کرمان رصد

آخرين مطالب

قدرت بازار کرمان در دستان کیست؟

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!! مقالات

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - گویا قیمت مرغ در استان کرمان سر سازگاری با مردم این دیار را ندارد و در حالی که هر روز خبرهایی مبنی بر اینکه گوشت قرمزو مرغ با قیمت مصوب 11 هزار و 500 تومان برای گوشت مرغ گرم و 10 هزار و 500 تومان برای مرغ منجمد در بازار کشورعرضه می شود و نرخی بیش از این را نداریم! اما مرغ های کرمان یک پا دارند و با قیمت خودشان در کرمان جولان می دهند.
  قیمت مرغ طی یک سال اخیر با نوسان زیادی در استان کرمان مواجه بود، ضمن آنکه قیمت نجومی مرغ در استان کرمان در هر منطقه‌ای از استان متفاوت بوده است؛ هرچند که ستاد تنظیم بازار استان کرمان باحضور مسئولین استانداری، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان جهادکشاورزی، اداره کل اطلاعات استان و سایر دستگاه‌های مربوطه در این اواخر تلاش کردند که قیمت نجومی مرغ در استان کرمان را کاهش دهند اما آنچه که ما در بازار مشاهده می‌کنیم همه دستورات و مصوبات جلسات ستاد تنظیم بازار فقط روی کاغذ مانده و کسی آنها را اجرا نکرده؛ اما این پرسش ذهن خیلی‌ها را درگیر کرده که مرجع تعیین‌کننده واقعی قیمت مرغ در استان کرمان چه کسی است؟ و قدرت در استان کرمان در دستان چه کسانی است؟
علت این افزایش قیمت را برخی از مرغداران و صاحب‌نظران را به دلیل قیمت نهادهای دامی و برخی از مرغداران برای جبران ضررهای سال 90 خود اعلام می‌کنند که باید این بی‌سامانی‌ها را مردم کرمان پرداخت کنند.
حتی این موضوع علنا در 19 اسفندماه در جلسه ستاد تنظیم بازار استان کرمان مطرح شد که سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان در پاسخ به اظهار نظری مبنی بر افزایش سود مرغداران برای جبران ضرر سال های قبل گفت: به خاطر مسائل خاص اقتصادی همه مردم دارند ضرر می کنند و نمی شود که 30 درصد سود به مرغدار بدهیم به دلیل اینکه از سال 90 ضرر کرده است.
22 اسفند: معاون وزیر صمت؛ قیمت مرغ باید 11 هزار و 500 شود
این قیمت نجومی مرغ در استان کرمان حتی در جلسه مشترک کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه تنظیم بازار استان کرمان در 22 اسفند97 صدای "عباس تابش" معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در آورد و با انتقاد شدید از قیمت 14 هزار و 500 تومان در کرمان اظهار کرد: نهاده های دامی با ارز 4500 تومانی وجود ندارد، پس چرا جهادکشاورزی پاسخگوی این اتهامات نیست؟ اگر در این کشور ارز غیر از 4200 برای نهادها داده شده، به ما اعلام کند.
معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با تاکید برآنکه ورود و خروج مرغ بدون فاکتور ممنوع است، تا بتوانیم تخلفات در این زمینه را رصد کنیم، تصریح کرد: متاسفانه در خرید و فروش مرغ فاکتور صادر نمی‌شود و بین مرغدار و کشتارگاه که باید دو تا سه عامل مانند فروشگاه و ... وجود داشته باشد تنها با یک موبایل و ماشین معاملات صورت می گیرد که این موضوع به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
تابش یادآوری کرد: حدود 5 ماه پیش مرغ را قیمت گذاری کردیم و در آن جلسه مقرر شد مرغ در بازار با قیمت 9 هزار و 800 تومان توزیع شود و تنها اتفاقی که نیفتاد اجرای این مصوبه بود؛ سپس در یک جلسه دیگر قیمت مرغ را به شرط اجرای آن 11 هزار و 500 تومان مصوب کردیم.
وی با یادآوری جلسه چند روز اخیر خود با وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت مرغ در سطح کشور، اظهار کرد: استان‌ها از تصمیم‌های استانی و جزیره‌ای خودداری کنند، زیرا این محصولات ملی است و نیز در این جلسه مقرر شد که استانداران و دستگاه‌های مرتبط تنظیم بازار به دستگاه‌های ناظر کمک کنند.
26 اسفندماه: رییس جهادکشاورزی: به یک هفته زمان برای رساندن قیمت مرغ به 11 هزار و 500 تومان نیاز داریم
26 اسفندماه "عباس سعیدی" رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان در ستاد تنظیم بازار استان کرمان با بیان این مطلب که با توجه به اینکه نهادهای دامی با ارز 4200 وارد می‌شود، بنابراین اکنون قیمت واقعی مرغ 11 هزار و 500 تومان است، تصریح کرد: برای رساندن مرغ به قیمت 11 هزار و 500 تومان نیاز به زمان است.
رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان عنوان کرد: برای رساندن قیمت مرغ به 11 هزار و 500 در سطح استان به حدود یک هفته زمان نیاز داریم.
حتی در این جلسه اشک مدیر کل بازرسی استانداری کرمان نیز با انتقاد از قیمت مرغ در استان کرمان، اظهار کرد: قیمت مرغ بایستی 11 هزار و 500 باشد و قیمت بیشتر از آن به عنوان تخلف محسوب خواهد شد و همچنین اخذ فاکتور در همه مراحل (مرغداری، کشتارگاه، مغازه) الزامی است.
28 اسفندماه: معاون استاندار؛ در اولین جلسه تنظیم بازار سال آینده گوشت مرغ استان را یک هزار تومان ارزان‌تر خواهیم کرد
"محمدعلی دهقان" سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی وتوسعه منابع استانداری کرمان نیز عصر 28 اسفندماه در شانزدهمین جلسه کارگروه تنظیم بازاراستان به قیمت گوشت مرغ در استان اشاره کرد و افزود: قیمت مرغ در شهر کرمان 14 هزار و 400 تومان و در برخی از شهرهای استان 15 هزار و 500 تومان است این در حالی است که رییس جمهور دستور دادن که گوشت مرغ به 11 هزار و 500 برسد و ما در اولین جلسه تنظیم بازار سال آینده گوشت مرغ استان را یک هزار تومان ارزان‌تر خواهیم کرد و آن را به 13 هزار و 400 تومان خواهیم رساند.
7 فروردین‌ماه: معاون استاندار؛ هفته آینده مرغ 500 تومان ارزان‌تر می‌شود
دهقان در اولین جلسه کارگروه تنظیم بازار استان کرمان در سال 98 بر نزولی شدن قیمت مرغ تاکید کرد و افزود: از هفته آینده باید قیمت گوشت مرغ (قیمت کنونی گوشت مرغ در کرمان 14 هزار و 400 است)روند نزولی خود طی کند، به‌گونه‌ای که هفته آینده باید قیمت گوشت مرغ حدود 500 تومان کاهش یابد.
15 فروردین ماه؛ یک پا بودن مرغ های کرمانی
متاسفانه امروز 15 فروردین‌ماه است و قیمت مرغ در بازار کرمان با وجود اینکه به گفته مدیر کل پشتیبانی امور دام استان کرمان به منظور تنظیم بازار گوشت مرغ از 28 اسفند سال گذشته تا 13 فروردین سال جاری مقدار 91500 کیلو گرم گوشت مرغ منجمد در استان کرمان به جز منطقه جنوب با قیمت مصوب توزیع گردید، اما همچنان شاهد هستیم که قیمت مرغ در کرمان 14 هزار و 400 است و علی رغم تلاش خبرنگاران ایسنا برای بررسی وضعیت موجود در بازار، هیچ کدام از مسئولین ذیربط استان پاسخگوی سوالات ایسنا از چند روز گذشته در این زمینه نبوده و حال جای سوال است که بازار به مصوبات و دستورات مسئولین دولتی بی‌توجهی و به صورت واضح دهن کجی می‌کند یا اینکه اصلا مصوبات جلسات به آنها ابلاغ نمی‌شود؟
گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند

در همسایگی خانه های لاکچری چه می گذرد؟

ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی استان خسارتی وارد نکرده‌اند/در تهیه سم با مشکل روبرو هستیم

خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*

ره صد ساله طفل روابط عمومی- زهرا بیرمی نیا *

ضرورت بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به روابط عمومی ها

کودکان کار کرمان، پشت چراغ قرمز قانون

رونق کشاورزی در گرو کشت گلخانه ای

ساخت مجتمع رفاهی در مسیر رودخانه/ پیگیری قضایی در کرمان آغاز شد

کمک حال نیازمندان باشیم

بدعتی زیبا از معلمی آگاه

پیشگامی جنوب کرمان در ترویج زایمان طبیعی

امدادگران گمنام

جیرفت میزبان خیمه های معرفت ماه رمضان

ماه میهمانی خدا در کرمان

غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!

کارگر بازنشسته : کسی را متهم نمی کنم ،کارگران جوان را دریابید

قالی کرمان برند فراموش شده

بارندگی های اخیر به منابع آبی و مرتعی کرمان جانی دوباره بخشید

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

بارندگی‌های اخیر در کرمان جای خوشحالی ندارد؟

استحمار

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها

جانبازان ، جاماندگان کاروان کربلا

آب به جازموریان بازگشت / اختصاص ردیف بودجه برای احیاء تالاب

یک واقعه و دو نگاه متفاوت

58 درصد کرمان درگیر خشکسالی/ تابستان کم آب در انتظار مردم است

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

خانه های بوم گردی ظرفیت جدید گردشگری در استان کرمان

آبشارها شگفتی طبیعت کرمان

سفر به کویر لوت سرزمین ستاره و سکوت

کرمان مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

آژیر خطر برای دامپروری کرمان

پا برهنه تا بهشت

آکواریوم طبیعی اعجاز طبیعت کوهبنان/ آسیاب های آبی در کرمان

نگاهی به روستای صخره ای 13 هزار ساله میمند/ اسکان در دل کوه

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

امنیت غذایی دغدغه مصرف کنندگان امروز و فردا

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

باغ فتح آباد میزبان گردشگران/عطر زیره در بازار کرمان پیچید

درسی برای امروز

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

مظلومیت گردشگری جیرفت

هزار روز اول زندگی، اولین و مهم ترین دانشگاه برای هر شخص

کم کردن تشریفات و تصمیم آگاهانه پیام ازدواج های دانشجویی

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی

گام شهرداری کرمان به سوی توسعه شهری/ دلگرمی مردم در آستانه سال نو

سبک زندگی شهدا بهترین الگوی زندگی و چراغ راه برای انسان‌ها

کمبود گوشت در قصابی های کرمان