کرمان رصد

آخرين مطالب

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان مقالات

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - در سال رونق تولید که توجه تمامی مردم و مسئولان به حوزه تولید متمرکز شده، صنایع خرد و کوچک کرمان با انبوهی از مشکلات اعتباری، بروکراسی اداری و افزایش قیمت مواد اولیه دست و پنجه نرم می کنند که این امر موجب بی رونقی و کم فروغی چراغ تولید در استان شده است.
به گزارش ایرنا، بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بنگاه ها و صنایع خرد و متوسط زودبازده از عوامل اصلی توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه یافته محسوب می شوند زیرا این صنایع با جذب سرمایه های راکد و خرد مردمی، کشور را به سمت افزایش تولید، اشتغالزایی و ارتقای شاخص های توسعه پایدار هدایت می کند.
به گفته فعالان اقتصادی در صصورت حمایت جدی از صنایع خرد این صنایع با کارآفرینی، ارتقای تولید، نوآوری و ایجاد فرصت های جدید شغلی موجب رشد و شکوفایی اقتصادی مناطق مختلف کشور از جمله استان کرمان می شوند.
نام گذاری شعار سال 98 توسط مقام معظم رهبری به نام رونق تولید موجب عزمی همگانی و تمرکز تمامی نهادهای دولتی و بخش خصوصی به بخش تولید شده است زیرا این بخش می تواند راه حل کشور برای رهایی از فشار تحریم ها باشد.
با این وجود همچنان در استان کرمان و بیخ گوش مسئولان، صنایع خرد و کوچک در شهرک های صنعتی، در انبوهی از مشکلات خود دست و پا می زنند و تاکنون مشکلات این حوزه به صورت اساسی رفع نشده است.
برخی از صاحبان بنگاههای تولیدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از کاهش ظرفیت تولید، نداشتن نقدینگی و سرمایه در گردش در سال رونق تولید گلایه دارند و گفتند: برخی از مسئولان در نشست های مختلف از موانع تولید سخن می گویند اما در عمل و اجرا اقدامات چندانی در این زمینه انجام نمی شود.
با پیگیری بیش از یک ماه خبرنگار اقتصادی ایرنا در ارتباط به وضعیت مشکلات شهرک های صنعتی ، مسئولان شرکت شهرک های صنعتی کرمان به عنوان نماینده و متولیان صنایع خرد و کوچک از هرگونه پاسخگویی و انعکاس برنامه ریزی و فعالیت های خود برای رونق تولید در این شرکت ها خودداری می کنند.
**افزایش قیمت مواد اولیه تولید را کاهش داده است
مدیرعامل شرکت محصولات ریختگری و فراوری ماشین آلات کشاورزی(پسته و خرما) کارا کرمان گفت: افزایش قیمت مواد اولیه به عنوان مشکل اساسی تولید، موجب افزایش نرخ محصولات تولیدی شده و میزان فروش واحدهای تولیدی و توان خرید مشتریان را کاهش داده است.
علی ابراهیمی افزود: قیمت مواد اولیه ماشین آلات پسته و خرما امسال سه تا هفت برابر سال گذشته افزایش یافته و این در حالیست که این مواد اینک با کیفیت پایین تری عرضه می شود.
وی تصریح کرد: پیش از این مشکل اعتباری نداشتیم اما اخیراً به علت گرانی های مواد اولیه مشکلات واحدهای تولیدی افزایش یافته و توان تولیدکنندگان را کاهش داده است.
مدیرعامل شرکت کارا کرمان گفت: همچنین افزایش دستمزدها در سال جدید بر تولید کارخانجات کرمان اثرات منفی می گذارد.
**نقدینگی مشکل عمومی واحدهای تولیدی کرمان است
وی اضافه کرد: برای رونق بخشی به تولید، واحدهای تولیدی کوچک و متوسط استان کرمان عموماً مشکل نقدینگی و اعتبار دارند و بانک ها برای پرداخت تسهیلات، گردش مالی و ضمانت می خواهند که این امر برای واحدهای تولیدی مشکل ساز شده و تولید را تحت شعاع قرار داده است.
ابراهیمی افزود: خریداران ماشین آلات فراوری پسته می خواهند محصول خود را در زمان کافی به فروش برسانند و پس از آن مبلغی را پرداخت کنند و گاهی گردش مالی تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی به بیش از 14 ماه می رسد و در این زمینه بی ثباتی بازار موجب آسیب به تولیدکنندگان این صنعت می شود.
**برخی دستگاه ها تابع مصوبات اجرایی نیستند
وی بیان کرد: مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی پای سخن تولیدکنندگان می نشینند اما در عمل، برخی دستگاه ها از جمله بانک ها تابع مصوبات و دستورات اجرایی نیستند.
مدیرعامل شرکت کارا کرمان گفت: مسئولان صحبت های بسیاری برای رفع موانع تولید با صنایع و واحدهای تولیدی داشتند اما این مذاکرات تاکنون موجب رفع مشکلات اساسی تولید و رفع مشکل نقدینگی ما نشده است.
وی ادامه داد: بانک ها به سود تعیین شده بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات به تولید کنندگان قانع نیستند لذا مبلغی از پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی را بلوکه می کنند که در ظاهر اعتبارات با سود قانونی اما در واقع تسهیلات با نرخ بیشتری به دست واحدهای تولیدی می رسد.
ابراهیمی گفت: بانک های کرمان دستورات مدیریت بانک ها در سطح ملی را علت افزایش نرخ سود تسهیلات اعطایی خود اعلام می کنند.
**مالکیت معنوی کالا در کرمان وجود ندارد
وی تاکید کرد: مالکیت معنوی اختراع کالا در استان کرمان وجود ندارد و برخی دستگاه ها با استفاده از 100 نفر نیروی متخصص احداث و ثبت اختراع شدند و برخی افراد از آن کپی برداری کرده و با سود بیشتری به فروش می رسانند.
این فعال اقتصادی استان کرمان با بیان اینکه کارا کرمان شرکتی دانش بنیان و عضو پارک علمی و فناوری استان است گفت: برخی دستگاه ها از صفر تا صد طی چندین سال با اختراع داخلی ساخته می شود اما در زمان فروش برخی از شرکت ها آن را با کپی برداری و هزینه و کیفیت کمتری به بازار عرضه می کنند.
**مشکل عمده تولید بی ثباتی قیمت ها است
مدیرعامل شرکت تعاونی بتن سازان شهر کرمان گفت: مشکل عمده این شرکت بی ثباتی قیمت ها است که نرخ ها توسط تنظیم بازار با تاخیر و در روزهای پایانی سال تعیین می شود.
محمدحسین انجم شعاع افزود: روزها زمان می برد قیمت های افزایشی را در مصالح و مواد اولیه دریافت کنیم و مسئولان باید افزایش قیمت ها را همزمان با گرانی مصالح به واحدهای تولیدی اعلام کنند.
وی ادامه داد: با روند کنونی روزها مواد اولیه توسط واحدهای تولیدی با قیمت جدید خریداری می شود اما محصولات با نرخ قدیم به فروش می رسد که این امر به تولید آسیب می زند.
**سود تولید به صفر رسیده است
مدیرعامل شرکت تعاونی بتن سازان شهر کرمان تصریح کرد: افزایش قیمت قطعات، لوازم یدکی و تعمیرات افزایش یافته و حاشیه سود 17 درصدی در سال گذشته اکنون به صفر رسیده و این شرکت اکنون با ضرر فعالیت می کند.
وی با اشاره به افزایش حقوق کارکنان نسبت به سال گذشته گفت: هزینه نیروی انسانی پنج درصد قیمت تمام شده تولید است که در این زمینه هزینه ها با وجود حاشیه سود بسیار اندک، جبران نمی شوند.
انجم شعاع با بیان اینکه واحدهای تولیدی که به زیان دهی برسند کیفیت محصولات خود را کاهش می دهند گفت: بتن اصلی ترین و پر مصرف ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود و کاهش کیفیت این محصول از کیفیت، عمر و ایمنی ساختمان می کاهد.
وی با تاکید بر اینکه با تمامی ظرفیت، تولید نمی کنیم افزود: سال 97 نسبت به سال 93 و 94 ظرفیت تولید با توجه به مشکلات واحدهای تولیدی کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت تعاونی بتن سازان شهر کرمان عنوان کرد: قوانین دست و پا گیر مشکلاتی برای دریافت سهمیه بندی و تامین سوخت مورد نیاز کارخانجات و واحدهای تولیدی ایجاد کرده و ثبت نام ها برای دریافت کالابرگ سوخت بسیار مشکل ساز شده است.
**برنامه ها و اقدامات دولت برای رونق تولید در کرمان
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در پاسخ به مشکلات واحدهای تولیدی و با بیان اینکه استان کرمان یکهزار و 300 واحد صنعتی فعال کوچک، متوسط و بزرگ دارد گفت: 60 درصد واحدهای تولیدی این استان مشکل نقدینگی دارند لذا یکی از برنامه های اصلی سازمان صنعت، معدن و تجارت تامین نقدینگی این واحدها است.
امین غفاری نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: راهکار دولت در راستای رفع مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی استان کرمان، تامین سرمایه در گردش از محل تبصره ماده 18 با نرخ 14 درصد است.
وی ادامه داد: با این اقدام مواد اولیه واحدهای تولید بدون سقف اعتبار اینک در حال تامین شدن است.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: یارانه سود تسهیلات 6 درصد تا سقف سه میلیارد تومان به واحدهای تولیدی که در سال 95 و 96 از محل طرح رونق تولید تسهیلات دریافت کرده اند، پرداخت می شود.
وی اظهار داشت: به واحدهای تولیدی استان کرمان(به شرط تثبیت و رونق اشتغال)، به ازای هر یک میلیارد تومان تسهیلات مبلغ 60 میلیون تومان یارانه بلاعوض پرداخت می شود.
غفاری نژاد عنوان کرد: مواد اولیه 80 واحد تولیدی استان کرمان وارداتی است لذا تامین مواد اولیه از خارج کشور را از طریق ثبت سفارش انجام می دهیم و تاکنون 700 میلیون دلار ثبت سفارش واحدهای صنعتی انجام شده و امسال این اقدام ادامه می یابد.
وی افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان دارای 500 واحد تولیدی نیمه فعال است و اکنون در حال تلاش برای فعال شدن کامل این واحدها هستیم.
استان کرمان به عنوان بهشت معادن ایران دارای یکهزار و 300 واحد تولیدی صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ است که بسیاری از این واحدها اینک دارای مشکلاتی هستند که موجب کاهش تولید آنان شده است.
گزارش : حامد سالاری
7420/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تنش آبی در شریانهای خشکیده کرمان

هجوم مگس مدیترانه ای باغداری استان کرمان را تهدید می کند

کش‌مکش بر سر داشتن یا نداشتن مدرسه کپری در استان کرمان

شال، سوغات اصیل کرمان

از علل کاهش 25 درصدی زباله تا مافیای زباله در کرمان

سارقان در کمین محصول باغ های پسته/ انهدام یک باند سرقت مسلحانه

پیشی گرفتن موفقیت بانوان از چهار دیواری خانه

آشتی صنعت فولاد زرند ایرانیان با محیط زیست کرمان

شهر واقعی در ایران نداریم

خوشه های خرما در شرق کرمان می خشکد/ تکرار یک تراژدی در نخلستانها

آخرین نفس های صنعت پسته در کرمان/ سونامی خشکسالی و سکوت مسئولان

سیل در اوج خشکسالی قربانی می‌گیرد /هشدار به مردم جنوب و شرق کرمان

آمار عجیب معلولیت در خانه‌های کپری/ سایه نقص ژنتیکی بر سر محرومان

سوالی که بی پاسخ ماند /نقش رهاسازی سدها در کم آبی کرمان بررسی شود

کرمان بر سر 2 راهی طرح انتقال آب از صفارود

بافت تاریخی کرمان بر لبه پرتگاه / «چاه نفت» شهر خشک می شود

افزایش کارتن خوابی در کرمان/ معتادانی که پارک خواب شده اند

دوئل کلانتر و سبزی کار

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان

سکوت در مقابل سونامی اجاره در کرمان/ دستگاه های نظارتی ورود کنند

بازار نگین گردشگری کرمان*داود رجبی

فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور

قنات هایی که از دل کم آبی جهانی شدند

دمای تابستان کرمان افزایش یافت/ سه شهر استان در مرز هشدار

تبلیغات زیرپوستی در شهر / دورخیز نمایندگان فعلی برای انتخاب مجدد

قاچاق انسان دلیل اصلی تصادف/ شوتیها مسافران را قربانی می کنند

دعوتنامه‌ای برای همه...

عبور از عقب ماندگی های جاده‌ای در جنوب کرمان

توسعه جنوب کرمان در گرو نگاه ویژه مسئولان

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

اقدامات علوم پزشکی جیرفت برای پیشگیری از عقرب گزیدگی

آن بیست و سه نفر

هشدار؛ به گندم بریان نزدیک نشوید/ دمای هوا به 70 درجه رسید

شتاب پروژه انتقال آب صفا رود

دختری کوله کش مردتر از مردهایی که می شناسیم

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کمالی‌پور: معین اقتصادی جیرفت ضعیف است/طبیب‌زاده: مشکل جیرفت با انجام ‌کارهای پیش پا افتاده حل نمی‌شود

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

پایان روزگار سرد زغال سنگ کرمان تدبیر دولت را می طلبد

ضرورت استانداردسازی روستای صخره ای میمند شهر بابک

خط قرمز بی آبی در کرمان / کمبود شدید منابع و لزوم صرفه جویی

تابستان داغ و کم آبی عرصه را بر مردم و مسئولان کرمان تنگ کرد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

ورزش همگانی جیرفت روی خط نشاط

کم آبی در کرمان کویری همچنان می تازد

تافته های جدا بافته آفت سیستم مدیریتی

کرمانی ها طعم بی‌آبی را در دمای بالای 40 درجه می‌چشند

توهم پرآبی

گره های کور در تار و پود گلیم سیرجان

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی