کرمان رصد

آخرين مطالب

جهانی شدن میراث فرهنگی کرمان از ثمرات چهل سالگی انقلاب مقالات

جهانی شدن میراث فرهنگی کرمان از ثمرات چهل سالگی انقلاب

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- استان کرمان با سابقه تمدنی بیش از پنج هزار سال آثار ارزشمند و گرانبهایی را در دل خود جای داده که نشان دهنده تاریخ باستانی و فرهنگ غنی این دیار است.
اقلیم های متفاوت و وسعت گسترده، جاذبه های طبیعی چشم نواز و بدیعی را در کرمان خلق کرده است که برخی از آنها آوازه و شهرت جهانی و ملی دارد و مقصد گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود.
در چهل سالگی انقلاب اسلامی فعالیت های انجام شده در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان همراه با شکوفایی دیگر ظرفیت ها توانسته این دیار را در قله پیشرفت و توسعه قرار دهد.
ثبت آثار متعدد در فهرست جهانی، ثبت حدود 700 اثر ملی، ثبت میراث جهانی صنایع دستی، مرمت و بازسازی بناها و آثار تاریخی، راه اندازی صدها اقامتگاه گردشگری، اشتغال هزاران نفر در حوزه های مختلف از جمله دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در طول چهار دهه استقرار نظام جمهوری اسلامی بشمار می رود.
*شکوفایی بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی پس از پیروزی انقلاب اسلامی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: در سراسر این استان آثار تاریخی و جاذبه های فرهنگی و طبیعی فراوانی وجود دارد که کرمان را به منطقه نمونه ای از لحاظ میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل کرده است.
غلامرضا فرخی با اشاره به اقدامات انجام شده در طول چهل سال گذشته در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: تمامی دولت های پس از انقلاب توجه ویژه ای به این بخش داشته اند و همین مساله موجب شکوفایی استان شده است.
وی بیان کرد: مهمترین اتفاق در بخش ثبت جهانی آثار تاریخی و طبیعی استان رخ داده است و استان کرمان با ثبت ارگ بم، باغ شاهزاده، روستای تاریخی میمند، بیابان لوت و قنات های گوهر ریز جوپار، قاسم آباد و اکبر آباد بم با هفت اثر ثبت جهانی از این حیث رتبه اول کشور را دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان تصریح کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد 69 اثر غیر منقول در کرمان به ثبت ملی رسیده بود که پس از انقلاب تعداد 546 اثر غیر منقول و 75 اثر منقول ثبت ملی شده است و تعداد زیادی اثر نیز در فهرست آثار ناملموس نیز ثبت شده است.
وی با اشاره به رشد 10 برابری کارگاه های مرمتی میراث فرهنگی پس از انقلاب اظهار داشت: قبل از سال 57، تعداد 70 کارگاه با 30 نفر اشتغال، مرمتی فعالیت می کردند که این عدد در طول 40 سال گذشته به رقم 700 کارگاه با 908 نفر اشتغال افزایش پیدا کرده و هم اکنون کرمان به کارگاه بزرگ مرمت آثار میراث فرهنگی تبدیل شده است.
فرخی تاکید کرد: استان کرمان با داشتن محوطه های متعدد باستانی و تاریخی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بدون پایگاه حفاظت میراث فرهنگی بود، اما در حال حاضر 198 نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی در 44 پایگاه از میراث فرهنگی ارزشمند کرمان پاسداری می کنند.
وی با اشاره به شهرت جهانی صنایع دستی کرمان گفت: ثبت سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم در سال 96 بزرگترین دستاورد حوزه میراث فرهنگی پس از انقلاب اسلامی است و سالانه چند میلیون دلار گلیم، فرش و سایر صنایع دستی از کرمان به خارج از کشور صادر می شود و ارز آوری دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد رشته های فعال صنایع دستی 16 مورد بود که هم اکنون به 60 رشته رسیده است و در طول 40 سال گذشته، بسیاری از صنایع دستی استان که کمرنگ یا از بین رفته بودند، مجددا رونق گرفته و احیا شدند.
وی با اشاره به اشتغالزایی فراوان در بخش صنایع دستی تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ یک از فعالان و هنرمندان این حوزه تحت پوشش بیمه نبودند اما در آستانه چهل سالگی انقلاب 90هزار نفر در این صنعت مشغول به فعالیت هستند که از سال 88 تعداد 11 هزار و 992 نفر زیر پوشش بیمه قرار گرفتند.
*تحولات حوزه گردشگری کرمان در 40 سال گذشته
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: حوزه گردشگری کرمان رشد بسیار خوبی را تجربه کرده و شرایط با قبل از پیروزی انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست.
رضا بردبار افزود: قبل از سال 57 تنها هشت هتل و مهمانپذیر در استان فعالیت می کردند و این در حالی است که در سال جاری این عدد به 65 رسیده و سه پانسیون نیز به مجموعه اقامتی کرمان نیز افزوده شده است.
وی با اشاره به سفر گردشگران و میهمانان به استان در طول سال بیان کرد: تعداد مجتمع های بین راهی و واحدهای پذیرایی و گردشگری از 15 مورد در قبل از پیروزی انقلاب به 128 واحد رسیده است و تعداد دیگری هم در دست احداث هستند.
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اظهار داشت: با استقبال مسافران از جاذبه های گردشگری کرمان و افزایش سفر، تعداد دفاتر خدمات مسافرتی از 2 دفتر در سال 57 به 140 دفتر رسیده که در مجموع 460 نفر اشتغالزایی ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی طرح های زیادی برای تحول گردشگری استان اجرا شده است افزود: فعالیت خانه های بوم گردی از حدود چهار سال قبل آغاز شده و در حال حاضر تعداد 309 واحد بوم گردی با اشتغالزایی 927 نفر در کرمان فعالیت دارند.
بردبار تاکید کرد: رشد ورود گردشگران داخلی و خارجی با استان در سالهای اخیر بسیار بالا بوده است طوری که سال گذشته بیش از 60 هزار گردشگر خارجی از آثار تاریخی و طبیعی کرمان بازدید کرده اند و در ایام نوروز 97 افزون بر سه میلیون نفر به این استان سفر کردند.
وی افزود: با مرمت آثار و بناهای تاریخی همچون باغ فتح آباد، خانه حاج آقا علی رفسنجان، کاروانسرای وکیل و غیره حوزه گردشگری استان بسیار پر رونق شده است.
آنچه از گزارش دهی در حوزه میراث فرهنگی استان کرمان برمی آید می توان چنین نتیجه گرفت که برخلاف تبلیغات دشمنان در ناکارآ جلوه دادن چهل سالگی انقلاب تنها در گوشه ای از سرزمین پهناور ایران اسلامی شاهد چنین تحولاتی بوده ایم که این مصداق به تنهایی نشان از بی اثر بودن این توطئه ها دارد .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تنش آبی در شریانهای خشکیده کرمان

هجوم مگس مدیترانه ای باغداری استان کرمان را تهدید می کند

کش‌مکش بر سر داشتن یا نداشتن مدرسه کپری در استان کرمان

شال، سوغات اصیل کرمان

از علل کاهش 25 درصدی زباله تا مافیای زباله در کرمان

سارقان در کمین محصول باغ های پسته/ انهدام یک باند سرقت مسلحانه

پیشی گرفتن موفقیت بانوان از چهار دیواری خانه

آشتی صنعت فولاد زرند ایرانیان با محیط زیست کرمان

شهر واقعی در ایران نداریم

خوشه های خرما در شرق کرمان می خشکد/ تکرار یک تراژدی در نخلستانها

آخرین نفس های صنعت پسته در کرمان/ سونامی خشکسالی و سکوت مسئولان

سیل در اوج خشکسالی قربانی می‌گیرد /هشدار به مردم جنوب و شرق کرمان

آمار عجیب معلولیت در خانه‌های کپری/ سایه نقص ژنتیکی بر سر محرومان

سوالی که بی پاسخ ماند /نقش رهاسازی سدها در کم آبی کرمان بررسی شود

کرمان بر سر 2 راهی طرح انتقال آب از صفارود

بافت تاریخی کرمان بر لبه پرتگاه / «چاه نفت» شهر خشک می شود

افزایش کارتن خوابی در کرمان/ معتادانی که پارک خواب شده اند

دوئل کلانتر و سبزی کار

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان

سکوت در مقابل سونامی اجاره در کرمان/ دستگاه های نظارتی ورود کنند

بازار نگین گردشگری کرمان*داود رجبی

فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور

قنات هایی که از دل کم آبی جهانی شدند

دمای تابستان کرمان افزایش یافت/ سه شهر استان در مرز هشدار

تبلیغات زیرپوستی در شهر / دورخیز نمایندگان فعلی برای انتخاب مجدد

قاچاق انسان دلیل اصلی تصادف/ شوتیها مسافران را قربانی می کنند

دعوتنامه‌ای برای همه...

عبور از عقب ماندگی های جاده‌ای در جنوب کرمان

توسعه جنوب کرمان در گرو نگاه ویژه مسئولان

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

اقدامات علوم پزشکی جیرفت برای پیشگیری از عقرب گزیدگی

آن بیست و سه نفر

هشدار؛ به گندم بریان نزدیک نشوید/ دمای هوا به 70 درجه رسید

شتاب پروژه انتقال آب صفا رود

دختری کوله کش مردتر از مردهایی که می شناسیم

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کمالی‌پور: معین اقتصادی جیرفت ضعیف است/طبیب‌زاده: مشکل جیرفت با انجام ‌کارهای پیش پا افتاده حل نمی‌شود

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

پایان روزگار سرد زغال سنگ کرمان تدبیر دولت را می طلبد

ضرورت استانداردسازی روستای صخره ای میمند شهر بابک

خط قرمز بی آبی در کرمان / کمبود شدید منابع و لزوم صرفه جویی

تابستان داغ و کم آبی عرصه را بر مردم و مسئولان کرمان تنگ کرد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

ورزش همگانی جیرفت روی خط نشاط

کم آبی در کرمان کویری همچنان می تازد

تافته های جدا بافته آفت سیستم مدیریتی

کرمانی ها طعم بی‌آبی را در دمای بالای 40 درجه می‌چشند

توهم پرآبی

گره های کور در تار و پود گلیم سیرجان

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی