کرمان رصد

آخرين مطالب

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان مقالات

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

  بزرگنمايي:

 کرمان رصد- از اواخر بهمن خانواده ها خود را برای خرید مایحتاج و اجناس آمده می سازند، اما امسال با چند برابر شدن قیمت کالاها بازار شب عید حال و هوای متفاوتی نسبت به سالهای گذشته دارد.
خانم چادری که به زحمت کیسه های میوه را در دستش نگه داشته و با صدایی تقریبا بلند می گوید چهار قلم میوه 50 هزار تومان شده که برای خانوار پنج نفره به زور یک هفته دوام می آورد، سیب درختی هفته قبل 6 هزار تومن بود امروز 10هزار تومان خریدم، خدا به داد ما برای عید برسد و کسی هم نیست که نظارت کند.
دختر جوانی یک دسته سبزی را از فروشنده تحویل می گیرد و هشت هزار تومان کارت می کشد، از فروشنده می پرسم همین مقدار سبزی 6 ماه قبل چقدر قیمت داشت، جواب می دهد سه هزار تومان! از نظارت بر بازار می پرسم، می گوید نظارت فقط برای ما کاسب های جزء هست و کسی سراغ دانه درشت ها نمی رود.
محمود ابراهیمی صاحب یکی از سوپر مارکت های محلات متوسط شهر از پایین آمدن مقدار فروش مغازه اش در ماه های اخیر گلایه دارد و اظهار می دارد با مشکلات اقتصادی و قیمت روز افزون اجناس مشتریان خرید کمی می کنند و یا از مکانهایی که تخفیف های زیاد دارند جنسشان را تهیه می کنند.
وی افزود: نظارت همیشه برای ما وجود دارد و ما فروشمان بر اساس قیمت روی اجناس است و بالاتر از آن فروش نداریم.
فرد میانسالی که خود را عباس سلطانی معرفی می کند در حالی که پاکت آجیل و پسته را داخل ماشین گران قیمتش می گذارد می گوید گرانی دغدغه همه است، سال قبل سه برابر آجیل امسال را خریدم و اگر اوضاع همینطور پیش برود مردم دیگر به سمت کالاهای لوکس نمی روند.
مسئول خرید یکی از ادارات هم در خصوص ضعف نظارتی بربازار کرمان می گوید : تا بحال از چند مغازه معتبر و پرفروش خرید داشته ام که فروشندگان تمایلی به دادن کد اقتصادی و یا کد ملی خود نداشته اند.
این شخص که خواست نامش فاش نشود به خبرنگار ایرنا گفت : برغم پیگیری برخی مغازه هایی که از دادن کد ملی یا کد اقتصادی خوداری می کنند از طریق سامانه دستگاه متولی نظارت بر بازار استان ، متاسفانه هیچگونه نتیجه ای نگرفته ام .
براساس این گزارش وضعیت سایر کالاها و اقلام مانند گوشت، پوشاک و غیره نیز به همین منوال است و گرانی نقطه مشترک همه آنهاست، اگر چه نظارت بر قیمت ها و گرانفروشی ادامه دارد اما محسوس نیست.
*برای فروشگاه های بزرگ رانت تخفیف وجود دارد
عضو اتاق اصناف کرمان گفت: نظارت بر واحدهای صنفی مثل سابق ادامه دارد و این موضوع در ایام شب عید تشدید هم می شود و مردم در صورت گرانفروشی و کم فروشی حتما با واحدهای نظارتی تماس بگیرند.
مهدی مهدوی افزود: اما نظارت بر فعالیت فروشگاه های بزرگ زنجیره ای وضعیت خوبی ندارند و این واحدها تقریبا از حیث نظارت خارج هستند.
وی با اشاره به گسترش فروشگاه های بزرگ عرضه و توزیع در نقاط مختلف شهر تصریح کرد: واحدهای تولیدی و کارخانجات با تخفیف های بزرگ نوعی رانت برای این فروشگاه ها بوجود آورده اند که عرصه را بر واحدهای خرد صنفی تنگ کرده اند.
عضو اتاق اصناف کرمان بیان کرد: با فشاری که بر واحدها کوچک صنفی تحمیل می شود، متاسفانه انصاف و اعتقاد کاسبان نیز خدشه دار شده و تخلفات نیز افزایش پیدا کرده است.
وی تاکید کرد: باید دست دلال ها و واسطه ها از بازار کوتاه شود و شرکت های تولیدی و پخش نیز برای کاسب های خرد نیز تخفیف های مناسب ارائه کنند تا قدرت رقابت آنها بالا برود.
مهدوی گفت: قیمت گذاری کالاها توسط سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده انجام می شود و نظارت توسط بازرسان اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی اعمال می شود.
نماینده کمیسیون حل اختلاف اتاق اصناف کرمان تصریح کرد: از 25 اسفند سال جاری تا 15 فرودین سال 98 طرح بازرسی از واحدهای صنفی، رستوران ها، تالارها و غیره برای مبازره با گرانفروشی، احتکار و کم فروشی در استان اجرا می شود.
مهدوی تاکید کرد: همچنین توزیع کالاهای اساسی نظیر تخم مرغ، گوشت و روغن بین واحدهای صنفی در آستانه سال جدید در دستور کار قرار دارد.
*مردم از اماکن معتبر خرید کنند
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان هم بدون پاسخ روشن به افرادی که فرار مالیاتی می کنند و گزارش تخلف آنان هم به سامانه ثبت تخلف داده می شود ، گفت: همزمان با سراسر کشور از هفتم اسفند طرح نظارتی تسهیل کسب و کار نوروز 98 را آغاز کردیم که تا پایان 15 فروردین سال آینده ادامه دارد.
ارسلان میری افزود: گشت و نظارت مشترک بر واحدهای صنفی با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، شبکه بهداست، جهاد کشاورزی و سایر دستگاه های ذیربط با رصد و پایش بازار از ساعت 10 تا 20 همه روزه حتی در روزهای تعطیل اجرا می شود.
وی تصریح کرد: با تخلف هایی نظیر گرانفروشی، کم فروشی، احتکار، اجناس قاچاق، تخلفات بهداشتی قاطعانه حتی در صوت فوریت با حضور در محل برخورد می شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان تاکید کرد: سامانه تعزیرات حکومتی و سامانه 124 سازمان صنعت، معدن و تجارت پل ارتباطی شهروندان برای اعلام تخلفات اقتصادی است و مردم می توانند شکایت خود را از فروشگاه ها و واحدهای صنفی از طریق این مراجع تا حصول نتیجه پیگیری کنند.
وی تصریح کرد: نظارت بر فروشگاه های زنجیره ای علاوه بر سازمان صنعت، معدن و تجارت توسط بازرسی های منظم و نوبه ای انجام می شود.
میری با بیان اینکه تعزیرات حکومتی وظیفه رسیدگی به شکایات را دارد گفت: با نزدیک شدن به بازار شب عید تعزیرات به صورت جدی و با قوت با متخلفان برخورد خواهد کرد.
وی اظهار داشت: خوشبختانه دستگاه های متولی اعلام کرده اند که هیچ کمبودی در مایحتاج ضروری مردم وجود ندارد و نباید به جو روانی کمبود توجهی شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان تصریح کرد: مردم نیز از اماکن و فروشگاه های معتبر خرید کنند تا اگر تخلفی صورت بگیرد، مراجع ذیصلاح به راحتی بتوانند به آن رسیدگی کنند.
وی تاکید کرد: مردم نیز با آرامش خرید خود را انجام دهند و به اندازه نیاز خود از بازار خرید کنند تا کالاهای اساسی به مقدار کافی در دسترس باشد.
با توجه به اینکه مردم در ایام آخر سال اقدام به تهیه کالاهای ضروری و اساسی خود می نمایند و امکان سوء استفاده از این شرایط وجود دارد باید نهادهای نظارتی فعالیت خود را افزایش دهند تا آرامش و ثبات بازار خدشه دار نشود.





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تنش آبی در شریانهای خشکیده کرمان

هجوم مگس مدیترانه ای باغداری استان کرمان را تهدید می کند

کش‌مکش بر سر داشتن یا نداشتن مدرسه کپری در استان کرمان

شال، سوغات اصیل کرمان

از علل کاهش 25 درصدی زباله تا مافیای زباله در کرمان

سارقان در کمین محصول باغ های پسته/ انهدام یک باند سرقت مسلحانه

پیشی گرفتن موفقیت بانوان از چهار دیواری خانه

آشتی صنعت فولاد زرند ایرانیان با محیط زیست کرمان

شهر واقعی در ایران نداریم

خوشه های خرما در شرق کرمان می خشکد/ تکرار یک تراژدی در نخلستانها

آخرین نفس های صنعت پسته در کرمان/ سونامی خشکسالی و سکوت مسئولان

سیل در اوج خشکسالی قربانی می‌گیرد /هشدار به مردم جنوب و شرق کرمان

آمار عجیب معلولیت در خانه‌های کپری/ سایه نقص ژنتیکی بر سر محرومان

سوالی که بی پاسخ ماند /نقش رهاسازی سدها در کم آبی کرمان بررسی شود

کرمان بر سر 2 راهی طرح انتقال آب از صفارود

بافت تاریخی کرمان بر لبه پرتگاه / «چاه نفت» شهر خشک می شود

افزایش کارتن خوابی در کرمان/ معتادانی که پارک خواب شده اند

دوئل کلانتر و سبزی کار

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان

سکوت در مقابل سونامی اجاره در کرمان/ دستگاه های نظارتی ورود کنند

بازار نگین گردشگری کرمان*داود رجبی

فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور

قنات هایی که از دل کم آبی جهانی شدند

دمای تابستان کرمان افزایش یافت/ سه شهر استان در مرز هشدار

تبلیغات زیرپوستی در شهر / دورخیز نمایندگان فعلی برای انتخاب مجدد

قاچاق انسان دلیل اصلی تصادف/ شوتیها مسافران را قربانی می کنند

دعوتنامه‌ای برای همه...

عبور از عقب ماندگی های جاده‌ای در جنوب کرمان

توسعه جنوب کرمان در گرو نگاه ویژه مسئولان

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

اقدامات علوم پزشکی جیرفت برای پیشگیری از عقرب گزیدگی

آن بیست و سه نفر

هشدار؛ به گندم بریان نزدیک نشوید/ دمای هوا به 70 درجه رسید

شتاب پروژه انتقال آب صفا رود

دختری کوله کش مردتر از مردهایی که می شناسیم

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کمالی‌پور: معین اقتصادی جیرفت ضعیف است/طبیب‌زاده: مشکل جیرفت با انجام ‌کارهای پیش پا افتاده حل نمی‌شود

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

پایان روزگار سرد زغال سنگ کرمان تدبیر دولت را می طلبد

ضرورت استانداردسازی روستای صخره ای میمند شهر بابک

خط قرمز بی آبی در کرمان / کمبود شدید منابع و لزوم صرفه جویی

تابستان داغ و کم آبی عرصه را بر مردم و مسئولان کرمان تنگ کرد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

ورزش همگانی جیرفت روی خط نشاط

کم آبی در کرمان کویری همچنان می تازد

تافته های جدا بافته آفت سیستم مدیریتی

کرمانی ها طعم بی‌آبی را در دمای بالای 40 درجه می‌چشند

توهم پرآبی

گره های کور در تار و پود گلیم سیرجان

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی