کرمان رصد

آخرين مطالب

امدادگران گمنام مقالات

امدادگران گمنام

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- خانواده به عنوان نخستین کانون زندگی بشر همواره مورد توجه دستگاه ها و متولیان حوزه های اجتماعی و فرهنگی کشور بوده و در این زمینه جمعیت هلال احمر با نفوذ به کانون خانواده هاو ایجاد پل ارتباطی با آنان، ارائه آموزش ها و سازماندهی نیروها از حضور حداکثری مردم برای اجرای فعالیت های امدادی و بشر دوستانه بهره می برد.
در واقع با ورود اقشار مختلف جامعه و فراگیری آموزش های امدادی علاوه بر پیشگیری حوادث می توان در کوتاه ترین زمان ممکن امدادرسانی در حادثه ها را در همان محل آغاز کرد و بیشترین اثرگذاری را داشت.
با این همه، بسیج همگانی برای امدادرسانی به حادثه دیدگان در پهناورترین استان کشور با آمار بالای حوادث طبیعی و غیرطبیعی، امری اجتناب ناپذیر و راه حل نهایی در مواجهه با مخاطرات است.
استان پهناور کرمان با 18.2 میلیون هکتار مساحت، اکنون با حدود 30 نوع مخاطره طبیعی روبه‌رو است که بزرگ‌‌ترین آنها زلزله است.
پدیده گرد و غبار و ریزگردها، 2 سقوط هواپیما و وقوع زلزله‌های متعدد در شهرستان های بم، زرند، هجدک و کوهبنان در سال‌های گذشته ، وقوع سیلاب، فرونشست زمین و مخاطرات غیر طبیعی همچون آمار بالای حوادث جاده ای و آتش سوزی، کرمان را در زمره حادثه خیز ترین استان های کشور قرار داده است.
در چنین شرایطی با تعداد محدود نیروهای امدادی نیاز به بسیج عمومی در امدادرسانی به حوادث وجود دارد و جمعیت هلال احمر در این زمینه با اجرای طرح های خادم، آمادگی در مواجهه با مخاطرات، امداد و کمک های اولیه، تخصصی پایه و پیشرفته امداد و نجات سعی در آموزش همگانی تمامی اقشار جامعه از جمله خانواده ها دارد زیرا تنها از این راه می توانیم در کمترین زمان ممکن، بیشترین بازدهی عملیات های نجات را شاهد باشیم.
**هر خانواده یک امدادگر باشد
امداد و نجاتگر جمعیت هلال احمر استان کرمان با درجه ایثارگر با بیان اینکه 10 سال به همراه همسرم در این جمعیت فعالیت کرده ام گفت: هر خانواده ایرانی باید یک امدادگر به هموطنان خود باشد و فعالیت های بشر دوستانه و امدادی همواره محور زندگی ما بوده است.
بهروز رحیمی افزود: مردم علاوه فراگیری آموزش های کمک های اولیه، می توانند آموزش های تخصصی امداد و نجات را بگذرانند و به عنوان امدادگر یاری رسان حادثه دیدگان باشند.
وی اظهار داشت: به همراه همسرم در حوادث طبیعی و سوانح جاده ای بسیاری از جمله عملیات رها سازی و امدادرسانی به مصدوم حضور داشتیم که به عنوان خاطرات زندگی مشترک ما، ماندگار شده است.
**امدادرسانی همگانی نمونه از مسئولیت اجتماعی است
همسر این امدادگر و درجه نجاتگر سه جمعیت هلال احمر استان کرمان نیز گفت: امدادرسانی همگانی مردم کشور در سیل سال 98 نمونه ای از اجرای مسئولیت اجتماعی ایرانیان است زیرا مردم هرگز نمی توانند چشم خود را به روی هموطنان آسیب دیده خود ببندند.
طیبه مددکار عنوان کرد: در حوادث سیل امسال، برای کمک رسانی به مردم حادثه دیده کشور و همچنین در امداد به افراد بی بضاعت در روستاها مشارکت داشتیم.
وی افزود: ما زندگیمان را وقف فعالیت های بشر دوستانه و امدادرسانی به مردم کرده ایم و انجام این نوع فعالیت ها به صورت خانوادگی بسیار لذت بخش است.
این امدادگر جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: مردم با عزم همگانی و حضور پررنگ خود در حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی می توانند اثرات منفی حادثه ها را کاهش دهند.
وی ادامه داد: حضور بانوان در امدادرسانی امری ضروری است زیرا برخی از مردم کشور تنها امدادرسانی هم جنس خود را می پذیرند و در این راستا ورود و حضور پررنگ بانوان در فعالیت های امدادی ضرورت دارد.
مددکار افزود: تمامی مردم، خانواده ها و به خصوص بانوان با مراجعه به جمعیت هلال احمر استان کرمان آموزش های امداد و نجات را بگذرانند تا بتوانند در حوادث برای مردم و هموطنان خود مفید واقع شوند.
**فعالیت امدادی زوج های کرمانی برای جهانیان مثال زدنی است
همچنین مسئول پایگاه امداد و نجات کوهستان و امداد هوایی جمعیت هلال احمر کرمان گفت: فعالیت های بشر دوستانه، صلح طلبانه و عملیات های امداد و نجات زوج های جوان و خانواده های عضو این جمعیت در دیدگاه جهانیان نمونه ای مثال زدنی از کمک به همنوعان است.
محمدحسن پورشیخعلی  افزود: از سه سال گذشته در حوزه امداد و نجات و کوهستان با همسرم آشنا شدم و از آن زمان در بسیاری از حوادث و زلزله کوهبنان برای امدادرسانی به آسیب دیدگان به عنوان نیروی امدادی حمایتی در کنار یکدیگر فعالیت کردیم.
وی اظهار داشت: فعالیت امدادی زوج های نجات گر در پوشش حوادث طبیعی و غیر طبیعی به علت همکاری نزدیک در امدادرسانی در استان کرمان به صورت مطلوب انجام می شود.
مسئول پایگاه امداد و نجات کوهستان کرمان با بیان اینکه زوج های نجات گر همواره درگیر آماده باش هستند گفت: از ویژگی های این افراد، درک لحظات سخت یکدیگر و انجام فعالیت بشر دوستانه که نوعی از خود گذشتگی محسوب می شود.
وی عنوان کرد: در برخی از حوادث چندین روز هیچ خبر و آگاهی از حیات یکدیگر نداشتیم که نیاز به تاب تحمل بسیاری در این زمینه وجود دارد اما عمل عام المنفعه سختی های کار را برای ما سهل کرده است.
پورشیخعلی عنوان کرد: آمار حوادث کوه، دره، کویر، غار و شهری در استان پهناور کرمان بسیار فراوان است و بیشتر میزان این حوادث سقوط از ارتفاع و امدادرسانی در چاه هستند.
وی افزود: اگر مردم آگاهی کاملی از منطقه داشته باشند موجب پیشگیری و کاهش آمار این حوادث می شود.
پورشیخعلی یادآورشد: این جمعیت رسالت پرورش نیروهای زبده برای انجام عملیات های نجات و کوهستان را بر عهده دارد که افراد یاد شده با هدف کمک به آسیب دیدگان و نجات جان مردم فعالیت می کنند.
انجام عملیات های جست و جو و نجات در کوهستان، اجرای 400 ماموریت موفق امداد و نجات طی سال های گذشته، حضور در اردوهای تیم کوهنوردی استان کرمان، صعود بسیاری از قلل مرتفع کشور و استان کرمان بخشی از کارنامه پورشیخعلی در جمعیت هلال احمر این استان است.
**تمامی مردم می توانند آموزش های امدادی را فرا بگیرند
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمان با بیان اینکه بانوان و خانواده های امدادگر در تیم های مختلف جمعیت هلال احمر سازماندهی می شوند گفت: درب این جمعیت برای آموزش تمامی اقشار جامعه باز است و افراد از پنج سال به بالا می توانند در این جمعیت عضو شوند و آموزش های امدادی را فراگیرند.
محمد حیدری پور افزود: امدادگران جمعیت هلال احمر با سن 18 تا 45 سال در حوزه تخصصی امداد و نجات فعالیت می کنند و افرادی که آموزش های خاص امدادگری و نجات را دیده باشند می توانند در رسته های عملیاتی این معاونت فعالیت کنند.
وی تصریح کرد: ضرورت دارد مردم در فعالیت های امدادی کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور با جمعیت چند میلیونی و آمار بسیار حوادث، مشارکت بیشتری داشته باشند.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمان اضافه کرد: با وجود مرکز آموزش تخصصی در کرمان، این استان نسبت به سایر استان ها آموزش های استاندارد و کافی به متقاضیانی که قصد ادامه همکاری با هلال احمر را دارند، ارائه می کند.
وی عنوان کرد: برخی از مردم کرمان و خانواده ها به عنوان امدادگر، امدادرسانی در حوادث را وظیفه شهروندی خود می دانند و طی سال های گذشته در مسیر فعالیت های بشر دوستانه و داوطلبانه جمعیت هلال احمر کمک های بسیاری، به این نهاد کرده اند.
حیدری پور گفت: 17 تیم امدادی و عملیاتی ازجمله چهار تیم در حوزه درمان و توانبخشی و 13 تیم در حوزه امداد و نجات سازماندهی شده است.
در پایان می توان گفت گسترش دامنه آموزش ها به مردم تمامی روستاها و شهرهای استان کرمان علاوه بر کاهش اثرات مخرب حادثه، امدادرسانی به موقع در حوادث طبیعی و غیر طبیعی را به همراه دارد، همچنین با فرهنگسازی و مدیریت بهتر، می توان از تلفات جانی و خسارت های مالی حوادث پیش از وقوع آن جلوگیری کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

اوضاع مثل همیشه خوب نیست

گردنه دلفارد جیرفت جاده دو بانده می خواهد

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند

در همسایگی خانه های لاکچری چه می گذرد؟

ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی استان خسارتی وارد نکرده‌اند/در تهیه سم با مشکل روبرو هستیم

خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*

ره صد ساله طفل روابط عمومی- زهرا بیرمی نیا *

ضرورت بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به روابط عمومی ها

کودکان کار کرمان، پشت چراغ قرمز قانون

رونق کشاورزی در گرو کشت گلخانه ای

ساخت مجتمع رفاهی در مسیر رودخانه/ پیگیری قضایی در کرمان آغاز شد

کمک حال نیازمندان باشیم

بدعتی زیبا از معلمی آگاه

پیشگامی جنوب کرمان در ترویج زایمان طبیعی

امدادگران گمنام

جیرفت میزبان خیمه های معرفت ماه رمضان

ماه میهمانی خدا در کرمان

غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!

کارگر بازنشسته : کسی را متهم نمی کنم ،کارگران جوان را دریابید

قالی کرمان برند فراموش شده

بارندگی های اخیر به منابع آبی و مرتعی کرمان جانی دوباره بخشید

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

بارندگی‌های اخیر در کرمان جای خوشحالی ندارد؟

استحمار

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها

جانبازان ، جاماندگان کاروان کربلا

آب به جازموریان بازگشت / اختصاص ردیف بودجه برای احیاء تالاب

یک واقعه و دو نگاه متفاوت

58 درصد کرمان درگیر خشکسالی/ تابستان کم آب در انتظار مردم است

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

خانه های بوم گردی ظرفیت جدید گردشگری در استان کرمان

آبشارها شگفتی طبیعت کرمان

سفر به کویر لوت سرزمین ستاره و سکوت

کرمان مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

آژیر خطر برای دامپروری کرمان

پا برهنه تا بهشت

آکواریوم طبیعی اعجاز طبیعت کوهبنان/ آسیاب های آبی در کرمان

نگاهی به روستای صخره ای 13 هزار ساله میمند/ اسکان در دل کوه

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

امنیت غذایی دغدغه مصرف کنندگان امروز و فردا

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

باغ فتح آباد میزبان گردشگران/عطر زیره در بازار کرمان پیچید

درسی برای امروز

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

مظلومیت گردشگری جیرفت

هزار روز اول زندگی، اولین و مهم ترین دانشگاه برای هر شخص

کم کردن تشریفات و تصمیم آگاهانه پیام ازدواج های دانشجویی

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی