کرمان رصد

آخرين مطالب

گزارش مهر از بازار مسکن کرمان

افزایش دو برابری قیمت مسکن در کرمان /اجاره نشینها حاشیه نشین شدند سياسي

افزایش دو برابری قیمت مسکن در کرمان /اجاره نشینها حاشیه نشین شدند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – افزایش بی رویه قیمت مسکن در بخش خرید و فروش و اجاره این روزها به یکی از مشکلات مردم شهر کرمان تبدیل شده و این رویه همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: این روزها بازار مسکن در استان کرمان دست خوش نوسانات عجیبی شده است و افزایش بی رویه قیمت مسکن مردم را سردرگم کرده است.
طبق اعلام اتحادیه مشاوران املاک استان کرمان تنها در سال جاری شاهد افزایش 30 درصدی قیمت مسکن در مقایسه با سال گذشته هستیم و این در حالی است که بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد که قیمت مسکن در سال 97 در مقایسه با سال قبل 100 درصد افزایش یافته است.
این رویه در حالی روی داده که به دلیل افزایش نرخ مصالح ساختمانی روند ساخت و ساز در کرمان کمی نسبت به سال‌های قبل کند تر شده اما انبوه سازان قیمت‌های نجومی را برای خانه‌ها طلب می‌کنند و عرضه خانه در بازار را به شدت کاهش داده‌اند و در انتظار قیمت‌های روزهای پیش رو نشسته‌اند.
عرضه بسیار اندک شده و تقاضا رشد قابل توجهی یافته است، متقاضیان نگران گرانی‌های پیش رو هستند و عرضه کنندگان در انتظار داغ‌تر شدن قیمت‌ها از فروش خانه‌ها خودداری می‌کنند
در بازار عرضه و تقاضای مسکن در شهر کرمان هم اکنون عرضه بسیار اندک شده و تقاضا رشد قابل توجهی یافته است، متقاضیان نگران گرانی‌های پیش رو هستند و عرضه کنندگان در انتظار داغ‌تر شدن قیمت‌ها از فروش خانه‌ها خودداری می‌کنند.
وجود اپلیکیشن‌های فروش مسکن و زمین و قیمت‌های غیر کارشناسی و عجیبی که بر روی خانه‌ها گذاشته می‌شود نیز این روند را تشدید کرده است.
محمد شهریاری، رئیس رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کرمان در خصوص آخرین تحولات بازار مسکن می‌گوید: قیمت مسکن در کرمان روند افزایشی خود را طی می‌کند و در سال جاری شاهد این افزایش هر چند با شیب کمتر نسبت به سال قبل هستیم.
وی گفت: این افزایش قیمت ناشی از انتظارات تورمی در بخش مسکن و افزایش قیمت مصالح ساختمانی و نهاده‌های تولید است.
بازار مجدداً وارد رکود شده است
وی به رکود در بازار اشاره کرد و گفت: در سال جاری میزان معاملات در بخش خرید و فروش کمتر شده است.
شهریاری در خصوص بخش اجاره مسکن نیز می‌گوید: در این بخش مستأجران با مشکلات زیادی مواجه هستند و تنها در سال گذشته ما در شهر کرمان افزایش حداقل 20 درصدی را شاهد بودیم که در برخی از مناطق شهر این رقم بیشتر بوده است.
قیمت مسکن 100 درصد نسبت به سال 96 در کرمان افزایش یافته است و در ابتدای سال جاری نیز این رویه تحت تأثیر کمبود عرضه ادامه دارد
سید علی گلسرخی، فعال حوزه مسکن در استان کرمان در گفتگو با مهر میزان: آنچه که در کرمان شاهد هستیم افزایش چشمگیر نرخ‌ها در دو بخش خرید فروش مسکن و زمین و همچنین در بخش اجاره و رهن است.
وی افزود: در حال حاضر شاهد هستیم که اکثر عرضه کنندگان مسکن هیچ رغبتی به عرضه ندارند و به همین دلیل تقاضا افزایش یافته است و به دلیل کمبود مسکن در کرمان شاهد افزایش قیمت در سال جاری هستیم.
وی ادامه داد: از آغاز دولت یازدهم تا ابتدای سال گذشته بازار در رکود نسبی قرار داد اما پس از التهابات بازار ارز و طلا بازار مسکن تحت میزان قرار گرفت و معاملات مسکن افزایش یافت و حداقل در بازار کرمان قیمت مسکن 100 درصد نسبت به سال 96 در کرمان افزایش یافته است و در ابتدای سال جاری نیز این رویه تحت تأثیر کمبود عرضه ادامه دارد.

گلسرخی بیان کرد: به طور مثال اگر یک واحد آپارتمانی در کرمان با زیر بنای 90 متر 100 میلیون تومان بود همین واحد تحت تأثیر تورم سال گذشته 200 میلیون تومان قیمت گذاری می‌شود.
این فعال حوزه مسکن افزود: قیمت گذاری زمین هم همین روند را طی کرده است.
قیمت گذاری مسکن در کرمان انحصاری شده است
وی عرضه مسکن در استان کرمان را در حیطه یک قشر خاص دانست و گفت: این افراد هر گونه بخواهند روی مسکن قیمت گذاری می‌کنند و نظارتی هم در این زمینه وجود ندارد، وجود اپلیکیشن‌هایی مانند بازار و شیپور هم بر آشفتگی اوضاع قیمت گذاری افزوده است.
وی بیان کرد: تورم و تحولات در نرخ ارز و طلا، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، افزایش دست مزد، عدم وجود نظارت جدی و دقیق و کمبود عرضه موجب افزایش قیمت‌ها شده است.
برخی از متقاضیان تحت تأثیر همین شعارها از خرید در سال گذشته خودداری کرده‌اند و در سال جاری به دلیل عدم تحقق این شعارها بی خانه مانده‌اند
وی با اشاره به شعارهای بخش دولت در خصوص کاهش قیمت مسکن گفت: برخی از متقاضیان تحت تأثیر همین شعارها از خرید در سال گذشته خودداری کرده‌اند و در سال جاری به دلیل عدم تحقق این شعارها بی خانه مانده‌اند.
وی با اشاره به وجود تقاضای انباشته در بازار مسکن گفت: در سال جاری همین عامل بر قیمت مسکن تأثیر خواهد گذاشت و روند افزایش قیمت را ادامه خواهد داد.
در بخش مسکن استیجاری اوضاع نابسامان است
محمد اقبالی یکی از بنگاه داران کرمانی است که به خبرنگار مهر می‌گوید: در بخش مسکن استیجاری وضعیت بسیار اسفبار است و قیمت‌ها آنچنان افزایش یافته است که مستأجران توان پرداخت این رقم‌ها را ندارد.
وی افزود: بسیاری از مستأجران مجبور به انتخاب واحدهایی با فضای کمتر و یا محله‌ها کم برخوردار شهر شده‌اند که بتوانند هزینه‌ها را تأمین کنند.
مستأجران حاشیه نشین شده اند
اقبالی بیان کرد: بسیاری از مستأجران حاشیه نشین شده‌اند اما تعدادی که توان مالی خوبی ندارند حتی در مناطق حاشیه‌ای شهر هم نمی‌توانند خانه اجاره کنند و به طور مثال یک خانه 60 متری که قبلاً 200 تومان اجاره می‌شده است در حال حاضر اجاره‌ای 400 تومانی دارد که برای مردم محرومی که در این مناطق هستند مبلغی زیاد است.
بسیاری از مستأجران حاشیه نشین شده‌اند اما تعدادی که توان مالی خوبی ندارند حتی در مناطق حاشیه‌ای شهر هم نمی‌توانند خانه اجاره کنند
وی در خصوص قیمت گذاری واحدهای استیجاری گفت: این واحدها همگی بنا به تمایل مالک قیمت گذاری می‌شوند و هیچ روند قانونی در این زمینه وجود ندارد.
احمد صدیقی یکی از بنگاه داران کرمان نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: در گذشته مردم تمایلی برای اجاره واحدهای مسکن مهر نداشتند اما هم اکنون بیشترین تقاضا برای اجاره و یا خرید به سمت این واحدها سوق داده شده است چون قیمت کمتری نسبت به سایر خانه‌ها دارند.
وی افزود: همچنین استقبال برای اجاره واحدهای قدیمی مثل 500 دستگاه کرمان که برای مهاجران جنگ زده ساخته شده‌اند و هم اکنون مستهلک شده‌اند افزایش یافته است.
وی بیان کرد: همچنین اجاره نشینی و خرید خانه در شهرک‌ها و روستاهای اطراف شهر کرمان نیز افزایش قابل توجه دارد.
وی در خصوص افزایش قیمت‌های مسکن گفت: در برخی از مناطق شهر کرمان قیمت‌ها بسیار بیشتر از دو برابر است که این افزایش قیمت در مناطق لوکس نشین شهر دیده می‌شود.
وی در خصوص رکود ساخت و ساز گفت: بساز و بفروش ها روند ساخت را هر چند محدود اما متوقف نکرده‌اند چون همین خانه‌ها را با قیمت‌های بالاتر می‌فروشند و به خانه‌ها به عنوان سرمایه نگاه می‌کنند که می‌توانند در بازار ماه‌های پیش رو گران‌تر بفروشند.
افزایش و هرج و مرج در قیمت گذاری مسکن در کرمان در حالی ادامه دارد که در این میان مستأجران و متقاضیان خرید خانه نظاره‌گر قیمت‌هایی هستند که هر روز بیشتر از دسترسشان خارج می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بزرگترین طرح گاوداری 500 راسی در جنوب کرمان به بهره برداری رسید

30 طرح اشتغالزایی صندوق کارآفرینی امید در رودبار جنوب افتتاح شد

دولت بازپرداخت تعهداتش را نسبت به سازمان تامین اجتماعی انجام دهد

نمایش«دختری 70ساله دامنی 7ساله» روی صحنه می رود

میزان حیوان گزیدگی در رفسنجان از متوسط کشوری بالاتر است

نمایش«دختری 70ساله دامنی 7ساله و دلی که تازه داشت به دنیا می‌آمد»

کاظمی: شکایت شورای عالی امنیت ملی و دادستانی از نماینده مجلس وارد نیست

هنرمندان بومی در کمیته فرهنگی کنگره شهدای هرمزگان فعال می‌شوند

نزدیکی به محور مقاومت راهبرد جدید حماس

ضرورت شتاب در تکمیل تصفیه‌خانه شیرابه کارخانه کمپوست انزلی

فشار خون 140 هزار نفر رفسنجانی کنترل و پایش شد

10 طرح پیشنهادی استان کرمان تصویب شد

صادرات 70 میلیون دلاری استان کرمان به افغانستان و پاکستان

رونق تولید نیازمند استفاده دستگاه‌ها از امتیازات قانونی است

آسمان برخی مناطق استان کرمان غبار آلود است/ افزایش سرعت وزش باد

استاندار کرمان، مهمان خبرگزاری ایسنا

بخشودگی جرایم کارفرمایان بیمه تامین اجتماعی استان کرمان

بزرگترین تولید کننده حنا در کشور کارخانه فرآوری ندارد

برداشت محصول حنا در شهرستان رودبار جنوب آغاز شد

آغاز برداشت گیاه دارویی حنا در مناطق شرقی استان کرمان

رسمی؛ فتاح رئیس بنیاد و بختیاری رئیس کمیته

حذف قبوض کاغذی برق در کرمان باعث کاهش 15 درصدی هزینه ها شده است

دستگاهها برای ایجاد زمینه های اشتغال تلاش مضاعف انجام دهند

90 درصد هیات وزیران به جنوب کرمان سفر کرده اند

81 درصد ابلاغیه‌های استان کرمان الکترونیکی شده است

نبود آب آشامیدنی معضلی که گریبانگیر مردم جنوب کرمان شده است

شماره 40 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

یک میلیارد ریال لوازم خانگی قاچاق در انار کشف شد

نجات جان کوهنورد آسیب دیده در ارتفاعات3000متری رشته کوه‌های جوپار

ظریف به دلیل صحبت با نمایندگان آمریکا باید پاسخگوی مجلس باشد

ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟/3.5 میلیارد دلار از منابع ارزی کشور هنوز تسویه حساب نشده است

اجرای طرح «نذر آب» در مناطق کم آب کشور از اواسط مرداد ماه

2049 فقره وام قرض الحسنه به مناطق محروم کشور اعطا شد

21 فقره سرقت منزل به ارزش 3 میلیارد در کرمان کشف شد

ظریف: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

آخرین وضعیت سلامتی میرحسین موسوی

تفکیک معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری/وفایی معاون استاندار کرمان شد

70 هکتار اراضی دولتی در فاریاب رفع تصرف شد

بناهای تاریخی ارزشمند کرمان احیا می‌شود

گردشگری در کرمان مغفول مانده است

بیش از 45هزار پرونده در دادسرای انقلاب کرمان مختومه شد

آمریکا: برای مذاکره فقط پیام رهبر یا روحانی را می‌پذیریم

آتش سوزی در باغبزم بردسیر مهار شد

سپاه پاسداران یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد

متولیان امور فکری به حال احتکار مسکن کنند

ترامپ گوگل را به خیانت متهم کرد

تداوم ارائه خدمات شهری در گرو پرداخت به موقع عوارض شهری است

ظرفیت سمن‌ها برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی به کار گرفته شود

4 کمپ ماده 16 در استان کرمان راه‌اندازی می شود

سالمندی در کرمان به شدت در حال رشد است