کرمان رصد

آخرين مطالب

قیام 15خرداد نخستین سنگ بنای انقلاب اسلامی را شکل داد سياسي

قیام 15خرداد نخستین سنگ بنای انقلاب اسلامی را شکل داد

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - 15 خرداد ، یادآور قیام خونین مردم ایران اسلامی و یادآوری روزی است که مردم برای رسیدن به یک زندگی بدون دغدغه به پاخاستند و برای اسلام به میدان آمدند تا سلطه فاسدان مستبد و طاغوتی را از روی خاک ایران عزیز برچینند.

به گزارش ایرنا، 15 خرداد یادآوری روزی است که اقشار مختلف مردم یکپارچه و یکدل برای رسیدن به آزادی و صیانت از دین مقابل گلوله‌های آتشین رژیم وقت در خاک آرمیدند و نطفه‌های خفته ای را در دل خاک نهادند که پس از 15 سال در 22 بهمن سال 57 به ثمر نشست و هم اکنون به نهالی تنومند تبدیل شده است.
به دنبال انتشار خبر بازداشت امام در سحرگاه 15 خرداد 1342 به مناسبت سخنرانی تاریخی امام که علیه اسرائیل و رژیم شاه بوده از نخستین ساعات روز 15 خرداد، اعتراضات گسترده ای در قم، تهران، ورامین، مشهد و شیراز برگزار شد که با شعارهایی بر ضد شاه و در طرفداری از امام همراه بود.
در آن زمان مأموران نظامی که در نقاط مرکزی و حساس شهرهای قم و تهران مستقر بودند به روی تظاهر کنندگان آتش گشودند و هر چند مردم نیز بیکار ننشسته و با چوب و سنگ به دفاع از خود برخاستند اما رژیم موفق به سرکوبی نهضت و قیام شد.
اما پس از 15 سال مقاومت و ایستادگی مبارزان و آزادیخواهان مختلف از دانش آموز گرفته تا دانشجو و دیگر قشرهای مردمی در جای جای ایران، رژیم در حقیقت در نهایت بی اعتمادی مشروعیت خود را برابر خواست عمومی مردم از دست داد و ناچار به عقب نشینی شد و در 22 بهمن سال 57 شیپور پیروزی به صدا درآمد.
حجت الاسلام مهدی عربپور رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان در آئین گرامیداشت 15 خرداد: این روز به عنوان یکی از روزهای مهم در تاریخ انقلاب اسلامی نام برد که باید خاطرات این دوران برای نسل کنونی بخوبی بازگو شود.
وی تاکید کرد: راه و مسیر شهدای گمنام با شهدای 15 خرداد یکی است و شهدای 15 خردادماه در آغاز نهضت و شهدای دوران دفاع مقدس در تداوم نهضت، جان خود را تقدیم انقلاب کرده اند و هنوز نیز راه دشواری را در پیش داریم که نیاز به جانفشانی دارد تا این انقلاب به دست امام عصر (عج) سپرده شود.
رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان ادامه داد: شاه ملعون در سال 1320 با نظر متفقین که به ایران حمله کرده بودند روی کار آمد و پدرش برکنار و او که جوان و تشنه قدرت بود با راهنمایی اربابان خود سعی کرد تا دهه 30 به نوعی آرام تر از پدر خود حرکت کند و مخالفت علنی با مظاهر دینی نداشته باشد و ارتباط کمرنگی با علما برقرار کند.
حجت الاسلام عربپور تصریح کرد: پس از کودتای 28 مرداد، روش او در کارها تغییر کرد و هم به فکر آن بود که چگونه تخت و تاج خد را حفظ کند و هم به فکر آن بود که چگونه اربابان خود را راضی نگه دارد زیرا در آن دروه به روی کار آمدن دموکرات‌ها، برای شاه ملعون سخت بود که بخواهد تاج و تخت خود را حفظ کند.
وی گفت: وی در ادامه نسبت به ایجاد ساواک، خط دوم ارتش اقداماتی را در برخورد با روحانیت، مراجع و غیره آغاز کرد و آنها را به عنوان مرتجعین خطاب می‌کرد و تضعیف و تحقیر روحانیت جزو سیاست‌های او بود.
رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان افزود: روحانیت در دهه 30 تا 40 روش خود را نسبت به گذشته عوض کرد و تصمیم بر این بود که در مقابل کارهای شاه افشاگری کرده و مردم را نسبت به آنچه که هست، آگاه کند و نیز دفاع از روحانیت انجام شود.
امام جمعه موقت کرمان گفت: عصر روز عاشورا در 13 خردادماه 1342 امام سخنرانی کاملی داشتند و به سیاست‌های شاه حمله کردند و شاه که می‌خواست اوضاع را آرام کند، تصمیم گرفت در سحرگاه 14 خرداد امام (ره) را دستگیر و به تهران منتقل کنند.
حجت الاسلام عربپور افزود: در اوایل روز مردم از انتقال امام (ره) به تهران مطلع شدند و در همین راستا جماعتی از کشاورزان و مردم ورامین با شعار آزادی امام (ره) به سمت تهران حرکت کردند.
وی ادامه داد: رژیم برای آنکه تجمعات مردمی را کاهش دهد و با دستور وی تجمعات مردمی را به رگبار بستند و جمع زیادی از مردم شهید شدند و فکر می‌کردند با برخوردهای انجام شده، همه چیز آرام شده است.
عربپور تصریح کرد: در سال 43 نیز امام و روحانیت کار خود را ادامه دادند و در این سال امام با قانون کاپیتولاسیون مخالفت کردند و دوباره رژیم امام (ره) را دستگیر کرد و امام را به ترکیه فرستادند و پس ا زآن نیز امام از ترکیه به نجف تبعید شدند.
رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان تاکید کرد: گرچه رژیم بعداز سال 1342 و تا سال 56 به بدترین وجه با انقلابیون برخورد کرد و عده‌ای از انقلابیون تحت شکنجه‌های سخت رژیم و ساواک به شهادت رسیدند و علمای بزرگی سال‌ها در زندان بودند اما سه چیز در 15 خرداد به هم متصل شد و عامل پیروزی انقلاب در سال 57 شد.
حجت الاسلام عربپور گفت: مردم پس از 15 خردادماه امام را به عنوان رهبر نهضت و انقلاب شناختند و نگاه آنها به اعلامیه‌ها، سخنرانی‌ها و راهنمایی‌های ایشان بود.
وی افزود: عامل دوم نیز مردم بودند که علی رغم استبدادی که به خرج داده بود و ساواک جهنمی که داشت به خیابان می آمدند و حرف خود را می‌زدند.
رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان اظهار داشت: عامل سومی که آغاز آن از 15 خرداد بود، دین، اسلام و ایدئولوژی مذهبی مردم ایران بود و این سه عامل از همان سال‌ها تاکنون عامل بقای انقلاب بوده است.
حجت الاسلام عربپور عنوان کرد: انقلاب بر مبنای رهبری دینی، ایدئولوژی مذهبی مردم و همراهی مردم، پویاتر از گذشته در سطح جهان مطرح است.
عربپور گفت: 15 خرداد را به عنوان روزی می‌بینیم که اصل انقلاب در این روز شکل گرفت، می‌بینیم و باید بدانیم که در آن زمان خون شهدایی که به عنوان شهدای 15 خرداد حتی بعدها جنازه آنها پیدا نشد، باعث پیروزی و تداوم انقلاب شده و امروز این انقلاب به عنوان یک حرکت عظیم و توفنده جهان اسلام مطرح است.
وی با اشاره به این مطلب که رهبر معظم انقلاب اسلامی با دقت و حساسیت در مسیر امام راحل حرکت کرده و امروز به دلیل وجود این رهبر بزرگوار سربلند هستیم.
رئیس ستاد اقامه نماز استان کرمان ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی از سال‌ها قبل به توطئه اقتصادی دشمنان آگاه بودند و از این جهت موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند و مقاومت‌های کشور به نحوی بوده که آمریکا پس از خروج از برجام، به جایی رسیده که در روزهای اخیر اعلام کرده که آماده ایم بدون پیش شرط با دولت ایران مذاکره کنیم.
5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

30 هزار لیتر نفت سفید قاچاق در کرمان کشف شد

اقدامات خلاف قانون انتخابات مستندسازی و رسیدگی می شود

ظرفیت رسانه های اجتماعی برای ارتقای دانش سیاسی مردم استفاده شود

604 کیلوگرم موادمخدر در کهنوج کشف شد

رزمایش پدافند غیرعامل در کرمان اجرا می شود

سطح آگاهی جامعه از پدافند غیرعامل افزایش یابد

درآمد 12 میلیون ریالی مددجویان کمیته امداد از نیروگاه خورشیدی

13 شتر قاچاق به ارزش 2 میلیارد ریال در انار کشف شد

تصادفات زخم مزمنی برای جامعه شده اند

شماره 42 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

سرویس های مدارس در بافت قانون مند شوند

برگزاری همایش ملی بررسی اندیشه‌های تفسیری آیت‌الله جوادی‌آملی

ایمن سازی محدوده مدارس در بافت انجام شود

رسالت حوزه‌های علمیه نشر معارف دینی و اهل‌بیت است

زیباکلام: مردم، نگران جنگ با آمریکا هستند

استاندار کرمان: مدیران به تعهدات خود پایبند باشند

انتخابات، ابزار سنجش توان اجرایی و مدیریتی است

گل‌گهر سیرجان در تولید گندله و کنستانتره صدرنشین کشور شد

دشمنان جمهوری اسلامی پاسخ سنگینی از نیروهای نظامی ما دریافت میکنند

رفع فقر و محرومیت مدنظر فرمانداران باشد

دانشگاه فرهنگیان در رفسنجان راه اندازی می شود

62 خانه کودکان و نوجوانان به همت خیران در کرمان اداره می شود

اولویت‌بندی عوامل موثر بر کاهش رشد جمعیت ضروری است

تک فرزندی و بی فرزندی سلامت افراد و جامعه را به خطر می اندازند

زنگ خطر رشد منفی جمعیت کشور/کاهش موالید در استان تهران

سهمیه سوخت پایه ناوگان بالای 10 تن که باربرگ ندارند کاهش می یابد

لزوم توجه طرح های اقتصادی به مسائل زیست محیطی و تأمین آب

نحوه اجرا و احیای خانه موزه هنر لطفی در کرمان بررسی شد

ساماندهی وضعیت بانوان آسیب دیده در گرو همکاری تمامی دستگاه ها

دستگاه های اداری و اجرایی کرمان فرآیند صدور مجوزها را تسریع کنند

دستورالعمل جدید نحوه تهاتر اوراق تسویه خزانه باید تسهیل شود

خدمات فوریت های پزشکی برای زندانیان در نظر گرفته شود

وجود مدارس کانکسی در مناطق محروم کرمان/با کمبود نیرو مواجهیم

موکب «ماهان» ساماندهی شود

لغو برنامه های کنترل جمعیت در مناطق آسیب زا نگران کننده است

وضعیت بهداشتی موکب های اربعین در کرمان بررسی شود

افزایش سطح آگاهی شهروندان مهمترین راهکار پیشگیری از سرقت است

مسائل اقتصادی باعث افزایش سن ازدواج شده است

رمز موفقیت پلیس مردم‌ محوری و اخلاق مداری در همه عرصه ها است

صرفه جویی 45 میلیون مترمکعبی آب با کنترل چاههای کشاورزی رفسنجان

برخورد جدی با رانندگان متخلف سرویس های مدارس در استان کرمان

جرائم فضای مجازی در زرند 38 درصد کاهش یافته است

شناسایی پنج هزار بانوی فرهیخته در استان کرمان

لزوم تعیین رایزن اقتصادی در حوزه اشتغال بانوان

طرح‌های مقابله با آسیب اجتماعی از حالت کتابخانه‌ای خارج شود

رهبری : در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نمی‌ کنیم

رئیسی: با اقدام کانادا مقابله‌ به‌ مثل می‌ کنیم

بیانیه گام دوم انقلاب مبتنی بر رسالت امام حسین(ع) است

قیام عاشورا بشریت را به سمت آرمان‌های انسانی سوق می‌دهد

مکتب امام خمینی (ره)، هادی و راهنمای بشریت