کرمان رصد

آخرين مطالب

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی مقالات

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- استان کرمان در منطقه خشک و نیمه خشک کشور قرار گرفته و این مساله در کنار خشکسالی های اخیر باعث نگرانی مردم دیار کریمان شده بود و در واقع طبیعت روی خوش خود را از پهناورترین استان کشور دریغ کرده بود .
اما امسال شاهد افزایش نزولات آسمانی در این استان بودیم و این مساله سبب شادمانی تمامی مردم این منطقه شده است چرا که مشکل کم آبی و خشکسالی طی سالهای اخیر در جنوب این استان به یک معضل تبدیل شده و مسلما برای مهار این تنش آبی به منابع مالی قابل توجهی نیاز است.
**حاشیه نشینی آب از کجا آمد
خشکسالی در استان کرمان سبب پدیده نو ظهوری به نام حاشیه نشینی آب شده بود که این مورد در شهرستان های جنوبی استان کرمان به دلیل خشکسالی های چندین ساله و بهره برداری بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی پدیده آمده و مردم روستاهای بدون آب به سمت روستاهای پرآب مهاجرت کردند.
فرماندار رودبار جنوب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از مساله حاشیه نشینی آب در روستاهای این شهرستان پرده برداشت و گفت: مردم روستاهای فاقد آب، به سمت روستاهای پر آب مهاجرت می کنند و این اتفاق زمینه ساز ایجاد آسیب های اجتماعی است.
ابوذر عطاپور افزود: با توجه به کمبود آب و خشکسالی های اخیر، زنگ خطر حاشیه نشینی در روستاهای دارای آب در جنوب کرمان به صدا درآمده و مسلما این پدیده نادر، تبعات زیادی به همراه خواهد داشت.
وی به مشکلات کشاورزان جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: کمر کشاورزان جنوب کرمان زیر بار افت قیمت محصولات کشاورزی شکسته شده و باید از کشاورزان این منطقه حمایت شود.
عطاپور با بیان اینکه کشاورزی در جنوب کرمان باید به سمت صنعتی شدن تغییر نگرش دهد، گفت: رودبار جنوب بیشترین مشکل آب کشاورزی را در این مناطق دارد چرا که آبی برای کشاورزی نیست لذا رویکرد صنعتی شدن باید جایگزین بخش کشاورزی شود.
وی همچنین به مشکل آب آشامیدنی پنج شهرستان جنوبی کرمان اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه جیرفت و عنبرآباد از ذخیره سد جیرفت برای بحران خشکسالی استفاده می کنند تدابیر لازم برای تامین آب پنج گنج جنوبی کرمان باید برنامه ریزی شود.
رئیس شورای تامین شهرستان رودبار جنوب، طرح انتقال آب از دریای عمان را به عنوان یک راه حل برای برطرف کردن مشکل آب پنج شهرستان جنوبی استان کرمان برشمرد و گفت: امیدواریم با توجه به حاد بودن مشکل آب در این منطقه شاهد عملیاتی شدن این طرح باشیم.
وی با بیان اینکه یک تانکر در رودبار جنوب آبرسانی سیار را انجام می دهد، اظهار داشت: این تانکر با توجه به عمر زیاد، دچار فرسودگی شده و به یک تانکر جدید نیاز داریم.
**سال آبی بهتر نسبت به سال گذشته
رئیس مرکز پیش‌بینی اداره هواشناسی استان کرمان گفت: در تمام استان بارش‌ها به صورت نرمال و کمتر از نرمال در 2 ماه اسفند و فروردین پیش‌بینی شده ولی نسبت به سال آبی گذشته شرایط طبیعتاً بهتر است.
حمیده حبیبی افزود: با بارش‌های سال جاری، در شمال استان 21 میلیون متر مکعب از روان آب‌ها به سفره‌های زیرزمینی برگشته است و طبق آمار ارائه‌ شده از طریق بولتن ماهانه سایت هواشناسی، 23 شهر استان کرمان، در بازه زمانی اول مهر امسال (شروع سال آبی جدید) تا اول اسفندماه از نزولات خوبی بهره‌‌مند بوده‌اند.
وی تصریح کرد: در سال آبی جاری، میانگین بارش جیرفت برابر با 6.80 میلی‌متر و در سال گذشته 5.10 میلی‌متر، رودبار جنوب در سال آبی جاری 7.49 میلی‌متر و 2.5 میلی‌متر در سال گذشته، فاریاب در سال آبی جاری 5.83 میلی‌متر و 1.6 میلی‌متر در سال گذشته بوده است.
حبیبی اضافه کرد: همچنین میانگین بارش کهنوج در سال آبی جاری 83 میلی‌متر و در سال گذشته 2.4 میلی‌متر، منوجان 2.121 میلی‌متر در سال جاری و 5.5 میلی‌متر در سال گذشته، قلعه‌ گنج 4.86 میلی‌متر بارش در سال جاری و در سال گذشته 2.5 میلی‌متر، عنبرآباد نیز 6.52 میلی‌متر در سال آبی جاری و در سال آبی گذشته 5 میلی‌متر بارش داشته است.
وی ادامه داد: در سال آبی جاری، استان کرمان 1.55 میلی‌متر بارش داشته و این در حالی است که میزان بارش این استان در سال آبی گذشته، 9.8 میلی‌متر بوده است.
**کمبود 700 میلیون متر مکعب در بخش آب های زیر زمینی
مدیرکل منابع طبیعی شمال استان کرمان گفت: با وجود این‌که بارش‌های امسال مطلوب بوده، هنوز 700 میلیون متر مکعب آب‌های زیرزمینی دچار کمبود هستند.
مهدی رجبی‌زاده با بیان این‌که امسال از محل صندوق توسعه ملی اعتبار 25میلیارد تومانی به این کار تعلق گرفته است، افزود: بندهای آبخیزداری پروژه‌هایی هستند که در مسیر رودخانه، دشت و مکان‌هایی از این دست ساخته می‌شوند تا سرعت آب را کم کنند و در نتیجه هنگامی که سرعت حرکت آب کم شد، آب بهتر به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ می‌کند.
وی ادامه داد: در سال جاری از محل صندوق توسعه ملی 27 حوزه آبخیز در 14 شهرستان برای عملیات‌های مختلف آبخیزداری تعریف و اجرا شده که عمده این فعالیت‌ها از مهرماه امسال شروع شده و تا پایان دی‌ماه تمام شده‌اند و حاصل این عملکرد‌ها ساخت 512 سازه در 14 شهرستان بوده که خشکه‌چین، گابیون، بندهای سنگی، ملاتی و خاکی نمونه‌هایی از این طرح ها هستند.
رجبی زاده بیان کرد: دستاورد این فعالیت ها مدیریت 21 میلیون متر مکعب روان آب بوده که با کمک این سازه‌ها سرعت حجم بارشی کم، رسوب آب گرفته و آب وارد سفره‌های زیرزمینی شده است.
رجبی زاده ادامه داد: درواقع با انجام فعالیت‌های آبخیزداری، حدود 300 هزار متر مکعب رسوب روان آب‌ها کنترل شد و 6 میلیون متر مکعب از 21 میلیون متر مکعب رواناب‌ها به سفره‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرد.
** 750 پروژه آبخیزداری در جنوب کرمان آبگیری شد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: در بارندگی روزهای اخیر در شهرستان‌های جنوبی 750 سازه از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری آب‌گیری شد که نقش بزرگی در کنترل سیلاب، تغذیه سفره‌های زیرزمینی و نیز کنترل رسوب داشته است.
محمدحسن کردستانی افزود: با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته در پی بارندگی‌های 22 و 23 بهمن ماه امسال، 135 میلیون متر مکعب کنترل سیلاب، حدود 18 میلیون متر مکعب میزان نفوذ آب به سفره‌های زیرزمینی و حدود 4 میلیون متر مکعب کنترل رسوب انجام شده و خوب است بدانیم پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فواید بسیاری دارند که در نهایت موجب کاهش آثار خشکسالی می‌شوند.
وی اظهار داشت: برای رونق کشاورزی و ذخیره آب از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و به دستور مقام معظم رهبری، اعتباری افزون بر هفت هزار میلیارد ریال به این پروژه‌ها اختصاص یافته است.
کردستانی ادامه داد: سهم جنوب کرمان از این اعتبارات، بیش از 264 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.
با توجه به بارندگی های اخیر انتظار می رود مسئولان مربوط، برنامه ریزی دقیقی برای استفاده از این نعمت الهی داشته و از این فرصت کم نظیر به نحو احسن استفاده کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تنش آبی در شریانهای خشکیده کرمان

هجوم مگس مدیترانه ای باغداری استان کرمان را تهدید می کند

کش‌مکش بر سر داشتن یا نداشتن مدرسه کپری در استان کرمان

شال، سوغات اصیل کرمان

از علل کاهش 25 درصدی زباله تا مافیای زباله در کرمان

سارقان در کمین محصول باغ های پسته/ انهدام یک باند سرقت مسلحانه

پیشی گرفتن موفقیت بانوان از چهار دیواری خانه

آشتی صنعت فولاد زرند ایرانیان با محیط زیست کرمان

شهر واقعی در ایران نداریم

خوشه های خرما در شرق کرمان می خشکد/ تکرار یک تراژدی در نخلستانها

آخرین نفس های صنعت پسته در کرمان/ سونامی خشکسالی و سکوت مسئولان

سیل در اوج خشکسالی قربانی می‌گیرد /هشدار به مردم جنوب و شرق کرمان

آمار عجیب معلولیت در خانه‌های کپری/ سایه نقص ژنتیکی بر سر محرومان

سوالی که بی پاسخ ماند /نقش رهاسازی سدها در کم آبی کرمان بررسی شود

کرمان بر سر 2 راهی طرح انتقال آب از صفارود

بافت تاریخی کرمان بر لبه پرتگاه / «چاه نفت» شهر خشک می شود

افزایش کارتن خوابی در کرمان/ معتادانی که پارک خواب شده اند

دوئل کلانتر و سبزی کار

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان

سکوت در مقابل سونامی اجاره در کرمان/ دستگاه های نظارتی ورود کنند

بازار نگین گردشگری کرمان*داود رجبی

فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور

قنات هایی که از دل کم آبی جهانی شدند

دمای تابستان کرمان افزایش یافت/ سه شهر استان در مرز هشدار

تبلیغات زیرپوستی در شهر / دورخیز نمایندگان فعلی برای انتخاب مجدد

قاچاق انسان دلیل اصلی تصادف/ شوتیها مسافران را قربانی می کنند

دعوتنامه‌ای برای همه...

عبور از عقب ماندگی های جاده‌ای در جنوب کرمان

توسعه جنوب کرمان در گرو نگاه ویژه مسئولان

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

اقدامات علوم پزشکی جیرفت برای پیشگیری از عقرب گزیدگی

آن بیست و سه نفر

هشدار؛ به گندم بریان نزدیک نشوید/ دمای هوا به 70 درجه رسید

شتاب پروژه انتقال آب صفا رود

دختری کوله کش مردتر از مردهایی که می شناسیم

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کمالی‌پور: معین اقتصادی جیرفت ضعیف است/طبیب‌زاده: مشکل جیرفت با انجام ‌کارهای پیش پا افتاده حل نمی‌شود

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

پایان روزگار سرد زغال سنگ کرمان تدبیر دولت را می طلبد

ضرورت استانداردسازی روستای صخره ای میمند شهر بابک

خط قرمز بی آبی در کرمان / کمبود شدید منابع و لزوم صرفه جویی

تابستان داغ و کم آبی عرصه را بر مردم و مسئولان کرمان تنگ کرد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

ورزش همگانی جیرفت روی خط نشاط

کم آبی در کرمان کویری همچنان می تازد

تافته های جدا بافته آفت سیستم مدیریتی

کرمانی ها طعم بی‌آبی را در دمای بالای 40 درجه می‌چشند

توهم پرآبی

گره های کور در تار و پود گلیم سیرجان

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی