کرمان رصد

آخرين مطالب

قیام 15خرداد نخستین سنگ بنای انقلاب اسلامی را شکل داد سياسي

قیام 15خرداد نخستین سنگ بنای انقلاب اسلامی را شکل داد

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - 15 خرداد ، یادآور قیام خونین مردم ایران اسلامی و یادآوری روزی است که مردم برای رسیدن به یک زندگی بدون دغدغه به پاخاستند و برای اسلام به میدان آمدند تا سلطه فاسدان مستبد و طاغوتی را از روی خاک ایران عزیز برچینند.

به گزارش ایرنا، 15 خرداد یادآوری روزی است که اقشار مختلف مردم یکپارچه و یکدل برای رسیدن به آزادی و صیانت از دین مقابل گلوله‌های آتشین رژیم وقت در خاک آرمیدند و نطفه‌های خفته ای را در دل خاک نهادند که پس از 15 سال در 22 بهمن سال 57 به ثمر نشست و هم اکنون به نهالی تنومند تبدیل شده است.
به دنبال انتشار خبر بازداشت امام در سحرگاه 15 خرداد 1342 به مناسبت سخنرانی تاریخی امام که علیه اسرائیل و رژیم شاه بوده از نخستین ساعات روز 15 خرداد، اعتراضات گسترده ای در قم، تهران، ورامین، مشهد و شیراز برگزار شد که با شعارهایی بر ضد شاه و در طرفداری از امام همراه بود.
در آن زمان مأموران نظامی که در نقاط مرکزی و حساس شهرهای قم و تهران مستقر بودند به روی تظاهر کنندگان آتش گشودند و هر چند مردم نیز بیکار ننشسته و با چوب و سنگ به دفاع از خود برخاستند اما رژیم موفق به سرکوبی نهضت و قیام شد.
اما پس از 15 سال مقاومت و ایستادگی مبارزان و آزادیخواهان مختلف از دانش آموز گرفته تا دانشجو و دیگر قشرهای مردمی در جای جای ایران، رژیم در حقیقت در نهایت بی اعتمادی مشروعیت خود را برابر خواست عمومی مردم از دست داد و ناچار به عقب نشینی شد و در 22 بهمن سال 57 شیپور پیروزی به صدا درآمد.
حجت الاسلام مهدی عربپور رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان در آئین گرامیداشت 15 خرداد: این روز به عنوان یکی از روزهای مهم در تاریخ انقلاب اسلامی نام برد که باید خاطرات این دوران برای نسل کنونی بخوبی بازگو شود.
وی تاکید کرد: راه و مسیر شهدای گمنام با شهدای 15 خرداد یکی است و شهدای 15 خردادماه در آغاز نهضت و شهدای دوران دفاع مقدس در تداوم نهضت، جان خود را تقدیم انقلاب کرده اند و هنوز نیز راه دشواری را در پیش داریم که نیاز به جانفشانی دارد تا این انقلاب به دست امام عصر (عج) سپرده شود.
رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان ادامه داد: شاه ملعون در سال 1320 با نظر متفقین که به ایران حمله کرده بودند روی کار آمد و پدرش برکنار و او که جوان و تشنه قدرت بود با راهنمایی اربابان خود سعی کرد تا دهه 30 به نوعی آرام تر از پدر خود حرکت کند و مخالفت علنی با مظاهر دینی نداشته باشد و ارتباط کمرنگی با علما برقرار کند.
حجت الاسلام عربپور تصریح کرد: پس از کودتای 28 مرداد، روش او در کارها تغییر کرد و هم به فکر آن بود که چگونه تخت و تاج خد را حفظ کند و هم به فکر آن بود که چگونه اربابان خود را راضی نگه دارد زیرا در آن دروه به روی کار آمدن دموکرات‌ها، برای شاه ملعون سخت بود که بخواهد تاج و تخت خود را حفظ کند.
وی گفت: وی در ادامه نسبت به ایجاد ساواک، خط دوم ارتش اقداماتی را در برخورد با روحانیت، مراجع و غیره آغاز کرد و آنها را به عنوان مرتجعین خطاب می‌کرد و تضعیف و تحقیر روحانیت جزو سیاست‌های او بود.
رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان افزود: روحانیت در دهه 30 تا 40 روش خود را نسبت به گذشته عوض کرد و تصمیم بر این بود که در مقابل کارهای شاه افشاگری کرده و مردم را نسبت به آنچه که هست، آگاه کند و نیز دفاع از روحانیت انجام شود.
امام جمعه موقت کرمان گفت: عصر روز عاشورا در 13 خردادماه 1342 امام سخنرانی کاملی داشتند و به سیاست‌های شاه حمله کردند و شاه که می‌خواست اوضاع را آرام کند، تصمیم گرفت در سحرگاه 14 خرداد امام (ره) را دستگیر و به تهران منتقل کنند.
حجت الاسلام عربپور افزود: در اوایل روز مردم از انتقال امام (ره) به تهران مطلع شدند و در همین راستا جماعتی از کشاورزان و مردم ورامین با شعار آزادی امام (ره) به سمت تهران حرکت کردند.
وی ادامه داد: رژیم برای آنکه تجمعات مردمی را کاهش دهد و با دستور وی تجمعات مردمی را به رگبار بستند و جمع زیادی از مردم شهید شدند و فکر می‌کردند با برخوردهای انجام شده، همه چیز آرام شده است.
عربپور تصریح کرد: در سال 43 نیز امام و روحانیت کار خود را ادامه دادند و در این سال امام با قانون کاپیتولاسیون مخالفت کردند و دوباره رژیم امام (ره) را دستگیر کرد و امام را به ترکیه فرستادند و پس ا زآن نیز امام از ترکیه به نجف تبعید شدند.
رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان تاکید کرد: گرچه رژیم بعداز سال 1342 و تا سال 56 به بدترین وجه با انقلابیون برخورد کرد و عده‌ای از انقلابیون تحت شکنجه‌های سخت رژیم و ساواک به شهادت رسیدند و علمای بزرگی سال‌ها در زندان بودند اما سه چیز در 15 خرداد به هم متصل شد و عامل پیروزی انقلاب در سال 57 شد.
حجت الاسلام عربپور گفت: مردم پس از 15 خردادماه امام را به عنوان رهبر نهضت و انقلاب شناختند و نگاه آنها به اعلامیه‌ها، سخنرانی‌ها و راهنمایی‌های ایشان بود.
وی افزود: عامل دوم نیز مردم بودند که علی رغم استبدادی که به خرج داده بود و ساواک جهنمی که داشت به خیابان می آمدند و حرف خود را می‌زدند.
رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان اظهار داشت: عامل سومی که آغاز آن از 15 خرداد بود، دین، اسلام و ایدئولوژی مذهبی مردم ایران بود و این سه عامل از همان سال‌ها تاکنون عامل بقای انقلاب بوده است.
حجت الاسلام عربپور عنوان کرد: انقلاب بر مبنای رهبری دینی، ایدئولوژی مذهبی مردم و همراهی مردم، پویاتر از گذشته در سطح جهان مطرح است.
عربپور گفت: 15 خرداد را به عنوان روزی می‌بینیم که اصل انقلاب در این روز شکل گرفت، می‌بینیم و باید بدانیم که در آن زمان خون شهدایی که به عنوان شهدای 15 خرداد حتی بعدها جنازه آنها پیدا نشد، باعث پیروزی و تداوم انقلاب شده و امروز این انقلاب به عنوان یک حرکت عظیم و توفنده جهان اسلام مطرح است.
وی با اشاره به این مطلب که رهبر معظم انقلاب اسلامی با دقت و حساسیت در مسیر امام راحل حرکت کرده و امروز به دلیل وجود این رهبر بزرگوار سربلند هستیم.
رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی از سال‌ها قبل به توطئه اقتصادی دشمنان آگاه بودند و از این جهت موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند و مقاومت‌های کشور به نحوی بوده که آمریکا پس از خروج از برجام، به جایی رسیده که در روزهای اخیر اعلام کرده که آماده ایم بدون پیش شرط با دولت ایران مذاکره کنیم.
5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فروش بلیت کنسرت در خارج از استان منع قانونی ندارد

تجلیل از بانوی سوادکوهی منتشر کننده فیلم خرس کشی

دختر بجنوردی خود را از پل عابر پیاده پایین انداخت

ایجاد زمین چمن مصنوعی در برخی مدارس شهر رفسنجان

مبلغ شهریه ثبت نام در مدارس هیئت امنائی رفسنجان مشخص شد

ستاری: 20 هزار میلیارد تومان وام به شرکت های دانش بنیان پرداخت شد

جهانگیری: هدف گذاری آمریکا برهم زدن اقتصاد ایران است

همه زنان روشن آباد زاهدان سرپرست خانوار هستند

مونسان:تصویب طرح جامع گردشگری به رونق این صنعت می انجامد

معاون رییس جمهوری: اهتمام دانشجو برای پذیرش دانشگاه خارجی تاسف آور است

باند حرفه ای حفاری غیرمجاز در عنبرآباد منهدم شد

مدل نرخ استانداردسازی در کشور اجرایی می شود

لایروبی کارون در اهواز از هفته آینده آغاز می شود

فرش قرمز دشت ریواس شهربابک زیر پای گردشگران

استارتاپ ها به عنوان صنعت در کشور به رسمیت شناخته شوند

وفور شهرهای صنایع دستی، بیانگر شکوه میراث فرهنگی ایران است

شهرداری بیشترین سهم را در سیلاب اخیر شیراز داشت

مشکلی در تامین کالاهای اساسی استان کرمان نداریم

وروار؛ بلندترین آبشار خاورمیانه در جنوب کرمان

اشتهای زمین خواران باید در کرمان کور شود

245 راس گوسفند قاچاق در شهربابک کشف شد

15 هتل در نقاط مختلف استان کرمان در حال ساخت است

زمین لرزه 3.4 ریشتری هجدک را تکان داد

فیلم جزئیات انهدام بزرگترین شبکه جهانی جاسوسی آمریکا توسط ایران

برداشت پسته از 3دهه پیش هم کمتر شده/خلأ مرکز تحقیقات بهبود تولید

معاون سازمان میراث فرهنگی: تپه 8 هزار ساله «قرچک» باید حفظ شود

طرح جمع آوری و ساماندهی متکدیان در رفسنجان آغاز می شود

وزیر نیرو :ایران نگاه راهبردی به همکاری اقتصادی با همسایگان دارد

12 سند همکاری اقتصادی و تجاری ایران و روسیه امضا شد

اصلاح آبراهه‌ها در کرمان در دستور کار قرار گرفت

تدبیر دولت امید برای اتمام راه‌های نیمه‌تمام

مشاور وزیر کشور: تشکیل خانواده "تفردی" زنگ خطری برای جامعه است

فرصت های تجاری ایران، قطر و عمان در تهران بررسی شد

توسعه خطوط ریلی نیاز اصلی کرمان است

120 درصد از آب‌های تجدیدپذیر کرمان مصرف می‌شود

آمریکا هزار نیروی جدید به خاورمیانه اعزام می‌کند

ایجاد زیر بناهای گردشگری به اشتغال و کاهش آسیب اجتماعی می انجامد

نیروگاه برق آبی امیرکبیر تهران پس از 51 سال وارد مدار شد

یک دهنه غار در زیر شهر «برزک» کاشان کشف شد

چالش اصلی بازسازی مناطق سیل زده خوزستان، نبود هماهنگی است

319 معلول در بافت حضور دارند / لزوم مناسب سازی فضاهای شهری

حمایت جدی از مشارکت بخش خصوصی در توسعه استان کرمان

تراز دریاچه ارومیه به حدود 1272 متر رسید

از تولید 4برابری اورانیوم تا زندگی در مناطق ممنوعه

توران ، باغبان ایران

دستگاه های مختلف در جریان سیلاب شیراز مقصرند

80 روز تردد رایگان در تهران

دوئل ترامپ با سناتورها

مدیرعامل راه آهن: حمل و نقل ریلی کشور سال 98 توسعه می یابد

توسعه کرمان مستلزم مشارکت بیشتر بخش خصوصی است