کرمان رصد

آخرين مطالب

دادستان کل کشور:

دستگاه قضائی به دنبال بستن فضای مجازی و مطبوعات نیست سياسي

دستگاه قضائی به دنبال بستن فضای مجازی و مطبوعات نیست

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - دادستان کل کشور با اشاره به لزوم مدیریت فضای مجازی گفت: در دستگاه قضائی به هیچ وجه اعتقاد نداریم که مطبوعات و فضای مجازی باید بسته شود.

به گزارش خبرنگار مهر حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری عصر امروز پنجشنبه در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه بیان داشت: خبرنگاران باید به رسالت خطیر عرصه خبرنگاری و دادن اطلاعات صحیح و درست به افکار عمومی توجه کنند و در این برهه حساس وظایف خود را به درستی ایفا کنند.
وی افزود: در حقیقت فرهنگ هر جامعه‌ای ساخته و پرداخته عناصری از قبیل والدین، محیط تحصیل، محیط کار همچنین رسانه‌ها است که در این راستا رسانه‌ها نقش مهم و بی بدیلی دارند لذا امروز رسانه‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌توانند مسیر کشور را از خطی به خط دیگر انتقال دهند.
دادستان کل کشور گفت: متأسفانه امروز در سطح جهان فضای مجازی در اختیار کسانی است که با اتاق‌های فکر و اندیشه‌ای که دارند جهان را به سمت و سوی اهداف خود سوق می‌دهند.
منتظری به جاری شدن فضای مجازی در جهان اشاره کرد و اظهار داشت: کشور ما هم از این فضاها نمی‌تواند خود را جدا کند کشور ما با داشتن مردمی بصیر و آگاه این فضا را در اختیار دارد.
وی یادآور شد: در نظام جمهوری اسلامی بر خلاف برخی از نظام‌هایی که اساساً اخلاق در آن نقشی ندارند تابع اخلاق است؛ لذا شاهدیم بزرگان این کشورها دروغ گفتن و توسل به تقلب و انواع نیرنگ‌ها را در فضای مجازی برای رسیدن به اهداف خود مدنظر دارند آن‌ها معتقدند هدف وسیله را توجیه می‌کند و ما نمونه‌های بسیاری در سطح دنیا داریم.
منتظری ادامه داد: این کشورها در نیل به خواسته‌های خود از هیچ نیرنگی فرو گذار نمی‌کنند و این مساله از دروغ‌هایی که می‌گویند، نقض عهدهایی که می‌کنند و سرمایه گذاری‌های کلانی که انجام می‌دهند مشخص است.
دادستان کل کشور ابراز داشت: در نظام جمهوری اسلامی خداوند اجازه نمی‌دهد که انسان به هر نیرنگی برای رسیدن به اهداف خود متوسل شود؛ لذا در این نظام بر طبق بیانات امام راحل (ره) که به ما یاد دادند ما باید به تکلیفمان عمل کنیم زیرا رسیدن به هدف یک مسیر است و چگونگی رسیدن به هدف طریقی دیگر است که باید در نظر داشته باشیم.
وی خطاب به اصحاب رسانه تصریح کرد: اگر خروجی کار شما در جهت ارتقا جامعه و انتقال اخبار صحیح به جامعه باشد بدانید که کار خود را به نحو احسن انجام داده‌اید اما اگر بخواهید از این راه جدا شوید بیراهه رفته‌اید.
اعتقاد به بسته شدن فضای مجازی و مطبوعات نداریم
منتظری گفت: ما در فضای مجازی امروز گرفتار توطئه‌هایی هستیم از جمله اخبار دروغ و اخباری که جامعه را دچار التهاب می‌کند لذا ما در فضای مجازی این موارد را بسیار می‌بینیم و بر عکس اخلاق و ارزش‌ها در این فضا لگدمال شده است.
وی تصریح کرد: دنیای غرب در حال حاضر دچار این معضل است و کشورهای دیگر را هم دخیل در این بحران کرده‌اند که باید هوشیار باشیم لذا ما در دستگاه قضائی به هیچ وجه اعتقاد نداریم که مطبوعات و فضای مجازی باید بسته شود و آنچه که منطقی است این است که فضای مجازی باید با حفظ اختلاف نظرها مدیریت شود.
دادستان کل کشور گفت: هیچگاه ما نمی‌توانیم مردم جامعه را به یک سمت و سو ببریم آنچه که ما آن را به نفع مردم نمی‌دانیم عدم مدیریت این فضا است و آسیب‌هایی که به خانواده‌ها وارد کرده است. همچنین به اخلاق مردم ضربه وارد کرده و گرفتاری‌هایی که برای مردم و به ویژه نسل جوان ایجاد کرده در برخی مواقع قابل جبران نیست.
وی افزود: ما در دادگاه پرونده‌های زیادی داریم که منشأ بسیاری از آنها فضای مجازی است به همین دلیل همه ما باید تلاش کنیم فضای مجازی را مدیریت کنیم.
دادستان کل کشور خبرنگاران را مورد خطاب قرار داد و بیان داشت: خبرنگاران باید آنچه را که بر اساس دلایل و معیارها و منطق به نفع جامعه و مردم است در فضای مجازی منتشر کنند و مطالبی که باعث فروپاشی خانواده‌ها می‌شود را در این فضا نگذاریم.
افزایش 300 درصدی کلاهبرداری در فضای مجازی
منتظری به کلاهبرداری‌های اینترنتی اشاره و تصریح کرد: امسال کلاهبرداری در فضاهای مجازی 300 درصد نسبت به سال گذشته در کشور افزایش داشته که این آمار در استان کرمان نسبت به سال گذشته 85 درصد رشد داشته است. لذا فضای مجازی باید مدیریت شود و بر طبق بیانات مقام معظم رهبری که معتقدند فضای مجازی دارای دو فرصت و یک تهدید است آیا ما فرصت‌ها را به نفع تهدید از دست می‌دهیم؟
وی ابراز داشت: امروزه جامعه ما دچار جنگ اقتصادی است و خبرنگاران نقش مهمی در آرامش دادن به جامعه دارند.
منتظری گفت: 40 سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد؛ در دوران جنگ تحمیلی که همه جهان برای از بین بردن نظام جمهوری با هم متحد شده بودند و هشت سال برای از بین بردن نظام جمهوری تلاش کردند اما ملت در برابر آنها ایستادگی کردند و یک ذره از کشور را به دشمن ندادند به خاطر اینکه جامعه شرایط را درک کرده بودند و مسئولان وارد عمل شده بودند برای همین در جنگ پیروز شدیم.
مطبوعات آرامش به جامعه تزریق کنند
وی افزود: در فضای مطبوعات گاهی تیترهایی می‌بینیم که به نفع جامعه نیست ما وظیفه داریم جامعه را امیدوار و شرایط جنگی را برای مردم تبیین کنیم و به جای اینکه برخی مطبوعات بخواهند فضا را ملتهب کنند به مردم آرامش دهند.
منتظری گفت: در جنگ اقتصادی هم ما وظیفه داریم این گونه به مردم القا کنیم که اگر تلخی برخی موارد را می‌چشند به زودی شیرینی پیروزی را هم احساس می‌کنند لذا معتقدم همانگونه که مطبوعات باید آرامش را به جامعه القا کنند باید باب انتقاد را هم باز نگهدارند اما انتقاد جدای از تخریب است.
دادستان کل کشور در ادامه این جلسه در پاسخ به پرسشی در خصوص عدم رسیدگی به شکایات مردم در ارتباط با گرانی‌های اخیر بیان داشت: برخورد با برخی از مسائل از جمله گرانی‌ها بر عهده دستگاه قضا نیست و دستگاه تعزیرات حکومتی وظیفه رسیدگی دارد اما این مساله دو مدیریتی؛ در این زمان به کشور آسیب وارد می‌کند.
وی افزود: حدود دو ماه قبل دستگاه قضا به کمک دولت و تعزیرات حکومتی آمد به همه دادستان‌های کل کشور ابلاغ داد که در هر شهرستانی کارگروه تشکیل دهند؛ لذا در جایی که نیاز به حضور دادستان باشد می‌تواند از قدرت خود استفاده کند و به دولت و تعزیرات حکومتی یاری برساند.
منتظری در ارتباط با این پرسش که چرا هیچکس در برابر ضرر مالی و جانی که خودروسازان به مردم وارد می‌کنند پاسخگو نیست؟ گفت: هر اقدامی که در خصوص حل مشکلات مردم انجام می‌گیرد را رسانه‌ای نمی‌کنیم؛ لذا همه کارها در دست ما نیست و اگر این شرکت‌ها تعطیل شوند کارگران زیادی بیکار خواهند شد.
وی ادامه داد: مشکلات ارزی، نبود مدیریت جهادی و ساختار شرکت‌های خودروسازی از مهمترین مشکلات این کارخانه‌ها است اما وزیر صمت قول داده ظرف دو سال این مشکلات را حل و فصل کند.
وی در پاسخ به پرونده محیط زیست افزود: در مقام دادستانی با توجه به دلایل و شواهد جاسوسی آن‌ها قطعی است و منتظر بررسی‌های دادگاه و رأی آنان هستیم.
دادستان کل کشور گفت: پرونده آقای جهانگیری برادر معاون اول رئیس جمهور در مرحله رفتن به دادسرا است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فشار دشمنان اتحاد نیروهای مسلح را افزایش می دهد

استاندار کرمان خواستار تسریع در احیای دانشگاه قبه سبز شد

کرمانی ها در امدادرسانی به حمیدیه خوزستان موفق ظاهر شدند

نامه سرگشاده اساتید دانشگاه های کرمان به سازمان ملل متحد

همه امکانات برای جلوگیری از خسارات سیل به کار گرفته شود

آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در کرمان 31 درصد افزایش یافت

خط هوایی آنی کرمان - خوزستان برقرار شد

سخنان یاوه رئیس جمهور آمریکا دلالت بر حقانیت سپاه قهرمان دارد

آمریکا جرات جنگ نظامی با ایران را ندارد/ همه ملت ایران یک صدا از سپاه حمایت می‌کنند

روحیه جانبازی، راه هرگونه نفوذ دشمنان را سد کرده است

آمریکا منتظر پاسخ محکم و شکننده سپاه باشد/تداوم رویه 40 ساله سپاه

کتاب «به رنگ کویر» در کرمان رونمایی می‌شود

رودخانه‌های سیلاب خیز حاشیه شهر کرمان شناسایی شد

وحدت و‌همدلی مهم ترین سرفصل سیاسی کرمان است

خدمت به مردم و سیاست را ادامه می دهم

موضع اتخاذ شده از سوی آمریکا نسبت به سپاه پاسداران، کاملا احمقانه است

سپاه پاسداران در دفاع از انسانیت و اسلام نقش موثری دارد

وابستگی به خارج از کشور باید رفع شود/ لزوم جبران عقب ماندگی‌ها

درآمد سرانه استان کرمان کمتر از متوسط کشوری است

مستقل شدن لازمه استقلال است

بارش‌های هفته آینده کرمان سیلابی نیست/دوره«تَر»سالی آغاز نشده است

معاون رئیس جمهور از مرکز رشد فناوری‌های سلامت کرمان بازدید کرد

معاون رییس جمهور وارد کرمان شد

سرپرست سه فرمانداری کرمان منصوب شدند

جهت ارتقای مدیریت هرجا که لازم باشد مدیران را تغییر خواهیم داد

پیش بینی بودجه 200 میلیارد تومانی شهرداری رفسنجان در سال 98

ارسال55 میلیون تومان کمک برای سیل زدگان توسط رفسنجانی ها

رشد 5 برابری میزان بارندگی رفسنجان در سال جاری

232 هزار نفر از آثار گردشگری رفسنجان بازدید کردند

استاندارکرمان، سرپرستان فرمانداری‌های جیرفت، عنبرآباد و رودبارجنوب را منصوب کرد

محور سخنان ائمه جمعه استان کرمان

آحاد مردم برای جبران خسارت سیل زدگان دولت را یاری کنند

جزئیات کمک های کرمان به استان های لرستان و خوزستان/ فردا؛ تصمیم گیری برای سیل بند کرمان

12 فروردین سند مردمی بودن نظام است

پیام‌ مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار کرمان به مناسبت 12 فروردین

12 فروردین سالروز تجلی اراده آهنین مردم ایران است

بزرگترین قلعه خشتی جهان در تصرف گردشگران/ ارگ بم جان گرفت

حضور گسترده گردشگران در بازار تاریخی کرمان

پورابراهیمی به پویش بهرفت پیوست

آمادگی کامل برای مقابله با تهدیدهای طبیعی در کرمان ایجاد شود

حضور گسترده مسافران نوروزی در باغ شاهزاده ماهان

یک گام به سوی شهری پر نشاط در کرمان

مسئولان به احیای صنعت بیمه توجه کنند

محور سخنان ائمه جمعه استان کرمان

کرمانی‌ها پذیرای مسافران نوروزی/بازدید از 6 اثر جهانی در یک استان

لزوم تلاش در جهت رونق تولید/ از دشمنان غافل نشویم

حضور مسافران نوروزی در کرمان 26 درصد افزایش یافته است

کرمان آماده میزبانی از مسافران حادثه دیده است

تصادفات جاده‌ای در کرمان منجر به مرگ 38 نفر شد

وجود 900 واحد صنعتی غیرفعال و نیمه فعال در استان کرمان