کرمان رصد

آخرين مطالب

گزارش مهر؛

سفره خالی کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز / مسئولان وعده می‌دهند سياسي

سفره خالی کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز / مسئولان وعده می‌دهند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – کارگران روغن نباتی گلناز در شهر کرمان مدتهاست با مشکل ورشکستگی کارخانه و عدم پرداخت حقوق دست و پنجه نرم می‌کنند و مسئولان وعده می‌دهند مشکلات به زودی به پایان می‌رسد.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: در حالی که روغن یکی از کالاهای مورد تقاضا در جامعه می‌باشد و کشش بازار در این صنعت مطلوب است اما کارخانه روغن نباتی گلناز در حومه شهر کرمان که تا چندی قبل نزدیک به 1500 کارگر داشت حالا به مرحله‌ای رسیده که بعد از تعدیل نیرو نمی‌تواند حقوق 400 نیروی کار موجود را نیز پرداخت کند.
هر چند طبق احادیث حقوق کارگر قبل از خشک شدن عرق بدنش باید پرداخت شود اما کارگران این کارخانه بین 4 تا هشت ماه است حقوق نگرفته‌اند.
این داستان از سال 93 در استان کرمان آغاز شده است و به دلیل بدهی‌های بالا، عدم وجود چرخه مالی و عدم پرداخت تسهیلات بانکی این شرکت نتوانسته است از عهده مشکلاتش برآید.
طی سالهای متوالی تا کنون بخش قابل توجهی از کارگران تعدیل شده‌اند و افرادی هم که باقیمانده اند می‌گویند مواد اولیه ای برای تولید روغن وجود ندارد، این مشکل در حالی است که امکان تأمین مواد اولیه در کشور وجود دارد اما عدم مدیریت صحیح و عدم وجود نقدینگی موجب شده است چرخه تولید کارخانه متوقف شود.
15 روز تا عید 98 باقیمانده است و کارگران این کارخانه که به قول خودشان دستشان خالی و در مقابل خانواده‌هایشان شرمنده هستند هر بار به یکی از دستگاه‌های کرمان مراجعه می‌کنند اما باران وعده‌ها به روی کارگران می بارد و جیبهاش خالی آن پر نمی‌شود.
توافق برای حل مشکل کارخانه / ‏‬ کارگران منتظرند
داستان کارخانه گلناز بسیار شبیه کارخانه قند بردسیر است کارخانه‌ای که مدتها بین بقا و تعطیلی دست و پنجه نرم کرد و درنهایت به فراموشی سپرده شد اما یک نقطه قوت جدی در کارخانه گلناز وجود دارد و آن وجود زیر ساختهای به روز و خط تولید قابل اتکایی است که به دلیل مشکلات مالی متوقف شده است و در صورت وجود یک مدیریت صحیح می‌توان این مجموعه را بار دیگر فعال کرد.
از طرفی در کشور با نیاز جدی به محصول روغن مواجه هستیم و از سویی این ظرفیت در استان کرمان کنار گذاشته شده که به ضرر تولید، اقتصاد، اشتغال، کارگران و مردم است
این در حالی است که محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مطلبی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد اعلام کرد مشکل این کارخانه به زودی رفع می‌شود.
وی از انجام توافقات به منظور رفع مشکل کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان و آغاز تولید مجدد این کارخانه خبر داد.
وی با اشاره به مشکل تعطیلی کارخانه روغن نباتی گلناز افزود: از طرفی در کشور با نیاز جدی به محصول روغن مواجه هستیم و از سویی این ظرفیت در استان کرمان کنار گذاشته شده که به ضرر تولید، اقتصاد، اشتغال، کارگران و مردم است.
وی اظهار داشت: نشستی برای رفع مشکل این کارخانه با حضور رئیس و اعضای هیأت مدیره، معاون وزیر صنعت و رؤسای بانک‌ها، مجموعه شرکت بازرگانی دولتی و غیره در کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد.
کارخانه 140 میلیارد تومان بدهی دارد
پورابراهیمی ادامه داد: این شرکت حدود 140 میلیارد تومان بدهی دارد و امکان اخذ وام جدید و یا خارج شدن از فهرست سیاه را ندارد، به جز اینکه تعیین تکلیف کنیم که چه اقداماتی را می‌خواهد پیگیری کند.
وی افزود: شرکت اعلام کرده که اگر با 30 میلیارد تومان منابع تأمین مالی شود، ظرفیت مجدد تولید را می‌توانند برگردانند، لذا اولین توافق و اقدام باید این باشد که بدهی معوق شرکت را خارج و به بدهی جاری تبدیل کنیم و بر اساس برنامه زمانبندی منابع جدید را تزریق کنیم که کار تولید آغاز شود.
پورابراهیمی عنوان کرد: اولین اقدام، خارج شدن از فهرست سیاه بانکی است و 2 بانک اصلی طلبکار این توافق را انجام داده‌اند و توافق اولیه با بانک مرکزی هم انجام شده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: در توافق انجام شده مقرر شد اگر به هر دلیلی این تصمیم در حوزه بانکی با تأخیر و مشکلی روبرو شد، شرکت بازرگانی دولتی ظرفیتی را به صورت امانی در اختیار کارخانه روغن نباتی گلناز قرار دهد که با تحویل روغن خام به شرکت، روغن استحصال شده را با برند گلناز تحویل بگیرد.
وی ادامه داد: اجاره انبارهای روغن شرکت گلناز که بزرگترین انبارهای ذخیره سازی را در کشور دارد می‌تواند برای این شرکت درآمدزایی ایجاد کند و طبق این قرارداد شرکت بازرگانی دولتی اعلام آمادگی کرده است.
پورابراهیمی گفت: بخش سوم اقدامات در حوزه شرکت‌هایی است که اکنون نیاز شدیدی به استفاده از خط تولید موجود روغن نباتی گلناز دارند.
پیش تر این شرکت به 13 کشور دنیا روغن صادر می کرده پس ظرفیت و استعداد این کار را دارد و نباید اجازه دهیم که دچار مشکل شده و تعطیل باشد
وی ابراز داشت: پیش تر این شرکت به 13 کشور دنیا روغن صادر می کرده پس ظرفیت و استعداد این کار را دارد و نباید اجازه دهیم که دچار مشکل شده و تعطیل باشد در حالی که می‌تواند حداقل هزار نفر اشتغال را احیا کرد.
پورابراهیمی گفت: این شرکت به هیچ بهانه‌ای نباید متوقف شود، چون استانداردها، توانایی و ظرفیت تولید خوب را دارد و تنها عزم و اراده جدی مدیریتی می‌خواهد.
در آستانه نوروز جیب‌های ما خالی است
محمد یکی از کارگران این کارخانه است که در گفتگو با مهر می‌گوید: سال‌ها به ما وعده داده شده است، چند روز قبل مقابل استانداری رفتیم و از استاندار خواستیم فکری به حال ما بکنند چون در آستانه نوروز هیچ پولی نداریم و سفره‌های ما خالی مانده است.
وی افزود: همیشه به ما وعده می‌دهند اما حقوقمان را پرداخت نمی‌کنند و مواد اولیه ای هم برای آغاز تولید روغن نداریم و آینده ما روشن نیست.
مسئولان مشکل عدم پرداخت حقوق‌ها را رفع کنند
یکی دیگر از کارگران به نام احمد می‌گوید: کسی صدای ما را نمی‌شوند به تمام مسئولان مراجعه کردیم اما فقط با ما ابزار همدردی می‌کنند، قرار بود با مذاکراتی که انجام داده بودند مشکل حل شود اما گویا همه این حرف‌ها وعده‌هایی است که قرار نیست عملی شوند.
وی می‌گوید: شما را به خدا برای ما کاری کنید یا حقوقمان را بدهند یا بیمه بیکاری ما پرداخت شود چون دست‌هایمان خالی است و دیگر کسی برای گذران زندگی به ما پول قرض نمی‌دهد.
وقتی در خصوص این کارخانه به بررسی می‌پردازیم و پای حرفهای مسئولان می‌نشینیم برتعجب ما افزوده می‌شود، ظاهراً این کارخانه هم خط تولید مناسب و به روز دارد و هم بازار عرضه روغن کشش بالایی برای سود دهی دارد و به سادگی با مدیریت صحیح می‌توان چرخهای این کارخانه را دوباره به چرخش درآورد.
این کارخانه هم خط تولید مناسب و به روز دارد و هم بازار عرضه روغن کشش بالایی برای سود دهی دارد و به سادگی با مدیریت صحیح می‌توان چرخهای این کارخانه را دوباره به چرخش درآورد
مجید غفاری، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کرمان در خصوص آخرین وضعیت این کارخانه می‌گوید: مدتهاست تمام مسئولان استان کرمان درگیر حل مشکل کارخانه هستند و همه سعی دارند چرخ‌های این کارخانه دوباره به گردش در بیاید.
وی افزود: حل بلند مدت این مشکل با راه اندازی مجدد کارخانه انجام می‌شود چون تعطیلی کارخانه منجر به بیکاری دائمی کارگران می‌شود.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه کارگران می‌خواهند به کارشان در این واحد صنعتی ادامه دهند پیشنهاد می‌کنیم با سعه صدر گام به گام به سمت حل مشکل پیش برویم و امیدوار هستیم قبل از عید مشکل رفع شود.
وی گفت: پیگیری‌های زیادی از سوی مسئولان انجام شده و با توجه به قول‌هایی که داده شده انتظار داریم شاهد رفع مشکل کارگران باشیم.
با وجود تمام وعده‌ها اما کارگران می‌گویند مسئولان برای حل مشکل باید گام عملی بردارند و در نخستین قدم حقوق‌های معوق کارگران را پرداخت کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فشار دشمنان اتحاد نیروهای مسلح را افزایش می دهد

استاندار کرمان خواستار تسریع در احیای دانشگاه قبه سبز شد

کرمانی ها در امدادرسانی به حمیدیه خوزستان موفق ظاهر شدند

نامه سرگشاده اساتید دانشگاه های کرمان به سازمان ملل متحد

همه امکانات برای جلوگیری از خسارات سیل به کار گرفته شود

آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در کرمان 31 درصد افزایش یافت

خط هوایی آنی کرمان - خوزستان برقرار شد

سخنان یاوه رئیس جمهور آمریکا دلالت بر حقانیت سپاه قهرمان دارد

آمریکا جرات جنگ نظامی با ایران را ندارد/ همه ملت ایران یک صدا از سپاه حمایت می‌کنند

روحیه جانبازی، راه هرگونه نفوذ دشمنان را سد کرده است

آمریکا منتظر پاسخ محکم و شکننده سپاه باشد/تداوم رویه 40 ساله سپاه

کتاب «به رنگ کویر» در کرمان رونمایی می‌شود

رودخانه‌های سیلاب خیز حاشیه شهر کرمان شناسایی شد

وحدت و‌همدلی مهم ترین سرفصل سیاسی کرمان است

خدمت به مردم و سیاست را ادامه می دهم

موضع اتخاذ شده از سوی آمریکا نسبت به سپاه پاسداران، کاملا احمقانه است

سپاه پاسداران در دفاع از انسانیت و اسلام نقش موثری دارد

وابستگی به خارج از کشور باید رفع شود/ لزوم جبران عقب ماندگی‌ها

درآمد سرانه استان کرمان کمتر از متوسط کشوری است

مستقل شدن لازمه استقلال است

بارش‌های هفته آینده کرمان سیلابی نیست/دوره«تَر»سالی آغاز نشده است

معاون رئیس جمهور از مرکز رشد فناوری‌های سلامت کرمان بازدید کرد

معاون رییس جمهور وارد کرمان شد

سرپرست سه فرمانداری کرمان منصوب شدند

جهت ارتقای مدیریت هرجا که لازم باشد مدیران را تغییر خواهیم داد

پیش بینی بودجه 200 میلیارد تومانی شهرداری رفسنجان در سال 98

ارسال55 میلیون تومان کمک برای سیل زدگان توسط رفسنجانی ها

رشد 5 برابری میزان بارندگی رفسنجان در سال جاری

232 هزار نفر از آثار گردشگری رفسنجان بازدید کردند

استاندارکرمان، سرپرستان فرمانداری‌های جیرفت، عنبرآباد و رودبارجنوب را منصوب کرد

محور سخنان ائمه جمعه استان کرمان

آحاد مردم برای جبران خسارت سیل زدگان دولت را یاری کنند

جزئیات کمک های کرمان به استان های لرستان و خوزستان/ فردا؛ تصمیم گیری برای سیل بند کرمان

12 فروردین سند مردمی بودن نظام است

پیام‌ مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار کرمان به مناسبت 12 فروردین

12 فروردین سالروز تجلی اراده آهنین مردم ایران است

بزرگترین قلعه خشتی جهان در تصرف گردشگران/ ارگ بم جان گرفت

حضور گسترده گردشگران در بازار تاریخی کرمان

پورابراهیمی به پویش بهرفت پیوست

آمادگی کامل برای مقابله با تهدیدهای طبیعی در کرمان ایجاد شود

حضور گسترده مسافران نوروزی در باغ شاهزاده ماهان

یک گام به سوی شهری پر نشاط در کرمان

مسئولان به احیای صنعت بیمه توجه کنند

محور سخنان ائمه جمعه استان کرمان

کرمانی‌ها پذیرای مسافران نوروزی/بازدید از 6 اثر جهانی در یک استان

لزوم تلاش در جهت رونق تولید/ از دشمنان غافل نشویم

حضور مسافران نوروزی در کرمان 26 درصد افزایش یافته است

کرمان آماده میزبانی از مسافران حادثه دیده است

تصادفات جاده‌ای در کرمان منجر به مرگ 38 نفر شد

وجود 900 واحد صنعتی غیرفعال و نیمه فعال در استان کرمان