کرمان رصد

آخرين مطالب

جهانی شدن میراث فرهنگی کرمان از ثمرات چهل سالگی انقلاب مقالات

جهانی شدن میراث فرهنگی کرمان از ثمرات چهل سالگی انقلاب

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- استان کرمان با سابقه تمدنی بیش از پنج هزار سال آثار ارزشمند و گرانبهایی را در دل خود جای داده که نشان دهنده تاریخ باستانی و فرهنگ غنی این دیار است.
اقلیم های متفاوت و وسعت گسترده، جاذبه های طبیعی چشم نواز و بدیعی را در کرمان خلق کرده است که برخی از آنها آوازه و شهرت جهانی و ملی دارد و مقصد گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود.
در چهل سالگی انقلاب اسلامی فعالیت های انجام شده در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان همراه با شکوفایی دیگر ظرفیت ها توانسته این دیار را در قله پیشرفت و توسعه قرار دهد.
ثبت آثار متعدد در فهرست جهانی، ثبت حدود 700 اثر ملی، ثبت میراث جهانی صنایع دستی، مرمت و بازسازی بناها و آثار تاریخی، راه اندازی صدها اقامتگاه گردشگری، اشتغال هزاران نفر در حوزه های مختلف از جمله دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در طول چهار دهه استقرار نظام جمهوری اسلامی بشمار می رود.
*شکوفایی بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی پس از پیروزی انقلاب اسلامی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: در سراسر این استان آثار تاریخی و جاذبه های فرهنگی و طبیعی فراوانی وجود دارد که کرمان را به منطقه نمونه ای از لحاظ میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل کرده است.
غلامرضا فرخی با اشاره به اقدامات انجام شده در طول چهل سال گذشته در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: تمامی دولت های پس از انقلاب توجه ویژه ای به این بخش داشته اند و همین مساله موجب شکوفایی استان شده است.
وی بیان کرد: مهمترین اتفاق در بخش ثبت جهانی آثار تاریخی و طبیعی استان رخ داده است و استان کرمان با ثبت ارگ بم، باغ شاهزاده، روستای تاریخی میمند، بیابان لوت و قنات های گوهر ریز جوپار، قاسم آباد و اکبر آباد بم با هفت اثر ثبت جهانی از این حیث رتبه اول کشور را دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان تصریح کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد 69 اثر غیر منقول در کرمان به ثبت ملی رسیده بود که پس از انقلاب تعداد 546 اثر غیر منقول و 75 اثر منقول ثبت ملی شده است و تعداد زیادی اثر نیز در فهرست آثار ناملموس نیز ثبت شده است.
وی با اشاره به رشد 10 برابری کارگاه های مرمتی میراث فرهنگی پس از انقلاب اظهار داشت: قبل از سال 57، تعداد 70 کارگاه با 30 نفر اشتغال، مرمتی فعالیت می کردند که این عدد در طول 40 سال گذشته به رقم 700 کارگاه با 908 نفر اشتغال افزایش پیدا کرده و هم اکنون کرمان به کارگاه بزرگ مرمت آثار میراث فرهنگی تبدیل شده است.
فرخی تاکید کرد: استان کرمان با داشتن محوطه های متعدد باستانی و تاریخی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بدون پایگاه حفاظت میراث فرهنگی بود، اما در حال حاضر 198 نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی در 44 پایگاه از میراث فرهنگی ارزشمند کرمان پاسداری می کنند.
وی با اشاره به شهرت جهانی صنایع دستی کرمان گفت: ثبت سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم در سال 96 بزرگترین دستاورد حوزه میراث فرهنگی پس از انقلاب اسلامی است و سالانه چند میلیون دلار گلیم، فرش و سایر صنایع دستی از کرمان به خارج از کشور صادر می شود و ارز آوری دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد رشته های فعال صنایع دستی 16 مورد بود که هم اکنون به 60 رشته رسیده است و در طول 40 سال گذشته، بسیاری از صنایع دستی استان که کمرنگ یا از بین رفته بودند، مجددا رونق گرفته و احیا شدند.
وی با اشاره به اشتغالزایی فراوان در بخش صنایع دستی تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ یک از فعالان و هنرمندان این حوزه تحت پوشش بیمه نبودند اما در آستانه چهل سالگی انقلاب 90هزار نفر در این صنعت مشغول به فعالیت هستند که از سال 88 تعداد 11 هزار و 992 نفر زیر پوشش بیمه قرار گرفتند.
*تحولات حوزه گردشگری کرمان در 40 سال گذشته
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: حوزه گردشگری کرمان رشد بسیار خوبی را تجربه کرده و شرایط با قبل از پیروزی انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست.
رضا بردبار افزود: قبل از سال 57 تنها هشت هتل و مهمانپذیر در استان فعالیت می کردند و این در حالی است که در سال جاری این عدد به 65 رسیده و سه پانسیون نیز به مجموعه اقامتی کرمان نیز افزوده شده است.
وی با اشاره به سفر گردشگران و میهمانان به استان در طول سال بیان کرد: تعداد مجتمع های بین راهی و واحدهای پذیرایی و گردشگری از 15 مورد در قبل از پیروزی انقلاب به 128 واحد رسیده است و تعداد دیگری هم در دست احداث هستند.
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اظهار داشت: با استقبال مسافران از جاذبه های گردشگری کرمان و افزایش سفر، تعداد دفاتر خدمات مسافرتی از 2 دفتر در سال 57 به 140 دفتر رسیده که در مجموع 460 نفر اشتغالزایی ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی طرح های زیادی برای تحول گردشگری استان اجرا شده است افزود: فعالیت خانه های بوم گردی از حدود چهار سال قبل آغاز شده و در حال حاضر تعداد 309 واحد بوم گردی با اشتغالزایی 927 نفر در کرمان فعالیت دارند.
بردبار تاکید کرد: رشد ورود گردشگران داخلی و خارجی با استان در سالهای اخیر بسیار بالا بوده است طوری که سال گذشته بیش از 60 هزار گردشگر خارجی از آثار تاریخی و طبیعی کرمان بازدید کرده اند و در ایام نوروز 97 افزون بر سه میلیون نفر به این استان سفر کردند.
وی افزود: با مرمت آثار و بناهای تاریخی همچون باغ فتح آباد، خانه حاج آقا علی رفسنجان، کاروانسرای وکیل و غیره حوزه گردشگری استان بسیار پر رونق شده است.
آنچه از گزارش دهی در حوزه میراث فرهنگی استان کرمان برمی آید می توان چنین نتیجه گرفت که برخلاف تبلیغات دشمنان در ناکارآ جلوه دادن چهل سالگی انقلاب تنها در گوشه ای از سرزمین پهناور ایران اسلامی شاهد چنین تحولاتی بوده ایم که این مصداق به تنهایی نشان از بی اثر بودن این توطئه ها دارد .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

اوضاع مثل همیشه خوب نیست

گردنه دلفارد جیرفت جاده دو بانده می خواهد

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند

در همسایگی خانه های لاکچری چه می گذرد؟

ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی استان خسارتی وارد نکرده‌اند/در تهیه سم با مشکل روبرو هستیم

خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*

ره صد ساله طفل روابط عمومی- زهرا بیرمی نیا *

ضرورت بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به روابط عمومی ها

کودکان کار کرمان، پشت چراغ قرمز قانون

رونق کشاورزی در گرو کشت گلخانه ای

ساخت مجتمع رفاهی در مسیر رودخانه/ پیگیری قضایی در کرمان آغاز شد

کمک حال نیازمندان باشیم

بدعتی زیبا از معلمی آگاه

پیشگامی جنوب کرمان در ترویج زایمان طبیعی

امدادگران گمنام

جیرفت میزبان خیمه های معرفت ماه رمضان

ماه میهمانی خدا در کرمان

غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!

کارگر بازنشسته : کسی را متهم نمی کنم ،کارگران جوان را دریابید

قالی کرمان برند فراموش شده

بارندگی های اخیر به منابع آبی و مرتعی کرمان جانی دوباره بخشید

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

بارندگی‌های اخیر در کرمان جای خوشحالی ندارد؟

استحمار

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها

جانبازان ، جاماندگان کاروان کربلا

آب به جازموریان بازگشت / اختصاص ردیف بودجه برای احیاء تالاب

یک واقعه و دو نگاه متفاوت

58 درصد کرمان درگیر خشکسالی/ تابستان کم آب در انتظار مردم است

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

خانه های بوم گردی ظرفیت جدید گردشگری در استان کرمان

آبشارها شگفتی طبیعت کرمان

سفر به کویر لوت سرزمین ستاره و سکوت

کرمان مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

آژیر خطر برای دامپروری کرمان

پا برهنه تا بهشت

آکواریوم طبیعی اعجاز طبیعت کوهبنان/ آسیاب های آبی در کرمان

نگاهی به روستای صخره ای 13 هزار ساله میمند/ اسکان در دل کوه

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

امنیت غذایی دغدغه مصرف کنندگان امروز و فردا

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

باغ فتح آباد میزبان گردشگران/عطر زیره در بازار کرمان پیچید

درسی برای امروز

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

مظلومیت گردشگری جیرفت

هزار روز اول زندگی، اولین و مهم ترین دانشگاه برای هر شخص

کم کردن تشریفات و تصمیم آگاهانه پیام ازدواج های دانشجویی

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی