کرمان رصد

آخرين مطالب

قدرت بازار کرمان در دستان کیست؟

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!! مقالات

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - گویا قیمت مرغ در استان کرمان سر سازگاری با مردم این دیار را ندارد و در حالی که هر روز خبرهایی مبنی بر اینکه گوشت قرمزو مرغ با قیمت مصوب 11 هزار و 500 تومان برای گوشت مرغ گرم و 10 هزار و 500 تومان برای مرغ منجمد در بازار کشورعرضه می شود و نرخی بیش از این را نداریم! اما مرغ های کرمان یک پا دارند و با قیمت خودشان در کرمان جولان می دهند.
  قیمت مرغ طی یک سال اخیر با نوسان زیادی در استان کرمان مواجه بود، ضمن آنکه قیمت نجومی مرغ در استان کرمان در هر منطقه‌ای از استان متفاوت بوده است؛ هرچند که ستاد تنظیم بازار استان کرمان باحضور مسئولین استانداری، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان جهادکشاورزی، اداره کل اطلاعات استان و سایر دستگاه‌های مربوطه در این اواخر تلاش کردند که قیمت نجومی مرغ در استان کرمان را کاهش دهند اما آنچه که ما در بازار مشاهده می‌کنیم همه دستورات و مصوبات جلسات ستاد تنظیم بازار فقط روی کاغذ مانده و کسی آنها را اجرا نکرده؛ اما این پرسش ذهن خیلی‌ها را درگیر کرده که مرجع تعیین‌کننده واقعی قیمت مرغ در استان کرمان چه کسی است؟ و قدرت در استان کرمان در دستان چه کسانی است؟
علت این افزایش قیمت را برخی از مرغداران و صاحب‌نظران را به دلیل قیمت نهادهای دامی و برخی از مرغداران برای جبران ضررهای سال 90 خود اعلام می‌کنند که باید این بی‌سامانی‌ها را مردم کرمان پرداخت کنند.
حتی این موضوع علنا در 19 اسفندماه در جلسه ستاد تنظیم بازار استان کرمان مطرح شد که سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان در پاسخ به اظهار نظری مبنی بر افزایش سود مرغداران برای جبران ضرر سال های قبل گفت: به خاطر مسائل خاص اقتصادی همه مردم دارند ضرر می کنند و نمی شود که 30 درصد سود به مرغدار بدهیم به دلیل اینکه از سال 90 ضرر کرده است.
22 اسفند: معاون وزیر صمت؛ قیمت مرغ باید 11 هزار و 500 شود
این قیمت نجومی مرغ در استان کرمان حتی در جلسه مشترک کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه تنظیم بازار استان کرمان در 22 اسفند97 صدای "عباس تابش" معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در آورد و با انتقاد شدید از قیمت 14 هزار و 500 تومان در کرمان اظهار کرد: نهاده های دامی با ارز 4500 تومانی وجود ندارد، پس چرا جهادکشاورزی پاسخگوی این اتهامات نیست؟ اگر در این کشور ارز غیر از 4200 برای نهادها داده شده، به ما اعلام کند.
معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با تاکید برآنکه ورود و خروج مرغ بدون فاکتور ممنوع است، تا بتوانیم تخلفات در این زمینه را رصد کنیم، تصریح کرد: متاسفانه در خرید و فروش مرغ فاکتور صادر نمی‌شود و بین مرغدار و کشتارگاه که باید دو تا سه عامل مانند فروشگاه و ... وجود داشته باشد تنها با یک موبایل و ماشین معاملات صورت می گیرد که این موضوع به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
تابش یادآوری کرد: حدود 5 ماه پیش مرغ را قیمت گذاری کردیم و در آن جلسه مقرر شد مرغ در بازار با قیمت 9 هزار و 800 تومان توزیع شود و تنها اتفاقی که نیفتاد اجرای این مصوبه بود؛ سپس در یک جلسه دیگر قیمت مرغ را به شرط اجرای آن 11 هزار و 500 تومان مصوب کردیم.
وی با یادآوری جلسه چند روز اخیر خود با وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت مرغ در سطح کشور، اظهار کرد: استان‌ها از تصمیم‌های استانی و جزیره‌ای خودداری کنند، زیرا این محصولات ملی است و نیز در این جلسه مقرر شد که استانداران و دستگاه‌های مرتبط تنظیم بازار به دستگاه‌های ناظر کمک کنند.
26 اسفندماه: رییس جهادکشاورزی: به یک هفته زمان برای رساندن قیمت مرغ به 11 هزار و 500 تومان نیاز داریم
26 اسفندماه "عباس سعیدی" رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان در ستاد تنظیم بازار استان کرمان با بیان این مطلب که با توجه به اینکه نهادهای دامی با ارز 4200 وارد می‌شود، بنابراین اکنون قیمت واقعی مرغ 11 هزار و 500 تومان است، تصریح کرد: برای رساندن مرغ به قیمت 11 هزار و 500 تومان نیاز به زمان است.
رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان عنوان کرد: برای رساندن قیمت مرغ به 11 هزار و 500 در سطح استان به حدود یک هفته زمان نیاز داریم.
حتی در این جلسه اشک مدیر کل بازرسی استانداری کرمان نیز با انتقاد از قیمت مرغ در استان کرمان، اظهار کرد: قیمت مرغ بایستی 11 هزار و 500 باشد و قیمت بیشتر از آن به عنوان تخلف محسوب خواهد شد و همچنین اخذ فاکتور در همه مراحل (مرغداری، کشتارگاه، مغازه) الزامی است.
28 اسفندماه: معاون استاندار؛ در اولین جلسه تنظیم بازار سال آینده گوشت مرغ استان را یک هزار تومان ارزان‌تر خواهیم کرد
"محمدعلی دهقان" سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی وتوسعه منابع استانداری کرمان نیز عصر 28 اسفندماه در شانزدهمین جلسه کارگروه تنظیم بازاراستان به قیمت گوشت مرغ در استان اشاره کرد و افزود: قیمت مرغ در شهر کرمان 14 هزار و 400 تومان و در برخی از شهرهای استان 15 هزار و 500 تومان است این در حالی است که رییس جمهور دستور دادن که گوشت مرغ به 11 هزار و 500 برسد و ما در اولین جلسه تنظیم بازار سال آینده گوشت مرغ استان را یک هزار تومان ارزان‌تر خواهیم کرد و آن را به 13 هزار و 400 تومان خواهیم رساند.
7 فروردین‌ماه: معاون استاندار؛ هفته آینده مرغ 500 تومان ارزان‌تر می‌شود
دهقان در اولین جلسه کارگروه تنظیم بازار استان کرمان در سال 98 بر نزولی شدن قیمت مرغ تاکید کرد و افزود: از هفته آینده باید قیمت گوشت مرغ (قیمت کنونی گوشت مرغ در کرمان 14 هزار و 400 است)روند نزولی خود طی کند، به‌گونه‌ای که هفته آینده باید قیمت گوشت مرغ حدود 500 تومان کاهش یابد.
15 فروردین ماه؛ یک پا بودن مرغ های کرمانی
متاسفانه امروز 15 فروردین‌ماه است و قیمت مرغ در بازار کرمان با وجود اینکه به گفته مدیر کل پشتیبانی امور دام استان کرمان به منظور تنظیم بازار گوشت مرغ از 28 اسفند سال گذشته تا 13 فروردین سال جاری مقدار 91500 کیلو گرم گوشت مرغ منجمد در استان کرمان به جز منطقه جنوب با قیمت مصوب توزیع گردید، اما همچنان شاهد هستیم که قیمت مرغ در کرمان 14 هزار و 400 است و علی رغم تلاش خبرنگاران ایسنا برای بررسی وضعیت موجود در بازار، هیچ کدام از مسئولین ذیربط استان پاسخگوی سوالات ایسنا از چند روز گذشته در این زمینه نبوده و حال جای سوال است که بازار به مصوبات و دستورات مسئولین دولتی بی‌توجهی و به صورت واضح دهن کجی می‌کند یا اینکه اصلا مصوبات جلسات به آنها ابلاغ نمی‌شود؟
گزارش از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دوئل کلانتر و سبزی کار

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان

سکوت در مقابل سونامی اجاره در کرمان/ دستگاه های نظارتی ورود کنند

بازار نگین گردشگری کرمان*داود رجبی

فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور

قنات هایی که از دل کم آبی جهانی شدند

دمای تابستان کرمان افزایش یافت/ سه شهر استان در مرز هشدار

تبلیغات زیرپوستی در شهر / دورخیز نمایندگان فعلی برای انتخاب مجدد

قاچاق انسان دلیل اصلی تصادف/ شوتیها مسافران را قربانی می کنند

دعوتنامه‌ای برای همه...

عبور از عقب ماندگی های جاده‌ای در جنوب کرمان

توسعه جنوب کرمان در گرو نگاه ویژه مسئولان

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

اقدامات علوم پزشکی جیرفت برای پیشگیری از عقرب گزیدگی

آن بیست و سه نفر

هشدار؛ به گندم بریان نزدیک نشوید/ دمای هوا به 70 درجه رسید

شتاب پروژه انتقال آب صفا رود

دختری کوله کش مردتر از مردهایی که می شناسیم

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کمالی‌پور: معین اقتصادی جیرفت ضعیف است/طبیب‌زاده: مشکل جیرفت با انجام ‌کارهای پیش پا افتاده حل نمی‌شود

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

پایان روزگار سرد زغال سنگ کرمان تدبیر دولت را می طلبد

ضرورت استانداردسازی روستای صخره ای میمند شهر بابک

خط قرمز بی آبی در کرمان / کمبود شدید منابع و لزوم صرفه جویی

تابستان داغ و کم آبی عرصه را بر مردم و مسئولان کرمان تنگ کرد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

ورزش همگانی جیرفت روی خط نشاط

کم آبی در کرمان کویری همچنان می تازد

تافته های جدا بافته آفت سیستم مدیریتی

کرمانی ها طعم بی‌آبی را در دمای بالای 40 درجه می‌چشند

توهم پرآبی

گره های کور در تار و پود گلیم سیرجان

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

سینماهای بم بازسازی نشدند/ درهای بسته هنر هفتم به روی مردم بم

تقابل بیابان زایی و بیابان زدایی در جنوب کرمان

بررسی آلونک و کانکس نشینی در کرمان / اجاره ها نجومی شدند

راهکارهای کاهش نگرانی‌ها در خصوص استفاده از مالچ‌های نفتی

تبادل تجربه ها راهکار عبور از چالش ها

«فتح‌آباد» نگینی در دل کویر

وجود 700 ماده خطرناک در توتون/دخانیات قاتل انسان‌ها است

کرمان گلخانه طبیعی ایران

درختانی که بوی زندگی می دهند

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

افول صنایع دستی در کرمان / شهر جهانی گلیم خاموش تر از همیشه

کشاورزان دلخوش در اوج محرومیت/ ورق داستان تلخ برگشته است

گل محمدی اقتصاد بردسیر را متحول کرد /حضور اروپایی‌ها در لاله زار

هجوم ملخها به استانهای همجوار و دشوار شدن مبارزه در جنوب کرمان

احیای اخلاق با توسل به سیره امام خمینی (ره)

چرا حال خانواده‌های کرمانی خوب نیست؟

نظریه‌ انتخاب عمومی و مدیریت جهادی