کرمان رصد

آخرين مطالب

همفکری دولتمردان برای تسهیل خرید گندم در جنوب کرمان اقتصادي

همفکری دولتمردان برای تسهیل خرید گندم در جنوب کرمان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت - جنوب کرمان یکی از قطب های مهم تولید گندم در کشور به شمار می رود از این رو دولتمردان دولت تدبیر و امید در مجموعه استان کرمان برای تسهیل خرید گندم، در محل فرمانداری جیرفت گرد هم آمده و برنامه ریزی های لازم را انجام دادند.
به گزارش ایرنا، فصل برداشت گندم هر ساله در جنوب کرمان با حواشی و نارضایتی هایی از سوی تولیدکنندگان مواجه می شد و این مساله باعث فروش گندم این منطقه به استان هرمزگان شده بود از این رو دولتمردانِ تدبیر در نشستی، این موضوع را آسیب شناسی و با نظر جمعی، ایده هایی را مصوب کردند تا شاهد تسریع خرید و دریافت گندم از کشاورزان جنوب استان باشیم و در نتیجه از خروج گندم منطقه جلوگیری شود.
کمیته ساماندهی گندم، آرد و‌ نان جنوب کرمان به میزبانی فرمانداری جیرفت با حضور سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، مدیرکل غله استان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، فرمانداران جنوب کرمان و جمعی از مسئولان محلی و بخش خصوصی برگزار شد.
** برخورد قهری با گندم کاران متخلف
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گفت: با گندم کارانی که گندم خود را به دلالان فروخته و باعث قاچاق این محصول استراتژیک می شوند برخورد قهری می شود.
محمدعلی دهقان افزود: گندم کاران، از آب رایگان استفاده می کنند لذا نباید گندم را به دلالانی که قصد قاچاق این کالای استراتژیک را به خارج از کشور دارند، را بفروشند چرا که این مساله تبعات بدی برای کشور دارد.
وی ادامه داد: در صورت مشاهده چنین تخلفی، با متخلفان برخورد قانونی شده و آب مورد استفاده کشاورز خاطی قطع می شود.
معاون استاندار کرمان به مصوبات کمیته ساماندهی گندم، آرد و ‌نان جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: برابری کارمزد بخش خصوصی با کارمزد سازمان تعاون روستایی، پوشش کاور برای انبار زهکلوت رودبار جنوب، اطلاع رسانی مدیرکل غله از طریق صدا و سیما، پرداخت حداکثر هزینه بار برای شهرستان های استراتژیک گندم جنوب کرمان (رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب) و نظارت فرمانداران بر خرید گندم از جمله مصوبات این نشست بود که باید توسط دستگاه های مربوط اجرایی شود.
** طرح های تشویقی، جلوگیری از قاچاق گندم را رقم می زند
فرماندار جیرفت هم اظهار داشت: طرح های تشویقی سبب جلوگیری از قاچاق گندم می شود لذا با این روش ها می توان اعتماد بیشتر کشاورزان را جلب کرد.
احمد امینی روش تصریح کرد: پرداخت نقدی و فوری پول گندم و هزینه حمل، پرداخت هزینه کمباین برای درو کردن گندم و اعطای سم و کود رایگان از جمله طرح های تشویقی بوده که می توان در جلب اعتماد کشاورزان برای فروش محصول خود با سیلوها برنامه ریزی کرد.
رئیس شورای تامین شهرستان جیرفت بر لزوم استفاده از ظرفیت بسیج برای کنترل مبادی ورودی و خروجی منطقه جنوب کرمان تاکید کرد و گفت: با استفاده از نیروی بسیج در کنار دیگر دستگاه های امنیتی، نظامی و انتظامی می توان از خروج گندم منطقه جنوب کرمان جلوگیری کرد.
امینی روش اطلاع رسانی به کشاورزان در زمینه خرید محصول گندم را نیز یکی از راه حل های جلوگیری قاچاق این محصول استراتزیک برشمرد و گفت: طرح های تشویقی باید به اطلاع کشاورزان برسد.
وی بر وحدت و همدلی برای برطرف کردن مشکلات تاکید کرد و گفت: تمامی مشکلات با همدلی و همفکری برطرف می شوند از این رو باید با این روحیه تلاش کرد تا شاهد خروجی مطلوبی باشیم.
** هفت مرکز خرید گندم در جنوب کرمان فعال شد
مدیرکل غله استان کرمان بیان کرد: هم اکنون هفت مرکز خرید گندم در منطقه جنوب کرمان آماده خرید محصول کشاورزان این منطقه است.
مجید بیگلری اظهار داشت: گندم کاران محصول تولیدی خود را به مراکز خرید تحویل دهند تا پول محصول و هزینه حمل را نقدی دریافت کنند.
مدیرکل غله استان کرمان گفت: با تدابیر اتخاذ شده، هزینه حمل گندم برای شهرستان های استراتژیکی همچون رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در جنوب کرمان 40 هزار تومان به ازای هر تن گندم در مراکز خرید به صورت نقد پرداخت می شود.
وی از درخواست 6 مرکز خرید گندم دیگر در جنوب کرمان خبر داد و گفت: تمام تلاش خود را برای تسریع روند این متقاضیان انجام می دهیم تا بر اساس ضوابط بتوانند در این چرخه قرار گیرند.
** 40 هزار هکتار از اراضی جنوب کرمان زیر کشت گندم است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان نیز با بیان اینکه 40 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه به کشت گندم اختصاص یافته است، گفت: طبق برآورد کارشناسان کشاورزی، از این میزان سطح زیر کشت، 180 هزار تن محصول گندم تولید می شود.
سعید برخوری افزود: کیفیت گندم جنوب کرمان بسیار عالی و منحصر بفرد است از این رو دلالان به دنبال قاچاق محصول تولیدی این منطقه هستند.
وی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان تمامی تمهیدات لازم را برای افزایش و تولید محصول با کیفیت گندم در این منطقه اتخاذ کرده است.
برخوری ادامه داد: با حمایت های دولت تدبیر و امید، امروز شاهد تولید محصولی با کیفیت و افزایش 30 درصدی محصول گندم در منطقه جنوب کرمان هستیم.
** 40 درصد گندم جنوب کرمان به استان های همجوار منتقل شد
فرماندار قلعه گنج از منتقل شدن 40 درصد گندم منطقه جنوب کرمان طی سال گذشته به استان هرمزگان خبر داد و گفت: این مساله ریشه در بی مهری مراکز خرید گندم جنوب کرمان با تولیدکنندگان گندم این منطقه دارد و دلیل دیگر آن، استقبال گرم استان های همجوار از تولیدکننده های جنوب کرمانی است.
عطا ناوکی با بیان اینکه گندم به یک مساله امنیتی تبدیل شده، اظهار داشت: تمامی تمهیدات لازم برای تسهیل خرید محصولِ گندم کاران جنوب کرمانی باید اتخاذ شود تا شاهد منتقل شدن گندم این منطقه به استان های دیگر نباشیم.
وی از پدیده نوظهور قاچاق گندم در جنوب کرمان پرده برداشت و گفت: این منطقه قبل از این، گرفتار قاچاق سوخت بود ولی متاسفانه به دلیل کم کاری بعضی از دستگاه ها شاهد بروز پدیده نوظهوری تحت عنوان قاچاق گندم هستیم و باید جلوی این مساله گرفته شود.
** انتقاد فرماندار منوجان از عملکرد غله
فرماندار منوجان از عملکرد اداره کل غله استان کرمان در زمینه انتخاب مراکز خرید گندم انتقاد کرد و گفت: با توجه به شرایط حاد منطقه جنوب کرمان باید نگاه انعطاف پذیری برای انتخاب مراکز خرید گندم انجام داد.
محمدحجتی پور از اعلام آمادگی یک مرکز خرید گندم در شهرستان منوجان خبر داد و افزود: متاسفانه به دلیل بعضی کارشکنی ها، تاکنون این مرکز موفق به اخذ مجوز خرید در این شهرستان نشده است لذا امیدواریم هر چه سریعتر این مشکل برطرف شود.
رئیس شورای تامین شهرستان منوجان با بیان اینکه اداره کل غله، اراده ای به غیر از خرید مراکز خود ندارد، اظهار داشت: با تسهیل شرایط اخذ مجوز مراکز خرید گندم، شاهد تسهیل روند خرید محصول کشاورزان و در نتیجه شاهد کاهش قاچاق گندم خواهیم بود.
** بخش خصوصی برای حمل و نقل آماده است
عبدالرضا میرحسینی مدیر شرکت حمل و نقل آبادان از آمادگی این شرکت برای حمل گندم از مراکز خرید به سیلوها خبر داد و گفت: تمهیدات لازم در این خصوص اتخاذ شده تا در زمان بارگیری محصول گندم، با مشکل مواجه نباشیم.
**تقویت روحیه همدلی
نادر ملایی فرماندار عنبرآباد هم بر لزوم تقویت روحیه همدلی در برطرف کردن مساله قاچاق گندم تاکید کرد و افزود: مسلما با روحیه همدلی و همفکری این مشکل برطرف می شود.
گزارش: هادی شفیعی
7450/7429/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

66 درصد سد جیرفت آبگیری شد

رونق تولید موجب اشتغال پایدار و تقویت اقتصادی کشور می شود

روند تامین برق مشترکان شمال کرمان بطور عادی در جریان است

نقشه راه تثبیت اراضی ملی کرمان تدوین شد

سیل افزون بر سه هزار میلیارد ریال به کشاورزی کرمان خسارت زد

فعالیت های زیست محیطی شرکت گل گهر در نمایشگاه بین المللی محیط زیست تشریح شد

سلامت دام های وارداتی به کرمان مورد تائید است

شبکه برق روستایی شهداد ترمیم شد

شبکه های پیش آگاهی مبارزه با آفت ملخ در کرمان فعال شده است

تمهیدات مبارزه با ملخها در جنوب کرمان اندیشیده شده است

رئیس اتاق کرمان: رونق تولید به نهضتی فراگیر تبدیل شود

18 میلیارد ریال طرح کارآفرینی در کرمان افتتاح شد

سیل افزون بر سه هزار میلیارد ریال به راه های کرمان خسارت زد

افزایش تولید و توسعه اکتشافات اولویت نخست شرکت گل گهر اعلام شد

ملخ های صحرایی در جنوب کرمان زمین گیر شدند

سیلاب 976 میلیارد ریال به جاده های جنوب کرمان خسارت وارد کرد

سیلاب 40 میلیارد ریال به راههای جنوب کرمان خسارت وارد کرد

آفات نو ظهور در کمین مزارع جنوب کرمان

3 طرح عمرانی و تولیدی در قلعه گنج به بهره برداری رسید

هشدارهای وقوع سیل ،خسارت جامعه عشایر کرمان را به حداقل رساند

ساکنان9روستا در قلعه گنج از نعمت آب آشامیدنی بهرمند شدند

دولت در سال رونق تولید به تقویت زیرساخت های روستایی می پردازد

افزون بر 2 هزار تخلف صنفی در کرمان ثبت شد

کمک 24 میلیارد تومانی شرکت معدنی گل گهر به سیل زدگان کشور

3 هزار و 577 میلیارد ریال خسارت ناشی از سیل و طوفان به بخش کشاورزی شمال استان در نیمه اول فروردین ماه

رفع نارسایی‌ها در گرو نظارت قوی

کمک یک میلیارد تومانی کرمانی‌ها به سیل‌زدگان

کمک 24 میلیارد تومانی گل گهر به سیل زدگان خوزستان/ساخت سالن ورزشی

مقاوم‌بودن 60 درصد واحدهای مسکونی روستایی استان کرمان/انتقاد از کارشکنی بانک‌ها

چند طرح کارآفرینی مربوط به جوانان در کرمان افتتاح شد

بازسازی 16 هزار و 700 واحد مسکونی طی سال گذشته در استان/تعهد برای ایجاد 6000 شغل

تشکیل مثلث «رونق تولید» در استان کرمان

بهره‌برداری 100 هزار تن آهن اسفنجی فولاد راور تا پایان شهریور

آبرسانی با تانکر به 800 روستای استان کرمان/تاسیسات آبی 600 روستا در معرض خطر سیلاب

ساخت 10 هزار واحد مسکونی ویژه مددجویان کمیته امداد جنوب و شرق استان کرمان در دستور کار دولت

افزایش 25 درصدی ظرفیت خطوط تولید کارخانه تا سال 99/با تمام توان از تولیدکنندگان داخلی حمایت می‌کنیم

انتظار است 10 درصد قدرت خرید مردم کاهش یابد/ بودجه جاری دولت؛ حقیقتا انقباضی است نه انبساطی

رتبه کرمان در فضای کسب و کار خوب نیست/همه از بی ثباتی قوانین و مقررات نالان هستند

شکر قیمت آزاد ندارد؛ فقط 3500 تومان/متخلفین را گزارش کنید

آغاز عملیات اجرایی فاز اول احداث راه‌آهن «کرمان - بردسیر - سیرجان»

خسارت 3000 میلیارد ریالی سیل به جاده‌های استان کرمان

خسارت 3000 میلیارد ریالی سیل به جاده‌های استان كرمان

دام های منطقه خاتون آباد تجمیع می شوند

تمهیدات مبارزه با ملخها در جنوب کرمان اندیشیده شده است

انتظار است 10 درصد قدرت خرید مردم کاهش یابد/ بودجه جاری دولت؛ حقیقتا انقباضی است نه انبساطی

شبکه برق روستایی شهداد ترمیم شد

کمک 24 میلیارد تومانی گل گهر به سیل زدگان خوزستان/ساخت سالن ورزشی

سلامت دام های وارداتی به کرمان مورد تائید است

هیچ کمبود سوختی در جیرفت نیست

نقشه راه تثبیت اراضی ملی کرمان تدوین شد