کرمان رصد

آخرين مطالب

گزارش مهر از بازار مسکن کرمان

افزایش دو برابری قیمت مسکن در کرمان /اجاره نشینها حاشیه نشین شدند سياسي

افزایش دو برابری قیمت مسکن در کرمان /اجاره نشینها حاشیه نشین شدند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – افزایش بی رویه قیمت مسکن در بخش خرید و فروش و اجاره این روزها به یکی از مشکلات مردم شهر کرمان تبدیل شده و این رویه همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: این روزها بازار مسکن در استان کرمان دست خوش نوسانات عجیبی شده است و افزایش بی رویه قیمت مسکن مردم را سردرگم کرده است.
طبق اعلام اتحادیه مشاوران املاک استان کرمان تنها در سال جاری شاهد افزایش 30 درصدی قیمت مسکن در مقایسه با سال گذشته هستیم و این در حالی است که بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد که قیمت مسکن در سال 97 در مقایسه با سال قبل 100 درصد افزایش یافته است.
این رویه در حالی روی داده که به دلیل افزایش نرخ مصالح ساختمانی روند ساخت و ساز در کرمان کمی نسبت به سال‌های قبل کند تر شده اما انبوه سازان قیمت‌های نجومی را برای خانه‌ها طلب می‌کنند و عرضه خانه در بازار را به شدت کاهش داده‌اند و در انتظار قیمت‌های روزهای پیش رو نشسته‌اند.
عرضه بسیار اندک شده و تقاضا رشد قابل توجهی یافته است، متقاضیان نگران گرانی‌های پیش رو هستند و عرضه کنندگان در انتظار داغ‌تر شدن قیمت‌ها از فروش خانه‌ها خودداری می‌کنند
در بازار عرضه و تقاضای مسکن در شهر کرمان هم اکنون عرضه بسیار اندک شده و تقاضا رشد قابل توجهی یافته است، متقاضیان نگران گرانی‌های پیش رو هستند و عرضه کنندگان در انتظار داغ‌تر شدن قیمت‌ها از فروش خانه‌ها خودداری می‌کنند.
وجود اپلیکیشن‌های فروش مسکن و زمین و قیمت‌های غیر کارشناسی و عجیبی که بر روی خانه‌ها گذاشته می‌شود نیز این روند را تشدید کرده است.
محمد شهریاری، رئیس رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کرمان در خصوص آخرین تحولات بازار مسکن می‌گوید: قیمت مسکن در کرمان روند افزایشی خود را طی می‌کند و در سال جاری شاهد این افزایش هر چند با شیب کمتر نسبت به سال قبل هستیم.
وی گفت: این افزایش قیمت ناشی از انتظارات تورمی در بخش مسکن و افزایش قیمت مصالح ساختمانی و نهاده‌های تولید است.
بازار مجدداً وارد رکود شده است
وی به رکود در بازار اشاره کرد و گفت: در سال جاری میزان معاملات در بخش خرید و فروش کمتر شده است.
شهریاری در خصوص بخش اجاره مسکن نیز می‌گوید: در این بخش مستأجران با مشکلات زیادی مواجه هستند و تنها در سال گذشته ما در شهر کرمان افزایش حداقل 20 درصدی را شاهد بودیم که در برخی از مناطق شهر این رقم بیشتر بوده است.
قیمت مسکن 100 درصد نسبت به سال 96 در کرمان افزایش یافته است و در ابتدای سال جاری نیز این رویه تحت تأثیر کمبود عرضه ادامه دارد
سید علی گلسرخی، فعال حوزه مسکن در استان کرمان در گفتگو با مهر میزان: آنچه که در کرمان شاهد هستیم افزایش چشمگیر نرخ‌ها در دو بخش خرید فروش مسکن و زمین و همچنین در بخش اجاره و رهن است.
وی افزود: در حال حاضر شاهد هستیم که اکثر عرضه کنندگان مسکن هیچ رغبتی به عرضه ندارند و به همین دلیل تقاضا افزایش یافته است و به دلیل کمبود مسکن در کرمان شاهد افزایش قیمت در سال جاری هستیم.
وی ادامه داد: از آغاز دولت یازدهم تا ابتدای سال گذشته بازار در رکود نسبی قرار داد اما پس از التهابات بازار ارز و طلا بازار مسکن تحت میزان قرار گرفت و معاملات مسکن افزایش یافت و حداقل در بازار کرمان قیمت مسکن 100 درصد نسبت به سال 96 در کرمان افزایش یافته است و در ابتدای سال جاری نیز این رویه تحت تأثیر کمبود عرضه ادامه دارد.

گلسرخی بیان کرد: به طور مثال اگر یک واحد آپارتمانی در کرمان با زیر بنای 90 متر 100 میلیون تومان بود همین واحد تحت تأثیر تورم سال گذشته 200 میلیون تومان قیمت گذاری می‌شود.
این فعال حوزه مسکن افزود: قیمت گذاری زمین هم همین روند را طی کرده است.
قیمت گذاری مسکن در کرمان انحصاری شده است
وی عرضه مسکن در استان کرمان را در حیطه یک قشر خاص دانست و گفت: این افراد هر گونه بخواهند روی مسکن قیمت گذاری می‌کنند و نظارتی هم در این زمینه وجود ندارد، وجود اپلیکیشن‌هایی مانند بازار و شیپور هم بر آشفتگی اوضاع قیمت گذاری افزوده است.
وی بیان کرد: تورم و تحولات در نرخ ارز و طلا، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، افزایش دست مزد، عدم وجود نظارت جدی و دقیق و کمبود عرضه موجب افزایش قیمت‌ها شده است.
برخی از متقاضیان تحت تأثیر همین شعارها از خرید در سال گذشته خودداری کرده‌اند و در سال جاری به دلیل عدم تحقق این شعارها بی خانه مانده‌اند
وی با اشاره به شعارهای بخش دولت در خصوص کاهش قیمت مسکن گفت: برخی از متقاضیان تحت تأثیر همین شعارها از خرید در سال گذشته خودداری کرده‌اند و در سال جاری به دلیل عدم تحقق این شعارها بی خانه مانده‌اند.
وی با اشاره به وجود تقاضای انباشته در بازار مسکن گفت: در سال جاری همین عامل بر قیمت مسکن تأثیر خواهد گذاشت و روند افزایش قیمت را ادامه خواهد داد.
در بخش مسکن استیجاری اوضاع نابسامان است
محمد اقبالی یکی از بنگاه داران کرمانی است که به خبرنگار مهر می‌گوید: در بخش مسکن استیجاری وضعیت بسیار اسفبار است و قیمت‌ها آنچنان افزایش یافته است که مستأجران توان پرداخت این رقم‌ها را ندارد.
وی افزود: بسیاری از مستأجران مجبور به انتخاب واحدهایی با فضای کمتر و یا محله‌ها کم برخوردار شهر شده‌اند که بتوانند هزینه‌ها را تأمین کنند.
مستأجران حاشیه نشین شده اند
اقبالی بیان کرد: بسیاری از مستأجران حاشیه نشین شده‌اند اما تعدادی که توان مالی خوبی ندارند حتی در مناطق حاشیه‌ای شهر هم نمی‌توانند خانه اجاره کنند و به طور مثال یک خانه 60 متری که قبلاً 200 تومان اجاره می‌شده است در حال حاضر اجاره‌ای 400 تومانی دارد که برای مردم محرومی که در این مناطق هستند مبلغی زیاد است.
بسیاری از مستأجران حاشیه نشین شده‌اند اما تعدادی که توان مالی خوبی ندارند حتی در مناطق حاشیه‌ای شهر هم نمی‌توانند خانه اجاره کنند
وی در خصوص قیمت گذاری واحدهای استیجاری گفت: این واحدها همگی بنا به تمایل مالک قیمت گذاری می‌شوند و هیچ روند قانونی در این زمینه وجود ندارد.
احمد صدیقی یکی از بنگاه داران کرمان نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: در گذشته مردم تمایلی برای اجاره واحدهای مسکن مهر نداشتند اما هم اکنون بیشترین تقاضا برای اجاره و یا خرید به سمت این واحدها سوق داده شده است چون قیمت کمتری نسبت به سایر خانه‌ها دارند.
وی افزود: همچنین استقبال برای اجاره واحدهای قدیمی مثل 500 دستگاه کرمان که برای مهاجران جنگ زده ساخته شده‌اند و هم اکنون مستهلک شده‌اند افزایش یافته است.
وی بیان کرد: همچنین اجاره نشینی و خرید خانه در شهرک‌ها و روستاهای اطراف شهر کرمان نیز افزایش قابل توجه دارد.
وی در خصوص افزایش قیمت‌های مسکن گفت: در برخی از مناطق شهر کرمان قیمت‌ها بسیار بیشتر از دو برابر است که این افزایش قیمت در مناطق لوکس نشین شهر دیده می‌شود.
وی در خصوص رکود ساخت و ساز گفت: بساز و بفروش ها روند ساخت را هر چند محدود اما متوقف نکرده‌اند چون همین خانه‌ها را با قیمت‌های بالاتر می‌فروشند و به خانه‌ها به عنوان سرمایه نگاه می‌کنند که می‌توانند در بازار ماه‌های پیش رو گران‌تر بفروشند.
افزایش و هرج و مرج در قیمت گذاری مسکن در کرمان در حالی ادامه دارد که در این میان مستأجران و متقاضیان خرید خانه نظاره‌گر قیمت‌هایی هستند که هر روز بیشتر از دسترسشان خارج می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تکذیب خبر برکناری مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

واکنش اعضای شورای شهر کرمان به استعفای «ماه بانو معصوم زاده»

یادواره 573 شهید ناجای استان کرمان برگزار می‌شود

فرزند شهید بیکار در بافت نداریم

استعفای معصوم زاده از شورای شهر/ رای گیری به هفته آینده موکول شد

«معصوم زاده» استعفا کرد/هفته آینده رای گیری نهایی

فرمانده کل سپاه: به دنبال جنگ نیستیم

سالانه180 میلیارد تومان برای آموزش مهاجران در کرمان هزینه می شود

مردم فریب تاجران سلامت را نخورند/ نمک دریایی ناسالم است

امنیت جاده ها تحت تاثیر ورود غیرمجاز مهاجران قرار گرفته است

وزارت ورزش از لحن بد خود نسبت به قهرمانان پارالمپیک عذرخواهی کند

ابراز نگرانی در خصوص تأثیر تحریم‌ها بر وضعیت پناهندگان در ایران

نماینده کمیساریای عالی :خدمات ایران در حوزه مهاجران مثال زدنی است

استاندار کرمان : تحریم ها مشکل اساسی برای ما ایجاد نمی کند

چپ و راست علیه خاتمی و پیشنهاد حکومت فدرالی

امروز اهمیت روابط عمومی بیشتر از هر زمان دیگری است

واکنش کمیته انضباطی فدراسیون به دیدار جنجالی فوتبال بانوان

توضیحات بازیکن سیرجانی در خصوص درگیری در فوتبال بانوان

معاون روحانی: رئیس‌جمهور استیضاح نمی‌شود

«اون» به ترامپ اولتیماتوم داد

متهم پرونده پتروشیمی: مرجان معتقد و محجبه بود

وزیر احمدی‌نژاد: مجلس آینده متحول می‌شود

تغییر رویکرد روس‌ها در قبال ایران در سوریه

سردار سلامی: ترامپ هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

ادعای حمله اسرائیل به پایگاه ایرانی در سوریه

تاکید نامزد انتخابات آمریکا بر بازگشت به برجام

فریدون به کریمی‌قدوسی: فایل صوتی را منتشر کن

محکومیت دختر خیابان انقلاب به یک سال حبس

عراقچی: پاریس فوراً شفاف‌سازی کند

ترامپ: ما نباشیم، ایران دو هفته‌ای ریاض را می‌گیرد

ظریف: آماده همکاری با فرانسه هستیم

درخواست اعدام مرسی به اتهام جاسوسی برای سپاه

تقاضای وام 18میلیارد دلاری ایران صحت ندارد

ماجرایی که روحانی را عصبانی کرد

داماد روحانی: نه پدرم ژن خوب بوده نه خودم!

صف‌ بنزین در سوریه به خاطر تحریم نفت ایران

آمریکا اقدام خصمانه علیه سپاه را رسمی کرد

وضعیت پرونده نرگس محمدی، ستوده و زاغری

وکیل احمدی‌نژاد: از عباس امیری‌فر شکایت می‌کنیم

ماجراهای تقابل ازغدی و ضرغامی با روحانی

انهدام تیم تروریستی در سیستان و بلوچستان

ترامپ باز هم کنگره را دور زد

ظریف با بشار اسد دیدار کرد

آمریکا، آسانژ را اعدام نمی‌کند

اعتراض ایران و 7 کشور به اقدامات آمریکا

اسامی فرماندهان تروریست سنتکام اعلام می‌شود

ضرغامی: روحانی من را فیلتر کرده است

دادستانی: چاره‌ای نباشد، اینستاگرام را فیلتر می‌کنیم

تقدیر رهبر انقلاب از اتحاد ارتش و سپاه

رئیس‌جمهور پیشین پرو خودکشی کرد