کرمان رصد

آخرين مطالب

آثار هنری می تواند نقش مهمی در اعتلای فرهنگ جامعه داشته باشد فرهنگي

آثار هنری می تواند نقش مهمی در اعتلای فرهنگ جامعه داشته باشد

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - اکبر صوتی استاد پیشکسوت مشبک کشورمان که در کرمان سکونت دارد ، براین باور است که بررسی آثار هنری و تحلیل کارهای هنری دو مولفه و شاخص مهمی است که در ارتقا و اعتلای فرهنگ کشور و جامعه می تواند نقش موثری را ایفا کند.

این پیشکسوت هنر مشبک سرزمین ایران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از حمایت و قدرشناسی از هنرمندان به عنوان یک اصل و راهی برای تعالی کشور و جامعه نام برد که به آن باید توجه ویژه ای شود تا ضمن اعتلای فرهنگی جامعه هنرهای مختلف هم از فراموشی و نابودی نجات یابند.
* پای صحبت هنرمند کرمانی
پا به خانه کوچک و قدیمی و پر از خاطره با میزهای پر از کارهای ظریف که دست کار خود استاد است می گذارم، و استاد بی مقدمه با روشن کردن چراغی که دست کار خود اوست شروع به صحبت در رابطه با آثار تولیدی می‌کند، استاد اکبر صوتی، این هنر را مربوط به انسان‌های اولیه می‌داند که از سنگ، چوب، پوست و برگ گیاهان پنجره‌هایی برای ورود نور ایجاد می‌کردند که باگذشت زمان این روزنه‌ها اشکال هندسی منظم‌تر و متنوعی به خود گرفتند و امروز از این هنر به نام مشبک نام برده می‌شود.
در میان آثار دستی این هنرمند توانا آنچه که توجه مرا جلب کرد تابلویی بود که آن را در آستان شاه نعمت الله ولی ماهانی دیده بودم و البته تغییرات قابل توجهی در آن به وجود آمده بود و این استاد 90 ساله با دستان هنرمندانه و لرزان خود داشت روی آن کارهایی انجام می داد.

این پیشکسوت هنر مشبک، متولد 1308 در کرمان است که بعضی نوآوری‌های وی برای اولین بار نه در ایران بلکه در جهان وجود دارد و بیش از 150 نمایشگاه در داخل و خارج از کشور تاکنون برگزار کرده است و همچنین حدود 140 تقدیرنامه از روسای جمهوری، دانشگاه‌ها و مسئولان دریافت و دکترای هنر را از شورای انقلاب فرهنگی ریاست‌جمهوری در تالار وحدت کرمان گرفته است.
صوتی بیش از 75 سال از عمر خود را به تولید 300 اثر از جمله تصاویر پیامبران و بزرگان ایران‌زمین و مشاهیر و مفاخر جهان که هرکدام شرح مفصلی دارند را گذرانده است که 125 اثر آن در موزه برج آزادی تهران و 185 اثر نیز در موزه هرندی کرمان هست.
استاد صوتی از گذشته خود می گوید:
آن زمان که رسم بود کودکان و نوجوانان تابستان‌ها به دنبال فراگیری فن و حرفه‌ای چون آهنگری، نجاری و بنایی و … رفته و اتفاقاً همان حرفه هم در آینده شغل اصلی آن‌ها می‌شد؛ من هم نیز از همان دوران دبستان برای آموختن حرفه موردعلاقه‌ام نزد دایی مرحومم حاج علی صوتی که استاد طراحی قالی، گچ‌بری و کاشی و گلدوزی بود رفتم.
کلاس پنجم دبستان بودم که معلم ریاضی برای اولین بار به من یک کمانه هدیه داد و من هم بدون تعلیم خاصی در این زمینه و با ابتکار خودم هنر طراحی که از دایی‌ام آموخته بودم کار را شروع کردم.
بنا به گفته استاد، سال 1327 لوستری ساخت مزین به اسامی پنج‌تن و چهارده معصوم و آن را هدیه به حرم حضرت عبدالعظیم کرد و در سال 1333 که در یک روستا معلم بود اثری ساخت که در مسابقات صنایع‌دستی کرمان، تهران و ژاپن موفق به کسب مقام اول شد و از همان سال بود که ضمن اشتغال به کار معلمی به کار مشبک هم پرداخت و امروز بعد از بازنشستگی کار مشبک به کار اصلی او تبدیل‌شده است.
از آنجاکه اکثر آثار ایشان مذهبی و در ارتباط با اسماء الله و اسامی ائمه علیهم‌السلام است همیشه با وضو هست و سحر شروع انجام کارش است؛ و کارهای او از آنجا که با دست انجام می‌دهد تنها یک بار کار شده است و به گفته او حالت خلق هر اثر تنها یک‌بار به او دست می‌دهد.
او دلیل مذهبی بودن آثارش را این می‌داند که هر آنچه به مذهب متصل باشد ماندگارتر است مثل آثار مکلانژ در روم که مذهبی بودن این آثار آن را ماندگار کرده است و از صدها سال قبل هنوز حرف برای گفتن دارند. او توکل به خداوند، برنامه‌ریزی صحیح برای انجام کارها و سوم پیگیر بودن را سه شرط لازم و ضروری در زندگی می‌داند و به جوانان توصیه می‌کند که برای وصل شدن به خداوند هنر، مطالعه و ورزش را در زندگی خود جای دهند.
در کرمان خیابانی نیز به نام اوست و آنچه که در این سال‌ها این هنرمند را خوشحال ساخته، کتاب چاپ‌شده وی توسط وزارت علوم به نام "مشبک" است که دارای بیش از 200 تصویر می‌باشد و در حال حاضر جزو واحدهای دانشکده‌های هنر مورداستفاده و توجه دانشجویان قرارگرفته است.

نکته‌ای که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد این است که یک جامعه هر چقدر هم ثروت طبیعی داشته باشد بدون داشتن فرهنگ، ثروت پایداری نخواهد داشت واین هنر است که فرهنگ جامعه را می‌سازد و جامعه‌ای که به هنر بهایی ندهد هرچقدر هم تلاش شود آن جامعه نمی‌تواند به پیشرفت حقیقی برسد و من فکر می‌کنم این واقعی‌ترین و تلخ‌ترین حقیقت است که در جامعه ما کمتر به آن توجه شده است.
امیدواریم که سازندگان و دست اندارکاران در این عرصه بتوانند با ایجاد برنامه‌های مدون گام بلندی را برای بارور کردن فرهنگ و هنر در جامعه برداشته و آن را ارتقا دهند.
مشبک‌کاری هنری قدیمی که امروزه خود را به اشکال مختلف با توجه به پیشرفت علم معماری نشان می‌دهد. از گذشته‌های دور انسان در فکر هدایت نور به‌وسیله پنجره با سنگ و چرم و برگ بود تا نور و هوا را به داخل خانه یا به قبل‌تر اگر بازگردیم به داخل غار بود؛ مدتی که گذشت ذوق و قریحه در آن دخیل شد و هنر مشبک را به شکل ابتدایی آفریدند.
هنر مشبک‌کاری در ایران با پنجره‌های ارسی، نام و آوازه بلند کرد. این پنجره‌ها در دوران صفویه رونقش بسیاری داشت و می‌توان گفت یکی از زیباترین پنجره سازی‌ها با مشبک‌های هندسی و شیشه‌کاری در معماری ایرانی است.
این هنر ارزشمند در ابتدا برای زیبایی در و پنجره بر روی چوب و فلز برای تزئین در و پنجره استفاده می‌شده است و در حال حاضر این هنر بر روی هر ماده‌ای استفاده می‌شود که یا به‌صورت یکپارچه شبکه‌ها با استفاده از اره‌مویی ایجاد می‌شود که تمام طرح‌ها به هم متصل و جداناپذیرند و یا به‌صورت منفصل که قطعات طرح نهایی به‌طور جداگانه بریده‌شده و به هم متصل می‌شوند.
9889/‏‬ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای طرح «رسم ابرار» در کرمان

ربیعی: دولت روحانی نبود، روسیه متحد آمریکا بود

امام‌جمعه اصفهان: در ایران زنِ جاروکش نداریم

طرح "رسم ابرار" در کرمان اجرا می شود

فرهنگ ایثار و آزادگی را باید به نسل نو انتقال دهیم

هیچگونه تخریب یا سرقت مجسمه‌های شهری در کرمان گزارش نشده است

شمخانی : نباید برجام را امضا می‌ کردیم

10 فیلم جشنواره بین المللی کودک و نوجوان در کرمان اکران می شود

نبود حامی مالی چالش موسیقی پاپ کرمان است

آئین بازسازی واقعه غدیر در ده زیار کرمان برگزار می شود

همه چیز درباره خارج‌ نشینی فرزندان شهردار قم

آخرین وضعیت آمادگی استان کرمان برای برگزاری جشنواره موسیقی نواحی از زبان مدیرکل ارشاد

حوزه های علمیه مبانی فکری مسائل جدید وقف را تبیین کنند

توسعه وقف در کشور از سیاست های اصلی سازمان اوقاف است

سازمان اوقاف از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند

لزوم افزایش اعتماد عمومی به اوقاف/باید اموال وقفی که مورد دستبرد قرار گرفته، به وقفیت برگردد

تغییرات کاملا طبیعی است/ وظیفه داریم از تصمیمات نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه حمایت کنیم

«تدینی» رفت، «جلالی» آمد

برگزاری آیین بازسازی واقعه غدیر در روستای «ده زیار»؛ خاستگاه تعزیه استان کرمان

فرهنگسرای رسانه در شهر کرمان راه اندازی می شود

موسیقی نواحی در کرمان ماندگار شد

نسخه آزمایشی سایت جشنواره موسیقی نواحی ایران رونمایی شد

آذری جهرمی : دستور تخریب من را از خارج کشور دارند

بازنگری محدوده عرصه و حریم قلاع دختر و اردشیر کرمان/آغاز عملیات بررسی و گمانه زنی باستان‌شناسی در استان

کنگره ملی شهدای عشایر کرمان در سال 99 برگزار می شود

جان دوباره به موزه حیاتی کرمان

رسانه‌ها، نباید هول را به مردم منتقل کنند

برگزاری اولین کنگره ملی شهدای عشایر کشور در بهار 99

در زمینه معرفی ظرفیت های گردشگری استان کرمان بسیار ضعیف هستیم/مهجور ماندن، باغ موزه هرندی

فرهنگ انفاق و نیکوکاری در جامعه تعمیق شود

کمیته امداد در محرومیت زدایی نیازمند یاری رسانه ها است

نظام رسانه‌ای استان کرمان باید منسجم شود

مدیرکل اوقاف کرمان به سمنان رفت!

دلیل پخش حرف های روحانی در تلویزیون بعد از کودتای نوژه چه بود؟

ساز کنسرت جنوب کرمان کوک می شود

ظریف عازم دوحه شد

آغاز بازگشت حجاج کرمانی از نهم شهریورماه/هیچ زائر کرمانی تاکنون فوت نشده است

آمادگی فراکسیون میراث گردشگری مجلس جهت برگزاری همایش سرمایه‌گذاری در کرمان

«کرمان در آیینه گردشگری»

زیرساخت هر اصلاحی در جامعه، ریشه در فرهنگ دارد

انتقاد علی مطهری از اظهارات اخیر آیت الله یزدی

دیانت، مصلحت، شجاعت و دقت باید از ویژگی‌های خبرنگاران باشد/ خبرنگار واقعی نقطه امید مظلومان است

20 سالن بلااستفاده در استان کرمان شناسایی شد

هم افزایی، اعتماد مردم به حکومت را بیشتر می کند

ظریف : خلیج‌ فارس اولویت امنیت ملی ایران است

شایعه بازداشت دادستان سابق تهران تکذیب شد

هشدار ایران درباره حضور اسرائیل در خلیج‌ فارس

مطهری : احمدی‌ نژاد جسارت بیشتری داشت

پیکرهای دو پسرعموی شهید کرمانی شناسایی شدند

برگزاری 20 ویژه‌ برنامه توسط کارگروه حمایتی بنیاد غدیر کرمان