کرمان رصد

آخرين مطالب

بهشتی در میان کویر

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد مقالات

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - باغ جهانی شاهزاده ماهان که هر سال یکی از پر بازدیدترین اماکن تاریخی کشور می باشد در سال جاری نیز آماده شده تا به مکانی مناسب برای پذیرایی از مسافران تبدیل شود.
 در ایام نوروز که اوج گردشگری داخلی در کشور محسوب می‌شود چهار بنا در استان کرمان در صدر بازدیدهای گردشگران در استان کرمان قرار دارند و در لیست پر بازدیدکننده ترین بناهای تاریخی کشور نیز محسوب می‌شوند.
ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان، روستای میمند و مجموعه گنجعلیخان پر بازدید کننده ترین مکان‌های گردشگری کرمان هستند هر چند که طی سالهای اخیر گشت و گذار در طبیعت زیبای کرمان نیز به این لیست اضافه شده است.
گردشگرانی که وارد کرمان می‌شوند پس از بازدید از صدها بنای تاریخی در شهر کرمان وارد محور گردشگری این استان می‌شوند که از محور گردشگری هفت باغ شروع می‌شود و در نهایت به باغ شاهزاده، ارگ راین، کلوته‌ای شهداد و در نهایت به ارگ بم ختم می‌شود.
باغ شاهزاده ماهان در این میان از اهمیت فوق العاده برخوردار است این باغ از جمله زیباترین باغ‌های ایرانی محسوب می‌شود که ثبت جهانی نیز می‌باشد.

نکته قابل توجه اینکه بسیاری از گردشگران به گونه‌ای برنامه ریزی می‌کنند که در لحظه تحویل سال در این باغ حضور داشته باشند و در همین راستا سال گذشته جشن بزرگ تحویل سال در این باغ برپا شد و در سال جاری نیز بدون شک یکی از مقصدهای اصلی گردشگران می‌باشد.
ماهان از جمله باغ شهرهای ایران محسوب می‌شود که همچنان بافت تاریخی خود را حفظ کرده است و به جز باغ شاهزاده دارای بناهای تاریخی متعدد دیگر و مراکز اقامتی و سیاحتی بی نظیری است و بدون شک در کنار بم قطب گردشگری کرمان است.
باغ شاهزاده آماده میزبانی از گردشگران نوروزی
باغ شاهزاده ماهان به عنوان سیزدهمین اثر کشور در فهرست جهانی ثبت شده است و از مراکز اصلی گردشگری استان کرمان است و از هم اکنون برای پذیرایی از میهمانان نوروزی آماده شده است.
باغ شازده ماهان یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود 4 کیلومتری شهر ماهان و حوالی شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه می‌باشد.
باغ شاهزاده به مساحت 5.5 هکتار، دارای شکلی مستطیل، شیبی حدوداً 4.5 درصدی می‌باشد که حصاری بلند آن را از جو مساعد اطراف جدا می‌سازد. دو مجموعه شرقی و غربی دارد. کوشک یا همان عمارت‌های آن بسیار زیباست و به صورت دو آشکوبه ساخته شده‌است و سر در آن از معماری خیلی زیبایی برخوردار است که آن را از سایر باغ‌های ایرانی متمایز و ممتاز می‌سازد.
فواره‌های آن چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. این فواره‌ها که در طول باغ قرار دارند زیباترین فواره باغ‌های ایرانی هستند. و بدون استفاده از انرژی و تنها با تکیه بر شیب باغ فعال هستند.
آب، منبع حیات باغ از قنات تیگران که از ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می‌گیرد تأمین می‌شود. جریان فوق از مرتفع‌ترین سطح وارد باغ شده و نظام آبیاری طراحی شده باغ را به وجود می‌آورد.
آبی که وارد باغ می‌شود در جهت طولی باغ طوری توزیع می‌شود که علاوه بر آبیاری کرتها ، ردیف درختان کنار مسیرها، با استفاده از شیب تند زمینی که از شرایط اولیه باغ تخت‌ها می‌باشد، بر روی محور اصلی میانی باغ به صورت نهری وسیع، با ایجاد آبشارها و فواره‌ها به عنصر اصلی کیفیت بخش باغ بدل می‌شود.
در دو انتهای محور اصلی، یعنی در اولین تخت، که کوشک باغ بر روی آن قرار دارد و همچنین در ورودی باغ، در برابر سر در خانه، دو استخر قرار دارد که سطح وسیع آب، صدا و جهش آب فواره‌های آنها به زیبایی آن می‌افزاید.

طول باغ شاهزاده کرمان 407 متر و عرض آن 122 متر است و بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی محسوب می‌شود. این باغ همه ساله و به ویژه در فصل تابستان و بهار شاهد بازدید تعداد بیشماری از گردشگران از نقاط مختلف کشور است که این باغ دیدنی و دلفریب را برای تماشا انتخاب می‌کنند. واقع شدن منطقه در مسیر عبوری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم از عواملی است که این محل را برای احداث یک باغ اشرافی مناسب می ساخته است.
باغ شاهزاده به گونه‌ای استقرار یافته که حداکثر استفاده از مناظر بدیع داخلی را امکان پذیر می‌سازد.
در بدو ورود، به ویژه در طبقه فوقانی سردر خانه به غیر از دیدها و مناظر بیرونی باغ، منظره چهارباغ و در جهت عکس آن منظره کوه را امکان پذیر می‌سازد. این مناظر عمده یعنی رؤیت حرکت آب، حوض‌ها و آبشارها هرکدام به نوبه خود تأکیدی بر محورهای عمود بر محور اصلی دارند و توأم با نظام گیاهی مناظر بدیع داخلی را ارائه می‌دهند.
این باغ ابتدا به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد و بنای درون آن بعداً توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی ساخته شد و با مرگ وی نیز بنای آن نیمه تمام رها شد.
راز سردری که نا تمام ماند
گفته می‌شود وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان می‌برند، بنایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرده و فرار کرده است. به همین علت جاهای خالی کاشی‌ها را بر سردر ورودی می‌توان دید.
این باغ در سال 1357 مرمت شد ولی در زلزله سال 1360 آسیب‌هایی دید که سرانجام بعد از خریداری، توسط اداره فرهنگ و هنر در فهرست آثار ملی ثبت شد و مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفت.
سر در این باغ به صورت حجمی شفاف، فضای داخلی باغ را قاب گرفته است به طوری که وقتی در زیر طاق آن قرار می‌گیری، با چشم‌انداز زیبایی مواجه می‌شوی که باغ، کوشک اصلی و حوض‌ها و فواره‌های باغ تشکیل دهنده آن هستند. سایر بناهای باغ از دیوار پیرامونی استفاده نموده و به صورت دیواری مرکب فضاهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود جا داده است. ورودی‌های فرعی باغ نیز در دو ضلع طولی پیش بینی شده‌اند.
بنای سردر خانه در مدخل باغ در دو طبقه بنا شده است که طبقه فوقانی دارای اطاق‌هایی است که برای پذیرایی از میهمانان پیش بینی شده‌اند.
این بنا در بالاترین تخت قرار دارد و بنای سر در خانه در بخش ورودی و سایر بناهای خدماتی مماس به دیوار اصلی و خارج از آن واقع شده‌اند سطح بنای بالاخانه 487 متر مربع و فاصله‌اش از سر در خانه 325 متر می‌باشد.
با اینکه در پشت این کوشک قسمتی از حیاط واقع است اما از آنجا که حیاط اهمیت حیاط اصلی را ندارد این حجم از بنا رابطه حیاط اصلی را با حیاط پشت قطع می‌کند.
باغ شاهزاده ماهان در اوج والایی و شادابی کیفیت‌های طبیعی و مصنوعی خود به خاطر دگرگونی شرایط سیاسی و اجتماعی دوران برای مدت طولانی خارج از سکنه و متروک ماند و دچار آسیب‌های فراوانی شد. خرابی‌های وارد شده کلیه قسمت‌های باغ را در بر می‌گیرد.
روی طاق کاشی‌کاری شده باغ شاهزاده جای سه قطعه کاشی خالی است. بنای اصلی، بنای سردر خانه در بخش ورودی و سایر بناهای خدماتی که مماس به دیوار اصلی و خارج از آن قرار دارند.
در باغ انواع و اقسام درختان به چشم می‌خورد از درختان سوزنی مثل کاج و سرو گرفته تا درخت چنار و سپیدار. درختان میوه هم هستند که در کرته‌ها کاشته می‌شوند و در فصولی که میوه دارند منظره جالب و رنگارنگی را به وجود می‌آورند.
الماسی که بر سینه کویر می‌درخشد
باغ شاهزاده ماهان با درختان سر به فلک کشیده و زمزمه جویباری که از هر گوشه و کنار آن شنیده می‌شود مثل الماسی قیمتی بر سینه کویر می‌درخشد. باغی که باسرنوشت غم انگیز صاحب‌اش پیوند خورده تا با همه زیبایی‌هایش، به چشم ناظر مسافران، حسرتی را به تماشا بگذارد.
بناهای باغ عبارتند از کوشک اصلی یعنی سکونتگاه دائمی و یا فصل مالک که در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. سردر خانه در مدخل باغ به صورت بنایی خطی جبهه ورودی باغ را اشغال کرده و در دو طبقه بنا شده است. طبقه فوقانی دارای اطاق‌هایی است که برای زندگی و پذیرایی پیش بینی شده‌اند. سایر بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده نموده و به صورت دیواری مرکب بناهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود جا داده است. این باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه‌نشین و حمام نیز می‌باشد. در حال حاضر قسمت شاه‌نشین، به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.
هر ساله گردشگران از این باغ زیبای ایرانی بازدید می‌کنند و از زیبایی و طراوت آن لذت می‌برند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان در گفتگو با مهر از آماده سازی این بنا برای میزبانی از مسافران نوروز 98 خبر داد و گفت: کار بهشازی فواره‌ها و حوض‌ها و باغ‌های جنبی مجموعه انجام شده است.
غلامرضا فرخی بیان کرد: به همین منظور این باغ 15 روز تعطیل شده است و به زودی بازگشایی می‌شود.
وی گفت: برگزاری جشن‌های ویژه نوروز در این باغ می‌تواند موجب جذب گردشگران شود.
فرخی افزود: فضاهای اطراف باغ، راه دسترسی و خدمات رسانی به مسافران در دستور کار قرار گرفته است و سعی می‌کنیم شرایط بهتری برای مسافران ایجاد کنیم.
یکی از مشکلاتی که هر سال مسافران از آن گلایه دارند وضعیت پارکینگ خاکی اطراف این باغ و اخذ هزینه پارکینگ بدون ارائه هیچ گونه خدمات مناسب است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

اوضاع مثل همیشه خوب نیست

گردنه دلفارد جیرفت جاده دو بانده می خواهد

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند

در همسایگی خانه های لاکچری چه می گذرد؟

ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی استان خسارتی وارد نکرده‌اند/در تهیه سم با مشکل روبرو هستیم

خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*

ره صد ساله طفل روابط عمومی- زهرا بیرمی نیا *

ضرورت بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به روابط عمومی ها

کودکان کار کرمان، پشت چراغ قرمز قانون

رونق کشاورزی در گرو کشت گلخانه ای

ساخت مجتمع رفاهی در مسیر رودخانه/ پیگیری قضایی در کرمان آغاز شد

کمک حال نیازمندان باشیم

بدعتی زیبا از معلمی آگاه

پیشگامی جنوب کرمان در ترویج زایمان طبیعی

امدادگران گمنام

جیرفت میزبان خیمه های معرفت ماه رمضان

ماه میهمانی خدا در کرمان

غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!

کارگر بازنشسته : کسی را متهم نمی کنم ،کارگران جوان را دریابید

قالی کرمان برند فراموش شده

بارندگی های اخیر به منابع آبی و مرتعی کرمان جانی دوباره بخشید

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

بارندگی‌های اخیر در کرمان جای خوشحالی ندارد؟

استحمار

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها

جانبازان ، جاماندگان کاروان کربلا

آب به جازموریان بازگشت / اختصاص ردیف بودجه برای احیاء تالاب

یک واقعه و دو نگاه متفاوت

58 درصد کرمان درگیر خشکسالی/ تابستان کم آب در انتظار مردم است

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

خانه های بوم گردی ظرفیت جدید گردشگری در استان کرمان

آبشارها شگفتی طبیعت کرمان

سفر به کویر لوت سرزمین ستاره و سکوت

کرمان مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

آژیر خطر برای دامپروری کرمان

پا برهنه تا بهشت

آکواریوم طبیعی اعجاز طبیعت کوهبنان/ آسیاب های آبی در کرمان

نگاهی به روستای صخره ای 13 هزار ساله میمند/ اسکان در دل کوه

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

امنیت غذایی دغدغه مصرف کنندگان امروز و فردا

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

باغ فتح آباد میزبان گردشگران/عطر زیره در بازار کرمان پیچید

درسی برای امروز

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

مظلومیت گردشگری جیرفت

هزار روز اول زندگی، اولین و مهم ترین دانشگاه برای هر شخص

کم کردن تشریفات و تصمیم آگاهانه پیام ازدواج های دانشجویی

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی