کرمان رصد

آخرين مطالب

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت مقالات

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- اسفندقه منطقه ای کوهستانی در حوزه شهرستان جیرفت بوده که سالها با خنکای نسیم کوهسارانش، گرمای این دیار را برای اهالی مهربانش به عطری دلنشین تبدیل کرده و همانند اسپندی خوشبو بر آتش گرمای سبزواران، رایحه می اندازد.
در سفری یکروزه برای معرفی جاذبه های این بخش به همراه ابوذر عطاپور سرپرست فرمانداری جیرفت به این منطقه سفر کردیم.
بخش اسفندقه در فاصله 70 کیلومتری شهر جیرفت و در مسیر جاده سد این شهرستان واقع شده است لذا از سمت شهر جیرفت به اسفندقه ابتدا از فرودگاه جیرفت عبور و سپس به یک پل فلزی می رسیم که در نوع خود جالب توجه است و پس از رد شدن از این پل به روستای تنگ سرگز می رسیم که انگور و انجیر این منطقه در بین اهالی جنوب کرمان از شهرت خاصی برخوردار است.
سپس به روستای فردوس می رسیم که آثار قدیمی ترین مدرسه جیرفت نیز در این منطقه بجا مانده و پس از عبور از این روستا به مرکز بخش اسفندقه و روستای دولت آباد می رسیم که سنگ فرش ها و بافت سنتی و خشت گلی اش چشم هر رهگذری را سِحر می کند.
اسفندقه ظرفیت های زیادی همچون قالی معروف گل سرخ و معادن کرومیت بسیار غنی را دارد که باید به طور جدی و با عزمی راسخ به معرفی چنین ظرفیت هایی پرداخته شود.
**اراده دولت بر ارتقای مناطق کم برخوردار است
سرپرست فرمانداری جیرفت گفت: سیاست تقسیمات کشوری هیات دولت در خصوص ارتقای مناطق کم برخوردار، حاکی از اراده دولت در جهت خدمت رسانی بهتر به مناطق کمتر توسعه یافته است.
ابوذر عطاپور وزیری افزود: ارتقای اسفندقه و علی آباد جیرفت با حمایت های دولت تدبیر و امید و پیگیری نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی محقق شد لذا اگر توجه کنیم درمی یابیم که دولت های یازدهم و دوازدهم طی سال های اخیر توجه ویژه ای به مناطق محروم و کم برخوردار داشته اند.
وی تصریح کرد: شهرستان جیرفت پیش از این، از چهار بخش مرکزی، اسماعیلی، ساردوئیه و جبالبارز تشکیل شده بود که پس از این ارتقا شاهد افزودن یک بخش و یک شهر دیگر به این شهرستان هستیم.
نماینده عالی دولت در جیرفت گفت: دولت یازدهم و دوازدهم نگاه ویژه ای به مناطق محروم داشته و تقسیمات جدید هیات دولت هم گواهی بر این ادعاست.
وی افزود: دولت علاوه بر تقسیمات کشوری، با فراهم کردن زیرساخت های گاز، آب، برق و فرودگاه در صدد توسعه و اعتلای مناطق است تا با فراهم آوردن این زیرساخت ها، زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی را فراهم کند.
عطاپور وزیری پیشرفت های شهرستان جیرفت را نتیجه اتحاد و همدلی مسئولان و مردم برشمرد و گفت: با این روحیه، شاهد پیشرفت روز افزون این دیار هستیم لذا باید این روحیه حفظ و تداوم داشته باشد.
** ارتقای دهستان اسفندقه به دلیل ظرفیت های این منطقه بود
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: پس از پیگیری های مستمر، شاهد ارتقای دهستان اسفندقه به بخش بودیم که این مساله به دلیل وجود ظرفیت های مختلف در منطقه است.
یحیی کمالی پور به ظرفیت های بخش اسفندقه اشاره و تصریح کرد: معادن، بناهای تاریخی، محوطه های باستانی و ظرفیت های کشاورزی از جمله نقاط قوت این بخش است.
وی مردم و سرمایه گذاران بخش خصوصی را به ایجاد بوم گردی در این منطقه دعوت کرد و گفت: باید از ظرفیت های این بخش برای شکوفایی و اشتغالزایی منطقه استفاده کرد.
** اسفندقه تمدنی هشت هزار ساله دارد
دهیار اسفندقه هم در این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: بخش اسفندقه تمدنی هشت هزار ساله دارد و هم اکنون شامل روستاهای بنامی همچون دولت آباد، آبشور و حسین آباد بوده و شامل 80 روستا با جمعیت 14 هزار نفر است.
منصور ابوسعیدی، منطقه باستانی فتح آباد (گاوکشی) را از محوطه های تاریخی جنوب کرمان برشمرد و گفت: این منطقه باستانی توسط دکتر نادر علیدادی سلیمانی حفاری و مستنداتی از این منطقه برای میراث فرهنگی ارسال شده که طی نظر کارشناسان، قدمت این منطقه هشت هزار سال و تقریبا 850 سال بیشتر از قدمت محوطه تاریخی کنارصندل است.
وی ادامه داد: مقبره میرحیدر، مقر حکومتی امیرحیدر بوده که به وصیت خودش، خودش و فرزندانش در این مکان دفن شده اند.
ابوسعیدی با بیان اینکه قلعه میرحیدر جاذبه گردشگری زیادی دارد، اظهار داشت: تنها مشکل این مقبره نبود راه آسفالته و بودن این مقبره در زمینی بین وراث و قرار گرفتن در کنار رودخانه فصلی است لذا از اداره راه شهرستان تقاضای رسیدگی به وضعیت این مسیر را داریم.
وی قلعه محمدباقر خان ابوسعیدی را از جمله آثار دیگر این منطقه برشمرد و گفت: این قلعه شامل بادگیر، حوض خانه، میهمان خانه، پنج دری، زیرزمین و کریاس است و قدمت این بنا به دوره قاجاریه، تقریبا 105 سال پیش برمی گردد.
وی قالی گل سرخ اسفندقه را نیز یکی از صنایع دستی منحصر بفرد این منطقه برشمرد و گفت: 10 نفر فعال قالیباف در این منطقه وجود دارد که نیازمند حمایت مالی هستند.
وی به راه اندازی کارگاه فرش بافی وابسته به شرکت فرش ایران در سال 1386 اشاره کرد و گفت: این کارگاه از سال 1392 غیرفعال بوده و نیازمند حمایت مالی بخش خصوصی است.
دهیار اسفندقه به ظرفیت کشاورزی این بخش اشاره و تصریح کرد: پسته، بادام، گردو، انار و انواع میوه های سردسیری از ظرفیت های کشاورزی و باغی این منطقه بشمار می آیند.
ابوسعیدی اظهار داشت: بیش از 300 هکتار پسته در این منطقه وجود دارد و ظرفیت خوبی برای منطقه بشمار می رود.
** قالی معروف گل سرخ اثری مختص به اسفندقه است
شهروند جیرفتی هم قالی گل سرخ اسفندقه را اثر منحصر بفرد این منطقه برشمرد و گفت: این اثر دست بافت ظرفیت خوبی برای صادرات و نیازمند توجه ویژه مسئولان است.
محمد نظری افزود: قالی گل سرخ اسفندقه می تواند سفیری برای معرفی بخش اسفندقه و شهرستان جیرفت باشد.
قالی گل سرخ اسفندقه، سمبلی از پیوند تاریخ و فرهنگ جنوب استان کرمان است که زیر بار مصائب اقتصادی و ضعف های مدیریتی دهه های 70 و 80 به دست فراموشی سپرده شده و به تدریج از هستی با شکوه خود به سمت نیستی و نابودی غریبانه ای پیش می رود و می طلبد هر چه سریعتر برای احیای این هنر اصیل، تدبیری شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

اوضاع مثل همیشه خوب نیست

گردنه دلفارد جیرفت جاده دو بانده می خواهد

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند

در همسایگی خانه های لاکچری چه می گذرد؟

ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی استان خسارتی وارد نکرده‌اند/در تهیه سم با مشکل روبرو هستیم

خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*

ره صد ساله طفل روابط عمومی- زهرا بیرمی نیا *

ضرورت بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به روابط عمومی ها

کودکان کار کرمان، پشت چراغ قرمز قانون

رونق کشاورزی در گرو کشت گلخانه ای

ساخت مجتمع رفاهی در مسیر رودخانه/ پیگیری قضایی در کرمان آغاز شد

کمک حال نیازمندان باشیم

بدعتی زیبا از معلمی آگاه

پیشگامی جنوب کرمان در ترویج زایمان طبیعی

امدادگران گمنام

جیرفت میزبان خیمه های معرفت ماه رمضان

ماه میهمانی خدا در کرمان

غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!

کارگر بازنشسته : کسی را متهم نمی کنم ،کارگران جوان را دریابید

قالی کرمان برند فراموش شده

بارندگی های اخیر به منابع آبی و مرتعی کرمان جانی دوباره بخشید

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

بارندگی‌های اخیر در کرمان جای خوشحالی ندارد؟

استحمار

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها

جانبازان ، جاماندگان کاروان کربلا

آب به جازموریان بازگشت / اختصاص ردیف بودجه برای احیاء تالاب

یک واقعه و دو نگاه متفاوت

58 درصد کرمان درگیر خشکسالی/ تابستان کم آب در انتظار مردم است

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

خانه های بوم گردی ظرفیت جدید گردشگری در استان کرمان

آبشارها شگفتی طبیعت کرمان

سفر به کویر لوت سرزمین ستاره و سکوت

کرمان مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

آژیر خطر برای دامپروری کرمان

پا برهنه تا بهشت

آکواریوم طبیعی اعجاز طبیعت کوهبنان/ آسیاب های آبی در کرمان

نگاهی به روستای صخره ای 13 هزار ساله میمند/ اسکان در دل کوه

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

امنیت غذایی دغدغه مصرف کنندگان امروز و فردا

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

باغ فتح آباد میزبان گردشگران/عطر زیره در بازار کرمان پیچید

درسی برای امروز

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

مظلومیت گردشگری جیرفت

هزار روز اول زندگی، اولین و مهم ترین دانشگاه برای هر شخص

کم کردن تشریفات و تصمیم آگاهانه پیام ازدواج های دانشجویی

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی