددی به خارج از کشور داشتند که هدف آن جذب حداکثری فعالان و علاقه مندان بیرون از کشور برای براندازی نظام سلطنت بود و در این راه توفیقات بسیاری بدست آوردند.
در روزهای متنهی به پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی حکومت شاهنشاهی، پس از ورود امام خمینی(ره) به کشور، شخصیت هایی مانند آیت الله هاشمی رفسنجانی حلقه وصل توده مردم به امام امت بودند و نقش هماهنگی امور بدنه نهضت اسلامی را برعهده داشتند.
*دهه اول انقلاب اسلامی
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی برپایه 2 رکن اسلامیت و جمهوریت، نقش مردم در اداره امور برجسته شد و مسئولان نیز از میان همین مردم اداره امور را برعهده گرفتند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران پر آشوب سالهای اولیه انقلاب و پس از آن در دوران دفاع مقدس عهده دار مسئولیت های مختلف حساسی همچون عضویت شورای انقلاب، ریاست مجلس شورای اسلامی، فرماندهی جنگ و غیره شدند تا کشتی انقلاب اسلامی را از حوادث و توطئه های داخلی و خارجی به سلامت عبور دهند.
ایشان با وجود مسئولیت های خطیر و مشغله فراوان، نه تنها رابطه خود را با مردم و بدنه جامعه قطع نکردند، بلکه به محوریت شنیدن مسائل و رفع مشکلات تبدیل شدند تا جایی که زمان زیادی را صرف ارتباطات مردمی خود می کردند.
همانطور که در خاطرات زنده یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی هم ذکر شده است، ایشان در دهه اول انقلاب محل مراجعه اقشار مختلف، اعم از مسئولان عالی رتبه تا افراد معمولی برای ابراز نظرات، گلایه ها و حل مشکلات بشمار می رفتند.
پس از ارتحال امام (ره) و انتخاب آیت الله هاشمی رفسنجانی به ریاست جمهوری، دیدارهای مردمی همواره در اولویت برنامه های ایشان قرار داشت و در سفرهای مختلف به اقصی نقاط کشور ملاقات های عمومی و خصوصی با تمامی طبقات برگزار می شد.
وی در دوران 8 ساله ریاست جمهوری خود همیشه بر معیشت و تسهیل امور مردم تاکید می کردند تا جایی که برنامه تعدیل اقتصادی دولت که باعث تورم و فشار بر اقشار ضعیف شده بود را به همین دلیل متوقف کردند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با پیروی از رکن جمهوریت نظام قاطعانه از حق مسلم سیاسی ملت دفاع می کردند و در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2 خرداد 76، صریحا اعلام کردند که از آرای مردمی به عنوان امانت حفاظت می کنند.
*دوران ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام
آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران کسوت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و ریاست مجلس خبرگان رهبری، با وجود تمامی هجمه ها و تهمت ها از سوی اشخاص و گروه های جاهل و گاها مغرض، اختلالی در سیره مردم داری ایشان بوجود نیامد.
بطوریکه در یک اقدام نادر، مرحوم هاشمی رفسنجانی برای حفظ مصالح مردم و رای دهندگان، از نمایندگی مردم تهران در انتخابات ریاست جمهوری دوره ششم مجلس شورای اسلامی انصراف دادند.
زنده یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی در اواخر عمر مراجعه و اتکا به مردم را رمز ادامه حرکت حرکت کشور و انقلاب می دانستند و در آخرین خطبه نماز جمعه خود پس از اتفاقات انتخابات ریاست جمهوری در سال 88، دلجویی از مردم آسیب دیده را متذکر شدند.
هر چند فوت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی مردم و دوستداران ایشان را در شوک بزرگی فرو برد، اما اوج جلوه مردم داری در مراسم پر شکوه و کم نظیر تشییع این شخصیت ارزشمند جلوه گر شد، تا الگویی برای همه کسانی که در مسئولیت های مختلف کشور قرار دارند باشند.
اگر چه امروز در دومین سالروز فقدان زنده یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی قرار داریم، اما نیکنامی و خاطره خوب وی در اذهان آحاد جامعه محصول توجه به ولی نعمتان این انقلاب و کشور است.
گزارش از داود رجبی
7437/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راه برون رفت از چالش ها تحقق شعار رهبری است

حل مشکلات در سایه رونق تولید/ فرصت های طلایی خلق شود

حل مشکلات اقتصادی اولویت مسئولان باشد

محورهای سخنان ائمه جمعه شهرستان های کرمان

با «رونق تولید» می‌توانیم اشتغال پایدار را در کشور ایجاد کنیم

حمام گنجعلیخان؛ شاهکاری از هنر معماری و سنن کرمان

فراز و فرود ملی شدن نفت ایران

«گلباف» در کرمان لرزید

طرح احداث بیمارستان کهنوج در بودجه سال 98 قرار گرفت

5382 نفر از جمعیت زندانیان کرمان مشمول عفو رهبری شدند

بازار شکر در کرمان کنترل شود/ لزوم افزایش نظارت‌ بر قیمت ها

97 درصد اعتبارات هزینه‌ای استان کرمان تخصیص یافت

قیمت شکر در بازار کرمان به 8000 تومان رسید

28 جشن گلریزان در استان کرمان برگزار شد

آسمان زیر پا می‌رود/ دریاچه «مخرگه» بزرگترین آینه طبیعی ایران

دره راگه؛ بهشتی در قلب کویر/ رود گیودری در عمق 70 متری زمین

از دست دادن افرادی تاثیرگذار و با تجربه در مجلس امر مطلوبی نیست

علل جرایم ریشه یابی و رفع شود

354 مددجوی جرایم غیرعمد در کرمان آزاد شدند

15 روز مرخصی به زندانیان جرائم غیرعمد اختصاص می‌یابد

خانواده‌ها مراقب رفتارهای پرخطر فرزندان در چهارشنبه سوری باشند

تغییرات جدید تقسیمات کشوری در استان کرمان

دولتمردان گرانی‌های کمرشکن را در سال 98 مهار کنند

محور سخنان ائمه جمعه استان کرمان

حجم دارایی‌های بلااستفاده دولت 6 برابر نقدینگی کشور است

نرخ بیکاری استان کرمان 11.5 درصد است

جای خالی تیم لیگ برتری درکرمان/وضعیت فوتبال بانوان کرمان خوب است

شماره 37 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

موافق خام فروشی مواد معدنی برای فرآوری در داخل کشور هستیم

طرح ملی خدمات نوروزی هلال احمر در کرمان اجرا می‌شود

لزوم چاره اندیشی در خصوص فقر و بیکاری در استان کرمان

لزوم استعدادیابی فوتبال در جنوب و شرق استان کرمان

آماده باش بالگرد هوایی هلال احمر طی نوروز در کرمان

محدودیت منابع مالی نداریم

بستر لازم برای برگزاری مسابقات فوتبال در کرمان وجود دارد

دروازه های دومین بنای بزرگ خشتی جهان به روی گردشگران باز شد

ماجرای تغییر معاون مالی شهردار کرمان چه بود؟

معتادان متجاهر از سطح شهرهای استان کرمان جمع آوری و ساماندهی شوند

200 صندوق خرد روستایی ویژه بانوان در کرمان تشکیل شد

زمین لرزه 4.1 ریشتری بافت منجر به خسارت جزئی در روستاها شد

روش های کار متناسب با تکنولوژی روز شود

شکر 7000 تومانی جفا به مردم است/ 7000 تن شکر وارد کرمان شد

میزان مصرف شکر در استان کرمان 69 هزار تن است

شرکت خودروسازی رنو به ایران برمی گردد

زمین لرزه 4.1 ریشتری بافت را تکان داد

ظرفیت‌های معدنی کوه گبری رفسنجان در حال نابودی است

همگان برای اجرای محورهای گام دوم انقلاب بسیج شوند

مسئولان اشتغالزایی را در اولویت قرار دهند

حوادث کار در بافت 40 درصد کاهش یافت

51 گلزار شهدا در استان کرمان ساماندهی شد