کرمان رصد

آخرين مطالب

نگاه دولت ساختار شهری جیرفت را متحول کرده است اجتماعي

نگاه دولت ساختار شهری جیرفت را متحول کرده است

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت - طی سال های اخیر، دولت با اقدام به زیباسازی محله های سنتی و بافت قدیمی شهر جیرفت، سنگ بنای تحولی کم نظیری در حوزه بهبود ساختار شهری جیرفت ایجاد شده است.
اغلب کارشناسان شهرسازی استان کرمان بر این باورند که در ساختار سنتی شهر جیرفت هیچ برنامه ریزی برای آینده تعریف نشده و نبود مهندسی شهری باعث عدم رضایت شهروندان مناطق قدیمی این خطه شده بود اما در دولت یازدهم دیدیم که دولتمردان با نیازسنجی و آسیب شناسی، اقدام به بازآفرینی ساختار شهری در مناطق قدیمی و کمتر توسعه یافته نموده تا شاهد زیباسازی هر چه بیشتر این محلات شویم.
شهرستان جیرفت قدیمی ترین منطقه جنوب کرمان دارای بافت های قدیمی شهری زیادی است و با توجه به افزایش جمعیت و تقریبا تمام شدن زمین های مسکونی این شهر، اداره کل راه و شهرسازی جنوب استان در حرکتی حساب شده، اقدام به بازآفرینی شهری کرده تا از کمترین امکانات بافت سنتی، بیشترین بهره وری را نصیب مردم کند.
** دولت به بافت های فرسوده تسهیلات می دهد
مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان گفت: در راستای طرح ملی احداث مسکن در بافت های فرسوده، دولت در مراکز شهرستان های جنوب کرمان تسهیلات کم بهره تا سقف 90 میلیون تومان پرداخت می کند.
محمد ساردویی افزود: در این طرح برای مالک هایی که خواستار احداث واحد مسکن با تعداد کم هستند مبلغ 50 میلیون تومان در نظر گرفته شده که 40 میلیون تومان آن با سود 9 درصد و 10 میلیون تومان آن با سود 18 درصد پرداخت خواهد شد.
وی ادامه داد: متقاضیانی که قصد استفاده از این تسهیلات را دارند می توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن، از قوانین و مقررات پرداخت و باز پرداخت این تسهیلات اطلاعات کافی را کسب کنند.
ساردویی بیان کرد: مالک هایی که در بافت های فرسوده قصد انبوه سازی دارند نیز می توانند برای هر واحد مسکونی 70 میلیون تومان وام دریافت کنند، که 40 میلیون تومان آن با سود 9 درصد و 30 میلیون تومان دیگر آن با سود 18 درصد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.
مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان اضافه کرد: چنانچه انبوه سازان قصد احداث ساختمان با فناوری نوین داشته باشند مبلغ این تسهیلات به 90 میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد، که 40 میلیون آن با سود 9 درصد و 50 میلیون تومان آن با سود 18 در صد محاسبه خواهد شد.
وی اظهار داشت: هم اینک با در اختیار گذاشتن زمین های مناسب ساخت و ساز به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مراکز شهرستان های جنوبی استان کرمان به غیر از شهرستان جیرفت، احداث مسکن به صورت ویلایی در دستور کار این اداره کل است و در شهر جیرفت برای متقاضیانی که مجوز انبوه سازی دارند زمین برای احداث آپارتمان واگذار خواهد شد.
ساردویی ضمن بر شمردن اهمیت باز آفرینی شهری در بافت های فرسوده گفت: اصلی ترین سیاست دولت تدبیر و امید احداث مسکن در بافتهای فرسوده است.
** طرح بازآفرینی شهری در محله های کرمان اجرا می شود
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان نیز گفت: سه محله این استان از بین 13 محله پیشنهادی در سال 97، در راستای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری امید، انتخاب و معرفی شدند.
محمد مهدی بلوردی افزود: آن محلات در استان کرمان با هم اندیشی با شهرداری، فرمانداری و جهاد دانشگاهی این استان، معرفی شده است.
وی ادامه داد: سال 96 در شمال استان کرمان پنج محله و در سال 97 تعداد 13 محله در چهار شهرستان کرمان، سیرجان، رفسنجان و راور برای اجرای این طرح برنامه ریزی شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: برای جنوب استان کرمان نیز در سال 97 تعداد 11 محله در شهرستان های جیرفت، کهنوج، منوجان و عنبرآباد پیش بینی شده است.
وی با اشاره به پروژه های در حال اجرای محلات هدف طرح توسعه پایدار شهری افزود: 8.6 میلیارد تومان پروژه در قالب 14 طرح توسط اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان از محل اعتبارات ملی در این محلات اجرا شده است.
بلوردی تصریح کرد: طبق ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه، وزارت راه و شهرسازی مکلف است که خدمات زیربنایی و روبنایی پیشنهادی را در راستای طرح ستاد بازآفرینی شهری پایدار به دولت ارائه کند.
وی گفت: در برنامه ششم توسعه 47 محله به عنوان برنامه هدف طرح ستاد بازآفرینی شهری پایدار در استان کرمان پیش بینی شده است.
** روشنایی و زیباسازی معابر محله های کلرود و کهوروئیه شهرستان جیرفت
رئیس اداره هماهنگی ستادباز آفرینی شهری گفت: در راستای طرح بازآفرینی شهری، اجرای طرح روشنایی و زیباسازی معابر محله های کلرود و کهوروئیه شهرستان جیرفت در جنوب کرمان با اعتبار 2 میلیارد و 700 میلیون تومان یکی از کارهای با ارزش دولت تدبیر و امید است.
ناهید اماندادی ضمن برشمردن اهمیت بازآفرینی شهری به ویژه درمناطق کمتر توسعه یافته، اظهار داشت: طرح روشنایی و زیبا سازی محله های کلرود و کهوروئیه شهرستان جیرفت در جهت رفاه و آسایش و امنیت مردم در این محله ها نقش بسیار مهمی دارد.
وی تصریح کرد: این طرح از آبان ماه سال 1396 در دستور کار این اداره کل قرار گرفت و بعد از مطالعه طرح، مبلغ ذکر شده از محل اعتبارات ساماندهی حاشیه شهرها به این طرح اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: در این طرح 383 عدد چراغ خیابانی با 80 عدد تیر برق و 380 عدد دستک چراغ روشنایی تعویض و نصب شده است.
رئیس اداره هماهنگی ستاد باز آفرینی شهری با چشمگیر دانستن آثار فرهنگی و اجتماعی این طرح، افزود: محله کلرود و کهوروئیه با مساحت 230 هکتار و جمعیت 6 هزار نفر، از محلات قدیمی شهرستان جیرفت با سکونت گاه های غیر رسمی، در طرح بازآفرینی شهری مورد توجه این اداره کل در زمینه زیر ساخت های فرهنگی و ورزشی قرارگرفته است.
وی اظهار داشت: از جمله طرح های فرهنگی و ورزشی در حال احداث می توان به سه مجتمع فرهنگی در محله های سرجاز، کلرود و کهوروئیه و یک سالن ورزشی در محله حسین آباد جیرفت اشاره کرد.
**توجه به بافت های سنتی موجب احیای این بخش ها می شود
شهروند جیرفتی نیز با بیان اینکه توجه به بافت های سنتی سبب احیای این بخش ها می شود، اظهار داشت: متاسفانه عقب ماندگی بافت های قدیمی باعث ایجاد معضلاتی در بخش های مختلف شده است.
حسین نادری افزود: فعالیت دولت برای توجه به مناطق محروم شهری، نوعی عدالت اجتماعی به شمار می رود که نتایج بسیاری خوبی در ابعاد مختلف اجتماعی و ساختار شهری دارد.
وی ضمن قدردانی از عملکرد اداره کل راه و شهرسازی در ایجاد روشنایی معابر، گفت: امیدواریم این طرح ها در دیگر مناطق کمتر توسعه یافته ادامه داشته باشد تا شاهد ساختار شهری زیبایی باشیم.
با اجرای طرح بازآفرینی شهری تا پایان برنامه ششم توسعه، حدود نیمی از بافت‌های ناکارآمد و فرسوده کشور، نوسازی می شوند و بخش خصوصی می تواند با حضور موثر در این بافت ها، اشتغال خوبی رقم بزند و از مزایای این بازار بزرگ نیز بهره مند شود.
گزارش: هادی شفیعی
7450/7429/ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

700 هزار کرمانی مورد غربالگری فشار خون بالا قرار می گیرند

معاون استاندار کرمان:طرح بسیج کنترل فشار خون با همکاری دستگاه های اجرایی تداوم یابد

6زندانی جرائم غیر عمد توسط خیر کرمانی آزاد شد

منع تبلیغ کالاهای آسیب رسان به سلامت

پیش‌بینی ورود 700 هزار نفر به برنامه غربالگری فشار خون در استان

نرخ رشد جمعیت ظرف 15 سال آینده کاهش می‌یابد

بارندگی ها باعث تشدید هجوم ملخ ها به جنوب استان کرمان شد

روستاهای اطراف جازموریان در معرض هجوم ملخ‌های صحرایی هستند

هجوم ملخ‌های صحرایی شدت گرفته است

به شدت از سازمان حفظ نباتات کشور گلایه داریم/ مشکل ملخ ها تشدید شده است

تعداد روستاهای مورد تهدید هجوم ملخ‌ها رو به افزایش است

روستاهای اطراف جازموریان در معرض تهدید ملخ صحرایی

میانگین سن ازدواج در کرمان 28 سال است/هشدار در خصوص کاهش جمعیت

همایش مهرورزی در کرمان برگزار شد

واژگونی پراید در مسیر جیرفت به کهنوج یک کشته بر جای گذاشت

فیبر نوری کهنوج پس از پنج ساعت تلاش وصل شد

احتمال ورود بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به استان کرمان/اعلام خطر شیوع بیماری نیوکاسل

این ناظم برای شاگردانش صبحانه آماده می‌کند

کمک‌ های مردم کرمان در جشن نیکوکاری 116 درصد رشد دارد

شورا و شهرداری باید همکاری و تعامل متقابل داشته باشند/توقعات به تدریج محقق می‌شود

شکارچی غیرمجاز در ریگان به زندان محکوم شد

قطع فیبر نوری موجب اختلال شبکه تلفن همراه در کهنوج شد

صادق زیبا کلام : دولت دوازدهم، گلگیر است!!

نمک دریا از نظر وزارت بهداشت غیر سالم است

فشار خون 700 هزار کرمانی اندازه‌ گیری می شود

رشد 116 درصدی کمک‌های مردمی در جشن نیکوکاری

محاکمه افراد صاحب نفوذ منجر به تقویت اعتماد عمومی می شود

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در کرمان برگزار می‌شود

گریه های نیلا سمفونی دردهای پدر

5 قاتل مسلح خود را به دستگاه قضائی رودبارجنوب معرفی کردند

بودجه شهرداری منطقه سه کرمان در سال 97 محقق شد

2 جوان از قصاص رهایی یافتند / کاهش 26 درصدی موجودی زندان بم

تلاش 2.5 ساعت آتشنشانان برای مهار آتش یک انبار

یک تن مواد خوراکی در نمایشگاه ضیافت جیرفت معدوم شد

استاندار کرمان : دستگاههای اجرایی جایگاه روابط عمومی را ارتقا بخشند

تصادف در رودبار جنوب 2کشته برجا گذاشت

صاعقه در فاریاب جان یک نفر را گرفت

35قبضه سلاح کمری در سیرجان استان کرمان کشف شد

فرماندار کهنوج :عامل انتشار کلیپ غیر واقع در کهنوج بازداشت شد

13 باند تهیه سلاح های جنگی و شکاری در کرمان متلاشی شد

30 هزار لیتر سوخت قاچاق در بم کشف شد

13 مصدوم بر اثر تصادف زنجیره‌ای در کرمان

متلاشی شدن باند تهیه و ورود و توزیع سلاحهای جنگی و شکاری در کرمان

زرند؛ میزبان رئیس کل دادگستری و مقامات ارشد قضائی استان کرمان خواهد بود

شهردار کرمان از پروژه‌های شهری بازدید کرد

شکارچیان سازمان یافته در دام ماموران بم گرفتار شدند

رئیس کل دادگستری کرمان :روابط عمومی ها همگام با فناوری نوین حرکت کنند

افتتاح خانه مهارت دفتر تسهیل گری منطقه الله آباد

متلاشی شدن باند تهیه و ورود و توزیع سلاحهای جنگی و شكاری در کرمان

نگاه دولت ساختار شهری جیرفت را متحول کرده است