کرمان رصد

آخرين مطالب

همفکری دولتمردان برای تسهیل خرید گندم در جنوب کرمان اقتصادي

همفکری دولتمردان برای تسهیل خرید گندم در جنوب کرمان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت - جنوب کرمان یکی از قطب های مهم تولید گندم در کشور به شمار می رود از این رو دولتمردان دولت تدبیر و امید در مجموعه استان کرمان برای تسهیل خرید گندم، در محل فرمانداری جیرفت گرد هم آمده و برنامه ریزی های لازم را انجام دادند.
به گزارش ایرنا، فصل برداشت گندم هر ساله در جنوب کرمان با حواشی و نارضایتی هایی از سوی تولیدکنندگان مواجه می شد و این مساله باعث فروش گندم این منطقه به استان هرمزگان شده بود از این رو دولتمردانِ تدبیر در نشستی، این موضوع را آسیب شناسی و با نظر جمعی، ایده هایی را مصوب کردند تا شاهد تسریع خرید و دریافت گندم از کشاورزان جنوب استان باشیم و در نتیجه از خروج گندم منطقه جلوگیری شود.
کمیته ساماندهی گندم، آرد و‌ نان جنوب کرمان به میزبانی فرمانداری جیرفت با حضور سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، مدیرکل غله استان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، فرمانداران جنوب کرمان و جمعی از مسئولان محلی و بخش خصوصی برگزار شد.
** برخورد قهری با گندم کاران متخلف
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گفت: با گندم کارانی که گندم خود را به دلالان فروخته و باعث قاچاق این محصول استراتژیک می شوند برخورد قهری می شود.
محمدعلی دهقان افزود: گندم کاران، از آب رایگان استفاده می کنند لذا نباید گندم را به دلالانی که قصد قاچاق این کالای استراتژیک را به خارج از کشور دارند، را بفروشند چرا که این مساله تبعات بدی برای کشور دارد.
وی ادامه داد: در صورت مشاهده چنین تخلفی، با متخلفان برخورد قانونی شده و آب مورد استفاده کشاورز خاطی قطع می شود.
معاون استاندار کرمان به مصوبات کمیته ساماندهی گندم، آرد و ‌نان جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: برابری کارمزد بخش خصوصی با کارمزد سازمان تعاون روستایی، پوشش کاور برای انبار زهکلوت رودبار جنوب، اطلاع رسانی مدیرکل غله از طریق صدا و سیما، پرداخت حداکثر هزینه بار برای شهرستان های استراتژیک گندم جنوب کرمان (رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب) و نظارت فرمانداران بر خرید گندم از جمله مصوبات این نشست بود که باید توسط دستگاه های مربوط اجرایی شود.
** طرح های تشویقی، جلوگیری از قاچاق گندم را رقم می زند
فرماندار جیرفت هم اظهار داشت: طرح های تشویقی سبب جلوگیری از قاچاق گندم می شود لذا با این روش ها می توان اعتماد بیشتر کشاورزان را جلب کرد.
احمد امینی روش تصریح کرد: پرداخت نقدی و فوری پول گندم و هزینه حمل، پرداخت هزینه کمباین برای درو کردن گندم و اعطای سم و کود رایگان از جمله طرح های تشویقی بوده که می توان در جلب اعتماد کشاورزان برای فروش محصول خود با سیلوها برنامه ریزی کرد.
رئیس شورای تامین شهرستان جیرفت بر لزوم استفاده از ظرفیت بسیج برای کنترل مبادی ورودی و خروجی منطقه جنوب کرمان تاکید کرد و گفت: با استفاده از نیروی بسیج در کنار دیگر دستگاه های امنیتی، نظامی و انتظامی می توان از خروج گندم منطقه جنوب کرمان جلوگیری کرد.
امینی روش اطلاع رسانی به کشاورزان در زمینه خرید محصول گندم را نیز یکی از راه حل های جلوگیری قاچاق این محصول استراتزیک برشمرد و گفت: طرح های تشویقی باید به اطلاع کشاورزان برسد.
وی بر وحدت و همدلی برای برطرف کردن مشکلات تاکید کرد و گفت: تمامی مشکلات با همدلی و همفکری برطرف می شوند از این رو باید با این روحیه تلاش کرد تا شاهد خروجی مطلوبی باشیم.
** هفت مرکز خرید گندم در جنوب کرمان فعال شد
مدیرکل غله استان کرمان بیان کرد: هم اکنون هفت مرکز خرید گندم در منطقه جنوب کرمان آماده خرید محصول کشاورزان این منطقه است.
مجید بیگلری اظهار داشت: گندم کاران محصول تولیدی خود را به مراکز خرید تحویل دهند تا پول محصول و هزینه حمل را نقدی دریافت کنند.
مدیرکل غله استان کرمان گفت: با تدابیر اتخاذ شده، هزینه حمل گندم برای شهرستان های استراتژیکی همچون رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در جنوب کرمان 40 هزار تومان به ازای هر تن گندم در مراکز خرید به صورت نقد پرداخت می شود.
وی از درخواست 6 مرکز خرید گندم دیگر در جنوب کرمان خبر داد و گفت: تمام تلاش خود را برای تسریع روند این متقاضیان انجام می دهیم تا بر اساس ضوابط بتوانند در این چرخه قرار گیرند.
** 40 هزار هکتار از اراضی جنوب کرمان زیر کشت گندم است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان نیز با بیان اینکه 40 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه به کشت گندم اختصاص یافته است، گفت: طبق برآورد کارشناسان کشاورزی، از این میزان سطح زیر کشت، 180 هزار تن محصول گندم تولید می شود.
سعید برخوری افزود: کیفیت گندم جنوب کرمان بسیار عالی و منحصر بفرد است از این رو دلالان به دنبال قاچاق محصول تولیدی این منطقه هستند.
وی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان تمامی تمهیدات لازم را برای افزایش و تولید محصول با کیفیت گندم در این منطقه اتخاذ کرده است.
برخوری ادامه داد: با حمایت های دولت تدبیر و امید، امروز شاهد تولید محصولی با کیفیت و افزایش 30 درصدی محصول گندم در منطقه جنوب کرمان هستیم.
** 40 درصد گندم جنوب کرمان به استان های همجوار منتقل شد
فرماندار قلعه گنج از منتقل شدن 40 درصد گندم منطقه جنوب کرمان طی سال گذشته به استان هرمزگان خبر داد و گفت: این مساله ریشه در بی مهری مراکز خرید گندم جنوب کرمان با تولیدکنندگان گندم این منطقه دارد و دلیل دیگر آن، استقبال گرم استان های همجوار از تولیدکننده های جنوب کرمانی است.
عطا ناوکی با بیان اینکه گندم به یک مساله امنیتی تبدیل شده، اظهار داشت: تمامی تمهیدات لازم برای تسهیل خرید محصولِ گندم کاران جنوب کرمانی باید اتخاذ شود تا شاهد منتقل شدن گندم این منطقه به استان های دیگر نباشیم.
وی از پدیده نوظهور قاچاق گندم در جنوب کرمان پرده برداشت و گفت: این منطقه قبل از این، گرفتار قاچاق سوخت بود ولی متاسفانه به دلیل کم کاری بعضی از دستگاه ها شاهد بروز پدیده نوظهوری تحت عنوان قاچاق گندم هستیم و باید جلوی این مساله گرفته شود.
** انتقاد فرماندار منوجان از عملکرد غله
فرماندار منوجان از عملکرد اداره کل غله استان کرمان در زمینه انتخاب مراکز خرید گندم انتقاد کرد و گفت: با توجه به شرایط حاد منطقه جنوب کرمان باید نگاه انعطاف پذیری برای انتخاب مراکز خرید گندم انجام داد.
محمدحجتی پور از اعلام آمادگی یک مرکز خرید گندم در شهرستان منوجان خبر داد و افزود: متاسفانه به دلیل بعضی کارشکنی ها، تاکنون این مرکز موفق به اخذ مجوز خرید در این شهرستان نشده است لذا امیدواریم هر چه سریعتر این مشکل برطرف شود.
رئیس شورای تامین شهرستان منوجان با بیان اینکه اداره کل غله، اراده ای به غیر از خرید مراکز خود ندارد، اظهار داشت: با تسهیل شرایط اخذ مجوز مراکز خرید گندم، شاهد تسهیل روند خرید محصول کشاورزان و در نتیجه شاهد کاهش قاچاق گندم خواهیم بود.
** بخش خصوصی برای حمل و نقل آماده است
عبدالرضا میرحسینی مدیر شرکت حمل و نقل آبادان از آمادگی این شرکت برای حمل گندم از مراکز خرید به سیلوها خبر داد و گفت: تمهیدات لازم در این خصوص اتخاذ شده تا در زمان بارگیری محصول گندم، با مشکل مواجه نباشیم.
**تقویت روحیه همدلی
نادر ملایی فرماندار عنبرآباد هم بر لزوم تقویت روحیه همدلی در برطرف کردن مساله قاچاق گندم تاکید کرد و افزود: مسلما با روحیه همدلی و همفکری این مشکل برطرف می شود.
گزارش: هادی شفیعی
7450/7429/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اصلاح ساختار مالی و اقتصادی مجموعه بنگاه‌ها و شرکت‌های وابسته به شرکت مس

بدهی معوقه کارفرمایان کرمان به تامین اجتماعی 700 میلیون تومان است

رونق تولید در صنایع با اختصاص یارانه انرژی

نباید از دولت انتظار حمایت از صنعت فرش را داشت/لزوم تدوین نقشه راه فرش کرمان

قانون «یک در هزار» محیط زیست کرمان به مرحله اجرا در آمد

انقلاب معدنی در سفر اولین وزیر صنعت و معدن به جنوب کرمان

موازی کاری، منابع مالی و انسانی را هدر می دهد

آغاز بهره‌برداری از مرکز ژنتیک و لیزر چشم مرکز درمانی جوادالائمه (ع)

مس سرچشمه پهنه های جدید معدنی استان کرمان را فعال می کند

حذف قبض کاغذی برق برای مشترکان شرکت برق جنوب کرمان

اصناف فاریاب جواز کسب الکترونیکی دریافت می کنند

حذف قبوض کاغذی در راستای تحقق دولت الکترونیک است

یک سوم اراضی مالکیت تثبیت شده کشور متعلق به کرمان است

اختصاص اعتبار ویژه در بودجه 98برای پروژه های جدید حوزه شهری راور

پرونده‌های فساد اقتصادی استان در اداره مالیاتی، اختلاس بانک ملی، خروج 416 میلیون دلار از سیستم بانکی و ...

افزون بر 19 هزار متر مربع از اراضی ملی رفسنجان رفع تصرف شد

سازمان استاندارد از صنایع تبدیلی خرما حمایت می کند

مصرف سوخت سی.ان.جی در کشور کاهش یافته است

جنوب استان کرمان در اولویت گازرسانی قرار دارد

حامی بخش خصوصی هستیم/به بهانه مقابله با قاچاق سوخت، کارخانه های کوچک را تعطیل نکنیم

گازرسانی پروژه های سرمایه گذاری کرمان ضربتی اجرا شود

انتقاد رییس مجمع نمایندگان استان از عدم توزیع بنزین یورو 4 در کرمان

هشدار در خصوص احتمال منفی شدن تراز برق استان کرمان از سال 1400

6 میلیارد مترمکعب آب در استان کرمان مصرف می‌شود

اعتبارات عمرانی زرند 30 درصد افزایش یافت

رقابت غیر منصفانه بخش دولتی با بخش خصوصی در بحث انرژی

سرمایه گذاران ریگان مشمول معافیت مالیاتی می شوند

بیش از 87 میلیارد ریال سهم در بورس منطقه ای کرمان معامله شد

20 هزار میلیارد تومان محصولات کشاورزی در کرمان کشت می شود

راه اندازی 5 مرکز لجستیک بار در جنوب کرمان

نیاز آینده کرمان به 2000 مگاوات برق

راه اندازی دهکده خرما در بم ایجاد ارزش افزوده می کند

برداشت پسته کمتر از 3دهه پیش است/خلأ مرکز تحقیقات بهبود تولید

155 هزارتن گندم در کشاورزان استان کرمان خریداری شد

لزوم اقدام جدی برای جلوگیری از خروج گندم از استان کرمان

احتمال سازماندهی بودن خرید گندم کشاورزان از سوی برخی اتباع کشورهای همجوار به منظور ضربه زدن به کشور

دلالان به شدت در حال خریداری گندم هستند/ممنوعیت خروج گندم از استان کرمان

خریداری 155 هزار تن گندم در استان در راستای جلوگیری از قاچاق

220 تن بذر اصلاح شده لوبیا در کشور توزیع شد

کشت گیاهان دارویی در مناطق روستایی کرمان در دستور کار است

نظارت جدی بر بازار اعمال شود/3000تن ذخیره استراتژیک شکر

206 هکتار از باغ ها و مزارع عنبرآباد به آبیاری تحت فشار مجهز شد

یکم تیرماه آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه اشخاص حقیقی است

قیمت هر کیلوگرم شکر در کرمان 5 تا 6 هزار تومان است/کاهش قیمت شکر ادامه خواهد داشت

شرکت مس نیازمند ساختار و تشکیلات جدید است

کمبودی در زمینه کالاهای اساسی در کرمان وجود ندارد

آتش افروزان طبیعت مثلث گردشگری کرمان را تهدید می کنند

فرآوری اسید مس سرچشمه از واردات 50 هزار تن کود فسفات جلوگیری می‌کند

افزایش ساعات کاری ادارات مالیاتی سراسر استان کرمان

12 محصول جدید در جنوب کرمان تولید شد/ لزوم حمایت از بخش کشاورزی