کرمان رصد

آخرين مطالب

گزارش مهر؛

سفره خالی کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز / مسئولان وعده می‌دهند سياسي

سفره خالی کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز / مسئولان وعده می‌دهند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – کارگران روغن نباتی گلناز در شهر کرمان مدتهاست با مشکل ورشکستگی کارخانه و عدم پرداخت حقوق دست و پنجه نرم می‌کنند و مسئولان وعده می‌دهند مشکلات به زودی به پایان می‌رسد.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: در حالی که روغن یکی از کالاهای مورد تقاضا در جامعه می‌باشد و کشش بازار در این صنعت مطلوب است اما کارخانه روغن نباتی گلناز در حومه شهر کرمان که تا چندی قبل نزدیک به 1500 کارگر داشت حالا به مرحله‌ای رسیده که بعد از تعدیل نیرو نمی‌تواند حقوق 400 نیروی کار موجود را نیز پرداخت کند.
هر چند طبق احادیث حقوق کارگر قبل از خشک شدن عرق بدنش باید پرداخت شود اما کارگران این کارخانه بین 4 تا هشت ماه است حقوق نگرفته‌اند.
این داستان از سال 93 در استان کرمان آغاز شده است و به دلیل بدهی‌های بالا، عدم وجود چرخه مالی و عدم پرداخت تسهیلات بانکی این شرکت نتوانسته است از عهده مشکلاتش برآید.
طی سالهای متوالی تا کنون بخش قابل توجهی از کارگران تعدیل شده‌اند و افرادی هم که باقیمانده اند می‌گویند مواد اولیه ای برای تولید روغن وجود ندارد، این مشکل در حالی است که امکان تأمین مواد اولیه در کشور وجود دارد اما عدم مدیریت صحیح و عدم وجود نقدینگی موجب شده است چرخه تولید کارخانه متوقف شود.
15 روز تا عید 98 باقیمانده است و کارگران این کارخانه که به قول خودشان دستشان خالی و در مقابل خانواده‌هایشان شرمنده هستند هر بار به یکی از دستگاه‌های کرمان مراجعه می‌کنند اما باران وعده‌ها به روی کارگران می بارد و جیبهاش خالی آن پر نمی‌شود.
توافق برای حل مشکل کارخانه / ‏‬ کارگران منتظرند
داستان کارخانه گلناز بسیار شبیه کارخانه قند بردسیر است کارخانه‌ای که مدتها بین بقا و تعطیلی دست و پنجه نرم کرد و درنهایت به فراموشی سپرده شد اما یک نقطه قوت جدی در کارخانه گلناز وجود دارد و آن وجود زیر ساختهای به روز و خط تولید قابل اتکایی است که به دلیل مشکلات مالی متوقف شده است و در صورت وجود یک مدیریت صحیح می‌توان این مجموعه را بار دیگر فعال کرد.
از طرفی در کشور با نیاز جدی به محصول روغن مواجه هستیم و از سویی این ظرفیت در استان کرمان کنار گذاشته شده که به ضرر تولید، اقتصاد، اشتغال، کارگران و مردم است
این در حالی است که محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مطلبی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد اعلام کرد مشکل این کارخانه به زودی رفع می‌شود.
وی از انجام توافقات به منظور رفع مشکل کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان و آغاز تولید مجدد این کارخانه خبر داد.
وی با اشاره به مشکل تعطیلی کارخانه روغن نباتی گلناز افزود: از طرفی در کشور با نیاز جدی به محصول روغن مواجه هستیم و از سویی این ظرفیت در استان کرمان کنار گذاشته شده که به ضرر تولید، اقتصاد، اشتغال، کارگران و مردم است.
وی اظهار داشت: نشستی برای رفع مشکل این کارخانه با حضور رئیس و اعضای هیأت مدیره، معاون وزیر صنعت و رؤسای بانک‌ها، مجموعه شرکت بازرگانی دولتی و غیره در کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد.
کارخانه 140 میلیارد تومان بدهی دارد
پورابراهیمی ادامه داد: این شرکت حدود 140 میلیارد تومان بدهی دارد و امکان اخذ وام جدید و یا خارج شدن از فهرست سیاه را ندارد، به جز اینکه تعیین تکلیف کنیم که چه اقداماتی را می‌خواهد پیگیری کند.
وی افزود: شرکت اعلام کرده که اگر با 30 میلیارد تومان منابع تأمین مالی شود، ظرفیت مجدد تولید را می‌توانند برگردانند، لذا اولین توافق و اقدام باید این باشد که بدهی معوق شرکت را خارج و به بدهی جاری تبدیل کنیم و بر اساس برنامه زمانبندی منابع جدید را تزریق کنیم که کار تولید آغاز شود.
پورابراهیمی عنوان کرد: اولین اقدام، خارج شدن از فهرست سیاه بانکی است و 2 بانک اصلی طلبکار این توافق را انجام داده‌اند و توافق اولیه با بانک مرکزی هم انجام شده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: در توافق انجام شده مقرر شد اگر به هر دلیلی این تصمیم در حوزه بانکی با تأخیر و مشکلی روبرو شد، شرکت بازرگانی دولتی ظرفیتی را به صورت امانی در اختیار کارخانه روغن نباتی گلناز قرار دهد که با تحویل روغن خام به شرکت، روغن استحصال شده را با برند گلناز تحویل بگیرد.
وی ادامه داد: اجاره انبارهای روغن شرکت گلناز که بزرگترین انبارهای ذخیره سازی را در کشور دارد می‌تواند برای این شرکت درآمدزایی ایجاد کند و طبق این قرارداد شرکت بازرگانی دولتی اعلام آمادگی کرده است.
پورابراهیمی گفت: بخش سوم اقدامات در حوزه شرکت‌هایی است که اکنون نیاز شدیدی به استفاده از خط تولید موجود روغن نباتی گلناز دارند.
پیش تر این شرکت به 13 کشور دنیا روغن صادر می کرده پس ظرفیت و استعداد این کار را دارد و نباید اجازه دهیم که دچار مشکل شده و تعطیل باشد
وی ابراز داشت: پیش تر این شرکت به 13 کشور دنیا روغن صادر می کرده پس ظرفیت و استعداد این کار را دارد و نباید اجازه دهیم که دچار مشکل شده و تعطیل باشد در حالی که می‌تواند حداقل هزار نفر اشتغال را احیا کرد.
پورابراهیمی گفت: این شرکت به هیچ بهانه‌ای نباید متوقف شود، چون استانداردها، توانایی و ظرفیت تولید خوب را دارد و تنها عزم و اراده جدی مدیریتی می‌خواهد.
در آستانه نوروز جیب‌های ما خالی است
محمد یکی از کارگران این کارخانه است که در گفتگو با مهر می‌گوید: سال‌ها به ما وعده داده شده است، چند روز قبل مقابل استانداری رفتیم و از استاندار خواستیم فکری به حال ما بکنند چون در آستانه نوروز هیچ پولی نداریم و سفره‌های ما خالی مانده است.
وی افزود: همیشه به ما وعده می‌دهند اما حقوقمان را پرداخت نمی‌کنند و مواد اولیه ای هم برای آغاز تولید روغن نداریم و آینده ما روشن نیست.
مسئولان مشکل عدم پرداخت حقوق‌ها را رفع کنند
یکی دیگر از کارگران به نام احمد می‌گوید: کسی صدای ما را نمی‌شوند به تمام مسئولان مراجعه کردیم اما فقط با ما ابزار همدردی می‌کنند، قرار بود با مذاکراتی که انجام داده بودند مشکل حل شود اما گویا همه این حرف‌ها وعده‌هایی است که قرار نیست عملی شوند.
وی می‌گوید: شما را به خدا برای ما کاری کنید یا حقوقمان را بدهند یا بیمه بیکاری ما پرداخت شود چون دست‌هایمان خالی است و دیگر کسی برای گذران زندگی به ما پول قرض نمی‌دهد.
وقتی در خصوص این کارخانه به بررسی می‌پردازیم و پای حرفهای مسئولان می‌نشینیم برتعجب ما افزوده می‌شود، ظاهراً این کارخانه هم خط تولید مناسب و به روز دارد و هم بازار عرضه روغن کشش بالایی برای سود دهی دارد و به سادگی با مدیریت صحیح می‌توان چرخهای این کارخانه را دوباره به چرخش درآورد.
این کارخانه هم خط تولید مناسب و به روز دارد و هم بازار عرضه روغن کشش بالایی برای سود دهی دارد و به سادگی با مدیریت صحیح می‌توان چرخهای این کارخانه را دوباره به چرخش درآورد
مجید غفاری، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کرمان در خصوص آخرین وضعیت این کارخانه می‌گوید: مدتهاست تمام مسئولان استان کرمان درگیر حل مشکل کارخانه هستند و همه سعی دارند چرخ‌های این کارخانه دوباره به گردش در بیاید.
وی افزود: حل بلند مدت این مشکل با راه اندازی مجدد کارخانه انجام می‌شود چون تعطیلی کارخانه منجر به بیکاری دائمی کارگران می‌شود.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه کارگران می‌خواهند به کارشان در این واحد صنعتی ادامه دهند پیشنهاد می‌کنیم با سعه صدر گام به گام به سمت حل مشکل پیش برویم و امیدوار هستیم قبل از عید مشکل رفع شود.
وی گفت: پیگیری‌های زیادی از سوی مسئولان انجام شده و با توجه به قول‌هایی که داده شده انتظار داریم شاهد رفع مشکل کارگران باشیم.
با وجود تمام وعده‌ها اما کارگران می‌گویند مسئولان برای حل مشکل باید گام عملی بردارند و در نخستین قدم حقوق‌های معوق کارگران را پرداخت کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شعب صلحی شوراهای حل اختلاف ریگان رتبه اول را کسب کرد

خون بند ناف 1.5 درصد موالید کشور ذخیره سازی می شود

یک شی صوتی در زاهدان منفجر شد

150 انشعاب غیر مجاز آب در رفسنجان جمع آوری شد

بِزنگاه- انتظار ایران از اروپا

بازی با ورق‌های تکراری

توضیحات معاون وزیر بهداشت در خصوص کمبود داروهای بیماران پیوندی

پزعالی در خانه‌های خالی

پایان نامه ها به سمت حل مسائل فناورانه سوق یابد

2 سرنشین خودرو حامل 75 کیلوگرم حشیش در آتش سوختند

نهاوندیان: ستاد تسهیل تجارت با پاکستان راه اندازی می شود

برنامه ای برای جیره بندی آب نداریم/2 چاه آب وارد مدار شد

زمین لرزه 3.8 ریشتری گلباف را تکان داد

مدیریت کاهش سرعت رشد تورم از سوی وزارت اقتصاد

راهکارهای 12 گانه استفاده از تهاتر درآمدهای نفتی

پرواز کرمان - استانبول برقرار می شود

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کرمان سفر می کند

مشکلات را با مدیریت جهادی می توان حل کرد

در نشست فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی چه گذشت؟

دکتر امیرمحبیان: رهبر انقلاب از سستی برخی مدیران اجرایی ناراضی است

امیر محبیان: شفاف‌سازی مسئولان حتما مورد توجه مردم قرار خواهد گرفت

نهاوندیان: کشور نیاز به ابتکار مالی و تحریم شکنی دارد

عمران شهری بم و بروات بعد از زلزله پیشرفت قابل توجهی ندارد

معاون وزیر: تفکیک جنسیتی مد نظر وزارت علوم نیست

واکنش پلیس به ویدیوی درگیری ماموران انتظامی با یک دختر جوان در تهرانپارس

پیگیری فرماندار سیرجان مانع ازدواج دختر 10 ساله شد

رفع مشکلات 130 واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

ایجاد 9 هزار فرصت شغلی با اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی در کرمان

پیگیری فرماندار سیرجان مانع ازدواج دختر 10 ساله شد

تغییر الگوی مصرف موادمخدر/هشدار در خصوص افزایش مرگ و میرها

معین های اقتصادی به کمک دولت بیایند

مطهری: نیروهای‌ نظامی در انتخابات دخالت نکنند

کرمان در زمینه مقابله با قاچاق مواد مخدر جزو سه استان برتر است

1500 کودک کار و خیابانی تحت پوشش بهزیستی کرمان هستند

کشف موادمخدر در کرمان 20 درصد کاهش یافت

رزمندگان قرارگاه حمزه با تیم تروریستی در چالدران درگیر شدند

واژگونی وانت حامل اتباع غیر مجاز با 2 کشته و 25 مجروح

انتخابات از نمودهای مهم انقلاب اسلامی است

هم اندیشی برگزارکنندگان رویدادکارآفرینی ویتا

پلیس کرمان در کشف مواد مخدر دوم کشور شد

برق جنوب کرمان خاموش نمی شود

79 روایت از زندگی

اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر ضروری است

پلیس کرمان در کشف مواد مخدر کشور دوم شد

89 سمن در حوزه مبارزه با مواد مخدر فعالیت دارد

راه آهن ایران آماده انتقال زائران پاکستانی به شهرهای زیارتی است

گلوبال هاوک در جهان مجازی

مهارت های تبلیغی در حوزه‌های علمیه افزایش یابد

احتمالا ترامپ امروز اینستکس را تحریم می‌کند

تراکم جمعیت در البرز 11 برابر کشور است