کرمان رصد

آخرين مطالب

درختانی که بوی زندگی می دهند مقالات

درختانی که بوی زندگی می دهند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت - برخی بانوان شهرستان قلعه گنج در جنوب کرمان برای تقویت بنیه اقتصادی خانواده هایشان پا به عرصه تولید و اقتصاد گذاشته و با ساخت و صادرات صنایع دستی مرغوب حصیری از راز درختان داز پرده برداشتند.

به گزارش ایرنا، در بیابانها و حاشیه رودخانه‌های جنوب کرمان خصوصاً شهرستان قلعه گنج، درخت‌های کوچکی با برگ‌های پهن همچون نخل‌های زینتی وجود دارد که بومی‌ها به این درخت‌های یک و دو متری، داز می‌گویند.
سالهاست که اهالی جنوب کرمان برای پوشش سقف و دیواره‌های کپرهایشان از برگ‌های داز استفاده می‌کنند و در این میان افراد خلاق و باهوشی هم بودند که با همین برگ‌ها، حصیرهای با کیفیتی می‌ساختند اما فقط برای رفع نیاز خود و اقوامشان از این هنر بهره می‌بردند، تا اینکه حرف از اقتصاد مقاومتی به میان آمد و قلعه گنج به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی انتخاب شد و طی تفاهمنامه ای، توسعه اقتصادی این دیار به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به عنوان معین اقتصادی واگذار شد.
از آنجا که خانه‌های بیشتر مردم در روستاهای این شهرستان از جنس کپر بودند و این سبک از سازه با گذشته اهالی قلعه گنج گره خورده بود، ساخت نخستین هتل کپری با حمایت مالی بنیاد مستضعفان در دستور کار قرار گرفت.
امروز این هتل مجلل سنتی، از میهمانان داخلی و خارجی زیادی با بهترین غذاهای محلی، میزبانی می‌کند و اتفاقاً بحث توسعه صنعت حصیربافی هم از همین هتل مطرح شد.
با همت مردم بازار صنایع حصیری را رونق دادیم
مدیر داخلی هتل کپری پارسیان قلعه گنج گفت: از سال 95 با همت بانوان بومی منطقه، رونق بازار صنایع حصیری را در دستور کار قرار دادیم.
اکرم قلندری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وقتی این هتل کپری را که تمامی مصالح آن از حصیر و صنایع حصیری و برگ درختان داز است افتتاح کردیم تعدادی از بانوان حصیرباف روستاهای قلعه گنج برای فروش حصیر و صنایع حصیری خود به ما مراجعه می‌کردند.
وی ادامه داد: آن زمان چون توانایی خرید و فروش حصیرها را نداشتیم و بازار را خوب نمی‌شناختیم، محصولات آنها را نمی‌پذیرفتیم اما آن فعالان، حقیقتاً حصیرباف‌های قابل، توانا و هنرمندی بودند و ما کم کم به این فکر افتادیم حصیربافی را از این شکلی که هست خارج کرده و شکل و طرح دیگری بهش بدهیم.
قلندری اظهار داشت: حصیربافی سالیان سال هنر دست بانوان این منطقه بود و ضرورت داشت که ما به این صنایع دستی قالب و شکل جدیدی بدهیم تا عموم پسند و بازار پسند شود.
این فعال اقتصادی عنوان کرد: فعالیتمان را به صورت جدی برای رونق و توسعه صنایع حصیری قلعه گنج از سال 95 شروع کردیم و خوشبختانه تا این لحظه خیلی خوب پیش رفتیم.
200 بافنده صنایع حصیری در قلعه گنج
وی اضافه کرد: هم اینک 200 نفر بافنده صنایع حصیری در قلعه گنج داریم که در طرح‌ها و نقش‌های مختلف، حصیر، سبد و زیراندازهای کوچک حصیری می بافند.
قلندری تصریح کرد: به کمک بانوان خلاق و هنرمند حصیرباف در روستاهای قلعه گنج توانستیم بخش بزرگی از بازار حصیربافی ایران را به دست بگیریم.
وی گفت: ما صنایع حصیری قلعه گنج را علاوه بر استان‌های شمالی و مرکزی حتی به کشورهای خارجی صادر می‌کنیم و همین هفته گذشته چندمین محموله صنایع حصیری را به کشور قطر صادر کردیم.
قلندری افزود: از کشور قطر طرح دریافت می‌کنیم و آموزش‌های لازم را همراه با نقشه به بانوان و بافندگان روستایی ارائه و از آنها حمایت می‌کنیم، صنایع بافتنی رو از آنها خریداری و به قطر می‌فرستیم.
این فعال اقتصادی اظهار داشت: بانوان روستایی قلعه گنج حالا دیگر دغدغه فروش و بازاریابی محصولات حصیری را ندارند و ما به آنها گفته‌ایم که هر چقدر تهیه کنید ما از شما خریداری می‌کنیم.
وی ادامه داد: از سال 95 تاکنون یک میلیارد تومان صنایع حصیری از بانوان قلعه گنجی خریداری و به بازارهای داخلی و خارجی صادر کرده‌ایم.
فروش محصولات تنها امید حصیربافان
عضو شورای روستای گاوبنان یکی از روستاهای تولید کننده صنایع دستی و حصیری قلعه گنج به خبرنگار ایرنا گفت: فروش محصولات، تنها امید حصیربافان این منطقه است.
رحمدل هنرور اظهار داشت: در این روستا شغل بیشتر زنان و حتی برخی از پیرمردها بافندگی حصیر و صنایع حصیری است و بسیاری از بافندگان برای تأمین مخارج زندگی خود صنایع حصیری را به خانم قلندری می‌فروشند.
وی اضافه کرد: قیمت خرید تولیدات باتوجه به حجم و کوچک و بزرگی آنها فرق می‌کند و از پنج هزار تومان تا 50 هزارتومان متغیر است.
هنرور گفت: بافت هر سبد حصیری زنانه تقریباً سه روز طول می‌کشد، یک روز کامل باید برای جمع آوری برگ به کوه، دره‌ها و دشت‌ها برویم و بعد از آن، مرحله پاک کردن و بافتن است.
وی بیان کرد: بانوان بافنده در روستای ما زیاد هستند به طور مثال از 150 نفر جمعیت زنان روستا حداقل 120 نفر آنها بافنده صنایع حصیری بوده و به طور میانگین درآمد ماهیانه هر کدام از آنها 400 هزارتومان در ماه است اما برخی خانواده‌ها و زنان هستند که تولیداتشان بیشتر است و ماهیانه 800 تا یک میلیون تومان فروش دارند.
هنرور تصریح کرد: این تولیدکننده ها هر وقت بخواهند برای خرید لوازم ضروری خانه‌هایشان به شهر بیایند، تولیدات حصیری شان را هم با خود به شهر می‌آورند تا به فروش برسانند چرا که آنها منبع درآمد دیگری ندارند و تنها امید برای تهیه پول، فروش همین محصولات حصیری است.
بانوان بافنده فاقد بیمه
به گفته هنرور، مشکل عمده‌ای که برای بافندگان حصیری وجود دارد این است که آنها از طرف هیچ اداره و یا شرکتی بیمه نبوده و بیمه مشاغل خانگی هم نیستند اما از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گواهینامه‌هایی به آنها اعطا شده است.
عبدالرضا جهانگیری نماینده میراث فرهنگی و صنایع دستی در شهرستان قلعه گنج نیز به ایرنا گفت: صنایع دستی قلعه گنج شامل حصیربافی، زی بافی بلوچی و چرم دوزی است که بیشتر این تولیدات در گروه حصیربافی قرار گرفته است.
یه گفته جهانگیری، بیمه حصیربافان روستای سوردر رمشک در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته و برای حصیربافان این منطقه تا کنون 30 گواهینامه مهارتی صادر شده است.
هم اینک حدود 200 هنرمند و بافنده صنایع دستی در روستاهای حاشیه دهستان رمشک از جمله شهر رمشک- روستای سوردر- میانده- تگک- چاهک-سهرانی- کرکک- گاوبنان- پیزگی- علی آباد هستند که خانواده‌های آنها به طور 100 درصد به تولید صنایع حصیری روی آورده‌اند چون یکی از مواد اولیه این صنایع، درخت داز است و در حاشیه روستاهای قلعه گنج از این نوع درخت به وفور یافت می‌شود.
گزارش از ادیب حیدری
7429/9875


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عطر آویشن زیارت‌شاه ریگان گردشگران را به وجد می‌آورد

کوتاه قامتان کرمانی زیر سایه خورشید

درهای بسته باغ های تاریخی به روی مردم/مسئولان ازتحول سخن می گویند

کلید گشایش درب‌ باغ بیرم‌آباد بر روی کرمانی‌ها، در دستان آستان قدس رضوی

موقعیت ممتاز کرمان در ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور

مشق اول روی دیوار گرانی نوشته شد/هر دو دانش آموز کرمانی یک دفترچه

خانم، آقا؛ در راه رضای خدا به میلیاردر شدن من کمک کنید!!

تراکم بالای دانش آموزی و تاثیر آن بر کیفیت آموزش

شهریور خونخوار است یا ما برآن خون پاشیده‌ایم؟

دست کشاورزان کرمانی در پوست گردو/ سکونشینی که دیده نمی‌شود

خشکیدگی خرما و دل هایی که می شکند

درختان کرمان زرد پوش شدند / صدای بال مگس ها در گوش کشاورزان

65 هزار تن خرما از بین رفت / روزگار تیره طلای سیاه در کرمان

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

تنش آبی در شریانهای خشکیده کرمان

هجوم مگس مدیترانه ای باغداری استان کرمان را تهدید می کند

کش‌مکش بر سر داشتن یا نداشتن مدرسه کپری در استان کرمان

شال، سوغات اصیل کرمان

از علل کاهش 25 درصدی زباله تا مافیای زباله در کرمان

سارقان در کمین محصول باغ های پسته/ انهدام یک باند سرقت مسلحانه

پیشی گرفتن موفقیت بانوان از چهار دیواری خانه

آشتی صنعت فولاد زرند ایرانیان با محیط زیست کرمان

شهر واقعی در ایران نداریم

خوشه های خرما در شرق کرمان می خشکد/ تکرار یک تراژدی در نخلستانها

آخرین نفس های صنعت پسته در کرمان/ سونامی خشکسالی و سکوت مسئولان

سیل در اوج خشکسالی قربانی می‌گیرد /هشدار به مردم جنوب و شرق کرمان

آمار عجیب معلولیت در خانه‌های کپری/ سایه نقص ژنتیکی بر سر محرومان

سوالی که بی پاسخ ماند /نقش رهاسازی سدها در کم آبی کرمان بررسی شود

کرمان بر سر 2 راهی طرح انتقال آب از صفارود

بافت تاریخی کرمان بر لبه پرتگاه / «چاه نفت» شهر خشک می شود

افزایش کارتن خوابی در کرمان/ معتادانی که پارک خواب شده اند

دوئل کلانتر و سبزی کار

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان

سکوت در مقابل سونامی اجاره در کرمان/ دستگاه های نظارتی ورود کنند

بازار نگین گردشگری کرمان*داود رجبی

فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور

قنات هایی که از دل کم آبی جهانی شدند

دمای تابستان کرمان افزایش یافت/ سه شهر استان در مرز هشدار

تبلیغات زیرپوستی در شهر / دورخیز نمایندگان فعلی برای انتخاب مجدد

قاچاق انسان دلیل اصلی تصادف/ شوتیها مسافران را قربانی می کنند

دعوتنامه‌ای برای همه...

عبور از عقب ماندگی های جاده‌ای در جنوب کرمان

توسعه جنوب کرمان در گرو نگاه ویژه مسئولان

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

اقدامات علوم پزشکی جیرفت برای پیشگیری از عقرب گزیدگی

آن بیست و سه نفر

هشدار؛ به گندم بریان نزدیک نشوید/ دمای هوا به 70 درجه رسید

شتاب پروژه انتقال آب صفا رود

دختری کوله کش مردتر از مردهایی که می شناسیم

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها