کرمان رصد

آخرين مطالب

کمبود گوشت در قصابی های کرمان مقالات

کمبود گوشت در قصابی های کرمان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- مردم کرمان با تناقض بین گفته مسئولان و آنچه که خود در بازار گوشت و مرغ می بینند مواجه شده اند این روزها اگر سری به قصابی های شهر کرمان بزنید یا گوشت گرم ندارند و یا با صف طولانی مردمی مواجه می شوید که برای خرید گوشت کیلویی 85 تا 90 هزار تومان در انتظار ایستاده اند البته این جدا از صف برای خرید گوشت منجمد است.

یکی از قصاب های کرمان  اظهارداشت: طی 15 روز گذشته به دلیل اینکه دامی برای کشتار وجود نداشت و یا اینکه قیمت هایی که برای خرید ارائه می شد بالا بود مجبور شدم مغازه را تعطیل کنم.

وی افزود: ما باید گوشت را با نرخ مصوب به فروش برسانیم اما وقتی به چوب داران مراجعه می کنیم دام زنده با بالاتری از مبلغی دارد که باید گوشت را به مصرف کننده بفروشیم این برای قصابی ها یعنی ضرر و به همین دلیل ترجیح دادم درب مغازه را ببندم. چوپان ها و دامداران دام را به فردی می فروشند که بیشترین قیمت را پیشنهاد کند و ابلاغیه و مصوبه نمی شناسند، وقتی عده ای سود جو دام را با قیمت بالاتر سر زمینها و مراتع خریداری می کنند آنها هم تریج می دهند سود بیشتری به دست آوردند.

چرا مسئولان دست قاچاقچیان را از بازار گوشت کوتاه نمی کنند

این قصاب از مسئولان خواست برای حل مشکل گوشت دست دلالان و قاچاقچیان را از بازار کوتاه کنند و گفت: طی روزهای اخیر مجددا قصابی را باز کرده ام اما گوشت همچنان محدود است اما سعی می کنیم مشتری را دست خالی به خانه نفرستیم.

یکی از مشتریان نیز می گوید: یک هفته مستمر برای خرید گوشت به قصابی محله مراجعه کردم اما این واحد صنفی بسته بود امروز هم که این قصابی باز شد از فروش گوشت چرخی خودداری می کرد چون گوشت کافی در اختیار نداشت و در نهایت بعد از پافشاری موفق شدم یک کیلو گوشت چرخی با قیمت 85 هزار تومان خریداری کنم اما گوشت غیر چرخی امروز 95 هزار تومان فروش می رفت.

در نهایت بعد از پافشاری موفق شدم یک کیلو گوشت چرخی با قیمت 85 هزار تومان خریداری کنم اما گوشت غیر چرخی امروز 95 هزار تومان فروش می رفت

داستان کمبود و گرانی گوشت در کرمان در حالی تکراری شده است که طبق بررسی های محلی به دلیل اختلاف قیمت گوشت بین استان کرمان و استانهای مجاور و کشورهای همسایه جنوبی بخش قابل توجهی از دامها به خارج از استان قاچاق می شود و برخی از دامداران نیز به انتظار روزهایی نشسته اند که قیمتها بالاتر برود.

یکی از شهروندان سیرجانی در این خصوص گفت: اگر روزانه به مبادی خروجی سیرجان به بندرعباس مراجعه کنید می توانید کامیون های مملو از دام سبک که برای انتقال به امارات به بندرعباس منتقل می شوند را ببینید ما از مسئولان می خواهیم با سودجویان و قاچاقچیان دام به شدت برخورد کنند و اجازه خروج دام زنده از استان کرمان را ندهند.

محمد شول ادامه داد: برخورد سخت قضایی و انتظامی با افرادی که علنا در حال انتقال دام از استان کرمان به مکان های دیگر هستند می تواند راه حل قطعی این مشکل باشد.

با این حال عباسی مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در خصوص وضعیت موجود گوشت دام سنگین و سبک و مرغ می گوید: افزایش قیمت در استان کرمان چهار دلیل عمده دارد اول اینکه 70 درصد از نهاده های تولید دام در داخل از کشور وارداتی است و باید از خارج از کشور وارد شود که به دلیل افزایش قیمت جهانی افزایش یافته است.

85 درصد از مراتع خشک شده اند

وی همچنین خشکسالی را عامل دیگر کمبود و گرانی دام در استان کرمان می داند و می گوید: بسیاری از عشایر که می بینند علوفه ای برای تغذیه دام وجود ندارد به فروش دام های خود روی می آورند این یک واقعیت است که به دلیل خشکسالی سال گذشته 85 درصد از مراتع ما خشک شده اند.

عباسی می گوید: اختلاف قیمت گوشت بین کرمان و استان های مجاور و کشورهای جنوبی خلیج فارس موجب قاچاق دام می شود.

وی همچنین به نقش تورم اخیر بر نهاده های تولید دام اشاره کرد و بیان داشت: طبیعتا این تورم روی گرانی گوشت هم اثر می گذارد.

وی در خصوص گرانی مرغ نیز می گوید: سویا و ذرت با ارز 4200 تومانی وارد کشور می شود و باید با حاشیه سود قانونی به دست مرغدار برسد.

عباسی ادامه داد: بعد از گرانی گوشت مردم برای تامین نیاز پروتئینی خود به سمت بازار مرغ آمده اند و این افزایش تقاضا به افزایش قیمت مرغ منجر شده است.

یکی از اقداماتی که انجام می شود تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار است و این کار با واردات گوشت لاشه سرد و منجمد انجام شده است

مدیر توسعه بازرکانی سازمان جهاد کشاورزی می گوید: گوشت در بازار وجود دارد، تمام فروشگاهها عرضه می کنند و هر چند که گوشت گران شده است اما کمبودی در این زمینه وجود ندارد و با عرضه گوشت منجمد این مشکل را حل کرده ایم.

وی بیان کرد: یکی از اقداماتی که انجام می شود تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار است و این کار با واردات گوشت لاشه سرد و منجمد انجام شده است و شرکت پشتیبانی امور دام از مهر ماه هزار تن گوشت منجمد گوساله و دو هزار و 130 تن گوسفندی در شمال استان کرمان وارد کرده که در اختیار صنف و فروشگاههای بزرگ قرار می گیرد و از طریق صنف توزیع می شود و بر روند توزیع گوشت نیز نظارت کامل صورت می گیرد اتحادیه صنف قصاب از طریق بازرسان نظارت کامل دارد و سازمان سمت نیز بر فروشگاههای زنجیره ای بزرگ نظارت می کند.

ایجاد صف های طولانی به خاطر اختلاف قیمت گوشت منجمد و گوشت گرم است

وی اظهار کرد: اختلاف فاحشی بین قیمت گوشت وارداتی و گوشت تولید داخل وجود دارد  و به همین دلیل درخواست زیاد می شود و همین امر باعث افزایش صف است.

عباسی ادامه داد: اگر بخواهیم همه نیاز را از واردات برطرف کنیم  محقق نمی شود و یک راه اشتباه است به همین دلیل باید تولید گوشت داخلی را تقویت و اختلاف قیمت را کم کنیم و سیستم توزیع را به سمت گروههای هدف و آسیب پذیر ببریم.

مدیر توسعه بازرکانی سازمان جهاد کشاورزی  افزود: با تدابیر خاص در حال توزیع گوشت هستیم و جلوی مفسده های احتمالی در توزیع را می گیریم.

قاچاق دام در کشور حالت معکوس به خود گرفته است

وی گفت: اگر بخواهیم همین روند را ادامه دهیم یک دور باطل است ، خوراک دام با ارز 4200 وارد می شود و با کشورهای هم جوار اختلاف فاحشی قیمتی وجود دارد، قبل از این اختلاف فاحش وجود نداشت تا سال قبل قاچاق به کشور داشتیم که تمام تلاش ما این بود که دام وارد نشود الان معکوس شده و دارد خارج می شود.

وی افزود: عرضه گوشت وارداتی را باید هدفمند کنیم و تولید را افزایش دهیم استان کرمان 90 درصد گوشت مورد نیاز خودش را تولید می کند.

در سیستم توزیع گوشت منجمد احتمال سوء استفاده وجود دارد جلسات متعدد گذاشته شده دستگاههای امنیتی در حال برخورد با قاچاق هستند  

عباسی ادامه داد: در سیستم توزیع گوشت منجمد احتمال سوء استفاده وجود دارد جلسات متعدد گذاشته شده دستگاههای امنیتی در حال برخورد با قاچاق هستند  همچنین دنبال واردات به استان کرمان به صورت مستقیم هستیم و به زودی شاهد کاهش قیمت گوشت خواهیم بود.

وی بیان کرد: در جنگ اقتصادی هستیم و برخی از کشورها در حال اخلال در بازار داخلی کشور مبی باشند ما باید در بخش های مختلف کار انجام دهیم.

با این وجود بسیاری از کارشناسان و مردم عقیده دارند عدم تدبیر صحیح در زمینه آینده نگری در بازار گوشت منجر به افزایش قیمت این کالا شده است همچنین عدم جلوگیری به موقع از قاچاق گوشت و ادامه این روند به کمبود دام انجامیده است.

یکی از شهروندان کرمانی می گوید: گوشت در کرمان تا یکی دو ماه قبل 40 هزار تومان بود و اینکه به یکباره اینچنین افزایش یافته است برای مردم جای سوال دارد.

دستگاه های نظارتی قاچاقچیان را شناسایی و به مردم معرفی کنند

محمد اسماعیلی می گوید: ما به یک مساله فکر میکنیم دستگاه های نظارتی که باید همه چیز را به دقت تحت نظر خود داشته باشند چرا برای حل این مشکل ورود نمی کنند.

وی گفت: اینکه به یکباره همه چیز گران می شود جای سوال دارد ما با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و نظارت دقیق  و جلوگیری از سوء استفاده و برخورد شدید قانونی با مفسدان می توانیم از مشکلات پیش رو عبور کنیم اما اگر فردی مفسده کرد که موجب افزایش قیمتها می شود با برخورد مواجه نشود کار قاچاق گوشت را ادامه می دهد.

مردم در مقابل مشکلات و تحریمها ایستاده اند اما سوال ما این است که مرغ و گوسفندی که در داخل کشور تولید می شود چه ربطی به تحریم دارد

زهرا صولتی یکی دیگر از شهروندان کرمانی است که با اشاره به صف های طولانی توزیع گوشت منجمد می گوید: توزیع این گوشتها بدون برنامه مشخص انجام می شود و ما نمی دانیم دقیقا باید به کجا مراجعه کنیم.

وی می گوید: این گوشت ها باید به مردم تحویل داده شود و نباید سر از رستوران ها و مکان هایی از این دست در بیاورد.

وی گفت: دولت و سایر قوه های کشور باید نظارت را بسیار شدید کنند، مردم در مقابل مشکلات و تحریم ها ایستاده اند اما سوال ما این است که مرغ و گوسفندی که در داخل کشور تولید می شود چه ربطی به تحریم دارد؟ افزایش قیمت این اجناس ناشی از فساد است و باید با مسببان این مشکل برخورد شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

اوضاع مثل همیشه خوب نیست

گردنه دلفارد جیرفت جاده دو بانده می خواهد

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند

در همسایگی خانه های لاکچری چه می گذرد؟

ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی استان خسارتی وارد نکرده‌اند/در تهیه سم با مشکل روبرو هستیم

خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*

ره صد ساله طفل روابط عمومی- زهرا بیرمی نیا *

ضرورت بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به روابط عمومی ها

کودکان کار کرمان، پشت چراغ قرمز قانون

رونق کشاورزی در گرو کشت گلخانه ای

ساخت مجتمع رفاهی در مسیر رودخانه/ پیگیری قضایی در کرمان آغاز شد

کمک حال نیازمندان باشیم

بدعتی زیبا از معلمی آگاه

پیشگامی جنوب کرمان در ترویج زایمان طبیعی

امدادگران گمنام

جیرفت میزبان خیمه های معرفت ماه رمضان

ماه میهمانی خدا در کرمان

غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!

کارگر بازنشسته : کسی را متهم نمی کنم ،کارگران جوان را دریابید

قالی کرمان برند فراموش شده

بارندگی های اخیر به منابع آبی و مرتعی کرمان جانی دوباره بخشید

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

بارندگی‌های اخیر در کرمان جای خوشحالی ندارد؟

استحمار

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها

جانبازان ، جاماندگان کاروان کربلا

آب به جازموریان بازگشت / اختصاص ردیف بودجه برای احیاء تالاب

یک واقعه و دو نگاه متفاوت

58 درصد کرمان درگیر خشکسالی/ تابستان کم آب در انتظار مردم است

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

خانه های بوم گردی ظرفیت جدید گردشگری در استان کرمان

آبشارها شگفتی طبیعت کرمان

سفر به کویر لوت سرزمین ستاره و سکوت

کرمان مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

آژیر خطر برای دامپروری کرمان

پا برهنه تا بهشت

آکواریوم طبیعی اعجاز طبیعت کوهبنان/ آسیاب های آبی در کرمان

نگاهی به روستای صخره ای 13 هزار ساله میمند/ اسکان در دل کوه

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

امنیت غذایی دغدغه مصرف کنندگان امروز و فردا

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

باغ فتح آباد میزبان گردشگران/عطر زیره در بازار کرمان پیچید

درسی برای امروز

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

مظلومیت گردشگری جیرفت

هزار روز اول زندگی، اولین و مهم ترین دانشگاه برای هر شخص

کم کردن تشریفات و تصمیم آگاهانه پیام ازدواج های دانشجویی

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی