کرمان رصد

آخرين مطالب

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند مقالات

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – مسئولان شهر کرمان در حالی اقدام به اجرای طرح جمع آوری کودکان کار کرده اند که این طرح مورد حمایت مردم است اما برخی سعی دارند با بازی با عواطف مردم به سود جویی خود ادامه دهند.

 مردم کرمان از دو ماه به عید نوروز تا کنون شاهد حضور کودکان افغانستانی در معابر عمومی و چهارراه‌های شهر هستند، این کودکان در سنین مختلف بین خودروها به خصوص در چهار راه‌ها رفت و آمد می‌کنند و هر لحظه امکان بروز حادثه وجود دارد.
90 درصد کودکان کار در کرمان افغانستانی هستند
هر یک از آنها قوطی در دست دارند و کارشان دود کردن اسفند است اما دود حضور بی رویه این کودکان در معابر عمومی کرمان به چشم شهروندان شهری می‌رود که 90 درصد از کودکان کارش را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند.
مردم کرمان از گذشته تا کنون میزبان خوبی برای برادران و خواهران افغانستانی که به صورت مجاز وارد استان شده‌اند هستند و زندگی مسالمت آمیزی را با یکدیگر انجام می‌دهند.
اما متأسفانه برخی افراد با زیر پا گذاشتن قانون دو کشور به صورت غیر مجاز وارد استان می‌شوند و برای کسب درآمد دست به کارهای کاذب می‌زنند.
فرستادن کودکان سر چهارراه‌ها و بین خودروها که گاه هنوز توان صحبت کردن نیز ندارند یکی از موارد سو استفاده والدین از کودکان است
فرستادن کودکان خردسال که گاه هنوز توان صحبت کردن را نیز ندارند به سر چهارراه‌ها و بین خودروها یکی از این اقدامات است، این کودکان را حتی می‌توان در پارک‌ها و محل‌های تفریحی هم مشاهده کرد، در اکثر موارد اما والدین این کودکان کمی دور تر ایستاده‌اند و در نهایت هر کمکی که از روی دلسوزی به این کودکان می‌شود درنهایت راهی جیب والدینشان می‌شود.
والدین کودکان کار اکثراً معتاد هستند
والدین اکثر این کودکان معتاد هستند و کمک‌های مردمی به جای اینکه مرهمی بر زخم این کودکان باشد موجب می‌شود حلقه سو استفاده از این کودکان توسط والدینشان کامل شود.
طی روزهای اخیر مسئولان شهر کرمان با توجه به وظایف قانونی و درخواست و پیگیری‌های مکرر مردم و رسانه اقدام به جمع‌آوری این کودکان کردند اما در اقدامی تأمل برانگیز والدین این کودکان که تا چندی قبل کودکانشان را برای کسب درآمد راهی خیابان‌ها می‌کردند حالا مدعی هستند که محل نگهداری کودکان نامناسب است و حواشی را در برخی از رسانه‌ها و گروه‌های اجتماعی ایجاد کرده‌اند.
کمک‌های مردمی به جای اینکه مرهمی بر زخم این کودکان باشد موجب می‌شود حلقه سو استفاده از این کودکان توسط والدینشان کامل شود
اما مردم کرمان از مسئولان می‌خواهند مطابق قانون کار جمع‌آوری کودکان خیابانی، به خصوص اتباع غیر مجاز را با جدیدت پیگیری و این افراد را از سطح شهر جمع‌آوری کنند.
محمد ایرانمنش از جمله این افراد است که به خبرنگار مهر می‌گوید: هر سال چند ماه مانده به ایام نوروز شاهد حضور گسترده کودکان کار در خیابان‌های شهر هستیم که متأسفانه حضور این افراد حتی در ایام نوروز هم چهره بسیار بدی به شهر داد. آنچه که عجیب است اینکه در این چند ماه هیچ برخوردی با این پدیده نشده است و حالا به حضور در خیابان‌ها عادت کرده‌اند.

این شهروند کرمانی افزود: چهره شهر مخدوش شده است و در هر معبر و چهار راهی شاهد حضور کودکانی هستیم که گاهی حتی زبان فارسی را نیز به خوبی صحبت نمی‌کنند و اکثراً افغانستانی هستند.
سرقفلی برای کار در چهارراه‌ها
وی گفت: با وجود مشکلات اقتصادی در کشور تعداد محدودی از این کودکان ایرانی هستند و اکثراً در هر چهار راه سرقفلی دارند.
زهرا کمالی یکی دیگر از شهروندان کرمانی است که می‌گوید: حضور این بچه‌ها در چهار راه‌ها سازماندهی شده است و عده‌ای از وجود این کودکان سو استفاده می‌کنند و کمکی که به این کودکان می‌شود به جیب مافیایی تکدی‌گری می‌رود.
وی گفت: در بهترین حالت والدین این کودکان را مجبور می‌کنند با یاد گرفتن یک جمله مثلاً گرسنه هستیم یا غذا نخورده ام احساسات مردم را تحریک می‌کنند ما از مسئولان به خصوص شهرداری و فرمانداری می‌خواهیم با جدیدت و قدرت با این پدیده برخورد و والدین این کودکان را شناسایی و آنها را از کشور طرد کنند. همین طور از مردم می‌خواهم با نگهداری خوراکی مثل بیسکویت و آب میوه به این کودکان غذا بدهند.
از مردم می‌خواهم با نگهداری خوراکی مثل بیسکویت و آب میوه به این کودکان غذا بدهند
استاندار کرمان چندی قبل در راستای ساماندهی این کودکان و دور شدنشان از والدین بزه کار خواستار برنامه‌ریزی جدی شده بود.
وی در سطح وزارت کار پیگیری‌هایی در راستای ایجاد مرکز موقتی برای آموزش و نگهداری این کودکان انجام داده بود.
محمد جواد فدایی همچنین خواستار اجرای آئین نامه‌های موجود در زمینه ساماندهی کودکان کار و متکدیان در شهر کرمان شده است.
کرمان باید شهر بدون متکدی باشد
شهردار کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهار داشت: از مردم می‌خواهیم اجازه ندهند با احساسات آنها توسط عده‌ای افراد سود جو بازی شود.
سید مهران عالم زاده گفت: هدف ما ساماندهی وضیعت موجود و ایجاد شهر بدون متکدی در کرمان است اما ساماندهی این افراد نیز نیاز به همکاری دستگاه‌های مختلف با همدیگر و هم افزایی دارد.
وی تصریح کرد: باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای حذف این پدیده در کرمان انجام شود اکثر این کودکان افغانستانی هستند به طور مثال در دی ماه 26 کودک کار جمع‌آوری شدند که 25 نفر از این کودکان تبعه خارجی بودند.
بحث کودکان کار از متکدیان باید جدا دیده شود و با شناسایی خانواده‌های این کودکان زمینه لازم برای سو استفاده از کودکان را از بین ببریم
شهردار کرمان گفت: نکته دیگر اینکه بحث کودکان کار از متکدیان باید جدا دیده شود و با شناسایی خانواده‌های این کودکان زمینه لازم برای سو استفاده از کودکان را از بین ببریم.
فرماندار شهرستان کرمان هم در گفتگو با مهر با درخواست از مردم کرمان برای کمک نکردن به کودکان کار گفت: تا زمانی که مردم به این کودکان پول بدهند انگیزه‌ای برای ادامه حضور این کودکان وجود دارد.
علی بابایی بیان کرد: 90 درصد از کودکان کاری که در شهر کرمان جمع‌آوری می‌شوند افغانستانی هستند و فقط به قصد کسب درآمد از راه‌هایی مثل فرستادن فرزندانشان به معابر شهری به کرمان و شهرهای پر جمعیت کشور مهاجرت می‌کنند.
وی تصریح کرد: جمع‌آوری و نحوه ساماندهی و نگهداری این کودکان دقیقاً مطابق با قانون است و هیچ مشکلی در این مسیر وجود ندارد اما به مردم شهر کرمان اطمینان می‌دهیم با این پدیده برخورد می‌کنیم.
وی با تاکید بر اجرای روند قانونی جمع‌آوری این کودکان گفت: این کودکان بعد از جمع‌آوری در مکانی مناسب نگهداری می‌شود تا وضعیت آن‌ها به صورت قانونی مشخص شود.
مردم شهر کرمان با حمایت کامل از اقدامات مسئولان در راستای ساماندهی این افراد از مسئولان این شهر می‌خواهند ساماندهی اتباع خارجی فاقد مجوز قانونی که به صورت غیر قانونی در شهر و یا حاشیه کرمان ساکن هستند را در اسرع وقت آغاز کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کرمانی ها طعم بی‌آبی را در دمای بالای 40 درجه می‌چشند

توهم پرآبی

گره های کور در تار و پود گلیم سیرجان

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

سینماهای بم بازسازی نشدند/ درهای بسته هنر هفتم به روی مردم بم

تقابل بیابان زایی و بیابان زدایی در جنوب کرمان

بررسی آلونک و کانکس نشینی در کرمان / اجاره ها نجومی شدند

راهکارهای کاهش نگرانی‌ها در خصوص استفاده از مالچ‌های نفتی

تبادل تجربه ها راهکار عبور از چالش ها

«فتح‌آباد» نگینی در دل کویر

وجود 700 ماده خطرناک در توتون/دخانیات قاتل انسان‌ها است

کرمان گلخانه طبیعی ایران

درختانی که بوی زندگی می دهند

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

افول صنایع دستی در کرمان / شهر جهانی گلیم خاموش تر از همیشه

کشاورزان دلخوش در اوج محرومیت/ ورق داستان تلخ برگشته است

گل محمدی اقتصاد بردسیر را متحول کرد /حضور اروپایی‌ها در لاله زار

هجوم ملخها به استانهای همجوار و دشوار شدن مبارزه در جنوب کرمان

احیای اخلاق با توسل به سیره امام خمینی (ره)

چرا حال خانواده‌های کرمانی خوب نیست؟

نظریه‌ انتخاب عمومی و مدیریت جهادی

ساکنان دشت خاک بی آب مانده اند / مشکلی که 3 ماه ادامه دارد

برای کنترل فشار خون آستین بالا بزنید

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

اوضاع مثل همیشه خوب نیست

گردنه دلفارد جیرفت جاده دو بانده می خواهد

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند

در همسایگی خانه های لاکچری چه می گذرد؟

ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی استان خسارتی وارد نکرده‌اند/در تهیه سم با مشکل روبرو هستیم

خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*

ره صد ساله طفل روابط عمومی- زهرا بیرمی نیا *

ضرورت بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به روابط عمومی ها

کودکان کار کرمان، پشت چراغ قرمز قانون

رونق کشاورزی در گرو کشت گلخانه ای

ساخت مجتمع رفاهی در مسیر رودخانه/ پیگیری قضایی در کرمان آغاز شد

کمک حال نیازمندان باشیم

بدعتی زیبا از معلمی آگاه

پیشگامی جنوب کرمان در ترویج زایمان طبیعی

امدادگران گمنام

جیرفت میزبان خیمه های معرفت ماه رمضان

ماه میهمانی خدا در کرمان

غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!

کارگر بازنشسته : کسی را متهم نمی کنم ،کارگران جوان را دریابید

قالی کرمان برند فراموش شده

بارندگی های اخیر به منابع آبی و مرتعی کرمان جانی دوباره بخشید

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

بارندگی‌های اخیر در کرمان جای خوشحالی ندارد؟

استحمار

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها