کرمان رصد

آخرين مطالب

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان اقتصادي

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور با ظرفیت های بی شمار صنعتی، معدنی، کشاورزی، گردشگری و نیروی انسانی کارآمد طی سال های گذشته با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و استفاده مطلوب از ظرفیت ها در راستای رهنمودها و فرمایشات مقام معظم رهبری طرح های بسیاری را اجرایی کرده است.
برنامه های الگوی عدالت محور و مردم گرای اقتصاد مقاومتی در استان کرمان با تقسیم بندی این استان به هشت زون(منطقه) و ایجاد مثلث توسعه اقتصادی از دولت یازدهم در دیار کریمان آغاز شد و با سیاست گذاری و مدیریت توسعه توسط دولت، اقتصاد مناطق مختلف استان به مردم و شرکت های توسعه گرا واگذار شده است.
تاکید و عمل مسئولان استان کرمان در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در راستای توسعه پایدار و متوازن مناطق مختلف این استان بوده و تاکنون اثرات مطلوبی بسیاری داشته است.
اجرای این طرح ها علاوه بر اینکه استان را به سمت صنعتی شدن سوق می دهد، موجب جذب سرمایه گذاری به تولید، ایجاد اقتصادی مردمی، اشتغالزایی، افزایش تولید، تحول زیرساختی، ارتقای وضع معیشت عمومی، استفاده از دانش بومی، توزیع عادلانه ثروت، توسعه مناطق کمتر برخوردار، بهره گیری از ظرفیت های بومی و در نهایت به خودکفایی، بی اثر شدن تحریم ها و توسعه پایدار می انجامد.
عمل به اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی و تبدیل این سیاست های به فرهنگ، چشم اندازی برای توسعه همه جانبه پیش روی مردم و مسئولان استان کرمان قرار داده و دستاوردهای این حوزه گامی موثر در راستای توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور و این استان پهناور محسوب می شود.
**طرح های اقتصاد مقاومتی، اولویت کاری مدیران کرمان است
استاندار کرمان با تشریح بخشی از اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی این استان گفت : برنامه های اقتصاد مقاومتی بر مبنای سیاست های 24 گانه تدوین شده اند و جزو اولویت های کاری مدیران است .
محمدجواد فدائی افزود: نظر به تجربه چند سال گذشته و موفقیت هایی که در حوزه جذب منابع غیردولتی در قالب اجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی داشته اینم معتقدیم که اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در توسعه استان، ایجاد اشتغال و رفع فقر و محرومیت موثر است و روند توسعه استان را شتابان کرده است.
استاندار کرمان از مدیران تهیه گزارشی از روند پیشرفت فیزیکی طرح های اقتصاد مقاومتی را خواستار شده و گفته : براساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال جاری باید 146 طرح به بهره برداری می رسید و تاکنون 41 پروژه افتتاح شده است.
**271طرح اقتصاد مقاومتی در استان کرمان عملیاتی شده است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان گفت : اینک 271طرح اقتصاد مقاومتی با میانگین پیشرفت فیزیکی 26درصد در این استان در حال اجراست که تکمیل آنها موجب تحول زیرساختی و اشتغال پایدار خواهد شد.
جعفر رودری  با بیان اینکه استان کرمان جزو سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور تعریف شده، اظهار داشت : علاوه بر این تعداد طرح در دست انجام این استان موفق به انجام و اتمام 41طرح اقتصاد مقاومتی در شرایط کنونی شده است.
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان 14 برنامه و 271 پروژه مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در این استان را جزو اولویت های کاری مدیران دانست و بیان کرد: عمدتا تکمیل و بهره برداری از این طرح ها برای سه سال آینده پیش بینی شده است.
رودری پیشرفت فیزیکی این تعداد طرح تعریف شده را 26 درصد و هدف گذاری پیشرفت را تا پایان سال جاری 62 درصد اعلام کرد.
وی منابع مورد نیاز 271 پروژه تعریف شده ستاد را 55 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در سال جاری 10 هزار و 500 میلیارد تومان هدف گذاری شده بوده که تاکنون هفت هزار و 200 میلیارد تومان از تمام منابع تامین اعتبار و محقق شده که عمدتا از بخش غیر دولتی است.
رودری با اشاره به پیشرفت پروژه های تعریف شده افزود: از 36 دستگاه اجرایی استان کرمان که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان پروژه تعریف کرده اند 14 دستگاه بالاتر از میانگین عملکرد داشته اند.
**35 هزار میلیارد تومان طرح اقتصاد مقاومتی در کرمان در دست اجراست
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز با بیان اینکه پروژه های در حال اجرای استان در حوزه اقتصاد مقاومتی با تکمیل زنجیره ارزش افزوده صنایع معدنی ارتباط دارد ، گفت: 35 هزار میلیارد تومان طرح عملیاتی این حوزه اینک در استان در حال اجرا است.
مهدی حسینی نژاد با اشاره به تاکید رهبری بر حوزه پروژه های اقتصاد مقاومتی افزود: این میزان حجم سرمایه گذاری در استان برای تکمیل زنجیره ارزش افزوده طی 2 سال آینده کرمان را به استانی صنعتی تبدیل می کند که در افق سال 1404 با تولید 10 میلیون تن از مجموع 55 میلیون تن فولاد کشور استان فولادی ایران نام خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه پس از 60 سال بهره برداری از معادن کرومیت که تاکنون برداشت از آن به صورت کلوخه ای انجام می شد اظهار داشت: خوشبختانه بزرگترین کارخانه فروکروم خاورمیانه را با ظرفیت 200 هزار تن در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان احداث کردیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: اکنون ظرفیت 60 هزار تنی این پروژه به بهره برداری رسیده است و فاز دوم و سوم نیز تا سال آینده افتتاح خواهد شد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه ذغالسنگ نیز گفت: استان کرمان در زمینه ایجاد ارزش افزوده حوزه کک با ایجاد یک میلیون و 200 هزار تن کک در سال جزو استان های تولید کننده این محصول در کشور قرار گرفته است.
حسینی نژاد با بیان اینکه این محصول تاکنون در انحصار تنها یک استان( اصفهان )بوده و اکنون به کرمان منتقل شده است افزود: همچنین در این زمینه برنامه سازمان برای تولید صنایع پایین دستی از جمله قطران، بنزول، نفتالین و گوگرد در حال اجرا است.
وی عنوان کرد: در تکمیل زنجیره مس نیز با تولید برنامه ریزی شده برای افق سال 1404 به میزان 480 هزار تن در تولید کاتد، گامی بسیار بلند در راستای تولید این محصول برداشتیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: اکنون حدود 280 هزار تن مس کاتد در این استان تولید می شود ضمن اینکه تکمیل زنجیره ارزش افزوده کنستانتره، آند، کاتد و تکمیل زنجیره مصنوعات و مقاطع مسی در این استان در حال احداث و یا تولید هستند.
وی اضافه کرد: 83.5 درصد ذخایر کشف شده از مجموع 42 ماده معدنی اثبات شده در استان استان کرمان مربوط به این چهار نوع ماده معدنی هستند.
حسینی نژاد گفت: صنایع پیشران و مادر در برخی استان ها موتور محرکی برای صنایع کوچک، جانبی و شرکت های خدماتی بودند که در استان کرمان نیز این پروسه در حال اجرا است.
وی تاکید کرد: هولدینگ هایی در راستای رونق معادن کوچک و دیگر مواد معدنی ایجاد شده است و این معادن کوچک که توان صنایع فراوری را ندارند با کمک واحدهای بزرگتر از جمله مس و گل گهر فعال می شوند و همچنین تکمیل زنجیره ارزش افزوده در واحدهای کوچکتر نیز پیگیری می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: کرمان به علت داشتن بیش از 30 درصد فعالیت های معدنی کشور و ذخایر خدادای در حوزه سنگ آهن، مس، کرومیت و ذغالسنگ، استانی معدنی در کشور محسوب می شود و ظرفیت های مطلوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی دارد.
وی تصریح کرد: استان کرمان با داشتن 42 نوع ماده معدنی و ذخایر قطعی اثبات شده، حدود پنج و هشت دهم میلیارد تن نیاز به تکمیل چرخه تولید و زنجیره ارزش افزوده معادن در استان به عنوان برنامه و هدف وجود داشت لذا این ضرورت ها در برنامه ششم توسعه و سند راهبردی سازمان صنعت، معدن و تجارت تعریف شده است.
حسینی نژاد افزود: به صورت عملیاتی از ابتدای سال 91 صدور مجوزهای صنایع معدنی در استان کرمان آغاز شد که به علت مشکلات زیرساختی و قانونی امکان پیشرفت این پروژه ها در استان وجود نداشت لذا با اصلاح چند بند قانونی در رفع موانع تولید به استناد اصل 44 قانون اساسی تکمیل زنجیره ارزش افزوده سرعت عملیاتی گرفت.
وی ابراز کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در حوزه استخراج سنگ آهن بیش از 28 میلیون تن کنستانتره، 26 میلیون تن گندله، 11 میلیون تن آهن اسفنجی و 10 میلیون تن شمش را برنامه ریزی کرده است.
استان کرمان به عنوان استانی پیشرو در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی با بهره گیری از دانش و توان بخش غیر دولتی از دولت یازدهم تاکنون توانسته نگاه توسعه ای 23معین اقتصادی را به این استان معطوف سازد که این معین های اقتصادی در قالب مسئولیت های اجتماعی و تعهد پذیرفته شده طی سالهای اخیر اقدامات زیربنایی موثری را در نقاط مختلف استان به سرانجام رسانده اند.
فعالیت های اقتصاد مقاومتی و ابتکارات استان کرمان در توسعه مناطق محروم به آنجا رسید که شهرستان کمتر برخوردار و کویری قلعه گنج از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی تقدیر شد و فعالیت های مردمی انجام شده در این شهرستان امروز به الگویی برای دیگر استان ها تبدیل شده است.
در پایان می توان گفت طرح هایی اقتصاد مقاومتی استان کرمان با محوریت مردم و ترکیب سیاست های اقتصاد مقاومتی و الگوی انقلابی - اسلامی علاوه بر افزایش تولید، اشتغالزایی و توزیع درآمدها بین اقشار مختلف مردم موجب ارتقای سطح کیفی و کمی زندگی مردم مناطق مختلف این استان شده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اتصال واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی گل‌گهر سیرجان به مدار سراسری برق کشور

شروعی، با پایان باز...

هشدار استانداری نسبت به بالا بودن قیمت مرغ در کرمان

مرغ، سرسازگاری با کرمانی‌ها ندارد!!

تالار مرکزی کرمان؛ پروژه ای 10 ساله با 88 درصد پیشرفت فیزیکی

صرفه‌جویی پیش‌بینی شده از تغییر ساعات ادارات محقق نشد/رعایت مصرف برق نشود؛ خاموشی خواهیم داشت

دولت به جای افزایش قیمت نان، قیمت آرد را کاهش دهد/نان، کشش افزایش قیمت را ندارد

ورود تعزیرات حکومتی به موضوع اقتصاد مقاومتی ضروری است

بیش از 59 میلیارد ریال سهم در بورس منطقه ای کرمان معامله شد

رشد 7 درصدی ارائه اظهارنامه مالیاتی استان کرمان در سال جاری

30 درصد جامعه مالیات پرداخت نمی‌کنند

31 تیرماه جاری؛ آخرین مهلت ثبت نام در جشواره کارآفرینان برتر/ افزایش نرخ مشارکت اقتصادی استان

تعاونی‌ها نقش بسزایی در ارائه خدمات حمایتی به روستاییان دارند

تثبیت مالکیت 13 میلیون و 100 هزار هکتار اراضی ملی استان/برخی قوانین ثبت با شرایط روز جامعه سازگاری ندارد

صرفه اقتصادی نیروگاه‌های خورشیدی کاهش یافته است

وصول بیش از 12000میلیارد تومان مالیات از محل بررسی تراکنش های بانکی در کشور

90 درصد مشکلات فعلی در لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده حل می‌شود

یکی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی مراحل دشوار اخذ مجوزهاست

هیچ کس در کشور متولی سرمایه گذاری داخلی نیست/ قوانین متعدد و متناقض خسته‌کننده است

مشکلات صنعت به دلیل عدم نظارت هاست

مالیات یکی از منابع اصلی تامین هزینه های کشور است

تعریف1421 پروژه اقتصاد مقاومتی در استان کرمان

ابلاغ ماموریت 7 گانه به فرمانداران کشور برای رونق تولید

بازدید معاون وزیر کشور از چند واحد تولیدی و بررسی مشکلات آنها

اگر پروژه ای مشکل زیست محیطی دارد چرا اجازه اجرای آن را می دهید؟

تولید 13 میلیون گل شاخه بریده در سطح استان کرمان

افزایش قاچاق دام زنده در استان کرمان

ارزش طرح های فولاد بوتیای ایرانیان 1.2میلیارد دلار اعلام شد

مشکل زیست محیطی مانع بهره برداری از چهار طرح تولیدی شد

کرمان محل تردد کالای قاچاق است

تشکیل 986 پرونده قاچاق کالا در سه ماهه نخست امسال در تعزیرات استان

تسهیلات پرواربندی در اختیار عشایر قرار می گیرد

صادرات پسته بیش از 1.5 میلیارد دلار ارزآوری دارد

بیش از 35 میلیارد ریال سهم در بورس منطقه‌ای کرمان معامله شد

تاکید رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بر تکمیل پروژه‌های اولویت‌دار و نیمه تمام

چه کالاهایی بیشترین سهم قاچاق را در استان کرمان به خود اختصاص داده‌اند؟

مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای در باغ های جنوب کرمان انجام شد

اعتبار ویژه ای به صیانت از منابع طبیعی جنوب کرمان اختصاص یافت

کالای اساسی دولتی به دست مردم نمی رسد

51 هکتار زمین ملی در کهنوج رفع تصرف شد

جذب 89 درصدی اسناد خزانه در استان کرمان

89 درصد اعتبارات اسناد خزانه کرمان جذب شده است

کارخانه های بافت پس از 12 سال تعطیلی، فعال شدند

158 کیلومتر از نقاط حادثه خیز جنوب کرمان ایمن سازی شد

470 نخل آلوده به آفت سرخرطومی در منوجان شناسایی شد

افزایش 8 درصدی صادرات از گمرکات استان در 3 ماه اول سال جاری

تخصیص 23.7 درصدی بودجه هزینه ای استان تا سه ماهه اول سال جاری

استاندار کرمان از شهرک صنعتی سدید بازدید کرد

تهاتر نفت، در برابر بدهی دولت به قرارگاه خاتم/ورود قرارگاه سازندگی خاتم به بخش معادن استان کرمان

اصلاح قانون تامین اجتماعی با نظر تشکل های بخش خصوصی، خواسته فعالان اقتصادی است