کرمان رصد

آخرين مطالب

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی مقالات

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- کار لوله‌کشی گاز کم‌کم در جیرفت رونق می‌گیرد برخی از جیرفتی‌ها که شرکت لوله‌کشی گاز در کهنوج تاسیس کرده‌اند خواستار کار در شهر خودشان هستند اما نظام‌مهندسی با وجود اینکه این افراد مباشر معرفی کرده‌اند و مجوز شان هم صادر شده، با حضورشان در جیرفت مخالف است.
مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان هم می‌گوید: این‌ها زیر نظر نظام مهندسی استان هستند و این موضوع به ما ربطی ندارد اما برای کمک به حل شدن مشکل، واسطه شدیم و از نظام مهندسی استان خواستیم تا نماینده خود را روز دوشنبه به جیرفت بفرستند تا مشکل حل شود.
آری، چند وقتی است گاز وارد جیرفت شده و برخی از شرکت‌ها که کار لوله‌کشی گاز برای ساختمان‌ها را انجام می‌دهند در این منطقه به فعالیت می‌پردازند برخی از صاحبان شرکت‌های گاز که بومی جیرفت هستند اما در کهنوج یا رودبار کار می‌کنند می‌گویند اجازه کار در شهر خودشان به آنها داده نشده است.
یکی از صاحبان این شرکت‌‌ها در کهنوج به کاغذوطن گفت: نظام مهندسی کرمان باید این مشکل را حل کند ما بارها به نمایندگی نظام مهندسی در جیرفت گفتیم اگر کار کردن ما در جیرفت خلاف است پس نظام مهندسی استان در کل استان دارد خلاف می‌کند زیرا شرکت‌هایی هستند که در حال حاضر در دو شهر کار می‌کنند، اگر خلاف است آنها را هم ببندند.
وی ادامه داد: اگر همه شرکت‌ها در تمام استان جلوی فعالیت‌شان گرفته شود ما هم حرفی نداریم و گردن‌مان از مو باریک‌تر است.
در ماده 12 قانون نظام صنفی کشور ذکر شده است، صدور بیش از یک پروانه کسب برای هر فرد صنفی واجد شرایط منوط به معرفی مباشر است و مرجع صدور پروانه کسب موظف است با اخذ مدارک بند (5)، (6) و (2) شرایط عمومی (در صورت شمول) و در صورت شمول بندهای (1) و (2) شرایط اختصاصی ماده (3) این آیین نامه، برای فرد معرفی شده کارت مباشرت صادر کند، مدت اعتبار کارت مباشرت مطابق مدت اعتبار پروانه کسب صادره خواهد بود، اما فرد صنفی می‌تواند در هر موقع که مقتضی بداند نسبت به عزل یا تغییر مباشر خود با ارایه مدارک فوق الذکر اقدام نماید.
این پیمانکار در ادامه عنوان می کند، طبق قانون، هر شخص می‌تواند در چند شهر به صورت همزمان کار کند البته در صورتی که مباشر واجدشرایط معرفی کند و این به وضوح در قانون نظام صنفی توضیح داده شده و چرا من نباید در شهر مادری خودم کار کنم؟ اگر قرار بر تعطیل کردن کارمان در کهنوج هم باشد انصاف نیست چون ما برای آنجا خیلی زحمت کشیدیم و به مردم هم ضمانت‌ دادیم و هنوز در کهنوج کار داریم و همه شرکت‌هایی که در کهنوج کار می‌کنند طبق قانون، مباشر معرفی کرده اند و کارت مباشرت نیز صادرشده اما حالا می‌گویند امکان کار در اینجا برای شما نیست؟ اگر امکانش نبود چرا از روز اول نگفتند و ما را دنبال صدور مجوز و تعیین مباشر فرستادند؟
*بحث کارآفرینی و رانت است
برخوری رئیس نظام مهندسی ساختمان جیرفت نیز در این خصوص به کاغذوطن گفت: گاز یک مساله حساس است و با جان مردم سروکار دارد، نمی‌توانیم کار را دست کسی بسپاریم که شرکتش در این شهر نیست که پس از اتمام کار از اینجا برود و در صورت بروز هر اتفاقی نتوانیم به او دست پیدا کنیم.
وی افزود: مهم‌ترین شرطی که گذاشتیم بومی بودن افراد بود و سعی کردیم از افراد تحصیل‌کرده در رشته مکانیک و رشته‌های مرتبط استفاده کنیم یا افراد تجربی سابقه‌داری باشند که کار اصولی تحویل دهند.
برخوری تاکید کرد: برخی کاسب هستند و خودشان نشسته‌اند یک جا و در هر شهر یک نفر را معرفی می‌کند که نان زحمت او را بخورند ما هم می‌گوییم چرا کسانی که در جیرفت هستند از این فرصت استفاده نکنند و چرا به کسی کار را بسپریم که از چندجا لقمه می‌گیرد و افراد متقاضی که شرکت‌شان در شهر دیگر است می‌توانند از آنجا انصراف دهند و به جیرفت بیایند نمی‌شود که لقمه هر دوجا را داشته باشند و کارشان را توجیه کنند کسانی هم که اکنون در حال کار در جیرفت هستند از شهر قبلی انصراف داده‌اند.
ما می‌خواهیم تقسیم عادلانه کار انجام شود و جلوی رانت‌خواری عده‌ای گرفته شود.
وی در خصوص کار بازرسان نیز گفت: کار بازرس با مجری فرق دارد زیرا مجری با کار درگیر است و وقتی برای او باقی نمی‌ماند اما بازرس کار را هر چندوقت یک بار ظرف ساعتی کوتاه برای کنترل چک می‌کند.
رئیس نظام مهندسی جیرفت بیان کرد: با فنی‌وحرفه‌ای نیز صحبت کرده‌ایم و خواستار آن شدیم تا مدارکی را که ارائه می‌کنند حتما با امتحاناتی همراه باشد که جان مردم به خطر نیفتد.
البته این مساله در حال حل شدن است و به دنبال آن هستیم تا شرکت‌هایی هم که در شهرهای نزدیک مانند جیرفت و کهنوج کار می‌کنند به عنوان یک منطقه حساب شده و بتوانند در جیرفت نیز فعالیت کنند اما از راه‌های دور مانند رفسنجان کسی نباید به اینجا بیاید.
*جلسه‌ای برای بررسی مشکل
مدیرکل راه‌ و شهرسازی جنوب کرمان نیز به کاغذوطن گفت: این شرکت‌ها ربطی به ما ندارند و زیر نظر نظام مهندسی فعالیت می‌کنند.
محمد ساردویی افزود: واسطه شدیم تا این مشکل حل شود و روز دوشنبه نماینده ای از بازرسی نظام مهندسی استان به اداره راه ‌و شهرسازی جنوب استان می‌آید تا مشکل این شرکت‌ها بررسی و چاره‌ای برایشان اندیشیده شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

اوضاع مثل همیشه خوب نیست

گردنه دلفارد جیرفت جاده دو بانده می خواهد

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند

در همسایگی خانه های لاکچری چه می گذرد؟

ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی استان خسارتی وارد نکرده‌اند/در تهیه سم با مشکل روبرو هستیم

خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*

ره صد ساله طفل روابط عمومی- زهرا بیرمی نیا *

ضرورت بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به روابط عمومی ها

کودکان کار کرمان، پشت چراغ قرمز قانون

رونق کشاورزی در گرو کشت گلخانه ای

ساخت مجتمع رفاهی در مسیر رودخانه/ پیگیری قضایی در کرمان آغاز شد

کمک حال نیازمندان باشیم

بدعتی زیبا از معلمی آگاه

پیشگامی جنوب کرمان در ترویج زایمان طبیعی

امدادگران گمنام

جیرفت میزبان خیمه های معرفت ماه رمضان

ماه میهمانی خدا در کرمان

غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!

کارگر بازنشسته : کسی را متهم نمی کنم ،کارگران جوان را دریابید

قالی کرمان برند فراموش شده

بارندگی های اخیر به منابع آبی و مرتعی کرمان جانی دوباره بخشید

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

بارندگی‌های اخیر در کرمان جای خوشحالی ندارد؟

استحمار

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها

جانبازان ، جاماندگان کاروان کربلا

آب به جازموریان بازگشت / اختصاص ردیف بودجه برای احیاء تالاب

یک واقعه و دو نگاه متفاوت

58 درصد کرمان درگیر خشکسالی/ تابستان کم آب در انتظار مردم است

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

خانه های بوم گردی ظرفیت جدید گردشگری در استان کرمان

آبشارها شگفتی طبیعت کرمان

سفر به کویر لوت سرزمین ستاره و سکوت

کرمان مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

آژیر خطر برای دامپروری کرمان

پا برهنه تا بهشت

آکواریوم طبیعی اعجاز طبیعت کوهبنان/ آسیاب های آبی در کرمان

نگاهی به روستای صخره ای 13 هزار ساله میمند/ اسکان در دل کوه

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

امنیت غذایی دغدغه مصرف کنندگان امروز و فردا

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

باغ فتح آباد میزبان گردشگران/عطر زیره در بازار کرمان پیچید

درسی برای امروز

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

مظلومیت گردشگری جیرفت

هزار روز اول زندگی، اولین و مهم ترین دانشگاه برای هر شخص

کم کردن تشریفات و تصمیم آگاهانه پیام ازدواج های دانشجویی

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی