کرمان رصد

آخرين مطالب

ترامپ باز هم کنگره را دور زد سياسي

ترامپ باز هم کنگره را دور زد

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - برخی رسانه ها و تحلیلگران در غرب اعتقاد دارند همکاری هسته ای کاخ سفید با عربستان سعودی، سیاستی است که بر خلاف ادعاهای دونالد ترامپ و بدون اطلاع کنگره انجام می شود و ممکن است یک مسابقه تسلیحات هسته ای را در خاورمیانه به راه بیاندازد.
ترامپ باز هم کنگره را دور زد
مدتی است که بحث همکاری هسته ای واشنگتن و ریاض داغ تر از قبل شده است. افشای اطلاعات و گزارش برخی رسانه ها در غرب، حساسیت هایی را در این کشورها به ویژه در میان قانونگذاران آمریکایی برانگیخته است.
گفته می شود عربستان در حال تکمیل نخستین راکتور تحقیقاتی در یک شهرک پژوهشی نزدیک ریاض است. اعتقاد بر این است که تکمیل ساخت این تاسیسات با کمک واشنگتن صورت گرفته است. همچنین 7 مجوز دیگر نیز برای انتقال فناوری هسته ای به ریاض صادر شده است.
برخی چهره ها در کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه اکنون بر همکاری نزدیک کاخ سفید و نزدیکان «دونالد ترامپ» با حکام سعودی متمرکز شده اند و خواستار شفاف سازی امور برای افکار عمومی و کنگره هستند.
نکته مهم آن است که کاخ سفید معیارهای دوگانه ای را در زمینه همکاری هسته ای در پیش گرفته است. به نوشته رسانه های غربی همکاری های اتمی واشنگتن و ریاض درست در زمانی اوج گرفته است که رئیس جمهوری آمریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج می شود. دولت وی در همین چارچوب چند مجوز همکاری هسته ای با دربار سعودی را حتی بدون اطلاع قانونگذاران آمریکایی به صادر کرده و همین موضوع موجب نگرانی و ناراحتی نمایندگان و سناتورهای آمریکایی شده است.
*معامله هسته ای ترامپ بدون اطلاع کنگره
گفته می شود ساخت یک نیروگاه هسته ای از سوی آمریکا در عربستان به مراحل پایانی خود نزدیک شده است و به همین دلیل آینده این همکاری نگرانی هایی را به بار آورده است.
نشریه آلمانی «اشپیگل» با اشاره به اقدام مشترک از سوی برخی چهره های شناخته شده از دو حزب آمریکا آورده است یکی از موضوعاتی که باعث اتحاد نمایندگان دوحزب در مقابل ترامپ شده است توافق های محرمانه کاخ سفید با ریاض در زمینه همکاری های هسته ای است.
براساس طرحی که «مارکو روبیو» سناتور جمهوریخواه و «تیم کاین» دموکرات به همراه گروه دیگری از سناتورها از آن حمایت کرده اند، کاخ سفید باید همکاری هسته ای مخفیانه خود با عربستان سعودی را افشا کند.
خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا اعتراف کرده است تاکنون حداقل شش مجوز فروش فناوری هسته‌ ای به عربستان سعودی را به شکل مخفیانه، صادر کرده است. ارزیابی می شود این انتقال تکنولوژی برای ساخت چند راکتور صورت گرفته است.
هنوز مشخص نیست کدام بخش از نهادهای زیرمجموعه دولت یا شرکت های فعال در حوزه اتمی اجازه همکاری و انتقال فناوی به ریاض را از دولت آمریکا دریافت کرده اند. به همین دلیل سناتورها تلاش دارند با کسب جزئیات این توافق ها به ماهیت فعالیت هسته ای عربستان سعودی پی ببرند. در طرف مقابل مقام های دولت آمریکا مدعی هستند مجبور شده اند تا به خواسته های ریاض تن بدهند زیرا در صورت خودداری از این اقدام، عربستان سعودی این فناوری ها را از کشورهای دیگر همچون روسیه، فرانسه یا چین با هر قیمتی به دست خواهد آورد.
مارکو روبیوی جمهوریخواه و «باب منندز» دموکرات پیش از این هم از انجام تحقیقات در مورد این معاملات مخفیانه خبر داده بودند. روبیو در توئیتر اعلام کرد که دفتر حسابرسی از دولت هم با این موضوع موافقت کرده است.
به نوشته رسانه ها، دولت آمریکا و وزارت انرژی این کشور با استناد به قانونی به نام «بخش 810» چنین مجوزهایی را صادر کرده است. این مواد قانونی برای انتقال تجهیزات تصمیم گیری نمی کند اما می تواند مقدمات فروش تجهیزات حساس را فراهم آورد. اگرچه صدور این مجوزها در آمریکا منع قانونی ندارد اما سناتورها و برخی نمایندگان مجلس آمریکا از این جهت نگران شده اند که چنین اقدامی بدون اطلاع آن ها صورت گرفته و در واقع کاخ سفید کنگره را دور زده است.
**نگرانی از راه اندازی مسابقه تسلیحات هسته ای
از جمله نگرانی های اصلی سیاستگذاران آمریکایی، رفتارهای متناقض ترامپ و ایجاد زمینه برای راه افتادن مسابقه تسلیحات هسته ای است. تارنمای خبری تحلیلی «میدل ایست مانیتور» در گزارشی عنوان داشت گروهی از نمایندگان هر دو حزب به علت نگرانی از انتقال اطلاعات حساس اتمی، خواستار ارائه اسامی و جزئیات توافق هسته ای ریاض با آمریکا شده اند. ممکن است به همین دلیل سنای آمریکا به دنبال بازبینی در همکاری هسته ای واشنگتن با دیگر کشورها باشد.
آن ها نسبت به 7 مجوزی که بر اساس قانون فوق موجب اشتراک اطلاعات واشنگتن و ریاض می شود انتقاد می کنند و تاکید دارند پیش از این صدور مجوز به افکار عمومی اطلاع داده می شد اما وزارت انرژی دولت ترامپ این اقدام را انجام نداده است. این نمایندگان تصریح دارند باید مقررات ایمنی شدید در کنار شفافیت و نظارت فوق العاده در زمینه غنی سازی و بازفرآوری مواد هسته ای در عربستان صورت بگیرد تا مانع تشدید مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه شود.
گفته می شود علاوه بر اسامی فوق چهره های زیادی از هر دو حزب آمریکا در سنا و مجلس نمایندگان به دنبال اقدام قانونی علیه ترامپ هستند. نشریه «نیوزویک» در گزارشی همکاری هسته ای ترامپ با ریاض را عاملی خطرناک می داند که باعث تشدید مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه می شود.
این گزارش نقش دولت عربستان در قتل روزنامه نگار منتقد دربار سعودی را در بی اعتمادی به ریاض و سخت گیری اعضای کنگره موثر عنوان کرد و افزود: اعضای کنگره در قبال قتل خاشقچی ضرب الاجل 120 روزه ای را برای ترامپ جهت تحریم ریاض تعیین کردند که رئیس جمهوری آمریکا نسبت به آن بی تفاوت بود. درحالی که نمایندگان شاهد کشتار هزاران انسان در یمن هستند اقدامات دولت ترامپ محرکی خطرناک برای دستیابی ریاض به بمب هسته ای دیده می شود.
به نوشته نیوزویک، باکمال تعجب این خبرها درست است و در حالی رخ می دهد که رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته توافق هسته ای با ایران را که مانع فعالیت های اتمی تهران به سمت ساخت بمب می شد «بدترین توافق موجود» نامید و از برجام خارج شد. این گزارش افزود: اکنون ترامپ در حال کمک به دشمن ایران در خلیج فارس است تا با قدم های خود از نردبان هسته ای بالا برود.
بر این اساس ترامپ با حکام ریاض که روزنامه نگار «واشنگتن پست» را به قتل رساندند همچون یک مشتری عادی برخورد می کند. به اعتقاد نمایندگان آمریکایی، ولیعهد عربستان سال گذشته با تایید ضمنی تمایل ریاض به ساخت بمب هسته ای زنگ خطر را به صدا در آورد. سناتور دموکرات «برد شرمن» هم در انتقادی تند از این اقدام دولت آمریکا، به غیرقابل اعتماد بودن حکومت ریاض و نقش آن در قتل جمال خاشقچی اشاره کرد و عنوان داشت «وقتی نمی توان به یک رژیم در مورد نحوه استفاده از ارّه استخوان بُر اعتماد کرد نباید به آن فناوری هسته ای داد».
اکنون این نگرانی تنها مختص به دموکرات ها یا علیه محمد بن سلمان نیست. آمریکا از 9 سال گذشته از آرزوهای هسته ای ریاض مطلع بود ولی ولیعهد سعودی اکنون با صراحت از اجرای آن تا سال 2030 سخن می گوید. امر نگران کننده اما بی اطلاع نگاه داشتن کنگره از سوی کاخ سفید بیان می شود که ممکن است موجب دور زدن مقررات انرژی هسته ای مصوب سال 1954 به ویژه بند 123 شود. این بخش از قانون تاکید می کند در تعاملات هسته ای آمریکا با دیگر کشورها باید «استانداردهای طلایی» و فوق العاده ای برای جلوگیری از تغییر مسیر فناوری های انتقال داده شده در نظر گرفت تا برنامه هسته ای کشور هدف ماهیت صلح آمیز خود را حفظ کند.
به نوشته نیوزویک، «عربستان اکنون برخلاف دوره اوباما با ترامپی معامله می کند که با هر آهنگی که ریاض می نوازد می رقصد. .... به همین دلیل نمایندگان هر دو حزب در کنگره رعایت استانداردهای طلایی را در مورد عربستان ضروری می دانند» زیرا در غیر اینصورت دستیابی ریاض به بمب چندان سخت نخواهد بود. این اتفاق دیگر کشورهای منطقه را نیز به طور قطع با تهدیدهای امنیتی روبرو و آن ها را وادار می سازد مسیر ساخت سلاح هسته ای را در هر صورت دنبال کنند.
به اعتقاد تحلیلگران مسائل بن المللی پس از حملاتی که ترامپ علیه ایران و برجام به راه انداخته است، وی اکنون به صورت آشکار در حال کمک به راه اندازی یک مسابقه تسلیحات هسته ای در خاورمیانه است.
منبع: irna.ir


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فضای آموزشی استان کرمان نسبت به کشور بسیار عقب است

افول آمریکا نزدیک است/ لزوم بصیرت افزایی در جامعه

لزوم ورود خیران به حوزه آموزش و پرورش/ شهدا هویت و عزت ما هستند

حس مسئولیت پذیری در دانش آموزان تقویت شود

شهدا با خونشان سند دفاع از کشور را امضا کردند

مراسم های ملی مذهبی در تربیت اجتماعی جوانان بسیار تاثیرگذار است

دانش آموزان در یادگیری علم تمام توان خود را بکار گیرند

746 پروژه به خانواده‌ها در مناطق محروم کرمان تحویل داده می شود

101 پروژه محرومیت زدایی در کرمان به بهره برداری می رسد

استراتژی اروپا و آمریکا یکسان است

مسیر توسعه پایدار از آموزش و پرورش پویا می‌گذرد

فرهنگ سازی برای مشارکت در امر تعلیم و تربیت تکلیف همگانی است

تحقق همبستگی ملی، دستاورد فعالیت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است

شورای آموزش و پرورش راهکارهای تحقق سند تحول بنیادین را پیگیری کند

«حسین انجم شعاع» سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرمان شد

اجرای طرح نشاط اجتماعی در شهرستان ارزوئیه

طرح نظم و امنیت ویژه موسم برداشت محصول پسته در زرند اجرا می شود

30 هزار لیتر نفت سفید قاچاق در کرمان کشف شد

کلاهبرداری اینترنتی به بهانه ثبت نام زوار اربعین حسینی

مجموعه دولت در کنار بخش خصوصی برای توسعه اشتغال و کارآفرینی باشد

3محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافتند

کارمند متخلف جهاد کشاورزی در قلعه گنج بازداشت شد

لزوم جذب سهمیه دفتر تعاونی استان کرمان در اسرع وقت

قیمت مرغ در کرمان باید به 12 هزار و 900 تومان برسد

تعهد خیرین مدرسه ساز کرمان 310 میلیارد ریال است

تعهد خیرین مدرسه‌ ساز کرمان 32 میلیاردریال است

30 مدرسه نامقاوم کرمان حذف می‌شود

ظرفیت اوقاف برای محرومیت زدایی در استان کرمان به کار گرفته شود

700 بسته تحصیلی بین دانش آموزان نیازمند کرمانی توزیع شد

پیروزی مقاومت در منطقه به زودی رقم می خورد

ولایتمداری ملت ایران دشمنان را درمانده کرده است

روحانی: حاضریم از خطا‌های برخی همسایگان بگذریم

لزوم تامین امکانات مورد نیاز برای اجرای هر چه بهتر اردوهای راهیان نور

ایران اسلامی به مرکز مقاومت در برابر ابرقدرت‌ها تبدیل شده است

جلوه های اقتدار ارتش در کرمان به نمایش گذاشته شد

آئین رژه نیروهای مسلح در کرمان برگزار شد

رژه نیروهای مسلح در کرمان برگزار شد

برنامه سازگاری با کم آبی در کارگروه استانی کرمان تصویب شد

انتقاد شهردار رفسنجان از عدم نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی

پذیرش 570 دانشجوی جدیدالورود در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

256 کیلوگرم موادمخدر در منوجان کشف شد

اتمام گازرسانی به روستاهای کرمان و راور تا پایان سال 99

برنامه سازگاری با کم‌آبی در کرمان تصویب شد

توقف خانگی صدر را از فجر گرفت/ شکست ملوان و صدرنشینی نماینده ساوه

دنیا قدرت بلامنازع منطقه‌ای ایران را پذیرفته است

طرح گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در کرمان تدوین شد

دستگاه‌های اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی فعالانه‌تر ورود کنند

وزیر میراث فرهنگی به کرمان سفر می کند

قرارداد انتقال 30 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی به شهر کرمان نهایی می‌شود

قرارداد انتقال 30میلیون مترمکعب آب شرب به شهر کرمان نهایی می شود