کرمان رصد

آخرين مطالب

کارگران جوان را دریابید اقتصادي

کارگران جوان را دریابید

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - این روزها که دوران بازنشستگی را پس از 28 سال کار دشوار و طاقت فرسا سپری می کند و هنوز سختی های گذشته کار در معدن و تبعات منفی آن بر روح و جسمش سنگینی می‌کند، می گوید: نمی‌خواهم کسی را متهم کنم اما انتظار تامین امنیت شغلی کارگران جوان را از مسئولان دارم .
یدالله خراسانی یکی از صدها کارگر معدنی بازنشسته استان کرمان است که در گفت و گوی روز چهارشنبه خود با خبرنگار ایرنا افزود: این روزها وقتی به خاطرات گذشته اش رجوع می کنم حالم از زمانی که کار معدن را شروع کرده بهتر نیست زیرا که سردی روزهای کار در معدن هنوز جسم و روحم را همراهی می‌کند.
او در نهایت از خودگذشتگی بسان سال های کار در معدن نمی‌خواهد کسی به علائمی که بر بدنش سال‌ها از سختی کار به ‌جای مانده یا به خطوط مبهمی که بر پیشانی‌اش ایجادشده توجهی کند، او تنها از مسئولان می‌خواهد بسیار جدی‌تر به کارگران جوان توجه کنند که امروز به ‌عنوان کارگر تنها دلمشغولی‌شان از دست ندادن کارشان است تا بلکه بعد از بازنشستگی حداقل بتوانند تأمین‌کننده معاش خانواده باشند.
خراسانی می گوید: پدرش در کار کشاورزی مشغول بود و 30 سالگی نیز به ‌عنوان استخراج و آتش‌بازی در معدن شروع به کار کرد و سرانجام در 65 سالگی بازنشسته شد اما هنوز سه سال از بازنشستگی او نگذشته بود که براثر بیماری آسم درگذشت.
وی افزود : تمام دوران بچگی را در روستای هروز سفلی گذراندم و سال 1376 که 22 ساله بودم در معدن هجدک پنج کیلومتری زادگاهم به کار استخراج زغال‌سنگ مشغول شدم.
این کارگر ذوب‌آهن که تا 48 سالگی به‌عنوان استادکار استخراج، کار کرده و در نهایت بعد از 28 سال سابقه کار بازنشسته تأمین اجتماعی شده است گفت : اینک 52 سال سن دارم و پدر سه فرزند هستم، کار سخت در معدن فرصت درس خواندن را از من گرفت، 8 ساعت در نوبت صبح و عصر کار می‌کردم که البته شب و روز برایمان تفاوتی نداشت چراکه در هر صورت باید با چراغ، داخل تونل می‌رفتیم.
خراسانی ادامه داد: 6 یا 7 کارگاه استخراج پنج و 6 نفره داشتیم که در هر کارگاه یک یا دو دهنه به‌ صورت شمالی و جنوبی وجود داشت و 50 تا 100 واگن زغال بیرون می‌داد و سه افق یکصد تا 300 متر داشتیم و زمانی که از آسانسور پیاده می‌شدیم 700 تا هزارمتر را پیاده می‌رفتیم تا به کارگاه استخراج زغال برسیم و در آنجا با شیب 45 درجه زغال را با پیکور کنده و استخراج می‌کردیم.
از شیب تند، زغال داخل واگن ریخته و بارگیری و به خارج از تونل انتقال داده می‌شد و در سیلوهای بیرون از محدوده ذخیره و توسط ماشین‌ها برای کارخانه زغالشویی زرند بارگیری و با قطار به کارخانه ذوب اصفهان و کوره‌های ذوب فلزات انتقال می‌دادند.
هشت ساعت در زیرزمین بدون نور آفتاب ،آب ،غذا و ماسک بر روی صورت و به همراه کلاه ایمنی و بر دوش داشتن یک کپسول نجات واقعاً طاقت‌فرسا و سخت بود اما پذیرفته بودیم که قانون کار در معدن همین است.
ریزش زغال، کوه، تونل و همچنین انفجار براثر گاز و تولید جرقه توسط لوکوموتیوهای حمل و انفجار معدن زغال همگی خطراتی بود که ما را هر لحظه در معدن تهدید می‌کرد.
آموزش‌های لازم برای وارد شدن به معدن و کار در معدن به‌صورت دقیق و طولانی‌مدت به ما داده می‌شد اما در هرصورت تنها با احتیاط می‌توانستیم خطرات را کنترل کنیم.
*تجربه دو حادثه تلخ
خراسانی می گوید : طی این 28 سال دو اتفاق بد را نیز تجربه کردم که اگر ایمنی را کارگران رعایت کرده بودند شاید هرگز چنین اتفاقاتی نمی‌افتاد، اولین حادثه مربوط به سال 1388 معدن باب نیز 17 کیلومتر بعد از معدن هجدک بود که به ما خبر دادند انفجاری در معدن رخ‌داده و علت آن گویا جرقه زدن لوکوموتیو داخل تونل بود.
این کارگر بازنشسته افزود:در ساعات اولیه به‌ عنوان امدادگر در آنجا حاضر شدیم اما متأسفانه 12 نفر در داخل تونل براثر انفجار گاز متان دچار گازگرفتگی شده بودند و فوت شدند و براثر شدت انفجار به راسته تونل پرتاب‌شده بودند و پیدا کردنشان سخت شده بود ضمن اینکه در زمان جستجو هر زمان امکان ریزش دوباره تونل وجود داشت و باید بسیار احتیاط می‌کردیم.
دومین اتفاق نیز مربوط به 23 آذر 89 بود که تونل شماره یک معدن هجدک اشکیلی در عمق 600 متری حول‌وحوش ساعت 13 تا 14بعدازظهر رخ داد و چهار نفر از همکارانمان دچار سانحه شدند.
در همان ساعات اولیه عملیات امداد نجات برای حادثه دیدگان با همکاری کارگران شروع شد و جسد یک نفر از حادثه دیدگان از معدن خارج شد و سه نفر دیگر هنوز گرفتار بودند.
وی گفت : به دستور مسئولان شرکت زغال‌سنگ یک تونل انحرافی زیر کارگاهی که سه نفر در آن مدفون‌شده بودند به طول 118 متر داخل سنگ با دستگاه آتشباری حفر کردیم و به مدت 36 روز تونل را با سه نوبت‌کاری مداوم حفر کردیم و نزدیک 2 هزار مترمربع خاک و سنگ روی اجساد بود، بیش از 1100 واگن سنگ را از تونل خارج کردیم که مدت 5 الی 6 ماه طول کشید تا به اجساد رسیدیم.
روزهای اول این حادثه به مدت 8 تا 10 روز داخل تونل بودیم فرصت درآوردن چکمه هامان را نداشتیم گاهی که بعد از یک روز بیرون از تونل می‌آمدیم فکر نمی‌کردیم که بیش از یک شبانه‌روز داخل تونل مانده بودیم و دیگران می‌گفتند که شما دو روز هست که داخل تونل رفتید.
گرچه آموزش‌های ایمنی به‌صورت کامل انجام می‌گیرد اما افراد باید تمام جوانب ایمنی را رعایت و احتیاط کنند تا آسیبی متوجه آن‌ها نشد.
معاونت امور معادن سازمان صنعت و تجارت استان کرمان با اشاره به سختی و دشواری کار در معدن گفت: آموزش و ایمنی و نظارت درست بر کار یک کارگر و اطمینان از تجهیزات ارائه‌شده برای کار در معدن یک ضرورت است که توسط اداره صنعت و معدن و اداره کار و نظام‌مهندسی به‌طورجدی انجام می‌شود.
مجید پویان با بیان اینکه تمرکز بر سلامت و ایمنی کارگران یکی از مهم‌ترین مسائلی است که می‌تواند همه‌چیز را برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه آماده سازد گفت: خوشبختانه طی چند سال گذشته به دلیل نظارت و رفع اشکالات و نواقص و کنترلی که بر معادن از طریق دستگاه‌های ذی‌ربط صورت می‌گیرد دیگر به مسائلی از قبیل انفجار و ریزش و گازگرفتگی در بخش معادن برخورد نکرده‌ایم.
وی افزود: کارگران معادن به علت آلودگی معادن و سختی کار با مشکلات بسیاری از جمله مشکلات درمانی و پیری زودرس و فرسودگی روبه‌رو هستند و گرچه حداقل حقوق کارگری از سوی اداره کار به کارگران زغال‌سنگ پرداخت می‌شود اما حقوق آن‌ها مساوی با سختی کار آن‌ها در معادن زغال‌سنگ نیست.
پویان بحث حقوق کارگری در معادن زغال‌سنگ را یک مساله مهم اعلام کرد و گفت: کار در معدن به‌ویژه معادن زغال‌سنگ شرایط خاص خود را دارد و درست است که حقوقی که به آن‌ها پرداخت می‌شود تابع حقوق اداره کار است اما از لحاظ معیار حقوقی با برخی معادن که آن‌ها هم شرکتی هستند قابل‌ مقایسه نبوده و کاملاً این تفاوت احساس می‌شود و البته موضوع یاد شده نیاز به توضیح مدیران عامل شرکت‌ها و اداره کار دارد.
9889/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امهال 3 ساله وام های کشاورزی/ کشاورزان تا 15 مردادماه جاری مراجعه کنند

همچنان زور کرمانی‌ها به مرغ نمی‌رسد/ تاکید بر لزوم کاهش قیمت

اشتغال پایدار در زرند کرمان با محوریت بخش غیر دولتی

اشتغالزایی و ثروت آفرینی با توسعه معادن و صنایع معدنی

لزوم تغییر ساختار مدیریتی در سازمان تامین اجتماعی/تامین اجتماعی باید از فرسودگی خارج شود

صادرات 70 میلیون دلاری استان کرمان به دو کشور افغانستان و پاکستان

شرکت توزیع برق شمال کرمان به دنبال بیت کوین سازان

حمایت کامل صندوق کارآفرینی امید از دفاتر تسهیلگری

حذف قبوض کاغذی برق در کرمان با موفقیت در حال اجرا است

شرکت توزیع برق شمال کرمان به دنبال بیت کوین سازان

رشد 108 درصدی وصول مطالبات معوق بانک‌های استان کرمان

رشد 108 درصدی وصول مطالبات معوق بانک‌ها/به دنبال تعطیلی هیچ واحد تولیدی و صنعتی فعالی نیستیم

15 مردادماه؛ بهره‌برداری از پروژه 11 کیلومتر انتهایی خط لوله انتقال آب به کرمان

تنگنای توسعه آب در کرمان را با ارتقای بهره وری جبران کنیم

دورنمای توسعه استان کرمان امیدوار کننده است

کشت گیاهان مقاوم به کم آبی علاج سلامتی محیط زیست و انسان

رونق تولید با کشت خاویار گیاهی در کرمان

در نظر گرفته شدن ظرفیت 40 هزار میلیارد تومانی تهاتر برای کشور طی سال جاری

آماده بودن 400 میلیارد تومان سند برای تهاتر در استان کرمان در سال جاری

نبض تپنده اقتصاد کرمان در دل بزرگترین راسته بازار کشور

اتمام پروژه گازرسانی به شهرستان جیرفت تا سال 99/هیچ پروژه عمرانی استان نباید تعطیل شود

برخی پروژه های سرمایه گذاری در کرمان تعیین تکلیف شد

اصلاح نقطه پرحادثه جاده ای «راین- حسین آباد» در استان کرمان

آیت‌الله جنتی باز هم دبیر شورای نگهبان شد

کمبود نقدینگی و فشارهای مالیاتی دو مانع اصلی رونق تولید هستند

بازاریان و کسبه 4 درصد مالیات استان را پرداخت می‌کنند

عدالت را قربانی وصول سهمیه نکنید

عدم تناسب افزایش چندین برابری پایه مالیاتی استان با تولید

52 هزار تُن لیمو ترش از باغ های جنوب کرمان برداشت شد

نظام مبادلات پیمانکاری فرعی کرمان موفق عمل کرده است

افزایش ضریب پرداخت خسارت به محصولات کشاورزی استان کرمان

اتصال واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی گل‌گهر سیرجان به مدار سراسری برق کشور

شروعی، با پایان باز...

هشدار استانداری نسبت به بالا بودن قیمت مرغ در کرمان

مرغ، سرسازگاری با کرمانی‌ها ندارد!!

تالار مرکزی کرمان؛ پروژه ای 10 ساله با 88 درصد پیشرفت فیزیکی

صرفه‌جویی پیش‌بینی شده از تغییر ساعات ادارات محقق نشد/رعایت مصرف برق نشود؛ خاموشی خواهیم داشت

دولت به جای افزایش قیمت نان، قیمت آرد را کاهش دهد/نان، کشش افزایش قیمت را ندارد

ورود تعزیرات حکومتی به موضوع اقتصاد مقاومتی ضروری است

بیش از 59 میلیارد ریال سهم در بورس منطقه ای کرمان معامله شد

رشد 7 درصدی ارائه اظهارنامه مالیاتی استان کرمان در سال جاری

30 درصد جامعه مالیات پرداخت نمی‌کنند

31 تیرماه جاری؛ آخرین مهلت ثبت نام در جشواره کارآفرینان برتر/ افزایش نرخ مشارکت اقتصادی استان

تعاونی‌ها نقش بسزایی در ارائه خدمات حمایتی به روستاییان دارند

تثبیت مالکیت 13 میلیون و 100 هزار هکتار اراضی ملی استان/برخی قوانین ثبت با شرایط روز جامعه سازگاری ندارد

صرفه اقتصادی نیروگاه‌های خورشیدی کاهش یافته است

وصول بیش از 12000میلیارد تومان مالیات از محل بررسی تراکنش های بانکی در کشور

90 درصد مشکلات فعلی در لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده حل می‌شود

یکی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی مراحل دشوار اخذ مجوزهاست

هیچ کس در کشور متولی سرمایه گذاری داخلی نیست/ قوانین متعدد و متناقض خسته‌کننده است